arom ertentie 35 40e Jaargang Dinsdag 10 November I9S5 „LABORA" ree Koeien, ens te koop. lat er geen we Firma op :ze plaats Boitenlanl >er groot getal zon er nota iblien genomen! FEUILLETON. in 's levens branding. Binnenlasd. Iele, Araemuiden. (alfvaarzen, lzaak. rischrijving leboomen, teboomen, ■onken, Perenboomen, stede van JOH. foifaartsdijk, al- :e bekomen,, zijn tjetten vóór 15 u-den ingewacht. TE KOOPvan de te Biezetinge, neboomen, van de begraaf- i. t. etten in te leve- >vember 1925 ten J. C KRAM te de voorwaarden te aanvaarden ruchtbare lland Texel, in den Ier bij Cocksdorp, 3'/» H.A. Eigenaar Canisiussingel 17, bij P. cevaal, rek. 13 en 18 No- ?pejan, Tol, Zoutelande. ter overname te tan door persoon n worden. Slechts benoodigd. Schrijf Boekhandel d'huij, KOOP! trige Ponny, 3, Bergpad 23, Goes. KOOR: «uwe Wagon, ren, 10 c.M. velg- g fjt dik, en een -tjwagcn metniouwc |es: P. MOL,'s Heer K OII Bi gebruikte Eikeit- loogkabinets. Langeviele,' K 200, KOOR! a If vaar a, ening. „Elzenoord KOOR4 ilendragend Werk te ruilen. Sleeper C, Vlasmarkt M'burg. ten Handknecht ge- 3 een jarige Spring- goed model. IERSE, Seisweg R 168, Middelburg- en "eid-Huiehoud- Meid benoodigd, »y kKER Fz., Koudekerke. Drukkers-Exnlcitanien: ÖOSTERBAAN LE CCHNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Te!.: Redactie no. 11; Administratis no. 58 Posirekenirsg No. 36000. Bijkantoor ie Middelburg- Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel no. 259 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Verdedigingsbelastiiigen. Het voorstel van den minister van fi nanciën tot afschaffing van de Verdedi gingsbelastingen vindt bestrijding. Hij had andere belastingen moeten afschaffen. Ook worden de rijken ten koate van de armen bevoordeeld. Met die armen worden dan de arbeiders bedoeld. Maai- is deze klacht wel juist? De minister heeft zijn voorstel o.a. ver dedigd op dezen grond: de schulden van het leeningsfonds, de schulden tijdens en tengevolge van don oorlog aanvaard, moe ten zoo spoedig mogelijk worden afge lost, maar de lasten van het leenings fonds zijn nu eenmaal vastgesteld en als het nu blijkt, dat het huidige geslacht meer opbrengt, dan noodig werd geacht, -dan zijn die zwaardere lasten niet ver antwoord. Dit nu is het geval. De aflossing der schulden wordt geen oogenblik vertraagd, en de verdedigingsbelasting II kan dus vervallen. Het Kamerlid Kuiper, voorzitter van het R.K. Vakverbond, heeft dezer dagen in de Kamer aangetoond, dat de Ver dedigingsbelasting de kapitaalvorming het meest belemmert en het economisch her stel het sterkst tegenhoudt; het bedrijf drukt, en met andere dergelijke belastin gen de loonsverhooging onmogelijk maakt; en derhalve schadelijk is voor de ar beiders. Van belasting van den arme is der halve geen sprake. JEr wordt alleen een belasting afgeschaft en geen nieuwe belasting ingevoerd. Woord en dahd. De geheime diplomatie, wat is er al niet een kwaad van gezegd. Zij was de oorzaak van zoo onge veer alle kwaad, zij was in strijd met de democratie en daarom wordt sinds jaar en dag, met name van socialisti sche zijde, zulks in naam van de demo cratie, geëischt, dat aan die geheimzin nigheid een einde zal komen. De deuren open en de kaarten op tafel, zoo werd er geëischt. Waar 't mogelijk is, zijn wij ook voor deze open deuren. Maar dit gaat nu een maal'niet. Toch wordt aan den socialisti- schen kant de eiscli in al zijn strakheid volgehouden. Doch nu lezen wij daar het Volgende telegram in „Het Volk" van 5 Oct.: „De op het internationaal socialis tisch congres te Marseille in