Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden Slakken. Moeders Gemengd Nienws. Bij beschikking van don minister van financiën zijn verplaatst de inspecteur deivdirecte belastingen M. J. H. Smeets ter inspectie Roosendaal, naar Hansweert; en J. H. Zonnevijle ter inspectie Amster dam naar Winterswijk. Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Verschenen is het 21e Jaarverslag van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krank zinnigen in Zeeland- Het aantal afdeelingen bleef gelijk; het ledental ging met ruim 50 vooruit- Het getal verspreide leden buiten de provincie bedraagt 60. Aan het verslag van den geestelijk-ver zorger ontleenen wij het volgende: ge middeld woonden ruim 200 patiënten de godsdienstoefening bij. De aandacht was goed. Van de bibliotheek,,die steeds meer dere nummers gaat tellen, werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Aan het verslag van den geneesheer directeur ontleenen wij: De gezondheids toestand was over het algemeen goed- Er kwamen geen sterfgevallen voor. Het aan tal ziektedagen bedroeg voor mannen 298 en voor vrouwen 795. Op 1 Januari 1924 waren in de stichting aanwezig 277 man nen en 323 vrouwen en in de gezinsver pleging 4 knannen en 2 vrouwen- De financiëele toestand is gunstig; de exploitatie-inventaris verminderde met de som van f 6350.36. Er werd een winst cijfer verkregen van f 66.150.36. In totaal is in het fonds aanwezig een bedrag van 'f73.939.48. Voorts dat de balans als to taal der bezittingen een bedrag aanwijst van f 1.365.174.53, als totaal der schulden een bedrag van 'f i.226.600; zoodat op de reserve-rek. een bedrag van 'f 138.805.58 kan worden geboekt. Men schrijft ons Ter aanvulling van het stukje „Sint- Maartefn"'11 Nov. van B. J. d. M., diene het volgende: In Alkmaar wordt de 11e November nog steeds gevierd, 's avonds trekjkan,' bij'na alle kinderen, niet alleen arme, ver gezeld door de ouders, door de straten, met brandende lampions. (Een lampion heet daar ter plaatse in den volksmond een „Sint-Maarten".) Het is geen lichtstoet, elk groepje kin deren kiest eigen pad en richting, waar door het fantastische in die ommegangen, met kleurige lichtjes, wel' wordt verhoogd. En met lieve, hooge stemmetjes zin gen ze: Sinte, Sinte-Maarten, Turruf in de murruf in de maneschijn, Hoog op de klompen, Laag op de muilen. Misse me Griet Zeg het niet, Wie heeft buurman dronken gemaakt? Steven van de Klokken De meisjes dragen rokken, De jongens dragen broeken üuwe wijven schorleldoeken. Brand in de lantaren, De vonken vliegen eruit, De jongens loopen met garen De Meisjes met beschuit. Baarland. Vrijdagavond half zeven zal D.V. het nieuwe orgel, ^geplaatst door de firma Spiering uit Dordrecht in gebruik worden genomen. Het instrument zal ■dien avond bespeeld worden door een bekwaam organist uit Oosterbeek. HOedekenskerke. Gemeld wordt, dat wegens den enormen toevoer van suiker bieten de leverantie voor eenige dagen, is stopgezet .Alleen voor de suikerfabriek te "Selzaete liggen buiten liet haventer rein thans reeds ruim een millioen kilo gram suikerbieten opgeslagen, zulks we gens gebrek aan voldoende scheeps- ruimte. 1 Zlerikzee. Men schrijft ons: In de ver gadering der A.