Backin' Vrijdag IS November 1®S!5 40e «Jaargang Mulaid. ËllltailüBi Dit Se Provincie. m 38 jfuïwi gmeesé Bakpoeder "eerste blad. DrOeB<er's lömlehhandan' Wmt&vO&eleti Engeische Cake Drukkers-Exploitanfen: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg- Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet, f 3. Losse nummersfO.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Oüt ,iü.mner üasta&t uit twee biaders DE FATALE STEMMING. (Slot.) Ons rest nog de taak een paar antirevo lutionaire bladen te beluisteren; en be sluiten dan dit overzicht met een korte aanhaling uit het hoofdblad der Chr.- Historischen. „De Standaard" zegt niets ter beoordee ling van het gebeurde,gedachtig wellicht aan Huygens' woord: wie 'tschicklykstx) er af swijgt. Maar 'het blad ziet meer de groote lijhenen 't gaat daarom na hoe 't er met de crisis voorstaat. Na opgemerkt te hebben, dat zij be schouwt moet worden in het licht der ver klaring van dr Nolens, schuift zij op de vraag: „Wat nu?" vier mogelijkheden als onmogelijk op zij, namelijk: lo. dat de Roomschen een kabinet zullen steunen, waarin Chr. Historischen zitting hebben; 2o. dat A. R. en R. C. saam een kabinet vormen, dat derhalve steunen moet op een parlementaire minderheid; 3o dat A. R. en 'C. H. saam optrekken; 4o. dat Rome alsnog saamwerkt met een der linksche groepen. Nog eens deze vier mogelijkheden zijn onmogelijk. „De Standaard" beziet de crisis, en dan bedoelt zij de ministerieels en de politieke crisis, ook in het licht van de woorden en daden der tegen stemmers. Zij stelt daarbij ook mogelijk heden: lo. kunnen de tegenstemmers een kabinet vormen? 2o. Is een combinatie van Chr. Historischen en Vrijheidsbonders mogelijk? 3o. Of van Sociaal- en Vrij zinnig-Democraten? 4o. Of van alle vier deze groepen? Ook deze vier mogelijkheden schuift het blad van de tafel, als zijinde onmo gelijk. Zijn er dan (de vraag lijkt mal, maar na de jongste malle gebeurtenissen bestaan er voor ons geen malle vragen meer!) zijn er dan nog mogelijke mogelijkhe den? „De Standaard" noemt er twee. In de eerste plaats een minderheids kabinet, hoe ook saamgesteld (voorbeeld: het Engelsche Ministerie-Mac Donald). En in 'de tweede plaats een zaken kabinet Maar in deze stikdonkere duisternis kunnen wij begrijpen dat zij' geen behoefte (gevoelt) „om over 'die moeilijkheden thans iets te zeggen". Die ministerieele en politieke crisis is uiterst moeilijk en bet was te voorzien van verreikende beteekenis. - Bte Chr.-Historischen wisten, dat de samenwerking der drie rechtsche partijen door dit gebeuren zou worden verbroken. Een belangrijke gebeurtenis, voor welker gevolgen onze Anti-rev. Partijl de verant woordelijkheid niet draagt. En het is daarom, dat zij "in kalm ver trouwen op de kracht harer beginselen, de afwikkeling der zaken kan volgen. „De Rotterdammer": Het schrappen van den begrootingsp'ost voor den gezant bijl het Vaticaan brengt de rechterzijde in grooter moeilijkheid dan de verwerping van de Vlootwet. Wat Woensdag H November 1925 ge schiedde, draagt veel ernstiger karakter dan het conflict in 1923 geschapen. Ernstiger reeds door de recidive die ge pleegd werd: voor de tweede maal wlerd door geestverwanten kring het leven van •een christelijk kabinet bedreigd. Ernstiger vooral door de omstandig heden waaronder thans de positie van het kabinet werd ondermijnd. Toen waren het enkele qp zichzelf staande roomsch-katholieken, die tegen het uitdrukkelijk vermaan van hun fractie leider in, zich afscheidden van dè groote meerderheid hunner partijgenooten en de oppositie in het gevlei kwamen. Thans is het de christelijk historische fractie in haar geheel, die welbewust van de gevolgen harer daad, zich losmaakt uit het coalitie-verband en roekeloos om vergooit wat na moeizamen arbeid tot heil des lands was opgebouwd. Up de chr.