Mo 30 Vrijdag SS October 19S& 40e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. BiiMukuul. Oit de Proiinóe. C.TH. VOORHOEVE Cd Den Raag. Kerknieuws. Predikbeurten. Oit nummer bestaat uit twee hiaden KENT U HENSEL'S TONICUM? Drukkers-Exploitanten: 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Gces Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.03 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Oranje en Limburg. H. (M. de Koningin heeft met Haar Echtgenoot ditmaal ook met Haar Doch ter, weer eens enkele dagen in het mid den van haar goede, trouwe Limburgsche onderdanen vertoefd. i' Wij hier in Zeeland hebben dit met .belangstelling gevolgd en met genoegen er van gelezen. Toen Waalsche annexionisten den vin ger uitstaken naar Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen, hebben Zeeuwen en Limbur gers zich lotgemeen om hun Vorstin ge schaard en luide geroepen dat wij niet wenscliten gestolen te worden, en Ne derlanders wenschten te blijven onder de zegenrijke regeering van Hare' Majesteit de Koningin. Toen in 1918 de toenmalige leider der .socialisten de schennige hand uitstak naar den staatsteugel en er gevaar dreigde voor het Gezag, verlieten vooral vele Limburgers hunne haardsteden om in de Koninklijke Residentie de wacht te .be trekken bij den Koninklijken Troon. Een daad van groote aanhankelijkheid van de zijde der Limburgers en èen be wijs te meer voor de hechtheid van den "band die Oranje aan Limburg, en Lim burg aan Oranje verbindt. Er is .een tijd geweest dat Limburg meer de elfde ooievaar dan de elfde ■provincie gold. Toen de Limburgers goed genoeg wa ren om het liberalisme te dienen en 'Thorbecke aan een Kamerzetel te hel pen; doch overigens aan Limburgs be langen weinig aandacht geschonken werd. Het is nu bijna een eeuw geleden, dat na den Belgischen opstand een deel van Luxemburg', waarover onze Koning als groothertog regeerde, aan België Tkwam, en de Koning genoodzaakt was, bij wijze van vergoeding voor dit afgescheur de deel van Luxemburg, de provincie Limburg in den D'uitschen Bond te doen opnemen als het hertogdom Limburg. Dit heeft de trouwe Limburgsche onder danen pijn gedaan; en velen hunner, wan neer zij: het 'met niet-Limburgers hadden over den koning, die toen hun hertog geworden was, spraken dan, niet in het Nederlandsch maar in het Fransch, van: votre roi jullie koning. 'Gelukkig is deze tijd voorbij-, In 1866 viel de D-uitsche Bond uiteen en herkregen de Limburgers hunne rech ten als onderdanen, nu weer van hun koning: Willem III. Be oude band, sinds Prins Willem en zijn broeders, Frederik Hendrik en zijn opvolgers bestaand, werd hersteld, en on der de regeering van Koningin Wilhel- mina gestevigd. Hoogst bekwame Limburgers hebben sedert dien als raadslieden del- Kroon de Kroon en den Lande gewich tige diensten bewezen. Onder ande ren nu wijlen de gebroeders Regout in het kabinet-Heemskerk, de oen, de vader van de Zedelijkheidswetbeto, als minister van Justitie, de ander als minister van Water staat. Onder de nog levenden noemen wij de lieeren G. en Ch. Ruijs de Beeren- brouck, eerstgenoemde, de vader, als mi nister van Justitie in het kabinet-Mackay, laatstgenoemde, de zoon, zeven jaar ach tereen als eerste-minister. Voorts de ministers Nelissen, König, Kooien, Bongaerts, Alting von Geusau, Van Swaaiji en (Minister van Staat) No- lens. Limburg en de Limburgers hebben aan spraak op de achting van gansch het overige Nederland. En zij genieten die ook metterdaad. Limburgs belang wordt door de Ne- derlandsche regeering nimmermeer uit het oog verloren. Straks zal het Julianakanaal, waaraan de Prinses de eerste hand lei tot meerdere bevaarbaarmaking van de Maas, aan Lim burg 'meerdere welvaart brengen en de heugenis sterken der aloudei leus: Lim burg' en Oranje! Van ide familie. Het -geslacht der Faxizeën is nog niet uitgestorven. Van hen die daar zeggen: ik dank mij zelf, dat ik niet ben gelijk die andere daar. De Belgische minister Vandervelde beeft te Locarno geweigerd de hand te drukken van Mussolini. En hij heeft 'tals van de daken gepredikt, dat zulks was o-mdat er 'bloed kleefde aan die hand van den Ita liaan. Zie hem daar staan, die farizeër. 