jjgjg Uit de Provincie. Staten-Generaal. Kerknieuws. Leestafel. Lanfl- e» ingezonde M I II SPREEK urr. „TSCHIESBRO- beeftsedert 1869 reeds velen miliioenen Menscben groote diensten als „Eerste-hulp" bewezen. Waigar namaak en neem slechts octgfneele fleschjes aan, rerpakt door; M octginee Jdoor: J en dat dit protocol pg. Wijnkoop voordat hij de conferentie zou verlaten ter lezing en ter eventueele correctie zou worden gegeven. Pg. Wijnkoop wenschte met deze rege ling geen genoegen te nemen, doch vol hardde bij zijn eisch, dat pg. J. Mulder de pre sidum vergade ring zou bijwonen. Het presidium kon op dezen onredelijken eisch natuurlijk niet ingaan. Pg. Wijn koop, in dit geval niet bereid tot een bespreking met het presidium, verliet de vergadering, waardoor de door het pre sidium bedoelde conferentie niet kon plaats vinden. Het volgende schrijven werd toen aan Wijnkoop gezonden: Amsterdam, 20, 10-'25. W. P., Ingevolge uwe weigering om met het presidium, onder uitsluiting van derden een bespreking te houden, zien wij ons genoodzaakt u te verbieden in het open baar voor de partij en de partij-instanties zoowel als in de partij-afdeelinigen op te treden, zoolang bedoeld onderhoud niet heeft plaats gevonden. Namens het presidium, (w.g.) L\ SEEGERS Allerlei. Naar de „Rsb." verneemt, zal bij de voorgestelde plannen tot reorganisatie van de weermacht èen aantal officieren den dienst moeten verlaten. Alleen de officieren, waarvoor werkelijk een volle dagtaak aanwezig is, zullen worden aan gehouden. Naar De Arbeider meldt, heeft een zoon van het Tweede Kamerlid Schaper geweigerd, aan de herhalingsoefeningen deel te nemen. Naar „De Revue der Sporten" meldt, is de benoeming tot eerelid van het N. O. C. door den oud-minister Dr J. Th. de Visser aanvaard. Naar de „Rsb." verneemt zal begin Ja- mnari 1927 de Weeldebelasting- .worden ingevoerd. Althans, indien ze wordt aan genomen door Tweede en Eerste Kamer! Aan het vakexamen voor surnume rair bij de directe belastingen heeft o.a. voldaan de surnumerair der dir. hel., in- voerr. en accijnzen W. H. v. d. Berge- Door Gedeputeerde Staten is aan den heer P. van Cadzand te Neuzen eer vol ontslag verleend als lid der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting, 'standplaats Neuzen. Goes. Be heer C. Berger ver zoekt om ontslag als hoofd der O. L. School G wegens zijn 'benoeming 'in ge lijke betrekking te Schoonhoven. Aan gezien krachtens het bepaalde bij art. 16 bis der Instructie voor de Hoofden en Onderwijzers der openbare lagere scholen ontslag minstens drie maanden jte' voren moet worden aangevraagd en !het verzoek daartoe op '16 October j.l. jinkwam, geven B. en Wl. den Raad in overweging, het gevraagde ontslag te verleenen met ingang van 16 Januari 1926. Bevolking gedurende de le helft der maand October 1925. Ingekomen: G'. Maas, 2e Luit. O.-I. Leger, van Doe- tïnchem, Oostsingel 118; J. van Tiel, leeraar gymnastiek, van Middelharnis, P'ostsingel 86; L. Wagenaar, werkvrouw, van 'sH. Arendskerke, Lange Vorststraat 11; H. C. Stefes, reiziger, van Utrecht, Matth. Smallegangebuurt 21; M. M. Cor- nelisse, huishoudster, van Rotterdam, Oostsingel 2; G. Wi. Metz, liefdezuster, van Den Haag, Lombardstraat 2; G. J. J. van Opdorp, notarisklerk, van Bergen op Zoom, Rimmelandplein 3; G. J. Verburg, civ. ingenieur, van Delft, Mag'dalenastr. 