Donderdag October 19$& 40e Jaargang m# m EERSTE BLAD» Scheren PUROL Buitenland. Binnenland. öit ftysüHiier bestaat uit twee bladert Gemeenteraad van Middelburg, Drukkers-Exploiiantsn: OQSTERBAAN LE COIMTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 6870, Gees Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 53 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertent i n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het incident-Marchant. De pers van. rechts, en een enkele van linies keurt ten sterkste de betee- diiging van Minister Colijn af, gelijk die Dinsdag in de Tweede Kamer door den leider der vrijz. democraten o, leefde dr Bos nog maar! heeft plaats gehad. Wij halen het oordeel aan van een liberaal, een c.-h., een r.k. en een a.r. •blad. „Het Handelsblad" (lib.) schrijft: Het debat werd besloten met een bij zonder heftig incident, uitgelokt door een sarrenden, honenden uitval van den beer Marcbant. Hij kreeg drie minuten voor •repliek, weinig, maar voldoende om, deels blijkelijk uit verbittering over het heel engunstig lot, dat een motie van hem zelf door het afvallen van sociaal-demo craten dreigde, honend te spreken van de „naïveteit" van den heer Dressel- huys, „aan een garantie van dezen mi nister éénige waarde te hechten". En hij besloot, op zijn bekende opgewonden manier sprekend, met de woorden: „Voor ;mij heeft een garantie, een belofte van dezen bewindsman, van dezen mi nister, niets en niets geen waardel" Met kwalijk bedwongen verontw'aardigingl sprong minister Colijh overeind om te protesteeren tegen die woorden van den „geachten afgevaardigde". „Hij kan we ten, dat i k", aldus de heer Colijn, aan de totstandkoming van artikel 40 niet schuldig ben, dat i k nog geen minister was, 'toen de quaestie van de intrekking aan de orde kwam. Wanneer de heer Marchant zijn woorden niet intrekt, zal 'het mij moeilijk vallen met den geachten afgevaardigde nog van gedachten te wis selen". heer Marchant trok echter zijd woorden niet in, maar verscherpte ze nog een weinig, door te zeggen, dat de heer Colijn toch bet K. B. tot intrekking van artikel 40 gecontrasigneerd had en dat hij óók het wetsontwerp1 had mede- onderteekend, waardoor den ambtenaren, den weg naar den rechter zou worden af gesneden. Onder groote beroering en heftige pro testen van rechts werd het debat ge sloten, nadat de voorzitter nog de pu blieke tribune tot de orde had moeten roepen. Maar het incident was daarmede niet uit den weg. Minister Colijtn stapte nog woedend naar de bank van den heer Marchant, om hem eenige malen, heftig verontwaardigd, toe te roepen, met den vinger dreigend, dat het „een schande lijke behandeling" was. Meer dan schandelijk was het zeker, dat een afgevaardigde op zoo'n persoon lijke manier een minister te lijf ging. Meer •dan schandelijk, voor den afgevaardigde, en meer dan schandelijk voor het pres tige van het parlement. De verontwaardi ging over het incident was, behalve klaarklijkelijk bij de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten, algemeen in •de Kamer. „De Nederlander" (c.h.) schrijft o.a. „Er zit aan artikel 40, aan de formu leering daarvan, staatsrechtelijk zooveel vast, dat objectiviteit alleen reeds hem had moeten nopen zijn aanval niet zoo persoonlijk te richten als hij deed, op den huidigen minister van financiën, die aan de totstandkoming van het art. 40 het staatsrechtelijk monstrum part noch deel had. Een onaangenaam inci dent, dat den heer Marchant geen goed gedaan heeft. Hij behandelde 'den mi nister op' een wijze die niet door den beugel kon:" „De Maasbode" schrijft o.a. ■„Volkomen begrijpelijk dat Minister Co lijn, die toch al op alle mogelijke manie ren door de tegenstanders als de schuld van alle materieele nadeelen wordt voor gesteld en tegen wien, niettegenstaande zijn eerlijkheid en onkreukbaarheid een stelselmatig wantrouwen gewekt wordt, ■daarover verontwaardigd was." „De S't and aard" schrijft Dw sociaal-democraten joelden en rie pen: zeer juist! Z,ij hitsten mr Marchant aan. Hij had den prijs gewonnen; de com munist blikte bewonderend tot hem op. Minister Colijn kwam naar den vrijz.