AT DE ZEEUW n zijn. it de ProtiKie. Metselaa ans een te Goes in wiens en is. TWEEDE BLAD. In 's levens branding, Buitenland. inke zware Menwagen 7 flink Dienstmeis 99 Gemeenteraad van Goes. FEUILLETON, TE EO DO* .genmakerij Brigdamme. TE BQORi len Menwagen. )DDE, Triton, Souburg. dei een Handknecht gd, bij A. BUIJS, 1 St. Laurens (Noordwe Mei een Knecht benoodit gens huwelijk een IWeii WISSE, „Kromwege", Soubur Mei een Handknecht eid of aankomende Klei jd. J. MALJAARS, Hu lin, Qostkapelle, Mei een Paardenknec, n Meid gevraagd, tevei ip l'/j-jarige Springstii :iertje, oud 10 maanden, lin. raagd KOSTEN Cz., Wemelding in 1 November gevraagd gen eneden 20 jaar, zelfstand ude werken en eenigszil Adres Mevr. HÖFELEIK| r, Oprit 19. ■I VAN VRIJDAG 23 OCTOBER 1925. No. 20. NIET TE VERGETEN. Men hoort ook van de „jongeren" wel eens zeggen: „Patrimonium is uit den schoolstrijd geboren". Volkomen waar. Maar toch niet zoo, dat de „ouderen" eens bij elkaar kwamen, om zich .als werklieden bij den Schoolstrijd aan te sluiten. Neen, die „ouderen" namen een zeer beslist standpunt in, streden hun eigen strijd, wierpen een dam. Öp tegen den stroom van den tijd. Zelfs al was er toen geen schoolstrijd' geweest, dan nog hadden zij zich ver dedigend opgesteld tegenover liberalis tische schoolwetmannen, die zich tracht ten te werpen op de zich allengs meer ontwikkelende arbeidersbeweging, om aan Üe kinderen van ons volk een soort onder wijs op te dringen, dat ontbloot was van eiken positief Christelijken grondslag. Zeker ,uit dien strijd is Patrimonium geboren, maar het voerde dien strijd zelf, het wierp er zich midden in- Laten de tegenwoordige leden van Pa trimonium dit nooit vergeten- Kuyper, Klaas Kater, Hovy en Poesiat, zij stonden naast elkaar op de bres, zij vochten voor het christelijk onderwijs. Let maar op de geschiedenis, i Toen op een der Kerstdagen van '1875 het Alg. Ned. Werkl. Verbond openlijk partij koos voor het Neutraal Godsdienst loos Staatsonderwijs, werd aan alle Chris telijke arbeiders, de handschoen toege worpen- En toen men den driesten moed had in openbare vergaderingen en in de Eerste en Tweede Kamer het besluit van dat verbond voor te stellen als ver tolkte dat den wensch van DE werklieden, toen stond „Patrimonium" op om in den Naam des Heeren voor onze Christe lijke arbeiders op de bres te gaan staan. De jongere leden van Patrimonium meesmuilen wel eens en verdenken die 'oudere strijders van conservatisme, wijl zij de stoffelijke nooden van ons volk wat naar achteren schoven- Maar, dat is geen conservatisme in dien zin, waarin men dat gewoonlijk be doelt. i 1 Hun conservatisme dreef hen uit meer te vragen naar de 'oude paden van het recht en het gaf hun tevens den moed: om over het gansche terrein van "het maatschappelijk leven de prediking van onzen Heiland te doen hooren: „Zoek eerst het Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid." Gerechtigheid op alle terreinen van het leven. Zij geloofden dat duurzame verbetering van maatschappelijke toestanden niet al leen bestaat in een verbeterde levens positie van enkelen, maar in het terug- keeren van heel ons maatschappelijk leven tot Gods Woord en Zijne ordinan tiën. Zij wisten, dat geen orde of welvaart fcan bestaan in een maatschappij bestuurd volgens die beginselen van de Internatio nale en het Communisme, maar alléén daar waar Christus als Koning en Wet gever wordt geëerd en Zijn Evangelie heerschappij voert. Zoo was die positie van de „ouderen" uit die dagen- En toen het blad „De Werkman", uit gegeven door het neutrale Werklie