MR flinke Paarden, m 3» Vrijdag 6 November 111115 Stalen-Generaal. DROKA Uit de Provincie. 40e Jaargang C.MIMES Co JbdHaag. Olmenboomen, EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. p bij inschrijving We Olmeboomen, hte Olmeboomen, ilgen Tronken, ipel- en Perenboomen, p bij inschrijving aarzen te koop( rigsteri Bediende, Ült nummer bestaat uit twee bladen KENT U? HENSEL'S TONICUM? in'APOTHen VOORN DROOISH IE PARTIJ Wollen s, voor spotkoopjes, mHF der een weinig be- d, iets zwart geworden /ER - Lange Delft 139 Middelburg TE KOÜBi erkpaard, 7 jaar oud, gend) en een Mangel- erk „Konraad", bij DEKKER, Biggekerke. p de hofstede ran JOH. i te Wolfaartsdijk, al- htingen te bekomen zijn •ijvingsbiljetten vóér 15 a. s. worden ingewacht. voor werkhout, staande fstede „Zandijk buiten igen te bekomen en in- jbiljetten in te leveren bewoner der hofstede )NSE, vóór 15 Nov. a.s. TE KOORi gen Ruin ea 14 jarige Aan hetzelfde adres -kens te koop. BEZOO, Tweeweg, Rilland-Bath. ^ov., 2 en 6 Dec., bij de 7ERHAGE, Domburg. ei een Handknecht ge enegen met paarden om P. WISSE, Meliskerke. PILAAR te Goes, wraag* 17 jaar, om teroton ie te treden. Aanmel' igenhandig geschreven Drukkers-Exploitanten: DOSTERBAAN LE CG1NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: iFlrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Een aanslag op Mussolini beraamd. 'Gistermiddag ontstond er te Rome een ■groote opwinding naar aanleiding van een gerucht, volgens hetwelk een aanslag op het leven van Mussolini beraamd was. Naar verluidt, zou deze aanslag op 4 November worden uitgevoerd. Woensdag avond drongen politieagenten het hotel Gravoni binnen waar zij den vroegeren afgevaardigde van de oppositie Zaniboni in hechtenis namen. In Turijn is gene raal Capello eveneens gearresteerd, ver dacht tot het complot te hebben behoord. Alle vrijmetselaarsloges zijn door de po litie bezet. Zaniboni, die onlangs uit Frankrijk te- Tuggekeerd was, had in het hotel Gra voni een kamer tegenover het ministerie van buitenlandsche zaken gevraagd. Hij had zich uitgegeven voor majoor Sil- vesterini. Daar hij echter herkend werd, wekte dit verdenking en stelde men 'de politie daarvan in kennis, die op deze wijze het complot op het spoor kwam. Het doel van Zaniboni moet geweest zijn, Mussolini, door een geweerschot te doo- den, wat niet al te moeilijk was, daar de kamer van Mussolini slechts 80 meter van het ministerie van buitenlandsche zaken verwijderd was. Voor Zaniboni's vlucht was reeds alles voorbereid. Generaal Capello is een bekend vrij metselaar, die grooten invloed in het leger had. Het bericht van de ontdekking van dezen aanslag heeft groote ontroering ver wekt in heel Italië. De blaien komen uit met speciale edities, waarin zij, naast het bericht over het ontdekte complot, uiting geven aan hun hevige verontwaar diging tegen de schuldigen. Het bestuur van de fascisten-partij heeft in een order aan alle fascisten van Italië ■gewaarschuwd tegen het nemen van wraakmaatregelen tegen de tegenstanders. Mussolini ontving reeds zeer talrijke gelukwenschen, waarvan de eerste hem gewerd van den koning, die op de hoogte werd gebracht gisterenavond door min. Federzoni. De koning onderbrak onmid dellijk zijn reis in Toscane en keerde nog gisteravond naar Rome terug. In heel Italië zullen vreugdebetoogingeri plaats hebben 'ter eere van Mussolini. Opgraving Fransohe soldatenlijken. De Franschen zijn met het opgraven hunner tijdens den oorlog gestorven en in Duitschland begraven soldaten begon nen. Dezer dagen zijn