Uit Ae Provincie. Kerknieuws. Ouderwijs. Predikbearten Leestafel Gemengd Nieuws. Is er groqter absurditeit denkbaar? Ook in de kosten van het kanaal Ant- werpen-Moerdijk zal Nederland moeten bijdragen. Waarom? Hebben wij groot be lang bij dit kanaal? Nederlanders, wordt dan toch wakker en brengt Uw Regeering, Uw Vertegen woordiging aan het verstand, dat met dit verdrag geen politiek spelletje mag wor den gespeeld. Allerlei. In ons land zijn niet minder dan ruim 19.000 radio-amateurs, die de vereischte vergunning tot het hebben van een radio installatie verkregen hebben en dus ge registreerd zijn bij 't Hoofdbestuur der P. en T. Uit Boedapest wordt gemeld: Dr W. G. A. baron van Vredenburch, lid van de Nederlandsche Algemeene Re kenkamer, aan wien de Hongaarsche kin derbescherming veel te danken heeft, heeft, ter herinnering aan zijn in Boeda pest overleden echtgenoote, een fonds van f 15.000 gesticht voor de oprichting van een instituut voor kinderbescherming. De president van den kinderbeschermings bond, aartshertog Albrecht, heeft dit fonds dankbaar aanvaard. Naar het „D. v. N.-B." verneemt, heeft de vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte gemeente-ambtenaren f 30.000 gestort in de gemeentekas van Bergen op Zoom tot dekking van een gedeelte van het tekort van den gewezen gemeente ontvanger. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's [Maag- pillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft nor male werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepas- Ben. Prijs per flacon van vijftig versui- kcrde pillen f0.65; in apotheken en dro gistzaken. (11) Lotus. Onze lezers herinneren zich wel de vele en groote advertenties, waar in de N- V. Ant. Jurgens te Oss haar - Lotus-reclame voor de maand September aankondigde. Duizenden over het ge- heele land hebben aan de Lotus-prijsvraag deelgenomen zoodat er voor den uitslag bij velen groote belangstelling was. In Lotus-tijdschrift no- 27 vinden wij den uitslag, waaraan wij het volgende ont- leenen Uitslag der Lotus-prijsvraag 'n Reuze- Buitenkansje en namen der prijswinnaars! (Lotus-verbruikers). Ie hoofdprijs vijf dui zend gulden: F. Blom, Kerkbuurt te Wou- brugge (Z.-H.), 2e hoofdprijs duizend gul- Iden: P. Peters. Heutzstraat 14, Venlo. 3e hoofdprijs vijfhonderd gulden: Mej. M. L'. Koning, Sluisstraat 20, Musselkanaal (Gr.) Verder werden vele prijzen van f 100 en f25 toegekend Een prijs van f 10 ver kregen o.a.: C. de Jager, Waarde, H. M. v. d. Ierssel, Walstraat C 44, Axel, C. Mabesone-Verdruk, Markt, Groede, J. M. Janssen Lzn, Markt. Poortvliet, P- Pauwe iWilh. straat B 115 Wemeldinge, S. H., Rein Claessenstraat, Vlissingen, H. Jonge- pier, St. Jacobsstraat 13, Vlissingen, A. van L., Oud-Vossemeer. Prijzen van f2.50 werden o.a. behaald door: A. Koster, Pontijne C 339, Zierik zee; C- G. I. v. d. Z., Kerkstraat A 104 Nieuw- en Sint Joosland; Abr. Mulder Seisplein 286, Middelburg; H. Best, Been houwersingel 67, Middelburg; R. E., te Zierikzee; G- L. de Koek de Silva, Gent- ischestraat 2, Hulst; G. Krijger, Molenstr. 1265, Poortvliet; J- K., Hansweert; J. Teel- huis Wilh- str. B 140, Wemeldinge; Ant. V- d. K., Hansweert; P. B., Breskens; L- L\, Kortgene; A. de J., Kaaistraat te Ier seke; J. J. Dojize, Visserstraat 6, Ter- Keuzen, Mevr. de J., Geref. pastorie Doorn spijk, Wed- H., Hobeinstr., Vlissingen, De uitslag van den winkeliers-wedstrijd is: le prijs f1000 Jan Jongbloed, Rijn; Woerden; 2e prijs 500 gld H. van den Burgt. Molenhei, Uden; 3e prijs f250, H- Janssen, Kerkr. weg, Heerlen; 4e pr. Ï250 G- de Ruiter-Korver, Zwaluwstr. 