m, Goes mheii >7, Goes. MARKT. 40 Maandag 16 November 46e Jaargang ROC an Auto's. elmagazp FRERES Buitenland. Biimenlaoi. csiuBBaB* voordeelen Uw belang. van de erking, Maskarawijn :URG. necht 14-17 ijaar. loudster FEUILI ETOi^ A A «■■I spanning ezigheid. or en een strument 7 Sk -ip pot f 1.60 - 1.70 - 2.40 - 0.62 enwijn - 0.62 Witte er flesch met goedkoopere ion voorhanden avonds ze geïmporteerde ansche kolonie, ikte tafelwijn. chts fl. ijde Importeurs OB: tende Linnen- VE.Vlissingsche DIN Rosmolen en Ibouwwerk- ER, Schroeweg, OR: ■wagen, st-Souburg, Abeele. 5UTLER, Auto- :ichting, Bieze- loop- en kan- November a. s. au van dit blad irsknecht r. MARCUSSE, k (bij Terneuzen) iwnaar met twee nden stand. 1US, Steenhove, digd sstbode, STOLS, Schore ifl Drukkers-Exploitanten: 0OSTERBAAN LE CQiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36003. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De heer Lohman in 1920. In antwoord op een opmerking van „Friesch Dagblad", dat de heer Lohman in 1920 voorgesteld heeft den post voor een gezant bij den Paus te schrappen, zij onzerzijds opgemerkt, dat dit niet door ons ontkend is, dewijl het niet in geding was. Wij beriepen ons 'op den heer L. die in meer dan één geval een post op een begrooting en de begrooting zelf verde digde met het motief, dat de regeering het geld noodig had- Overigens is het juist, dat de heer Lohman in 1920 schrapping heeft voor gesteld, teneinde te voorkomen dat deze tójdeljjke post, die hij in 1915 krachtig heeft verdedigd, een vaste zou worden- De heer Lohman schreef, naar wjj in „Het Prot- Zuiden" lezen, na de ver werping van zijn amendement „te betwijfe len of van Nederland nog kan gesproken worden als van een Protestantschen De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 36 af. Bij abonnement belangrijke korting. Een twijfel, waarmede wij niet instem men- In „De Standaard" van 2 Nov- 1920 heeft 'dr Kuyper het standpunt zoowel vait Groen als het zijne, en van de gan- sche A.-R. partij tegenover de Missie bij den Paus duidelijk uiteengezet- Hij kwam tegen de Roomsche beschou wing krachtig op, en zegde alleen steun •aan het re gee r in g s v o o r s be 1 toe, wanneer „de Regeering (kon) aantoonen dat het in het belang (was) van Nederland, dat er in het diplomatiek centrum van het Yaticaa*, wegens de internationale po sitie, die de Paus nu eenmaal inneemt» ook een gezant van onzentwege wordt gezonden", en op diengrond alleen- Op dit standpunt staat de A- R. partij nog- Zoadat, wanneer ooit ofte immer de A.-R. partij overtuigd werd, dat dit mo tief vóör handhaving van dezen post ver vallen was, zij even vrij zou zijn om dien post ié verwerpen- Nu de regeering blijkbaar op het stand punt stond van haar beide voorgangsters het kabinet Cort (Loudon) en het ka binet Ruys (van Kamebeek) dat deze belangrijke luisterpost niet kan gemist worden, was er voor de A- R. partij geen enkele reden om dezen post af te stem men- Vooral niet, nu zij (en ieder ander, zou men zoo zeggen, reeds met een half oog) zag aankomen, dat hier gevaar dreigde voor het kabinet-Colijn, in de naaste toe komst voor het oeconomisch, en in iets verdere toekomst ook voor de grondsla gen van ons Christelijke volksleven. Dit alles heeft met „Protestanlsch volks karakter" en dergelijke niets te maken. Zoolang wij dan ook het verschil tus schen een tijdelijke en een vaste missie gesteld wij waren voor de laatste niet vermogen