M© 30 Woensdag 4 i^ovemfier USUI! 40e Jaargang Buiteilaad. In 's levens branding. «bert Binnenland. FEUILLETON. 1 Het slachtoffer. De Tedactio van „Hef Vaderland" heeft, blijkens hetgeen wij er in ons nommer van gisteren uit overnamen haar afkeu ring uitgesproken over het pp treden van mr. Marchant tegen den minister. Doch, gelijk wij zeiden, zijn berisping wordt ge neutraliseerd door de aframmeling (lie hij tegelijk aan den voorzitter toedient. Wij lezen: „De tweede fout is begaan door den Voorzitter van de Tweede Kamer, die den heer Marchant terstond tot de orde had moeten roepen, toen deze naar aan leiding van het feit, dat de heer Dres- selhuys den Minister verzocht in zijne eindrede goed vast te leggen wat hij met de garantie van 90 procent salaris voor de gehuwden en 80 procent voor de on- gehuwden bedoelde, interrumpeerde met een „Dat kan hij (wat was dat „hij" grof, waar men in den parlementairen stijl nooit anders spreekt dan van den heer Minister. Red. Vad.) gerust ji al aten, want hij houdt er zich toch niet aan! Dat hebben de heeren twee jaar geleden gezien." Ware de Voorzitter in deze niet nalatig geweest (in de Kamer wordt men zelfs tot de orde geroepen als men het woord insinua tie gebruikt) dan ware ons liet hoogst onverkwikkelijke tooneel gespaard dat er op gevolgd is, en waarbijl tot onze ver wondering de Voorzitter wel de met amb tenaren bezette gereserveerde tribune eëne reprimande toediende, omdat die niet i n stilte wist te genieten van de afstraf fing van hun oppersten chef, maar de beer Marchant alweer liet gaan, waardoor wij nu zitten met den onmogelijken toe stand, dat een minister niet meer met den leider van eene Kamerfractie wil debatteeren; wat moet dat bij de Alge- me ene Beschouwingen geven?" Wij merken hiertegen op dat het hier èen Interruptie geldt, die allicht aan het oor van den voorzitter ontsnapt. En wat het woord „insinuatie" aangaat, dit woord kan onder Voorzitter Kooien wel eens gewraakt gijn geworden doch vroegere voorzitters lieten het meermalen passee- ren. De schrijver leze er de Handelingen van de Tweede Kamer van het jaar 1875 maar eens op na; o.a. het incident Jonck- bloedtJhr de Jonge, en van 1878, het incident WintgensMoens. Maar nu minister Colijn. Omtrent dezen schrijft de heer Roodhuijzen: En nit die fout van den Voorzitter kwam de fout van den heer Colijn voort, die van achter de Ministertafel zich in de richting van de plaats van den heer Marchant begaf, om hem eenige malen het woord „schandelijk" toe te bijten. Wat hij natuurlijk beter had nagelaten, en des te eerder zou hebben nagelaten, als Z.E. begrepen had, dat het eigenlijk heelemaal niet tegen hem ging. En dan volgt een relaas om aan te toonen dat niet de minister maar collega Bresselhuys bedoeld was, wat .weer heel wat afdoet van de waarde der bestraffing die den leider der vrijz.-democraten te beurt viel. Wat nu die „toebijting" aangaat, waar van minister Colijn beschuldigd wordt, deze geschiedde na de zitting. De minister bleef met rijn protest tegen den onver dienden aanval van den heer Marchant volkomen in de lijn. De afstraffing door „Het Vaderland" hem en den voorzitter toegediend, komen ons dan ook voor er geheel naast te zijn geweest. Men heeft wel erger „tooneelen" ge zien dan dit. En iedere poging om een deel der schuld op den rug Yan het slachtoffer te schuiven, schijnt ons toe een gevaar voor de consciëntie van zijn be- leediger. De Zeeuw Uit Syrië. De correspondent van de Chicago Tri bune seint uit Damascus, dat Frankrijk volkomen gereed is den opstand in Syrië te bedwingen. Er zijn 10.009 man troepen, die in Marokko zijn vrijgekomen, naar Sy rië onderwegcavalerie, vliegtuigen, tanks. De Fransche troepen komen hier door op 25.000 man, waarvan er 6000 het garnizoen van Damaskus vormen. Ter wijl te 'Damascusalles rustig is ,probee- ren 3000 opstandelingen, die uit de hoofd stad zijn getrokken en 2000 gewone roo- vers ©en nationale omwenteling over het geheele land uit te lokken. Drie Fran sche kolonies met tanks zijin bezig hen tusschen Damascus en Homs te vervol gen. De opstandelingen