DELBURG IEDING! Mo 14 Vrijdag 16 October 1935 40e Jaargang Wyberf rsborgwal 17, REIZIGER Buitenland. Binnenland. ovoerd NKETBAKKERS- volledige refe* ers WOLLEN TRUIEN vanaf 0.95 en els Wollen- en Gummi-Capes l 3. ff getuigenverhiaiM-. lerking nemend© d» idaagden en de af- ler getuigen, eischte (die behalve srij» Ik van pianist ia eea 1 maanden gevange- ran het voorarrest [ing stelling va* de in een Rijksopvoe- B. een jaar twcht- |t 0. M. voor deze* v'oogd te benoemen, ilooth als verdediger fnde tornen aan. het op1 de slechte op- [jongens genieten e* jligheden, waaronder jVoor K. vroeg spr. «gevangenisstraf da*, plaatsen van dezea gezinsvoogd. Met ging de verdediger verzocht spr. een en verder toezicht De uitspraak werd k October a.s. |ionteur J. Wj. P. te bjji den diefstal van plichtig was geweest voorwaardelijk was daar hij thans bij chen wijn deelnemer taanden govangenis- Ichen. Uitspraak 27 SO vanaf 3.50 Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.1 Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De Bioscoop. Wij zijn geen bewonderaars van de bioscoop; toch juichen wij de verwer ping van de motie der staatkundig gere formeerden tot algemeen verbod van bios- cqpen ten zeerste toe. Geheel afschaffen van de bioscoop is onmogelijk. Daartoe is de kinomatogra- fie te diep in het maatschappelijk leven doorgedrongen, en bewijst de bioscoop nog te goede diensten aan landbouw en ■onderwijs en evangelisatie. De gelijkenis van het onkruid en de tarwe indien wij tegenover een Cate chismuswoord, eergisteren in de Tweede Kamer gebruikt, een Bijbelwoord mogen ovcrstellen geeft ons bij de bespreking- van dit vraagstuk nog wel iets te Iëeren. De bioscoop geeft kruid en onkruid te genieten, doch dit doen ook lectuur, zang, muziek en voordracht, Het zal echter in niemand opkomen, dewijl er goede en slechte voor-drachten, goede en slechte boekon, goede en slechte liederen zijn en er goede en slechte muziek is, nu maar te verlangen dat zullen worden afgeschaft boeken, gedichten, liederen, of ook wel ■dg heele Kunst. Wij kunnen wel mee gaan met hen, die het kwaad willen tegengaan of zoo mogelijk uitroeien, hetwelk aan de bios coop verbonden is. Doch indien het mogelijk is de bios coop dienstbaar te nraken aan onderwijs en evangelieprediking, wat ter wereld zou •daar tegen kunnen zijn? Ja maar-, die stomme heelden, zegt de Catechismus. En de voorsteller van de staatkundig gereformeerde motie tegen die „stomme" beelden slaat er triom fantelijk zijn opponenten mee dood. Maar- de eenvoudigste schooljongen, die zijn catechismus kent, zal zeggen, dat de Catechismus, gesteld hij ware eerst nu, inplaats van drie eeuwen geleden opge steld niet opkomt tegen die, immers le vende,' beelden van de bioscoop, maar tegen de beelden in de kerken- Het. klinkt wel naïef in het bekende antwoord op vraag 98 van den Hcidel- berger: „Zou men rle beelden in de Ker ken als boeken der leeken niet mogen lijden" als motief tegen de Bioscoop te hoeren bezigen. Arme menschen, ook in de Tweede Kamer, die dergelijke schijn-argumen- ten moeten slikken; gezwegen nog van die velen buiten haar, welke zich metter daad er aan te goed doen. Nog' eens, wij zijn geen groote bewon deraars van de Bioscoop, doch achten niet alle instrument dat tegen haar be reid wordt, waard om te gelukken. Rc-perk het kwaad als 't moet: ver volg als 't moet; doch laat het goede staan dat er in zit. Onze gereformeerde vaderen hebben dit vook zoo begrepen. Zij' kenden de zondige Ontwassen van druk- en printkunst. Maar zij hebben beide dienstbaar weten te ma ken aan het volksonderwijs, aan de pre diking en aan de huiselijke