in te zien, houden wij ons aan Dr Kuyper (Standaard) van 2 1920; en aan den heer Lohman (Neder lander) van 4 Siept- 1915. „Als Nederland met het bekende doel een gezant zendt naar den Paus. dan er kent het daardoor de hooge positie die de andere Mogendheden hem toekennen; ■zoover staat de tijdelijke missie gelijk met een blijvend gezantschap Wel zou, indien ook thans de Paus toont iets goeds te kunuen verrich ten, zijn gezag in de oogen der wereld zeer toenemen. Maar mogen wij ons daar over ergeren? Indien de Pausen en de hem ondergeordende geestelijkheid zich steeds tot gezagsuitoefening bepaald en van machtsbetoon afgezien hadden, zou er nooit een Reformatie plaats hebben gehad die leiden moest tot godsdienstoor logen1, en men vraagt zich wel eens af, In leu@ns bm&dlni, 28.) o- „Maar wal kan ik er aan doen?" vroeg de Jood. „Ge moet onmiddellijk tnet mij naar Dr Upton gaan, en hem onder eede ver klaren, da ge mij vóór vandaag nooit had gezi' en 'dat ik u geen cent schul dig ben." „Onmogelijk J" En Mozes hief zijn dik ke handen in vrome afschuw op. „U weet biet wat u vraagt. Ik leugens ver tellen. Ik!" „Het zal u ongetwijfeld vreeselijk hin deren een onwaarheid te zeggen," zeide David met bijtend sarcasme. „Het is jam mer, dat uw geweten zoo buitengewoon teeder is, maar in dit geval is er niets aan te doen." „En ontkennen, dat u miji iets schuldig zijt?" „Niet op papier man; alleen in woorden en gij weet, wat die Waard zijn!" „Het kan niet gebeuren", zeide Mo zes met een zucht. „Dan kunt ge naar uw geld fluiten of het zulk een groot nadeel voor de Clir- Kerken zou zijn, indien er één Herder was met genoegzaam gezag bekleed om alle kudden bijeen te houden?" Moord. Het is een jammerlijk verschijnsel wan neer zijl, die irJIe Tweede Kamler der, Staten-Generaal worden geroepen de be langen des lands te behartigen, 'zich' op kleine dingen vastzetten en de groote lijnen uit het oog verliezen. Zoo althans moet wel beoordeeld wor den het betreurenswaardig voorval van j.l. Woensdag. Terwijl in de meeste der ons omrin gende landen de financiën in deplorabelen toestand verkeeren, hadden wijl het voor recht dat door de regeering onder de krachtige leiding van Minister Colijii met vasten voet de weg naar het financieel herstel werd betreden. Terwijl in het eene land na. het andere de Kabinetten elkaar na zoo kort moge lijken tijd opvolgen en de zoozeer be geerde rust in het staatsbel. id maar niet kan worden bereikt, zou men mogen ver wachten, dat men hier uit deze pijn lijke voorbeelden leering trok. Geëischt mocht, dat alles werd ver meden, waardoor het Kabinet in zijlne moeilijke, maar heilzame taak werd ver hinderd. Maar, niets van dit alles! Op grond van de meest uiteenloopendo motieven gordt men zich aan om de po sitie te ondermijnen van een Kabinet, dat als om strijd wegens de verdiensten, en persoonlijke bekwaamheden van elk harer leden werd geroemd. i Droevig gedraagt zich de meerder heid van Neêrlands afgevaardigden jegens Raadslieden der Kroon, die zich in zware tijden gaven voor volk en vaderland. Zulks geschiedt in het jaar, waarin met dankbaarheid de verdiensten der de Wit ten werden herdacht. Aan de behandeling, die dezen mannen van verdienste ten deel viel, herinnert de jongste politieke schanddaad wel tref fend, Een ze die meester. Wel zeer moeilijk is het uit te maken aan wien de palm der eere toekomt onder hen, die de politieke crisis van' heden ver oorzaakten