F. Q. C. d@n Hollander Heerencostuums naar Maat Mo 89 Zaterdag 14 November 19$5 40e Jaargang BEISRIOE 8 Go's Bankiers- en BBecienknnleor Bank voor Zeeland ille Bank- en lectaaken. HET ADRES A. WILKING EERSTE BLAD. MagdaBenastraat 7 GOES Telefoon 15 vanaf f 42.50 Buitenland. 3if nummer bestaat uit twee bladen SPECIALE AANBIEDING Da heer M. DEN BOER i« NIET als reiziger aan onze firma verbonden. Inlevering van DUITSCHE FONDSÈN GOES. lerseke, Kapel Ie, 's-Heerenhoek GOES HULST Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES 1Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36009. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Bijkantoor te Middelburg- Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel no. 259 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. WAARSCHUWENDE CIJFERS. Door den heer Alharda, den nieuwen leider van de S. D. A. P., werd de vorige week in de Tweede Kamer een breede be schouwing gewijd aan den uitslag van de verkiezingen, die, naar hij betoogde, niet het optreden van een Kabinet uit de recht sche partijen wettigen. Hij kon wel niet anders dan toegeven, -dat de drie groote rechtsche partijen te sa- öien een meerderheid hebben verworven, maar hij wees er tevens op wat op zichzelf volkomen juist is dat in ver band met de herhaalde wijziging van de Kieswet, vergelijking van het aantal ze tels dat verkregen werd, geen goeden grondslag voor beoordeeling vormt. Daarom is noodig vergelijking van de stemmencijfers. En dan blijkt, dat de drie rechtsche par tijen, die in 1922 te samen 1.595 691 stem men behaalden, op 1 Juli 1.1. niet meer •dan 1.566.346 stemmen verwierven, wat oen achteruitgang beteekent van 29.000 «temmen. De meerderheid, die in 1922 nog 130.906 bedroeg, was nu slechts 63.415 stemmen. Terwijl de R.-K. Staatspartij een voor uitgang had te boeken van 8588 stemmen, liep het stemmental van de Ghristelijk- Historischen met 15000 terug, terwijl de Anti-Revolutionaire partij zelfs een ver- 'dies van 25000 stemmen had te boeken. Deze cijfers, hoe belangrijk ook, geven echter nog geen zuiver beeld van de wer kelijke verhoudingen, daar geen rekening is gehouden met het feit, dat het aantal -uitgebrachte stemmen in 1925 nog 5.33 ipct. hooger was dan in 1922. Partijen die hunne positie in den lande wilden behouden, hadden dus ook hun •stemmencijfer met tenminste datzelfde •percentage moeten zien stijgen. Zij zouden dan nog in 't geheel geen winst hebben gehad, maar nog slechts behouden wat reeds in 1922 was bereikt. En hierin nu is geen van de partijen der rechterzijde geslaagd. In procenten gerekend daalde het aan deel van de Anti-Revolutionaire partij van 13.73 op 12.23 pet.; dat van de Ghristelijk- Historische Unie van 10.87 op 9.9 pet. en dat van de R.-K. Staatspartij van 29.85 pet. tot 28.62 pet. Deze proeentsgewijze daling beteekent voor de drie rechtsche partijen een stem menverlies van 114000 stemmen. In een verhoudingscijfer uitgedrukt behaalden zij slechts te samen 50.75 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen. Zulk een kleine meerderheid zoo be toogde nu de sociaal-democratische spre ker zou voor het oogenbllk bevredigend •en zelfs verblijdend kunnen zijn voor een jong politiek bondgenootschap, dat in de jaren van zijn wasdom verkeert. Als zulk een combinatie voor de eerste maal met haar hakken over de sloot kwam, zou dat de verwachting wekken, dat zij den vol genden keer royaal den vasten wal aan den overkant zou bereiken. Maar als een oude combinatie, iemand •op leeftijd zooals de coalitie, die reeds zulk •een machtige positie in Nederland heeft ingenomen, zulk een ongelukkigen sprong maakt, dat zij namelijk met de hakken over de sloot komt, dan is er geen plaats voor een andere verwachting dan deze dat zij hij de volgende gelegenheid midden in de sloot terecht komt en met een nat pak voor het volk zal staan. Deze beschouwing is niet geheel juist. Regel is toch, dat een partij of een com binatie van partijen, die eenigen tijd de regeenngsverantwoordelijkheid heeft ge dragen, de nadeelige gevolgen daarvan bij de