'Maar hij vergeet dat hij en hij van dezelfde familie zijn. Mussolini is ook socialist geweest En I tusschen socialist en tiran, of wilt ge, dictator is maar één schrede. Troelstra had in November 1918 wat gaarne den dictatorshoed opgezet, en wat gaarne, desnoods met geweld zich op den heerschexsstoel gehandhaafd. Hevkoop had er zijn verstand al voor over boord gegooid. En nog verneemt men in de kringen ook der Nederlandsche socialisten de stem van den geweldenaar. Of heeft men daar ook niet de hand van Adler gedrukt, den Oostenrijker, die nog niet zoo lang geleden zijn politieleen tegenstander vermoordde? En heeft men niet herhaaldelijk op cl© dictatuur van het proletariaat gestoft, en verwacht men o-ok hier er niet alle heil van? Waarlijk, een partij die boter op haar hoofd heeft, moest niet in de zon gaan staan. Aimerikaansche oorlogsschepen naar Syrië. Reuter seint dat twee Amerikaansche torpedojagers bevel hadden ontvangen, van Gibraltar naar Alexandria op te stoo- men, om .zoo noodig dienst te doen in de Syrische haven voor mogelijke be scherming van Amerikaansche levens en eigendommen tegen eventueel e aanvallen door oproerige Syrische stammen. Het verzoek om de schepen te zenden kwam van den Amerikaanschen consul-generaal te Beiroeth, de haven van Fransch Sy rië en de basis van de Fransche militaire activiteit in de streek van Damascus. Te Damascus maakt men zich dus, on danks de geruststellende berichten der laatste dagen, bezorgd over de positie der Franschen in Syrië en gisteravond maakte het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken officieel bekend, dat de D-rusen een deel van D-amascus hadden be£et. Dit bericht gaf aanleiding tot het zenden van beide schepen. Korte Berichten. De Duitsch-nationalen hebben gis teren in de Rijksdagcommissie van bui- tenlandsche zaken bij' de bespreking van het veiligbeidsverdrag verklaard in gfeen verdrag te kunnen toestemmen dat niet voldoet aan de D'uitsche levensbehoeften en (dat met name den afstand van Duitsch gebied niet uitsluit. Naar de sovjet-bladen van 14 Oct. melden, was het gevaar voor een nieuwe overstrooining te St. Petersburg toen voorbij. D'e stormen, die over de Balti- sche zee en de Finsche golf hebben gewoed en die het water in de NeWa lioog opstuwden, zijn thans bedaard, waardoor het Water in de NeWa weer sterk dalende is. Geluid. 't Geluid tuigt van den pot, of hij ge scheurd of dicht is, Het spreken van een man leert of hij zwaar of licht is. (Het Kompas.) De Stormramp. Naar de „Arnh. Crt." van zeer bevoegde zijde verneemt, heeft de particuliere in zameling in den lande ten bate der slacht offers der stormramp tot heden ruim 21/2 millioen opgebracht. Deze som zal in elk geval het bedrag kunnen dekken, dat uit betaald zal worden voor de door de slachtoffers van de stormramp in ver schillende vormen geleden werkelijke schade. Dit houdt in', dat van Staatswege zoo goed als zeker geen gelden a fonds per- du behoeven te worden gestort voor steun aan de door de stormramp getroffen be volking. In aansluiting hierop verneemt het blad nog, dat het gemeentebestuur van Borculo, buiten het nationaal steun comité, om, yolgens eigen opgave aan giften een bedrag van ongeveer f200.000 heeft ontvangen. Het gemeentebestuur van Borculo heeft er genoegen mee genomen dat dit bedrag zal worden afgetrokken van de som, welke deze gemeente als aandeel van de door particuliere bijeen gebrachte en door het steuncomité ver zamelde .gelden toekomt- Ledencijfers vakcentralen. Thans zijn de ledencijfers van alle vak- centralen