DE ZEEUW TWEEDE BLAD. In 's levens branding. Land- en Tninlionw. Gemengd Nieuws. Allerlei. FEUILLETON. ÏAH DINSDAG 27 OCTOBER 1925. No. 23. EEN ZIEKTEWET, Het zwaartepunt der Arbeidsbegrootingi voor het dienstjaar 1926 ligt ditmaal in de paragraaf der Memorie van Toelicht ting, in zake een regeling der Ziekenver, zorging, zooals deze reeds was aange kondigd in de Troonrede, dat n.l. „invoe ring der Ziektewet, nadat deze gewijzigd is, ook in dien zin, dat meer ruimte wordt gelaten aan hetgeen in de maat schappij is opgekomen, is geboden." Hier wordt derhalve in uitzicht gesteld dat eindelijk de lang hangende quaestia der Ziekteverzekering haar beslag' krijlgt. De Ziektewet van wijlen minister Tal- ma wacht reeds dertien jaar op uitvoe ring. Herhaaldelijk is er tusschen de des kundigen getwist over de noodzakelijk heid van een anderen grondslag voor de Ziektewet. Hiervan.schijnt echter te zijn afgezien, hetgeen valt toe te juichen, al ware het alleen reeds met het oog op de bestaande Ziekenfondsen en -kassen, aan welke, ge lijk ook de oorspronkelijke bedoeling van minister Talma is geweest "(Zie art. 105 der 'Wet), in hoofdzaak de ziekteverze kering zal worden opgedragen. Jarenlang is de invoering dezer wet tegengehouden door hen die er meer heil in zagen de Ziektewet aan de On gevallenwet te koppelen; en zulks niet tegenstaande van andere zijde steed's met klem werd betoogd dat zulks een onna tuurlijke koppeling zou zijn. Immers Ziekte- en Ongevallenverzekering staan op geheel verschillenden grondslag. Bovendien rees de vraag of bij samen koppeling dezer beide de goede werking der ongevallenwet geen schade zou lij den. i Het schijnt veel natuurlijker de Ziekte verzekering aan de Invaliditeits- en Ou- derdomsverzekering te koppelen. Deze laatstgenoemde verzekering werkt al sinds jaren uitstekend. Die desbetref fende wet werkt sedert 1 December 1919, en komt niet alleen den verzekerden, maar eventueel ook hunnen weduwen en weezen ten goede. Op 1 Sept. 1.1. werden in ons land op genoemden datum krachtens de In validiteitswet de navolgende uitkeeringen genoten Invaliditeitsrenten 10335 rentetrekkeïii den totaal f 1.757.100; Ouderdomsrenten 45887, saam f6.827.782; AVeduwenren- ten 5202, in 't geheel f919.382; Weezen- renten 7082, bij elkaar f 1.294.172. Telt men deze getallen op, dan komt men nq reeds, in ©en tijdperk van zes -jaren, tot een totaal aan rentetrekkers van nagenoeg 70 duizend en een totaal uitgekeerd be drag van bij; de elf miljoen. De rente bedraagt gemiddeld f3 per week. Het is niet hoog, toch vertegen woordigt het totaal bedrag, krachtens de Invaliditeitswet genoten, een sociale voor ziening van beteekienis. Wiordt nu de Ziekteverzekering aan de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering vastgekoppeld, dan krijlgt deze een uit breiding, die tegelijk een groote verbete ring is. Wel wordt door de particuliere fond1 sen en de dokters-ziekenbussen reeds veel goeds uitgewerkt, en bezitten ver scheidene ondernemingen eigen Zieken kassen, terwijl in enkele takken van nij verheid bedrij'fsgewijze voor de ziekte verzekering ten bate hunner werklieden en hunne gezinnen wordt gezorgd, doch uit een officieel rapport van 1912 is gebleken, dat er nog tal van werklieden buiten de ziekteverzekering zij'n gebleven. Wie nu door het particulier initiatief niet bereikt zijln, kunnen, onder de wet telijke regeling gebracht, bij het tot stand komen der Ziektewet, mede er van po- fiteeren. Welke regeling, mag voor de ziektever zekering de meest eenvoudige en goed- koope worden geacht? „De Nederlander" bevatte dezer da gen een artikel waarin de regeling werd aanbevolen, gelijk deze in hoofdzaak door minister Treub, Talma's opvolger in het extra-parlementaire kabinet Cort v. d. Linden, in zijn wetsontwerp van 1 Nov. 1915 werd voorgedragen. 