DE ZEEUW TWEEDÊ BLAD. Binnenland. Staten-Generaal. Gemesnteraad van Vlissingen. ÏAH ZATERDAG 7 NOVEMBER 1925. No. 33. ■wbmwwmwtiawwtamw -> 1i ci—lllli 1 v „-..De aanslag op Mussolini. Die Italiaansche bladen melden bijzon derheden over den beraamden aanslag op Mussoiini, welke met zorg voorbereid was. In de hotelkamer, waar Zaniboni in uniform van majoor van de Alpenjagers on zonder snorren werd gearresteerd, ontdekte de politie, dat een venster, dat uitkomt op het plein voor het paleis Chigi een lat uit de jalouzie was geno men, waarop een geladen geweer leunde, dat juist op het balkon van het paleis gericht was, waarvan Mussolini het voor bijtrekken van den optocht zou gadeslaan. In den .omtrek van het hotel wachtte een groote auto, die klaar stond voor een langen tocht en ruimschoots voorzien was van benzine, levensmiddelen, revol vers en munitie. Zaniboni had in drie verschillende hotels kamers genomen on- ider schuilnamen. Het bekend worden van het plan van den aanslag heeft nergens In Italië tot verstoring van de orde geleid. Gebleken is, volgens de officieel'e be richten, dat er in Frankrijk een geheim anti-fascistisch persbureau bestond, dat naar alle landen berichten zond, welke het fascisme afbreuk moesten doen. Ook in Frankrijk werden afdeelingen gevormd die ter 'gelegener tïj'd in Italië zouden moeten optreden. Ook moet er reeds in het .geheim in Italië een leening voor de vrijheid uitgegeven zijn. Een mede werker van de (jlopalo üi Cuaglia" die als secretaris van Zaniboni dienst deed, ■en twee personen te Milaan, zijn nog gearresteerd. Spanje en Duitschland. De Vossische Zeitung verneemt uit Ma drid, dat de Spaansche regeering giste ren den Duitschen gezant heeft meege deeld, dat zij de onderhandelingen over het handelsverdrag afbreekt en een tarie- venoorlog aanzegt. Van officieele Duit- sche zijde is er nog geen commentaar ge publiceerd. Morgen zal de rijksminister van buitenlandsche zaken een onderhoud hebben met den Spaanschen ambassa deur. Uit de telegrammen uit Madrid aan de Berlijnsche bladen blijkt, dat men in Spaansche handelskringen rekening houdt met de mogelijkheid van een min nelijke schikking. De Spaansche pers keurt echter de houding van de regeering goed en zegt, dat de Duitschers die ver standhouding onmogelijk hebben gemaakt, daar zij de onderhandelingen steeds weer op de lange baan hebben geschoven, zon der dat daartoe aanleiding bestond. j Geruchten over een aanstaanden 'V „Putsch". De Koelnische Volkszeilung meldt uit naar het blad zegt betrouwbare bron te München, dat er in Beieren sedert eenigè dagen geruchten loopen over een aan staanden monarchistischen „putsch" van de vaderlandsche verbonden. Aan het hoofd van de beweging zouden generaal Moehl en kolonel Xylander te Miinchen staan. Men spreekt over een z.g. droge revolutie" in Beieren. In verschillende groote Beiersche steden zouden er in den laatsten tijd geheime bijeenkomsten zijn gehouden en de vaderlandsche bonden worden van dag tot dag actiever. Het plan tot een „putsch" is echter van meet af' aan tot mislukking gedoemd. De gezag hebbende politieke kringen in Beieren keuren het ten zeerste af. De opstand in Syrië. Naar Havas meent, te weten, zal de benoeming van De Jouvenel tot hoogen -commissaris van Syrië officiéél worden ■bekend gemaakt ma den aanstaanden mi nisterraad. Uit Jeruzalem wordt aan de „Vossische Zeitung" geseind, dat de Fransche gene raal Gamelin bezig is, de stad Damas cus tegen de bedreigingen zoowel van het Zuiden als van het Noorden in staat van verdediging te brengen. Er worden blokhuizen