No 16 Vftfoeri 40e Jaargang F E y i L iTeTO M \n 'stevens branding» Maandag 19 October 111315 Buitenland. PUROL Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE C01MTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 6870, Goes Tel.: Redactie na. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firnia F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2'kZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfö.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. OPENBAAR OF BIJZONDER ONDER- 1 WIJS. Tot de gereformeerde kerken is het ver zoek gekomen om, met het oog op het 45- jarig' bestaan dier school hetwelk op 20 October d.a.v. wordt herdacht, a.s. Zon dag 18 Oct. de Vrije Universiteit in den gebede te gedenken. Niet om de kerken mede hiertoe op te wekken dat ligt uiet op den weg van een staatkundig blad maar om getui genis af te leggen van onze ingenomen heid met een dergelijken oproep en met eventueel te vormen voornemens om er aan gehoor te geven, nemen wij onder staand artikel uit „De Rotterdammer" over, nu eens niet uit dat blad zelf, maar uit het democratische, dus liberale blad „Democratie", orgaan van de Democrati sche Partij, een partij, van welke een hoogleeraar aan een onzer Rijks-universi teiten prof. Heeres uit Leiden de leider is. Het door „Democratie" uit „De Rotterdammer" overgenomen, en van een waardeerend onderschrift voorziene epis tel luidt aldus: „Sterker nog dan de historische aan wijzing spreekt beider principieel gehalte voor de wezens-gelijkheid van vrije Chris telijke lagere school en universiteit. Beide hebben denzelfden ontstaansgrond, in bei de belichaamt zich hetzelfde beginsel; beide zijn geboren uit den maatschappe- lijken nood. De Christelijke school moest komen, omdat het neutrale staatsonder wijs niet bruikbaar was voor kinderen eener gedoopte natie. De school, „waar aan de natie gehecht was", bleek naar Groen's pittig gezegde de school, waaraan men de natie door allerhande kunstmid delen zocht vast te hechten. Zoo ook raak ten de academies in Nederland van groo- te Christelijke volksgroepen vervreemd om den geest bij haar heerschend. De openbare universiteiten, die brandpunten van het nationale leven moesten zijn, eens opgericht om het calvinistisch karakter van Nederland rijker te ontplooien, wer den bolwerken tegen de Geref. levensbe schouwing. Door het stelselmatig uitban nen van de dragers dezer gedachte kwam er een kloof tusschen de universiteit en het Gereformeerde Volk, werd de band met het volksleven verslapt. Uit dien nood, de miskenning van liet leven, werd eerst de Theologische School, straks de Vrije Universiteit geboren. Zoo is dan de Vrije Universiteit geen woekerplant, die leeft ten koste van den gereformeerden stam, waaraan zij zich hecht, maar geworteld in het gereformeerde leven trekt zij daaruit haar sappen, om bij breederen opwas dat leven tot schut en zegen te zijn. In beide, in den schoolstrijd en het opkomen voor de Vrije Universiteit belichaamt zich het zelfde beginsel. Twee gedachten beheer- schen onzen schools:rijd: tegen de over- heersching van den Staat, die de opvoe ding van 't kind aan zich trok, werd ge steld het recht der ouders, die zeiven be slissen zullen op wat wijze de vorming hunner zonen en dochteren zal plaats hebben. Aan diezelfde gedachte houdt de Vrije Universiteit vast, wanneer ook op het gebied van het hooger onderwijs tegen het staatsmonopolie voor de vrije ontplooiing van de maatschappelijke volkskracht partij wordt gekozen. Het tweede beginsel in onzen school strijd uitgedragen is de belijdenis dat de vreeze des Heeren het beginsel van alle wijsheid is. Op die belijdenis laat ook de Vrije Universiteit haar credo liooren. Christelijk lager en hooger onderwijs heb ben om die belijdenis denzelfden weer- 9.) _o- HOOFDlSTUK IV. Liefde's Dageraad. Douglas sloot zijn oogen, nadat zij ver trokken was, om de laatste tien minuten nog eens te kunnen overleven. Het was lang geleden, sedert hij had gesproken tot iemand, die half zoo mooi of zoo interessant was. Zij was noch oudachtig, noch leelijk, noch onvriendelijk. Om de waarheid te zeggen zij was precies het tegenover gestelde. Zij was jong en frisch en zoo zonnig als men zich een