14) -o- „Hij zal nog in den tuin zijn, denk ik", zeide de oude man. „Ik zag hem daar een oogenblik geleden nog loopen.' Dr Upton was zich nooit bewust van tijd als hij de koerslijst bestudeerde. „U bedoelt na het ontbijt?" „Precies. Het kan een half uur ge leden zijn." „Maar oom, u zijt geheel in de war! Het is meer dan twee uur geleden."' Hij haalde met een ruk zijn horloge te voorschijn. „Ja waarlijk, ge hebt ge lijk", zeide hij- „Het is meer dan 'tijd,' dat hij in huis komt.' „Hij zit zeker hier of daar in 't zonnetje" opperde Floss. „Dat kan, maar hij moet niet vergeten, dat hij op den rand van het graf is ge weest.' „Hij heeft er zich bijzonder moedig onder gehouden, vindt u niet?" „Ja, bijzonder. Maar ik geloof, dat het hem vrij wel onverschillig liet, of hij in het leven bleef of niet- Ik weet nog niet Dit ontwerp schrijft voor, dat alle per sonen, reeds verzekerd volgens de In validiteitswet, worden opgenomen in de ziekteverzekeringéén aanmelding, één inschrijving, één premiebetaling. Registreering, toezicht en controle ko men aan de Raden van Arbeid, wier werk, omdat alle verzekerden reeds bij hen bekend en geregistreerd zijn, slechts onbeteekenend toeneemt. De eigenlijke verzekeringsarbeidde uitkeering van ziekengeld, de dagelijk- sche controle, en (behoudens beroep pp den Raad van Arbeid) ook de toeken ning van het ziekengeld, blijven of wor den toevertrouwd aan de bestaande of te Vormen plaatselijke en bizondere kas- ken, zonder onderscheid te maken tus schen kassen, verbonden aan een be paalde onderneming of aan 'n groep van ondernemingen, en onafhankelijke of vrije kassen. „De Nederlander" weerlegt bereids een tweetal bezwaren, die tegen deze rege ling kunnen worden ingebracht, ook door hen, die overigens van meening zijn dat geen andere regeling kan worden aange wezen, „die in eenvoud,1 veiligheid en goedkoopte met de hier geschetste zal kunnen wedijveren." Het eerste bezwaar is dat uit het bren gen van registratie, toezicht en controle bij de Raden van Arbeid volgt, dat de indeeling der verzekerden niet bedrijfs- gewijze, maar territoriaal (gebiedsgewijze) zal zijn. Dat is ook zoo; maar het hindert niets. Natuurlijk, de bizondere kassen zouden moeten besluiten hunnen arbeid uit te strekken uiterlijk tot het geheele gebied van een Raad van Arbeid; of wel, voor zoover zij beslist grooter gebied wilden omvatten, zouden zij', voor liet gebied van eiken Raad van Arbeid, een© afdee- ling moeten vormen, onder afzonderlijke leiding. Laatstgenoemde maatregel zou o.i. elke moeilijkheid ondervangen. Het tweede bezwaar is, dat personen, welke na het bereiken van den 35-jarigen leeftijd voor het eerst in loondienst tre den, volgens Art. 33 der Invaliditeitswet!, buiten de invaliditeitsverzekering blijven, en dus ook buiten de ziekteverzekering zouden vallen. (Bedoeld artikel luidt: Niet verzeke- ringsplichti'g is de arbeider, die den leef tijd van 35 jaar bereikt heeft, en niet reeds verplicht verzekerd is.) Ook "dit bezwaar is oplosbaar, namelijk door dit artikel van de Invaliditeitswet te doen vervallen, dewijl „reeds thans blijkt, dat personen, die werkelijk eerst op 35-jarigen leeftijd in loondienst treden - of wel, die tot het hereiken van dien leeftijd zich listiglijk 'aan den verzeke