- democratischen leider toe en men hoorde liern tot dezen zeggten't Is een schurk achtige behandeling, ik debatteer niet meer met u. Het incident greep den bewindsman blijkbaar erg aan. Hij bedenke echter, wie het zei. Als we ons niet vergissen, is Mr Marchant ook de politieke leider van den heer Perdok,.die Maandagavond op een vergadering van ambtenaren in Den Haag zei, dat het niet aangaat 95.000 ambtenaren in een hoek te laten duwen door enkelingen, die in een auto rijden. Dit optreden van Mr Marchant zal zijd prestige zeker geen goed doen en het schaadt de zaak der ambtenaren. Ook al heeft hij het don heer Colijn dan eens goed gezegd! De wijze, waarop dit gebeurde, was zoo grof en de toon zoo meesterachtig, dat het meer op acteeren geleek, dan op het spreken van een ernstig man. Het beeld dat „De Standaard" er aan toevoegt, nemen wij niet over. Met een vaartuig rijdt men nu eenmaal niet. Wij spreken wel een verwachting uit. Zijl is deze. Mr Marchant zal den minister wel zijn excuus aanbieden. Toen hij eenige jaren geleden minister Idenburg een dweper gescholden had, heeft hij, zij 't ook heel lang daarna, dit woord ingetrok ken. En zoo zal hij: weer wel doen, doch spoediger. En dat zal hem eeren, gelijk 'them eenmaal geëerd heeft in de erkenning van zijn „vergissing" jegens min. Idenburg „den dweper die op den troon van Buitenzorg (zat)". Door de huidverzaehtende en huidversterfcende eigenschappen van Purol kan men bet stuk gaan en naschrijven voorkomen als men vóór het inzeepen zich ,i telkens inwrijft met een weinig' •P 06'09 "OS In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg waren alle leden aanwezig. In verband met het adres van het werldoozen-agitatie-comité was een schrijt- ven ingekomen van den directeur van gemeentewerken, waarin hij ontkent dat hij oï een zijner huisgenooten een werk man der gemeente werk opdragen in het belang van zijn huisgezin. Inzake de bestrating van Bastion en Nieuwe Oostersche straat werd medege deeld, dat de putten in die straten reeds voorloopig hersteld worden. Het plaatselijk drankweercomité vraagt subsidie van de gemeente; de beer Kruzo vraagt uitbetaling van gelden, die hij meent nog te moeten hebben. Bewoners van den Sleeperssingel vragen om voor ziening in den last, die ondervonden wordt van wegloopende olie uit de ko- p'er perserijl. Verschillende adressen inzake de win kelsluiting waren ingekomen, zoowel vóór als tegen. Al deze stukken werden in handen van B'. en W;. gesteld om advies. De heer Tellier werd opnieuw tot 1 November 1926 benoemd tot marktmees ter. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. geen kans zien meer goedkoop© gele genheid tot zwemmen in de zwemschool te verkrijgen; zij willen wel uitbreiding der hqjejes aan den havendijk overwegen. Die heer Van der Weel zegt toe een uitgebreid voorstel te doen' voor een ge meentelijke zweminrichting. Aan den heer P. M. Dikkenberg werd eervol ontslag Verleend als onderwijzer aan school II. Tot leeraar aan het gymnasium in de lichamelijke oefening wordt benoemd de heer H. Smidt met 14 stemmen, tegen 3 op den heer H. de Vries. Tot klokkenist van den Abdijtoren werd met 11 st. benoemd de heer A. van 'Os, tegen 6 op den heer J. Wagtenabr. Tot amanuensis aan de avondschool, voor N. O. werd benoemd Me heer J. H. Hoogesteger en tot lid van de commissie van toezicht op het M. 0. de heer Ir. R. B. M. van Berkum met 14 stemmen tegen 3 op den heer A. Beijboer. Pensioenaftrek. Aan de" orde is het voorstel tot aftrek ken van 3 pet. voor eigen en 51/21 pet. voor weduwe-pensioen voor nieuw aan te stel le-n g enieente-pers one el Mevr. Weijl wijst er op, dat het neer komt op een safarisverlaging. Daarbij komt, dat de wijfeiging' van geen groote beteekenis zal zijn, als het alleen toe gepast wordt op nieuw© ambtenaren. Daarbij komt het gevoel van onbillijkheid tusschen .oude en nieuwe ambtenaren» welke toestand lang zal duren. De on billijkheid van de grens van f3000 toont spr. aan, doch zegt, niet voor haar reke ning 'te nemen, dat de tegenwoordige! levensstandaard absoluut een verminde ring van