Uit de Provincie. f Kerknieuws. GENEESMIDDELEN A. G. VAN DER! REST, zelfde doel zooveel mogelijk naar den na middag worden verschoven. De maandag ochtendbestelling zal, als daardoor geen grootere belangen in het gedrang komen, vroeger dan anders beginnen, opdat de Zondagochtendbladen belanghebbenden zoo vroeg mogelijk in den ochtend berei ken. Moderne illuminatie. Men schrijft aan de „Maasbode": Ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan Limburg, werd de Munsterkerk te Roermond op bijzonder fraaie wijze verlicht naar een geheel nieu we methode van illuminatie. De verlich ting van een bouwwerk door middel van rijen gloeilampen langs de contouren, is vervangen door schijnwerperbelichting. Hierdoor wordt het gevaar ontloopen, dat de lichttechnicus lijnen accentueert, die door den bouwmeester niet als dominee- rend beschouwd worden, terwijl de hoofd lijnen in den schemer verdoezeld blijven. Het nieuwe belichtingssysteem van Phi lips vat de illuminatie van bouwwerken veel ruimer op. De bouwmeester heeft zijn schepping niet alleen in lijnen, maar ook in vlakken gedacht, dus moeten bij illu minatie de lijnen de vlakken met hun licht- en schaduweffecten niet verdringen Te Roermond wordt thans de theorie aan de practijk getoetst. Het grootsche gebouw der Munsterkerk werd aan alle zijden in lichtbundels ge zet, die zijn schoonheid op de juiste wijze deden uitkomen. Op de daken der omlig gende huizen zijn schijnwerpers opgesteld elf in totaal, die hun licht door het duis ter van den avond boren. Als een lichtend fantoom rijst het kerkgebouw op tegen den fluweelen nachthemel. Hoewel de schijnwerper reeds lang be kend is, brengt Philips dit systeem nu eerst in toepassing. De reden hiervan is, dat tot voor kort in schijnwerpers slechts booglampen gebruikt werden, die welis waar sterke maar slechts smalle lichtbun dels geven, niet geschikt voor illuminatie. Thans, nu Philips' Gloeilampenfabrieken er in geslaagd zijn groote projectie-gloei lampen te vervaardigen, kunnen met den schijnwerper breede lichtkegels met groo te basis verkregen worden. Daarbij komt nog, dat de gloeilamp-schijnwerper, een maal ingesteld, geen verdere bediening vereischt en rustig z'n taak vervult. Lichtreclame per vlieg machine. Een betrekkelijk nieuwe en zeer frap- peerende reclame, die in Amerika en Duitschland sporadisch, in ons land nog in het geheel niet werd toegepast, is de lichtreclame met hulp van de vliegma chine. De N. V. Van den Bergh's Fabrie ken trachtte reeds eenigen tijd deze ook in ons land toe te passen, doch stuitte daarbij op technische bezwaren en moei lijkheden van anderen aard. Tenslotte zijn deze niet onoverkomelijk gebleken en dank zij de medewerking van de K.L.M. zal in den avond van 24 October voor het eerst het woord Blue Band in lichtende letters boven Rotterdam worden gedragen. Tegen den enormen vleugel van het vliegtuig is een triplexplaat aangebracht, waarop de letters van 1 M. grootte in wit zijn geschilderd. Op deze letters branden 300 lampen. Van de vliegmachine zelf kan men 's avonds niets zien, hoogstens zal men haar schroef hooren werken. Na de demonstratie boven Rotterdam, welke van avond bij goed weer zal aanvangen, zal zij op andere avonden, ook boven andere steden in ons land gegeven worden. Het leveren door een wethou der aan de gemeente. Door het raadslid H. Kuypers te 's Her togenbosch is de uitspraak gevraagd van Ged. Staten van Noord-Brabant inzake de leveringen van tabak door wethouder F. van Meerwijk aan de Godshuizen, welke leveringen genoemd raadslid in strijd achtte met art. 24 van de Gemeentewet. Ged. Staten hebben na kennisneming van ambtelijke inlichtingen geen termen ge vonden om ambtshalve uitspraak te doen in zake naleving der gemeentewet door wethouder van Meerwijk. De opheffing der Rijksbetaal meesterskan toren. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan Ged. Staten der provincies een schrijven gericht naar aanleiding van het feit, dat de opheffing der Rijksbetaal meester skantoren tot verschillende vra gen met betrekking tot het provinciaal comptabel beheer aanleiding heeft ge geven. Aangezien tot dusver de Rijksbetaal meesters, gevestigd in de hoofdplaatsen der provincies, belast zijn met het beheer der provinciale fondsen, en zij derhalve zijn aan te merken als de rekenplichtige provinciale ambtenaren, bedoeld in art 118 der Provinciale wet, wijst de Minister er op, dat de opheffing van het ambt van Rijksbetaalmeester medebrengt, dat door Ged. Staten krachtens art. 156 der Pro vinciale wet, een andere functionaris wordt aangewezen als rekenplichtig amb tenaar in den zin van genoemd art. 118. Oude kippen naar Duitsch land. Wij lezen in de „Zierikz. Nieuws bode" Te Bergen op Zoom is de vorige week een wagon oude kippen en eenden geladen voor Duitschland. Reeds bij de in ont vangstneming aan de verschillende sta tions bleek, dat deze eerste verlading met groote moeilijkheden gepaard zou gaan. Immers de verpakking was totaal onvoldoende van meer dan twee>-derde deel der deelnemers, waardoor sommige man den of kooien, gedurende- de reis naar Bergen op Zoom stuk gingen en de die ren dan met de grootste moeite weer ge vangen moesten worden. Andere manden waren weer te veel afgesloten, waardoor verschillende kippen dood aankwamen. Weer andere zendingen waren voorzien van onduidelijke adressen of van adres sen op 'n stukje papier geschreven, die door den regen van de kisten of manden afweekten. Sommige inzenders hadden bo vendien zieke dieren ingepakt. Natuurlijk werden alle deze dieren afgekeurd en geweigerd. Opmerkelijk was, dat de in zenders, die uitstekend verpakkingsma teriaal gebruikt hadden, ook het beste pluimvee meegaven. Deze inzenders zul len dus tevreden kunnen zijn met den uitslag, doch de andere inzenders zullen slechts uitbetaald krijgen wat van hen ingeladen is geworden. De vertegenwoor diger van de Duitsche firma was over de verpakking ook allesbehalve tevreden en soms kostte het heel wat moeite hem te bewegen om toch van zulke inzen dingen nog aan te nemen wat goed aan kwam. Hij: wilde maar direct alles wei geren uit zulke inzendingen. Het kan hier worden gezegd, dat het Bestuurslid der V.P.Z., die zoo welwillend was geheel belangeloos, de leiding op zich te ne men, gedaan heeft wat mogelijk was om nog te redden wat te redden viel. Wij kunnen hem gerust een woord van lof toezwaaien en dankbaar zijn voor zijn uitstekende leiding. Het is hem tevens gelukt een doelmatiger regeling te tref fen in overleg met den heer van Aspe- ren Vervenne. Wanneer nu wordt ver zonden, zal zulks moeten geschieden in degelijk verpakkingsmateriaal en moeten de dieren eerst gekeurd worden. B'e bietencampagne in Z.- Vlaanderen. De bietencampagne is thans in vollen gang. Van alle wissels in West-Zeeuwsch-Vlaander-en worden de suikerbieten per tram en van de in de omgeving van Breskens liggende akkers per boerenwagen aangevoerd, zoodat er groote partijen op de haven aankomen. Alhoewel de afvoer in de schepen maxi maal is, liggen er toch op het haven emplacement groote hoopen op inlading te wachten. 