ringsplicht onttrokken zich als goed- koopere werkkrachten aanbieden en dus in oneerlijke concurrentie treden met werklieden, jong in dienst getreden en verzekerd. Dus reeds - om een goede werking der invaliditeitsverzekering te waarborgen be hoort die bepaling van art. 33 te ver vallen. En die bevordering zal op één punt al onmiddellijk plaats hebben bij invoering der Ziektewet, door wegneming van het groote nadeel voor de invalidi teitsverzekering, dat biji ziekte of werk loosheid de premiebetaling stilstaat, het geen het rentebedrag doet dalen en reeds in menig geval deze rente geheel deed verloren gaan. „Immers zoodra' de Ziek tewet wordt ingevoerd, treedt ook artikel 193 der Invaliditeitswet in werking, krach tens welks voorschrift, de Ziekenkas ge durende de ziekteweken, de premie van de invaliditeitsverzekering betaalt." Hoofdbestuur Z. L. M. (Slot.) In ons vorig nr gaven wij: nog weer een deel der discussie over de samenwer king van de Z.L.M. met de R.K. organisa tie ten aanzien van de tentoonstelling te Axel in 1926. De R.K. organisatie, schrijft, dat zij in de tentoonstelling ook een propaganda voor de Z.L.M. ziet en die kan zij niet onder de R.K. landbouwers steunen. De R.K. landbouwers behooren niet in de 'Z.L.M., maai- in den N.C.B. Die voorzitter zegt, dat een tentoon stelling in de eerste plaats een beeld geeft van den landbouw in een bepiaalde streek. Slechts in de 2e plaats is het gevolg, dat de menschen zich aangetrok ken gevoelen tot de Z. L. M. goed, wat ik van hem denken moet- Hij heeft iels geheimzinnigs over zichen wat meer is, niemand in Deeping schijnt iets van hem af te weten." „Maar hij lijkt mij toch van heel goede familie te zijn, oom.' „Ja-a", antwoordde de oude dokter lang zaam, terwijl zijn natuurlijke achterdocht bovenkwam. „Hij schijnt mij van te goede familie voor zijn positie- Hij heeft zoowel het uiterlijk als de manieren van eein, gentleman, en, ik verzeker u, dat hij ook zeer ontwikkeld is- Hebt gij heiqf piano hooren spelen? niet? Welnu, dan (moet ge hem van: middag vragen, _of) hij voor u eens wil spelen- Als gij niet over zijn spel verbaasd staat dan weet ik het niet, maar kom, ik ga hem eens uit den tuin halen, het is meer dan tijd,, dat hij in huis komt.' Tien minuten later verkeerde het gan- sche gezin in de grootste ontsteltenis-i Iedere kamer in huis had men doorzocht- De tuin was van het eene eind naaq het andere aan een verkenning onder worpen, evenals het koetshuis en de stal maar -er was geen spoor van den zieken1 (man te ontdekken- Te midden van de consternatie vervoegde ziqh een kleine; Dhr Vogelvanger is 't hiermede niet eens. De .R.K. maken propaganda voor hun organisatie, wij voor de onze. De voorgelezen brief is een kunststuk van diplomatie. Even diplomatiekunstig moe ten wij antwoorden. Dhr Welleman zegt, dat de R.K. heeren open kaart hebben gespeeld. Dat moe ten wij ook doen. Een tentoonstelling is nu eenmaal een stuk propaganda. Wij zouden ons veroordeelen, indien wij toe gaven, dat do R.K. niet bij ons thuis hooren. (Applaus.) Wij zijn een neutrale organisatie. Dhr Gast zegt, dat we een tentoon stelling houden van de Z.L.M. Medewer king van andere organisaties moeten wij dulden. Meer niet. De voorz. zegt graag naar synthese te streven. Als we door een woord, een term, samenwerking kunnen krijgen moe ten we dit doen. Geroep: da's „gemod der!" Dhr J. de Putter is er tegen de ten toonstelling uit onze handen te geven. De Z.L.M. houdt de tentoonstelling, en we vragen alleen medewerking. De voorz. is er toch