inkomsten ontoelaatbaar maakt. De heer Paul acht vergelijking' met de loonen in de particuliere bedrijven niet goed, daar is door overvoering der ar beidsmarkt het 'loon zeer gedrukt. Spr. meent dat de loonen van werk lieden en laagst bezoldigde ambtenaren geen pensioenaftrek toelaten. Juist de organisaties, die hier leden hebben, stem den in georganiseerd overleg tegen het voorstel. Spr bepleit wijziging yan de wijze van samenstelling van de commissie voor georganiseerd overleg. Do heer Hondius vindt het vreemd, dat men op bezuiniging aandringt, en als men met iets komt, dat daartoe leidt, komen er direct stemmen tegen. Men moet_ook rekenen met de belasting betalers; waaronder ook 'de rijksambte naren, die wei gekort zijn. Spr. zou de huidige ambtenaren niet willen tref fen, die hun leven op het huidige sala ris hebben gebaseerd. Spr. wijst er op, dat een particulier toch ook zijn le vensverzekering moet betalen. Mevr. Weijl zet nog nader uiteen, dat zij wel meent, dat Me kosten van levens onderhoud mederekenen bij bet vaststel len van salarissen, maar „zij wil niet uitspreken, dat de huidige standaard geen vermindering toelaat. Spr. is dan ook speciaal tegen het huidige voorstel. De heer Bosman acht het inconseqent de nieuwe ambtenaren wel en de oude niet 'te treffen. Als het van de eene niet kan, kan 'took van de andere niet. Nu is het een bezuiniging in de toe komst; en spr. kan zich daarmede niet vereenigen. De heer Den Hollander beroept zich op Jiet advies van de commissie voor georganiseerd overleg. Spr. wijst op het groot verschil tusschen ambtenaren en werknemers in particulieren dienst. D© eerste hebben na veertig jaar recht op 70 pet. pensioen, de andere moeten er zelf voor zorgen. Dis heer Mes is tegen het maken van de salarissen tot een sluitpost der be grooting. De heer Bioasson voelde eerst veel voor het voorstel, maar nader ontdekte hijl beiz'waren, o.a. het naast elkaar werken van twee personen met hetzelfde werk, maar met verschillend loon. Dhr de Veer: dat heeft mevrouw Wieijl ook al gezegd. Dhr Boasson vraagt den wethouder hem te laten uitspreken. Spr. meent, dat men moet wachten tot de levensstandaard gedaald is en dan met loonsverlaging' komen. 'Dhr Paul wijst er op, dat na 1923 het levensonderhoud eerder stijgt, dan daalt. Dhr Streefkerk zegt, dat het gaat over ambtenaren die er nog niet zijn, maar ook om hen, "die tijdelijk in dienst .zijln. Spr. vraagt om van deze laatste de 81/2 pet. niet af te trekken als zij vast worden benoemd. Spr. doet een voorstel in dien geest. De heer Cornelisse herinnert er aan, dat in 1920 besloten werd tot een premie- vrij pensioen. Was dit niet gebeurd, dan zou destijds de salariscommissi© met hoogere salarissen zijn gekomen. Spr. heeft hooren verluiden, dat door Ged. Staten aandrang wordt uitgeoefend op de gemieentebesturen om de salarissen te verlagen. Bie voorzitter kan dit beslist tegenspre ken; het is een bepaalde leugen. Dhr de .Veer meent, dat hij! niet meer knoet verwachteö, dat het voorstel van B. en W|. zal worden aangenomen. Spr. meent, dat mevr. Wieijl wel te vinden is voor salarisverlaging, doch dhr Paul wil dit beslist niet. Spr. kan ook niet zeggen hoeveel het bezuinigen zal in de toekomst, doch het is gewenscht de hui dige functionarissen niet eerder te tref fen dan dringend noodzakelijk is. Ook menschen met minimum en andere met maximum salarissen werken rustig sa men- Spr. verwacht van het voorstel daarom ook geen verbittering bij de nieu we .ambtenaren. Men mag niet vergeten» dat sedert 1920 de nieuwe pensioenwet is gekomen, die zware lasten opi de ge meente legt. Spr. meent, dat de laagste loonen hier zeer goed zijn; een straatveger bijv. heeft f '23f 24 per week. De levensstandaard is thans veel lager dan in 1920 en meer dan de 81/2 Pct aftrek, die voor de nieuwe ambtenaren wordt voorgesteld. Zeker behoeft men niet in alles het par ticulier bedrijf te volgen, maar men mag er toch wel ©enigszins rekening mede houden. Een bezuiniging' in de toekomst kan foch geen sluitpost der begrooting zijn. Hoeveel moet er af van den levens standaard, voor men met