hebben weer twee dorpen ingenomen; in het geheel ze ven in de laatste drie dagen. Een reiziger uit Damascus verklaart, dat de Franschen op 28 October drie dorpen bij Damascus hebben gebombar deerd bij wijze van represaille voor ge pleegde rooverijen, en dat buiten en be halve 1200 dooden, die na het bombar dement van Damascus in de straten wer den gevonden, nog 440 lijken in de ruïnes der huiden werden ontdekt. Perzië. De afgezette Sjah van Perzië heeft gedaan wat afgezette vorsten in den re gel plegen te doen. Hij heeft n.l. geprotes teerd tegen de afzetting. Doch om de troon te Teheran te 'herwinnen, zqu hij meer moeten doen dan enkel protesteeren. Hij zou naar zijn land moeten terug- keeren aan 't hoofd van een leger, en daaraan zal hiji ongetwijfeld niet denken. Groot gevaar voor den vrede is waar schijnlijk de nieuwe koning van Perzië Khira Khan, die getoond heeft, een ech ten Napoleonsgeest te bezitten en het daarmee in enkele jaren al heel ver heeft gebracht. Hij is juist een man om ook buiten de grenzen van zijin land een groote rol te willen spelen. De Gemeenteraadsverkiezingen in Londen, De meeste uitslagen der geméente- raadsverkiezingen in Londen zijn thans be kend. Volgens de laatste opgaven heeft de arbeiderspartij een netto-winst van 42 ze tels behaald. De conservatieven hebben een netto-verlies van 35 zetels, terwijl de onafhankelijken 7 zetels hebben verloren. De uitslagen van de verkiezingen in de provincie, die nog onvolledig zijn, too nen, dat de arbeiderspartij ook daar in een gering aantal gevallen vooruit is- gegaan. Korte Berichten. De mijindirecties in het Roergebied: hebben de arbitrale uitspraak om de loo- nen met '6 pet. te verhoogen, verworpen, de vier organisaties van mijnwerkers heb ben ze a,anvaard en den minister van ar beid verzocht, ze bindend te verklaren. Het officieel© onderzoek naar liet ongeluk bij de schietoefeningen te Jü- terbog, 'twelk luitenant-generaal Mul ler het leven kostte, heeft uitgemaakt, dat de doodende kogel kwam uit een oud defect machinegeweer, dat uit 1917 dag- teekende en nog nooit was gebruikt. Die Prawda deelt mede, dat de onderwijizers in het gouvernement Toela, in staking zijn gegaan, wagens den groo- ten en trots herhaalde verzoeken niet gelicjuideerden achterstand in de uitbe taling der salarissen. Voor sommige der stakers bedraagt die achterstand niet min der dan 6 maanden salaris. Volgens de Izwestia is dei nood onder de studenten te Moskou thans zoo Drukkers-Exploitanten: 00STERBAAN LE C0INTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 20.) o— Zoo sprak hij voort met zijn innemende vrijheid en openhartigheid, en ten laatste voelde Floss, dat hij haar weinig of niets had verteld van hetgeen zij het liefst wilde jveten. De namiddagthee Werd bin nengebracht en nog steeds was de dokter niet thuis gekomen. En hij .moest eerlijk zichzelf bekennen, dat deed hem genoe gen. Hij wist, dat zulk een oogenblik misschien niet en, naar alle waar schijnlijkheid, nooit zou terugkeeren. Het mocht volkomen waar zijn, dat hij de dwaze mug was, die zijin vleugels^ aan de kaars zengde, maar hij kon er niets aan doen. Hij was in 'die stemming, waarin smart zaligheid is, en waarin, helaas, ook, al zijn zaligheid smart was. Immers dit meisje was niet voor hem. Zij zou straks de vrouw zijn van haar zelfzuchtigen belager. Dit feit drong zich aan hem op met een gevoel van name- looze teleurstelling. En onderwijl pijnigde dit meisje zich, hoe zijl het best een verderen aanval op touw zou zetten. Haar vrouwelijke nieuwsgierigheid Was nog niet bevredigd. Hoe kwam het, dat deze knaps pe, goed opgevoede man, klerk was in een drukke, vuile fabrieksstad als Dee ping? School er achter dit alles, zooals de dokter zoo dikwijls geopperd had, iets, dat het daglicht niet kon verdragen? Neen, zij kon het niet gelooven. Hij mocht dan geen heilige zijn hij gaf zich daar ook niet voor uit maar, dat hij iels gedaan zou hebben, zóó slecht, dat er niet over gesproken kon worden, dat kon en wilde zij niet van hem gelooven. „Wat bracht u naar Deeping, mijln- heer Wyburn?" Zij schonk hem