denverbond, inplaats van de belangen der werklieden te behartigen, den spot dreef toet wat onzen mannen heilig was en hun geloof in den Christus Gods be lachelijk maakte, toen voelden zij het als hun roeping om allereers! Gods Woord en de traditiën onzes volks weer bij hun mede-werklieden in eere te brengen. En daarom ook bonden zij den strijd aan tegen het Godsdienstlooze Staatsonder wijs Er is ook een heilig conservatisme. Mits we maar willen bukken voor het Woord onzes Gods. (Fr. Dagbl.) H. A. V(erra). Gisteravond vergaderde de Gemeente raad van Goes. Voorzitter de Burgemees ter. Opening met gebed. Allen aanwezig;. De ingekomen stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. Die voorz. deelt naar aanleiding van den aanbouw van een lokaal aan de Rijks Landbouw Wiinterschool nog mede, dat de zaak zoo zit: wanneer uitbreiding moet plaats hebben, dan is de gemeente daartoe verplicht tegen een jaarlijksche vergoeding van hoogstens 6 pet. der kos ten. De Minister heeft dit bedrag een zekere huur vastgesteld, zoodat de bouw van een nieuw lokaal heeft plaats gehad. Verzoek om afschrijving van belasting. Toegestaan. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1924 wordt goedgekeurd (goed! slot 35735.08). Voorstel tot het treffen van tijdelijke voorzieningen tot behoud van den toren op do Groote of St. Maria Magdalenakerk. Dhr v. Melle vraagt, waarin die tijde lijke voorziening bestaat, die Bi. en iWj. willen treffen. Die voorz. antwoordt, dat de Directeur van Gemeentewerken deze zaak heeft besproken met den architect v. d. Kloot Meijfeurg. Door deze lieeren is een tijdelijke oplossing gevonden. Dihr v. Melle is hiermede niet bevredigd. Spr. en dhr Eckhardt hebben den toestand! ter plaatse gezien. Het is daar een de solate boel. Die voorz. zegt, dat aan het dak niet wordt gekomen. Alleen de toren is in onderhoud biji de gemeente. Spr. merkt op, dat de heeren zeker den heer Rot huizen bereid hadden gevonden biji hun bezoek inlichtingen te geven, als hem dit was gevraagd. Dhr v. Melle zegt: het moge formeel juist zijn, dat alleen de toren in onder houd is bijl de gemeente, maar de kerk kan niet alleen voor rekening vair de Herv. Gem. komen. Het monumentale ge bouw is de trots van iederen Goessenaar. Het is niet billijk en recht, dat de last van 't onderhoud alleen zou komen voor de Ned. Herv. Gemeente. Het ligt ook op den weg der gemeente om zulk een monumentaal gebouw voor ernstiger ver val te bewaren. Spr. zou den toestand bij den toren, bedoeld in 't voorstel van B. en W. voor rekening der gemeente afdoend willen herstellen. In de kringen van Ged. Staten is wel eens aanmerking gemaakt op de schrielheid der Goesche gemeente ten aanzien van de Groote Kerk. Van die zijde is dus geen bezwaar te vreezen. Dhr v. Poelgeest vindt de oplossing van B. ën Wj. prachtig. De commissie voor de Restauratie en de gemeente wa ren het eens. De zaak is deze: Het dak van de kerk, dat met den to ren niets te maken heeft, laat water door. Eë restauratiecommissie heeft op' 't oogenblik geen gelden om dat dak te res- taureeren. De gemeente wil doen, wat opi 't oogenblik noodig is 'voor 't behoud van den toren. Er is geen enkele reden, om nu f 1500 voor dak-restauratie uit te geven. Spr. merkt nog: op, dat voor de restauratie in haar geheel de gemeente toch ook bijdraagt. Dhr .Eckhardt ontkent, dat het dak van de kerk niets met den toren heeft uit te staan. Wanneer het dak niet wordt gemaakt, zijn over 5 jaar enkele Toren- j binten weer rot en 'tgeld is weggegooid, j Spr. zou het dak, rond den toren, af- doende