Mo Dinsdag 27October ÜI3I5 40e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. It ie Provincie. Binnenland. Öit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten: 300STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraai 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.t Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De Bond overtroefd. Het Neder landsche Onderwijzersgenoot schap pleegt in waardigheid boven den rooden Bond van onderwijzers te staan, schrijft de Rotterdammer. Ook zijn orgaan onderscheidt zich gun stig van het bondsblad. Op dien regel maakt echter het laatste nummer van het orgaan van het genoot schap, „Het Schoolblad", een droeve uit zondering. Einde dezer week verscheen het nummer waarin een artikel over de drie millioen, geschreven vóór de behan deling in de Tweede Kamer, maar daarna uitkomend. Dit onwaardige opstel eindigt met deze schandtaal: „Inderdaad de geschiedenis 19201924 van het Koninklijk woord door toedoen van Minister Colijn gebroken, herhaalt zich, maar nu over een korter spanne tijds (MeiOktober 1925 met het minis- terieele woord des heren Colijn. Behoort woordbreuk, schending van het gegeven woord in Gereformeerde kringen tot de Christelijke deugden? Wij weigeren het te geloven. In de Kerk des heren Colijn wordt thans aller aandacht bezig gehouden door het vraagstuk van de zuiverheid in de leer van een der predikanten. Het zoude allicht niet ongeschikt zijn, zo daar ook eens aan de orde kwam, of de gedragin gen van de staatsman Colijn wel geheel zuiver zijn ten aanzien van het punt der Christelijke beginselen. Wij betwijfelen of zonder slangkronke lingen daarop een bevestigend antwoord zou kunnen worden gegeven. Wij twijfelen er daarentegen niet aan, (men leze slechts de kritiek in de onder wijzersbladen van Protestants-Ghristelike richting er op na) of ook bij zijn geest verwanten leeft het besef, dat de houding des heren Colijn tegenover ambtenaren en onderwijzers niet Christelik, maar grof materialisties is." Kan het vileiner? Waarlijk hier is de Bond overtroefd I Als het genootschap op eerbiediging van Christelijke en maatschappelijke deugden prijsstelt, dan zal na de bespre king in de Tweede Kamer deze beschul diging van woordbreuk moeten worden te ruggenomen. Crisis in Duitschland. Zooals gisteren onder telegrammen reeds is gemeld, hebben de Duitsch-n,ati- onalisten (de monarchisten) zich tegen het verdr.ag van Locarno verklaard en hebben drie ministers van die richting hun ontslag ingediend. Men kan er wel zeker van zijn, dat de Duitsch nationale ministers tot het laat ste oogenblik getracht hebben, hun partij- genooten Rijksdagleden te bekeeren. Maar het mocht niet gelukken. Hetgeen gebeurde kan buitengewoon vérstrekken de gevolgen hebben, zoowel voor Duitsch land zelf als voor geheel Europa- Wani nu komt het mooie resultaat, dat te Lo carno werd bereikt, weer wankel te staan en is het de vraag, of de Engelschrij en Fransche regeeringen de beloften zul len inlossen inzake bezetting, controle en zoovoorts. welke ze aan Luther en Stre- semarm hebben gedaan- Hoe de toestand zich verder zal ont wikkelen ,is op het oogenblik nog niet te voorzien. Waarschijnlijk zal Luther de drie opengevallen plaatsen door staats secretarissen -of door vak-ministers be zetten en daarna rustig verder regeeren zonder steun van de Duitsch-nationalen, alsof er niets gebeurd is. Ook schijnt het niet in het plan te liggen, den rijksdag vroeger bijeen te roepen- Blijkbaar rekent, de regeering er óp, het verdrag aangenomen te krijgen, steunende^ op het centrum, de volkspartij de socialisten en de democraten- Ech ter worden democraten en socialisten niet moede er op te wijzen, dat zij liet ver drag zouden afstemmen, tenzij de Duitsch nationalen zich er eerst voor uitgesproken hebben. In dat geval wordt het natuur lijk verworpen en zullen er nieuwe rijks dagverkiezingen moeten plaats hebben on der het parool: vóór of tegen Locarno. Intusschen heeft het kabinet vergaderd en is tot de volgende slotsom gekomen: Het rijkskabinet acht het zijn van zelf sprekenden plicht op den te Locarno ingeslagen, weg voort te gaan, om den Rijksdag tijdig, dus