nog een kopje thee in, en keek niet op: Hij zag een oogenblik naar haar, toen hief 'zij haar gelaat op en hun oogen, ontmoetten elkander. En glimlachend ant woordde hij „De hoop daar mijn eigen brood te kunnen verdienen, juffrouw Gresham." „Maar u zoudt toch met uw opvoe ding toen aarzelde zij en bloosde. hoog gestegen, dat speciale maatregelen geboden zijn. Ongeveer 11.009 studenten yerkeeren in uiterst behoeftige omstandig heden. De leeningen van ongeveer 200 millioen dollar, welke door Amerikaan- sche bankiers zouden worden verstrekt aan Duitsche gemeenteraden en staten, zijn ingetrokken rïaclat de Amerikaansche Regeering een waarschuwing had gepubli ceerd. De aartsbisschoppen van Can terbury en York hebben, samen met het hoofd van de Vrije "Kerk, een op wekking tot de natie gericht, om de gelegenheid van de wapenstilstandsdag aan te grijpen tot bevordering van sym pathie en goede verstandhouding tusschen alle klassen, nu Locarno een nieuw hoofdstuk heeft geopend. Painlevé heeft gisteren in de Fran sche kamer zijn regeeringsverklaring voor gelegd. Bij de daarop gevolgde debatten Werd een motie van vertrouwen in de regeering met 221 tegen 189 ste-mmen aangenomen. De socialisten onthielden zich van stemming. Alleen door deze ont houding werd het ministerie voor duikelen behoed! Een wankele grondslag! De Duitsche regeering zou, na de door de voornaamste rijksdagfracties ge houden besprekingen, meer steun kunnen verwachten, waardoor' de aanneming; van het Locarno-verdrag minder belemmering zou ondervinden. De aangekondigde bakkersta king is gisteren te Weenen uitgebroken. De bakkerspatroons konden zelf maar een kleinen voorraad brood produceeren. In de restaurants is het brood gerantsoeneerd. Wegens den hevigen Zuidwester storm, die gisteren boven het kanaal woedde, hebben vele schepen hun ver trek uitgesteld. De luchtvaartdienst was geheel gestaakt. Volgens de „Westminster Gazette" staat de ontruiming van Keulen er op het oogenblik minder gunstig voor dan eeni- gen tijd geleden, zoodat de vaststelling van den datum der ontruiming niet bin nen veertien dagen kan worden verwacht. Moeilijkheden zijn gerezen'aangaande den toestand in fabrieken, die voor militaire doeleinden werken en betreffende de gym nastische oefeningen der jeugd met mili taristische bijbedoelingen. Naar uit Weenen -wordt gemeld, heeft het comité van actie uit de Oosten- rijksclie staatsambtenaren besloten, heden de staking te proclameeren. Zij zal mor genochtend 6 uur beginnen. Het stakings parool geldt voor het geheele bondsgebied. Voorloopig zullen de politie, de gendar merie, het gevangenispersoneel, de apo thekers en de doctoren niet aan de sta king deelnemen. Het staat nog niet vast, of het personeel van post, telegraaf en spoorwegen zich al dan niet bij de staking zal aansluiten. ^tabletten, voor zangers De komende landv'oogd- vacature. Een der medewerkers vair de „Ind1. Post" in Nederland heeft vernomen, dat jhr. mr. A. O. -D. de Graeff, oud-vioe- president Yan den Raad van Indlië en thans Nederlandsch gezant fe New York, een der ernstige candidaten is voor het ambt van gouverneur-generaal en dat zijn benoeming in de plaats van nir Fock vrij zeker genoemd kan worden. Goud naar Nederlamd. In verband met de goudzendingen pei vliegtuig van Londen naar Amsterdam, verneemt het „Alg. Hbl.", dat het niet bij deze goudzendingen zal blijven. In den jongsten tijd is aan de Nederlandsehe Bank van verschillende zijden goud aan geboden tot aanmerkelijke bedragen, te zamen voor een bedrag van meer dan f 20 millioen. In den eerstvolgenden weekstaat zal vermoedelijk nog slechts een betrekkelijk klein bedrag: Yan "dezen goudinvoer tot uiting komen. De groote invoer van goud hier te lande, welke thans in gang is gekomen, houdt ver band met de daling van .den pondenkoers. Zij heeft dus een natuurlijke oorzaak en is voor zoover valt na te gaan niet toe te schrijven aan speciale transacties, zoo als de bekende verkoop van rubberon- dernemingen door de Javasche Bank, die trouwens voorloopig op andere wijze ge financierd schijnt te zullen worden. De Nederlandsehe