stembus ondervindt. Zoo was het in 1901 toen de linkerzijde in de minderheid werd gebracht; zoo was het in 1905 toen de rechterzijde geklopt werd; zoo was het in 1909 toen de recht sche partijen een groote overwinning be haalden en in 1913 toen het aan de op positie gelukte een meerderheid te ver krijgen. In 1919 echter sloeg de schaal weer over naar de rechterzijde en in 1922 wist zij van de 100 zetels er 59 te bezetten. Maar nu, in 1925, was er dan ook alle reden om een nederlaag te verwachten. Het Kabinet was de laatste jaren ge noodzaakt diep ingrijpende maatregelen te nemen, die in breede kringen ontstem ming wekten, van welke stemming door de linkerzijde een meer handig dan edel ge bruik werd gemaakt. En daarbij kwam nan nog van rechts de scherpe actie van de H. G. S. en de Staatk. Gereformeerden. Er was dus alle reden om ditmaal voor de rechterzijde een vernietigende neder- aag te voorspellen en de socialisten sta- *en het dan ook niet onder stoelen of ban- "en, dat zij op zulk een uitslag met stel ligheid rekenden. ■yf '".i- v.' Centraal Kleeding Magazijn Maar ondanks dat alles kwamen de rechtsche partijen niet in de sloot terecht, doch wisten zij opnieuw een flinke meer derheid te verkrijgen. Op zichzelf is dat geheel anders dan de heer Albarda hef voorstelde een verrassende uitkomst, verrassend zoowel voor de oppositie als voor de rechtsche partijen. Dit neemt echter niet weg, en wij slui ten daarvoor dan ook geen oogenblik de oogen, dat met name de Anti-Revolutio naire partij, belangrijke verliezen had te boeken in dezen kieskring. In 1922 werden in den kieskring Mid delburg uitgebracht 105.011 stemmen, waarvan de A.-R. partij 21.159 stemmen verkreeg. In 1925,steeg het totaal aantal uitgebrachte stemmen tot 105.721, maar daarentegen daalde het stemmencijfer van de A.-R. partij tot 20.401, wat een verlies van 758 stemmen beteekent, terwijl het percentage daalde van 20.1 tot 19.3. Gezien de hetze van verschillende kan ten tegen onze partij ontwikkeld, zijn deze cijfers niet onrustbarend. Maar .wel is er reden om van waar schuwende cijfers te spreken en wel mogen alle krachten worden inge spannen om verder verlies te voorkomen en terug te winnen wat verloren werd. deren terug en wat voor de krachten van één teveel bleek, werd verricht door allen, de buit werd met vereende krachten naar de daarvoor bestemde plaats gebracht. De mieren zijn een onsterk volk, nochtans verstaan zij de macht van organisatie, vulde ik aan. Dadelijk bracht ik dit voor val in verband met onzen arbeid voor Patrimonium. Ge weet uit eigen ervaring hoe dikwijls reeds is getracht om het leger van medehelpers uit te breiden, doch ook hoe menigmaal het een ploegen op rot sen sqheen te zijn. Zeker, men staat niet afkeerig tegenover het werk, doch men ontziet de moeite, spant zich niet gaarne in, en laat het werken liever aan anderen over. Uit gemakzucht neemt men alléén genoegen met bevrediging van eigen be hoeften en verlangens, doch om mede te helpen om met vereende krachten voor sociale verheffing in christelijken geest te werken, voelt men niets. Een tegenhanger van deze gedachte was voor mij het een drachtig saamwerken der mieren. „Een dracht maakt macht". „Vele handen ma ken licht werk". Dit toonde mij duidelijk de arbeid der mieren. Of deze beide ook gevonden worden bij de menschen, daar over een volgend maal. Als steeds de uwe, G. O. Z. P. Beestenmarkt 8 GOES Tel 249 2 lijnen Pir. J. LAPOBT tot uiterlijk einde November, waarmede wij ons gaarne belasten. EFFECTEN COUPONS ASSURANTIËN SAFE DEPOSIT i'.M DirectieMr. ANT. Ui BERCKEl, JOS VELTHÜIJSE. Kantoor Groote Harkt 21. Talefoon 74 (2 lijnen). Vraagt gratia toezending wan ons wekelijfcaeh Beursowerzicht Correspondentschappen Aan een vriend van „Patrimonium". Waarde Vriend, Eén der genoegens van den zomer is om op een mooien dag naar buiten te gaan en in een rustige omgeving de be-, slommeringen van den dagelijkschen ar beid even te vergeten, doch meer nog om zich te verlustigen in Gods Schepping. Zoo treffend zegt het onze Nederl. Ge loofsbelijdenis, dat