Toch zal gereedelijk worden toege stemd, dat de heer Marchant naar de eerste 'plaats een goeden gooi deed. Men. kent hem, den leider der Vrijzin nig-Democraten Deze heer poseert gaarne als de apos tel van eerlijkheid en recht i' Nog dezer dagen wist de heer Marchant zich op te winden tot een kookpunt van aandoenlijke verontwaardiging en ontzag hij zich niet den Minister-President in eer en goeden paam aan te tasten. Enkele dagen later was de Vrijïzinnig- Demoeraat nog niet tot rede gebracht doer de van alle zijden gerezen critiek en zette hij zijn verachtelijk bedrijf bij de algemeene beschouwingen voort, alles in naam van recht en billijkheid. De heer Marchant, die zich met op houwen weinig pleegt in te laten, leeft van de critiek en acht zich geroepen om op te treden als censor morum. Dat hij daarvoor de aangewezen man is, werd Woensdag bewezen. Terwijl de heer Marchant en zijne frac tie 'ten aanzien van het gezantschap bij het Vaticaan tot heden vrijwel hetzelf de standpunt innam als de anti-revolu tionairen en op practische gronden de zijde van den Minister 'koos, draaide de dat is alles. Ik kan duidelijk genoeg be merken, dat Upton vermoedens heeft. Ik weet wat dat zeggen wil, en als Ik het meisje niet trouw welnu, zelfs gij kunt geen huid van een gevild konijn af trekken." „Uw vader is er ook nog." „Ge kent hem niet." Mozes steunde. Hij kreeg een vaag vermoeden, dat hij er ditmaal was in- gejoopen. David had zelt geen middelen. Die eenige gegronde hoop die de geldschie ter had, om zijn eigendom „met woeker" terug te krijgen, was gevestigd op het huwelijk van David met juffrouw Gres ham. Gedurende verscheidene minuten zat hij 'in het vuur te staren, met een be kommerde uitdrukking in zijh. oogen. Hij was niet iemand, die haastig tot het een of ander overging. Zijn eigen belan gen verloor hij nooit uit het oog. „Ik zal doen wat u vraagt," zeide hij ten laatste. Hij wist dat een mon delinge belofte of verklaring geen waarde had ^oor de wet. Indien hij den dokter kon tevreden stellen, dan zou het in zijh eigen belang zij!n, dit te doen. Hij hoopte, dat hij mettertijd het grootste gedeel- kampioen voor gerechtigheid thans zijn rokje om Niet omdat de V.D. tegen het gezant schap waren, zouden zij tegenstemmen, maar omdat zij zich hier eene gelegen heid zagen geboden om regeering en coa litie beentje te lichten. Het voorstel werd dus niet in zichzelf veroordeeld, maar het werd aangegrepen als middel tegen 'het Kabinet. Vroeger was het vóór. maar nu de V.D.-leider de regeering een stok tus- schen de beenen kan gooien, is het togen. Het behoeft wel geen betoog, dat een dergelijk vies politiek gedoe tot verwil dering der parlementaire zeden leidt, Evenmin behoeft het nader bewijs, dat de heer Marchant de aangewezen persoon is om in de Kamer voor zedemeester te spelen. Men zal goed doen, voortaan scherp te onderscheiden tusschen Marchant I en II. Oftewel: Janus met het dubbele aan gezicht. Uit Syrië. De correspondent van de „Vossischei Ztg." te Jeruzalem vernam, dat de op standelingen bezig zijn Damascus van Beiroet af te snijden. Generaal Gamelin heeft zijn troepen aan de Haroen moeten terugtrekken, omdat Damascus ernstig be dreigd wordt. Tal van vluchtelingen, on geveer 25.000 koppen sterk, hebben Da mascus verlaten en begeven zich in de richting van de Palestijnsche grens. Volgens de New York Herald moet opnieuw een beschieting van Damascus hebben plaats gehad. Volgens