I Uit de Provincie. Onderwijs. Uit de Pers. een wijze als boven vermeld den toon aangeven voor de jongeren. En zeker allerminst geschikt om de achting en het vertrouwen in het parlementarisme bij het groote publiek te verhoogen. De toestand in Atjeh. Aneta seint d.d. 27 October uit Koeta Radja: Een patrouille, uitgegaan, ten einde zekeren Alkassan, die iets in den zin had, op te lichten, werd in het Ram- bongbosch (Atjeh) aangevallen. Sergeant van Wijk kreeg een ernstige wonde in de rechterknie. Vijf karabijnen, drie klewangs en 105 patronen worden vermist- Alkas san is een gewezen wegmandoer, die ontslagen was wegens plichtsverzaking. De bende is naar de bovenstreken ge vlucht. i Nader seint Aneta uit Bandoeng d.d. 27 October: Het legerbestuur ontving een telegram van kapitein Paris, die 26 Oct- te Bankongan gedebarqueerd is met 3 brigades en vervolgens naar Boekit Ga ding is opgerukt. Nabij Kampong Padang voerden ongeveer 13 Atjehers een kle wang-aanval uit. Elf kwaadwilligen wer den neergelegd. Vermoedelijk werd ook de twaalfde neergeschoten, wiens lichaam in de rivier is gezien. Gesneuveld is de Am- boineesche sergeant Toeisuta, zwaar ge wond zes Javaansche en 1 Amboineesche infanterist- Licht gewond werd kapitein Paris en een Europeesche sergeant en een Javaansche. De militaire comman dant van Atjeh en onderhoorigheden ver trekt vandaag met 4 brigades naar Ba- kougar. D'e verplichte opkomst ter stemb us. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Kersten, in verband met het niet voldoen door kiezers aan de verplichting, hun opgelegd in art. 72 der Kieswet, bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer, heeft de minister van justitie voorloopig geantwoord, dat de toe passing van de bepalingen der Kieswet omtrent de in art. 72 dier wet opgelegde verplichting ten aanzien van de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer nog niet is beëindigd en in verband daarmede de vragen voorshands niet voor beant woording vatbaar zijn. Reeds aanstonds na de verkiezing zijn echter stappen ge daan om betreffende de aan de Kieswet in de verschillende gemeenten gegeven uitvoering te worden ingelicht en de on- dergeteekendc is gaarne bereid, te bevor deren, dat de aldus te verzamelen gege vens, zoodanig aangevuld, dat de wagen van den heer Kersten daarin een zooveel mogelijk volledige beantwoording vinden, te zijnep tijd ter beschikking van de Ka mer worden gesneld, Zondagsheiliging. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van water staat de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het inleggen van extra-treinen op Zondag 18 en 25 October, in verband met de ker mis te Luik, en van de advertenties ge plaatst door de Nederlandsche Spoor wegen? Acht uw excellentie het niet nood zakelijk dergelijke ontheiliging en aanmoe diging tot ontheiliging van den Zondag en tot kermis vieren, als strijdend tegen Gods gebod en tegen het waarachtig heil des volks, te doen beëindigen? Is uw© execllentie bereid den invloed der regeering in het semi-overheidsbedrijf der spoorwegen aan te wenden, opdat herhaling dezer feiten niet meer plaats grijpe? Vrachtauto's met massieve banden. Het te Eindhoven bestaande comité ter Bescherming van de gebouwde eigendom men tegen bet gevaar, dat het al te zware vrachtautoverkeer voor de huizen ople vert, ontving dezer dagen van het Mi nisterie van Waterstaat een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat aan ge noemd departement overwogen wordt, het rijden van vrachtauto's met massieve gummibanden te verbieden. De „dwergpartijtjes" bij de verkiezingen. Op de Algemeen© Vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, welke op 21 en 22 November te Rotterdam wordt gehouden zal o.a. aan de orde komen een verzoek van de afdeeling Vlissingen aan de Kamerfractie om een wijziging van de kieswet te bevorderen c.q. aan hangig te maken, tot vermindering van de kansen der knabbelpartijen (vroegere amendement-v. d. Heuvel). Staatsbegrooting 