Rechtszaken. Gemengd Kienws. Dit de Provincie. deerd werd. Bij' eenig nadenken blijkt ons dat dit het Rundveestamboek kan geweest zijn. Voorts herinnert men ons, dat de heer Mr P. D'ieleman indertijd in een boekje „De Z. L M. 80 jaar" Gerlachs prestaties op landbouwgebied heeft herdacht, o.a. heeft aangehaald dat de heer Gerlach de zilveren medaille der Z. L, M. ver kreeg wegens zijln verdiensten op de groote landbouwtentoonstelling te Amster dam. Hijl heeft, zoo schrijft men nog, in dertijd zich ook beijverd voor het Rund- veestambock en onderzocht waarom dit in Zeeland geen bijval vond. Voor de rectificatie onzen dank. Waar heid bovenal! Onverwachte rente. „St. Christoffel" schrijft: Menigmaal hebben wij reeds door fei len aangetoond hoe heilzaam de sociale wetten zijn voor de werknemers. Toch hoort men nog vaak met minachting spre kon over deze mooie, voor zoovelen ge luk aanbrengende wetten. Onkunde alleen is hiervan de oorzaak. Voor heden willen wij weer eens een doorslaand bewijs aan halen, waaruit men zien kan, dat het plakken van rentezegels niet voor niets plaats heeft, zooals men soms wel' hoort verluiden. I Te Leiden komt een vrouw op het avond-inlichtingsuur ten kantore van den Raad van Arbeid en legt voor het loket vrij onverschillig twee rentekaarten neer, heide onbeplakt, doch vervallen. De vrouw: Hier heb ie de rentekaar ten van mijn en me zus. Wie plakken niet meer. Het geeft toch niks. De ambtenaar (a an 't loketWaarom zegt U dat zoo? Er zijln toch voordoelen verbonden aan 't plakken. De vrouw: Voordeelen? voordeel en? Nog niks hebbe we d'er van gezien. Voor de behandeling van me zuster is er nog extra geplakt, dat gaf ook al niks. Nee, we plakken niet meer. Re ambtenaar: Vertelt U me eens: Is u geen van beiden in loondienst ge weest in het laatste jaar? Do vrouw: Nee, meneer, we kennen niks meer verdienen. Me zuster is stijf van de rimmetiek en ik ga ook al een heel eind die weg op. Verdienen kenne me niks meer. Die ambtenaar: 'kZal even Uw stukken halen. (Na inzage van de boeking): Maar als U geen van beiden meer kunt wer ken, zou U beiden rente kunnen vragen. U hebt beiden veel meer dan 150 ze gels. De vrouw: Zal wel niks van komme. Maar als Uwes denkt, dat we wat kenne trekke, nou dan graag. De vrouw af. De ambtenaar neemt de invaliditeitsrente-aanvragen in behande ling en vier weken na bovenstaand be zoek was aan beide zusters een rente toegekend. Zoo loopen tal van menschen te mopperen, en laten het geld, waar zij recht op hebben, stilletjes bij de Bank, omdat zij zoo weinig afweten van hun rechten. 0 die ellendige, nog door duizenden aangehangen gedachte, dat er met de rentekaart niets anders te bereiken is dan f 3 per week op 65-jarigen leeftijd. Er diende een prijlsvraag te worden uitge schreven over het beste middel, om dat denkbeeld de wereld uit te helpen. Middelburg. Gisterenavond had in de groote zaal van het Schuttershof een matig bezochte bijeenkomst plaats van leden en genoodigden van de afdeeling Walcheren van de Nscleiiandsche Reis- vereeniging. Na een korte inleiding van den voor zitter, den heer A. G. Hildernisse uit Souburg, verkreeg de heer G. K. A. Non hebei het woord voor een lezing over „Venetië". Spr. begon met een beschouwing over het reizen in het algemeen en zeide, dat ook dit na den oorlog zeer is veranderd. Waren het vroeger slechts enkelen die op reis gingen, thans hebben vooral in Juü en Augustus heele volksverhuizin gen plaats en is het alom veel te druk, terwijl ook een ander soort van publiek dan vroeger reist. Het is dan ook beter als men kan in een anderen tijd op reis te gaan en spr. kan aanbevelen dit dan te doen met een reisgezelschap; dit is goedkooper en gezelliger en men is be veiligd tegen