uitzicht -gestelde conferentie van het uitvoe rend comité der Socialistische Arbei ders Internationale heeft gister te Lon den plaats gehad. Vijftien landen wa ren vertegenwoordigd. De pers was niet toegelaten." Nu zal ieder toegeven, dat een dood gewone conferentie toch nog iets an ders is, dan het voeren van diploma tieke onderhandelingen. En toch begint men met de deuren te sluiten, en laat men net als de veel gesmade diplomaten alleen los wat men kwijt wil wezen. Ook dit is geschied in naam der demo cratie. Woord en daad? De financiën van Frankrijk. Het groote plan tot herstel der Fran- 24.) _o_ „U weet u in allerlei rollen te voe gen, dat behoeft u mij niet te vertel len antwoordde hij met bijtend sar casme. Een boos antwoord vloog Douglas naar de lippen, doch hij drong het te rug. Da dokter was een oud man, en voor grijze haren moest men eerbied hebben. Daarenboven was het een gunst, dat hij in het huis was toegelaten. „De lieer David Sutcliffe schijnt mij verbazend zwart te hebben afgeschil derd", zeide Douglas eindelijk, met be studeerde kalmte. ,,Hij heeft niets gezegd, dan hetgeen hij weet, dat de waarheid is", beet hem de dokter 'toe. „Maar het spijt hem zonder twijfel verbazend, dat hij' geen getuige kan vin den, die zijln beweringen wil bevestigen. Dat zeg ik. Maar het is precies, wat ik verwachtte, en ik ben u zeer ver- .plicht, Dr Upton, voor de inlichting." „Welke inlichting?" „Dat deze David Sutcliffe mijn. aan- jsclie franc, door Painlevé haastig in elkaar getimmerd, nadat hij de taak, welke Cail- laux moest laten liggen, had overgeno men, is gereed. Er moet een centrale/ kas komen, die tot doel heeft, in den tijd van veertien jaren een bedrag van 65 milliard te verzamelen en tot aflossing van Staatsschulden te bestemmen. Zij wordt beheerd door een afzonderlijk be stuur, dat onafhankelijk staat van het ministerie van financiën en samengesteld zal zijn uit aanzienlijke personen, zoowel hooge ambtenaren als leidende mannen uit de financieel©, industrieele en han delswereld Haar middelen zullen allereerst be staan in een persoonlijke belasting, die voor alle Franschen en in Frankrijk wo nende vreemdelingen twintig francs per jaar zal bedragen, zonder eenige progres sie of vermindering. Blijkbaar zal bij de aangifte van een geboorte dadelijk een aanslagbiljet worden uitgereikt. Daarbij komt een geweldige belasting op onroerende goederen: huizen, enz. Deze bedraagt niet rittnder dan anderhalf maal de jaarlijksche opbrengst dier be zittingen. Men kan haar in eens, maar ook in drie of veertien jaar betalen. W|ie snel betaalt krijlgt korting. Een dergelijke last komt op roerende goederen te liggen en dan wordt boven dien nog een oploopende belasting van lioogere inkomens gevraagd. Om in Üe onmiddellijke behoefte aan kasgeld te voorzien, zal de Fransehei Bank op deze heffingen een groot voor schot moeten geven. Maardaartoe zullen toch wel licht nieuwe hoeveelheden bankbiljetten moeten worden bijgedrukt en dan zakt door de waardevermindering, de franc, feitelijk de grondslag van het heele plan, in elkaar. Maar er zijln ook politieke bezwaren, die helpen voorspellen, dat Painlevé zijln fraaie plan wel niet door de Kamer aangenomen zal krijgen. Die Commissie van Financiën, waarin de Socialisten de meerderheid hebben, heeft het voorstel reeds verworpen. Zijl zijn niet voldaan, en verlangen onder meer belasting op alle Staatseffecten, ook die welke indertijd als eeuwig belastingvrij zijn uitgegeven. En wat nog erger is een aandeel) van den. Staat in de winst van allei bedrijven. Daartoe zal een andere