1926. Verschenen is het Voorloopig Verslag betreffende het Vde hoofdstuk der Staats begrooting voor het dienstjaar 1926. Gevraagd werd of van den minister een voorstel tot afschaffing van den z o m e r t ij d is te verwachten. Sommige leden wenschten voor het ge heel© jaar den Midden-Europeeschen tijd. De vraag werd gesteld of van dezen minister meer dan van diens ambtsvoor ganger verwacht mag worden erkenning van de autonomie der gemeenten. De vraag werd gesteld of de minister bereid is een wijziging van de Kieswet uit te lokken, waarbij het visschers en anderen, die op den dag van de stemming buitenslands vertoeven, mogelijk wordt ge maakt, hun stem op een anderen dag of op den vastgestelden dag bij gemach tigde uit te brengen. Eenige leden ver klaarden zich voor afschaffing van den' stemplicht, alsmede van het actieve en passieve vrouwenkiesrecht. Eenige leden hoopten, dat de minister niet met te groote gulheid zou voldoen aan de wenschen van sommige gemeenten tot het vergrooten van haar grondgebied met dat van kleine naburige gemeenten of gedeelten daarvan. Dit vond bij andere leden bestrijding. Gevraagd werd, of spoedig de Memorie van Antwoord is te verwachten inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Ge meentewet in verband met de plaatselijke belasting. (Forensenbelasting). Geklaagd werd wederom over de hooge kaai-, haven-, brug- en liggelden, welke verscheidene gemeenten heffen en die aan de binnenschipperij zware lasten opleg gen en belemmeren. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen, dat het Rijk wederom aan de gemeenten een bijdrage zal verleenen in de kosten van verpleging van armlas tige krankzinnigen. Andere leden verklaar den dezen wensch niet te deelen. Verscheidene leden wenschten Üe be strijding der werkloosheid ten volle aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid te zien opgedragen. Verscheiden leden betreurden, dat de uitgaven voor het land- en tuinbouw- onderwijs, den voorlichtingsdienst en het wetenschappelijk onderzoek van de proef stations en den plantenziektenkundigen dienst op hetzelfde lage peil van verleden jaar zijn gebleven- De bedragen, uitge trokken voor de proefvelden, zijn ten eenenmale ontoereikend- Voorts bestaat er een ernstig tekort aan lager land- en tuinbouwonderwijs, en aan land- en tuin- bouwcursussen. Aan de ambachtsscholen wordt ruim 4 millioen uitgegeven, voor bet onderwijs aan boerenjongens niet meer dan een half millioen. Andere leden verklaarden niettemin, dat de toestand van onzen landbouw niet ongunstig is. En voor een zeer groot deel is dit te danken aan Regeeringsmaatrege- len welke werden getroffen. Gevraagd werd, welk standpunt de mi nister inneemt t.a.v. een wettelijke rege ling van het pachtcontract- Gevraagd werd naar het standpunt van dezen minister t.av. bevordering der uitbreiding van cul tuurgrond. Gevraagd werd naar de resultaten van de onderhandelingen mei Duitschland ten einde te komen tot verlaging der invoer rechten op land- en tuinbouwproducten en paarden. Gevraagd werd of de Minister bereid is tot instelling eener commissie voor het onderzoeken, hoe de positie der landar beiders ware te verbeteren'. Wat betreft de uitvoering van de Land- arbeiderswet werd gevraagd, hoe de Mi nister denkt over een nieuwe taxatie in verband met daling der grondprijzen. Gaarne zou men vernemen, welk stand punt de tegenwoordige Minister inneemt inzake het mond- en klauwzeer-vraagstuk. Verscheidene leden gaven den wensch, te bennen, dat voorloopig niet zal wor- den voorzien in de vacature van direc teur-generaal van den Landbouw, doch dat in de plaats daarvan de proef zal worden genomen met een klein deskun dig College van Advies voor Landbouw zaken, een Landbouwraad naast den H. Raad van Arbeid en den Onderwijsraad. In dien raad zouden zitting moeten hebben de vertegenwoordigers der voor naamste land- en tuinbouworganisaties- Langs dezen weg zou kunnen worden voorkomen, dat het contact van den mi