'Met het weer heeft men het totnogtoe goed getroffen, doch als de regendagen komen en de bietenmassa's slijk meebrengen, begint de ploeterarbeid voor de havenarbeiders, waarvan reeds menige reiziger, die de Prov. boot of tram verliet, toeschouwer kan zijn ge weest. De arbeid duurt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, soms wel tot tien uur. In dezen tijd wordt veel geld verdiend. Directe belastingen. Ver plaatst rapt 1 Nov. a.s. de kommiezen 2e 'kl. J. M. v. Noort van Hulst naar Lobith, J. C. Springer van Hontenisse naar Zundert. Goes. Wij herinneren nogmaals aan de eerste lezing in dit seizoen van de Vereen, voor Chr. Winterlezingen alhier op Maan dagavond a.s. (spreker ds Dijkstra). Voor hen, die zich willen opgeven als lid, zij er aan herinnerd, dat dhr B. C. Sliggers, al hier, secretaris dezer vereeniging is. Verbandsioffen, Artikelen voor Toilet- en Ziekenverpleging Apotheek. GOES. Telef. 163. Vlissingen. De S.-D. 'raadsfractie heeft den raad voorgesteld, het aantal leerlin gen voor alle 7 openbare lagere scholen te bepalen op 216 en daardoor te ver krijgen, dat het rijk voor alle scholen 6 leerkrachten betaalt, dus ook voor de drie scholen, waarvoor thans reeds een boventalligen leerkracht is aangesteld. Be heer arts P. A. Jens, alhier, is door B. en W. van Amsterdam be noemd tot gonlroleerend geneesheer van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst al daar. Westkapelle. In de raadsvergadering van Vrijdagmiddag waren afwezig de hee- ren Louwerse en Peene. (Peene kwam later ter vergadering.) Een schrijven werd voorgelezen van Ged. Staten waarin het maximum-aantal vergunningen voor deze gemeente is bepaald op 5 met ingang van 1 Januari 1926. Alsnu werd behan deld de gemeentebegrooting 1926. Zon der op- of aanmerkingen werd deze met algemeene stemmen vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 39558.07 met een post van onvoorzien hieronder begrepen van f 2084.03V2 gewone dienst. Be ka- pitaaldienst met f 148.25V2 goed slot van 1924. Vervolgens werd nog een bespre king gehouden over het aanhouden van een met 1 Januari 1926 op wachtgeld; gesteld wordende onderwijzer der O. L. school. Daar nog nadere inlichtingen zul len worden ingewonnen, zal in een vol gende vergadering hierover een beslissing worden genomen. De rondvraag leverde niets op. Ternetizen. Een groot gedeelte van de Donderdag gehouden zitting van den ge meenteraad ging verloren met de voort gezette behandeling der wijziging van de concessievoorwaarden voor de electrische verlichting in de kom, die de vorige ver gadering onder eenige beroering was ge ëindigd. De heer Hamelink nam het woord „scbofL", dat hij den heer Van Riet had toegevoegd naar aanleiding van het voor lezen van een voor hem beleedigenden brief van den heer L. J. van der Lubb terug, en wijzigde dit, dat genoemd mede lid een loopjongetje was voor genoem den administrateur der centrale. Onder welke verhoudicgen de behandeling dezer kwestie 'gekomen is, werd gekenschetst door de klacht van den heer Verlinde, dat de administrateur de leden die blijk geven niet zonder meer te willen ingaan op de eist hen der Industrieefe Maatschappij, doch er in het belang der gemeente een andere zienswijze op na houden, tegen over derden op minne wijze beleedigd en door het slijk tracht te sleuren, en dat zelfs door hem doodsbedreigingen zijn geuit. Door den voorzitter werd namens B. en W. "dergelijk optreden afgekeurd, doch betoogd, dat men zich daardoor niet van de zakelijke overeenkomst met de In- dustrieele Maatschappij moet laten af leiden. Woensdagavond was het personeel van de Zeeuwscli-Vlaamsche tram bezig met, het verplaatsen van een tankwagen op het emplacement alhier. Bij hen was ook de daar wonende trambeambte De B., wiens vrouw in bet benedendijks gelegen tuintje werkte, en bet bijna 2-jarig zoontje hij zich had. Plotseling liep het kind hovendijks en kwam met het hoofd terecht tusschen de buffers van den stil- staanden en den met de hand geduwden tankwagen. De kleine was onmiddellijk dood. Het vreeselijk ongeval gebeurde on der de oogen van de oudere, die, toen zij- op het laatste oogenhlik het gevaar zagen, dat niet meer konden voorkomen. (M. C.) St. Maartensdijk. In een tot den Keu ringskring St. Maartensdijk behoorendel gemeente werd ter levende keuring aan geboden een varken dat geheel werd goedgekeurd. Na de slachting bleek het te Ijjiden aan een buitengewoon verspreide tuberculose. (Th. Ct.) Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. B. en W. herinneren er aan, dat in de vergadering van 29 Mei j.l. werd aangehou den hun voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Ver. vooi Chr. U. L. O., ten einde in het genot te worden gesteld van de gemeentelijke vergoe ding, bedoeld in art. 100 der L. O.-wet 1920 en wel tot een bedrag van f 386G.86. Dit verzoek had betrekking op vermeende aan spraak op vergoeding der jaarwedde van een boventalligen onderwijzer aan genoemde school over 1923, op grond, dat de gemeente over het jaar 1922 aan de openbare Ulo-school de jaarwedde van een leerkracht voor haar rekening jiad genomen. Daar nu ingevolge de wet deze vergoeding slechts kan worden uit gekeerd over het tijdvak gedurende hetwelk aan de openbare school meer onderwijzers werkzaam zijn dan het aantal, waarvan de jaarwedden door het Rijk aan de gemeente worden vergoed en tot twee jaren daarna, waren B. en W., mede aan de hand van eene beslissing van Ged. Staten van Noord- Brabant en het oordeel van de redactie der „Gemeentestem", van gevoelen, dat het school bestuur over 1923 op de gemeentelijke ver goeding geen aanspraak kon maken. Bij een onderhoud met den inspecteur van het L. O. over deze kwestie meende deze op grond van een drietal feiten, dat het schoolbestuur wèl aanspraak kon maken op de verzochte ver goeding. In de eerste plaats werd door den inspecteur gewezen op het feit, dat de boventallige leer kracht zoo niet in functie getreden dan toch benoemd was in 1923 en deze benoeming had aangenomen. B. en W. achtten dit argu ment niet steekhoudend, daar de L. O.-wet in het betrekkelijk art. 100 spreekt van on derwijzers, die werkzaam zijn en die verbon den zijn aan eene school, zoodat de benoem de leerkracht in functie moet zijn getreden alvorens voor hem eenige vergoeding wegens jaarwedde kan worden verkregen. De betrok ken onderwijzer trad 1 Januari 1923 aan genoemde school in functie. Ten tweede was de inspecteur van oordeel, dat B e.n W. ten onrechte in de meening zouden verkeeren, dat de gemeente, vanaf het begin van den cursus 1923, bij besluit van den minister van Ond., dd. 31 Januari '24 de rijksvergoeding was verleend voor den vijfden onderwijzer van bijstand, daar in de beschik king gesproken werd van de vfjfde leerkracht, zoodat de gemeente één boventalligen onder wijzer voor hare rekening had. Dit argument konden B. en W. in geenen deele onderschrijven. Dat hier door den mi nister bedoeld was een vijfde onderwijzer van bijstand bleek h. i. uit de in het desbetref fende verzoekschrift van B. en W. vermelde feiten niet alleen, doch ook uit de aan de beschikking verbonden voorwaarde, dat het aantal leerlingen, dat als werkelijk school gaande bekend staat, minstens 131 zou be dragen. Dit cijfer stemde overeen met het aantal leerlingen volgens de wet 1923 voor 1 hoofd en 5 onderwijzers. 1 Ten derde merkte de inspecteur op, dat als datum van ingang in het besluit was vermeld 1 September 1923, terwijl de nieuwe cursus aan de openbare Ulo-school was aan gevangen 27 Augustus van dat jaar, zootfat de jaarwedde van den 5den onderwijzer van 27 Augustus tot 1 September voor rekening der gemeente bleef. Uit welk feit voor de Christelijke Ulo-school het recht sproot om vanaf 27 Augustus 1923 in aanmerking te komen voor de verzochte vergoeding. Het ont moette bij B. en W. bezwaar, dat deze geheel op willekeurige wijze in de ministeriëele be schikking vermelde datum, die niet