de opgravingen in het Oosten begonnen en zullen syste matisch door het heele rijk naar de West grens toe worden voortgezet- De Fran- sche regeering heeft reeds de noodige maatregelen getroffen om de overbrenging der lijken naar Frankrijk onmiddellijk na de uitgraving te doen geschieden. Bezuinigingsplannen in Oostenrijk. Zooals gemeld, is de Oostenrijksche regeering, teneinde de noodige gelden be schikbaar te krijgen voor de verhoogde beambtensalarissen, voornemens tot be perking van het leger over te gaan. Als verdere maatregelen overweegt de regee- ring vermindering tot de helft van Üe subsidies aan de beide staatstheaters- Voorts is besloten, beambten, die den staatsdienst verlaten, niet te vervangen. De nationale raad zal zich binnenkort moeten uitspreken over deze bezuinigings plannen. Men verwacht ernstige oppositie tegen deze voorstellen. Korte berichten. Volgens de Libre Belgique" heb ben "de Belgische mijneigenaren een loons- verhooging van 5 pCt. toegestaan tot einde December; de Belgische staat zal dan tot 15 December Belgische kolen koopen voor de spoorwegen. Naar een telegram uit Berlijn meldt is de doodstraf van Skoblewski, Heu- mann en Poege, onlangs in het groote communistenproces veroordeeld, in le venslange tuchthuisstraf veranderd. Een onderhoud met Koningin W i 1 h e 1 m i n a. De „Pestri Hirlap" publiceert een on derhoud van een "in 'Nederland vertoe- venden medewerker met Koningin Wilhel- mina, tegenover wie hij den dank van Hongarije voor de weldadigheid bij de hulp aan de Ilongaarsche kinderen over- fbracht. Volgeais heit blad zou Koningin Wilhel- De Zeeuw mina aan den medewerker hebben ver klaard, dat de Nederlandsche bevolking steeds bereid is naar vermogen van haar krachten te helpen. „Het verheugt mij in het bijzonder, dat de hulpactie ook een gunstigen invloed heeft gehad op den materieelen toestand van de armere volks klassen." In den loop van het verdere gesprek zou voornamelijk over Nederlandsche kunst en ook over kwesties van den dag gesproken zijn. Daarover meldt de berichtgever slechts, dat Koningin Wilhel- mina geen vriendin van de creaties der hypermoderne mode is. Paarden naar Duitschlan d. De heer Van den Heuvel heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: lo. Is de Minister bereid mede te dee- len in hoeverre juist zijn de beweringen betreffende ©ene toepassing door de Duit- sche regeering van de meestbegunstigings- clausule wat den Invoer van paarden aangaat, volgens welke voor de Neder landsche paarden 500 Mark invoerrecht per stuk moet betaald worden en voor Belgische paarden slechts 140 Mark? 2o- Is de Minister niet van oordeel, dat bij een juist of grootendeels juist zijn dezer beweringen hier gesproken moet worden van een onjuiste uitvoering der handelsverdragen, welke door de „soort omschrijving" niet wordt gerecht vaardigd, omdat hetzelfde soort van paar- ook in Nederland aanwezig is? 3o. Is de Minister bereid mede te dee- len, indien de in vraag lo- gereleveerde beweringen juist of grootendeels juist mochten zijn, wat Z. Exc. voornemens is hiertegen te doen? 4o. Is de [Minister bereid mede te deelen, indien de beweringen, bedoeld in vraag lo. op goede gronden rusten, wat de oorzaak is of kan zijn van de zoo veel gunstiger voorwaarden, waaronder de Belgische paardeninvoer in Duitschland plaats kan vinden? Prov. telefoonverkeer. De op de telefoonkantoren in de pro vinciale hoofdsteden ingevoerde uitbrei ding van de gelegenheid tot het voeren van interlocale en internationale gesprek ken, zal met ingang van 