Bank zou het natuur lijk tot op zekere hoogte in haar macht hebben, den import te sluiten, dooï eenigszins hoogëre biedingen op chèciue te Londen, waardoor de wisselkoers We der boven het goudpunt zou komen. Zij stelt zich echter op het standpunt, dat, nu de gouden standaard is hersteld, de goudbeweging ook haar natuurlijken loop dient te nemen, en niet kunstmatig moei worden bemoeilijkt, noch wat export, noch wat import van geel metaal betreft. Bij gevolg zal onze circulatiebank te dien aanzien geheel passief blijven en zal de omvang der goudbeweging geheel afhan gen van de prijsbepaling door de open markt. Inderdaad ergerlijk. In „Het Volk" wordt meegedeeld, dat in het „Apeldoomsche Post- en Adverten tieblad" de navolgende advertentie voor kwam: De van ouds bekende H. HART-WiOL (Merk Christus-figuur) voor Jumpers, Cbales, Gos- 'tuums, Mantels, Vesten enz. slechts 75 cent (50 gram) (volgt naam en woonplaats van den ad verteerder). „Het Centrum" zegt daarvan: Er zullen er niet velen onder ons gevonden worden, die een dergelijke pro fanatie niet afkeuren. Blijkbaar stamt ze uit Roomschen kring. Is er geen einde a,an te maken? Ofschoon 't is nog de vraag, of ze uit Roomschen kring stamt. Wijl hebben een Israëliet gekend, die zijn waar aan den man bracht onder den naam „Fabriek St. Anthonius". En naar beweerd werd, wlas hij daardoor le verancier van verschillende kloosters ge worden. Maar woedend was hij) toen hij, lid van den gemeenteraad geworden, door een der raadsleden aangesproken werd met „de Heer Anthonius pardon, mijnheer de Voorzitter ik bedoel: de Heer Mo- zes JC Verdiend loon! Nieuw geschut. Sedert 8 dagen is op de Kon- Mil. Academie 'te Breda een nieuw stuk ge schut gestationneerd geweest, waarmede door het ministerie van oorlog rijproeven zijn gehouden in Brabant. Bedoeld ge schut "is afkomstig uit Zweden en geldt als proef voor invoering in ons land- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—; Losse nummersf 0.0J Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Het stuk zelf rust op een tweewielige voorstuk en wordt getrokken door een Lotil tractor, waarvan de wielen voor zien zijn van rupsvormige tanden, die uitgezet kunnen worden, waardoor hef zijvlak wordt verbreed en slippen tot een minimum wordt beperkt- De rijproeven zijrï thans geëindigd en gisteren zou het stuk terugkeeren naar de Hembrug, om! dan op schietproeven getoetst te worden». Gemoedsbezwaren tegen ui t- oefenen van kiesrecht. Door den heer Duymaer van Twist zijn aan de Ministers van Justitie enj Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: le. Is het juist, dat een' vrouw uit de gemeente Tholen op 13 Qctober 1.1. naar Breda is overgebracht, om een hechtenis- straf van 3 dagen te ondergaan, we gens het niet uitoefenen van het kiesrecht en dat nog meerdere vrouwen een zelfde lot wacht? 2e. Zoo ja, zijn' de Ministers van oor deel, dat op deze wijze met vrouwen! die gemoedsbezwaren tegen uitoefening van het kiesrecht hebben, mag worden; voortgegaan? 3e. Wordt vraag 2 ontkennend beant woord, is dan de Regeering bereid, zoo haar geen andere middelen ten dienste staan, zoo noodig voorstellen aanhangig te maken tot wijziging der Kieswet? Begrooting Waterstaat- Verschenen is het Voorloopig Verslag over hoofdstuk IX der staatsbegrooting (Waterstaat) waaraan het volgende is ont leend: Opgemerkt werd, dat de minister tot voor kort aan een groot ingenieursbu reau verbonden was en bovendien sterk geïnteresseerd bij verschillende onder nemingen in Limburg en Noord-Brabant. Gevraagd werd, of de minister zich hier van geheel heeft losgemaakt. Met groote belangstelling en onver deelde instemming was kennis genomen; van 'de voornemens van den minister, inzake 't wegenvraagstuk- Sommige leden1 verzochten maatregelen, dat de straatklin ker, product van onze nationale indus trie, niet meer dan strikt noodig worde uitgeschakeld. Anderen konden zich hier mee niet vereenigen. Eenige leden dron gen er op aan bij de oplossing van h'eH wegenvraagstuk ook de weggebruikers te raadplegen. Vele leden waren van oordeel, dat bij1 de gewijzigde motor- en rijwielwet geert voldoende voorzieningen zijn getroffen tegen gevaar, tengevolge van het toene mend verkeer. 