19, Utrecht- Verder werden de volgende prij zen behaald: f25 T- Roeda, Rott. kade 0 246, Middelburg; f 10 D. de V., Seisweg R 152 Middelburg; f5.G. de Meyer, Braamstraat B 126, Souburg, f5.P. van Putten, Dorpsstraat Noordgouwe- Bij den jubileum-raadselwedstrijd wer den elf hoofdprijzen toegekend, voor elke provincie een hoofdprijs, bestaande uit: Een rijwiel (jongens- en meisjes-) luxe Uitvoering, of een complete radio-instal latie. Voor Zeeland is die prijs behaald door Marie van Wuyckhuyse, Langevorst- straat 16 ,Goes- Bij de namen van de loverige 1000 prijswinnaars komen voor: Lientje Ridderhof, Voorstraat, Oud-Vos- semeer; Jetje de Graaff, Hoogstraat 128, Middelburg; Johannes van Wuyckhuyse, L. Vorststraat 16 ,Goes; Arthur Jacquet, Boulevard Evertsen 16, Vlissingen ;Marie Geervliet, Fransche Kerkstraat 15, Vlis singen Cornelia van Vessem, Padjes A 69, Bruinisse; Corrie Elich, Scheliestraat 16, Vlissingen; Gerarda Beusekom, Lange ViÜe, Ierseke; Cornelia Nieuwenhuijse, Dostwal 49, Goes ;Elizabeth Bliek, A 12, Vrouwepolder; Jannie Noordhoek, Ganze- poortstraat 10 ,Goes; Dina Goetheer, Ka- pellestraat B 417, Sluis; L. v. d. Reest, Noordweg C 126, Anna Jacoba Polder. Henny v. d. Klift, St. Domusstraat, Zie- tiekzee; Jacoba Lagendijk, Daniëlstraat B 104. Wemeldinge; E. Eversdijk, Mariaweg W 140, Cadzand; M. van Meerendonk, Lambrechtstraat 100, Middelburg; F. Fe- léus, Dijklaan 6, Kattendijke bij Goes; Aagje de Witte, Dijkstraat 61, Terneuzên; Jeanne Reynoudt, Arnebrug, Arnemuidén; Nellie Goote, Hobeinstraat 53, Vlissingen; F. Lagaay, v. d. Manderestr. 8, Vlis- singen; Jan v. d. Klift, St. Domusstraat Zierikzee; C. de Back, Julianastraat C 37, Hansweert; Johan Potter, Lange Kerk straat 48, Goes; Sam Luitwieler, Walstr. 57, Vlissingen; Léon Jaye, Pastorie Nisse bij Goes; Piet Lies, Oostsingel 144, Goes; Frans van Strien, Brouwerijstraat 7, Ter- neuzen; Gor Velge, Hendrikstraat 4, Vlis singen; Jan Bos, Noordstraat D 12, Brou wershaven; Adrika Dekker, Dam F 150, Middelburg; Willem Lafeber, Korendijk, Middelburg. Suikercampagne. ,,De Zoom" schrijft: Het is weer een groot genof eens een bezoek te brengen aan de haven] van Bergen op Zoom in dezen tijd, dat de suikerfabriek „Zeeland" weer fullspeed draait. Wij stonden versteld over zoo veel beweging en vertier, ja zelfs onzen; havenmeester, die in normale omstani digheden het hoofd kalm houdt werd het te erg en riep de hulp in van het hoofd]1 der gemeente. Deze bevond zich spoedig ter plaatse en achtte het gewenscht ter voorkoming van moeilijkheden maatrege len voor den goeden gang der zaak te treffen. Wanneer men weet, dat Zaterdag niet alleen de heele haven der Zeeland ge vuld was met schepen, doch ook de visschershaven, buitenhaven, tot zelfs 7 dik bij den ingang (Spiritusfabriek-Pot- aschfabriek) dan was het treffen van! doelmatige maatregelen een plicht, wilde men niet de kan,s beloopen, dat de toe gang tot en den uitgang van onze haven versperd werd. Zelfs moest de haven meester zijn toevlucht zoeken tot het plaats verleenen van beetwortelschepen in de binnenhaven, waar sedert eenige jaren geen schepen meer aanlegden. Op de ree lagen echter nog tientallen sche pen, die wachtten binnen te komen- De Burgemeester den toestand overziende, nam dan ook onmiddellijk afdoende maat regelen, en plaatste een agent van politie op den havendijk met eene roode vlag ten teeken, dat voorloopig geen schepen' meer de haven mochten binnenvaren, welke maatregel bij duisternis werd ver vangen door een rood licht aan boord van een scheepje door de gemeente daar geplaatst en waarop een agent van po litie zich bevond. Op die wijze kwam er regel ter voorkoming van ongelukken^ Zelfs de Dir der