de ba- richten in de Engelsche bladen is de toestand der Eranschen in Damascus ern stig. Da opstandelingen moeten over 30.000 man "beschikken en dreigen ook Aleppo aan te vallen. Be inlandsche po litie staat feitelijk aan de zijde der op standelingen. Men schat dat de Franschen nog minstens 40.000. man noodig zullen hebben. De strijd in Marokko. Uit Rabat wordt aan de „Matin" ge meld, dat daar een Amerikaansch jour nalist is aangekomen, die door Abd el Krim gemachtigd is, de voorwaarden, waarop Abd el Krim vrede wil sluiten mee te deelen. De journalist heeft de vredesvoorstellen aan den gouverneur- generaal Steeg voorgelegd, Abd el Krim wil niet alleen de volledige onafhanke lijkheid van het Riffgebied, doch wenscht zijn staat in het buitenland door eigen gezanten te iaten vertegenwoordigen. Hiji heeft geen bezwaar, dat Fransche of Spaansche officieren in het Riffgebied komen, mits deze zich schikken naar de rechten en gebruiken van het land. De grenzen moeten door een bijzondere oom missie worden vastgesteld. Voorts wenscht Abd el Krim dat het gebied der D'jeballas en der Queznaja's bij het Riff gebied wordt gevoegd. De verzachtingen in het bezettingsregiem. In de mededeeling betreffende de ver zachtingen, welke in het bëzettingsregiem van het Rijnland zijn toegestaan, stemmen de geallieerden toe in de opheffing van de districtsgedelegeerden; zijl zullen over gaan tot een herziening der ordonnantiën, zij zullen voor sommige delicten de krijgsraden ten bate der Duitsche recht banken opheffen en eveneens voor som mige delicten wederzijdsche amnestie ver- leenen. te van juffrouw Gresham's fortuin in zijln eigen handen zou krijgen; maar om dit doel te bereiken moest David haar trou wen. „Ik dacht wel, dat ge eieren voor uw geld zoudt kiezen", merkte Diavid spot tend op. Daar zij een vigelante aanriepen, zoo dra zij op straat waren, Hadden zij de plaats hunner bestemming weldra be reikt. „Nu druk ik u slechts één ding goed op het hart, Schlinger, zeide Diavid, terwijl zij wachtten tot hun zou Worden opengedaan, „verklaar nadrukkelijk en beslist, dat ge mij' vóór vanavond nooil hebt gezien." "David werd bij den dokter binnenge laten, terwijl Mozes In de gang .wachtte. „U heeft me een ontzettende moeite bezorgd," merkte David nijdig op, „maar ik heb den bewusten geldschieter einde lijk gevonden en hem mee terug ge bracht." „Dat is best; laat 'hem hier komen. Gij kunt zoo lang hij Floss blijven; ze is .in het salon." Mozes schuifelde naar binnen, zijn ge laat stralend van schijnbare welwillend heid. De gezantenraad besloot, dat aan Duitschland zal worden medegedeeld, dat de Keulsche zone op 1 December zal worden ontruimd. Korte berichten. Dezer dagen zijn er te- Moskou een groot aantal ambtenaren aan verschillen de staatsinstellingen op economisch ge bied waaronder drie leidende function- narisseu van het volkscommissariaat van binnenlandschen handel gearresteerd, beschuldigd van speculatie op groote schaal in manufacturen. Eveneens zijn in verband hiermede 24 particuliere han delaars gearresteerd. Ook in Oekraïne (te Kief en Poltawa) hebben in verband hier mede arrestaties plaats gehad en er zou den daar nog meer arrestaties evenals te Moskou, te verwachten zjjn. Uit Orenburg wordt gemeld, dat de pestepidemie, die daar sinds eenigen tijd heerscht, zich den laatsten tijd sterk uit breidt. Da ziekte draagt een zeer kwaad aardig karakter. Zaterdagmiddag is een ernstige brand