Ka mermeerderheid onmogelijk kunnen me dewerken, zoodat de dagen van het nieu we kabinet-Painlevé vermoedelijk in den letterlijken zin van dit woord, te tellen zijn, meldt het Centrum Men begrijpt wel, dat zulk een toestand niet lang meer duren kan. Vrijdag hebben de groote economische associaties, de ge heel© grootindustrie en definanciëele we reld omvattend, een manifest i'n de we reld gezonden, dat klinkt als een klok en een directe waarschuwing is aan het parlement. Zaterdag hebben de huiseige naren in een groep van 3000 man in de Parijsche straten gemanifesteerd. Op het oogenblik is vlakweg een anti-parlemen taire storm opgestoken. Velen schreeu wen pm een dictator. Men verwacht nu een ministerie Briand en het is waarschijnlijk, dat als hij niet Gaillaux tot minister van financiën neemt hij zal mislukken. Maar ook Caillaux die zeker nog zijn beurt krijgts zal mislukken, m. a. w. de kamer-ontbinding zal niets goeds opleveren.Waarheen men gaat, weet niemand. Wanneer men dit gemodder weer aan ziet, komt zeker bij ons de dankbaarheid weer boven, dat een krachtige regeering klager is, en geen ander. Het is éen oud kunstje, en zal misschien voor zijn doel kunnen dien-en. Het is meer in practijk gebracht, en soms is het gelukt, hoewel liet óp den langen duur altijd ontdekt wordt." „Ge spreekt in raadsels, man", zeide de dokter boos. „Waarom kunt ge niet rn begrijpelijke taal spreken? Waar doelt ge op?" vIk bedoel op dien kostbaren David en zij'n onhandig, lafhartig spel." „Spel?" „Ja, den getuige in discrediet te brem gen ©er 'hij kans heeft zijn getuigenis af te leggen, dat is zijn spel. Hij vreest, dat ik iets omtrent hem weet, dat ik in de verzoeking zou kunnen komen mede te deelen, en daarom (loet hij zijn best mij van te voren zwart te maken. Zooals ik gezegd heb, 't is een oud kunstje en in dit geval zou het wellicht gelukken. Met lafheid en valschheid be reikt men soms een doel, dat met so- lieide deugden onbereikbaar is." „Neem u in acht, dat u niet te veel zegt," bromde de oude dokter. „Wilt u luisteren naar hetgeen ik te zeggen heb?" ,,'tls goed, vertel maar", en de oude heer wreef zich zenuwachtig de han den." en een rechtscho meerderheid met Gods hulp ons land voor zulk een lot hebben bewaard. De toestand in Syrië. Uit Damaskus wordt van Engelscho zijde gemeld, dat er bii het aanbreken van den dag drie Redouïnen, die in Sep tember een aanval op een post 'hadden gedaan, waarbijl een Fransche officier werd gedood, in het openbaar zijn opge hangen. De lijken zijn gedurende den och tend blijven hangen. Plakkaten, waarop de bovolking het vonnis kon lezen, werden aangeplakt. De Times verneemt uit Bftiroet, dat er Zondag volgens een officieel© mededee- ling, tweehonderd opstandelingen in de buurt van Mebk zij'n gedood. Fransche cavalerie heeft zonder moeite Koeneitra bezet .Uit een vertraagd bericht uit Da maskus blijkt, dat de spoorwegverbinding met Haifa hersteld is; de dienst op Bei roet wordt voortgezet. De rustdag in Turkije. Het Turksche regeeringsblad beveelt aan den Zondag voortaan als rustdag aan te nemen, in plaats van den Vrijdag, 'teneinde Turkije denzelfden weg te la ten volgen als de Westersche mogendhe den en het verlies te voorkomen van twee dagen in de week. De zeemansstaking in Australië. Uit Adelaide (Zuid-Australië) wordt gemeld., dat veertig matrozen van het stoomschip Belranalda het werk heb ben hervat. Twintig man van de West- moreland zij'n uit de gevangenis ontsla gen, opdat zij zich aan boord van hun schip kunnen begeven. Te Brisbane (Queensland) zijn drie stakers getroffen, maar