nister met den Landbouw wordt ver broken doordat tusschen deze beiden' zich ambtenaren plaatsen. Vele andere leden betreurden, dat in de vacature van directeur-generaal nog steeds niet is voorzien. W-aar de minister niet zelf deskundig is op landbouwgebied, dient aan het hoofd van de directie van 'den Landbouw iemand te staan, die volle dig van het landbouwbedrijf op de hoogte is en van advies kan dienen. Visscherij. Sommige leden vestigden de aandacht op den ongunstigen toestand, der Noordzeevisscherij. Gevraagd werd, of de Minister bereid is, voor de Nederland sche haringvisscherij iets te doen, als ook ten opzichte van de scholvisscherij'. Gevraagd werd of er voldoende gewaakt wordt tegen schade aan den vischstand door het wegvangen van jonge visch en of de Minister bereid was, tot het treffen van maatregelen ter beperking van het aantal zeehonden. Aangedrongen werd op wijziging van het visscherijreglementdoor nachtelijke sluiting van de zalm visscherij. Gevraagd werd of spoedig de Memorie van Antwoord te wachten is inzake het wetsontwerp houdende de voorziening te gen waterverontreiniging door gemeente lijken afvoer van vuil. Hoe men de kiezers voorlicht- Wij schreven in Juni j.l. o.m.: „Groen was te groot historiekenner en te overtuigd „Calvinist", om niet het standpunt in te nemen, dat ook het natio naal bestaan van den Nederlandschen Staat en zijn constitutioneelen vorm niet maar onder Gods „toela ting" doch naar Gods bestek ons zijn toegekomen. Hij aan vaardde deswegen dien staat om in 3e gegeven omstandigheden uit de ordinan tiën Gods de principiën van Staatsbeleid op te bouwen, die waarborg zouden ge ven, dat God de Almachtige ook in dezen Staat Zijn eere zou ontvangen en de Overheid van dien Staat „als Gods dienaresse" zou regeeren- Zoo en niet anders kan alléén Groen's uitspraak worden verstaan: „Deze gods dienstloosheid hebben wij in 1862 aan vaard. Als een noodzakelijk kwaad. Uit vrees voor erger". Hieruit trekt een schrijver In „De Ba nier" het orgaan van de S. G. P., deze allerdwaaste conclusie: „Als straks, lezer, de revolutie bier te lande zou triompheeren, dan voegen we ons in dat gareel met de redeneering van den heer d. 0., dat deze niet maar al leen onder Gods toelating, maar onder Zijn „bestek" ons is toegekomen, en voe len we ons wonderwel op ons gemak. En als ge lust voelt, „op een ander princi pieel standpunt over te stappen", ge kunt bij het Kuyperhuis recepten krijgen." Aleer zich ook hieromtrent weer legen den vormen ook de afgevaardigde der H. G. S. in de He Kamer zag den heer Heemskerk reeds op den weg der Fran sche revolutie wandelen zullen we er even den vinger bij leggen. Een revolutie kan inderdaad een middel zijn, waardoor het Gode behaagt de sou- vereiniteit over een volk over te dragen. Of is da.t niet naar Antirevolutionaire opvatting het geval geweest bij den staats greep van Cromwell en zijn Roundheads in Engeland in 1649, bij; „the glorious revo lution" van Willem III in 1688 en bij de omwenteling in ons eigen land in 1813? Maar de schrijver in „De Banier" schijnt ons in de schoen te willen schuiven, dat we ook de Fransche Revolutie van 1789 en bet geweld der Commune van 1870 als een overdracht van de souvereiniteit naar Goddelijk bestek zouden aanvaarden. Of een November-revolutie va.n Mr Troelstra, indien ze aanvankelijk slaagde. Deze conclusie is allerongerijmdst. Waarom? Omdat zulk een omwenteling bet gezag „bij de gratie Gods" ontkent, de „verwoes tende gronddwaling van de Volkssou- reiniteit" aanvaardt en „wij van de®Coim- mune en soortgelijke toestanden oord ce len, dat dit niet 'de uitoefening van sou- verein gezag, maar een krank en doodelijk ijlen van zijn ingedrongen spotbeeld was". (Dr A. Kuvper, Ons Program, par. 24.) R. A. d. 0. De jeuk en ontsteking van alle jeu kende huidaandoeningen als gordelroos, dauwworm, eczeem enz. moeten spoedig zwichten voor de antiseptische en ge- nezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1. (7) Tot