willen herstellen. ïlhr v. Poelgeest zegt, dat dhr Rothui- I zen. dat ook wil. Dit blijkt uit de stuk ken, die ter inzage hebben gelegen. Laten we de wijze waarop aan hem overlaten. Dhr v. Melle handhaaft zijh voorstel. Wanneer later de restauratie-commissie weer geld heeft, zullen er vele herstel-? lingen zijn, die minstens even hard noo dig zijn. Dhr Labrijin zegt, dat 'de restauratief comm. noodgedwongen accoord is gegaan j met het voorstel van B. en W|. Beter een half ei dan een. leege dop. De toe komst voor de restauratie is zeer zor gelijk. Het is zeer de vraag, of er in de toekomst voldoende geld voor restau ratie zal zijln. Spr .brengt hulde aan de kerkvoogdij!, die zeer groole offers voor de restauratie brengt, maar ziet de toekomst zeer pes simistisch in. Volgens de monumenten- comm. doet Goes minder dan andere- 12) -o- Ik zou wel eenswillen weten, wat zij van mij denkt, want, zij vermoedt natuur lijk, of waarom verbelde zij mij dan zoo in eens, zonder eenige aanleiding, dat zij trouwen gaat? Floss kwam dien dag niet meer bij hem ,en het viel hem niet moeilijk de reden te gissen- „Ik hoop, dat zij nooit meer hij mij komt", zeide hij bij zichzelf, en hij liep de kamer gejaagd op en neder. „Het is mijn plicht haar te vergeten, en het zal mij gelukken; als zij mij met ïust wil laten! In ieder geval zal ik zorgen, dat ik zoo gauw mogelijk uit dit huis bom-" De avond viel hem zeer lang. Het scheen alsof het nooit tijd zou worden om naar bed te gaan. Van uit de salon beneden, drong flauw het geluid van praten en lachen tot hem u-oor. Hij kon Floss' stem hooren, zacht en ^üzilcaal, -en nu en dan kon hij de nor- Sche stem van den ouden dokter onder leiden. i. Maar er was nog een mannelijke stem, die niet van den dokter was. Een scherpe onmuzikale doordringende stem- Niet pre cies een stem, die hem vreemd was; hij had ze meer gehoord hier of daar, maar waar, dat kon hij zich niet herinne ren. „Ik heb ze zeker hier gehoorjd,", zeide hij, zijn wandeling 'even stakende. „Natuurlijk, het is haar aanstaande echtgenoot- Hij zal haar zoo straks nog kussen, dat ik het hooren kan- En hij1 sloot zijn lippen vast opeen, en hernam zijn rustelooze wandeling door het ver trek. Toen stond hij weder stil- „'Ik zal het te hoven zijn, denk ik, als ik er eens op geslapen heb" peinsde hij. „Het kan mis schien slechts een voorbijgaande neiging zijn. Ik ken haar eerst sedert veertien' dagen en de liefde kan in zulk een kor ten tijd geen zeer diepe wortelen hebben geschoten. Mijn leven is in den laatsten tijd zoo eenzaam geweest, en zij was zoo vriendelijk voor mij, en dan is ze zoo lief en zoo gezellig, het is dus geen wonder, dat. ik een beetje verliefd ben geworden. Maar het is alleen maar ver liefdheid. Als ik hier vandaan ben en haar niet meer zie, zal ik weer genezen zijn' denk ik". Hij werd eindelijk moe van het op en neder loopen, door de kamer en liet gemeenten aan 't herstel van haar mo numenten. Spr. steunt het voorstel van den heer van Melle warm. Spr. had niet den moed, om het te doen, maar nu het gedaan is, kan hij1 het niet anders dan steunen. Dhr Goedbloed vond het voorstel oor spronkelijk ongelukkig. Het is een lap middel en later moet toch afdoende voor ziening komen. Spr .vraagt of het uitge sloten is, dat de gemeente en de ker kelijke gemeente samen het werk rond den toren doen uitvoeren, nu de restau ratiecommissie geen middelen meerheeft Spr. heeft vandaag gehoord, dat er plan nen in die richting gemaakt zijln. Men wil gelden inzamelen. Spr .wil uitstel van behandeling, opdat B. en W'. nader over leg kunnen plegen. Dhr Crucq zegt, dat het onderhoud van de kerk -een te zware last voor de kerkvoogdij is. 