voor, om te ant woorden. Dhr v. Dixhoorn: ,,'tis paarlen voor de zwijnen werpen!" Dhr P. J. Dees wil de R.K. voormannen in hun sop laten gaarkooken. De voorz. wil niet afstooten. Een brief als de gezondene vloeit voort uit het R.K. principe. Dhr v. Dixhoorn herinnert aan de woor den van den Duitschen keizer bijl het begin van den oorlog: „ik ken geen partijen moer, ik ken alleen Duitschers." Spr. had gaarne gezien, dat ook de Z.L.M. een dergelijk standpunt had ingenomen en zich niet tot de andere bonden had gewend. De Z.L.M. wil allen omvatten. Dhr v. Oeveren: Maar de Keizer is geen keizer meer, en de Z.L.M. bestaat nog. (Gelach.) Dhr v. Dixhoorn: ja., maar da.n liever een eervolle' ondergang. De vergadering voelt er niets voor, nog verder hierover te correspondeeren. In bespreking komt nu het doen mede dingen van paarden uit den kring Hulst op de tentoonstelling te Axel. Dhr Gast is er tegen. Het moet een zuivere kring- tentoonstelling blijven. Dhr Leehhouts wil dit verzoek toestaan alleen voor den kring Hulst, omdat die kring in moeilijkheden verkeert. Het verzoek wordt toegestaan. Dhr. Kielstra. zegt, dat de tentoonstelling twee dagen zal duren: Donderdags voor paarden, Vrijdags voor 't andere vee. Het crediet van f 600 voor (je tentoon stelling wordt z. h. st. aangenomen. Dr A. A. Overbeek, de inspecteur van den veeartsen ijkundigen dienst werd' tot adviseerend lid van het Dag. Bestuur behoemd, welke benoeming door hem werd aangenomen. De voorz. had hem reeds verwelkomd. Nu komt de begrooting in behandeling. Bij den post Landbouwblad deelt de voorz. mede, dat de Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw ook het Zeeuwsch Landbouwblad als haar orgaan verlangt. De naam zal nu worden: Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant. Bij den post afschrijving leening, wordt voorgesteld, door den heer de Oude, de rentelooze leening: tegen de contante waar de af te lossen. Het dagedijksch bestuur zegt toe, dit te zullen óverwegen en in de volgende vergadering met een voorstel te zullen komen. De begrooting wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op een bedrag van f 21.456,30, met een post onvoorzien groot f 436,92. Dhr J. v. Male te Schoondijke, 50 jaar lid der Z.L.M., wordt tot eere-lid benoemd. Het Dag. Bestuur stelt voor de con tributie-regeling voor 1926 te continuee- rcn. Aldus besloten. Rondvraag. Dhr A. Dees uit de vrees, dat de merriekeuringen in 't ge drang zouden kunnen kouien vanwege de financiën. Deze keuringen acht hij boven de hengstenkeuringen van groot belang. Dhr Kielstra zegt, dat a.s. Woensdag morgen een conferentie zal worden gehou den met voorzitter en secretaris der rege- lingscommissie over de betaling der keu ringen over 1925. Voor 1926 zal een nadere regeling worden besproken. Op de vergadering van het Stamboek van vol gende week zal dit aan de orde komen. Wijziging van het reglement, wordt door enkelen wenschelijk geacht. Dhrn Gast en v. Dixhoorn zouden het verkeerd vinden, indien Z.L.M. en Stam boek een accoord gingen treilen en de jongen aan de keukendeur met een brief die aaa Dr Upton was geadresseerd. De oude dokter las hem zwijgend, en wierp hem toen over de tafel aan Floss: toe. De brief luidde als volgt: „10 Bamber Straat- 18 December 18- „Zeer geachte Dr Upton- Ik moet u om verschooning vragen, dat ik uw gastvrij dak zoo eensklaps heb verlaten- Zooals u weet, lokte de vroolijke zonne schijn mij' in den tuin en het voorbij rijden van een ledige vigelante deed het overige- Het was een plotselinge inval) en