op 1 Juli j.l. weer bekend- Uit een overzicht blijkt ,dat alle vakcen- .tralen op één na over het tweede kwar taal zijn achteruitgegaan. Het N. V. V. liep terug van 187.839 op 187.757 leden, een vermindering met 82 leden dus- Het C- N .V. liep terug van 50.721 op 50.430 leden, een verlies van 291. Het R. K. W. V. liep terug van 94.173 op 92.924, een verlies van 1294 leden- Het A, N. V. liep terug van 22.311 tot 21.7,26, een verlies van 585 leden- Alleen het Verbond van Hoofdarbeiders boekte 549 leden winst- Het telt thans 17.395 leden. De actie tegen den gemeente raad van Roozendaal. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De vorige week bevatte dit blad een bericht uit Roosendaal, waarin melding gemaakt werd van algemeene verontwaar diging, die onder de burgerij heers ebt* over de wijze' waarop de gemeenteraad, speciaal de raadsmeerderheid beleid over •de gemeente voert- Daarin werd gewag gemaakt van' enkele raadsbesluiten be treffende den aanleg van wegen, die slechts in het voordeel van sommige eigenaren te noemen zijn, doch waarvan de gemeenschap de hooge kosten had te betalen. In dit bericht werd tevens aangekondigd dat een comité van actie gevormd werd, dat met alle mogelijke wettelijke middelen zou te werk gaan, om aan de geldver spilling een einde te maken. Dit comité' is thans naar buiten opgetreden. Het bezuinigingscomité is als volgt sa mengesteld: voorzitter de heer Weve, de rijksontvanger; de heer F. M. J. A. Smeets inspecteur belastingen; A. v. d. Ven, ex pediteur; C. Veldkamp, directeur Coöp. Suikerfabriek; A. en T. Tjebackx, groot- ïndustrieelen en G- Raaymaakers, fabr. A11 e r 1 e i. Verwacht wordt, dat de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer op Dinsdag' 10 Nov. een aanvang zal kunnen nemen- Het moet in de bedoeling liggen de begrooting in avondvergaderingen te behandelen- Het lid van de Staatscommissie voor '■den radio-omroep mr A. van der Deure heeft op verzoek van den voorzitter, Jhr mr C. J. M. "Ruys de Beerenbrouck, zich bereid verklaard als secretaris 'der com missie op te treden. De leden van de Eerste Kamer der" Staten' Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 10 Nov. 1925, des avonds te half negen uur. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De oude dag behoort een tijdperk van geluk en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pijn; de nieren zijn vaak aan sprakelijk voor het laatste. Rugpijin, aanvallen van rheumatiek,. stijfheid, urinestoornissen en blaaszwakte komen voort uit verzwakte nieren. Bijl verwaarloozing bestaat' gevaar voor ader verkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rbeumatiek. De door den tijld verzwakte nieren behooren versterkt en opgewekt te worden bijl het eerste toeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden in bet bloed achterblijven en zich door het geheel© lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blijken. Menschen, die zich nogkwiek voelen op 80-jari'gen leeftijld, zeggen dat dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk! voor jien opende. Foster's 'Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zijl werken uitslui tend op de nieren enblaas, niet op de lever, maag of ingewanden. Let op de verpakking in glazen fla cons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijn geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. (33) Wegenver betering in Zee land. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Commissie voor den Provincialen Straatweg ZierikzeeBrouwershaven een schrijven gericht, waarin medegedeeld wordt, dat de Staten voorloopig hebben afgezien een Provinciaal wegennet tot stand te brengen en hun college hebben opgedragen voorstellen te doen tot steun voor wegsverbetering in de provincie Zee land. Ged. Staten zijn van meening, dat voor steun ook bovenvermelde straatweg in aanmerking komt. Volgens een begrooting van den hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, zul len met een afdoende verbetering van den weg ongeveer f 195.000 gemoeid zijn. Indien de Prov. Staten tot overneming van den straatweg besluiten, dan zal de provincie een aanzienlijk deel in de kos ten dragen. Luchtlijn Rotterda mZ i e- r i k z e e. In het begin van dezen zomer is men te Zierikzee in contact gekomen met de Kon. Luchtvaart-Mij., wier vlieg tuigen geregeld dagelijks over deze plaats koersen naar Engeland en is met deze Maatschappij de mogelijkheid besproken een luchtverbinding RotterdamZierik zee te organiseeren, teneinde het eiland eindelijk uit zijn isolement te verlossen. Uit de bevolking is een comité gevormd ter bestudeering van dit groote en groot- sche plan, terwijl dezen zomer de heer Nieuwenhuijs, directeur van den vlieg- dienst Waalhaven te Rotterdam, een on derzoek ter plaatse is komen instellen teneinde een geschikt landingsterrein te zoeken. Het terrein is op het oogenblik het groote struikelblok, want het is niet alleen moeilijk een geschikt landingster rein te vinden, maar bovendien zijn de kosten van aankoop der gronden buiten gewoon hoog. Men denkt een som van drie ton noodig te hebben om een geschikt terrein te kunnen exploiteeren. In de deze week gehouden vergadering van het comité is besloten, vooraleer verdere plan nen te bespreken, zich tot den Minister van Waterstaat te wenden, teneinde diens aandacht op deze belangrijke zaak te vestigen en zijn medewerking te ver zoeken. (Hand.) Goes. Abusievelijk stond in ons blad van 16 October j.l. vermeld, als zou de heer de Groot een concert geven te Goes Hierbij dient te worden opgemerkt, dat niet de heer de Groot, doch mej. Co. v- d. Mark een kerkconcert hoopt te geven met medewerking van den heer Busch (cello) en den heer de Groot (orgel). Dit concert zal Donderdag 5 "Nov. ge geven worden. Morgen volgt advertentie. Heinkenszand. Gisterenavond ontstond brand in de machinekamer van de firma Iz. Cappon. De brandweer was spoedig ter plaatse en dank zij ook de waterlei ding die uitstekende diensten bewees, was het vuur in een uur tijd bedwongen en konden smederij en huis gespaard blijven. ■Hansweert. De schepen „Vogel 37" schipper van Deelen en het schip „Mer- wede" schipper Cornet zijn op het .ka naal met' elkaar in aanvaring gekomen, waarbij beide schepen belangrijke averij aan het voorschip bekwamen, doch de reis naar hun bestemming konden voort zetten. i Oostkapelle. Donderdagavond vergader de in het kerkgebouw der Geref. Kerk de Ring van J. V. op G. G. Serooskerke en Omstreken. De voorz. vr. "W. Sinke riep aller medewerking in nu de winter- arbeid van 1925'26 aanvangt én hoopte op getrouw bezoek der vergaderingen- Do vereen, van Serooskerke gaf daarop een inleiding over: De ziel van den Jonge ling. Vriend J. Wattel Johz. teekende in zijn inleiding de tijd van kind, knaap en jongeling. Sprak over den drang tot ontwikkeling tot zelfstandigheid, die dan uitkomt in openbaar en geestelijk leven, wekte op tot beslistheid in de vel? moei ten in het zieleleven om alleen God te dienen. Het tweede onderwerp was van vriend Davidse voor de vereeniging van Sint Laurens over Propaganda. De inl. besprak waartoe dient ze en hoe moet ze worden gevoerd. Op beide onderwerpen was een degelijke bespreking. Daarop ein digde Ds Douma met dankzegging- Meliskerke. De Raad vergaderde Woens dag voltallig. Na opening met gebed door burgem. de Keijzer, volgde lezing der no tulen. Ingekomen stukken: Verslag van den Keuringsdienst van Waren, schrijven en verslag van B. en W. van Middelburg Over den Vleesch- en veekeuringsdienst, dat Meliskerke zal ontvangen uit hei batig saldo f 54.01, berekend per inwoner. Dhr de Korte maakte de opmerking hel beter te vinden het saldo per aantal slach tingen te verdoelen, wat kan verzocht worden aan Middelburg, met alg. st. be sloten dit te verzoeken, Schrijven van Ged- Staten dat de begrooting dienstj. 