3; Th. Stuijivenberg, kellner, van Maas tricht, Groote Markt 40; C. Wj. M. Bie- len, winkelbediende, van Hulst, Ivlokstr. 11a; A. de Kok, telegraaf arbeider, van Nisse, Waterstraat 3; H. C. van Donk, schoolhoofd, van Den Haag, Lange Vorststraat 68; E. A. Scheele, opzichter, van Ter Neuzen, Lange Vorststraat 18a; J. Nieuwkamer, machinist, van Rotter dam, Oostsingel 46; C. van Hese, koop man, van Koudekerke, M. A. de Ruijter- laan 30. Vertrokken: H. Koster, kellner, naar Dordrecht, St. Jorisweg 36; Adr. van Sabben, verpleegster, naar Breda, Diaco- inessenhuis; Joz. van Gorp, idem; P. den Hollander, zonder beroep1, naar Hoorn, Dinnenluiendijk 1; Wi. A. Sp'ierings, lief dezuster, naar Den Haag, Prinsessegracht 8; D. van Riet, molenmaker, naar Gouda, Turfmarkt 63; M. Drijgers, timmerman, naar 's H. AbtskerkeA. M. Witkam, verpleegster, naar Doorn, Kindersanato- rium; M. Penny, veldarbeider, naar Ca- lamazo (N.-Amerika)A. C. M. en M. B. Kosters, filiaalhoudsters, naar Rotterdam, Zomerhof straat 20; B. J. Nonnekens, monteur, naar Bergen op! Zoom; R. Hak, uitvoerder, naar Den Haag, AVouwer- manstraat 93; B. F. Rijsenbach, monteur naar Den Haag, de Heemstr. 340. (N. Z, Crt.) Vllssingen. In een vergadering van de winkeliers-vereeniging „Gemeenschappe- pelijk Belang" is o.m. besloten tot liet doen opmaken en vaststellen van een lijst van slechte betalers. Het ligt in- het voornemen binnen zeer korten tijd den leden een exemplaar daarvan toe te zen den. Voorts werd ernstig overwogen het daarheen te leiden, dat de namen van de op de z.g.n. zwarte lijst voorkomende personen in de courant gepubliceerd zul len worden. Omtrent dit punt werd echter nog geen definitieve beslissing genomen. (VI. Ct.) Kapelle. Door de vereeniging „Eigen Erf" tot verkrijging van onroerend goed voor landarbeiders, is aangekocht voor drie leden van de afdeeling Kapelle een perceel bouwland, gelegen aan de Vroon- landschenweg, waarop drie arbeiderswo ningen zullen worden geplaatst. Hanswgert Het met ijzer geladen zeil schip „Eben Haëzer", schipper Eerkens, en bestemd voor Leeuwarden, is op' de Schelde nabij Lillo aangevaren door twee op drift geslagen zandbakken en be kwam zoodoende aanzienlijke schade aan dek en een gebroken boegspriet. Het schip kon echter op eigen kracht de reis naar bestemming voortzetten. De sleepboot „Transport" heeft op de 'Oosterschelde schroef en schroefas afgeslagen en is door de sleepboot „Tran sport 3" ter reparatie naar de werf in Dordrecht gesleept. De sleeptrein werd door de „Transport 1" naar Antwerpen gesleept. Ellewoutsdijk. In de Maandag te Drie wegen gehouden buitengewone vergade ring van ingelanden van het waterschap Ellewoutsdijk, waarin 32 Van de 41 inge landen aanwezig waren, werd besloten tot het uitvoeren van eenige dijk- en suatiewerken beoosten de haven te Elle woutsdijk als een voortzetting van kort geleden aangevangen werken en tot ver nieuwing van een vak versleten glooiing van ongeveer 2800 vierk. M. De kosten dezer beide werken waren begroot op f 25000 welke som zal worden verkregen door een geldleening- Het bestuur ont ving machtiging de uitvoering dezer wer ken voor te bereiden tegen het aanstaande voorjaar. Mededeeling werd gedaan van de bevredigende uitkomsten der jongste peilingen langs den oever bij Everinge, welk oevervak in de laatste jaren zulke groote uitgaven vorderde. De staat van waterleidingen onderging