zetter voor 's Rijks directe be lastingen in de gemeente Hoofdplaat is door den commissaris der Koningin be noemd de heer I. C. Jacobse, ter vervan ging van den heer E. B. van Damme, die ontslag nam. De bepalingen omtrent de aanne ming ter verzending van postpakketten met adreskaarten in labelvorm, vinden voortaan ook toepassing op de kantoren te Goes, Vlissingen, Zierikzee en de daar onder regsorteerende kantoren. Goes. Gisteravond vergaderde de afd. van „Patrimonium" voor de eerste maal in dit seizoen. De voorz. sprak een in leidend woord en wekte op tot getrouwen arbeid, ook in dezen winter, in het belang der Chr. sociale actie. Bij de besprekingen werd geklaagd over de weinige betuiging van sympathie en steun, die Patrimonium in Zeeland en bok in Goes ten deel valt. Er is zooveel zondige lakschheid en de Christenen hebben juist op sociaal gebied zulk een achterstand in te halen. Men moest de gelegenheid gaarne aangrijpen' om in Patrimonium als werkgevers en werknemers elkaar te ontmoeten en de sociale vraagstukken bij het licht van Gods Woord te bespreken. Waar gemeend werd, dat van Patrimo nium geldt: „Onbekend maakt onbemind", zal de afdeeling spoedig eenige propa- ganda-lectuur verspreiden- Waar de soci ale en politieke vraagstukken zoo in elk ander grijpen, werd aangedrongen op con tact tusschen de Kiesvereenigingen en Patrimonium. Ook werd mededeeling gedaan van de groote propaganda, door het Chr. Nat. Vakverbond, in November a.s. voor de Chr. sociale- en vakactie te voeren en een opwekking ging uit om de vergade ring, die alsdan ook in Goes gehouden; zal worden, te bezoeken. Wij wekken onze lezers van Goes en omgeving op om Donderdag 5 Nov. het kerkconcert in de Groote Kerk te bezoeken, te geven door Mej. Co. v. d. Mark, sopraanzangeres. Bij het vorige con cert heeft de pers met groote waardeering over haar geschreven, zij is een zangeres met een voortreffelijk, vol stemgeluid, en gevoelvolle voordracht. Wat betreft het rijke programma, wijzen wij er op, dat het verschillende liederen bevat met Hol- landschen tekst- Als medewerkers wor den genoemd de heeren Busch (cello) en de Groot (orgel). De cellist is iemand met buitengewoon talent. De Arnhemsche Crt. zegt: „Zijn spel was bijna volmaakt", en de Dordrechtsche Courant: „Meesterlijk was dit spel", enz- Terwijl de heer de Groot naam heeft gemaakt als organist van uitstekende kwa liteit. Vlissingen. Door den heer Van Oor schot, lid van den raad, is aan B. on W. de vraag gesteld of het hen bekend is, dat in vele arme gezinnen erwten en boonen worden jgelezen, en dat daaraan dikwijls door het jgeheele gezin wordt gewerkt. Zoo ja, dan vraagt de heer v. O. bï B. en W. niet met hem van meening zijn, dat deze soort arbeid on hygiënisch is, zoowel voor het gezin als voor den consument. Zoo neen, dan vraagt hij of B. en W. een onderzoek willen in stellen naar den omvang van dezen huis arbeid en daarvan een rapport aan den raad willen overleggen. Ten slotte vraagt de heer v. 0. medewerking om te komen tot het beschikbaar stellen van een loka liteit voor dezen arbeid, b.v. door werk- loozen te verrichten met een toeslag op het zeer karige loon dat wordt gegeven. De heer v. O. wijst er o.a. nog op, dat z.i. bestrijding der t.b.c. geen nut lieeft als niet de oorzaak van haar ont staan wordt weggenomen. Wilhelminadorp. Aan het Sas van Goes doet zich het zeldzame geval voor, dat in de binnenhaven aldaar een zeehond zich bevindt. Deze, waarschijnlijk bij het schutten op gelijkwater binnengekomen, zal de vischjes in hun rust op onaange name wijze komen storen. Wolfaartsdijk, Voor de Vereeniging van Chr. Winterlezingen trad gisterenavond op Dr J. D. Schmidt van Kapelle over het onderwerp „Oud en Nieuw Bijgeloof". Nadat Ds Mantz, voorzitter van boven genoemde vereeniging, een inleidend woord gesproken had, zette Spreker aan de hand van vele voorbeelden, waarvan hij de meeste ontleende uit de beidensche beschaving van Ned. O.