uitbuiting. Komende tot zijn eigenlijk onderwerp doet spr. mededeeüngen over de reis via BrusselHazel naar Milaan en geeft dan enkele bijzonderheden over Milaan, waar hij met zijn gezelschap twee' dagen vertoefde om na een verblijf te Verona tegen den avond van den derden dag te Venetië aan te komen. Komende van den vasten wal over den dam, die Venetië daarmede verbindt, valt het gezicht op de stad niet mede en doet het denken aan het binnenrijden van Amsterdam met zijn pakhuizen, fabrieken enz., die dan te Venetië veel vuiler en verwaar- loosder zijn. Maar als men het fiation verlaat, geeft het gezicht op het Croote Kanaal direct .een overweldigenden in druk met zijn schitterende paleizen langs de oevers. Met gondels worden de gasten naar de hotels, die in een ander deel der stad liggen, gebracht. De ranke vaartuig jes varen er in groot getal en opstop pingen vooral in de nauwere kanalen ko men steeds voor en het is dan ook te be grijpen, dat het stadsbestuur er over denkt de gondels te vervangen door mo torbooten, al wordt daartegen ook met klem geprotesteerd. Op straat kan men te Venetië alleen te voet gaan, rij verkeer is onmogelijk, zelfs ziet men er geen kin derwagen. De hoofdoorzaak hiervoor is, dat de niet minder dan 475 bruggen hoo- ge bruggen zijn met trappen. Den avond van aankomst bracht spr. nog een be zoek aan het bekende groote San Marco- plein, dat toen echter zeer tegen viel door de groote drukte van uitzijnde en dan sende menschen, maar den volgenden morgen was de indruk van het plem met zijn ingelegd marmer in de bestrating, den hoogen toren, de Sant Marco-kerk, zeer grootsch. Op het plein vindt men ook hot Do genpaleis, waarvan spr. enkele bijzon dorheden mededeelde, evenals van de staatsgevangenis en de brug der zuchten, die beide grootsche gebouwen verbindt. Op het plein is ook een aardige bijzon derheid, dat daar duizenden duiven steeds aanwezig zijn, die zich dooi een ieder gemakkelijk laten voederen. Een andere eigenaardigheid is, dat precies des middags te 12 uur een hevig schot wordt gelost, waarop direcr alle werk op kantoren en in winkels wordt stop gezet, wat spr. persoonlijk heeft on dervonden. Betreffende de haardracht der bevol king zegt spr. dat die bijna zoo leelijk is als die, welke hier tegenwoordig wordt toegepast. Na nog enkele mededeelingen over de wijze waarop men te Venetië aan alles geld weet te verdienen, deelde spr. mede over Milaan en Lugano, waar bij ook nog vertoefde, Italië weer te hebbui ver laten om naar Zwitserland te gaan Na de pauze werd een flink aantal zeer duidelijke en goede lichtbeelden ver toond, waardoor ook dit deel van den avond, evenals het eerste, zeer belang wekkend en leerzaam was. De aanwezi gen toonden dit ook zoo te voelen door hun dankbaar applaus, terwijl de voor zitter, de heer Hildernisse, den spreker hartelijk dank bracht voor zijn moeite. Goes. De forensenbelasting. Staatsblad no. 419 bevat het Besluit van den 16en October 1925, waarbij de Kroon heeft vernietigd den aanslag van W. J. van den Bosch te Kloetinge, als forens in de plaatselijke inkoipstenbelasting in de gemeente Goes. Het gemeentebestuur van Goes had Jer motiveering van den aanslag de feitelijke omstandigheden van het geval als volgt omschreven „dat W. J. v. d. B. is directeur def Naamlooze Vennootschap „Zeeuwsche 'Fruitteelt Maatschappij"; dat de gemeldei maatschappij op het grondgebied der gemeente Goes bezit een schuur of pak huis, 'dienende tot het bewaren, sortee- ren, verpakken en verzenden van hare producten en het uitvoeren van andere orders, het bergen van werktuigen en hulpmiddelen voor het bedrijf benoodigd en het stallen der in het bedrijf te werk gesteld wordende paarden een en ander door of onder