ik gaf er aan gehoor- Het scheen mijl toe, dat ik geen betere gelegenheid koel vinden om naar mijn kamers terug té keeren- Ik hoop, dat u u niet ongerust heeft gemaakt- En nu, laat mij u danken voor al uwe vriendelijkheid voor mij- Ik zal die nooit vergeten, en nooit zal ik opbonden n dankbaar te zijn- Geloof mij, met beleefde groeten, hoogachtend, Uw dienstw- dienaar, Douglas Wyburn." Ook Floss las den brief zonder er eenige opmerking over te maken- Om die waarheid te zeggen, was zij regelingscommissie gingen hegraven, vóór ze dood is. Dhr Kielstra dankt voor de tot hem gerichte woorden van gelukwensch en den voorzitter en vice-voorzitter voor de hulp, die ze hem steeds verleenen. Ehr J. de Putter vestigt de aandacht op het melkbesluit. Daarover rijzen klach ten. Dhr Kielstra zegt, dat tijdig de be zwaren tegen dit besluit in een H.B.- vergadering zijn besproken. Dhr Zwagerman geeft de verzekering, dat de uitvoering in de practijk nogal zal meevallen. Een melkproducent, die aan eenigszins redelijke eischen wil vol doen, zal geen last ondervinden. De amb tenaren leggen het er wel een beetje dik op, maar Spr. geeft den raad bij moeilijkheden zich in verbinding met hem te stellen. Dhr A. Hartog wijst op moeilijkheden met de rijkspolitie ten zijnent. Zelfs mag een boer ee,n wagen bieten niet zoo zwaar laden, als hijzelf wil en indien hij meent, dat zijin paarden die vracht wel kunnen trekken. Zelfs is iemand verbaliseerd, die een trekhond dienst deed doen, die te lang was. Verschillende heeren wijzen op het ongehoorde, dat de politie zóó op treedt. Een boer kent toch zijn paarden en wat voor het eene dier te zwaar is, is dat nog lang niet voor een ander. De voorz. geeft 'den raad verschillende dergelijke gevallen van plagerij te verza melen en tevens het oordeel van deskun dige landbouwers over dat bietenladen in te winnen. Spr. zal dan met den Of ficier van Justitie in bespreking treden. Dhr Hartog zegt, dat zelfs een kreupel paard niet naar den steiger mag worden vervoerd dan alleen op een wagen. Hierna sluiting. I n b r a a k. Zondagnacht is inge broken in den juwelierswinkel van de fir ma Pilzecker te Arnhem, meldt het „N v. d. D.". Van den spoorwegdijk af heeft men het dak van den winkel bereikt, waarin een groot dakraam is aange bracht. De daders hebben deze ruit geheel uitgesneden en daarna op den spoordijk gedeponeerd. Door het gat hebben zij zich voorzichtig in den winkel laten zakken niets is omvergeworpen, ook niet een vlak hij de opening staande bloempot en eenmaal binnen hebben zij op hun ge mak na kunnen gaan, wat van hun gading was. Uit de etalage werden borden met ringen gehaald, doch het overige in de etalage werd niet aangeraakt, zoodat het leek, van buiten gezien, alsof de etalage in ongeschonden toestand verkeerde en voorbijgangers niets van hetgeen geschied was merkten. Spoorwegpersoneel bemerk te echter 's morgens de opening in het dak en waarschuwde de politie. Bij onder zoek is gebleken, dat voor eenige duizen den guldens gestolen is. Vermist worden o.m. twee pakken met gouden ringen de ringen werden van de borden gehaald die in den winkel werden weggeworpen - zilveren dameshorloges, fantasie-da- mesarmbanden, zegelringen en ook ver schillende doublé-voorwerpen die de da ders blijkbaar niet goed konden onder scheiden. De grootere voorwerpen, als klokken, enz., bleven onaangeroerd. Moord uit fanatisme in A t j e h. Donderdagmorgen zijn in Sigli (Atjeli) de kapiteins J. F. v. d. Sluys Veer en L. van Rekum, zoomede sergeant Marx overvallen door een