jong meisje slechts wenschen kon, Indien men Douglas op dat oogenblik gevraagd had een beschrijving van haar te willen geveii, zou hij het in veel sterker bewoordingen hebben gedaan dan wij de den. Maar hij was jong en zeer vatbaar voor indrukken en juist nu, zeer gevoelig voor iedere kleine daad van vriendelijkheid, die hem bewezen werd, zoodat Floss Gres ham in zijn oogen ver verheven scheen boven de andere leden van haar geslacht. Later op den dag, toen de lamp was stand ontmoet. Óver Christelijk handwer ken en Christelijk rekenen heeft zeker slag van verlichte Nederlanders gespot. De zelfde hoon heeft bet academisch on derwijs, in den eisch van Gods Woord zijn uitgangspunt vindend, getroffen. Het is dezelfde weerstand tegen hetzelfde po gen om de kinderen van ons volk op te leiden tot sierlijke leden van Christus' gemeente. Waar de dingen alzoo staan, kan moeilijk worden berust in de schrille wanverhouding die vergelijking van de positie in onze staatsorde van bijzonder lager en universitair onderwijs oplevert. De vraag moet rijzen of in de heroïsche worsteling voor de vrijmaking onzer la gere school de laatste 20 jaar niet -te flauwelijk weerklonk de eisch dat op uni versitair gebied recht zou worden gedaan. De schoolstrijd, gelijk die in Nederland is gevoerd, en bekroond, maakt handhaving van 't monopolie der openbare universi teit moeilijk; de wettelijke positie onzer bijzondere lagere school is het welspre kend protest tegen de overheidsbejegening welke de Vrije Universiteit ondervindt. Ten volle hebben wij ons bewust te zijn van verschilpunten, die een tot in alle finesses gelijke bemoeiing der Overheid met universiteit en lagere school uitslui ten. De fmancieele gelijkstelling van open baar 'en bijzonder onderwijs bij het lager onderwijs niet zonder bedenking, zou hier nog grooter bezwaren opleveren. Al wordt dit alles erkend, toch is niet wel in te zien, waarom ons bezielend ideaal „de vrije school voor heel de natie" voor het universitaire erf contrabande zou zijn. Dit blijft het einddoel, maar aanstonds laten wij daarop volgen: kan voor de la gere school dit ideaal niet ten volle wor den bereikt, voor het bijzondere univer sitaire onderwijs blijft het èn om de kost baarheid van het onderricht èn om de geringe weerkracht waarmee tot hiertoe het. particuliere initiatief werd ontwik keld, slechts in zeer ver verwijderd per spectief wenken. Veel dichter voor de hand ligt de vraag of in afwachting van de wijziging der positie van de openbare universiteit, door de voorstanders der Vrije Universiteit op de Overheid een be roep mag worden gedaan om bijdrage in de kosten die zij voor haar uitbreiding behoeft en waarin zij door eigen kracht niet kan voorzien. Evenmin als bij het lager onderwijs mag hier de staatskas slechts voor de openbare school worden opengesteld. Tal van argumenten kunnen voor de doorzetting van dien eisch wor den bijgebracht. Gewezen kan worden op den plicht der Overheid om ook voor haar deel te schragen dat in de stichting der V. U. tot uiting komt. Eveneens ligt de rechtvaardiging in de reeks verplichtin gen, door de Överheid aan de bijzondere universiteit opgelegd. Zij noodzaakt haar tot gestadige uitbreiding; het zou een be lemmering der vrijheid wezen, die zij zel ve zegt te eerbiedigen, indien zij daar tegenover aan die Universiteit de midde len -onthield, welke voor hare ontwikke ling levensvoorwaarde zijn". Wij staan aldus „Democratie" voor vele vragen op liet gebied van ons onderwijs; het lijkt haast alsof er nooit zooveel onvoldaanheid is geweest als juist nu. Mogelijk heeft dit voor een gedeelte zijn oorzaak in de onvoldaanheid op ieder gebied, die wij nog als een verschijnsel van de na-oorlogsstemming overal waar nemen. Maar wij kunnen een artikel als dit niet aan deze oorzaken toeschrijven; het is zuiver principieel gesteld het da- BWP—MMWKMWH—WOW1I iH M BMMM—aj opgestoken, en do zuster zat te knikkebol len in haar stoel voor het vuur, en Dou glas in zeer romantische gepeinzen was verdiept, waarin zijn bezoekster van dien middag een voorname rol speelde, opende Floss de piano weder en begon een stuk van Mendelssohn te spelen; toen ging zij over in een van Beethoven's sonate's en eindigde