een wijziging door demping van -een gedeelte en het graven van een geheel nieuwe leiding beoosten de haven te Ellewoutsdijk. (M. C.) Krulningen. Dinsdagavond vergaderde de Raad voltallig. De voorz. deelt mede, dat van de 4 inschrijvingen naar het te pachten perceel grond te Hansweert dit gegund is aan Jan Jansen voor f61 p. 29 Are; dat B. en Wi. de kas van den ontvanger hebben nagezien en in orde bevonden; dat naar aanleiding eener aanwijzing van Ged. Staten om bij het in gebruik geven van een schoollokaal te Oostdijk aan het Ger. Schoolbestuur een termijn van 10 jaren te noemen, dit door de belanghebbende colleges van B. en Wi. van Krabbendijke en Kruiningen is voorgesteld doch dat genoemd schoolbe stuur met deze toevoeging van 10 jaren geen genoegen neemt. B. en Wl. meenen in dezen geen voorstel te moeten doen, zoodat de beslissing aan Ged. Staten is. Naar aanleiding van het besluit der vorige vergadering omtrent de gasprij- zen was van de Maatschappij Mabeg een schrijven ontvangen, dat ze alsnog in overleg wensclit te treden om bezwa ren over onbillijke regeling uit den weg te ruimen doch niet kan voldoen aan liet vorig besluit, daar dan de gasfabriek! zou gesloten moeten worden. Lang werd over dit punt gesproken door meest alle leden waaruit bleek, dat vele bezwaren daardoor worden opgelost doch niet alle, terwijl de voorz. er op wees, dat de ver antwoordelijkheid bij inwilliging door Ma beg gedragen wordt en deze meent, dat door de nieuwe regeling het gasverbruik Cinorm zal toenemen en daardoor de gasfabrieken zullen kunnen blijven be staan. Het voorstel om het besluit der vorige vergadering in te trekken wordt met 9 tegen 2 stemmen aangenomen (Elsman en Sinke). Met dezelfde stem verhouding wordt aangenomen om te be rusten in het voorstel van Mabeg. Ter tafel wordt gebracht een schets matig plan voor den bouw van een O. L. school met bewaarschool. Na kennisname en toelichting door den voorz. van eert en ander wordt met algem. st. dit voor- loopig plan goedgekeurd. Dhr Visscber stelt voor om het uitgewerkte plan later nog aan de goedkeuring van den raad te onderwerpen; in stemming gebracht ble ken 5 voor en 5 tegen en 1 blanco, zoodat volgens bet reglement van orde zulks verworpen is. Een aanvulling van de verordening op motorrijtuigen wordt met alg. stemmen aangenomen. Eveneens de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1926 met een som van f 11836.24i/2 inontvang en uitgaaf, waar in ook de f 1000 subsidie der gemeente zit. Rondvraag. Dhr Kostense meende in een vorige vergadering, toen dhr Kol© bezwaren opperde tegen het rijden met open knalpot, dat zulks geeu bezwaar was, doch heeft persoonlijk ondervonden dat het geraas van open knalpot hem bijna onder een auto bracht, doordat hij het sein daarvan niet hoorde; hij zal deze zaak als weth in de vergadering1 van B. en W, ter sprake brengen. Dhr Ivole vraagt nog of het zooeven genomen besluit over de gasregeling nu toch 1 Oct. irngaat, wat hij meent dat kan de voorz. kan daaromtrent geen zekerheid geven. Daarna sluiting. -D© Chr. zangvereen. „Crescendo" hield haar jaarvergadering Dinsdagavond in haar repetitielokaal. Uit het verslag van secr. en penningm. bleek dat de ver. dit jaar veel heeft gepresteerd en alles zins redenen heeft tot dankbaarheid. De aftredende voorz. J. J. Francoys en pen ningm. G. Reijnhout en het bestuurslid