met een rent- jong gewapenden Atjeher. Kapitein v d. Sluys Veer is aan de bekomen verwondin gen overleden. Kapitein van Rekum werd ernstig gewond. Sergeant Marx t werd eveneens zeer ernstig gewond. Een nader Aneta-bericht geeft nog de volgende bijzonderheden: Kapitein Van der Sluys Veer was in gezelschap van zijn echtgenoote en kinderen en vergezeld door den pas aangekomen plaatselijken com- mandant, kapitein L. van Rekum, en den Isten luitenant F. H. Sarabert op een wandeling door het voorplan tsoen der militaire cantine, toen hij onverhoeds werd aangevallen. Kapitein Van der Sluys Veer werd in de linker long doodelijk ge wond. Kapitein van Rekum werd in de rechterlong gewond. Luitenant Sarabert legde den moordenaar met een enkel ka rabijnschot neer. De moordenaar was een volgeling van de z.g. Salih-leer. Vermoe delijk heeft men hier dus te doen gehad met een geval van godsdienstfanatisme. een weinig beleedigd, dat hij niet eensj haar naam had genoemd- Zoo hij al niets; anders had gedaan, dan wias 'hij' er toch in geslaagd, haar nieuwsgierigheid op, te wekken. „En hij vindt mij dus van te weinig! belang, om ook zelfs mijn naam te noe men", peinsde zij, terwijl zij terugkeerde tot haar gestoorde huishoudelijke plich- ten, en zij sloot haar roode lippen een' weinig meer uitdagend opeen, dan an ders haar gewoonte was. Inmiddels deed Douglas zijn best, zich zelf diets te maken, dat hij niet den rol van een dwaas had gespeeld, maar heb moet gezegd worden, met een zeer slecht© uitkomst. Zijn kale, sombere kamers, leken duizendmaal kaler en somberder, na het mooie, gezellige, geriefelijke huis, dat hij zoo juist had verlaten. Zooals hij verwacht had, was er geen vuur in de kleine zit kamer, die hij met twee anderen deelde, en wat nog' erger was, ziji was verpest door den walm van goedkoope tabak-. Hij rookte zelf niet- Niet omdat hij -eb niet van hield, maar omdat hij 'het niet betalen kon- Hij ging naar zijn slaapkamer, en vond die bezaaid met kleeren van juffrouw Spreeuw's zoon, die haar klaar- De toestand van kapitein Van Rekum is bevredigend. De behandelende geneesheer hoopt op volledig herstel. Sergeant Marx bleek slechts licht gewond te zijn. Een nieuwe reklame. De N.V. Van den Bergh's margarinefabrie- ken heeft van een nieuwe manier van re- klamemaken gebruik gemaakt. Zaterdag avond n.l. steeg een toestel van de K.L.M. te ruim half acht van het vliegveld Waal haven op om gedurende een uur boven Rotterdam te cirkelen. Aan de onderzijde van de zweefvlakken waren de woorden „Blue Band" aangebracht. De letters wer den gevormd door ruim 300 elektrische lampen. Uit den aard der zaak trok deze noviteit groote belangstelling. Vliegende apen. Het vliegtuig is bij uitnemendheid het middel tot ver voer van dieren. De K.L.M. heeft reeds in haar toestellen eendagskuikens, jonge leeuwen, bijen, duiven, schildpadden, jon ge krokodillen, fokstieren, zeldzame ras honden, zeepaardjes, kippen, pony's en uitheemsche visscken vervoerd. In de laatste dagen maken vele apen van R'dam uit den overtocht naar Londen, vooral oerang-oetans en chimpansees. Somtijds zijn ze vergezeld door kakatoes en bonte ara's. De dieren verdragen de luchtreis uitstekend en daar ze binnen enkele uren over zijn, behoeven ze geen geleide, het geen voor de verzenders een groot voor deel is. Storm in Engeland.. Bij den storm die over een groot gedeelte van Engeland heeft gewoed, zijn eenige personen door neer vallende boomen gedood. De rivieren in Noord- Wales zijn buiten haar oevers getreden; twee bruggen zijn