met de vertolking van een oud minnelied met variaties. Gedempt door de zoldering en muren, was de muziek zacht en kalmeerend. Douglas luisterde in vervoering. Niet alleen hield hij" hartstochtelijk veel van muziek, maar in het tegenwoordig geval werd zijn genot verhoogd door de wetenschap, dat zij werd voorgedragen voor zijn bijzonder genoegen en in zijn toestand van ovei'groole zwakte zou hij hebben kunnen schreien van pure dank baarheid en genot. Hij leefde den geheelen volgenden dag in de hoop, en ook den dag daarop, dat de verpleegster weder oen liarer lange wandelingen zou gaan maken, en dat Floss Gresman weder zou komen, om naar zijn vuur të zien en hem zijn drankje te geven. Maar zijn hoop werd niet vervuld. De oude dokter kwam hem verschei dene malen bezoeken en was bijzonder vriendelijk en beleefd tegen hem. teert van den tijd van „Groen" daarin ligt zijn beteokenis die we niet moeten onderschatten. (Dit artikel moest de vorige week we gens plaatsgebrek blijven liggen.) WTabtetfen. voor rookers Aangenomen. De Bioscoopwet is met 57 tegen 41 stemmen Rechts tegen Linies aan genomen. Alleeu de heer Pius Arts, een katholieke democraat, stemde tegen. Waarom, zal wel niemand begrepen heb ben. Ook de heer Kersten .stemde voor, wat ook onbegrijpelijk is na zijn philip- pica tegen de bioscopen en tegen het wetsontwerp met „zijn ongenoegzame re geling" en na de verwerping" zijner mo tie tot algemeen „verbod van openbare bioscoopvoorstellingen". Dit echter daar latende cpnstateeren we mot genoegen dat gansch Rechts gestemd heeft voor het ontwerp. Een mooie inzet ten aanschouwe van heel de natie die met belangstelling uitzag of het cement dat do drie van zelf niet in alles homogeene reclitsche groepen bijeenhoudt, hecht ge noeg zal zijn om er verwachtingen op te mogen bouwen. Maar bovenal verblijdt ons de aanne ming, omdat nu do middelen om paal en perk te stellen aan de -afdraaiing van slechte films zijn of althans kunnen wor den gesanctioneerd. Thans staat zoo goed als vast de Eerste Kamer moet het ontwerp nog aannemen, en de Jvoningin moet het nog door het plaatsen van haar handteekening tot wet maken! Wij krijgen nu: le. een centrale keuring (door de Rijkscommissie), die elke film welke in het openbaar wordt vertoond, moet toe laten als niet in strijd met de goedei zeden of openbare orde; 2e. een dito keuring voor de toelating' van films voor jongelieden van 14 tot 18 jaar; 3e. een dito keuring voor de toelating van films voor kinderen beneden 14 jaar en 4e. (niet verplichte) gemeentelijke na keuring van films en reclameafbeeldingen zonder eenige beperking van leeftijd; be nevens andere gemeentelijke voorschriften (bijV .verbod van bioscoopbezoek door kinderen), welke voorschriften echter niet mogen betreffen voorstellingen, die uit sluitend voor volwassenen toegankelijk zijn. Wij' begroeten dezen uitslag ook met in genomenheid omdat, niettegenstaande wijl weten dat wetten den volksgeest niet vermogen te verbeteren, wij overtuigd zijn dat do overheid geroepen is bet kwaad van de bioscoop te beteugelen. En dat in do eerste plaats in het belang van het kind. Prikkelfilms hebben nu eenmaal een slechten invloed, evenals prikkellectuur. Zijl'brengen kleefstof-in de ziel. Kleefstof die er niet van los te maken is, tot schade van het zieleleven. Ook en in zonderheid van 'het kind, voornamelijk in de puberteitsjaren. Voortaan zullen derhalve geen films meer vertoond worden, tenzij voorzien, van het goedkeurend teeken, eener Cen trale Commissie, terwijl de Gemeentebe sturen gemachtigd blijven aanvullende be- Maar Floss had niets in de ziekenka mer te doen, en wat meer was, had waar schijnlijk geen verlangen om te komen. Hij wist, dat zij in huis was, want zij speelde af en toe voor hem maar mis schien vergiste hij zich hierin. Zeer waarschijnlijk- speelde zij alleen om zichzelf plezier te doen. Zij hield klaarblijkelijk veel van muziek, en dus was het niet meer dan natuurlijk, dat zij af en toe voor baar eigen genoegen speelde. Naarmate de dagen voorbijgingen, be gon hij vreeselijk ongeduldig te worden over zijn lange opsluiting, vooral daar de dagen zoo kort en zonder zon waren. Sedert den dag waarop de verpleegster zoo lang