in hun verzoekschrift voorkwam, zij hadden ge schreven van den aanvang van den nieuwen cursus 1923 den grondslag zou moeten vormen voor de toekenning van eene ver goeding voor een boventallige leerkracht aan de bijzondere school. Niet, dat zij zoo gaarne de Vereeniging voor Chr. Ulo zouden willen zien onthouden de bezoldiging van een on derwijzer, die benoemd was in de volle over tuiging van het schoolbestuur, dat zijne jaar wedde volgens de wet ten laste kwam van de gemeente, maar omdat zij slechts op reëele gronden den raad zouden kunnen en mogen adviseeren om de voor genoemd doel benoo- digde gelden uit de gemeentekas ter beschik king van het schoolbestuur te stellen. B. en W. richtten zich om inlichtingen tot den minister, die meldde, dat hij bedoeld heeft den vijfden onderwijzer van bijstand, doch dat hij geen aanleiding kon vinden om den datum genoemd in de beschikking, te vydj- zigen. Waar hierdoor is komen yast te staan, dat de gemeente van 27 Aug. tot 1 Sept. '23 voor de bezoldiging van den vijfden onder wijzer van bijstand geen aanspraak zal kun- nën maken op vergoeding van het Rijk, zal inderdaad uit dit feit ofschoon uit eene ommissie van de zijde van den minister ontstaan het bestuur der vereeniging voor Chr. U. L. O. het recht kunnen ontleenen, om eveneens van 27 Aug. 1923 af tot 1 Januari 1924 tot welken datum een boventallige onderwijzer werkzaam was in aanmerking te doen komen voor vergoeding van de bezoldi ging uit de gemeentekas toegekend aan haren boventalligen onderwijzer. In verband met een en ander stellen B. en W. voor aan de vereeniging f 1383.63 toe te kennen, berekend naar den wettelijken grondslag van het gemiddeld aantal leerlin gen per onderwijzer en naar de bezoldiging van de boventallige leerkracht over het tijdvak van 27 Aug tot en. met 31 Dec. 1923. B. en W. leggen over het voorstel der hoeren Berger, Lindeijer en van Hal om de schoolvoeding en kleeding uit te breiden tot de leerlingen van voorbereidende (bewaar) scholen, zulks omdat "uit het onderzoek door den schoolarts gebleken is, dat ook meerdere dezer leerlingen behoefte hebben aan meer en betere voeding. B. en W. wijzen er uitdruk kelijk op, dat de bevoegdheid van de gemeente om voeding en kleeding te verstrekken aan schoolgaande kinderen, ontleend wordt aan de Leerplichtwet, doch dat er geen wette lijke verplichting bestaat voor het bezoeken van bewaarschol: n. Dit onderwijs wo.dt gegeven aan de Fröbelschool van het Nut en aan een viertal kerkelijke bewaarscholen. Nog nimmer hebben de besturen dier instelllingen voor een deel hunner leerlingen om kindervoeding gevraagd en ook de schoolarts spreekt er niet over in zijn verslag over 1924. B. en W. meenen dan ook, dat het verstrekken van betere voeding en klpeding, aan de kin deren der bewaarscholen ingevolge de wet tot regeling van het Armbestuur bij de instellin gen van weldadigheid behoort. Reeds verleden jaar overwogen B. en W. om tot invoering van autotractie Jjy den rei nigingsdienst over te gaan. Dit niet alleen om te bezuinigen, maar ook omdat door de uitbreiding der stad, de dienst der reiniging op den duur geen voldoende bezetting biedt om tijdig ophalen van huisvuil te verzekeren en voor het schoonhouden der straten te kun nen zorgdragen, terwijl op de wegen de stof grooter hinder oplevert, dan wenschelijk en noodig is. Men zou dan ook tot meer per soneel en meer paarden en wagens moeten geraken. De ervaring, welke met autotractie is opgedaan, leert, dat dit vervoermiddel de voorkeur verdient boven paardentractie. Het invoeren van het „auto-paard" werd niet goed geacht, omdat de tegenwoordige wagens dan toch niet bruikbaar zijn en ook proeven met een motorvrachtwagen en volgwagen voldeden niet. B. en W. geven data ook de voorkeur aan electromobielen en wel door aanschaffing van „elite-wagens", die reeds in meerdere gemeenten worden gebruikt. Het voorstel, waar in zich de accumulatoren bevinden, kan wor den afgekoppeld en op andere wagens ge plaatst. Het vullen der accumulatoren geschiedt 's nachts, geheel automatisch, en zonder toe zicht. Zoodra een accumulator gevuld is wordt de stroom vanzelf uitgeschakeld. De wagen kan door 2 man bediend worden. De vuilnis-auto's kunnen 5 fcub. M. 