-Indië en ons land, uiteen, wat men feitelijk verstaat onder Oud. en Nieuw Bijgeloof en dat de brug tusschen het oude en moderne bijgeloof bij nauwkeurige beschouwing feitelijk bijna geheel wegvalt. Vervolgens schetste Spr. op aardige wijze hoe het bijgeloof ook in onze eigen omgeving een bijzon dere gewichtige rol kan spelen in den vorm van Spiritisme, Occultisme en voor al het Noodlot, dat daarbij geducht zijn parten speelt. De Voorzitter bracht dank aan Dr Schmidt voor zijn leerrijke lezing, bene vens aan het publiek voor de trouwe opkomst en sprak de hoop uit, dat bij' de volgende lezing van 'Es Kamsteeg over de legende van „De Wandelende Jood" nog meerderen hun schreden mogen rich ten naar dit gebouw. gen of sociëteiten, die dan als padde stoelen .uit den grond waren verrezen en in welke gelegenheden controle zou onmogelijk 'zijn. Wat dus ter bestrijding van liet bios coopgevaar 't verbieden van open bare vertooningen werd voorgesteld, was maar half werk. Het kwaad zou niet verbeteren, maar integendeel, verergeren. Zo ozou het doel niet worden bereikt en zou men zelfs van kwaad tot erger kunnen vervallen. Mr Arts. 1 Mr Arts, de vertegenwoordiger der Roomsch-Katholieke Volkspartij, heeft tot biertoe in de Tweede Kamer nog niet ge sproken, slechts gestemd, merkt de „Rot terdammer" op. Dat hij bet woord niet voerde, kan hem niet euvel worden geduld. Het is goed dat een nieuweling in den beginne zwijgt. Dat hij slechts stemde zou hem tot eere kunnen worden gerekend, indien hij maar goed gestemd had. Hieraan ontbrak echter hij de behande ling der Bioscoopwet veel. Hij was de eenige van de dissenters,, die bij de eindstemming met do linker zijde tegen de Bioscoopwet stemde. Hij stond bij ingrijpende amendementen steeds aan den kant van links. Dat viel tegen en opent nieuwe gezichtspunten. Immers gelijk tot dusver de kwestie gesteld werd, liep het verschil tusschen Volkspartij en Roomsch-Katholieke Staats partij; daarover dat de laatste, naar het oordeel der eerste, te sterke conservatieve neigingen had, bij de sociale wetgeving voor radicale maatregelen terugdeinsde. Op het gebied van de vragen over het stoffelijk maatschappelijk leven, open baarde zich de tegenstelling. Beheerscht zij echter ook de meer geestelijke sfeer,, ook den strijd tegen publieke oneerbaar heid? t Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Mijdrecht A. Luteijn te Muiden. Bedankt voor Amsterdam door J. Nauta te Katwijk aan Zee; voor Wirdum door cand. E. Pot te Hillegom. Geref. Kerken. Beroepen te Hilversum (3e pred. pl.) Dr J. Hoek te Soest; te Haamstede, cand. J. E, Visser te Kockengen. VLISSINGEN. Bij .fle gehouden verkiezing van notabelen der Ned. Herv. Kerk werden de aftredende heeren W. de Ridder, W. H. van Breen, C. Mommaas en L. de Vlieger her kozen met 138, 130, 123 en 125 stemmen, Tegenover deze candidaten van orthodoxe rich ting waren alleen candidaten van den Geref.' Bond gesteld, die 82—99 stemmen behaalden. Hoe een bericht ontstaan kan. Do linksche pers is blijkbaar tuk op berichten, die in direct of verwijderd verband staan met de kwestie-Geelkerken. Ze -stelt daarbij blijkbaar niet ernstig de vraag, of ie wel alle waarheid bevatten. Zoo circuleerde dezer da gen door de linksche en ook door enkele rechtsche bladen het volgende bericht: „Zoo men weet, heeft de kerk van Breda het initiatief genomen om een vergadering van de classis Klundert bijeen te roepen, oni langs dezen weg te bereiken, dat de Part. Synode van Brabant en Limburg ook aan de kerk van Assen een vervroegd bijeenroepen der Generale Synode zal aanvragen. In verband biermede is een deputatie van den kerke- raad van Klundert naar Amsterdam-Zuid ge trokken, om Dr Geelkerken in de godsdienst oefening te hooren. Na afloop hiervan zijn de beeren per particuliere auto weer naar Klundert vertrokken." De oorsprong van dit onjuiste bericht zal wel hierin gelegen zijn, dat een ouderling der Geref. Kerk van Klundert op familiebezoek te Amsterdam-Zuid was, en by dr