gewandeld had, had de zonne schijn geen enkelen keer op de muren van de kamer geschenen. Het was hem echter toegestaan in bed op te zitten, wat eenige vergoeding was, en de dokter stond hem zelfs toe, de couranten te lezen. Hij voelde nu iederen dag, dat hij snel in krachten toenam, en hij begon met groot verlangen den dag tegemoet te zien, waarop het hem zon worden toegestaan naar beneden te gaan. Toch besefte hij nooit volkomen hoe zwak hij was, totdat hij verlof kreeg bij het vuur te zitten. Hij dacht, dat hij in staat zou zijn, ten palingen in hunne verordeningen te ma ken tot wering van voor de geestelijke ge zondheid schadelijke films. Links heeft zich weer met met het ontwerp kunnen vereenigen, dank zijl de politiek. Wij zullen zien of ïn de Eerste Kamer Links even verpolitiekt of kopschuw zal blijken als in de Tweede Kamer. Gelukkig 'dat ook daar een i;echtsche meerderheid is. De onlusten in China. Te Tsingtao is nieuwe onrust veroor zaakt door de aankomst van nog drie Chineesche oorlogsschepen. De militaire autoriteiten hebben onderhandelingen ge voerd met de aanvoerders van het eska der, zonder dat men tot een resultaat kwam. Uit het Verre Oosten komen te Londen berichten over ernstige troebelen van zeer verschillenden aard, waarin melding' wordt gemaakt van gevechten die zeer aanstaande heeten te zijin. De Daily Te legraph verneemt uit Peking, dat in of ficieel© kringen aldaar berichten zijin ingekomen, over zeer spoedig te ver wachten n'ieuwe en ernstige onlusten in het zuiden. Overal in het land neemt de Russische invloed toe. De conferentie van Locarno. De Fransche bladen zijn eenstemmig vol geestdrift 'over hetgeen, te Locarno werd tot stand gebracht. Zij wijzen er op, dat een nieuw tijdperk thans is ingeluid, een tijdperk van algemeenen: vrede in Europa. Zij brengen voorts hui- do aan de afgevaardigden, die ter confe rentie blijk gaven van goeden wil en breed© gedachten. Den dag van gisteren noemden zijl „Europa's grootsten dag" sinds den wapenstilstand. De Duitsche bladen zijn minder opti mistisch. Vooral de Duitsch-nationale zijin lang niet bevredigd door de besluite^ der conferentie en zijn nog min of meer wantrouwend tegenover den inhoud dei- vastgestelde pacten. Zaterdag begonnen do delegaties reeds weder Locarno te verlaten. Dien middag vond nog een feestmaal plaats door het gemeentebestuur van Lo carno den delegaties en het bestuur dei- internationale vereeniging van volken bondsjournalisten aangeboden. Behalve de reeds vertrokken Italianen en Belgen wa ren allen aanwezig. Be feestredenaars waren Luther en Briand, die op een dergelijke wijze hun uitstekende toenaderingsgezindheid1 en hun vasten wil tot. voortzetting van de Locarnopolitiek toonden, dat men inder daad met vertrouwen dè toekomst mag tegemoet zien. Des middags vond een boottocht over het Lago Maggiore plaats, door Briand den journalisten aangeboden. Tal van D'uitsche journalisten behoorden tot de Fransche gasten. Ook Chamberlain was aanwezig. Wat de conferentie betreft, die op 1 December te Londen zal worden gehou den, om het verdrag van Locarno te on derteekenen, wordt nog vernomen, dat dit geen eenvoudige bijeenkomst van gezan ten zal zijn, doch een conferentie der ministers van buitenlandscbe zaken. Er verluidde, dat van Engelsche zijde in de slotzitting aangedrongen is op een vroegeren termijn van onderteekening, minste den ganschen middag in den stoel door te brengen, maai' na een paai' uur was liij geheel uitgeput, en hij was blij, naar bed te kunnen gaan. Maar den volgenden dag hield hij het vier uur uit. En den dag daarop kwam het winter zonnetje weder voor den dag, en de ver pleegster ging weder een harer lange wandelingen maken. „Nu," dacht hij bij zichzelf, „zal z ij weder hij mij komen." Die z ij was natuur lijk Floss Gresham. Hij hield zijn oogen onafgebroken en vol ongeduld gevestigd op de wijzerplaat der klok, waarop de wijzer langzaam zijn weg vervolgde. Een half uur ging voorbij drie kwar tier toen werd er zacht op de deur ge tikt en een lieve muzikale stem vroeg: „Mag ik binnen?" „Zeer gaarne. Ik snak naar iemand om mee te praten." „Ik daclit wel, dat u u wat eenzaam zoudt voelen", antwoordde Fletss, terwijl zij bevallig