opgericht, barricaden en prik keldraadversperringen aangebracht en krniren van klei in de voorsteden om gehaald. Geen bevestiging is ontvangen van het bericht, dat de Arabieren zich bij den opstand tegen de Franschen in Syrië aan gesloten hebben. De commissie van buitenlandsche za ken der Fransche kamer heeft Painlevé en Briand gehoord over de gebeurtenissen in Syrië. Painlevé gaf een gedetailleerde uiteenzetting van den toestand sinds het begin van het loopende jaar. Painlevé en Briand wezen op de verplichting, die Frankrijk heeft om het mandaat over ■Syrië te behouden, dat de volkenbond het heeft toevertrouwd en herinnerden aan de traditioneele banden, welke Frank rijk te allen tijde aan Syrië bonden, waar Frankrijk zijn beschavingswerk moet voortzetten. Om die taak te vervullen zal de regeering senator Henry de Jouvenel naar Syrië zenden als hoogen commis saris. Painlevé en Briand waren van oor deel, dat men de terugkomst van Sarrail moest afwachten, alvorens de verantwoor delijkheden voor het gebeurde in Syrië vast te stellen. De kwestie van Duitschland's ontwapening De gezantenraad heeft kennis genomen van het rapport, dat de intergeallieerde ■controlecommissie heeft uitgebracht naar aanleiding van de Duitsche nota van 23 October j.l. Daarna heeft de raad den tekst vastgesteld van een mededeeling, welke heden aan den Duitschen gezant te Parijs zal worden overhandigd, en waarin aan de Duitsche rijksregeering eenige ophelderingen worden gevraagd. Men hoopt, dat het antwoord van Duitsch land het mogelijk zal maken, een datum vast te stellen voor het begin der ont ruiming van de Keulsche zone. De „Temps" wijst er op, da.t een datum voor de ontruiming der Keulsche zone nog niet is vastgesteld. Daarvan kan ook geen sprake zijn, zoolang Duitschland aan de laatste verplichtingen voor de ontwapening niet heeft voldaan. Men kan aannemen, dat dit tegen het einde van het jaar wel het geval zal zijn. De geal lieerden zullen dan, nadat de intergeal lieerde militaire commissie zal hebben vastgesteld, dat de bepalingen betreffen de de ontwapening door Duitschland zijn uitgevoerd, constateeren, dat niets meer aan de ontruiming van de Keulsche zone in den weg staat. Korte -berichten. 'In het Folketing van 'Denemarken heeft de minister van verdediging mee gedeeld, dat hij voornemens was geweest het ontwapeningsontwerp onverwijld in te dienen. Ter tegemoetkoming aan liet standpunt van een deel van het Folketing heeft hij echter besloten de indiening uit te stellen tot 'tijd en wijle over de ratificatie der verdragen van Locarno een beslissing is gevallen. In het gebergte van de Yendee (Fr.) zijn twee autobussen met elkaar in bot sing gekomen. Drie der inzittenden wer den stervend naar het ziekenhuis ver voerd. Twee anderen bekwamen een sche delbreuk en een zesde persoon brak zijn arm. Uit Nancy wordt gemeld, dat de bevolking in den omtrek van dezestad zeer verontrust is over liet optreden van een bandiet, ied reeds geruimen tijd door de politie wordt gezocht. Niettegenstaande de politie voortdurend in de weer is, over valt de handiet bijna iederen nacht een of ander algelegen huis en whet telkens weer te ontkomen. Er dreigt staking onder de genees- heeren aan de ziekenhuizen te Wieenen in verband met de maatregelen der regee ring, om tot inkrimping van personeel bij de ziekenhuizen over te gaan. In regeeringskringen te Berlijn heerscht een optimistische stemming ten aanzien van de kansen eener ratificatie van het 'Locarno-verdrag door den rijks dag. Men verwacht dat de entente haar te Locarno gedane beloften binnenkort zal openbaar maken