8 November a-s., definitief worden ingevoerd, met dien ver stande evenwel, dat op Zon- en Feest dagen de kantoren reeds te 12 uur des nachts voor het interlocaal en internati onaal verkeer worden opengesteld. Voorts zal mét ingang van 1 Januari a.s. een zelfde regeling gelden voor de kantoren Almelo, Alkmaar, Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Breda, Bussum, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, .Gouda, Heerlen, Helder, Helmond, Hilversum, "Lei den, Nijmegen, Tilburg, Velp (Gld), Venlo Vlissingen, Wormerveer, Zaandam en Zut- phen. Deze kantoren zullen dus voor den interlocalen en den internationalen dienst worden opengesteld van den nacht van Zondag op Maandag 12 uur tot den eerst- volgenden Zon- en feestdag 8 u. v.m. Voor de Zon- en feestdagen blijven de tegenwoordige openstellimgsuren van over dag gehandhaafd. (Tel.) Weinig passagiers voor Amerika. In het begin dezer maand heeft de Holland-Amerikalijn, wegens het geringe aantal passagiers, de wekelijksche af vaart naar New York veranderd in een veertiendaagschen dienst- De .Rijndam" is daardoor weer uit de vaart genomen en opgelegd- Na het vertrek van de „Nieuw Amsterdam" op 27 October j.l., geschiedt de eerste afvaart thans op 10 November met de „Rotterdam", daarna op 24 No vember met de „Volendam" en 16 Dec. met de ,Nieuw-Amsterdam"In Januari van het volgende jaar zullen drie afvaar ten plaats hebben- Half April wordt de wekelijksche dienst weer hervat en komt de „Rijndam" weer in den vasten lijn dienst. Het stoomschip „Veendam" komt thans in den CubaMexico-dienst en vertrekt 18 November naar Southamp ton. (Tel.) Allerl ei. Bij de Tweede Kamer is bericht inge komen van verhindering, de vergadering bij t© wonen, van den heer Tilanus, de eerstvolgende weken, tengevolge van een rijwielongeluk. Tweede Kamer. Algemeen© beschouwingen over de Staatsbegrooting 1926. Sprekers de heeren Albarda, Dresselhuys, Marchant (incident Marchant-Co- lijn) en Lingbeek. De beschouwingen over de Staatsbe grooting voor 1926 hebben een aanvang genomen. Allo ministers waren aanwezig en konden dus genieten van al het kwaad, dat nu reeds van hen verteld wordt. Sprekers waren de heeren Albarda, Dresselhuijs, Lingbeek en Marchant. De laatste kwam zelfs nog niet eens klaar. Vijf uren lang is er geboomd. ,Men bedenke daarbij tevens, dat volgens de getroffen regeling in totaal bij dit hoofdstuk 33 uren lang mag worden gesproken! We zijn er dus nog lang niet. En dan pas komt de regeering aan het woord! Hoewel de heer Marchant het laatst sprak, willen we toch met hem beginnen. Wie gedacht zou hebben, dat deze spreker excuus zou aanbieden over zijn beleedi- gend optreden tegenover minister Colijn, is bedrogen uitgekomen. „Van verontschuldiging geen woord. Mi nister Colijn luisterde niet en maakte geen aanteekeningen. De beer ^Marchant kwam zelf op het incident terug. Alles wa,t hij daarover te zeggen had, had hij op schrift gesteld, dus het was wel over wogen. In de laatste vergadering zeide hij met stemverheffing met zijn gezicht gekeerd naar den Minister en op hem wijzende: „De heer Dresselhuys is nog zoo kinder lijk naief om toezeggingen te vragen van dezen minister. Het doet mij diep leed, dat ik het zeggen moet, maar een belofte van dezen minister van Financiën is ab soluut niets waard, niets, absoluut niets." Dat was dus een verwijt aan dezen mi nister persoonlijk. De heer Colijn heeft toen gezegd, dat als de heer Marchant, wat hij aan zijn persoonlijk adres ge zegd heeft, niet terug neemt, het hem moeilijk