-R. Kiesvereeniging j.l. Vrijdag heeft de algemeen geachte voor zitter de heer D. Mulder, „rustend" hoofd der Chr. School, bedankt als voorzitter der Kiesvereeniging. Op do voorlaatste vergadering had hiji zijn voor nemen daartoe al meegedeeld. De vrien den wilden hem bewegen 'tnog niet te doen, doch hoewel door Gods goedheid de heer Mulder nog niet „op" is, meendo h# toch, dat het beter was bij zijn besluit te blijven. Acht en dertig jaar heeft hij het voorzitterschap onzer kies vereeniging waargenomen, sinds 't over lijden van wijlen Jhr. de Jonge, met wien te zamen hij de kiesvereen. had opge richt; 38 jaar, precies de helft van zijn leeftijd. [Nadat dhr W. den Boer tot zijn opvolger gekozen was, sprak de heer Mulder een afscheidswoord. Hij' gaf een kort overzicht van de politieke geschie denis in die jaren en wees daarin bijzon der op de voornaamste momenten: op treden eerste Chr. ministerie, omgaan van Ons kiesdistrict, scheuring met Chr.-Hist. ienz. Ten slotte op 'tgroote verschil toen en thans, en hoe God onzen strijd bekroonde. Spr. eindigde mei een iwoord van dank aan Hem, die hem verwaardigde een bescheiden aandeel in dien strijd te hebben, bedankte het Be stuur en de leden der kiesvereen. die hem al dien langen tijd hun onbepaald vertrouwen schonken, wenschte zijn op volger geluk en heette hem welkom, terwijl h.ij de vereeniging aanspoorde tot trouw aan de a.-r. beginselen en de propageering daarvan. Dhr A. Timmerman dankte onder har telijke bewoordingen en op zijn voorstel werd de scheidende voorzitter onder ap plaus tot eere-voorzitter benoemd. Het is een benauwende gedachte dat de heer Mulder zich langzamerhand uit de politiek terugtrekken gaat. Óok als voorzitter der Centrale wil Z.Ed. be danken. Doch het blijft de bede zijner vrienden te dezer plaatse (en ook el ders, Red.) dat de heer Mulder nog menig jaar, zij hot ook als ambteloos, emeritee- rend lid onzer partij, haar nog menigmaal als raadgever en ^edelijken-steunbieder, zij het ook meer uit de verte, zal mogen dienen. i St. Laurens. In verband met de toe nemende bebouwing van den Noord weg bij St. Laurens hebben B. en Wi. gemeend een bouwplan te moeten doen ontwerpen voor de aldaar aan de gemeente in eigen dom behoorende grond bij de Kerkhaan. Zij hebben zich daartoe gewend tot de in de gemeente wonende aannemers, wel ke zich belangeloos hebben bereid ver klaard een bouwplan te ontwerpen. In een Vrijdag j.l. gehouden bijeenkomst met het college van B. en Wi. en den ge- ineentebouwkundige de heer Bolier, werd het dool nader uiteengezet en verschil lende inlichtingen gegeven omtrent de voorwaarden en eischen, waarmede reke ning dient te worden gehouden. Als re sultaat van deze besprekingen werd eene commissie samengesteld, bestaande uit de heeren C. Roose, Pi. Passenier, E. Wi Neugebauer, W. Walraven, A. Louws en P. Ie Grand, welke uit haar midden tot voorzitter heeft gekozen de heer Neuge bauer. Getracht zal worden een zoodanig plan te ontwerpen, waarmede het thans be staande dorp oen geheel zal uitmaken. De commissieleden werden tevens bereid gevonden, in den vervolge adviezen te verstrekken aan het Gemeentebestuur over onderwerpen de bebouwing betref fende. In de vacature van brandspuitmees ter ontstaan door het overlijden van den heer IJ. Jansen is door B. en W» benoemd de heer E. W. Mougebaucr. Vrouwepolder. Vrijdagmiddag vergader- do de Raad. De Voorzitter deelde mode dat de rekening der gemeente over 1924, door Gedep. Staten definitief was vast gesteld, alsmede dat B. en W. door genoemd college waren uitgenoodigd om het besluit van den Raad tot opheffing van de 0. L. school in de afd. Gapinga in hun vergadering van 13 Nov. a.s. na der mondeling toe te lichten. Voorts deelde de voorz. mede, dat van den Minister van Onderwijl "bericht was ontvangen, dat de over 1923 te wei nig ontvangen Rijksvergoeding ingevolge art. 56 der L.O.