'Ook het particulier initia tief schiet te kort. Ook deze spreker is voor aanhouding. Dhr v. Poelgeest concludeert, dat de commissie voor de restauratie geen kans ziet om het dak binnen afzienharen. tijd te restaureeren. Dat is juist reden om tot tijdelijke herstelling over te gaan; want dan geeft het niets, of een stukje nieuw dak er in zit en het andere deel rot 'blijft. Dhr Eckhardt stelt aanhouding voor. Dhr Labrijn meent ook, dat de technici de zaak nog eens moeten onderzoeken. De voorz. zegt, dat een en ander dan dient uit te gaan van de restauratiecomm. Want Bi. en W, zijd daartoe niet verplicht. Dhr Vienings meent, dat de Raadsle den zelf ook eens op onderzoek kannen uitgaan. Dhr v. 'Melle merkt op, dat de restauratiecomm. een. nader verzoek aan den Raad kan richten. Dhr v. 'Poelgeest zegt: „En die commissie ging accoord met het voorstel yan B. en W.Dhr Goedbloed merkt op, dat intusschen van particuliere zijde galden ingezameld kun nen worden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel tot aanhouding aangenomen met de stem van den .heer v. Poelgeest tegen. Vooraf - had de voorzitter gezegd, dat B. en W|. hun voorstel dan zouden te rugnemen en rustig afwachten. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1924. Goeggekeurd met alg. stemmen. De wethouders blijven huiten stemming. Dhr van Poelgeest vestigt er de aandacht op, dat met de goedkeuring der rekening van het gasbedrijf ook is vastgesteld, zulks volgens de verordening en overeenkomstig een schrijven van de Gascommissie, dat de gasprijzen onge wijzigd blijveft- Dhr Labrijn vindt het ver bazend moeilijk, hierover te beslissen. Andere heeren vestigen er "de aandacht op dat de gascommissie tusschentijds met voorstellen tot verlaging of verhooging kan komen- Geen bezwaar verder. Aanbieding der gemeente-begrooting v. 1926. De voorz. zegt, dat de begrooting er tamelijk gunstig uitziet, zoodat tot eenige belastingverlaging kan worden overgegaan. Voorstel tot opheffing der betrekking van een der leerkrachten aan de O- L. School B en het in verband daarmede verleenen van eervol ontslag als onder wijzeres aan Mevfouw van der Veen van Tol. Dhr Crucq kan zich daarmede niet vereenigen. Het voorstel is in het nadeel van 't onderwijs- Niet alles moet uit financieel oogpunt hekeken worden. Misschien is ook reorganisatie van het openbaar onderwijs mogelijk. Op school B gaan veel kinderen, die verder geen onder wijs meer krijgen. Het onderwijs moet dus hier zeker goed zijn. Zoo noodig, stelt spr. aanhouding voor. De voorz. zegt, dat B. en W. deze zaak reeds uitvoerig hebben nagegaan. 'Maar handhaving van overcomplete leerkrach ten kost de gemeente duizenden per jaar, want is een overcomplete leerkracht aan deze school noodig, dan is dit ook het geval aan de andere openbare scholen En ook zullen de bijzondere scholen dit vragen- Dhr Buis brengt ook een andere groepeering van leerlingen der openbare scholen ter sprake. De voorz. vreest dan hooge onkosten voor verbouwing- Dhr Buis meent van niet- Dhr Goedbloed doet aan dhr Crucq de vraag oï hij wel ge rekend beeft met de financieel© gevolgen, ook als de bijz. scholen om extra-leer krachten komen- „Dhr Crucq meent, dat het f9000 zou kosten. Dhr Vienings: het zich ^eder in zijn stoel vallen. Het gegons van stemmen in de kamer beneden had opgehouden. Hij luisterde uit alle macht. Neen, liet had niet geheel opgehouden, het was slechts gedaald tot een gefluister. De