de kamer binnengleed, „daar om ben ik gekomen om u een poosje ge zelschap te houden als u mij namelijk hebben wilt." „Of ik u hebben wil! ik heb dagen lang gehoopt dat u zoudt komen. U weet niet, wat het is dag op dag in een kamer op gesloten te zitten, en niemand te hebben Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60,90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.Fabi". A.Miinliardt Zeist doch dat op voorstel van Stresemann, d© datum tenslotte op 1 December is vast gesteld. Korte Berichten. -De Commissie van herstel heeft het aandeel in de herstelkosten, hetwelk ten laste van Hongarije valt, voor het begroo- tingsjaar .1925'26 bepaald op 800 ton steenkool per werkdag. In verband met de stijging der prij zen van talrijke artikelen in de laatste maanden heeft de Duitsche minister van justitie het noodig geacht de aandacht dor betrokken staatsoverheden te vestigen op de nog van kracht zijnde noodverordenin-' gen en hen aangespoord om van de door deze verordeningen ter beschikking staande middelen gebruik te maken. - Aan de New-York Herald wordt uit Cairo geseind, dat, volgens ontvangen berichten uit Damascus, in verschillende deelen van Syrië de staat van beleg afge kondigd is. Do opstandelingen hebben1 Maarra en Chansjaikoen in brand gesto ken. Senegaleensche versterkingen zijin te Aleppo aangekomen, en te Beiroet zijn versterkingen uit Frankrijk geland. Te Kieff is een anti-bolsjewistisch© organisatie ontdekt, waaraan, naar ver luidt, ooft een aantaf fecfen der Kieffsche militie deel heeft genomen. Het volkscom missariaat heeft op grond hiervan een streng onderzoek bijl de militie in alle gröote steden van de Oekraine gelast. Thans is officeel besloten dat de tentoonstelling te Wembley het volgend jaar niet zal worden heropend. Terstond na de sluiting zal de liquidatie beginnen. Ofiicieus wordt erkend, dat het tekort ongeveer 2 millioen p.st. zal bedragen. De sluiting op 31 Oct. zal op1 plechtige wijze plaats hebben, in tegenwoordigheid' van den hertog en de hertogin van York. De vooi'hereidselen voor het tot stand brengen van een telefonische ver binding tsuschen Londen en New-York zijin thans reeds zeer ver gevorderd. Men Eerwacht, dat een gesprek van 3 minuten een pond sterling zal kosten. In het proces ter zake van de Preus- sische Landespfandbriefanstalt wordt 't zeer vervelende getuigenverhoor nog steeds voortgezet. Vrijdag viel de beklaag de von Carlowitz bijl dit verhoor in slaap.. Een paar dagen geleden was dit ook reeds geschied. De voorzitter vond dit hoogst ongepast en dreigde maatregelen tegen dezen vermoeiden beklaagde te zullen nemen. Hans Granz, cle medeplichtige van den moordenaar Haarmann, die evenals deze ter dood is veroordeeld, maar in hooger beroep is gegaan, zal op 19 Nov. opnieuw voor de rechtbank te Hannover verschijnen. Het proces zal, naar men vermoedt, drie dagen duren. Er zijn on geveer twintig getuigen gedagvaard. Maarschalk Lyauty, de afgetreden ï'esideint-generaal van Marokko is te Pa rijs teruggekeerd. Geen enkel officieel persoon was er aan het station om hem te begroeten. Slechts waren daar drie persoonlijke vrienden van den ouden om mee te praten." „O ja, dat weet ik wel", antwoordde zij met een welluidend lachje. „Dan kunt u voor mij voelen", zeide hij. Dat doe ik werkelijk", was het oprechte en gereede antwoord. „Dat is heel Vriendelijk van u." „Volstrekt niet. Waarom zou het vrien delijk van mij zijn?" Hij wachtte een oogenblik, eer hij ant woordde. Toen keek hij op en zeide: „In dien u uw geheele leven weinig of geen sympathie van iemand zoudt ontvangen, dan geloof ik, dat u er over zoudt den ken, zooals ik." „Maar waarom heeft u van niemand sympathie ontvangen?" „Ja, dat is een moeilijke vraag, te moei lijk, vrees ik voor mij om te beantwoor den. Maar, in liet algemeen gesproken omdat ik ze niet verdiende, denk ik." „Niet verdiende?" vroeg ze langzaam „Ik vermoed, dat het zoo is. Ten min ste ik denk, dat de meeste menschen dat zouden zeggen." „O neen, zeide zij na eenig stilzwijgen, met een uitdrukking van verslagenheid in haar lieve bruine oogen. „Ik geloof niet, dat u uzelf volkomen recht laat we dervaren." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1