-wet 1920, ad f80.50, alsnog betaalbaar zal worden gesteld. M.a.s. werd op voorstel van B. en W„ besloten niet als lid toe te treden tot het Centraal "Archief en Inlichtingen Bu reau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland. Naar aanleiding van het adres van de Landbouwvereeniging „Ons Belang" gevestigd te Gapinge, houden de verzoek om over 1925 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de .te houden landbouwcursus, werd op voorstel van B. en Wi. m.a.s. besloten voor dat .doel over 1925 ©en subsidie beschikbaar te stellen van twintig gulden. Naar aanleiding van een adres van Adr. Vermeulen te Serooskerke (W| 7), hou dende verzoek om een vergoeding uit de gemeentekas, wegens, gemis van graset- ting van een gedeelte van den dorpsdijk, ontstaan door de aan dien dijk verrichte werkzaamheden, werd op voorstel van B. en W. met vier tegen drie stemmen beslo ten aan 'Vermeulen voornoemd een scha devergoeding te betalen van f7.50. Vervolgens werd besloten tot wijziging van de begrooting voor 1925 tot een bedrag van f529.99V2, alsmede tot wijzi ging van den kapitaaldienst dier begroo ting tot een bedrag van f 1627. Daarna werd door de Commissie belast met het nazien der door het Bestuur der Ver eeniging voor L. 0. op1 Geref. Grondslag gevestigd te Gapinge over het tijdvak van 1 Januari 1922 tot en met 31 Dec. 1924 ingezonden verrekening, bij! monde van den heer L. Maas, rapport uitge bracht onder mededeeling d'at de Com missie den Raad voorstelde de aan meer genoemd bestuur over de jaren 1922, 1923 en 1924 toegekende vergoeding de finitief vast te stellen op respectievelijk f 630.441/2, f 746.42i/2 en f 6-38.431/2- Nadat de voorzitter de loden der commissie zijn dank betuigd had voor den door haar verrichten arbeid, werd na breedvoerige! bespreking met vier tegen drie stemmen besloten de door meergenoemd Bestuur ingezonden rekeningen, tot de door de Commissie van onderzoek voorgestelde bedragen, vast te stellen. Vervolgens werd den Raad het door B. en Wi. gemaakte ontwerp van Wet met memorie van toelichting inzake do wijzi ging der grenzen tsuschen Vrouwepolder en St. Laurens voorgelezen, waarna m. a. s, tot overneming en vaststelling van het door B. en Wi. gemaakte ontwerp werd besloten. Op voorstel van B. en W, werd m.a.s. besloten aan de brandweer lieden die aan het blusschingswerk van den in deze gemeente plaats gehad heb benden brand hebben deelgenomen een vergoeding uit de gemeentekas to verlee- nen van f 20. Bij de rondvraag werden door de hee ren Langebeeke, Dobbelaar en Kes.teloo nadere inlichtingen gevraagd inzake den onderhoud van bet voetpad bij het z.g.n. Kokhuis, inzake het onderhoud en schoonhouden van den Gapingschen straatweg, inzake het voetpad van K. de Nood, en betreffende de brandplaats voor varkens in de afd. Gapinge, de voorzitter diende de heeren van antwoord op het door "hen gevraagde, en zegde waar noodig de medewerking van B. en W'. toe, waarna de vergadering door hem met»dankzegging werd gesloten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Mijdrecht, door A. Lu- teijn te Muiden. Geref. Kerken. Beroepen te Oud-Loosdrecht, A. Wijn gaarden te Baarland. Bedankt voor Rotterdam, door D. v. Dijk te Groningen; voor Zwolle, door G. O. Dunner te Emmen. Ds G. 