suikerfabriek moest toegeven', dat een toevoer van schepen; haar zelfs tot op heden op deze wijzie niet 'bekend was, terwijl de voorraad te verwerken beetwortelen zoodanig is, dat er dagen zullen heengaan, voordat zelfs die voorraad verwerkt,is en zij den toe voer per spoor en tram tijdelijk stop heeft gezet- Middelburg. Naar wij vernemen is een tekort ontdekt in de kas van het Kanton gerecht en werd een onderzoek inge steld, waarbij bleek, dat in deze gedacht moet worden aan verduistering door den ambtenaar ter griffie. Zaterdagmiddag werd .in het huis „In de Steenrotse" een tentoonstelling geopend, welke de geheele maand Novem ber geopend zal blijven.. Naast zeer goede werken van de op Walcheren zeker reeds lang bekende ar- tisten mevr Hendrix uit Vlissingen, en den heer G. Bergsma uit Zoutelande, zijn er verschillende beeldhouwwerken tentoongesteld van den Amsterdamschen beeldhouwer Jan Trapmana, een Mid delburger van geboorte, die zijn oplei ding te Antwerpen had, maar nu reeds een 20-tal jaren te Amsterdam werkt In het bijlzijn van verschillende genoo- digden heeft 'de heer Bergsma de ten toonstelling geopend met een toespraak waarin hiji er op wees, dat het geen uitzondering meer is, dat schilders bij de opening van hun tentoonstelling spre ken. De tegenwoordige modernen wil len trachten zich vlugger te doen be grijpen als hun- voorgangers van het im pressionisme, mede omdat de kunst steeds meer een handelsobject is gewor den. Als voorbeeld daarvan noemt spr. de werken van Rousseau, die thans voor prij zen van 21000 francs worden verkocht en waarvoor hijzelf maar 40 francs ont ving. Diat de kunstcriticus dikwijls de kluts kwijt raakt, is te begrijpen en spr. noemt daarvan enkele pakkende voorbeel den. En toch blijkt steeds, dat het pu bliek op de critieken wacht, omdat men zelf te weinig de kunst begrijpt en eigen smaak niet vertrouwt. Spr. waarschuwt ook tegen het groote gevaar van het steeds weer ontdekken van geniën, waarvan zoo groot deel toch weer mislukt. Ook het liefdadigheidsprin cipe kan nooit iets doen voor de kunst. Wel kan men een armen stakkerd een pleiziertje doen, maar dat de kunst er ooit een stap verder door geraakt is, durft spr. beslist ontkennen. Als de kunsthandelaar zegt, dat hij de prijzen voor den schilder maakt, dan is dit toch om er zelf aan te verdienen en de kunst is er nimmer mede gebaat geweest He.t succes van de Belgische schilderschool de laatste 59 jaar schrijft spr .toe aan het daar geheel ontbreken van den kunsthandel. De heer M. Laernoes, wethouder van Vlissingen dankte de exposanten voor de aan het gemeentebestuur gezonden uitnoodiging en drukte namens de andere leden van het college hun spijt uit dat zij verhinderd waren. Spr. acht er moed voor noodig in dezen tijd van malaise een tentoonstelling als deze in te richten, maar wenscht den exposanten een wel verdiend groot succes er mede toe. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het geëxposeerde in oógenschouw te peroen, waarna in de be nedenzaal de thée werd aangeboden. Goes. Zaterdagmiddag werden alhier, onder leiding van kapitein Van Aalst, inspecteur der Zeeuwsche Burgerwachten, door 'leden van de Goesche Burgerwacht schietvaardigheidsproeven afgelegd, tot 't verkrijgen van het scherpschutterschap. Va.n de 16 candidaten behaalden de navolgende heeren het diploma voor klasse C: M. van Stee, P. Melis, Jac. van Zweeden, M. de Jonge, Wi. J. van Doeselaar, M. G. v. d. Wiele, 0. Sinke, B. J. v. d. Berg, J. M. van 'Riet, J. Dun ner, G. M. den Herder en L. J. Meijller. Schore. De motorrijder W. had Zater dag het ongeluk met zijn motor, waarop een duorijder, te slippen