deze is „als een schoon boek, in hetwelk alle schepselen, groote en kleine, als letters zijn, die ons de onzien lijke dingen Gods te aanschouwen geven". Wanneer men zich eenigermate kan op werken tot de hoogte als de saamsteller dezer belijdenis deed, dan is verpoozing in Gods Schepping een dubbel genot Jam mer genoeg kent onze tijd van lawaaiende motorfietsen en razend vliegende auto's dit genot niet. Het schijnt meer een jach ten om de schoonheden te ontvlieden dan deze op te zoeken. Vergaat het u zooals mij, en ik weet dat ge met mij daarin overeenstemt, dan is juist de aanschouwing van het gescha pene het ware genot. Bovendien kan me nige wijze les worden getrokken uit wat de natuur te aanschouwen geeft. Zoo trof mij onlangs de arbeid der mie ren. Met inspanning van alle beschikbare krachten trachtte één hunner den door haar gevonden buit in veiligheid te bren gen. Nu eens duwend, dan weer trekkend werd deze langs een zandigen bodem voortbewogen, totdat ten slotte de krach ten tekort schoten. Mijn belangstelling was gaande gemaakt. Zou al de aangewende arbeid op niets uitloopen? Ijlings was de mier verdwenen, doch slechts na zeer kor ten tijd kwam hij in gezelschap van meer Adtlo voor de Chr. Vakbeweging. In het koft maakten wijl reeds melding van de krachtige actie, die door het Chr. Nat. Vakverbond, met medewerking van de Chr. Besturenbonden deze maand over 't geheels land zal ontwikkeld wor den. Wij: ontvingen thans 'n overzicht van de te houden propaganda-vergaderingen, waaruit ons bleek, dat in de weken van 1627 November, 74 propaganda- vergaderingen worden gehouden; o.a. op Dinsdag 24 November 15 vergaderingen op één hvond. De meeste van deze ver gaderingen worden opgeluisterd door mu ziek of zang, terwijl in vele gevallen een plaatselijk predikant een openings- of slotwoord spreekt. Op elke vergadering treden een tweetal sprekers uit den kring der Christelijke vakbeweging op, met de onderwerpen „Moedig voorwaarts 1" en „Er op uit!" Ook zond men vanwege het C. N. V. een circulaire aan de rechtzinnige ker keraden, predikanten en godsdienstonder wijzers, van de verschillende kerkelijke gezindten, en waarin de aandacht geves tigd wordt op de groote beteekenis der Chr. vakbeweging en de kerkeraden en predikanten worden verzocht bijl hun ambtelijk werk daarmede rekening te hou den en wanneer zich de gelegenheid voor doet, daarop de aandacht der gemeente te vestigen, en ook in het gebed der ge meente de zaak der Christelijke vakbe weging te gedenken. Voor wat Zeeland betreft, worden op 27 Nov. vergaderin- gen gehouden te Middelburg, Souburg en Vlissingen en op 30 Nor. te Goes. Het zal niet noodig zijh, voor onze lezers het hooge belang „dezer zaak in den breede aan te toonen. De noodzakelijkheid van „organisatie onder eigen banier" van de Christelijke arbeiders, ambtenaren, technici, kantoor- en handelsbedienden enz., zal zeker door allen worden onderschreven. Meer dan ooit, is de aaneensluiting der Christelijke arbeiders, ambtenaren, technici, kantoor- en handelsbedienden enz., thans gebo den. De Christelijke vakbeweging wil temid den van de verwarring van dezen tijd, Op sociaal economisch gebied, de banier van de beginselen van het Woord van God hoog houden. Zij1 heeft tot taak, in het maatschappelijk leven op te komen voor recht en gerechtigheid, speciaal om haar invloed aan te wenden om de ver- bonding tusschen werkgevers en werkne- iïïéf'g 200 to doen worden, dat deze beantwdöivit aan ctefl jïisch der beginselen van Gods ''W.&oté. Tegenover het fclasëehstrijld-priiicipe der sociaal-democraten eehefzijds eii het oud- liberale beginsel dat arbeid koopwaar is, anderzijds, plaatst de Christelijke vak beweging zich met het door haar beledèn beginsel, dat patroons en arbeiders bei den van Godswege een taak hebben ont vangen, elk een .