dokter had klaarblijkelijk het ge- engageerde paar alleen gelaten. Hij kon af en toe de scherpe, onaan gename stem onderscheiden, qn nu en dan het zachte, muzikale lachen van Floss. Toen lachte hij zacht en bitter. „Hoe ezelachtig stel ik mijzelf aan", sprak hij in zichzelf. „Ik twijfel er niet aan of hij is een zeer degelijk jongmensch, volkomen naar het goedgekeurde model: solied en correct en heel waarschijnlijk een goede vrouw waardig.' Toen lachte hij weder bij zichzelf en verzonk nqgmaals in sombere, bittere ge peinzen. „Hij was op 'tpunt naar bed te gaan, toen de dokter in zijn kamer kwam. „Zoo, jongeling, boe gaat het er van avond mede?" zeide hij, op zijn norsche, achtelooze manier. „O, ik geloof flat ik weer heelemaal beter ben", was het antwoord- „Wanneer kan ik we'der naar mijn kamers en mijn werk teruggaan?" „Vermoeid van het nietsdoen, hè?" „Ja, doodop. Stilzitten is goed en wel komt wel op f30.000, als u met alles re kent. Dhr Crucq geeft in overweging: in plaats van twee,# vier Op- Lagere Scholen. Dan krijgen we driemansscholen en hebben we in totaal recht op meer leerkrachten. Dhr v. d. Bout zegt: die scholen vallen niet mee in de practijk, Spr. betreurt den voorgest'elden maatregel ook, maar de financiën maken hem noo dig. Dhr van Poelgeest zou met het voor- stel-Crucq accoord gaan, als we in Goes maar niet zooveel scholen hadden. Dat is de groote strop bij heel deze bepaling. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 11 tegen'2 st. (de h.h. Crucq en Buis). Verzoek van den heer C. Berger om eervol ontslag als Hoofd der O. L. School C- aan den Dam. Toegestaan. Verzoek van mej. M. S. van den Bosch om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School C. Toegestaan. Rondvraag. Dhr Crucq heeft gezien, dat het 'stratenplan in Nieuw Goes goed' onderhouden wordt. Maar er zijn ook an dere straten, die goed onderhouden moe ten worden. Spr. wijst op den West- singel (het gedeelte van het bruggetje tot aan den 'sfi. H.kinderendijk) Daar is de toestand onhoudbaar. Kan er b'.v. geen grint voor de huizen gebracht worden? De voorz. zegt overweging toe. Er is een 'groot plan voor stratenverbetering. IMaar met de uitvoering' is gewacht, tot er zekerheid is over de ©lectrificeering1. Maar op de begrooting 1926 is wat meer uitgetrokken voor de bestrating. Dhr v. Poelgeest wijst op art. 9 van de Tel ©gr:- (en Telef.wet, inhoudend voorschrif ten voor besnoeiing van hoornen bij plaat sing van telefoonpalen. Nu hebben de be?- ambten der telegrafie aan den Oostsingel van de hun gegeven vrijheid om zelf te mogen snoeien erg misbruik gemaakt. Dit werk is daar heneden peil. Zoo iets komt absoluut niet te pas. Het is noodig, dat die opzichter op zijn plicht door zijn su perieuren gewezen wordt. Maakte een particulier hem een aanmerking, dan ant woordde hij met een onbeschoftheid. Spr. vraagt, wat B. en W. in dezen hebben gedaan. De voorz. zegt, dat B. en W. een uit voerige klacht ter bevoegder plaatse heb ben ingediend en dat in 't vervolg de ge meente, zelf voor snoeiing zal zorgen. Dhr Potter vestigt de aandacht op den noodtoestand bij de rioleering op de Kreu- kelmarkt De voorz. zegt, dat daarop reeds gewezen is. Spr. twijfelt er niet a.an, of dit zal spoedig in orde komen. Dhr Eckhardt vraagt of het idee van staangeld voor autobussen reeds is be handeld door B. en IV. De voorz. ant woordt ontkennend. Hierna besloten zitting. Na heropening volgt benoeming van een onderwijzer 'of onderwijzeres aan de O. L. school C. t' 1 Benoemd wordt dhr L. Elsbaeh te Nij megen met 11 stemrbmen