vóór 1 D'ec. (den dag waarop de onderteekening der te Locarno geparafeerde verdragen is 'bepaald) het geheele resultaat van de conferentie te kunnen voorleggen. Om deze overweging acht de rijksregeering het geboden, van aftreding af te zien en de rijkszaken te blijven behartigen. De rijkspresident heeft de verzoeken om ontslag van de rijksministers Neu- haus, Schiele en v. Schlieber ingewil ligd en, onder goedkeuring van het ka binetsbesluit om de rijkszaken te blijven behartigen, dr Luther opgedragen tijdelijk de portefeuille van financiën te nemen; dr Gessier neemt tijdelijk de portefeuille van binnenlandsche zaken en dr Krohne die van economische zaken. Het Grieksch-Bulgaarsch conflict. De Balkan-correspondent van de „Ma- tin" meldt, d,at de Grieksche troepen de Bulgaarsche stellingen weer hevig be schieten. Het dorpje Spantsjeve is in brand geschoten- De Bulgaarsche artil lerie heeft het Grieksche vuur niet beant woord. De wegen achter het front zijn met 10.000 vluchtelingen overstroomd. Vele gemeenten zijn door de bevolking verlaten. 7 daarvan zijn door de Grieken bezet, terwijl drie andere gemeenten onmiddel lijk achter het front liggen- De Grieksche troepen maken zich aan gruwelen schuldig- Een vrouw, die met haar 21-jarigen zoon door de Grieken gevangen was genomen, moest het aan zien, dat haar zoon doodgeschoten werd en een 50-jarige vrouw werden de oogen uitgestoken, terwijl andere Bulgaren ver minkt werden. Inmiddels is gisteren de raad van den volkenbond te Parijis bijeengekomen tot bijlegging van het Grieksch-Bulgaarsch ge schil. Bij het diner, dat aan de bijeen komst voorafging, was BriantJ niet aan wezig wegens neusbloedingen. Briand, die de vergadering leidde, ver zocht vervolgens den vertegenwoordigers van Bulgarije en Griekenland, n.l. hun gezanten te Parijs, plaats te nemen en stelde hun voor de vraag, of de uitnoodi- ging, die aan hen gericht was geworden om de vijandelijkheden te staken en de troepen achter de grenzen te brengen, was uitgevoerd. De Bulgaarsche gezant zeide daarop, dat ook 'Bulgarije bij voorbaat de uit spraak van den raad zal accepteeren, doch aangezien Bulgarije niet de aanval lende partij was en niet de Grieken had aangevallen op hun gebied, zij ook dat gebied niet konden verlaten. De Grieksche minister legde voor wat het eerste 'gedeelte betreft een gelijke verklaring af, maar wat het terugtrekken) van de Grieksche troepen van het Bul gaarsche gebied aangaat zeide hij', dat zulks zou gebeuren, onmiddellijk nadat de Bulgaren de Grieksche posten zouden hebben ontruimd. Die verklaringen stonden dus lijinrecht tegenover elkaar en de raad ging daarop in geheime zitting. Na heropening van dè zitting werd het ontruimingsbevel herhaald in een reso lutie, door Chamberlain voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen door den raad en waarbij geëischt werd, op straffe van sancties, dat beide piar- tijfen binnen vier en twintig uur bevel moeten geven- tot terugkeer achter hun grenzen en dat die bevelen binnen zes tig uur moéten zijln uitgevoerd. Bolschewistische bedrijvigheid onder Amerikaansche negers. De New-Yorkscbe correspondent van de „Daily Mail" seint, dat de Amerikaansche arbeidersfederatie een poging heeft ont dekt, om de Amerikaansche negers in de communistische organisatie te lokken- De agitatie bereikte het hoogtepunt in de afgeloopen weken, in afwachting van de opening van het Amerikaansche neger arbeiderscongres te Chicago. Strooibiljet ten waren onder de negers door het ge heele land verspreid, onderteekend door een zekeren Whiteman, die een neger- gedelegeerde zou-zijn bij de derde inter nationale en die de negers opriep tot re volutionair bewustzijn. Berichten uit Chicago zeggen, dat geen geheim wordt gemaakt van het feit, dat het congres door Moskou gefinancierd wordt en ongewone pogingen worden aan gewend om de Amerikaansche negers voor de zaak van het bolschewisme te winnen- De verkiezingen in Zwitserland. Ofschoon de volledige uitslag van de Zwitsersche parlementaire verkiezingen nog niet bekend is, toonen de tot dusverre geopenbaarde uitslagen reeds voldoende aan, dat de tegenwoordige burgerlijke meerderheid in den