vermindering; van salarissen mag komen? Men moet op- passen niet tei veel de belasting te ver- hoogen, en spr. waarschuwt om het heengaan van kapitaalkrachtigen niet t© bevorderen. De vermindering van den H. O. in de laatste jaren komt ook ten goede aan de tegenwoordige en de toekomstige ambtenaren. Spr. acht bezuiniging voor de toekomst ,zeer gewenscht. Spr. is geen bewonderaar van het geor ganiseerd overleg, zooals het geworden is-. Hij Jrad verwacht, dat het niet alleen zou zijn. een middel om meer te krij gen, maar om voor de gemeente rust te bereiken. Spr. zou het willen af schaffen en alleen bericht vragen aan do organisaties over eventueele voorstel len. Tegen het amendement-Streefkerk heeft spr. geen bezwaar. Het wordt door B. en W. overgenomen. De voorzitter meent, dat gezien de in dexcijfers, verlaging zal moeten komen; B. en Wi. hebben nu de zachtste wijze voorgesteld; dit is de eerste stap'. De heer Onderdijk wil speciaal het ge organiseerd overleg besprekenhij! wil het niet afschaffen, maar juist uitbouwen. Spr. wil dat na diepgaande besprekingen, advies wordt gegeven, en hij komt er tegen op, dat de moderne bonden later tegen de beslissing opkomen, en zijl niet in de vergadering tegen de beslissing zijn- opgekomen en tegen de wijze van stemmen. D© minderheid moet zich bij de meerderheid neerleggen. Men had met voorstellen om het regle ment te wijzigen moeten komén. Er dient een maximum te zijn voor den pensioen aftrek. Een amendement om den aftrek progressief te maken zou op zijn plaats zijn. Het verschil in loon bestaat nu ook reeds. Het hoogere loon boven het particulier bedrijf compenseert het lagere in vroegere jaren; maar dit geldt niet voor het toekomstig personeel. Dat zal echter toch bij aanstelling vooruit gaan, als het uit het particulier bedrijf komt. Loon naar behoefte acht spr. ook in de socialistische maatschappij niet mogelijk. Dhr v. d. Weel meent, dat men in de laatste plaats met loonsverlaging moet komen, hij zal daar steeds tegenstemmen. Mevr. Oorné komt vooral op tegen ver schillend loon voor gelijk werk. Spr. ont kent, dat een arbeider zelf voor zijn 'ouden dag kan zorgen. Het voorstel wordt aangeno men met 9 tegen 8 stemmen. .Te gen de dames Weijl, de Graaf n CrO rné; en de he eren Roras- sob, Paul, v. d. Weel, Cornelisse en Mes. D© voorloopigie vaststelling der gemeen- terekeming had plaats m?t alle stemmen waarbij de beide wethouders zich van stemming onthielden. Woningbouw Bagijbhof. Dlhr v. d. Weel meent, dat het be stuur van de Vereeniging geheel vrij uit gaat, de bouwkosten werden buiten zijn schuld hooger. R- en W. hadden reeds goed toezicht toegezegd en het is een beileediging voor de •arbeidersklasse, dal de commissie van fabrikage daarover weer begon. De voorzitter zeigt, dat hij! de vorige maal toezegde, dat de zaak nader be sproken zou worden en dit wellicht aan leiding was van de commissie om er op terug te komen. Dhr Boasson zegt, dat de commissie van fabricage bedoeld heeft t.e doen uit komen, dat de belangen van de gemeente in ondersteunde colleges goed moeten worden gecontroleerd. Dhr Hondius herinnert aan de woorden van Mr Ziji'stra, die een strop voorzag', ©n spr. meent, dat men moet zorgen, dat de financiën der gemeente zoo zui nig mogelijk worden beheerd. Dhr Rortheime wil .aandringen bij den .eersten hypotheekhouder om de rente van 514 terug te brengen op 5 pCt- Dit is reeds geschied door de Nutsspaar- bank. Dhr Vertregt zegt, dat de Rijks verzekeringsbank eerst toch 5 pCt. wilde 'vragen. Dhr Meis vreest, dat de strop steeds grooter zal worden ©n het heter is, dit dan maar ineens te dragen. Spr gelooft niet, dat Ged. Staten het besluit zullen goedkeuren, die van Zuid-Holland wilden dat ook niet met eenzelfde besluit van Dordrecht. De voorzitter zegt, dat men hier niet in Zuid-Holland is. Het voorstel wordt aangenomen met 16 tegen één stem, die van dhr Mies. Na dezen Uitslag zegt dhr Mes te zullen overwegen om Ged. «Staten te verzoeken bet besluit niet goed te keuren. Dhr Paul acht het verkeerd, dat een lid, dat alleen staat bij een voorstel, zich tot Ged. Staten wendt, dan