Geelkerken des Zondags kerkte. Hij had zich 's Zater dags per auto van Klundert naar Amsterdam begeven en keerde evenzoo 's Maandags terug. Toen. de linksche persman het woord „ouder ling" maar hoorde, is hij aan 't phantaseeren gegaan, schreef van „deputatie", van „de hee ren", enz. en de beroemde duim moest er aan te pas komen, om 't berichtje te completeeren. Geslaagd te Utrecht voor het examen, apothekersassistent de dames B. H. Meer- tens te Middelburg en C. J. van Hoek te Vlissingen. Te 's-Gravenhage voor het machinistenexamen voorloopig diploma de beeren F. L. Bakker te Hilversum, H. A. Forsten te Middelburg en A. A. Goedhart te Vlissingen. Algeheel verbod? Dat wil D's Kersten: „Wég met de bioscoop." Niet slechts met de afkeurenswaardige film, maar ook met de volkomen geoorloofde film, b.v. over de Zuidpooltocht en 't bezoek der Koningin. Zou pe nverbod geholpen hebben? De „Waarheidsvriend" meent van neen. Immers voorschriften, welke de strek king hebben om openbare bioscoop- voorstell'ngen te verb eden, kunnen niet tot 't doel leidon, dat men met die re gelingen hoopt te bereiken. Want, stel dat het mogelijk zou zijn het gewilde verbod in de wet te kriji- gen, wat nog niet zoo in alle opzichten zeker is, dan zou dit tot gevolg hébben gehad, dat de vertooningen, die dan in 'topenbaar waren verboden, ver plaatst zouden zijn geworden naar be sloten gezelschappen, naar vereenigin- On gelukken. De timmerman V. te Epe had het ongeluk in een sloot langs den weg te raken. Toen voorbijgangers hem vonden bleek lpj reeds overleden. Te Den Haag werd een meisje van 11 jaar Woensdagmor gen door een auto aangereden .en ernstig ge-- wond de woning van haar ouders binnengedra gen. Het meisje is later aan do bekomen kwetsuren overleden. Een 4-jarig knaapje dat te Utrecht op het trottoir aan het spelen was en plotseling de straat overstak, werd door een vrachtaulo gegrepen en overreden. Het knaapje werd naar het ziekenhuis vervoerd waar het spoedig overleed. Te Cuyck a. d. Maas is de 9-jarige H. onder een vracht' auto geraakt en onmiddellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Te Maars- sen speelden eenige kinderen rondom eeo stilstaanden vrachtauto en vermaakten zich door op en af de treeplank te springen. Toen de auto plotseling wegreed, kwam een 7-jarig jongetje onder het voertuig. Het knaapje werd' overreden en overleed na enkele oogenblikken. Te Soesterberg werd een juffrouw uil Utrecht, die daar fiets reed, zoodanig aange reden, dat ze bewusteloos bleef liggen. Zij werd per auto naar het Ziekenhuis te Utrecht gebracht, waar ten slotte het bewustzijn weer keerde. Zondagavond is op den weg van Gorredijk naar Beetsterzwaag een man be wusteloos naast een motorfiets gevonden. Het bleek te zijn. de chauffeur van freule G., uit Beetsterzwaag. Zijn toestand was gister morgen nog ernstig. Omtrent de oorzaak van 'het ongeluk tast men nog in het duister. De gehuwde werkman D. te Hardinxveld, werkzaam Ban de suikerfabriek „HoUandia" te Gorinchem, bevond zich in een kneedma chine om deze schoon te maken. De ma» werd niet opgemerkt en men zette de machine- in beweging. Op het hooren der angstkreten, werd fluks de machine weer stop gezet; niet temin werd de ongelukkige deerlijk in- en uit wendig gekneusd en het lichaam en een been waren ontveld. De familie B. te Amersfoort heeft bericht ontvangen, dat de 21-jarige zoon. des huizes, H. B., als 3de stuurman in func tie aan boord van het stoomschip „Boeroe"; toen dit schip in de haven van Mozambique lag, in het ruim is gestort en aan de ge volgen daarvan is ovprleden. Gistermid dag wilden twee jongetjes te Rotterdam den weg oversteken. Zij bemerkten niet, dat een- tram naderde. Het oudste jongetje kon de over zijde van den weg' nog bereiken, maar een kleiner knaapje van omstreeks 3 jaar, bleel op de rails staan en was een Seconde latei onder den tramwagen verdwenen, die bet kind een eind voortschoof. Met ernstige inwendige kwetsuren is hetjongetje ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Te Den Haag is een 29-jarige werkman van een ladder gevallen. Hij werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. Een tragisch ongeluk heeft te Bladel plaats gehad. Het negenjarig zoontje van den landbouwer M. droeg zijn vijfjarig broertje op den rug naar school. De jongen wilde met zijn last over een plasje water springen doch kwam daarbij te vallen met het ongelukkig gevolg, dat zijn broertje juist voor het wiel van een boeren kar terecht kwam. Het wiel ging het arme knaapje over het lichaam. Het knaapje was bijna op slag dood. Nog tragischer wordt het geval als men weet, dat de boerenkar toebe hoorde en bestuurd werd door den vader van het slachtoffer. Gistermorgen is te Scheveningen in de Duinstraat een ernstig autoongeluk gebeurd, dat aan een 10-jarig jongetje het leven heeft gekost. Een vrachtauto, bestuurd door een 29-jarigen vischkoopman kwam volgens de verklaringen van verschei dene getuigen, met groote vaart gereden eri heeft een bocht te groot genomen, zoodat de auto met volle vaart 'het trottoir op reed. Daal bevonden zich juist op dat oogenblik twee jongens, een 10-jarige en een 7-jarige jongen. De kinderen hadde speeld en wilden nv waarts keeren. Bei< tusschen de auto jongste was er noj had verschillende \v en banden en we binnengedragen. Ei er aan toe. Kor het Ziekenhuis is wondingen overlede teerd en naar het Tegen hem werd ter zake van het v schuld. De auto is tragische bijzonderl worden, dat de moe ernstig ziek te bed vaart. Kerkdiev dat in den nacht u in de R.-K. te S daar uit een offer de, is thans gevat. lil De ander blijft, one gen hem, nog steel nog in bet bezit I teekeningen met sitl Ze zijn in het poli I Ernstig sjl Memphis (Missisipi) I buurt van Victoria -I van de spoorbaan I 16 personen gedood I Granaat (I vonden kinderen op l rein der artillerie I een granaat, die, tl ontplofte. Een kind I wijl een ander le-l Zielig. Na I weest, had tengevoll 37-jarige man te Tl bekomen. Overgelukl raakte de man ech I dat hij vier uren, :l overleed. Huis in geil de Msb. meldt, is I der Fransche hoofs I Zeven personen zijn I komen. H ij wist 'n I Een ondernemend I A„ tijdelijk wonende I op den Coolsingel I drietal Tjechen. Ui I spoedig, dat zij th I en wel van zins zou. I weitje aan te pakkeil wel raad voor. Ze zcl een biertje nemen I yerder voortzetten, J zin om -het aanbod I betrekking op een del gespiegeld aan te n<| handgeld je voor oveil dan ook te bewegen I Toen zij uit elkaar I Tjech echter achtercl vreemdeling achlerml politie in, die er I tijd den sluwen Esl inmiddels kans gez: I landsche guldens om I vroolijk gezelschap I het geld er door te I nog bij zich had, r afgeven en zelf wei| Treinroof. I ResterenAmersfoort I zijn portefeuille, inbl f 300 De. dader is oil Het dom ml staande de leerplichtv I is, heeft zich te Nil gedaan, dat bij een I bruidje verklaarde, <1 nen schrijven. Brugingesl dan op de Oostkust vl brug ingestort. Vyftil mist, drie zijn gedoil ernstige verwondingel hierover uit Medan: I jei, in Boven-Langk;l toeschouwers van eel tooning zijn te wateil drie dooden en vijf Talloos velen worde I vele Europeanen en I vier af. Klandesti el De politie te Apeldcl een inval gedaan in I wen Enk, op vermoei I verkocht. Dit vermoei gezelschap jongelui vl not" van drank aan I litie, die met de au I rekende het heele g I mee naar het bureai te zijn, weer werdel van den bewoner vl daadwerkelijk tegen cl Een voetbl is te Enschedé een z I schen Enschedeeërs I op een uiterst ruwe I Iers uit Almelo ging I Ujkheden over en eeil van hem een stomp I het slachtoffer van cl baüer het veld moei Daarna had een e Enschedër Wiggers vl speler per ongeluk in bewusteloos van bet I kenauto is hij naar I behandelende geneesl I niet buiten gevaar. Nil wilde een deel van 1 4ie buitengewoon ruvl Ho afzetting werd vil fïreep onmiddellijk irl vechtpartij te voorko: I politie ontruimd. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2