'huisvuil bevatten. Voor- loopig zouden moeten worden aangeschaft 2 vuilnis-auto's ad f 14.650, een veegauto van f 14.850, 1 sproeiwagen van f 14.750, 1 mod- derwagen van f 14.400 en gelijkrichters van f 1200, te samen f 79.000. Dit kan worden verminderd met opbrengst van 7 paarden en 9 wagens, te ramen op f2300. Een eenvoudige garage wordt geraamd op f 19000. Van het personeel kan 3 man op wachtgeld worden gesteld en aanstelling van 2 nieuwe wordt voorkomen. Een paard en één tonnenwagen voor niet op het riool aangeslotenen moeten worden behouden. De sproeiwagen kan wor den gevuld met water uit het Dok, watergang of kade en kan 30 maal per dag 3000 L. water sproeien. Het stroomverbruik voor alle wagens gerekend tegen 7 ct. per KWU, wordt geraamd op f 2750. Door invoering van autotractie worden ver schillende exploitatieposten verminderd met te samen f 17.776, doch andere verhoogd of in gevoerd tot een totaal van f21193. Op deze exploitatie drukt het eerste jaar het wachtgeld met f 4500, doch het volgende jaar is dit reeds maar 70 pet. meer, indien de betrokken werklieden niet elders zijn te werk gesteld of gepensioneerd, in welk geval de geheele post vervalt. Waar echter de in voering van eene autotractie na enkele jaren tot een bezuiniging leidt (bij de som van f21193 is ook rente en aflossing van aan te gane leerlingen gerekend) reeds thans het aanstellen van meerdere werklieden en het aanschaffen van materieel voorkomt en bo vendien de gemeentereiniging ten goede komt, meenen B. en W. te moeten voorstellen, tot de uitvoering van dezen maatregel over te gaan. Verleden jaar besloot de raad te voldoen aan een verzoek van den leider van de Gemeentelijke Handelsherhalingsschool om den naam dier school te wijzigen in „Handels avondschool", doch niet om de benaming van „leider" en „onderwijzer" te veranderen in „directeur" en „leeraar". In een vergadering van de betrokkenen is intusschon de wen- schelijkkeid van het laatste nogmaals naar voren gekomen en wel1 ton eerste, omdat de school door haar leerplan en de behaalde resultaten in geen enkel opzicht achterstaat bij andere scholen van gelijken aard. Ook zouden buitenstaanders de school wegens de benaming barer leerkrachten veelal beschou wen als een inrichting eenigszins minder waardig aan andere van dezelfde soort. Anderzijds zouden de leider en de onder wijzer thans reeds somtijds worden aangespro ken worden met „directeur" en „leeraren". B. en W kunnen zich met deze motieven wel vereenigen en stellen daarom voor, over eenkomstig liet advies van de Commissie van Toezicht op het L. O. op het gedane verzoek gunstig te beschikken. Nog wordt overeenkomstig Jiet desbetreffend verzoek voorgesteld de pachtsom van een perceel land bij „de Nolle", zijnde f 375 aan de firma F. Wibaut en Zoon voor een derde (dus f 125) te restitueeren, omdat het land veel heeft geleden, toen het ten deele moest worden gebruikt ten behoeve van het aan leggen van den Nolleweg. Overname Brug. Waar een nieuwe brug over de watergang naar de terreinen van de Woningbouwveree- niging „Goed Wonen" ten noorden van den Singelweg f 2000 zou kosten en de aannemer van, den bouw der woningen den heer F. Smulders te Breda, bereid is de door hem daar gebouwde brug, die hij zou kunnen wegnemen, over te