tegen 2 op den heer B. Evenhuis te Murmerwoud© D© niet-genoemde voorstellen zijln alle z, h. st. aangenomen. Uit Marokko. Uit Engelsche bron te Tandzjer wordt gemeld, dat hoewel het resultaat van de Fransche krijgsverrichtingen in het Rif als bevredigend wordt voorgesteld, het duidelijk is, dat de Fransche troepen de laatst© dagen in Bibane een zwaren strijd hebben te voeren en verliezen hebben geleden. De troepen van generaal Boichut zijn verder oostelijk op Ainamar terug getrokken. Op deze kolonne zijn verwoede aanvallen gedaan door de stammen Gwez- naja. en Manissa, wier onderwerping reeds voorbarig was aangekondigd. Abd-el-Krim houdt op het oogenblik 900 Spaansche en onseveer 600 Fransche en Fransche -koloniale militairen krijgsgevangen. Er zijn 120 officieren onder hen. Het Grieksch-Buigaarsche grensincident. Het Atheensehe persagentschap meldt, dat Griekenland aan Bulgarije een schade loosstelling van twee millioen Fransche franken ten behoeve van de slachtoffers van het grensincident vraagt. De Grieksche bladen melden, dat de Grieksche troepen op Bulgaarsch gebied de plaatsen Petritti en Poroy zullen he als men te zwak is om zich te bewegen- Daarna, om een zachten term te gebrui ken wordt het vervelend.". „En denkt ge, dat ge sterk genoeg 'zijt om weer te igaan werken?" „Ik ben in ieder igeval sterk genoeg om het te probeeren." De dokter lachte grimmig. „Zoo, denkt ge dat, jonge man? Maar ik zeg, dat ge het niet zijt. Ge moqgt nog m geen maand aan werken denken. Als ge een rijk man waart, zou ik u naar Nice of Menton© zenden, zoodra ge in staat waart, de ver moeienis van de reis te doorstaan, en u daar houden tot het warmer weer wordt". „Maar daar ik nu geen rijk man ben?" vroeg Douglas- „Ja, nu zult ge moeten blijven, waar ge zijt." i „Neen, dokter, dat kan ik niet doen. Ik heb al meer dan genoeg gevergd van uw tijd ,en uw geduld. Denk niet, dat ik niet weet, hoeveel imoeite en last ©en zieke ygroorzaakt in een huishouden. U zijt allen vreeselijk vriendelijk voor mij geweest; maar ik kan waarlijk niet lan ger blijven." „En wat denkt ge te doen?" „Naar mijn kamers terug te gaan en mijn werk weer op "te vatten zoodra 'ik er toe in staat hen." „Uw betrekking is natuurlijk voor u zetten en deze bezet zullen houden tot dat Griekenland voldoening van Bulgarije zal hebben verkregen. De Daily Telegraph zegt, dat men in diplomatieke kringen in Londen de ge beurtenissen in den Balkan met toene mende bezorgdheid gadeslaat. Het feit, dat Bulgaarsehe soldaten deelgenomen hebben aan-het grensincident .met Grie kenland, maakt dat ook ernstig: De be richten uit Albanië zijn ook niet gerust stellend. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Athene gemeld, dat in het GriekschBulgaarsch conflict tengevolge van het ingrijpen der Engelsche en Fransche gezanten een lichte ontspanning ingetreden is. Beide gezanten bezochten den plaatsvervangen- den minister van buitenlandsche zaken en hebben door hun betoog, bewerkt, dat de voorwaarden van het ultimatum eenigszins verzwakt werden. Het antwoord der Bulgaarsehe regeering wordt thans binnen „zeer korten tijd" verwacht. Daarentegen wordt uit Sofia gemeld, dat Grieksche afdeelingen, waarbij: zich ook artillerie bevond, gistermorgen onver wacht een aanval op Bulgaarsch gebied hebben ondernomen en de grensposten 911 hebben bezet. Aan Bulgaarsehe zijde vielen 5 dooden. De Bulgaren trek ken zich terug: Verschillende Grieksche granaten zijn in de stad Petritsi gevallen. Ondanks herhaalde aanmaningen heeft de Grieksche regeering tot nu toe geen ant woord gegeven op het Bulgaarsehe voor stel om een commissie van onderzoek te benoemen. Middelburg. 