11. Toebes, emeritus-predi kant van de Geref. Kerk te Sint Lau- irens, wonende te Middelburg, hoopt Zon dag a.s. te berdenken, dat hij veertig jaar geleden tot predikant te Haamstede werd bevestigd. Hij bediende daar liet Woord van 15 Nov. 188530 Aug. 1896, en daarna tot 1 Sept. 1920 te St. Laurens. Geslaagd te Amsterdam voor het examen "M. O. Aardrijkskunde de heer P. van Hou te te Rotterdam. Uit het leven van Groen van Prinsterer. „Friesch Dagblad" besluit zijn artikel (zie ons nr van Zaterdag) als volgt: Volgt nu uit het bovenstaande, dat Groen geen contact, ik bedoel geen per soonlijk contact, met de „kleine luyden" had? Ganschelijk niet. Men kende hem uit zijn geschriften. Het is waar, slechts weinigen kochten en lazen die, maar volgens het getuige nis van Wormser en anderen, werden die lezers voor 't grootste deel aange troffen onder lien, die men betitelde als „de mindere man". Vaak, eu vooral in de laatste periode zijns levens, na de oprichting van Chris telijk Nationaal, kwam men tot Groen om raad. Schriftelijk in de meeste gevallen. Maar ïiiet zelden werd de lange en moeilijke reis naar de residentie, zelfs uit de verst verwijiderde hoeken des lands, ondernomen, om Groen inzake schoolstichting of verkiezingen te raad plegen. Een kwart eeuw geleden, waren er op tal van plaatsen nog mannen overig, die zich eens of meermalen tot Groen had den gewend. Daar Groen, gelijk bekend is, een groot fortuin bezat, was het doel ook meerma len hem voor allerlei christelijke belangen te winnen. Groen ontving steeds minzaam en hof felijk.. Zelfs de eenvoudigste broeder, werd met onderscheiding bejegend, al moesten Groen en zijn echtgenoote leeren, dat er ook Ander 't schoonst lijkend koren altijd kaf aanwezig blijkt. Uit Groens brieven aan Da Cosfca en iWormser blijkt, dat zij als „christelijke vrienden" beschouwen en in hun huis ontvangen, allen die Jezus Christus er kennen als hun Borg en Zaligmaker, on verschillig tot welken maatschappelijken stand zij behooren. Een treffend voorval uit: Groens loven, toone, hoezeer hij den omgang met het eenvoudige volk des Heeren op prijs stelde. Het was kort na. den Belgischen op stand. Groen was in des Konings gevolg in Den Haag Teruggekeerd. Zijn betrekking tot den Vorst maakte dat hij hem op zekeren dag had te vergezellen naar Amsterdam. Daar kon hij eenige uren worden gemist. Besteedt hij die voor ontspanning? Of misschien voor museum-bezoek? Neen, Groen Laat inspannen en rijdt naar 't stedeken Muiden. Om het Mui- derslot bekommert de historicus zich ditmaal niet; hij vraagt naar de woning, van zekeren Heykes. Heykes is een klein boekhondertje. Bij hem gaat Groen 1) innen en onder houdt zich geruimen tijd met den een- voudigen man. En wat kwam Groen nu bij hem zoe ken? „Vriend Heykes", als Groen hem noemt, was üe man, die bij het sterfbed van Rilderdijk had gestaan, die den af- geleefden strijder de laatste vraag stel de, ót bij in vol vertrouwen op Christus' zoenverdienste de eeuwigheid inging en daarop Rilderdijks laatste duidelijk hoor baar „Ja" onlving. Daarvan de bijzonderheden uit 's mans eigen mond te hooren, was het eenige doel van Groens reis. Het gesprek met den eenvoudigen Christen was hom meer waard dan een middag bij het hof. Zoo loefde en streed Groen van Prin sterer- ,de vader der antirevolutionaire partij. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik een bescheiden plaatsje in Uw veelgelezen blad vragen, om met een en kel woord protest aan te teekenen tegen een ingezonden stuk voorkomende in één der edities van „De Zeeuw" der vorige week? Bij voorbaat mijn dank. Een z.g. Oud-Gereformeerde (bedoeld zal zijn lid van een Geref. Gemeente) heeft daar gemeend eens een goed werk te moeten verrichten, door tot publiek do mein te maken de mededeeling, als zou den de vrouwen, die in Tholen en om streken niet tor stembus gingen, dit louter uit vertoon hebben nagelaten. Immers hij schildert dezulken als op standelingen tegen hun echtgenooten, als liegers en bedriegers en wat niet al. En zouden nu zulke schurken, die schier tot alles in staat zijn, gemoedsbezwaren moeten hebben om even te gaan stem men? Ik wil beginnen M. de R., met de opmerking te maken, /lat die Oud-Gere- meerdo wel mag zeggen: ik dank U, Heere dat ik niet zoo slecht ben als mijn broe ders en zusters. Onder dit stukje zou ik hetzelfde kun nen schrijven als de geachte scribent, doch wensch niet anoniem te wezen, maar durf pertinent te verklaren, dat, wat hij heeft neergeschreven, in doorsnede ab soluut onwaar is. Waar mijn afkomst uit dezelfde streek is en ik met verscheidene van dergelijke menschen in persoonlijke relatie ben ge weest, kan ik U wel zeggen, dat zij, wat hun maatschappelijk, gezins, en per soonlijk leven aangaat, zoo niet ten gun ste, m&ar zeker ook niet ten ongunste bij hun omgeving afsteken. En wat die vrouw uit Poortvliet betreft, welke drie dagen gevangenisstraf heeft moeten ondergaan, wijl zij niet gestemd heeft, geef ik U de verzekering, dat zij behoort 'tot die rasechte Ledeboerianen, als welke Prof- Dr H. Bavinck zoo kern achtig heeft geteekend in zijn voorrede, voorafgaande pan de biografie van wijlen Ds L. G. C. Ledeboer door Ds J. H. Landwehr. Dit meende ik voor een goed begrip van zaken niet in de pen te mogen hou den. Uw dw. L. A. VAN D'E VATE. Middelburg, 10 November 1925. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dim onmiddellijk 30-60.90 et. PU ROL Ongelukken, l'e Rotterdam is een vrouw in haar woning van een trap gevallen. Zij brak haar linkerpols. Ze is kort na het ongeval tengevolge van een bloeduitstorting in de hersenen over leden. Te Zwagerbosch is een 2-jarig kind verdronken. Gistermiddag is bij het vellen van hoornen te Zaandam een ernstig ongeval gebeurd. Twee arbeiders geraakten onder een te vroeg vallenden boom. Met vrij ernstige wonden werden de mannen, beiden afkomstig uit Haarlem, naar het Ziekenhuis vervoerd. De be jaarde lieer L., die een dag of tien geleden aan den Vornschenweg door een auto werd aangereden, is in het ziekenhuis te Almelo aan dë gevolgen overleden. Te Heerenveen is Zondagmorgen de vrouw van den heer K. bij haar woning' verdronken. Op de suikerraffinaderij „Hollandia" te Gorinchem viel' een baal suiker naar beneden en trof d'en arbeider V. uit H'ardinxveld op het been, dat hier door gebroken werd. V. werd in het Ziekenhuis opgenomen en hoewel de toe stand zich niet ernstig liet aanzien, is hij overleden. Het dienstmeisje van den lieer Du dok van Heel, te Huizen, dat eenige dagen geleden, met brandwonden overdekt, naar de Majella-stichting werd Vervoerd, is aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. Een hoofdagent te Haarlem zag een vrouw, die hevige pijn Leed. Het bleek, dat zij een deel van haar gebit had ingeslikt. Een der doctoren van de Maria-stichting slaagde er in, het ge bit uit de keel van de vrouw te verwij deren. De schipbreukelingen van die „IJselstroom". Door het s.s. „Al- bireo" zijn, zooals wij reeds meldden, voowaats van IJmuiden op de sleepboot Hector overgegeven 28 opvarenden van het op de kust van Afrika vergane s.s. „lJselstroom". 