zal vallen in het vervolg met de zen afgevaardigde van gedachten te wis selen. De heer Marchant heeft niets terug genomen niet alleen, maar de kwestie eerder nog toegespitst. De rollen werden zelfs omgekeerd. De heer Marchant eischte zelfs van den mi nister, dat deze zou zeggen, ik erken ■dat ik onrecht heb begaan, maar ik deed het in 's lands belang, ik stelde de wet boven het recht. Daarop interrumpeerde minister Co lijn, dat hij er niet aan denkt met hem van gedachten te wisselen, als hi| zijn houding niet wijzigt. De minister sloot zijn portefeuille en liet hem praten. Wij willen het ook doen. Van het ver der gesprokene door dezen man, die zich zóó heeft gedragen en nog gedraagt, ne men wij verder geen notitie, al zullen er misschien nog wel lieden zijn, zelfs onder de opvoeders der jeugd, die van oordeel zijn, dat „Marchant het toch maar eens flink gezegd heeft". Nog iets anders en nu over de vrijzin nig-democraten in 't algemeen. Het Voorloopig Verslag over de Staats begrooting bevatte een dreigement van eeni'ge leden in dien vorm, dat, zoo de meerderheid over een ontwerp oneenig- heid krijgt, de bedoelde leden desnoods tegen hun overtuiging hun stem daaraan zouden onthouden, alleen om de coa litie uit elkander te slaan. Dat was kleine politiek en niet gou vernementeel, merkt de „Msb." op. Ten onrechte, zooals nu bleek, hebben velen de S.D'.A.P. er van verdacht deze bedrei ging te hebben geuit. De heer Albarda heeft met geen woord er over gesproken, terwijl de heer Dresselhuys de bedreiging verre van zich schoof en een loyale op positie toezegde in dien zin, dat hij het kabinet steunen zou als de gelegenheid hem daartoe geboden werd. Zoo moet de heer Marchant wel komen met de verklaring, dat deze bedreiging kwam van de vrijzinnig-democraten. Klein politiek gedoe en miskenning van de par lementaire taak. Dhr Albarda (soc.-dem.) noemde het op treden van het kabinet-Colijn niet in over eenstemming met de uitspraak van de stembus. De meerderheid van de rech terzijde blijkt grooter dan die in de stem- mencijfers is. De parlementaire geschie denis der laatste jaren 'heeft bovendien bewezen, dat er geen homogeniteit in de coalitie bestaat, zeker niet in gods dienstige aangelegenheden. Hoe dikwijls hebben de anti-revolutionairen zich moe ten neerleggen bij beslissingen, feitelijk tegen hun beginselen ingaande. Heeft niet dhr Snoeck Henkemans in „De Neder lander" geschreven, dat de coalitie zulk een schoone gelegenheid gaf tot het onver vuld laten van katholieke wenschen? (Tusschen de regels van deze roode speech door kan men den spijt lezen over de mislukking van de rood-Room- '■scfie combinatie Ij. Al acht dhr Albarda het optreden van den heer Colijn een met voeten treden van den volkswil (daar heb' je, zoo waar, dat ding weer!), toch moet hij toegeven dat de heer Colijn consequent is gebleven in zijtn financieel beleid vóór en na 3e verkiezingen. Spr. betoogde verder, dat het financieel beleid zich gericht heeft op verzwaring van druk voor de minder gegoeden door tal van maatregelen als accijnzen, rijwielbelasting enz. En nu een vermindering van belastingen kan begin nen loopt men eerst naar de rijkeren. Wat salarissen betreft, een paar ton meer dan drie millioen wordt er slechts be schikbaar gesteld voor het wegnemen van fouten. Spr. dient ten slotte een motie in, uit sprekende dat wettelijke regeling der me dezeggenschap van arbeiders in het be drijf gewenscht is. Dhr Dresselhuys (V.B.) acht het be kend, dat hij en zijn politieke vrienden voortzetting der