en dat die publicatie, voor zoover nog noodig een omkeer ia 'de openbare meening ïn Duitschland tot gevolg zal hebben. „B'e Maatschappij". „De Maatschappij", Chr. sociaal eco nomisch weekblad, uitgave van de druk kerij Oranje Nassau, Baarn, bevat deze week een drietal groote artikelen. Het hoofdartikel: „Het Christelijk geloof en de sociale beweging" is van de hand van Mr P. S. Gerbrandy. „Volkenbond" is de titel van het tweede en „De sociale positie van den middenstand" die van het derde artikelt Het economisch overzicht en het fi nancieel weekoverzicht zijn zeer actueel. De rubriek Vrouwenbelangen handelt dit maal over „Kleine dingen". Yan de kleinere artikelen noemen wij: Internationale Kaashandel; Schoopeeren; Zwitsersche Landbouw; Indische Staats- begTooting; Congres van het Ameri- kaansch vakverbond; Interessant vonnis; Een arbeidershoogeschool in Oostenrijk; Jeugdbonden en vakbeweging;Belegging in effecten en Verzekeringskamer. Het blad is goed geïllustreerd. De arbeid in bakker ijlen. De minister van Arbeid heeft onder be paalde voorwaarden aan hoofden of be stuurders van broodbakkerijlen, waarin te vens koek-, banket-, chocolade- en suiker werken worden vervaardigd, in alle ge meenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 16 November tot en met 5 December 1925 op werkdagen en bo vendien op 23, 24, 26, 30 en 31 Dec. 1925: le. de werktij'd van de in hunne onder neming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste twee uren en per week met ten hoogste twaalf uren wordt ver lengd; 2e. door de in hunne onderneming werkzame jongens van 16 en 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren per dag arbeid wordt verricht. Het verdrag met België. De N. R. C. wijdde aan het veelbespro ken verdrag met België enkele artikelen, waarin -ook de Scheldekwestie behan deld werd- Eén der hoofdpunten van bet verdrag is gelegen in de regeling van liet nieuw Schelde-regime. Hier heeft onze politiek, naar haar woordvoerders hebben ge tracht ons duidelijk te maken, eerst recht lauweren geoogst. De Nederlandsche hoogheidsrechten op de Schelde zijn ge handhaafd- In overeenstemming daarmede is het beheer over de Wester-Schelde voor zoover de belangen van de scheep vaart betreft gelegd in handen van een Nederlandsch-Belgische Commissie. Kun nen de leden dier Commissie en in tweede instantie de beide regeeringen niet tot overeenstemming komen over eenig punt, dan zal het Nederlandsche hoogheids- recht zich echter toch in volle kracht doen gelden. Dan immers zal de beslis sing worden gelegd in handen' van vijf deskundigen, waarvan beide partijen er twee zullen aanwijzen (van wie slechts één haar onderdaan mag zijn) terwijl de voorzitter, indien de beide partgen zich nopens zijn keus niet kunnen verstaan, zal worden aangewezen doorden ko ning van Denemarken of van Spanje. De laatste is misschien wel uit oude kennis bijgehaald. Maar op het volgende dient toch ge wezen te worden. De loodsgelden zullen verder niet hoo- ger mogen zijn dan die naar Rotterdam; de onde regeling te dien aanzien was, dat zij naar verhouding niet hooger mochten zijn- Antwerpen ligt nu ongeveer tweemaal zoover van de volle zee af als Rotterdam. Over de souvereiniteit over de Wielin gen' zwijgt het tractaat nadrukkelijk Slechts wordt de loodsdienst op schepen die door de Wielingen de Schelde bin nenvallen, uitsluitend toegewezen aan de Belgische loodsen. De belangen van de Nederlandsche Schelde-oerers worden in den volsten zin des woords opgeofferd aan de Belgische scheepvaartbelangen. Dat de natuurkrachten in de Schelde- monding