-hist. fractie rust de verantwoordelijkheid voor dit luguber bedrijf.8) Wij stemmen toe, dat ook de houding van meer dan ëén groep der linkerzijde verre van fraai is. Het was slechte politiek, die de sociaal democraten dreef om in sfrijd met de houding, door hen ten vorigen jar© aan- 7 De onbehouwen criticus in jje Tweede Kamer uit den vrijzinnig'-democratisdhen hoek maakte er verdeden Donderdag! in zijn rede legen het Kabinet „sehrieklykst" ran. 3) Wjj spatiëeren. Ook de volgende spati eringen zijn ran ons. genomen, zich thans om Ds Kersten te scharen Het was slechte politiek, die Mr Mar- chant bracht tot zijn ergerlijke verklaring, dat om de coalitie te breken ditmaal de vrijzinnig-democraten niet konden be rusten in den post Voor het gezantschap bij den Paus. Hun haat tegen het werk, door de rech terzijde gewrocht, verontschuldigt wel niet, maar maakt toch eenigermate begrij pelijk de gretigheid waarmee zij de ge legenheid aangrepen om den politieken tegenstander een slag toe te brengen. Had dan echter de waardee ring voor den zegen, dien het vereend optreden dergenen, die de christelijke grondslar gen van ons volksleven willen handhaven over Nederland heeft gebracht, de ch r.-h i s t. le den der Tweede Kamer niet moeten weerhouden van hun destructieve politiek? Zij hadden dit te eerder moeten doen, omdat zij weten, althans weten moeten, dat onderscheidene vooraan staande chr.-hist. politici niet deelen' die onverzoenlijke hou ding tegen den gewraakten post. Zij weten, althans zij moeten weten, dat bijvoorbeeld onderscheid ene hunner geestverwanten in de Eerste Kamer geheel ander standpunt innemen. Zwaar is de verantwoordelijkheid, die de heer Snoeck Henkemans en zijn mede standers op zich hebben geladen. Het is goed eerst die verantwoordelijk heid vast te leggen. j D'e beslissing over hetgeen thans verder dient te geschieden kan daardoor worden vergemakkelijkt. „De Nederlander" (vermoedelijk de heer Snoeck Henkemans zelf) werpt de schuld op de vrijzinnig- en sociaal-demo craten, die vroeger voor dien post waren en nu er tegen. Men zou zoo zeggen, waarom dan, na de speeches van Vliegen en Marchant niet dadelijk gezien dat 't mis zou loopen, en met motiveering van zijln ommezwaai, ter keering van 't gevaar aan 'tvoorstel- Kersten zijn stem onthouden? Dat deze het gevaar niet aan zag' ko men, moet men hem terstond vergeven, hij zit nog te kort in het zaal en, in po litieken zin gesproken, hijl is nog niet wijzer. Maar oude rotten, „opgevoed in het serail en allte gangen er van kennen de", Snoeck, ook dr Die Visser, al was hij er niet, waar was hun doorzicht? Het blad verzekert echter, dat het „stemmen der Chr. Hist fractie voor het voorstel-Kersten een gewetenszaak was; en dit noopt ons verder het zwijgen' er toe te 'doen. De redactie eindigt haar opstel intus- schen met 't uitspreken van de hoop dat „de kabinetskwestie spoedig bevredigend zal worden opgelost en het Kabinet onder leiding van minister Colijn nog veel' goeds voor ons land tot stand brenge". Eerlijk gezegd, dit suikerzoete slot hin dert ons. Wie zijn vriend neerslaat, zóodat deze een been breekt, en hem tegelijk toe- wenscht dat hij spoedig weer op twee gezonde beenen loopen mag, slaat tegen over de toeschouwers geen voordeelig figuur. Doch wij; willen er het „schick- lijkst" verder van zwijgen. Korte berichten. De Duitschers hebben als herstel onlangs 30.000 korven met bijen aan Frankrijk moeten uitleveren. Naar gemeld wordt, heeft igeen dezer insecten de Fransche lucht kunnen verdragen, zoodat ze allemaal dood zijn gegaan. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Cairo, dat de Turksche reservisten in Noord-Syrië onder de wapens zijn geroe pen, om de grens tegen een eventueele invasie te verdedigen. De Drusen Dek ken zich rondom Damascus samen en het is mogelijk, dat het aanwezige Fran sche garnizoen niet sterk genoeg zal blij ken om een aanval af te slaan. Uit Moskou wordt gemeld, dat het al-Russisch centraal uitvoerend comité het onbeperkte erfrecht hersteld heeft. Tot dusverre waren slechts erfenissen tot 10000 roehei toelaatbaar. Thans komt de erfenis slechts aan den staat als een testament of de wettige erfgenamen ont breken, Te Dublin zijln 'vijftien menschen gewond bij de herdenking van den wa penstilstandsdag. Drie moesten in het zie kenhuis blijven. Na het inrallen van de duisternis hielden de republikeinen een» betooging op straat. Do politie had uit voerige maatregelen tegen botsingen geno men. Ten slotte moesten echter recher cheurs de straat schoonvegen, door revol verschoten in de lucht te lossen. Uit, Barcelona wordt gemeld, dat in verband met de ontdekking van een samenzwering tegen het directoire talrijke arrestaties hebben plaats gehad. Bijde samenzwering moeten verschillende offi cieren, waaronder de brigade-generaal Portuonela, betrokken zijn. In verband met de staking der eleo- triciens te Lodz hebben de arbeiders in de openbare bedrijven tegen Zaterdag een demonstratie-staking aangekondigd. Men vreest, dat het Maandag tot een al- gemoene staking zal komen. er»—.ie ■r.w.mwo-oawsjcs--»- Hf-trraruaf.» utK: DE CRISIS. Het Handelsblad verneemt, dat alle mi nisters, inbegrepen de vier Katholieken die hun ontslag aan de Koningin hebben aangeboden gisteren op hun departemen ten hebben doen weten, dat de werk zaamheden, verband houdende met de voorbereiding der openbare behandeling van de begrootingen in de Kamer, gewoon voortgang moeten hebben- Deze mededeelingen ontving het blad van een vooraanstaand politiek persoon, die hei weten kan- Naar zijn meening zal de heer Colijn aan de Koningin moeten adviseeren het verzoek om ontslag der vier katholieke ministers niet in te wil ligen en zal er voor de Koningin ook geen reden zijn, dat ontslag wel te geven. Voor een ontslag van een minister moet een feit kunnen worden aangevoerd. Zoo 'n feit kunnen de vier Roomsche minis ters tegenover de Koningin niet noemen- Met hun collega's hebben ze geen ver schil v-an meening gehad- De Kamer heeft ook niet een voorstel van een dezer mi nisters verworpen. Zij heeft slechts ver worpen een post op de begrooting van een ambtsgenoot, die daarover zelf niet eens de portefeuille-kwestie heeft gesteld- De Tel. meldt: Tot in de late avonduren waren er geen positieve aanwijzingen, dat door den heer Colijn en de vier overige aan gebleven ministers reeds een besluit om eveneens hun ontslag aan H. M. de Ko ningin aan te bieden, zou zijn genomen. Veeleer kregen wij den indruk, dat het tegendeel het geval zou zijn, namelijk dat de Protestantsche ministers althans voorloopig, er niet aan denken hun ont slag aan de Kroon aan te bieden. Binnenlandse he Zaken en Landbouw. Aan de Memorie van Antwoord is het volgende ontleend: Grondwetsherziening tot afschaffing van 't actief en passief vrouwenkiesrecht ligt niet in het voornemen. Daar naai' het inzien van den minister het pntwerp tot wijziging van de Ge meentewet met berekking tot de plaatse lijke belastingen niet ongewijzigd kan blij ven, zal de Memorie van Antwoord nog een oogenblik op zich moeten laten wach ten. Ten aanzien van de zakelijke bedrijfs belasting merkt de minister op, dat hij, het onraadzaam acht, reeds nu terug te komen op de eenige jaren geleiden aan de gemeente gegeven verruiming van het be lastinggebied. De burgerwachten, vrijwillige land storm (hieronder te verstaan de bijzon dere vrijwilligers) en de politietroepan kunnen vooralsnog niet worden gemist De meenin'g van sommige leden, dat de loonen bij de werkverschaffing over het algemeen te laag zouden zijn, kan niet worden onderschreven. Het is eein belang zoowel van de maatschappij als va,n de te werk gestelden zelf, dat ©en gezonde prikkel om tot normaal werk terug te keeren, blijft bestaan al moet anderzijds het loon uiteraard niet dalen beneden wat voor het noodzakelijk le vensonderhoud der betrokkenen onmis baar is. De voorstelling, -dat de rijksconsu- 1 e n t e n hun taak onmogelijk geheel naar behooren kunnen verrichten, acht de mi nister eenigszins