doen voor f 425 plus f 30 voor twee baddings of totaal f 455,. stellen B. en W. voor tot dit laatste te besluiten. Verhuur van grond. Voorgesteld wordt aan de Mij tot Expl. dei- Steenkolenmijnen Laura en Vereeniging te Eijgelshoven te verhuuren 6560 vierk. M. grond aan de Oostelijke zijde van de tweede binnen haven voor f 2296 per jaar, teneinde dit ter rein tot het opslaan van steenkolen te ge bruiken. ««M—imt—kwn—iiiiiMii—mmu—i— Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schipluiden J. J. de Vries te Buien; te Rijkoord R. C. W. J. Hoek, te Vuren en Dalem; te Steenwijk, .J P. van Leusden, te Oud- woud. Aangenomen naar Suawoude door G. Lans te Ouderkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Molkwerum door C. B. B oe re, cand. te Da pel le a. d. IJssel; voor Gouderak door J. C. Klomp te "VViest- broek. Geref. Kerken. Zestal te 's Gravenhage-Opst, C. Bouma, te Zwolle, N. Buffinga te 'Rotterdam, S. G. de Graaf te Amsterdam, Dr J. Hoek te Soest, G. R. Knijper te Haarlem en Dr J. C. de Moor te Utrecht; te Sche- veningenDr C. Bouma te Zwolle, G. O. Denner te Emmen, D. van Dijk te Gro ningen, C. N. Impeta te Kampen, J. v .d. Meulen te 's Hertogenbosch en F. C. Meijster te Rotterdam. Beroepen te Soest (2e pred.) B. Alke- jna, te Maarssente Den Haag (Wiest) R. E. v. Arlcel te Utrecht; Aangenomen naar Strijen door A. v. d. Vegt, te Oldehove. Evang. Lutli. Kerk. Bedankt voor Schiedam door J. 5. Schroder te Amsterdam. Geref. Gemeente. Tweetal: te Sliedrecht G. H. Kersten te Ierseke en M. Hofman te Krabbendijke. Middelburg. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft onder bepaalde voor waarden aan Nehalennia verlof verleend het poortje van de ,Gasthuiskerk te doen restaureeren. Ds W. Moene zal op 15 Nov. af scheid nemen van de Gerei', kerk te Oost burg. D:e heer R. J. de Boer, theol. cand. te Zwartsluis, die het beroep naar de Geref. Kerk te Wiei-den had aangenomen, is op zijn verzoek daarvan ontheven. Het Zendingsbureau te .Oegstgeest verzoekt ons de aandacht van belang stellenden er op te vestigen dat .in ver band met de van 18 Nov .te houden landelijke Zendingsweek, op Woensdag1 28 October a.s. voor den Chr. Radio-omroep te Hilversum zal gesproken worden door den Zendingsdirector Dtr K. J. Brouwer. Een zendingsjubileum. In de „Geldersche Kerkbode" vertelt Dr J. G. Seheu- rer van *een „zendingsjubileum" dat wel in breeder kring mag bekend worden. Toen de heer Haffenden, agent van het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap in 1844 Java bezocht en van die gelegenheid gebruik maakte Bijbels te verkoopen, was hij verwonderd over de bereidwilligheid der be volking, om Bijbels te koopen. Dit verrassend resultaat had ten gevolge, dat de heer Penninga, -opgeleid in het Utrecht- sche Zendingshuis, in 1885 als subagent voor Java werd benoemd, 25 Juni kwam kü te Singapore aan, vanwaar 'hij zijn arbeid in dienst van het genootschap begon. Bijna onafgebroken heeft de heer Penninga in onze Koloniën gewerkt. Met uitzondering van Ambon en bijbehoorende eilanden, heeft hij gansch Ned.-Indië doorkruist. Dit reizen ging dikwijls met groote moei lijkheden en gevaren gepaard. Reizen van 3 a 4 maanden achter elkander wareii ge woon, en het was maar zelden, dat deze ijve rige broeder 3 a 4 weken bij vrouw en kinderen kon doorbrengen. Boekdeelen zouden te schrijven zjju over al de verschillende wederwaardigheden, belang rijke ontmoetingen en dikwijls verblijdende tee kenen van Gods werk onder die millioenen heidenen en Mohammedanen. Laat de enkele mededeeling voldoende zijn, dat door dezen arbeid der Bijbelcorportage in deze 40 jaren meer dan 800.000 Bijbels en gedeelten des Bijbels zijn verspreid gewor den.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6