1 Kapitein L. Verhoef heeft aan een ver slaggever van die „Tel." verteld: Toen wij van Cape Palmas vertrok ken, was het weer best en de ze© kalm. Langs de kust evenwel! is de deining buitengewoon sterk en levert daarom een Gevaar vooi de scheepvaart op» De bo dem is rotsachtig. De nacht van den 29sten September brak aan. Alles verliep naar wensch tot tegen het krieken van den dag 'twas kwart voor vijf wij eon geweldigen schok kregen. Wij dachten niet anders of we gingen om zeep. Gelukkig behield de heele bemanning haar tegenwoordig heid van geest, wat op zulke hachelijke momenten wel noodig is. Slechts eenige Chineesche stokers kregen Teen oogen- biïk met hun zenuwen te kwaad. Eén hunner kwam bleek van schrik en druip nat op hot dek gehold met de mededee- ling, dat het water het ruim binnenstroom de. Inderdaad was zulks hot geval. Aan stoppen van liet gat viel natuurlijk geen moment te denken. Toen wij ons georiënteerd hadden, bleek, dat de „lJselstroom" op do z.g. Zwaluwenrotsen op de kaart aange geven was gestooten. In tien minuten tijds werden, ten gevolge van het bin- nenstroomende water, plotseling alle lich ten gedoofd en zaten wij in het donker. Wij begonnen toen door middel van de noodseininriebting onmiddellijk S. 0. S.- signalen te geven, waarop het s.s. „Eli- sabethville" van de Compagnie Beige Maritieme du Congo reageerde en vrij spoedig te hulp kwam. Van beide sche pen werden sloepen uitgezet en werd de bemanning, die zich uitstekend hield, aan boord van genoemd schip gebracht. Dit overbrengen duurde Van half zeven 's morgens tot drie uur 's middags en ging, vanwege de deining, met zeer veel moeilijkheden on groot gevaar gepaard. Na gehouden scheepsraad werd beslo ten, het schip te verlaten, omdat toch niets meer te redden viel en de positie der „lJselstroom" uiterst gevaarlijk was. Met de „Flisabothville" werden wij ver volgens naar Qrand Bassam gebracht, waar geland werd. Intusschen was ook het s.s. „Helder" van de HollandWest-Afrikalijm in Bas sam gearriveerd en gingen we aan boord van dit schip over. De „Helder" bracht ons toen naai- Accra,, waar wij wachtten op "de thuisvarende schepen „Albaiero" en de „Java". Woningeliende in oud-Am - sterdam. De vierde woningtelling te Amsterdam behoort thans weer tot het verleden. Een van de woningtellers ver telt aan de „Tel.": Aan den Zeedijk is de dag eigenlijk nacht en omgekeerd. Een van de bewoners, die er hun dagschu wend bedrijf uitoefenen, vroeg me: „Mijn heer, kunt u niet overdag komen, in plaats van in 't holst van den nacht de menschen uit bed te halen?" Het was toen 's ochtends half twaalf. Dat „uit bei halen" was niet bij wijze van spreken- Herhaaldelijk moest ik de menschen uit bed kloppen om de gege vens voor de telling te verkrijgen. 'De stemming scheen er niet onder te lijden, beleefd en welwillend werden inlichtingen gegeven. Wat een nood is me vaak geklaagd- Wat een woningellende is er nog in Am sterdam. Het begon al direct goed: twaalf buren op één adres en daarvoor liefst twintig gezinsbriefjes. Een handleiding is er dikwijls noodig om heelhuids de trappen af te komen- „Mijnheer, achte.ruit de trap af en aan de treden vasthouden, want de leuning is niet te vertrouwen." zei me een be woner, bij wien ik na een klauterpartij in stikdonker