niet ernstig gewond bij een bestor ming van de Port Victor. De tweede Mar conist van dit schip is in bewaring gesteld, op beschuldiging dat hij licha melijk letsel' veroorzaakt heeft. Deze Mar conist heeft met zijn revolver krachtig meegeholpen om den aanval op het schip af te slaan. Te Melbourne hervatten de varensgezellen algemeen het werk. Het verijdeld complot tegen Mussolini. Volgens een bericht uit Milaan is het complot tegen Mussolini door den door Zaniboni in hel geheim genomen jour nalist den vroegeren secretaris Quaglia aan de politie verraden- De verrader is thans in vrijheid gesteld- De regeering heeft de Ilaliaansche pers verboden over den aanslag op Mussolini andere berichten, dan de officiëele mede- deelingen te publiceeren. De Lord Major van Londen. Het verkeer in het Centrum van Londen is gistermiddag drie uur onderbroken ge weest om den optocht ter eere van den lord major te zien voorbijtrekken. De optocht droeg dit jaar voor een groot gedeelte een militair karakter en werd zooals gewoonlijk, besloten door de prach tige Vergulde koets, waarin de- nieuwe lord major en zijn voorganger zaten. De nieuwe lord mayor sir William Prijke, die oorspronkelijk Dick Wlii ting ton heette, is een merkwaardige figuur- Hij begon als loopjongen in de firma, waarvan hij thans het hoofd is- De Provinciale verkiezingen. Do eerste resultaten van de provin ciale verkiezingen in 'België geven nog geen definitief beeld van den uitslag. Toch schijnen de eerste cijfers te wijzen. o(p een kleinen vooruitgang van de libe ralen en een "kleinen achteruitgang van HOOFDSTUK X. Wedervergelding. De beweegredenen, die Dr Upton er toe brachten Douglas verlof te geven te zeg gen, hetgeen hij te zeggen 'had, waren van zeer gemengden aard, nieuwsgierig heid was in dit geval wel de voornaamste factor. Maar achter alles school een ge voel van angst, dat hij zich had laten ver leiden te veel te zeggen. Hij wist van de geneeskunde zeer veel, maar van juridi sche zaken wist hij zeer weinig af, slechts juist genoeg om hem in twijfel te doen zijn over 'de toepassing van sommige wetsartikelen. Hij had wel eens gehoord, dat er geval len waren,/ waarin de Wet op den laster zeer streng werd toegepast, en dat er groote geldboeten, zelfs gevangenisstraf op stond; indien hij zich dus ondoordacht binnen het bereik had gesteld van den sterken arm der wet door Douglas te be lasteren, dan was misschien het beste veiligheidsmiddel er dezen jongen man toe te brengen een ander te belasteren. De oude dokter verkneuterde zich reeds bij1 de gedachte. „Als hij David eens flink belasterd heeft", overlegde - hij, „zal hij zich niet beklagen, zelf belasterd te zij'n geworden." „Nu dan, vertel op", zeide hij op "de de socialisten. Het schijnt, dat een ge deelte van de liberale kiezers, die bij do jongste Kamerverkiezingen op de socia listen hebben gestemd, nu weer naar de oude partij zijn 'teruggekeerd, maar him aantal is naar verhouding nog onbedui dend. De katholieken verliezen hun meer derheid in Oost-Vlaanderen, waar de so cialisten nu de meerderheid zullen heb ben, alsook in de provincie Namen, waar de sociaal-democratie zes zetels wint. Geen van de strijdende partijen zal ech ter in Namen over de volstrekte meerder heid beschikken. In de provincie Luik schijnt de meerderheid doch zeker is het nog niet den socialisten ont vallen, tengevolge van de aanhechting der kantons Eupen en Malmédy, die in meerderheid katholieken hebben gekozen. In de andere provinciën zou de toestand nagenoeg onveranderd zijn. Korte berichten. De zwakstroom-electro-trust