toezicht van een werk meester, voorwerker, of baas, die nu en dan ook eenige administratieve werk zaamheden in het pakhuis verricht; dat deze werkmeester, voorwerker of baas evenwel het bedrijf geenszins zelfstan dig leidt, doch daarbij geheel de instruc ties te volgen heeft van W. J. v. d. B. onder wiens leiding, volgens wiens aan- wijzigingen en onder wiens verantwoor delijkheid alle werkzaamheden in het pak huis worden verricht; dat mitsdien W. J. v. d. B. geacht moet worden op meer dan 90 dagen van het jaar te Goes Over een vaste inrichting zooals een kantoor winkel of werkplaats tot persoonlijke uit oefening van een betrekking, beroep of bedrijf de beschikking te hebben." De Kroon heeft echter den aanslag vernietigd. Zij liet zich daartoe leiden door de volgende, van algemeen belang, zijnde, overwegingen: „Overwegende dat blijkens de overge legde ambtsberichten W. J. v. d. B. is Directeur van de „Naamlooze Vennoot schap Zeeuwsche Fruitteelt-Mij"; dat hij als zoodanig te Goes op meer dan 90 dagen van het belastingjaar 1923 '24 de beschikking heeft gehad over het in die gemeente gelegen pakhuis töe- behoorende aan de kweekerij der ven nootschap dat echter, wat er ook zij van de stel ling van het gemeentebestuur van Goes, dat alle werkzaamheden in dat pakhuis werden verricht onder verantwoordelijk heid van den aangeslagene, daarmede niet is gesteld, veel minder bewezen, dat deze tot taak had persoonlijk eenige technische of administratieve werkzaam heid in dat pakhuis te verrichten; dat dit laatste ook niet is af te leiden uit de stelling van het gemeentebestuur van Goes, dat de werkzaamheden in het pakhuis werden verricht onder leiding en volgens aanwijzingen van den aange slagene, omdat voor de directe leiding van de werkzaamheden een werkmeester, voorwerker of baas aanwezig was, zoo- dat de leiding en de aanwijzingen die de aangeslagene gaf slechts van algemeenen aard behoefden te zijn; dat mitsdien moet worden aangenomen, dat het te Goes aanwezige pakhuis niet bestemd was tot persoonlijke uitoefening door den aangeslagene van zijn voor melde betrekking dat derhalve, nu in het beroepschrift niet Is gesteld, dat W. J. v. d. B. op meer dan 90 dagen van het belastingjaar 1923'24 in de gemeente Goes aanwezig is geweest, de aangeslagene Over dat belastingjaar niet krachtens art- 244a, sub 3o, der Gemeentewet in die gemeente be lastingplichtig is, zoodat de opgelegde aanslag terecht door Gedeputeerde Sta ten is vernietigd"; De Kroon heeft in deze beslissing op een markante sterk sprekende wijze de volle waarde toegekend aan het geheel der bewoordingen van art. 244a, 3o, der Gemeentewet, dat 'o.a. tot werkforens stempelt de natuurlijke personen, die zon der in een gemeente tijdens het belas tingjaar hoofdverblijf te hebben er op meer dan 90 dagen van dat jaar over een vaste inrichting, zooals een kantoor, win kel of werkplaats tot persoonlijke uitoefening van een betrekking be roep of bedrijf de beschikking heb ben. De Kroon heeft hier aan de in de .wet gestelde vereischten van persoon lijke uitoefening en van beschikking vol komen gelijke kracht 'toegekend- Gede puteerde Staten van Zeeland, wier be slissing door het K. B. is terzijde ge steld .hadden op het beschikkingsver- eischte den nadruk gelegd, met verwaar- loozing van dat der persoonlijke uitoefe ning. Blijkens een advertentie in dit nr wordt op Zaterdagavond a-s. vanwege den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius" alhier een vergade ring gehouden, waartoe^ alle kantoorbe dienden in en buiten Goes worden uitge- noodigd- Hiermede meenen wij aan hel verzoek om een redactioneele verwijzing voldaan Te hebben- Maar tevens willen wij opmerken, dat er voor Christelijke kantoor- en winkelbedienden