tegen een gevaarlijk steile trap op, was binnen geweest, De woning was de zolder van een afgekeurd pak huis. Op een achterzolder trof ik een gezin, bestaande uit man. vrouw en vier kin deren, waarvan één idioot. Als het regent, komt overal het water binnen, ook in de bedden. De kinderen worden dan met hun bed voor het fornuis ge zet om meteen weer op te drogen. Licht is er op die oude_ zolders bijna nooit. Van de straat komend, kap men vaak niets onderscheiden en dan staat men onverwacht voor een mensch, dien men daar niet zou verwachten, totdat de oogen aan de duisternis gewend zijn fen een flauwe lichtschemering om de voor werpen komt. Op een vliering, model „hondenhok" en zeker niet veel grooter, vond ik ook nog een bewoner. Om in zijn „woning', te komen, moest do man een laddertje op, dat op den eigenlijken zolder stond, daar bevond zich een klein luik in den wand, op zijn buik hierdoor kruipend, was hij dan binnen. Huurprijs f 3.50 per week. Beneden hem, op een tochtig zolder hokje met kapotte ruiten, woonde een vrouw alleen. Ze was ziek en had zulke hevige hoestbuien, dat het scheen of ze er in stikken zou. Deze bewoonster mocht nog wat meer huur betalen. Op een anderen zolder leefde een ver laten vrouw met twee kinderen. De zol der weid zoogenaamd gemeubileerd ver huurd- Het meubilair was een rommeltje, dat nog geen paar gulden waard was- Huurprijs f6 per week. Watertoevoer ont breekt er bijna altijd, evenals een jprivaat- De meeste eigenaars van deze- woningen profiteeren van 'de omstandigheden der bewoners, die om een of andere reden, in betere buurten als onderhuurders niet terecht kunnen of willen, terwijl behoor lijke goedkoope woningen niet te krijgen zijn. De zolders vooral zijn daarbij een geliefd uitbuitingsobject. Een kleine zol derruimte bleek b.v. verdeeM in vier ver trekjes, elk door een vuöuw bewoond, huur voor elk vertrekje f3 per week- En kel dit ellendige zolderkamertje brengt alzoo f 12 per week op» De stank, welke uit zulke kamertjes opstijgt,, waaneer de deur eindelijk opengaat, als ik de be woonsters; met moeite heb wakker ge klopt, is ondraaglijk.. De wandluizen zjjn in deze huizen de vaste bewoners, niot enkel ap de zolders ook op de étages.. Men sprak er mij, van op een manier, zooals een ander doet, die klaagt over last van vliegen, zoo is men er aan gewend: „Mijnheer, Zondag heb ik nog de schilderijen van den wand gehaald en er zaten wel driehonderd wandluizen achter", zei mij een bewoon ster. Een ander trof. ik aan in zijn bedde- boel op den grond «wider het raam liggend. Het ledikant was hij ontvlucht voor het ongedierte. Een eigenaardige weeë lucht hangt er in zulke huizen, welke veroor zaakt moet worden door dit ongedierte. Woningen, bestaande uit één kamer, welke tegelijkertijd woonkamer, keuken, slaapkamer enz. is, komen in deze buur ten veelvuldig voor. Sommige van die kamers vond ik bewoond door acht per sonen- Later in den Jodenhoek bemerkte ik, dat dit nog niet eens erg is- In de ellendigste huizen van de Joden buurt, in de Valkenburgerstraat, de Roode Leeuwenstraat, e.d. ben ik binnen ge- weest. De woongelegenhcden tarten hier elke beschrijving. Een alleen wonendo vrouw van zeventig jaar trof ik aan, wier moeders moeder reeds op die kamer had gewoond. Het was een één-kamer-woning. Met één-kamer-woning bedoel ik een woning, die tegelijk dient voor woonka mer keuken, slaapkamer, enz-, dus zonder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2