in Rus land heeft besloten den arbeid in al haar fabrieken in te richten volgens het stelsel van "Ford. De reorganisatie zal met 1 Februari a.s. voltooid moeten zijn. Blijk baar voldoet de Ford-sche bedrijfsinrich ting beter dan de communistische! De koning en de koningin van België zijn gisteren van hun Indische reis in Bel gië teruggekeerd. Te Bergen, waar de sneltrein ParijsAmsterdam ditmaal een oogenblik stopte; en te Brussel zijn zij- met de grootste geestdrift begroet. Een telegram uit Constantinopel meldt, dat de Turksche regeering voor nemens is van de Turksche vrijgezellen tusschen 30 en 45 jaar een inkomsten belasting te heffen welke anderhalf maal zoo groot is als die voor gehuwde man nen. Voor de eerste maal zullen ook de Turksche vrouwen belastingplichtig zijn. Uit Munchen wordt gemeld, dat zich daar Zondag na afloop van de plech tige herdenking der in den oorlog gesneu velde burgers, ongeregeldheden hebben voorgedaan. Bij demonstraties der aan hangers van Hitier voor 'de Feldherrn- Halle kwam het tot botsingen. Ook in de andere deelen der stad was het af en toe rumoerig. Er werden 17 personen gearresteerd. tegen keelpijn Ontslag hij de N. V, Philips. Bij, de N. V. Philips te Eindhoven zijn den laats ten tij d talrijke vrouwen ont slagen, maar ook mannen. Werd het eerste ontslag aanvankelijk toegejuicht als een sociale maatregel, thans nu blijkt, dat in plaats van de ontslagen mannen en vrouwen uit Eindhoven goedkoope krach ten uit Drenthe te werk worden gesteld, is de verontwoordiiging op de fabriek groot. De werkloosheid onder de Eind- liovensche menschen wordt zoo bevor derd ten bate van Drentsche goedkoope krachten. Het voorbeeld van minister K o o 1 e n. Naar aanleiding van het ook door ons gisteren opgenomen bericht, dat minister Kooien vóór een diner gelegenbedd tot gebed gaf, merkt de N. L. C. op, dat hem 'eigen ruwe manier. „Ge hebt mijl al een groot gedeelte van mijn morgen doen verknoeien." „Er zal misschien een dag komen, dat u den tijd, dien ik thans bij u door breng, niet als verknoeid zult beschou wen," was het antwoord. „Geen zedekundige overdenkingen, da delijk ter zake als het u belieft." „Gaarne. Het is eenvoudig dit. Ik weet voor zeker, dat 'Diavid Sutcliffe, die bin nenkort uw pupil hoopt te trouwen, zeer diep in de schuld is bij Mozes Schlin- ger. Zijn schulden heeft hij gedeelte^ lijk te danken aan verliezen bij wedren nen en dergelijke vermakelijkheden, en gedeeltelijk aan groote betalingen, die hij 'te doen heeft, ten einde het stilzwij gen te koopen van eenige lieden, die dreigen hem in moeilijkheden te zullen brengen, eer het huwelijk plaats heeft. Zijn eenige hoop zijn schuld te kunnen betalen is door uw pupil te trouwen en dit is dan ook feitelijk de eenige reden, die hij heeft, om haar te. trouwen." „En u staat voor de waarheid uwer beweringen in?" De oude man was doodsbleek, tot zijn lippen toe, en zijn stem beefde zeer. Douglas zag duide lijk genoeg, dat de dokter geen woord geloofde, van hetgeen hij zeide, e» hij bemerkte tevens aan zijn geheele houding, hij het diner, onlangs in het Paleis te Amsterdam gehouden, door burgemeester de Vlugt ook officieel de gelegenheid werd gegeven om te bidden. Een nieuwe toepassing van de radio. Naar de „Res- Bode" verneemt, heeft sedert eenige maanden het Proefstation' voor 's Rijks Kuslverlichling een al thans voor Holland nieuwe radio-in stallatie in toepassing gebracht, n.l. een" radio-opbel-inrichting, welke is opgesteld op het lichtschip Haaks en den Uitkijk te Kijkduin. (N.