overdreven. Evenmin is het in het algemeen geheel juist, dat zij niet met hun crediet kunnen toeko men. De minister zal gaarne overwegen, of het mogelijk is, om waar bepaald noo- dig een gunstiger regeling te treffen. De minister meent voorts te mogen zeggen dat er op het gebied van het lager land- en tuinbouwonderwijs hier te lande wel reeds iets is bereikt, al ont kent hij allerminst, dat nog veel te doen overblijft. Ofschoon de onderhandelingen, welke met Duitschland worden gevoerd ten ein de te komen tot verlaging van de in voerrechten, welke in dat land geheven worden op land- en tuinbouwproducten en op paarden, reeds in een vergevorderd sta dium verkeeren, kunnen zij op het oogen blik nog niet als geëindigd worden be schouwd, zoodat thans omtrent verkre gen resultaten nog geen mededeeling 'kan worden gedaan. Van maatregelen ter beïnvloeding van de loonen der landarbeiders verwacht de minister, vooral in een land met over wegend kleinbedrijf als het onze, weinig heil. Het bestrijden van het mond- en klauw zeer door veterinaire politie-maatregeden alleen heeft tot heden niet het resultaat opgeleverd, dat er blijkbaar van verwacht werd. Toch kunnen deze nog niet ge heel gemist worden, omdat zij op het oogenblik nog niet definitief vervangen kunnen worden door een meer afdoende bestrijdingsmethode. Gepoogd wordt intus- schen de bestrijding tegelijkertijd langs nieuwe banen te voeren, n.l. door mid del van immunisatie. Eenige gegronde hoop mag worden gekoesterd, dat wij staa.n aan het begin van een overgangs stadium inzake bestrijding van mond- en klauwzeer. De minister is voornemens in de nieuwe richting krachtig voort te gaan. Voor 1925 zal bij suppletoire begrooting een bedrag worden aangevraagd om de Rijksseruminiichting in de gelegenheid te stellen de noodige werkzaamheden te ver richten voor het vervaardigen van een hoogi mmuunserum. -Tegen opheffing van de Rijkscommis- siën voor de keuring van dekhengsten bestaat ernstig bezwaar. Het nut van deze coir.missiën is herhaaldelijk gebleken. Met betrekking tot de vraag, welk© maatregelen do minister zich voorstelt te nemen ten opzichte van de bescherming der scbolvisscherij, wordt medegedeeld, dat de Neder] andsche regeering zich naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den Deenschen gezant bereid ver klaard heeft, op voorwaarde, dat de an dere bij de Noordveevisscherij betrokken landen zulte ook doen, deel te nemen aan een te Londen te houden conferentie, waar aan de hand van de op de ver gadering te Amsterdam aangenomen reso luties een internationale overeenkomst ter bescherming van de schol zal worden voorbereid. Verder worden maatregelen overwogen ter beperking van de vis- scherij op en den aanvoer van onder- maatsche schol. Overwogen wordt, of het mogelijk is langs anderen weg dan door het toekennen van premiën, het aantal zeehonden te beperken. Met betrekking tot de beschouwingen omtrent de visscherijen op de Zeeuwsche stroomen en voornamelijk de mosselvis- scherij, waarbij er de aandacht op wordt gevestigd, dat de zorg: voor deze vissche rijen hoofdzakelijk gericht zou zijn op het directe voordeel van de schatkist en niet op de belangen van de visschers, merkt de minister op, dat de bemoeiingen van zijn departement met de visscherij op de Zeeuwsche stroomen zich beperken tot de publiekrechtelijke regeling. Het stempelen van eieren. Het Nederlandsch weekblad voor den handel in kruidenierswaren meldt, dat de Nederlandsche regeering besloten heeft het wetsontwerp inzake het stempelen van. eieren in verband met de gewijzigde in zichten der Engelsche regeering te laten rusten en eerst af te wachten met welke voorstellen het Engelsche kabinet in den loop van 1926 zal komen. Middelburg. Thans zijn ook de laatste van de a.s. Woensdag te behandelen voor stellen voor den gemeenteraad versche nen en willen wij eerst nog een paar der voornaamste bezwaren van de beide raadscommissies noemen met de daarop door Burg. en Weth. gegeven antwoorden. De commissie van fabricage had ge vraagd waarom het ammoniakwater van de gasfabriek nog geen rendement geeft. Burg. en Weth. antwoorden, dat de op brengst van het water nog niet geraamd kan worden, daar de aflevering pas se dert korten tijd plaats heeft en de uitkee- ring over het geleverde water eerst ge schiedt na afsluiten van het boekjaar der N. V. Centrale Ammoniakfabriek; ook is ar nog te weinig bekend van de kosten der naar Oetker'ssRecept, gebakken met een voor,direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist.- Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 250 gr. boter ƒ0.70 of margar. f 0.30 250 gram suiker ,0.13 12 eieren0.72 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071/s 150 gram krenten0.08 1 citroen 0.05 LSI1/, BereidingBoter en suiker roere men totroom en voege langzamerhand de eierdooiers bij. Dan roere men het met Backin vermengde meel, de krenten, de geraspte citroenschil en ten laatste het zeer stijfgeklopte eiwit erdoor, waarna men de massa in een inge- vetten, langwerpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte 1 k 1% uur te bakken. Deze cake is bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij familiedeestelijkheden Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann 6- Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratisceceptenboekje toezenden. concentreering, zoodat om bovenstaande redenen het voorzichtiger geacht moet worden pro memorie te ramen. Inzake het verschil in den prijs van steenkolen voor de gasfabriek en de prise d'eau der waterleiding, resp. f 12 en f 15 per ton, waarop dezelfde commissie aanmerking maakte, deelen Burg. en Weth. mede, dat het twee verschillende soorten kolen zijn en het verschil in prijs dus niet alleen in de vervoerkosten zit. De commissie juicht de voorgestelde prijsverlaging der electriciteit toe, maar vraagt of men nog niet wat verder kan gaan met het oog op het hooge winst cijfer. Burg. en Weth. antwoorden, dat zij een verder gaande prijsverlaging voor 1926 niet gewenscht achten; het geraam de winstcijfer oordeelen zij niet td hoog. De commissie van financiën stelde ook meerdere vragen, waarvan wij thans de voornaamste met hun beantwoording in het kort vermelden. Op een vraag waarom de post opbrengst lompen van f 50 op f 400 kon worden ver hoogd, deelen Burg. en Weth. mede, dat het huisvuil en haardasch thans gezuiverd wordt om voor ophooging, demping en aanmaak van compost geschikt te zijn en daardoor de voorraad lompen en de finan- cieele opbrengst belangrijk is toegenomen. Inzake een opmerking dat wijziging van het tarief niet via de begrooting doch bij afzonderlijk voorstel diende te geschieden, merken Burg. en Weth. op, dat het alleen betreft boven de 500.000 kub. M 4 in plats van 5 cent te berekenen, wat prac- tisch geen beteekenis heeft, daar The Vi- trite Works nog nimmer meer dan 500.000 kub. M. heeft afgenomen. Ook deze commissie had bezwaar tegen den memoriepost voor opbrengst van het ammoniakwater. Waar de commissie in overweging geeft om de leeningen, waarvan de rente hoo- ger is dan 5 procent te converteeren, dee len Burg. en Weth. mede, dat de geldge vers der beide nog loopende 6 pet. leenin gen, thans groot f 45.000 en f 7000, bereid zijn de rente met 1926 te verlagen tot 5 pet. De leening van f 329.360 tegen 5 Vi pet., gesloten met het Algemeen Mijnwer kersfonds, is eerst op 1 Januari 1938 te converteeren. Naar aanleiding van een opmerking der commissie en het vervullen van vaca tures bij het politiepersoneel, verlagen B. en W. den post voor extra diensten alsnog van f 900 op f 250. Burg. en Weth. heb ben bezwaar tegen een door de commissie voorgestelde verlaging met f 600 van den post plantsoenen, daar aankoop van een 200-tal jonge boomen dringend noodzake lijk is. Burg. en Weth. kunnen nog niet zeggen of het door den Raad toegestane crediet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1