Adriana Brandt werden met bijna alg. st. herkozen. Besloten werd begin Dec. jaar feest te vieren en de regeling aan het bestuur over te laten, terwijl een verzoek orn een uitvoering te geven in de Ned. Ilerv. Kerk ten bate van Kinderzorg aller instemming vond. In overleg met den spreker van dien avond zal de datum een Zondagavond op het laatst van Nov. wezen. De. vergadering werd gesloten met het zingen van Gez. 180:1. Wissen kerke. Maandag j.l. vergaderde de raad. Afwezig liet lid de Regt zonder kennisgeving. De- voorz. opent met gebed. De gem.-veldwacbter v. d. Vreugde ver zoekt om tegemoetkoming in de kosten van africhting en onderhoud van zijn politiehond, die onlangs een eerste kl. diploma verwierf. B. en W. stelden voor een beslissing aan te houden, totdat uit een demonstratie aan de raadsleden ge bleken zou zijn, wat de hond presteert- De leden Den Boer en Kramer wenschen direct een vergoeding toe te kennen. Het voorstel van den voorzitter wordt echter z. h. s. aangenomen. Z. h. st. keurde de raad liet contract ■goed met het gasthuis te Goes inzake verpleging van besmettelijke zieken. In geheime zitting werd 'hespro- ken het ontslag van een over tollige leerkracht aan de openbare scholen te Kamperland en Geers- dijk. Na. heropening besliste de raad met algem eene stemm'men 'dat twee leer krachten zouden ontslagen worden en dat dit zou gelden voor mej. de Bruine te Kamperland en den lieer M. C. Mol te Geersdijk, met dankbetuiging. Daarna komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot opheffing der openbare school te Geersdijk. De voorzitter licht dit toe met de opmerking, dat het ge meentebestuur reeds alles gedaan had om beide partijen te bevredigen en overwe gend bezwaar had tegen de kosten van een nieuwe school te Geersdijk, waar niet meer dan 68 schoolgaande kinderen wa ren. Hij achtte 2 scholen daarvoor te absurd. Het lid van Nieuwenliuijzen wijst er op, dat aan het vroegere besluit tot opheffing der school door Ged. Staten hun goedkeuring is onthouden en dat zulk besluit, thans genomen, hetzelfde lol; zou treffen. De voorzitter verklaart, dat ook B. oil W. dit verwachten, maar dan de gelegenheid willen aangrijpen om ter hoogste instantie in beroep te gaan. Na nog eenige gedachtenwïsseling tusschen den voorzitter en de leden Schippers en van Nieuwenhuij'zen, doet de laatste het voorste], óm een commissie te benoemen, die zal onderzoeken of de verzamelde handteekeningen vóór Chr. onderwijs vrij willig geplaatst zijn en of ze juist zijn. Hiervoor stemmen de leden de Ridder Abrahamse, Schippers, van Nieuwenhuij- zen 'en van Hee, zoodat de stemmen' staken en de beslissing tot de volgende vergadering moet worden aangehouden. Toegestaan werd het verzoek der afdeeling van Volksonderwijs om steun voor de door 'die afdeeling te geven ge legenheid tot het ontvangen van avond- schoolonderwïjs. 