gelegenheid is zich te organiseeren in een Christelijke organisatie die vorige maand reeds een vergadering te Goes hield en dit in De cember weer hoopt te doen. Ellewoutsdl/k. IMaandag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig alle le den. Notulen goedgekeurd. Ingekomen van Gedeputeerden goedkeuring eener wijzi ging in de gemeentebegrooting, alsmede van 't besluit tot verhuring van een wo ning aan den gemeentewerker. Een mede- deeiing van den minister van arbeid, dat de premiën hij! den woningbouw niet meer worden verstrekt. Dankbetuiging van do kolenvereeniging voor 't toestaan van haar verzoek om gratis gebruik van een lokaliteit voor haar vergaderingen en te vens bericht da,t zij hiervan geen gebruik wenscht te maken. Aan de orde komt de gemeentebegroo ting. Bij tien post havenrechten merkt dhr Zoeter op dat deze zijns inziens wel wat aan den hoogen kant geraamd zijn, gezien het vervoer der producten in verband met het te verwachten vervoer per trein. De voorzitter antwoordt, dat de raming wel niet zoo gering is, maar dat verwacht mag worden dat de op brengst der havenrechten toch wel aan deze raming zal beantwoorden. Do heer Zoeter neemt hiermede genoegen. De begr. wordt hierop zonder verdero opmerkingen met algem. st. goedgekeurd met een ontvang en uitgaaf f24325.57, en een post van f855.83 onvoorzien. Dit betreft den gewonen dienst. De kapi- taaldienst bevat in ontvang en uitgaaf een bedrag van f22.02. Van het Burg. Armbestuur is een schrij ven ingekomen waarbij' wegens perio dieke aftreding van twee leden de vol gende dubbeltallen worden aanbevolen. Vac. v. d. Bent, die niet meer in aanmer king wenscht te komen, P. de Dreu en E. Bakker; in vac. A. Smallegange wordt aanbevolen A. Smallegange en J. II. Klooster. De voorzitter benoemt de heeren Bin ders en Bruinooge tot stemopnemers. De Raad benoemt in de vacature v. d. Bent na 2 vrije stemmingen, waarbij bekwamen: le en 2e stemming: J. Kijken. -Sluijters 3, A. Smallegange 3 en J. H. Klooster 1, enbij herstemming waarbij de heer Smallegange uitviel', de heer J. Eijken Sluijters 3, Smallegange 2; blanco 1; gekozen de heer Eijken Sluij ters. In de vacature Smallegange le en 2e stemming Smallegange 3, Joh. Ver heijke 3, J. H. Klooster 1. Herstemming tusschen Smallegange en Verheijke, waar- hij de heeren Smallegange en Verheijko niet moesten mede stemmen, overeen komstig art. 46 Gemeentewet, waarop met 3 stemmen Joh. Verheijke benoemd werd. A. Smallegange had 1 stem en 1 stem was in blanco uitgebracht. Ite heer Eijken Sluijters dankt voor hot in hem gestelde vertrouwen en neemt zijln benoeming aan. Den heer Verheijke zal van zijn benoeming kennis worden gege ven. Bij de rondvraag vraagt de heer Bruin ooge voorziening inzake het voetpad in Everinge, door de oude planken en leu ningen te doen vervangen, hetgeen de voorzitter toezegt. Hierna sluiting. (Opmerking: Het zal wel niet vaak voorkomen, dat een- Burgerlijk Armbe stuur een aanbeveling van vier personen inzendt en de Raad geen van deze vier aanvaardt. Het is bij deze stemming wel zonderling geloopen. De stemming is ge heim; maar wij dachten zoo bij lezing van dit verslag: zou de onbekende blan co-stemmer dit niet op zijn geweten heb ben? En ons kwam te binnen, en wij geven het (natuurlijk met het bekendo recept: cum gra.no salis met een korreltje zout, hetwelk beteekent: niet al te letterlijk opvatten!) hierbij weer: de bekende tekst jlit Prediker 918Do wijsheid is beter clan de krijgswapenen, maar een eenig zondaar verderft veel goeds. Wij mogen deze opmerking ons lxeel onpartijdig veroorloven. Want beide partijen schijnen recht van klagen te hebben. Red.) Kantongerecht te Middelburg. Door het Kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens overtreding der Arbeids wetC. P., Vlissingen, tot 2 maal f 25 b. s. 2 maal 25 d. h.; Overtreding' Loterij wet: L. M., Amsterdam, tot 2 maal f 10 b. s. 2 maal 10 d. fa.straatschenderij E. N. L., Souburg, tot f 10 b. s. 1 w. h.overtre ding art. 427 5 Sivb.A. J. G., Oostkapelle, tot f5 b. s. 5 d. (fa.; op straat een paard ter geleiding toevertrouwen aan een nog niet 16- jarig persoon: J. de V., Middelburg, tot f3 fa. s. 3 id. fa.de wegen- in verboden richting berijden: H. B., Middelburg, tot f3 b. s, 3 d. h.; A. S., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken: J. A., A. S., beiden Middelburg, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.; zonder noodzaak loopen op den keermuur van 't droogdok: M. van I., 's-Heer Arends- kerke, tot f 1 b. s. 1 d. fa.overtreding Reg lement op de wegen en voetpaden: A. A. de S., Ij. de V., beiden Domburg, F. J., Arnemuiden, allen tot f 3 b. s. 3d. h.fiet sen over Klinkerpaden: P. D., Middelburg, tot f 1 b. s. ld. !h.als bestuurder van een rijwielpad zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: P. B., Middelburg, tot f 3 b .s. 3 d. h.overtreding Motor-kentee- kenbesluitF. B., Biggekerke, tot f5 b. s. 5 d. h. Overtreding Algemeen Reglement van po litie voor Rivieren en Rijkskanalen: A. J. M. L., zwervend, tot f5 b. s. 5 d. fa. strooperijJ. de P., II. M., J. T., J. M., allen Westkapelle, ieder tot f5 b. s. 1 w. fa.; over treding Trekhonden wetJ. T., Middelburg, tot f2 b. s. 2 d. h., A. W., Middelburg', tot Jj5 b. s. 5 d. 8i.; overtreding art. 460 S.w.b.; M. A. V., E. J. S., beiden Vlissingen, ieder tot f3 b. s. 1 vv. h.overtreding IJkwet J. de R., Middelburg, A. L., Vlissingen, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.gewichten verbeurd verklaard; L. G., Grijpskerke, tot teruggave aan ouders zonder straftoepassing, met last tot teruggave van de 'maten; fietsen zonder licht: W. S., Oostkapelle, C. B., h.vr. van H. G. van Putten, Vlissingen; M. IC., Goes, allen tot f 5 b. s. 5 d. h.overtreding Kies wet: P. II., M. P., W. F., C. van de K., A. II., C. J. de R., A. de \V„ N. P., J. P, v. d. W., L. P., allen 0. en W. Souburg, allen tot f 3 b. s. 3 d. fa.dronkenschap M. K., Souburg1, tot f 5 b. s. 5 d. h. U i t v oe r i n g In v a 1 i d i t ei t s w' e t. Voor het Kantongerecht te Goe3 heeft terecht gestaan A. W., directeur van de Groenten- conservenfabriek „Z.-Beveland" te Krabben- dyke wegens overtreding der Invaliditeitswet (het niet doen plakken van rantezegels voor zijn arbeiders). De Kantonrechter veroordeelde hem tot 176 geldboeten van f 1.50 subs. 170 dagen hechtenis. Poging tot moord. De Haagscfae rechtbank heeft L. V. V., gedetineerd, wegens poging tot moord, gepleegd op den secretaris van d© coöperatie „De Volharding" te Den Haag den heer Vitters, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. Het O. M. had 2 jaar tegen bekl. geëischt. Dienstweigering'. Gisteren stond voor den Krijlgsraad te 's Hertogen bosch terecht Tj. D. Schaper, (zoon van het soc.-dem. Kamerlid Schaper) gebo ren te Groningen, dienstplichtig soldaat van de Opleidingscompagnie van het re giment grenadiers, beklaagd van principi- eele dienstweigering. Bekl. had niet vol daan aan een oproeping voor den wer- kelijken dienst totdat hij zich later heeft aangemeld doch toen weigerde de mili taire kleeding aan te trekken. Vóór hij dienst weiegrde had bekl. reeds 5 maan den gediend. Hij zeide op zijn 19e jaar het probleem van den dienst nog .niet te hebben doorgrond. Hij heeft nog de zelfde bezwaren, als uiteengezet in zijln door den minister afgewezen rekwest. Kapitein jhr. de Savornin Lohman te 's Gravenhage, als getuige gehoord, ver zocht z'ijn verklaringen te mogen afleggen buiten tegenwoordigheid van bekl., die in zich den drang voelt om slachtoffer te zijn. De Krijgsraad voldeed aan dit ver zoek. Naar de meening van getuige is bekl. principieel dienstweigeraar. Hij heeft ge wetensbezwaren als genoemd in de dienstweigeringswet. Zijn bezwaar is niet, dat de dienst een uiting is van het gezag, maar dat hiji naar zijn overtuiging zijn medemenschen niet mag dooden. 