coalitie-politiek niet in 's lands belang achten. Met den heer Albarda is spr. het echter niet eens, dat dit kabinet niet op "den uitslag der stembus zou berusten. Spr .wenscht ech ter den inhoud van het geheime accoord tusschen do coalitiepartijen te kennen. Men noemt de plannen van de re geering vaag, maar men kan haar slechts zijdelings een verwijt maken, omdat ze rekening heeft te houden met economi sche mogelijkheden. Over onze grenzen dreigen nog allerlei gebeurlijkheden; Duitschland verzwaart zijn tarief, Ame rika gaat voort zich met economische muren te omringen. Wat de gevolgen voor Nederland zullen zijln? Zoolang dit niet zeker is, mag men de regeering niet van vaagheid beschuldigen in het geen in de Troonrede werd aangekondigd. Daarmede is nog niet .gezegd, dat spr. het er volkomen mede eens is. Spri ver langt van deze Regeering klaarheid op sociaal gebied en daarvan zal afhangen in hoever spr. er zijn steun aan zal kun nen geven. Spr. wenscht verder, dat vrije ontwikkeling van kunsten en wetenschap pen door de regeering zal worden bevor derd. De vraag of deze regeering onzen steun zal hebben, hangt af van haar claden. Spr. hoopt dat zijln fractie baar steun aan deze regeering zal kunnen geven. De heer Lingbeek (Ilerv. Ger. Staatsp.J vraagt: Zij'n de coalitie-partijen één in christelijk geloof? Wordt, wat de een be lijdt niet door den ander beschouwd als afgoderij, ondanks het feit, dat er gemeen schappelijke bases zijn? En is het juist, dat de linkerzijde alleen bestaat uit per sonen nog dieper gezonken dan de meest wilde volkeren? Spr. wilde daarom een soort protestantsche coalitie. Ons land is n.l. van oudsher een pverwegend pro testantsche natie. Ons land wordt ech ter hoe langer hoe meer overgegeven aan den invloed van Rome. In ons histori sche Geuzenland hebben we een ministe rie met vier roomsche ministers, we hebben een R.K. Kamerpresident, een R.K. hoogeschool. Brabant en Limburg regeeren over het protestante Nederland. Onder de tegen woordige omstandigheden kan spr. zich niet séharen bij de coalitie-partijen. In naam van den Bijbel schaart spr. zich bij Hr. Ms. meest loyale en meest welwil lende oppositie. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.Cj Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. !W|ie een veilig snelverkeer wil, geve den wielrijder aan iederen kant van den weg een rijwielpad. Het steeds toenemend verkeer leidt tot ontwrichting van 'het verkeer; daarom grijpe men in met spoed. Oesterverzending Oct. 1925 uit geheel ZeelandNederland '299.435, Engeland 852.225, België 201.800; Duitschland '66.050, Frankrijk 5850, andere landen 14.725. Totaal 1.440.085. Oct. 1924: 3.028.331, Een zwaar bezocht gezin. Bij de familie S. te Vlissingen is hericht ontvangen, dat een 25-jarige zoon te Dusseldorf door een droevig ongeluk om het leven is gekomen. Die moeder van het slachtoffer wordt in een zenuwlijdersge sticht verpleegd. In den loop1 van enkele jaren heeft deze vrouw haar man en twee zoons door verdrinken verloren, terwijl nu de derde zoon in den vreemde door een doodelijk ongeluk het leven verloor. De van ouds geroemde, frisch smakende STAALLIMONADE. Vele homoeopathische artsen schrijven het geregeld voor. Er zijn weinigstaalpreparaten, zoo aangenaam te nemen als dit. Prijzen f 0.60, f 0 90, f 1 60 en f3.00. Voor Zuid-Beveland bij W. F. DEN HERDER, Groote Kade 44, GOES. Benoemd met ingang van 16 No vember a.s. tot kantoorbediende 2e klasse de telegrafist 2e klasse E. J. Pitlo van het post- en telegraafkantoor te Middel