wel eens zoo onweerstaanbaar zouden kunnen drijven naar veranderingen in den toestand, dat handhaving daarvan kosten zou medebrengen, die Nederland zouden kunnen ruïneeren, heeft men blijk baar niet zoo erg geacht. Door het trak- gebonden zal Nederland het beheer over zijn financiën niet langer in handen zien van regeering en volksvertegenwoordiging, doch moeten laten afhangen van den gang van zaken op de Westerschelde. Wenscht België den toestand op de Schelde nog verder te verbeteren, "dan zullen heide landen zich over de kosten daarvan verstaan. De bepaling, dat beide landen zich over de kosten zullen verstaan, kan België er slechts toe drijven, om maar eens flink te vragen, vooral na de goede onder vindingen, die dat land thans juist van onze losheid van geld heeft opgedaan. Dan zou wel eens kunnen blijken, dat door alle 'toegevendheid in dat verdrag nog niets is gewonnen, doch dat de Belgische begeerigheid slechts zal zijn toegenomen door dit betoon van Jan Salie-geest in Nederland. Het blad besluit zijn artikelen als volgt Voor wien het verdrag met België meer is geworden dan een naam of een klank, staat het vast: dit verdrag kan en mag niet worden goedgekeurd. Geen kostenrekening naar Borculo. Naar aanleiding van berichten in de bladen, als zou de- Nederlandsche regee ring bij de gemeente Borculo een nota hebben ingediend over de kosten van mi litaire hulp, aan Borculo verleend, het geen zou zijn geschied met de bedoeling de oorlogsbegrooting te ontlasten, wordt vanwege bet departement van oorlog mee gedeeld, dat de verblijfsvergoedingen, de extra vergoedingen, het vervoer van het personeel en materieel, de onkosten we gens aanvoer van levensmiddelen, we gens huisvesting, benevens de schade we gens defect, onbruikbaar of verloren ge raken van diverse goederen, alle door het departement van oorlog zijh gedragen door verantwoording ten laste van ver schillende artikelen der begrooting. Bij informatie bleek voorts, dat noch bij het departement van financiën, noch bij dat van waterstaat, noch ook bijl dat van binnenlandsche zaken en landbouw iets omtrent het in rekening brengen van kosten bekend was. Ook het Na tionaal .Steuncomité deelde desgevraagd! mee, dat 'het bericht onjuist was. Allerlei. B. eh W;. van Bergen op Zoom maken bekend, dat ih den vervolge alle overtre ders .der gemeentelijke verordening op de keuring van waren met naam en ver melding van het strafvonnis zullen wor den gepubliceerd. Tweede Kamer. De Kamer besloot gisteren om Dinsdag en Donderdag a.s. in Avondvergadering hijeen te komen en dan o.m. te behande len de begrooting van Buitenlandsche Za ken. Het lieve leven van avond- en nacht vergaderingen begint dus weer. Daarna ging een serie kleine wetsont werpen onder den hamer door. O.a. dat tot wijziging van de grenzen der gemeen ten Serooskerke (W.) en Vrouwepolder. In behandeling kwam ook de schade loosstelling voor de Coöp. Veevoederfa briek Zeeland en West-Brabant te Goes. Aanvankelijk dacht minister Colijn niet aan schadevergoeding, want hij had een brief van 11 April, waarin Minister Van IJsselsteijn eigenhandig schrijft, dat geen enkele toezegging tot schadevergoeding is gedaan, met daarnaast een gelijke verkla ring van den ambtenaar, die de zaak be handelde. Dezer dagen kreeg de Minister, de kwestie nog eens onderzoekende, een brief in handen, gedateerd 9 April van datzelfde jaar, dus twee dagen voor bo- vengenoemden, geschreven aan de scha- deloosstellingvragende fabriek, en met do- zelfde hand, waarvan het slot luidt: „iede re dag kost den Staat geld". Daarom wil de Minister deze