nationalen raad ge handhaafd blijft, ofschoon de socialisten een grooteren vooruitgang hebben verkre gen dan men tevoren had aangenomen. De socialisten hebben zetels gewonnen in de kantons Zurich, St. Gallen, Wallis, Lausanne en Neuchatel, terwijl de com munisten in het kanton Schaffhausen een zetel wonnen. Waarschijnlijk zullen de socialisten thans 49 van de 198 zetels be zetten, terwijl bovendien drie communis ten deel van den nationalen raad zullen uitmaken. De vrijzinnig-democratische partij zal ongeveer op gelijke kracht blij ven en zich als de sterkste partij gehand haafd hebben. De winst der socialisten heeft voornamelijk plaats gehad op kos ten der liberalen, katholieken en boeren, die als de meest rechtsstaande partijen kunnen beschouwd worden. De gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn. Het voorloopige resultaat van de gehou den verkiezingen voor den Berlijlnschen gemeenteraad is: sociaal-democraten 73 zetels, Duitsch-nationalen 47, commu nisten 42, democraten 21, Duitsche volks partij 13, economische partij 9, centrum 7, onafh. socialisten 3, volkschen 3, D'uitsch- socialen 3, Evangelische bond 2. Slechts 63 pet. der kiezers hebben aan de stem ming deelgenomen. De burgerlijke meer derheid in den Berlijlnschen gemeente- raad, die over 115 stemmen van de 225 beschikte, is minderheid geworden. De toestjand in de voormalige frontstreek. Blijkens een officieel rapport van den arrondissementscommissaris te Dixmui- den is de toestand in de voormalige ver woeste frontstreek van Nieuwp'oort tot ten Zuiden van Ieperen, voor wat de be volkingscijfers betreft, weer nagenoeg nor maal geworden. In den loop van 1924 overtrof, in bijna al de gemeenten van de arrondissemen ten Dixmuiden en Ieperen, het cijfer der geboorten dat der sterfgevallen. Vooral in het arrondissement Dixmuiden is het bevolkingsaccres zeer aanzienlijk. Op economisch gebied is het echter heel wat slechter gesteld. Het aantal werkloozen en behoeftigen neemt ziender- oogen toe 'nu het herstel van de ver woeste dorpen zoo goed als geheel vol tooid is, terwijl de visschers, die hunne booten tijldens den oorlog hebben verlo ren, het leger der werkloozen nog zijln komen aanvullen, daar de vergoeding, welke ziji bekwamen, niet voldoende was om den aankoop van nieuwe schepen mo gelijk te maken. Korte Berichten. In Baden ,waar slechts 50 a 55 pCt van de stemgerechtigden aan de landdag- verkiezingen deelnamen, bracht de stem bus geen belangrijke wijziging in den toe stand. Generaal Piastiras, de revolutionaire leider, is uit Griekenland gezet aan boord van den torpedojager Lean, die hem naar Brindisi zal brengen. Op de stedelijke begraafplaats te Gent is een monument onthuld voor wij len prof. dr Hippoliet Meert, den stich ter van het Algemeen Nederlandsch Ver bond en gewezen hoogleeraar aan de tijdens den oorlog vernederlandschte uni versiteit te Gent- Uit alle hoeken van' het Vlaamsche land waren deelnemers met rouw omfloerste Leeuwenvaandels op gekomen. j De republikeinen schijnen in geheel Griekenland de meerderheid te behalen bij de gemeenteraadsverkiezingen. Er heerscht volmaakte rust. tegen heeechheid Di e stand b Ij P i e t S m i t. Gistermorgen was het aantal werkwilli gen biji Piet Smit Jr., wederom met 30 man uitgebreid, zoodat een 650 man aan den arbeid waren. Die houding van de stakers tegenover de werkwilligen, welke ook de vorige week herhaalde malen een dreigend ka rakter vertoonde, getuigde gisteren van nog grooter verbittering. Deze uitte zich in heftige scheldpartijen en het moles- teeren der werkwilligen door groepen van 50 a 60 stakers. Ook door huisbe zoek heeft men getracht vele werkwillig'en te dwingen niet aan den arbeid te gaan. Gevolg was, dat verschillende werkwil ligen, die vorigte week gewerkt hadden, gisteren buiten de fabriek zijn gebleven, terwijl werklieden, die vorige week niet aan iden arbeid waren, gistermorgenin de fabriek zijn gekomen. Ook onder de stakers zelve schijnt groote verbittering te heerschen over de leiding van de bestuurders. De toestanden op Tuindorp en Feyen- oord zijn er gedurende den vrijen Zondag niet op verbeterd. Van directe mishande ling zijln bij de