op den hoek van de Gaaimeet, tengevolge waarvan hij kwam te vallen. Oorzaak was de vette straat, gevolg van het bietenvervoer- W. bekwam enkele verwondingen aan het hoofd en de duorijder aan het been. Een zoon van dhr H., welke werk man is op de werf „de Schelde" had het ongeluk, van een in aanbouw zijnd schip te vallen, tengevolge waarvan hij' zich zeer ernstig bezeerde- De dokter» constateerde ernstige inwendige kneu zingen. De toestand is op het oogenblik' bevredigend. Ierseke. Vrijdag vergaderde de Raad. Allen aanwezig. Ingekomen een schrijven van mej- van Damme dat ze 1 Dec. a.s. als gemeentevroedvrouw in dienst hoopt te treden; van P. Dronkers, dat hij zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Arm bestuur aanneemt; van de Kroon, dat er hier 10 vergunningen mogen zijn; van den 'heer J. Oom, hoofd van school II, om een post op de begrooting 1926 te brengen tot aanschaffing van eenige werk tuigen voor natuurkunde enz., daar vorige aanvragen niet zijn toegestaan; De voor zitter licht dit toe. De eerste aanvraag is niet toegestaan, daar het eene hoofd der school niet wenschelijk of noodig achtte wat het andere aanvroeg en op, de tweede aanvraag de inlichtingen van den inspecteur van het onderwijs omtrent het aangevraagde de matadordoos niet gunstig waren. De heer Ossewaarde vroeg eenige inlichtingen welke hem verstrekt werden en stelde er prijs op, dat het hoofd van school II eenigszins tegemoet wordt gekomen. Dhr M. Mol wenscht er stemming over. Het bedraagt de som van plm. f30. Aangenomen met 10 st. voor en' 1 tegen (burgem. Sinke). Proces-verbaal der kasopname- Alles in orde- Eenige verzoeken afschrijving van schoolgeld (Jan Bom, P- Nieuwenhuizen, J. Ossewaarde, J. Sanderse, resp. f2.14, f9.60, f6 en f3.15). Toegestaan met alg. stemmen. Voorstel van B. en W. om aan mej. de Koster, onderwijzeres aan school een vergoeding te- geven a f 1.50 per week voor liet geven van lessen van die school. Met .lalg. sL aangenomen. Voorstel B. en W, tot het verzoeken om lichamelijke oefeningen niet te moeten onderwijzen aan de scholen- Met alg. st. aangenomen. Voorstel B. en W. opheffing UL.O.-onderwijs aan school I wegens ge brek aan leerlingen, benevens wijziging in de verordening dienaangaande. Dhr; Ossewaarde meent, dat een ontwerp-wetje, tot wijziging der onderwijswet 1920 is ingediend. Hij leest daarvan uit het voor loopig verslag iets voor uit de N- R. Crt. De secretaris merkte op dat dit alleen betrekking heeft op Mulo en niet op Ulo- onderwijs- Dhr G. Daane vraagt eenige in lichtingen. Met alg. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Door dit be sluit moet nog een onderwijskracht aan school I worden ontslagen. B. en W. stellen daarom voor om met ingang van 1 Januari a.s. den heer A. van Dijk eervol ontslag te verleenen. Aangenomen. De rooilijn in den Burenpolder werd aan genomen als in de voorgaande vergade ring besproken, zulks na ingewonnen ad vies der gezondheidscommissie. Dhr C. Laban, timmerfabrikant alhier, vraagt wij ziging rooilijn aan de Breeweg daar hij een stuk wil aanbouwen, aangezien de veiligheidsinspectie hem verbiedt hout op te slaan in de fabriek. Zal advies ge vraagd worden aan de gezondheids-com missie- Rekening 1924 Burgerl. Armbestuur in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 13029.01. Begrooting van hetzelfde be stuur 1926. Beide aangenomen. Het D. Bestuur stelt eenige wijzigingen voor in de begrooting 1925 voor. Aangenomen. Aan de orde komt nu de gemeente-begroo ting 1926. Bij de algemeene beschouwin gen merkt dhr Ossewaarde op, dat hij van dit stuk geen voortvarenden indruk heeft gekregen. Eenige punten noemt