zaak nog eens door een paar volkomen onpartijdige personen la ten onderzoeken. De zaak wordt daarom aangehouden. De heer Marchant vervolgde Donderdag zijn afgebroken rede op het incident kwam hij met geen woord terug. Minister Colijn nam intussehen geen notitie van al zijn beweringen en deed alsof er nie mand aan het woord was. Het wordt op deze wijze een vreemde toestand. Het scheen bovendien den heer Marchant te prikkelen, want op een gegeven oogenblik kon hij niet nalaten den Minister te hoo- nen. Op zijn sarcastischen toon vroeg hij na critiek op de coalitie of zijn Excellen tie al in een stemming was om een hulde uit zijn mond in ontvangst te nemen. Het was meer dan grof, schrijft de Msb. Mi nister Colijn verroerde zich niet onder dien spot. Er is in het oog van den heer Marchant letterlijk niets dat deugt in dit kabinet. Daarna sprak dhr Braat. Deze zou een goede Mussolini zijn, hij houdt van radi cale maatregelen. Het liefst schafte hij alle ambtenaren en alle pensioenen af. Van dure wetten, nieuwe belastingen of defensie moet hij niets hebben, maar ove rigens kan de regeering op zijn steun re kenen. Het was een groot politiek mo ment, toen deze partijleider namens zijn fractie, waartoe hij alleen behoort, deze verklaring aflegde. De heer Van den Tempel, soc.-dem., laatste spreker van dezen middag, had toch ook iets goeds ontdekt in de voor stellen van de regeering ten aanzien van de werkverschaffing, maar hij geloof de nog niet in de uitvoering, die met kracht moest ter hand worden genomen. Hij verwacht echter steeds welvaartspoli- tiek met bestrijding van de werkloosheid. Het stemt echter tot blijdschap, dat de S. D. A. P. de plannen van de regeering tot directe uitvoering van groote werken aan de Zuiderzee, de verbetering van de scheepvaartverbinding tusschen Amster dam en den Rijn, afwatering van daar voor in aanmerking komende streken, verbetering van het kanalen- en wegennet, met groote instemming ontvangen heeft. «ra—rry nwnwifmiiiii miii»ku» iii.m irn ji In de gisterenmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Vlis- singen waren afwezig mej. Gasille en de heeren Wesseling en de Ridder, alle met kennisgeving. Overgelegd werd de gemeentebegroo- ting voor 1926, waarvan wijl elders een en ander mededeelen. Tot lid der. commissie van toezicht op het II. O. werd benoemd de heer Wi. Anker met 14 stemmen, tegen 1 op den heer Hanewinkel. Aangenomen wordt het voorstel om af wijzend te beschikken op een verzoek der Eilandbewoners om wijziging' te ver krijgen in de voorwaarden, dat 5 pet. moet worden betaald voor den aanleg van nieuwe electrische kabels buiten het bestaande net, daar "de directie eischen stelt, die voor de gemeente op f 2000 komen te staan. Do heer van Hal dringt aan op de voortzetting der onderhandelingen met de Centrale Alsnu komt aan de orde het voorstel om autotractie in te voeren bij! de ge meentewerken. De heer Hillinga. acht f380 voor on derhoud van auto's wel wat laag. Spr. meent, dat de financiën niet toelaten zulk een besluit te nemen. De heer Andriessen is tegen het voor- stel; de belasting is op haar toppunt in Vlissingen. De heer v. Bennekom meent, dat er niet voldoende inlichtingen aan de raads leden zij;n verstrekt, vooral ook keurt hij met den vorigen spreker af, dat men niet gewacht heeft tot de begrooting! werd behandeld, althans was overgelegd. Spr. wijst op de stijging van den post H. O- voor 1926. Men moet zoo zui nig mogelijk zijn. De heer Lindeij'er is met zijn frac- tiegenooten vóór de autotractie, Particu lieren gaan daartoe ook over, en de toe stand bij