'In een door vele leden en genoodigden bijgewoonde vergadering van de Vereenigiing voor Beroepskeuze alhier hield gisterenavond 'de heer A. Zjuiderveiid, directeur der Rijkskweekschool eien lazing over Rsycbologie. Na een woord van welkom door den voorzit-, ter, den "heer G- Wagenvoorde, gaf dezë het woord aan den heer Zuiderveld. Deze begon met er op te wijzen, dat hetgeen hij zou mededeelen moet beschouwd wor den p)s de voorbereiding van een lezing over Psychotechniek, welke de vereeni- ging hoopt te kunnen doen houden dool een ter zake volledig deskundig persoon. Aan de hand va.n teekeningen op het bord zette spr. achtereenvolgens op duide lijke "wijze (uiteen wat men in dei psychologie of zielkunde verstaat onder gewaarwor ding, waarneming; reactie, onderbewust zijn, associatie, apperceptie ©n voorbe- wustzijn. Na de pauzei ?ette de heer Zui derveld zijn lezing voort en wel over bij de psychotechniek genomen wordende proeven ©n de daarbij gebruikte instru menten als ergograaf of krachtschiïjlver; sfijlgmograaf of polsischrijver; plethijsmo- graaf of bloiadvolumeschrijver en de hulp instrumenten kymoigrafion en mareijlsche tamboer, om ten slotte de ©stesiometer van Web er tó e te lichten. De duidelijke' uiteenzetting van dit alles werd met groo?- ta aandacht gevolgd ©n ©en dankbaar ap plaus was het bewijs, dat de aanwezigen het optreden van den spreker op hooigen prijs stelden. De voorzitter zeide dan ook terecht, dat hij de tolk van allen was, toen hij den heer Zuiderveld dank bracht voor de genomen moeite. Alhier is een Vergadering ge houden met heil doel te komen tot het oprichten van ©en vereeniging van Zeeuwsche Handelsreizigers. Een voor- loopig bestuur werd gekozen en aan ©en commissie het ontwerpen van statuten opgedragen, waarbiji als hoofddoel der vereeniging in acht moet worden .geno men het yerleenen van steun hij ^ziekte en werkloosheid. Binnenkort zullen alle in Zeeland wonende handelsreizigers tot een .vergadering worden opgeroepen. Goes. Tot voorz. van de R.K. Kiesver- eeniging is wegens het bedanken van den heer A. M. Simons gekozen dhr C. Diogge, hoofd der R. K. Jongensschool. - Dinsdagavond hield de Oranje-buurt- vereeniging Lange KerkstraatKlokstraat een algemeene vergadering; die goed be zocht was. Voorzitter was de heer J. Donner Sr. en Secretaris de heer J. J. de Bruyne. De heer Mr Zaaijler bracht als afgevaardigde naar de vergadering! van het nieuw© Oranje-comité te Goes open gehouden?" „Ik vermoed van wel. Ik weet het niet. Zoo niet, dan zal ik naar iets andersf moeten uitzien.' De dokter liep de kamer een paar maal rond- „Ik wensch u niet hier te houden tegen uw wil", zeide.hij ten laatste- „En als u liever naar uw eigen kamers terug gaat, wél dan is de zaak daarmede uit, natuurlijk. Maar ik moet er op staan, dat u hier nog een week blijft. Morgen moogt u beneden komen, en dan, na een dag of drie, als de zon slechts door wil komen, moogt u eens in den tuin wan delen. Zoo' zullen we u langzamerhand ac climatis eeren" - „U zijt heel vriendelijk dokter en ik kan niet anders doen, dan gehoorzamen". „Dat is dan afgesproken", en de oude dokter verliet zonder een woord meer het vertrek. Douglas sliep dien nacht zeer weinig. Hoe hij er ook zijn best toe deed, hij kon Floss Gresham niet uit zijn gedach ten krijgen- Haar lief, frisch gezicht had hij steeds voor zich; haar zachte, muzi kale stem klonk hem voortdurend in de ooren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5