'Bij be spreking met bekl. heeft spr. de overtui ging gekregen, dat bekl. philosophisch het principe en de gevolgen der dienstweige ring niet voldoende had doordacht. Bekl. heeft bij Kees Boeke gelogeerd, doch op de vraag van den auditeur of ge tuige meent, dat bekl. onder anderer! invloed handelde, en "hijl nu voldoende gedaan heeft om slachtoffer te zijn, meen de getuige dat de drang van slachtoffer te zijn niet zijn voornaamste argument is. Toen beklaagde hierna weer werd bin nengeleid en hem de getuigenverklaring wérd voorgelezen, verklaarde hijlzich dankbaar voor dit getuigenis. Hijl deelde mede niet hij Boeke gelogeerd te heb ben, hiji had er slechts zijn tijdelijk adres opgegeven. Boeke heeft geen invloed op hem gehad; met de uitwerking van diens ideeen gaat hij in het geheel niet accoord. De auditeur-militair, requisitoir nemen de, zeide dat bekl, de zaak voor den Krijgsraad moeilijk heeft gemaakt. Naar sprekers overtuiging zou bekl. wel bereid zijn andere werkzaamheden te verrichten. Wanneer hij een nieuw rekest zou inzen den, zou dit, naar spr. meent, wel in overweging worden genomen, Spr. acht de daad verricht, om de principieelq diehstweigering ingang te doen vinden. Allerlei onaangenaamheden heeft hij er door ondervonden. 'Van vrijspraak: op grond dat bekl. zich in een noodtoestand bevindt, kan geen sprake zijln. "Hij zal veroordeeld moeten" worden, maar re kening houdende met het feit dat bekl. reeds gediend heeft, requireerde spr. 7 maanden met aftrek van de voorloopigo hechtenis zonder ontzegging van het recht om bij "'de gewapende macht te dienen, De verdediger ,mr Gerlings uit Utrecht wees er op, dat men in ons land alge meen van oordeel js .geweest, dat met werkelijk gewetensbezwaar moet worden rekening gehouden. De moeilijkheid was echter dat bezwaar te bevèstigen. Toen heeft men opgelegd gevangenisstraf, die de principieele dienstweigeraar zich dan maar moest getroosten. Het is iets zooals men vroeger een heks behandelde. Men wierp die in het water. Als zij verdronk was zij geen heks, bleef zij»' boven dan was zij eoh heks. Heeft een dienstwei geraar zijn 10 maanden uitgezeten dau wordt hij Als dienstweigeraar erkend, kend. Naar sprekers meening doet de maatschappij aan hem toch onrecht. Een vergelijking makende met het fiscale straf recht waarbij de administratie zich voor behoudt te beoordeelen of opzet aanwe zig is, merkte spr. op, dat ook hier de beslissing van den minister de grond slag is van het strafproces, In afwijking met de meening van den rechter kan de minister beslissen of er gewetensbe zwaar is. Dat de auditeur-militair ver klaard heeft, dat èen nieuw verzoek van bekl. in overweging zal worden geno men bewijst dat de dienstweigeringswet gemaakt is voor menschen als beid. Hij Hij voelt dat hij niet dienen mag, niaar daar hij geen orator is, kan hij zijn bezwaren niet gemakkelijk üiten. PI. be grijpt ,dat bekl. formeel veroordeeld moet worden, doch hij verzocht rekening te houden met den aard van d'en pirsoou, die terecht staat, en oplegging dor ge ringst mogelijke straf. De auditeur-militair merkt nog op, naar aanleiding van het betoog van pl„ dat de Krijgsraad 'in zijn beslissing volkomen vrij is. Daarna verklaarde getuige Wiersma uit Den Haag nog, dat bekl. serieuze bezwa ren tegen den dienst heeft. Die Krijgsraad, uitspraak doende, ver