de reiniging is verre van goed. Voor de goede besproeiing der straten is ook autotractie zeer gewenscht. Spr. toont met cijfers aan, dat de zaak zoo zwart mogelijk is 'voorgesteld, maar de uitkomsten zullen zeker zeer meevallen. Inlichtingen zijn te Dordrecht gevraagd, waaruit ook blijkt, dat de aanschaffings- kosten veel te hoog zijn geraamd, en ook de kosten van stroomverbruik zijin aan de hooge kant geraamd. Ook de onderhouds kosten acht spr. veilig geraamd. D'hr Sorel ziet niet, dat directe voor- deelen uit de autotractie zullen ontstaan. Waar toch nieuw materiaal moet worden aangeschaft is spr. voor het voorstel. D'hr Harts, die als tijdelijk wethouder de zaak 'mede heeft voorbereid, meent, dat de f 100.000 groote economische voor- deelen zullen 'brengen. Als men alleen de zaak wil doen stranden op de nood zakelijkheid personen op wachtgeld te stellen ,dan zou men nimmer iets kunnen moderniseeren. Groote inhoud en snel heid der auto's geven groot voordeel. Men doet Vlissingen geen dienst, als men steeds praat over het dure Vlissin gen ,wat juist door de feiten als onjuist kan worden weerlegd. Spr. dringt met klem op aanneming aan. De heer Hoogkamer is nog niet over tuigd, omdat door hem ontvangen gege vens van elders niet overeenstemmen met de hier Voorgelegde cijfers. Als men nu het '.voorstel er door jaagt, kan men later niet meer terug en spr. 'is daarom ook voor aanhouding der beslissing tot de begrooting. Spr. vraagt ten slotte of f19000 vooï! een garage niet wat te hoog is. De heer M. Laernoes brengt dank aan den heer Harts voor zijn verdediging van het voor stel. Spr. wijst er op, dat de handen geen luchtbanden zullen zijn- Beverwijk moest in 21/2 jaar geen enkele maal een band vernieuwen. Als men hier ook zoo ge lukkig is, maakt men f 1300 per jaar harrdenreserve. De opzichter mag 1? Jfa*. gen te Dordrecht komen werken en kas zich dart voldoende bekwamen om ook de arbeiders ieder hun onderdeel te leeren. De wagens worden geleverd" met 10 jaar garantie- Een» mecanicien is niel noodig, daar de Schelde altijd bereid is iemand aan de gemeente te leenen, die dan betaald wordt tegen gemeenteloon. Spr. is overtuigd, dat de autotractie voor deel op zal leveren, te meer daar het toch eigenlijk onbillijk is f4800 wachtgeld op het bedrijf te laten drukken- Spr. toont ook in den breede aan, dat het bedrijf thans toch belangrijk uitgebreid en verbeterd zou moeten worden, de auto tractie zal geen belastingverhooging ten gevolge hebben. Spr. toont uit een schrij ven van den Directeur der Centrale aan, dat de stroom zal komen op 6.94 eent, in plaats van 7 cent. De sproeiwagen kan door het afnemen van den tank tot vrachtwagen worden omge bouwd en voor alle gemeentewerken wor den gebruikt. De reiniging moge goedkoop zijn zij is slecht ook. Als men nu nief tot autotractie komt, geschiedt het later toch. Dhr van Bennekom had er over ge dacht alleen een sproei- en een veegwagen met autotractie als overgang; maar ge meentewerken verwierp dit geheel- De kans bestaat, dat vaste banden verboden' zullen worden en dan zit men weer voor nieuwebanden en wellicht ook wielen. Spr. blijft bij zijn meening, dat uitstel gewenscht 'is, hij is nog een twijfelaar. De heer Hillinga zal na de gehouden besprekingen vóór stemmen. Dhr Andries sen meent, dat de heer Harts vroeger ook zeide op iederen gulden te passen. Spr. blijft er bij, dat deze groote plannen bij de begrooting thuis beboeren- Het voorstel tot uitstel van eene be slissing werd verworpen met 12 tegen.