't Voorstel om 'n le geldleening aan te gaan voor die welke jaarl. worden afgelost groot f44.000 tegen aan te bieden rente koers wordt z. h. s. aangenomen en die nende tot aflossing van een thans loo- pende leening voor verschillende werken groot f 34000 en voor het verbreeden van liet trottoir te Kamperland f 3200 en voor een eventueel te bouwen schoollokaal voor bijz. onderwijs te Geersdijk f 6800. Begrooting 1926. Werd besloten om vaD het goed slot van 1924 een bedrag groot f 11.777,42y2 an voor den dienst 1925 te gebruiken f8000 voor buitengewone aflossing van deelectriciteitsleening. Be sloten werd voor de gemeentelijke in komstenbelasting 1 pet. minder te hef fen, waardoor liet eindcijfer der begroo ting werd f 96.118,753/2 in ontvangst en eenzelfde bedrag in uitgaaf, terwijl voor onvoorziene uitgaven beschikbaar blijft f 8827,75. Rondvraag. Het lid Den Boer merkte op, dat bij de laatste oefening met de brand spuit te Wissenkerke deze niet in orde was. De zuigers waren te droog doch hij hoopte het verkeerde niet te begaan deze te vetten, wat tengevolge zal 'hebben, dat deze dan zeer spoedig versleten zou den zijn. Het lid Kramer verzoekt den voorzitter om tijdens de bietencampagne beter politietoezicht op het havenplein te Kamperland. Hij besprak ook nog den toestand van den Achterweg op de haven te Kamperland en dat er tot op heden no'g geen zand aanwezig is om bij glad heid te strooien .De voorzitter en weth. Buijze zeggen toe van het een en ander nota te zullen nemen. Daarna sluiting met dankgebed. Souburg. Dinsdag had een alg. ver gadering plaats van de afdeeling Souburg van den Nationalen Bond voor Plaatse lijke Keuze. De voorz., J. Willemse Hz., zette het doel dezer vergadering üiteen. De statuten zijn in dien vorm gewijzigd, dat vanaf .1 Nov. a.s. de afdeelingen van den Bond komen te vervallen. Toch is het wenschelijk, dat de leden aan onzen Bond verbonden blijven, hetgeen liet beste geschiedt, door hen begunstigers te maken. Zoo spoedig mogelijk worde een correspondentschap ingesteld, welks taak met veel van die van een vroeger afdeelingsbestuur verschilt. De vergade- ging besloot mede te tleelen, dat tegen liet begunstiger worden bezwaar bestaat en Jiet antwoord af te wachten. Koudekerke. Dinsdagmiddag was het Raadsvergadering, waarbij dhr Adiiaanse afwezig was wegens ziekte. Dhr Lorier meent, dat de voorgelezen notulen niet juist weergeven wat hij inzake het ver leenen van een bedrag uit 'de kas der gemeente, voor een te bouwen, overdekte speelplaats, bij de Herv. school op het Zand gezegd heeft. Spr. was er niet tegen uit principieel oogpunt, maar ver langde dat schriftelijk het advies der inspectie ter tafel zou zijn. Het verzoek van den heer Ruischer om ontheffing van hondenbelasting, wordt toegestaan. Een verzoek van de vereen, voor Geref. L. 0. op 't Zand om den toegang tot het schoolgebouw van gemeentewege te verharden, wordt niet ingewilligd; alleen zal de gemeente materiaal geven: brik of sintels. Bij1 de opname van de kas bij den gemeente-ontvanger bleek alles in orde. D'hr C. Boone werd als lid van het Burg. Armbestuur met algem. st. her- kozen.Het verzoek om traetementsverhoo- ging door de gemeente-veldwachters zal worden behandeld bij de begrooting. Vóór het behandelen van de begrooting geeft geeft dhr Sanderse een overzicht en komt tot de slotsom, dat de uitgaven niet minder kunnen worden, zoolang 'de re geering zulke zware verplichtingen op de gemeente blijft leggen. Spr. is van mee ning, dat moet geprotesteerd worden te gen de regeering b.v. door de vereen, van Ned. Gemeenten. Dhr Lorier stelt voor het salaris van den gemeente-ontvanger, nu f 1100, met 10 pet. te verlagen. Weth. de Buck zal hier tegen stemmen, om dat het niet toegestaan zal worden door Ged. Staten. Dhr Contant vraagt of er geen mogelijkheid bestaat de uitgaven voor het secretariepersoneel