'Wellicht zal het noodig zijn een maximum snelheid daarin op te nemen, ook voor wegen buiten de be bouwde kommen- Sommige leden meen den, dat strengere straffen moeten wor- den bedreigd tegen overtreding van be palingen op maximum snelheid- Vele leden drongen aan op verlaging van de tarieven bij de Spoorwegen, zoo wel voor personen- als goederenverkeer. Sommige leden merkten op, dat de loonraad bij de Nederlandsehe Spoor wegen bij herhaling gebleken is een mis lukking te zijn en dat het veel gemak kelijker is om overeenstemming te ver krijgen door direct contact tusschen de vakbonden en de directie. Sommige leden wenschten het aantal treinen op Zondag te zien beperkt- De post ea geldzaken. - Zooals men weet, zal de functie van' Rijksbetaalmeester worden opgeheven. Wij vernemen nu, dat het, in verband daar mee, in het voornemen ligt, de behande ling van pasmunt, die tot nu toe bijj de betaalmeesters berustte, over te breiï- enboven, ik was er niet goed genoeg voor." Zijf Zag "hem zwijgend aan, met haar handen om haar knie gevouwen. Zijf'begreep hem niet en bijna voor de eerste maall begon zijl eenigen achterdocht jegens hem te koesteren. „Uit een wereldsch oogpunt be schouwd zou het een goed ding zijin geweest, als ik floor .had kunnen studee- ren", vervolgde hijl, want er was een mooie predikantsplaats in Bucks, die voor mij werd opengehouden. Wat dat echter betreft, er staat nu geloof ik een bovensta beste predikant. En ik ben waar ik verdien te zijin, vermoed ik." Zij merkte dadelijk de verandering in zijn stem op, toen hij deze laatste woorden uitsprak, maar zijl kon niet be grijpen, wat er de reden van was. Zij bad haar antwoord ontvangen. Maar zij wa3 er volstrekt niet mee tevreden. Hij''.was heel openhartig jegens baar geweest, en toch scheen het haar toe, alsof alles van belang ongezegd was gebleven. Er was blijkbaar nog een geheim, en die geheim zinnigheid wekte haar achterdocht. (Wcrdt vervolgd.) Hij kwam haar onmiddellijk te hulp. „Ongelukkig," zeide hiji ernstig, „heeft in den moeilijken strijd om het bestaan enkel opvoeding, zooals men het noemt, al heel weinig waarde." „Dat meent u toch niet?" „Ik zeide enkel opvoeding. Ik bedoel daarmede die opvoeding, die niet de opleiding tot een bepaald beroep of vak of handwerk ten doel had. Tot mijn spijt ken ik geen enkel handwerk en ik heb geen opleiding genoten voor eenig beroep." „Maar uw kennis van muziek?" „Muziek is maar een stokpaardje", zeide hij, met een lach. „Ten minste dit placht het te zijin. Mijn stokpaardje is nu, nieuwtjes en kleine berichten voor couranten te verzamelen." „Waarlijk?" „Ja, ziet u, men verdient er een klei nigheid mede. Daarenboven, oefen i,k mijl dan meteen in het stellen, en misschien komt mij! dat later nog wel eens te pas. Men moet-altijd een oogje op de toekomst houden, nietwaar." „Ja, natuurlijk. Maar ik zou gemeend) hebben, dat indien uw ouders, zooveel geld aan uw opvoeding besteed heb ben, zij richting aan uw studie hadden moeten geven ik bedoel, dat zijl u voor de een of andere betrekking hadden moe ten doen opleiden." Zij voelde, dat het een gewaagd iets was om te zeggen, maar zijl had zich schrap gezet voor haar taak en was besloten haar ten uitvoer te brengen. Hiji zou haar zoo gemakkelijk om den tuin hebben kunnen leiden, als hij dit gewild had; maar hij! was niet in een stemming om haar iets te weigeren. Hijl was van natuur nooit geneigd over zich zelf te spreken, maar daar zij het wensebte te weten, zou hijl het haar vertellen; alles wat haar genoegen zou kunnen geven, zou hem tot vreugde zijin. „Het was de wensch mijlner ouders, dat ik predikant zou worden," zeide hij, „en te dien einde ging Ik naar Cam bridge. Het was een groote vergissing van hun kant. Zij handelden zonder twij fel voor mijh bestwil, maar ik kon onmo gelijk worden, wat zij wenschten." „En waarom niet, mijnheer Wyburn? Kon u niet?" „Neen, ik voelde geen roeping. Daar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1