oordeelde, zooals gemeld, bekl, tot 6 maanden gevangenisstraf met ai,rek van de voorloopige hechhtenis, met rials lag uit den dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Een andore dienstweigeraar, die terecht stond, bleek ter terechtzitting bereid ge durende zijln diensttijd andere werkzaam heden te verrichten. Daarop werd zijta zaait geschorst. (N. R. Git.) Goede wegen zijn van het grootst# belang voor de volkshuisvesting; zij mn - ken het wonen op grooteren afstand va* van het werk mogelijk. Door een tijger gedood. De we duwe Lambert, een oppasser in den dieren tuin van Manchester, is door een tijger ge dood. Lambert, haar man, was 40 jaar op passer geweest in het roofdierenhok en zijn vrouw had hem daarin bijgestaan. Na zijn dood, reeds tien jaar geleden, werd zijl zijn opvolgster. Een neef, die haar placht te hel pen, vond haar Zondag' $Lood in liet tiigerhok. Met moeite wist men den tijger, een jong boert, dat nog maar enkele weken in den tuin waji, terug „te drijven, toen men het lijk uit du kooi haalde. Het bleek, dat de vrouw een slag tegen de kaak had gekregen, die onmiddel lijk den dood heeft veroorzaakt. Verder lotsel word niet op het lijk gevonden. Men vermoedt, dat de vrouw bij het schoonmaken van hot hok vergeten had het nachthok te sluiten en dat het beest haar onverhoeds heeft besprongen. Men heeft althans geen enkele kreet gehoord Inbraken. Te Bodegraven is gister nacht ingebroken in de woning van den koop man B., die in het ziekenhuis te Leiden wordt verpleegd. Ongeveer f 70 aan geld ea eenige gouden en zilveren sieraden zijn er ge- stolen. In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in perceel Zijlweg 105 t« Haarlem, bewoond door den heer B. De in brekers zijn aan de achterzijde door ds serre deur het huis binnengedrongen; zij' hoorde» een gat onder de spanjolet, zoodat deze dooi middel van een draad aan de binnenzijde geopend kon worden. Alleen da beneden-aoh terkamer is doorzocht. Uit een boekenkast, waar de sleutel inzat, zijn een bankbiljet van f 10 en een zilveren rijksdaalder weggeno men, benevens een gesloten blikken trommel, waar waardelooze papieren in waren gebor gen. De trommel hoeft de politie op het tor rein achter het huis teruggevonden; de ach terzijde ervan was opengemaakt. Het onder zoek van de politie heelt nog geen resultaat gehad. Vingerafdrukken konden niet worden genomen. Wel zijn nr aanwijzingen, dat hiei de inbrekers aan het werk zijn geweest, dis Btoemendaal -onveilig' maken. Ergerlijke vernieling. In een keet op een bouwterrein te Amsterdam is in gebroken; niet om er te stelen, doch blijkbaar uit vernielzucht, Verschillende bussen met standverf, japanlak en kleurenverf hebben de inbrekers, te zamen 300 K.G. over een schrijftafel en over de vloer weg laten loopen. De schade bedraagt ongeveer föOO. Ontslagen arbeiders zijn in deze zaak gehoord, doch ze ontkennen. 'n Akelig drankjo. Volgens hel „Soer. Hbld." werd door den dienst der wa terleiding te Soerabaja op Java geconstateerd, dat het water der rivier, dat bovenstrooms van Wonokromo afgetapt wordt voor de drink watervoorziening' dc-r stad, door olie veront reinigd werd. Bij onderzoek bleek, dat in de rivierbedding boven de Wonokromosluis, drie kleine aardoliebronnen voorkwamen, "mdat men thans maatregelen tot afsluiting kan ne men. Voorloopig is de stad uitsluitend op d# bronwaterleiding van te garing» capaciteit aan gewezen. Onregelmatigheden. Men meldt uit Beverwijk aan de Msh. Naar wij vernemen moeten sinds geruïraea tijd alhier onregelmatigheden zün gepleegd met controle-kaartjes van de helastingi op de ver makelijkheden. Men doelde ons mede, dat d» zaak in handen is der Justitie,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6