te verminde ren. De voorzitter zegt dat daarnaar ge streefd wordt. Hij had den ambtenaren den raad gegeven naar een andere positie uit te zien, en bij het ontstaan van een eventueele vacature zal getracht worden goedkoopere krachten te krijgen. Bi. en W. stellen voor het salaris der gemeente veldwachters te brengen van f1350 op f 1450. Dhr Contant is van mèening dat de vergelijking van een politieagent in de stad met die van gemeentepolitie niet opgaat. Het leven van de laatste is lang niet zoo gebonden als van de eerste. Dhr Sanderse wil met f 150 verhoogen. Dhr Lorier wil aanhouding en eerst on derzoeken naar andere gemeenten. D'e voorzitter zegt dat met inbegrip' van het bijkomende hun salaris nu f1700 is. Het voorstel van B. en W'. wordt aange nomen. Bij den post brandbluschmidde- len licht de voorz. deze post toe en zegt dat het de bedoeling is op 2 of 3 plaatsen in de gemeente een brandbluschapparaat te plaatsen. Bij' den post verlichting merkt dhr Contant op dat de kosten voor straatverlichting wel wat minder konden zijn (wat uit een schrijven van de directie van de gasfabriek ook bleek) en zou dan het getal lantaarns (43) willen brengen op 50 en aan het donkere ge deelte van den Vlissingschen weg b.v. Moesboschde Roede, en de» Kei weg ook willen verlichten. De voorz.. zal dit overwegen. De lantaarn voor het Korte weegje zal verplaatst worden vóór het lange weegje. Bij den post aflossing voor de bouwvereen. wil dhr Sanderse evenals in andere gemeenten den tijdduur brengen van 50 op 75 jaren. Wiordt niet op ingegaan. R. ©11 W|. stellen voor aan den gemeentewerkman f30 te geven voor onderhoud van zijn rijwiel, daar hij "dat veel in dienst der gemeente ge bruikt. Dhr Sanderse wil zijn salaris met f 60 verhoogen. Biesloten wordt een gra tificatie te verleenen van f 60. (Slot volgt.) Tweede Kamer. Dhr J. ter Laan heeft gisteren weer getracht uit de salarispolitiek der regee ring een stuk reclame voor de S. D. A. P. te slaan. Hij had een interpellatie aan gevraagd over de salarisregeling van het rijkspersoneel, maar nam de kans waar om ook in zijn rede, die maar eventjes anderhalf uur duurde, het georganiseerd overleg er bij te sleep»en. Er bestond bijzondere belangstelling voor de Kamerzitting van gisteren. On danks het ongunstige weder stonden er reeds om half twaalf verschillende per sonen te wachten, bij den ingang van de publieke tribune, ten einde daar 'toegang te erlangen. En dat er op de tribune bezoekers gezeten waren, die nog niet weten, hoe men zich daar moet gedragen, of die 't wel weten; maar er zich niet aan stoor den, bleek wel later op den middag, toen de voorzitter dreigen moest me't ontrui ming. Er werd n.l. van de tribune ge roepen! Dhr Ter Laan hield natuurlijk een echt demagogische speech. Er schijnt tegen woordig in Kamer, Staten en Gemeente raden niet meer over de salarissen te kunnen worden gesproken, zonder er de politiek bij te halen. De roode interpellant was ten' minste zoo in vuur, dat hij aan het slot zich liet ontvallen, dat de schuld van al de misère met de sala rissen is toe te schrijven aan het niet stemmen van al die duizenden ambte naren op de soc.