politie geen klachten) binnengekomen, maar het aantal klachten over scheldpartijen, duwen en stompen is toegenomen, en het bedreigen van de vrouwen der werkwilligen wordt meestal per geniepige anonyme brieven voortge zet. Een paar communisten lieten in hun voortuintjes opschriften plaatsen, waarin leveranciers aangemaand worden, te wei geren om die gezinnen der „onderkruip pers" melk, brood en de voornaamste le vensmiddelen te leveren) Die politie, die ook in dit stadsgedeelte met grooten tact optreedt, is den toestand op dit oogenblik nog meester, maar de spanning neemt van dag tot dag toe. Niet ontvankelijk. Naar de Avondst. verneemt, is de klacht door dhr Verlinden, te Bergen op Zoom, ingesteld tegen dhr Wialder, naar aanleiding dat de 'tweede hem „in een koffiehuis „schurk" heeft betiteld, door de Justitie te Breda niet ontvanke lijk voor verdere behandeling verklaard. Bezuiniging bijde Spoorwegen. Namens de directie der Nederl. Spoor wegen hebben landbouwers in de ge meente Apeldoorn, wier eigendommen grenzen aan of doorsneden worden door spoorbanen, het verzoek ontvangen op te geven tegfen welken prijs zij de aan de spoorwegen behoorende omheiningen langs hun eigendommen wenschen over te nemen. Worden die hekken, enz. niet aangekocht, dan zullen zij' door de Ned. Spoorwegen worden opgeruimd, daar deze zich niet langer met het onderhoud ervan wil belasten. 1 Oproeping miliciens in o o g s 11 ijl d. Naar aanleiding van een klacht van eenige bij het Koninklijk Nederl. Land- bouw-comité aangesloten provinciale land bouworganisaties beeft dit comité beslo ten bij den betrokken minister erop aan te dringen, dat het oproepen onder de wapenen van de miliciens niet meer geschiedt juist in het drukke oogstsei- zoen, maar na afloop daarvan. De D'uitsche invoerrechten. Gemeld wordt, dat als gevolg van de besprekingen in Berlijn de Diuitsche in voerrechten voor sommige van onze tuinbouwproducten belangrijk minder zul len worden dan oorspronkelijk was vast gesteld- Zoo zal de bloemkool niet met '20 mark, doch met slechts 5 mark per 100 K.G. worden belast, en voor de sluit- kool zal een invoerrecht van 2 a 2,5 mark (thans 4 mark) worden geheven. „Het Volk" schrijft o.a. over het nieuwe Dluitsche tarief: Gelijtk bekend is, gaan er ieder jaar geweldige hoeveelheden kool (duizenden wagons) naar het buitenland. En het grootste gedeelte is bestemd voor Duitsch land. In het eerste halfjaar van 1925 werd er 34 millioen K.G. witte en savoijle kool uitgevoerd, waarvan 27 millioen K.G. naar Duitschland ging. In denzelfden tijd ging er in totaal 27 millioen K.G. roode kool over de grens, waarvan 23 millioen K.G. naar on?.e Oosterburen. En van de 14 millioen K.G. bloemkool ging' er 13 millioen naar Duitschland. Het is dus duidelijk, dat de koolbouw tegen den grond ligt, wanneer de uitvoer naar Duitschland onmogelijk' wordt gemaakt. Wanneer in dezen tijG een wagon (10.000 K.G.) roode of savoijle kool óver de grens 'gaat, dan is daarvan de gemid delde waarde £200. Aan de grens wordt op, dien Wagon een invoerrecht gelegd van f 240dat is meer dan 10O pet. "Wanneer een wagon witte kool, Waar van de waarde ruim f 100 is, naar het Oosten wordt uitgevoerd, dan heft de Dluitsche fiscus eveneens f 240dat is 240 pet. Het is duidelijk, dat op deze wijize de uitvoer onmogelijk wordt gemaakt. Er gaat dan ook op| dit oogen blik geen enkele wagon witte kool naar Duitschland. De salarieering der rijks- ambtenaren. De Tel. verneemt, dat de volgende week de wijziging van liet bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren 1925 in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in Ambtenaarszaken zal worden behandeld. De belangrijkste voorgestelde wijzigingen zijn wel de volgende: In de eerste salarisklasse zullen de ge meenten Assen, Dordrecht, Helder, Hil versum, Leeuwarden, Vlaardingen wor den opgenomen. In de tweede klasse worden Ambt Har- denberg, Anloo, Havelte, Hindeloopen, Hoogeveen, Krimpen a. d. IJsel, Munten dam, Odoorn, Oostzaan, Oude Pekela, Sleen, Spijkenisse, Steenwijk en Zuidwol- de gebracht. Alle wijzigingen worden van kracht met ingang van 1 Januari 1926. Een referendaris ter departemente