zouden de 8 tegenstemmers inzake pensioenaf trek, wellicht nog meer succes daarmede kunnen hebben. De andere voorstellen der agenda wer den z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg dhr den Hol lander of hij! juist is ingelicht, dat de wo ningen van de Alg. Woningbouwver. ook met het de vorige maal toegestane bedrag- nog niet geheel' afgeschilderd kunnen wor den, zulks in tegenstelling met hetgeen dhr Onderdijk dei vorige vergadering heeft gezegd. Dhr Onderdijk zegt, dat hij niet -heter weet of hij was goed ingelicht, hij zal het nogmaals onderzoeken. Dhr van de Befce Callenfels vraagt, waarom in de Openbare scholen de ka chels nog niet zijn gezet. Do voorzitter zegt, dat het in enkele wel het geval is, maar zegt toe; dat men in het vervolg ze voor 1 October zal plaatsen en n'iet meer zal wachten op een verzoek van de hoofden van de scholen. Nadat dhr van der 'Weel had aange drongen op een trottoir in de Korte Noordstraat met het oog op de veiligheid, werd de vergadering te 5 uur gesloten. 'Tabletten. tegen hoest Korte Berichten. In de chemische industrie in W.- Duitschland dreigt een conflict, waarbijl 50.000 arbeiders betrokken zijn. 'Vandaag valt de beslissing- Volgens officieele gegevens zal de Hongaarsche oogst dit jaar 500 millioen dollars bedragen- Particuliere schattingen zijn zelfs hooger. In het voorjaar waren de voorspellingen zeer pessimistisch in verband met den slechten winter. Een goede oogst beteekent voor Hon garije ©en flinke stap op weg naar 'den, wederopbouw- t Het congres der V. S. zal in de eerstvolgende zitting een wetsontwerp behandelen, tengevolge waarvan in oor logstijd de geheele mannelijke bevolking gemobiliseerd zal worden'- Alle mannen van 18 tot 48 jaar zullen zich daartoe in registers te hebben laten inschrijven. De mobilisatie geldt voor iedereen, ook voor hen die wegens lichaamsgebreken^ niet geschikt voor actieven dienst zijn-' Dezen zullen in tie industrie en bij den landbouw werkzaam worden gesteld. Mevr. Wilson ,de weduwe van den beroemden president van Amerika keert aan boord van de „Berengaria" naar Amerika terug. Aan boord van dit schip wordt beweerd, dat mevr. Wilson zoo spoedig mogelijk in het huwelijk zal tre den met dr Sterling Ruffin. Volgens een te Londen ontvangen" bericht uit Keulen is thans bij Krupp de vernieling van de machines ter ver vaardiging van geschut, welke de mili taire Entente-commissie van controle vijf jaar jang vruchteloos had geëischt, be gonnen- Dit achten de Geallieerden een' groote stap in de richting van Duitsch- land's ontwapening. Naar verluidt heeft de Fransche re geering de voorloopige schuldenregeling mét Amerika verworpen'. De Griekscbe regeering zou in haar ultimatum aan Bulgarije o.a. een scha devergoeding van 2 millioen francs ge- ©ischt hebben. Communistisch gevecht in Rotterdam. „Hel Volk" van gisteravond bevatte onderstaand bericht van zijn Rotterdam- schen norrespondent: Ten huize van ons kommunistiscb raadslid van Burink, wonende aan de Baan, had Zondag 11 October een con ferentie plaats tusschen de partijbestuur ders van de C- P.: L. de Visser, A'< Wins en Seegers en de vertegenwoordi gers van afdeelingen in het gewest 'Zuid- Holland. In het bijzonder de afdeeling Rotterdam yan de C. P. blijft de oude leiding trouw en toont maar matig respect voor de nieuwe beeren. Deze waren nu in' hoogst eigen persoon verschenen om van Ravesteyn, van Burink en Den Ouden, de Rotterdamsche hoofdmannen mores te leeren. Het begin van de besprekingen was kalm. Zelfs werd er een kopje koffie bij gedronken. Maar toen het op stemmen over de verschillende partij-bestuursvoor- 'stellen aankwam, bleken alle voorstellen te worden verworpen! De gewestelijke af gevaardigden' moesten niets van de nieu we Moskou-taktiek hebben! Toen stond plots de heer Wins op, „Gaat het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks! Zóó doen we in Moskou!" riep hij uit, en meteen liet hij de vuist op des heeren Van Burinks oog „neer dalen." Dat was het sein' tot den éénheids- aanval. Men vloog overeind en binnen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1