burg. Goes. Ter drukkerij van dit Blad trof gisterenmiddag den drukker P. v. d. B. een vrij ernstig ongeluk. Tijdens het loo- pen van een zware drukmachine trachtte genoemde drukker iets aan den drukvorm te doen; hij heeft blijkbaar de rechterhand niet vlug terug getrokken, zoodat deze door de inktrollen gegrepen en een eind medegevoerd werd. De machine werd hierdoor tot stilstand gebracht; het bleek, dat o.a. de rollenstangen verbogen waren. Nadat de drukker uit zijn benarde po sitie bevrijd was, verleende dokter Van den Berg de eerste hulp. In den loop van den avond werd de patient, mede op ad vies van Dr Koch, naar het gasthuis te Middelburg vervoerd. Het voorloopig verband werd door dok ter Van den Berg aangebracht in het R.K. Ziekenhuis alhier, waar de patient wegens plaatsgebrek echter geen opname kon vinden. De vereeniging „Kleine Dorcas" kan dit jaar weer 19 gezinnen bedoelen van kleine hemdjes. Hartelijk dank aan allen, die tot deze bedeeling in staat stelden. Gisterenavond gaven mej. Go. v. d. Mark met medewerking van de heeren Busch en de Groot een goed geslaagd Kerkconcert. Wij hebben met veel genot de vlotte afwerking van het goed samen gestelde programma gevolgd. Mej. v. d. Mark heeft met blijkbaar innerlijke in stemming en levend begrip van het gezon gen lied, bij de hoorders den indiuk ge maakt van een talentvolle zangeres, die zonder uiterlijk vertoon onafgebroken haar gehoor weet te boeien. Van Bach gaf zij een Aria uit Matthaus passion en „Ieh hatte viel Bekiimmernis", beide diep gevoeld gezongen. Na deze twee liederen werd haar 'n bouquet bloemen aangebo den. Aangezien wij 't geheele programma niet op den voet kunnen volgen, vermel den wij „lm Abendroth" en „Verklarung,, van Schubert, beide zeer fijn en duidelijk ten gehoore gebracht. Bijzonder teer en liefelijk klonk „Der Hirtenlied am Krippe- lein" van M. Reger. Van de liederen met Hollandschen tekst was de zangeres zeer duidelijk en gevoelvol in het „Als de ziele luistert". De begeleiding, ofschoon uit blinkend in keur van klanken, was een enkele maal sterk genoeg tegenover het niet altijd op volle kracht ontwikkelde stemgeluid der zangeres. De kennismaking met de cello-solist was ons hoogst aangenaam; hij heeft zich als een kunstenaar voorgesteld, die klan ken aan zijn instrument weet te ontlokken die dieper gaan dan het oor. Wij hebben met bewondering geluisterd naar het ver bazend vlugge „Courante"; wat hij daarin aan virtuositeit ten toon spreidde was verbluffend; in 't kort, hij heeft al de ge deelten uit de „D-dur Suite" van Bach met fijnheid van toon en muzikale ge voeligheid voorgedragen. De organist, de heer de Groot, kwam als no. 1 van het programma onze aan dacht vragen voor de „Preludio" in Sis- mineur van Bach. Zonder voorbehoud is hij daarin uitmuntend geslaagd; zeer fijn en zangerig was ook „Cantabile" van G. Franck. Het samenspel van cello en orgel was uitstekend; de „Sonate" van Cervetto en „Modere" van Nadia Boutanger zijn met bewonderenswaardige uitbeelding ten ge hoore gebracht; de „Toccata" uit de Sym- phonie van Widor kon wegens gebreken aan het orgel niet uitgevoerd worden; daarvoor in de plaats gaf de organist als slotnummer op voortreffelijke wijze een gedeelte uit „Suite Gotique" en „Choral et Menuet Gotique" van L. Boëlmann. Het, concert was helaas matig bezocht. Souburg. Gisteren waren twee jongens van 11 en 12 jaar op een weiland bezig met een paar stokjes van wilgentwijlgen te snijden, toen de landbouwer P„ eigana&r,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1