uitgebroken in het paleis van Primo de Rivera te Madrid. Persoonlijke onge lukken hadden er niet plaats, maar er zouden tal van gewichtige staatsstukken verbrand zijn. De oorzaak is nog onopge helderd, ofschoon de politie onmiddel lijk een streng onderzoek begonnen is. Een te Dresden gehouden vergade ring der democratische partij js door een inval van Duitschvolksche jongelieden ge stoord. Het kwam tot heftige vechtpar tijen, waarbij verscheidene personen ge wond werden. Te Dublin hebben huiszoekingen plaats gehad in de woning van De Va lera en van nog 60 andere personen, teneinde na te gaan, of daar verboden wapenen waren. Twintig personen zijn ia hechtenis genomen. Te Manchester zijn tien studenten gearresteerd in verband met een hevig gevecht, dat plaats vond tusschen studen ten en politie. DE CRISIS. H. M. de Koningin heeft Zaterdag den voorzitter van den Ministerraad, den heer Colijn ontvangen, die, ofschoon er in con- stitutioneel-parlementairen zin eigenlijk tusschen Kabinet en Kamer geen conflict bestaat, niettemin naar aanleiding van de ontslagaanvrage der vier tot de R.-K. Staatspartij behoorende 'Ministers en de daarmede samenhangende politieke moei lijkheden, de portefeuilles der overige leden van het Kabinet ter beschikking! van Hare Majesteit heeft gesteld. De Koningin heeft een en ander in overweging genomen en inmiddels zoo wel eerstgenoemden bewindslieden als den anderen ministers verzocht zich met de behandeling en afdoening zoo moge lijk der loopende zaken te willen blijven belasten. De stormramp. IMen schrijft aan de „Msb," uit Zee land (N.-Br.): De schattingen hebben de volgend© uit slagen in Zeeland. Voor oogst-, meubilair-, vee-, fruitboo- men- en bedrijfscha.de was in totaal uit te keeren en is uitgekeerd een bedrag van f 31644,45, waarmede deze aangele genheid is geregeld. Voor behuizingen en schuren is uit te keeren een totaal bedrag van f 179525 waarvan reeds is uitgekeerd „U kent natuurlijk den heer David Sutcliffe?" Mozes keek verbaasd en uit het veld geslagen. „Neen, dat geloof ik! niet", zei de hij langzaam. „Ik weet niet, wien u bedoelt." „U kent den heer toch, die u hier heeft gebracht?" „Nu maakt u een kleine vergissing. Ik ken hem niet." „U wilt dus zeggen, dat u den heer, die u hier heeft gebracht, niet kent?" „Ik heb hem vóór vandaag niet gezien nooit.." „Zoudt u voor den rechter daar een eed op durven doen?" Mozes trok zijn schouders op en spreidde zijn vingers uit. „Waarom zou ik een eed doen?" vroeg 'hij. „Hij zeide, dat u mij; wilde spreken. Ik kwam hier om Dr Upton te spreken. U zijt Dr Upton vermoed ik. Best. Ik hen gekomen. Nu vraagt u mij naar hem. Hij is mij vol komen vreemd. Als u Dr Upton zijt, wat verlangt u dan van mij?" De .oude dokter wist niet, wat hij van de zaak moest denken. Hij heeft u dus niet verteld, wat de zaak was?" vroeg hij eindelijk. Mozes glimlachte weder op zijh in- («nabletten. vsor rookero plus minus f71888. Alle uitkeeringea die der houwschado verhouden zich tot den stand van herbouw of heistelling! geschieden ter plaatse door het dagé- lijksch bestuur van het Provinciaal Co mité. De getroffenen worden zonder aan- ziens des persoons om het snelst gehol pen, mitszij zeiven voor htm deel werken. Velen zijn klaar, meerderen voC* drie vierden, de helft of een vierde; met de aanbestedingen gaat het geregeld door, weshalve op goede gronden met stellig heid is aan te nemen, dat, behouden# niet te keeren