1926 is goedgekeurd- Schrijven van ge broeders A. en G. de Visser dat de toe gezegde subsidie van de gemeente, door hen niet kan worden aanvaard, omdat de na te komen voorwaarden te zwaar 'gesteld zijn tot begrinden van den Bate- ramsweg. Alsnog verzoeken adressanten 'n vergoeding van f 100 voor één keer om het gedeelte weg van de straatweg tot De van ouds geroemde, frisch smakende STAALLIMONADE. Vele liomoeopathische artsen schrijven het geregeld voor. Er zijn weinig staalpreparaten, zoo aangenaam te nemen als dit. Prijzen f0.60, f0 90, f 1.60 en f3.00. Voor Zuid-Beveland bij W. F. DEN HERDER, Groote Kade 44, GQES. bij de hofstede van dhr J. Boogaard te besintelen. Wordt afwijzend beschikt met alg. st. Vastgesteld wordt verder de ver goeding bedoeld bij art. 101 der D. O. wet 1920 over 1924 voor het bijzonder onderwijs, en wel f9.07 per leerling. 1 Verder kwam nog ter tafel de bouw van een lijkenhuis op de aan te leggen be graafplaats, alsmede het bouwen van een brug met ijzeren hek. B. en W. hadden een 'teekening en begrooting laten op maken. De Raad keurde het goed en besloten werd den plaatselijken timmer man het te laten uitvoeren- De verpach ting van het bouwland achter Ide be graafplaats stond als laatste punt op de agenda- Aangenomen weiid ,het in ré'én perceel te verpachten ,vóór Jakobsen, Wisse, Koppejan en De Korte. B. en W„ krijgen opdracht het alzoo te verpachten voor een termijn van 7 jaar- Bij de rond vraag vestigt dhr Wisse de aandacht Op het zware werken van de brandspuit, dhr Peek uit Middelburg zal gevraagd worden dit na te zien- Dhr Matthijsse wijst op het onkruid op het kerkhof, Zal verwijderd worden'. Dhr de Buck zag graag in het najaar het straatgedeelté- van de Molenweg naar 3e hofstede Val kenburg en op den hoek bij de Chr. Schoof des Zaterdagsmiddags oen' enkele keer door den gemeentewerkman schoonge maakt. Dit wordt niet ondersteund, om dat de Polder Walcheren dit in onderhoud heeft. 'Sluiting door den voorz., waafioa dankzegging door den heer Koppejan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zandeweer L. Boonstra, eand. te Zuidlaren; te Roswinkel D. Siemelink te Nieuw-Weerdingete Workum J. F. Roth te Almkerk. Aangenomen naar Urmond (toez.) door H. Stegeman te Wagenborgen. Bedankt voor Nes-Wierum door F. C. Wille- kes te Birdaard. Geref. Kerken. Bedankt voor Amersfoort door C. v. d. Woude te Gorredijk. Geref. Gemeenten. Beroepen te Moercapelle G. H. Kersten te Jerseke. De kerkeraad van Assen heeft bezwaar ge maakt op grond van artikel 50 Kerkenorde het verzoek der particuliere synode van Noord- Holland om een vervroegde Generale Synode der Geref. Kerken in verband met cte zaak- Geelkerken, te houden, in te willigen, indien niet ten minste twee particuliere synoden het verzoek indienen. 1 1 In verband met het bericht in ons tweede blad van heden omtrent den heer van Os- bree, vinden wij gemeld, dat .genoemde heer, die 90 gemeenten „onder zich" heeft, bp de justitie een aanklacht heeft jngediend jegea zijn beschuldiger. 1 Zendinjg onder de Joden. De Ned. Ver. voor Zending onder Israël „Elim" te Rotterdam, heeft als ojivolger van wijlen den heer J. Zalman tot haren zendeling be noemd den heer Philipp Trostianetzky, die gedurende tien jaren als zendeling onder de Joden te Odessa is werkzaam geweest. Op Zuid- en Noerd-Beveland. Zondag 25 Oct. Ned. Herv. Kerk. Baarland, ym. ds Kalshovea. Biezelinge, 9.30 en 6 u. ds Jonker. Borsselen, vm. dhr Kortenhoeven uit Heem stede, nm. geen dienst. Colijnsplaat, vm. ds Hoogendijk, van Kats, nm. leeskerk. Driewegen, 9.30 u. leeskerk. Ellewoutsdijk, vm. 'ds Elenbaas. 's-Gravenpolder, vm. ds Gerretsen. Hansweert, 9.30 u. ds v. Beusekom. Heinkenszand, 9.30 u. dhr Pefcermeijer, 2 ie, geen dienst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1