- 4 stemmen, die der heeren Huson, Hoog kamer, Andriessen en Bennekom. Het voorstel van B- en W. werd aangenomen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren Andriessen, van Bennekom en Hoogka mer. Z.h.s. werden aangenomen de voor stellen tot afwijzend' beschikken op het verzoek van N. Schot, koster der kerk van de Doopsgezinde gemeente, om toekenning van eene vergoeding van f 120 wegena uit zijne woning ontvreemde gelden; tot restitutie van f375 pacht aan firma F- Wibaut en Zoon; tot verkoop van 136 vierk. M. bouw en 108 vierk. M. tuingrond in het villapark aan den Koudekerkschen- weg; tot aankoop van de brug over de Vlissingsche watergang toegang gevende tot de woningen van „Goed Wonen"; tot verhuring van 6560 vierk. M. grond aan de tweede binnenhaven aan de Mij tot exploitatie der steenkolenmijnen Laura en Vereeniging te Eijgelshoven; tot wijziging der begrooting 1925, tot goedkeuring van de rekening van den thans opgeheven ar menraad en tot uitvoering van wegverbe- tering, plantsoenaanleg enz- door middel van werkverschaffing. Door den heer Andriessen was het vol gende schriftelijk ingediend: „Bij lezing van het gemeenteblad van. 1922, kom ik tot de bemerking, dat in het georganiseerd overleg in ambtenaars- zaken alhier zitting heeft één lid van het college van B. en W. Het komt mij ge wenscht voor, dat hierin ook raadsleden zitting hebben. Ten slotte meen ik nog te mogen wagen, hoe werkt op het oogen. blik de commissie van overleg?" B. en W, hebben hierop geantwoord, dat in 1922 een amendement-Van Hai om bok raadsleden in de commissie op te nemen werd verworpen met 13 tegen 5 stemmen. Verder dat de commissies' werken op de wijze als in de verordening is aangegeven. D'hr Andriessen meent thans, dat meer contact tusschen raad en commissie toch zeer gewenscht was; bovendien meent hij, dat de commissie thans niets uit voert. Spr. zegt, dat een kwartier ver gaderen, zooals is voorgekomen toch geen overleg plegen is, trouwens B. en W. moeten geen afgerond voorstel doen, maar eerst overleg plegen. De voorzitter houdt vol, dat gehandeld wordt volgens het desbetreffend raadsbesluit. Door dhr v. Oorschot was gevraagd of het B. en W. bekend is, dat in vele arme gezinnen soms door hét geheele gezin erwten en boenen worden gelezen; of B. en W. met hem van oordeel zijn, dat deze soort arbeid onhygiënisch is zoowel voor het gezin als voor den con sument, of B. en W. bereid zijn een onderzoek in te stellen naar den omvang van den huisarbeid en ten slotte hunne medewerking willen verleenen opdat een lokaliteit kan worden aangewezen, 'waar deze arbeid kan worden verricht (b.v. door werïloozen) met een toeslag op het loon? B„ en W. antwoorden hierop, dat het hun bekend is, dat de bedoelde huisar beid voor komt; da.t evenals zoovele an dere bedrijven of werkzaamheden het le zen van erwten en boonen niet hygiënisch, kan worden genoemd; het niet tot het terrein van het gemeentebestuur behoort een onderzoek naar den omvang van den h uisarbeid in te stellen en het lezen van erwten geheel vrijwillig geschiedt, waar om zij bezwaar moeten maken in deze aangelegenheid in te grijpen. Zulks be hoort h.i. niet tot het gebied der ge meentelijke bemoeiingen. Dhr v. Oorschot meent, dat hét wel degelijk een gemeentebelang betreft, en de gemeente er zich wel degelijk mede kan bemoeien en dit omdat zij o.a. de volksgezondheid heeft te bevorderen. Ziji doet dit reeds door subsidies aan de ver eeniging tot bestrijding der t.b.c. en aan de Kinder vacantie- en herstellingskolonies. Men moet nu een stapje verder gaan en ook de oorzaak van de ziekte aanpakken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5