ge noot tot dusver een bezoldiging van f 4500 tot f 5400 met 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 300. Thans wordt voorge steld dit salaris te brengen op f 4600 tot f 5600 met 5 jaarlijksche verhoogingen van f 200. Een hoofdcommies zal f 3500 tot f 4500 verkrijgen met 5 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 200. Een commies komt op f 2500 tot f 3400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen' van f 100. Een klerk behoudt f 1100 tot f2000, echter met 4 jaarlijksche verhoo gingen van f 100 en 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. De schrijver le klasse krijgt f 1600 tot f 2100 met 5 tweejaarlijksche verhoogin gen van f 100; de 2e klasse krijgt f 1000 tot f 1500 met twee jaarlijksche verhoo gingen van f 100 en drie tweejaarlijksche verhoogingen van f100. De machineschrij ver ontvangt f 500 tot f 900 met vier jaarlijksche verhoogingen van f 100 zon der jeugdaftrek. De eisch, dat de ambtenaar ten minste twee dienstjaren moet hebben om in het bezit van de huwelijkstoelage te kunnen worden gesteld, wordt niet langer gehand haafd. (Men lette er op, hoe voorbarig dit be richt is. De vergadering moet nog gehou den worden en naar ons bekend is wordt er door de organisaties ijverig ge werkt om de leemten en onbillijkheden in het salarisbesluit op te sporen en te trach ten te verbeteren. En nu reeds komt de Tel. met bovenstaand bericht, dat waar schijnlijk alleen de voorstellen van deze of gene organisatie bevat, waarvan een of ander bestuurder een extraatje bij de Tel .wou verdienen. Red. Z.) Uit de Communistische Part'ij. Prof. G. Mannoury neemt in de Tri bune van gisteravond een dichterlijk af scheid van den partijleider van gister, den heer D. J. Wijnkoop, dat hij Berouw genoemd heeft: Aan mijn medekommunist D. J. Wijnkoop. Ik heb berouw, dat ik de tiende Mei Niet uit uw hand de hamer heb gerukt. Ik zie het helder nu: het was mijn plicht, Die ik verzaakt heb uit een laf beraad. Ik eer u en bewonder u. Gij hebt een wil,. Die zonder vragen: heb ik recht of niet, En zonder omzien naar een oer-begin Eén lijn wijst j Die ge volgt. "-'l En vraagt niet naar het loon. Uw weg voert van ons af: gij zijt een vijand nu Van wie in diepste grond niet anders zijn dan gij. Haathelper werdt ge, door het licht ver blind, Dat gij vooruit zaagt, en uw voet gleed uit. Ik zweer u strijd. Vaarwel. Ik heb be rouw. Een bisschop per 'vis- schersboot deScheldeover. Vrijf dagnamiddag arriveerde te Breskens Mgr Cahier, bisschop van Haarlem, vergezeld van zijn secretaris. Z.D'.H. was op terug reis uit België, waar hiji het gouden pries terfeest van zijn broer in het klooster te Eecloo had bijgewoond. De bisschop meende te vier uur per boot van Breskens naar Vlissingen te kunnen vertrekken om dan den trein van 5 uur 12 te nemen, maar deze boot .is sinds kort uit de dienstregeling vervallen en zoo stond Z.D'.H. voor den breeden waterplas van de Scheldemonding. Dank ziji echter het initiatief van den heer S. M. dei Vuist, hotelhouder, kon Z.D'.H. toch nog bijtijds Vlissingen bereiken. Door zijne bemidde ling werd onmiddellijk de motorvisschers- boot van de gebroeders van den Heuvel gereed gemaakt, waarin Z.D'.H. met zijn- secretaris plaats nam. Er was nog sleehts een half uur tijds en full speed ging het op Vlissingen af. Na een recordreis be reikte Z.D'.H. twee minuten voor het ver trek van den trein den overkant. Te Vlissingen is een Rotterdammer aangehouden, die in zijfn woonplaats en nu ook te Middelburg en Vlissingen Sich onder een valschen naam aan oplichting schuldig maakte. Zeeuwsche Reizigersver- e en i g i n g. Op verzoek vestigen wijf de aandacht van handelsreizigers in onze provincie op eene annonce in) dit num mer, waarin een vergadering! op Zaterdag a.s. wordt aangekondigd. Da bedoeling van deze vereeniging hebben wijl reeds eerder in een berichtje medegedeeld). Tevens verzoekt men ons mede te deelen, dat zij', die verhinderd zijn ter ver gadering te komen, en 'toch met de opt- richting sympathiseeren, zich kunnen aan melden bij het voorloopig secretariaat, Hoogstraat 128 te Middelburg. j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1