hij op- De indruk, die dhr Hartoog heeft ge kregen is daarentegen zeer goed geweest. Hij stelt daarom voor deze begrooting zonder eenige discussie aan te nemen.: De voorz. merkt op, dat de punten des tijds door den heer Ossewaarde opgesomd (waarin hij wijlen president Wilson in aantal overtrof) wel een som van 2 ton zouden kosten- Hij meent dan ook dat het moeilijk vallen zóu voor B- 'en W. ook gelet op de mentaliteit van den Raad) rekening te houden met deze voorstellen. De bedoeling van den heer Hartoog is begrooting gemeente 1926 en begrooting gasfabriek 1926 beide in stemming te brengen- Dhr Ph. Bom kan zich met het voorstel van dhr Hartoog geheel vereeni gen. Alleen merkt hij op, dat het zijn aan dacht heeft getrokken dat er nog een lee ning loopt a 61/4 procent. Zou er momen teel niet goedkooper geleend kunnen wor den? Hij meent "dat dit wel kan. De burgemeester merkt op, dat dit al de aan dacht van B- en W. heeft getrokken. Dhr Scheele kan zich wel vereenigen met het voorstel-Hartoog, maar wenscht geacht te worden tegen de subsidie der Burgerwacht gestemd te hebben, 't Voor stel-Hartoog wordt aangenomen met 9 v. en twee tegen- (dhrn Ossewaarde en De Koeijer). Bij de rondvraag stelt de heer Ossewaarde voor de salarissen van bur gemeester secretaris, ontvanger, elk met f 500 te verminderen en de presentiegel den van den raad met f 200 te verhoogen. De voorz- merkt op, dat de salariëering van genoemde heeren geregeld worden door Ged- Staten en dat er moeilijk aan getornd kan worden. Dhr Ossewaarde stelt vermindering der salarissen niet voor daar dit dan onbegonnen werk is. Het voorstel verhooging van presentiegeld tot f 250 handhaaft hij en zal dit een volgende maal in behandeling brengen. Verder vraagt dhr 0. eenige inlichtingen over de gasfabriek, de arbeidswet-overtredin gen, de cokesverkoop en de rioleering der Burenpolder. De voorz. stelt voor, dat ieder lid eens persoonlijk de Burenpolder toestanden gaat opnemen, dan kunnen we in het vervolg daar eens over praten. Dhr De Koeijer hoort tegenwoordig wel eens klachten over de herbergmuziek. Kan dit niet veranderd worden? De voorz. zegt. dat er proces-verbaal is opgemaakt, maar de officier van justitie niet ver volgt. Hij kan er dus niets aan doen. Van zeer belang- en gezaghebbende zijdie is een degelijk en uitvoerig onder zoek ingesteld ter plaatse naar den voor raad. prijzen enz- der Engelsche oesters en naar meer andere oorzaken, die een prijsdaling van Zeeuwsche oesters niet alleen zou kunnen rechtvaardigen, maar ook beslist noodzakelijk zou kunnen ma ken. Een en ander heeft evenwel (dit ter geruststelling van enkele oesterkweekers) aangetoond, dat voor een prijsdaling geen noodzaak is. Voorkeur voor Engelsche oesters is te rechtvaardigen, door de betere kwaliteit, wat reeds dikwijls is aart- getoond. Ze kosten trouwens f 36 per 1000 meer dan de Zeeuwsche. Men denkt er dan ook in den groothandel niet aan, al zakken enkele kleintjes en opkoopers de prijzen te verlagen. Hansweert. De met stukgoed geladen motorboot „Helvetia I" is gisterenavond laat bij het binnenkomen van de haven op den Oostberm omhooggevaren en blij ven zitten- Na eerst getracht te hebben op eigen kracht vlot te komen, heeft hij bij die pogingen de schroef afgeslagen Ret is de toen ter hulp gevaren sleepboot „Seraing" mogen gelukken de motor vlot te sleepen, na veel moeite. Door een an dere boot is de „Helvetia I" toen' naar Rotterdam gesleept- Arnemuiden. Zaterdagavond werd hier ter gelegenheid van 't 20-jarig bestaan der Chr. School een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer I. Cornelisse, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hierna