vernield. De wichelroede. De heer W. van 't Spyker, een hotelhouder te Diepenveen, heeft door toeval ontdekt, dat lijj de gave bezit, met de wichelroede wateraders in den grond op te sporen. Herhaaldelijk heeft hij, meldt het Hbld., op de meest uiteenloopende grond soorten, de plaatsen aangewezen, waar goed zuiver water was te vinden op betrekkelijk geringe diepte, ook daar waar de gesteldheid van den bodem een goede waterwinning zeer in den weg stond. De gemeente Diepenveen en particulieren in de omgeving gaven hem opdrachten, die met goeden uitslag werden volvoerd. Op plaatsen, waar noch door hot slaan van pompen, noch door herhaalde diep- boringen goed water was te krijgen, wees de heer van 't Spyker goede waterbronnen aan. Ilij had dezer dagen de voldoeniug, dat pp een villaterrein te Gorsel, „het Koerhuis", waar het water door vermenging met oer steeds bruin was, hoewel op onderscheidene plaatsen werd geboord, op geringe diepte uit nemend bruikbaar water is gevonden, dat in groote hoeveelheid te voorschijn kon worden gehaald. Het was prachtig blank. De heer van 't Spyker had met groote zekerheid do plaats van boring en het dan te verkrijgen succes aangewezen en voorspeld. Salomons© ordeel. Dame voor het eerst bij een voetbalmatch: „Waarom .geeft men niet elke partij een bal, dan kan die wederzijdsche plagerij ophouden Een voorspoedige oplossing. Een vader liet bij testament zijn drie zonen zeventien paarden na. Het testament bepaalde dat de oudste zoon de helft zou krijgen, de middelste een derde, en de jongste zoon een negende deel. Hoe echter op deze manier zeventien paar den eerlijk te verdeelen. De jongens braken er zich het hoofd over. Toen kwam een oude buurman met het advies: „Ik zal jelui een paard leenen, acht tien laat zich gemakkelijker deelen." „Goed," zeiden de jongens, „maar wie van ons geeft het geleende paard.vterug „Dat komt wel terecht", lachte de wijze buurman. De jongens begonnen te deelen. De oudste zoon kreeg volgens bepaling negen paarden, omdat hem de helft was toegewezen. De tweede zoon kreeg een derde toebedeeld van achttien paarden, dus zes rossinanten. De derde en jongste zoon kon tevreden zijn met het negende deel en ging met twee paarden naar huis. De paarden waren dus als volgt verdeeld: 9, 6 en 2, maakt tezamen 17. En het geleende achttiende paard kon onder dank aan den buurman teruggegeven worden. Alle drie erfgenamen hadden bij' deze schik king geprofiteerd en niemand had er schade bij geleden. (Msb.) blijkelijk gedurende zijn afwezigheid had gebruikt. i 1 1 Hij klaagde niet. Hij bedacht zich, dat het bed nu niet vochtig zou zijn, en dat was op zichzelf reecis iets, om dankbaar voor te zijn. Daar hij zijn huisjuffrouw was over vallen, stemde hij er in toe, in de keu-' ken deel te nemen aan een maal be staande uit lever en spek. Menschen, die slechts vijf gulden per week betalen voor gemeubileerde kamers, kunnen niet kies keurig zijn. Zijn eetlust was niet zeer groot. Ook was hij, gelijk hij aan juffrouw Spreeuw verklaarde, wat verwend den laatsten tijd met allerlei fijne schoteltjes. Juffrouw Spreeuw beweerde daarop, dat „zij niet van die poespassen hield, waar! de rijkelui hun magen mee vullen. Zij hield van eenvoudig, gezond eten, goed klaargemaakt, en volgens haar oordeel ging'er niets boven schapenkop en lever en spek.' Douglas sprak haar niet tegen, hoewel hij bepaald van oordeel was, dat hij de lever met meer smaak zou gegeten heb ben, als hij de keuken niet ]iad gezien.' (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5