belemmerende factoren, na het tweede kwartaal het volkomen herstel minstens in zeer nabij verschiet is. Een en ander is ook toepasselijk op' Langenhoom, alwaar de voor een groot deel verwoeste R.K. kerk buiten beschou wing gelaten de omvang der verwoes ting niet zoo groot kon zijn en het har- Stel alzoo spoediger zal zijn voltooid met inbegrip der O.L. school, die de vol gende week in gebruik genomen wordt. Daar zijn de cijfers aldus: Schade ra* oogst, meubilair, vee, fruitboomen en be drijf in totaal ongeveer f 16000, even eens geheel uitgekeerd. Huizen, huize* met schuren, schuren alleen uit te keere* in totaal f43315, uitgekeerd f27463. Op voor de Chr. Vakbeweging. Op de groote Propaganda-Vergaderinge* van het Chr. Nat. Vakverbond worde* verwacht de leden der aangesloten orga nisaties, de niet- en de verkeerd georgn- niseerden. Maar één groep hebben we niet genoemd. Wij bedoelen onze jongelingenDie wor den in grooten getale verwacht. De gelederen onzer Chr. Vakbeweging moeten gevuld worden met jongeren, want zij zijn het, die 6trakB de plaats der ouderen moeten innemen. Het werk onzer Chr. Vakbeweging vraagt steeds meer medewerkers, voor het stille en het groot* werk. Hier ligt zulk een mooi arbeidsveld voor de leden onzer Jongelingsvereen., waardoor zij zich kunnen bekwamen voor Staat en Maatschappij. Daarom Jongelin gen, allen present op de Propagandaver- gaderingen te Middelburg', Vlissingen, Goes en Souburg. Sinaasappelen uit de West. De West heeft aan dr Stahel gevraagd, waarom er dit jaar geen export naar Nederland plaats vindt van sinaasappelen. Hij antwoordde, dat de verschepingen van het vorig jaar meer het karakter droegen van een proef. Hoeveelheden voor een uitvoer op commercieelen grondslag bezit de kolonie nog niet. Er zijn onge veer 5000 vruchtdragende boomen in de kolonie, doch eerst wanneer de 18.000 nieuw aangeplante veredelde planten in vrucht komen, zal men hoeveelheden heb ben die voor export van beteekenis zijn. Daarbij: komt, dat tengevolge van 'het ©enigszins abnormaal seizoen, de dracht der boomen verlaat is, zoodat juist in de gunstige maanden voor uitvoer, weinig vruchten ter beschikking waren. Dit ver schijnsel is echter op zichzelf niet ver ontrustend, want als het bedrijf wordt ingericht op uitvoer is het niet moeilijk om voorzorgen te nemen, dat de vruchten rijpen in de goede maanden, doordat men de jonge vruchten van een eventueelen voorjaarsbloei bijtijds verwijdert. nemendste en goedhartigSte manier. „Hij rieeft nïïj niets verteld. Ik 'hoop het van u te hooren." „Wel, de waarheid is," zeide de oude dokter, die een gevoel had, alsof hij vreeselijk liln het nauw was gedreven', en dat hijl er zich het beste uit zou kunnen redden, door ronduit de waar heid te zeggen, „de jonge mijnheer, die u hier heeft gebracht, is mij, in zekeren zin, nauw verwant. Én mijl whs verteld ja, ik zal het maar zeggen, door uw secretaris, die zooals u weet, gerui- men tijd hier in huis was „Ach, nu weet ik het", viel Mozes hem in de rede, „ik dacht al, dat ik uw naam meer had gehoord. Welzeker, mijnheer Wyburn werd hier gewond, nu weet ik het." „Welnu, deze Mijnheer "vertelde mij, dat de jonge mijlnheer, die u gehaald heeft, zeer diep hiji u in de schuld stond." Mozes liet zich in den dichtst biji- zijnden stoel vallen, 'alsof hij een doo- delijke wond had ontvangen. „Zeide hij dat?" bracht hiji uit. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1