vertelde hij een en ander uit de geschiedenis der school. Levendig liet hij zien hoe moeilijk het bestuur soms ge zeten had. Duidelijk deed hij in de ge schiedenis der school uitkomen, dat de zaak van het Chr. onderwijs in de eerste plaats een zaak des gebeds is. In de pauze kregen de ouders gelegen heid het werk der leerlingen te bezich tigen. Van een en ander werd met veel waardeering kennis genomen. Na de pauze hield de heer v. d Louw, onderwijzer der school, een causerie over „De Bijb. Gesch. op de L. S. en hoe moet er verteld worden". Allereerst werd aan getoond, dat Bijb. Gesch. als vak no. 1 moet zijn op onze school, naar den eisch van Gods Woord, dat ons beveelt: „Leer den jongen de eerste beginselen naar den eisch zijns wegs". Onze vereen, schreef reeds in 1854 in haar statuten: „In de Heilige Schrift zijn neergelegd al de ele menten eener waarachtige opvoeding". De Chr. school kan daarom dienstbaar zijn om door het onderwijs te helpen vormen „Menschen Gods, tot alle goed werk vol- maaktelijk toegerust" (2 Thim. 3 17). We moeten zoo onze Bijb. Gesch. ver tellen, dat de eeuwige God in het centrum is gesteld, niet in theorie alleen, doch als dagelijksche levenspractijk. Laat zien, dat heel de natuur Gods levenswerk is, zoo wel in 't groote als in 't kleine. Daarvan moeten de kinderen diep doordrongen worden. Al 't gedoe hier op de wereld is Gods werk. God, de absolute God regeert door die kleine1 menschen. Na een korte opmerking van den heer de Visser sloot de voorz. deze goedge slaagde en druk bezochte vergadering, liet zingen Ps. 72 11 en ging de heer v. d. Graaff voor in dankgebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leksmond S. C. Groeno- veld te Leerdam. Aangenomen naar Opende door E. Pot, cand. te Hillegom. 'Geref. Kerken. Tweetal te Burum F. A. den Boeft te Kruiningen en T. Gerber te Assen. Aangenomen de benoeming tot pre dikant bij de Ver. van Vrijzinnig Hervorm den te Leiden door Dr K. H. Boers e- ma, Ned. Herv. predikant te Ooster- hesselen. 1 Men schrijft ons: Zeer tot yerwondering lazen, wij in uw blad dat bij' een verkiezing voor 4 notabelen der Herv. Kerk te Vlissingen tegenover de aftr. candidaten van ortho doxe richting, alleen cand. gesteld wa ren door de afd. van den Geref. Bond. "Een en ander is minder juist. De 4 aftredenden zijn destijds gesteld door een groep verschillende kiezers (niet allen orthodox). Bij deze verkiezing waren té- gencandidaten (geen 4 maar 3 cand.l door de kerkel. kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis" gesteld, dus niet dooij den Geref. Bond alleen. Het aantal op deze 3 candidaten uitgebrachte stem men was pim. 94. In het Ouderlingenblad van Nov. (4e Jaargang no. 43) onder red. van Prof. Aalders, Bouwman, Hoekstra en Kuyper, uitgevers J. B. v. d. Brink Co., Zutphen, behandelde Prof. Bouw man Art. 22 der K. O. over het Ambt der Ouderlingen. Voorts bevat dit nommer eenige verslagen van Ouderlingen-confe renties, met o.a. een belangrijk referaat) van ds Schoonhoven, over „Tucht over doopleden". Kap»lle. De kerkeraad der Ger. Kerk te Kapelle-Biezelinge besloot om volgens de Kerkordening de verplichte aftreding voor ouderlingen en diakenen in te voe ren. De Vereen, tot stichting en instand houding van Protestantsche Christelijke scholen te Antwerpen is voornemens het volgend jaar haar eerste school met sub sidie van Tien Belgischen staat, aanvan kelijk met één of twee klassen, te openen. De algemeene vergadering der Ver eeniging tot bevordering van Chr. Onder wijs aan achterlijke kinderen houdt 21 Nov. a.s. haar algemeene vergadering. Het hoofdbestuur heeft besloten, den mi nister van onderwijs de nog steeds ont brekende gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar buitengewoon l.o. aan te vragen. Geslaagd aan de Technische Hooge- school voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur de heer J. P. M. van Waes en voor electro-tech- nisch ingenieur cle heer Th. J. van Wa- veren. Geref- Gemeenten. Nieuwdorp, Dinsdagavond 7 van Gouda- 11 u. ds Kok h!