éigen plaats in "het be drijfsleven hebben gekregen, en dat zij in dat bedrijfsleven op elkaar zijn aange wezen en daar gemeenschappelijk hebben te arbeiden. Onder wederzijdsche er kenning van eikaars rechten en plichten, moet er samenwerking zijn tusschen werkgevers en werknemers, naar den eisch der beginselen van het Woord van God, om gemeenschappelijk heel de sa menleving te dienen. De Christelijke valt organisatie wil zijn, orgaan yoor overleg en samenwerking. En zij wil in dat overleg zijn een schild voor de zwakken. Bij het arbeiden voor, en het propa- geeren van haar ideaal, ondervindt zijl echter grooten tegenstand. Grooten tegen stand van hen, die het oud-liberale stand- punt in het bedrijfsleven innemen en die van oordeel zijn in elk geval' 'komt het in de praktijk daarop1 neer dat de arbeider in het bedrijfsleven een gansch rechtlooze positie moet innemen. Behalve dezen tegenstand, vindt de Christelijke vakbeweging ook vooral be strijding van de socialistische vakbewe ging. Deze vakbeweging stelt, vooral den laatsten tijd, alles in het werk om "Se Christelijke vakbeweging afbreuk te doen, zoo het mogelijk ware deze te vernietigen. De vijandschap van hen die geen rekening willen houden met Gods geboden, open- haart zich hier wel zeer scherp. Tegenover deze bestrijding moest staan, een hartelijk meeleven van alle belijders ran den Christus Hoever zijin we daarvan echter nog verwijderd Hoevelen uit den Christelijken "kring die nog wantrouwend tegenover de Chris telijke vakbeweging staan, haar eer tegen werken dan bevorderen. Hoevele Christelijke arbeiders ook, die nog steeds ongeorganiseerd zijd; hoe vele Christelijke ambtenaren, technici, kantoorbedienden, die óf ongeorgani seerd, óf lid zjjh van een z.g. neutrale vakorganisatie, van organisaties dus, die op het standpunt staan, dat de Chris telijke beginselen geen invloed op het werk der vakorganisatie mogen uitoefe nen. Met het oog op dit alles, is de groote propaganda-campagne van veel belang. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ia Londen—Kaapstad door de lucht Maandag vroeg in den morgen is Alan Cohbam, de bekende vlieger, voornemen» van het vliegpark Doware nabij Londen te vertrekken, om naar Kaapstad te vlie- 1 gen. Het is nog slechts korten tijd ge i leden, dat hij het vliegtuig heeft bestuurd, J waarmede Sir Sefton Brancker, de lucht- maarschalk, naar Indië en terug is gevlo- gen. Bij zijn nieuwen toéM- zal hij doof i 2 personen worden vergezeld een mé- canicien en een film-operateur. ïriécaMh Gien «^zelfde 2*jS, die hem, Vergezelde J bij zijn vlucht naar" lïldië. Maandag hoopl' hij Lyon te bereiken in een enkele vlucht zonder landing. Vandaar wil hij over land naar Kaïro gaan. Alsdan zal het belang en de opwinding van den tocht aanvangen, want Cobham wil oversteken, wat fei telijk, van uit luchtstandpunt beschouwd;, maagdelijk land is. Van Kaïro naar de Kaap is Cobham voornemens den weg te volgen, die in 1919 door het ministerie van Luchtvaart in kaart gebracht en voor bereid is. Hij verwacht geen moeilijkheden betreffende de landingsterreinen, want volgens een regeling met bet ministerie van Luchtvaart zijn inboorlingen aan het werk gesteld, om de landingsterreinen zui ver te houden. Er is echter in de vlieg- parken geen gelegenheid om het vliegtuig desnachts onder de brengen, en Cobham neemt een toestel mede, waarmede de machine kan worden vastgestoken. Be machine, welke voor den tocht zal worden aangewend, is een gewone Havilland 50, toegerust met een motor van 385 P.K. Benzinevoorraden en en kele onderdeelen zijn op de vereischte tusschenruimten opgelegd. De vliegers nemen noodrantsoenen mede, een geweer, en een jachtgeweer, door middel waar van de rantsoenen zoo noodig kunnen worden aangevuld. Zij zijn voorbereid op onfortuinlijke ervaringen, inzonderheid in geval eener noodlanding. Een lichte kamp uitrusting wordt medegenomen en ook een medicijnkist. Daar de weg van Kaïro naar Kaapstad zal gaan over een dichte wildernis1, hebben zij specialen medischen raad ontvangen, hoe te handelen in geval van slangenbeten en onaangename gebeur tenissen, als steken van insecten en der- gelijke. De weg volgt den Nijl van Kaïro tot Wadi Haifa, vandaar den spoorweg tot Sjereik, van welke plaats de loop vaa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1