-democratische partij! Dhr Ter Laan meende, dat de finan cieel© toestand des lands zoodanig is, dat liet waarschuwende „halt" niet meer behoeft Ik worden geroepen- Maar de regeering wil natuurlijk zoo weinig mo gelijk voor de ambtenaren doen. Er kan zelfs nog geen maand extra-salaris op overschieten! Het oude liedje, waarover we verder maar zullen zwijgen. De minister van financiën, de heer Colijn, wachtte er zich wel voor, nu reeds een groot financiëel debat op te zetten, dat we straks bij de algemeen© beschouwin gen over d»e staatsbegrooting ook nog krijgen. Natuurlijk laat de toestand van 's Rijks schatkist niet toe, mede gelet op de nood zakelijkheid van belastingverlaging, dat tot salarisverhooging over de geheele linie worde overgegaan. Wel kunnen thans de onbillijkheden in' de salarisregeling weggenomen worflen. Een niet onbelangrijk deel der herzie ning zal betreffen de bepalingen inzake de salarisgrenzen, het verdienen van hu welijkstoeslag en de kinderbijslagen. Spr. kan niet mededeelen ,welk percentage der ambtenaren er van zal profiteeren. Gelet zal worden op te sterke daling van sala rissen naar verhouding van het index cijfer. Verschillende leden namen nog aan de debatten deel, zoowel van links als van rechts. De rechtsche sprekers waren het met den minister wel eens, dat nu het woord is aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg, dat met de uni forme uitkeering van een week of een maand salaris de onbillijkheden in de regeling niet worden weggenomen, maar vergroot en dat alleen geluisterd dient te worden naar rechtmatige grieven. Ook de vrijheidsbond voer in dit schuifje. Na tuurlijk niet de sociaal- en vrijz.-demo- craten. Minister Colijn wees nog in tweede instantie op de tegemoetkoming van de regeering in verschillende gevallen; er is bovendien nog meer te verzorgen dan Ide positie der ambtenaren. Spr. zal zich niet laten verleiden om weer vaste be dragen te noemen, maar wat de regeering, gelet op den financiëelen én economischen toestand kan inwilligen, dat zal ze doen en zoo snel mogelijk. Zulk een verklaring moest toch door ieder weldenkend mensch worden aan vaard- Komt de regeering ze niet na, dan kan ze later altijd nog in gebreke gesteld worden. Maar zoo dacht de heer Marchant er niet over. Hij drukte zich nog grover uit dan de S.D.A.P.'er. Hij schreeuwde het uit: „Ik hecht aart beloften van dezen minister niet de minste waarde." Dat was een schending van de goede trouw, een aanklacht van onbetrouwbaarheid van den minister. Volkomen begrijpelijk, dat min. Colijn, die toch al op alle mogelijke ma nieren door de tegenstanders als de schuld van alle materiëel© nadoelen wordt voor gesteld en tegen wien niettegenstaande zijn eerlijkheid en onkreukbaarheid een stelselmatig wantrouwen gewekt wordt, daarover verontwaardigd was- Als de heer Marchant zijn woorden niet introk, zoo wenschte hij niet meer met hem van ge dachten te wisselen- Wij lazen echter niet, dat hij dit deed. Terecht riep dhr Duymaer van Twist: „schandelijk!" Er ontstond in de Kamer groote bewe ging door dit. ongepast optreden. Enkele moties van socialistische, com munistische en vrijzinnig-democratische zijde werden verworpen- Vóór sociaal- en vrijz- democraten, communist, Arts (R- K. Volkspartij) en Veraart en Moller (R.-K Sint Michael vertoonde zich! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waarder C. W. Noordehhout, emeritus-pred. te Aalsmeer. Bedankt voor Ouddorp door L. van Mastrigt te Harderwijk. Geref. Kerken. Tweetal te Hilversum J. van Herksen te Hillegom en dr J. Hoek te Soest. Aangenomen naar Zegwaart en bedankt voor Haamstede, Hemelum en Gonderen door cand. H. Versluijs te Klundert; naar Nieuwveen door D. J. Speelman te Sellingen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Zwijndrecht en Barendrecht door J. A. Riekel te Maarssen. Voor de restauratie van de Nod. Herv. Kerk te Cadzan'd is in de gemeente zelf f 1600C( gecollecteerd .Er waren twee giften elk van f2500 bp: Ingekomen boekwerken Van de N.V. J. M. Bredeé's Uitgevers- Maatschappij te Rotterdam: Zondags schooluitgaven, kerstboeken. De Negerhut van Beecher Stowe, op nieuw vertaald door v. d. Munnik, met 50 illustratiën, in prachtband- Louise, Verloren en gevonden. Alcock, Kruis en' Kroon. Comas, Vaders Krullebol- Dorn, Zielestrijd- Eddi, Jan de Bakker. Goslinga, Kwaad met goed vergolden- Breevoort, Saakie en zijn motorwagen- Idem, De Verloren ring. Idem, Een Schipperskindje. Gerda, Jaaps vriendinnetje. De Liefde, De Savoyaard en de Aarts bisschop. Snoep, Arme T M. C. C., Uit d gered- De Breevoort-ser Rob. Verhaaltjes Jongens en meisje Dieren uit vreem. Tal van kleinen De "Catalogus gaven, Chr. Litera Wandteksten der Vrucht,leesboek den Bijbel, uitgege J. C. de Koning. maatschappij te gen, door A. M. door H. Streefker Engeland bij de (1697) door Marjt hage, D. A. Daami H A Ei Suikerfabr Voor eenige jai aantal landbouwer meer ,de IJpoldei enz. een Cooper; gebracht, welke ook in die omge suikerfabriek te s lukt. Na verschille gen om tot het het voornemen maanden geleden, bestuur dier coöpt zocht, welke nu v deeligste wijze zo te laten verwerkei zoek tot het ééns leden gekomen, on bij' d© coöperatie! land" aan te sluite „De Zeeland" is d positie gekomen, n hare Zeeuwsche deelhouders, dat 1 we en overigens briek de beschikkii een dusdanige hoe gewonie jaren op: zal kunnen wordt grootst mogelijke De Coöp. Suiker Deze fabriek wel campagne begon, lie ken kunnen doorwerk reeds ruim 40 miljo zijn. Was de aanvo niettegenstaande de gen, belangrijk over weer van vorige wi weer hersteld, zooda bieten zijn voor ee Van 1017 Octobei verwerkt en hiervan maakt, bet hoogste c staan in één week ii Als een bizonderlu alleen per as oj joen K.G. bieten zijl October 750.000 K.G (Buiten verantwoorde Amsterdam, 17 Aan de Redacti* Beleefd verzoek volgende. In Uw blad var mij van bevriende den, wordt een aai „Het Nederlandsch die, naar de meen „tegen de ontwapen mig-democraten daaraan toe, dat oogpunt misschien te laat (d-i. na de uitgesproken", ofscl de politiek" er wèl ben, als de kiezers ben, hoe ik er over Maar dat h e b b Redactie, althans men weten (want dat zij allen mijn t lezen!) Immers, de staatsrecht, waarir stond, als gij aanha 1924, bijna anderha kiezingen!,Tot dusvc sterveling geweest, U ontdekte tegenspi Dat is ook volk om» dit boek gaat voort tieke desiderata, 01 geldend staatsrecht, parbementen voor de weermacht voorkonw twisting niet wel v fle reden is, heb sproken. Wat in de tweede desiderata op dit st op, dat de departer ■waarover mijn boek zal afhangen van de der macht, die het staat zal vèrtegenw. Herdrukking der intei ting. 'Zooals Uw ret Weten, wenscht onze Hie van buiten dreig gewapende aanvaller ganiseerde groepen, oiede te werken aa rechtsorganisatie. In tale organisatie bij doelstelling behouder Wel veranderd worde jddueel worden. De Bestip af; het zal, zo h bc mm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2