>. (fill Timotheus, Herfstnummer 1925. Zwolle, La Rivière en Voorhoeve. Als Timotheus een. post te laat komt, reken er dan op, dat er iets aan de hand is, dan komt er een verrassing. Zoo was het ook j.l. Zaterdag het geval; toen na het afdrukken van ons blad de post dit keurig bewerkte Herstnummer op onze Leestafel deponeerde. Zijn de gewone nummers van Timotheus steeds uitnemend verzorgd, zoowel wat zijn vari- eerenden inhoud als zijn technische verzorging aangaat, in buitengewone mate geldt dit van zjjn brutengewone nummers: zijn Lente-, Mei-, Julilé- en Herfstnummers. Hoevelen, inzonder heid onder de jongeren zullen van de kennis neming van dit Herstnummer genoten hebben. Zij verplaatst u midden in den herfst. Men be luistert er als het ware den vleugelslag in van den zeevogel, die de najaarsstormen trot seert. En niet minder wordt het oog getroffen door de Kunstbijlage, die de tevreden rust teekent van den zangvogel, die op den ontbla derden boomtak gezeten, zich aan het ver anderde natuurtafereel heeft aangepast. Beide teekeningen verraden de meesterhand van den kunstenaar Chr. le Roy. En dan de rijke in houd. Wiji laten hem hierbij volgen. Geschiedenis van den- Dag. Hoofdartikel. Als een boom. Indrukken van den Hoofdredac teur. Jubileum Fa. C. C. Bender. Onze bin nenhuiskunst. Welkom, Herfst I, door Ter Bee- ke. Brieven aan Zuster Martha, door J. H. Kuyper. Een gast uit de onzichtbare wereld, ydoor Drewes. Van de Zending op Boeroe, door Mej. Emous. Muziekstuk „Van de rust der vromen". Dichtwerk, door E. v. O. Herfst- vacantie, door H. S. S. Kuyper. Het bijbelsch wereldbeeld door Prof. Grosheide. Een veer tiger, door A. L. van Hulzen. Nationale bij namen, door Van der Munnik. Iets over het huwelijk van Luther, door Van Hoogstraten Sc'hoch He.lden der Zee, door L. Penning. Medische Vragenhus, door Dr Voorhoeve. De SneeuwmobieL Fotowedstrijd. -Wij zijn vol lof over deze uitgave, voor welke de duizenden lezers van dit geachte tijdschrift redactie en uitgever dankbaar zijn. De verschijning van dit Herfstnummer was reeds eenige weken geleden in uitzicht ge steld. Nu het er is dient ronduit gezegd: het overtreft zelfs de stoutste verwachting I Ongelukken. Te Rotterdam kwam een 18-jarige jongen toen hij' op een rijden de zeswielige vrachtauto wilde springen, te vallen. HU kreeg één der wielen ov.er het li chaam en werd inwendig zwaar gekwetst. Zijn halswervel brak tevens. De ongelukkige is kort na zijn overbrenging naar het Ziekenhuis daar overleden. Te Helmond reed een vrachtauto in volle vaart tegen een boom. De auto werd grootendeels vernield. De chauf feur moest worden uitgezaagd, maar kwam er met een dubbele beenbreuk af. Een Duit- sche dienstbode was te Naarden bezig met het koken van terpentUn, toen plotseling de vlam in de pan sloeg. De pan viol om en het meisje kreeg den brandenden inhoud over haar lichaam. In een oogwenk stond zij in lichtelaaie, en toen de vlammen gedoofd wa ren, was het meisje met brandwonden over dekt. In levensgevaarlijken toestand is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Te Geldcr- malsen kwam door onvoldoend uitwijken de muziekonderwijzer T. met zijn rijwiel in bot-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2