-H.). Het doel van deze installatie is, de bemanning van het lichtschip in de ge legenheid te stellen, op ieder gewenscht oogenblik met, den vasten wal in ver binding te treden, zonder dat hiervoor speciaal personeel noodig is of dat er den geheelen dag moet geluisterd worden naar een eventueelen oproep van het lichtschip. 1 f Hiertoe werd Haaks, evenals Kijkduin, uitgerust met een normaal radio-tel-efonie- ontvang-zendtoestel. Het lichtschip kreeg bovendien een z.g» „Radio-opbeller" eH Kijkduin een „Radio-belontvanger". In principe werkt het systeem als volgt f Wil men op het lichtschip bijv. in ge--, val van nood, in verbinding met den Uitkijk treden, dan zet men een handle over, waardoor een speciale radio-golf wordt uitgezonden. Op het landstation" wordt deze op normale wijze ontvangen, versterkt en den belontvanger toegevoerd. Deze reageert eerst op het binnenkomend signaal, als het minstens 23 seconden' aanhoudt. Is dit het geval, dan wordt automatisch een bel in werking gezet, die den lichtwachter waarschuwt, dat hel lichtschip met hem in gesprek wenscht te treden. Door het omzetten van een schakelaar wordt de telefonie-zend- pf ontvang-installalie ingeschakeld, waarna een gewoon radiotelefonisch gesprek kan' plaats hebben. Het geheel gelijkt dus veel op het lijrï- telefioon-opbelsysteem en dient tot meer dere veiligheid van Haak's bemanning- M r P. J. T r o e 1 s t r a. Naar gemeld wordt, is in den gezond heidstoestand van Mr P. J. Troelstra; die na zijln huldiging in Sept. weer ziek geworden was, thans een aanmerkelijke verbetering ingetreden. Naar mevrouw Troelstra aan do „Tel." mededeelde, knapt hij flink op en, hoewel nog bed legerig, nemen de pijnen ten gevolge van de ischias af. Als de winter guur wordt, bestaat de mogelijkheid, dat Mr Troel stra weer een milder klimaat in het Zui den zal opzoeken. Vast staat dit echter nog niet. Allerlei. Gisteren vierde het lid der Tweede Kamer, de heer L. F. D'uymaer van Twist zij'n 60en jaardag. Patrimonium houdt 22 en 23 Febr. 26 te Amsterdam zijln Verbondsvergadering. In Aug. Sept. en Oct. 1926 zal weer, evenals in 1923, een verkeerstelling op de Rijkswegen worden gehouden. Gemeld wordt, dat de groentenzouters binnenkort een uitkeering kunnen tege- tfnoet zien van f 2 per vat in 1918 ingemaakte en ingevolge regeeringsmaat- regelen niet uitgevoerde snijiboonen. Deze uitkeering zal gedaan worden vanwege de Nederl. Uitvoer-Maatschappij' (N.U.M.) Naar „de Zoom" meldt, is van gisteren af de leiding van dat blad toevertrouwd aan den heer Ir L. J. M. Feber, oud-lid; der Tweede Kamer. dat hij ziedde van "woede. „Ik sta voor de waarheid van het geen ik gezegd heb, in", antwoordde hij beslist. „En hoe lang heeft u dit alles reeds geweten?" „Sedert den dag nadat ik hier van daan "ben gegaan." „En waarom heeft u niet voor nu over de zaak gesproken?" „Omdat „ik niet geloofde, dat het er gens toe dienen zou. U zoudt mij niet willen gelooven. Hij zou het .ontkennen, en, natuurlijk, zou zijn woord eerder geloofd worden dan het mijne. Daaren boven, daar Schlinger vurig begeert, dat het huwelijk zal plaats hebben, zou ook hij, het zonder twijfel ontkennen. Het gevolg zou dus zijn, dat ik als leugenaar gebrandmerkt, en uit mijn betrekking ont slagen zou worden, dat ik de wereld zou kunnen ingaan met een getuigschrift, dat mij niet gemakkelijk aan een andere be trekking helpen zou." „En zijn al die omstandigheden ver anderd?" i „Zoover ik weet niet." „U verwacht dus niet, dat 'ik u ge looven zal?" „Om de waarheid te zeggen neen." „Wat ter wereld beweegt u 3an om {Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1