opvoeding. Zie cr- de beeldsohoone kopergravures in onze oude Bijbels en Schrijvers maar eens op aan! Vele hunner waren minder bekrompen dan menigeen onder de nieuwe van onzen tijd. Het sprookje van de gifgassen. In de verkiezingsdagen hebben de vrij- .zinnig- en sociaal-democraten veel stof opgejaagd met hun ontwapeningsleus, en inet het argument der gifgassen. iProf. Van Embden hing de ijselijkste taferee- len op van "de moordende uitkomstejn van het lewisiet. Groote steden zouden in een oogenblik reeds door deze uitvinding van dokter Lee Lewis worden uitgemoord. In volksvergaderingen werden de offi cieren uitgejouwd, die het waagden deze sensatie-berichten tegen te spreken. De smaad door generaal Snijders in het debat met den strijdvoerder der vrijzin nig democraten door een deel van het luisterend publiek aangedaan ligt nog versch in hot geheugen. Onder de bekoring van de nationale! 'ontwapeningsleus zullen wel zeer velen op de roode en rose democraten hebben gestemd. En de oogst is niet tegengeval len. Maar wat ziet men nu gebeuren. Daar komt niemand minder dan de uit vinder zelve van deze gifgassen ver tellen, dat de politieke vreesachtigen in Holland zich schromelijk in zake zijn uitvinding hebben vergist. De uitwerking is heusch zoo vreeselijk niet als prof. v. Embden en zijn vrienden het hebben voorgesteld. In een vergadering van 3 dezer te Chicago heeft dr W. Lee Welis verklaard ■dat het gebruik van zijn gas tegenover on verdedigde steden van „heel dubieuse militaire waarde" is en men zich daar tegen „heel gemakkelijk kan verweren." Een andere deskundige, een met een Nederlandschen naam, de generaal Fries, heeft in deze zelfde vergadering dat ge roep over dóodelijkheid dezer gassen „zinledige verzinsels" genoemd. En deze heer "Fries is niet de eerste de beste, maar een in Amerika bekend oorlogs- gassen-scheikundige, die het weten kan. De „nationale ontwapenaars" hebben tot hiertoe over de doodelijke en doo- dende tegenspraak van den 'uitvinder van het door hen in .politieker! zin gevreesd© gifgas gezwegen. Natuurlijk, want het gif heeft zijn in politieleen zin levenmakende en levend makende werking gedaan. Maar over vier jaar, of misschien wel vroeger, bijvoorbeeld bij de Statenvevkie>- zingen, zal dat gas woer wel op de proppen bomen. Dan herinnere men zich de tegenspraak1 van Lewis, den uitvinder van het le wisiet 6 ^^Tableften, tegen keelpijn „Offensief' tegen de communisten. Op het conservatieve partijcongres te Brighton was critiek op de Engelsche regeering uitgeoefend, o.a. wegens haar te zwak optreden tegen het communistisch gevaar. Wellicht onder den indruk van deze critiek is het departement van bin nenlandsche zaken, dat reeds geruimen tijd bezig was, met toebereidselen te tref fen voor een doeltreffende actie tegen de communisten, thans tot zijn groot offen sief overgegaan. Er werden, zooals wij reeds meldden, zeven leiders en dertig wagonladingen pamfletten in vrachtauto's weggevoerd- De arrestaties geschiedden op grond van de wet betreffende liet aanzetten tot oproer welke dateert van 1797. De belangrijkste raid was die, welke werd uitgevoerd op het hoofdkwartier van de communistische partij, waaraan tus- schen de 20 en 30 rechercheurs van Scotland Yard deelnamen- Deze raid begon even na vijf uur, tootn'het perso neel bezig was de verzending van de „Workers Weekly" van deze week voor te bereiden. Om middernacht was men nog niet gereed gekomen met het uitdragen van hetgeen zich in het perceel bevond- De opruiming was zoo grondig, dat zelfs de schilde rijen en platen, die aan den wand hingen, niet aan de aandacht van de politie ont snapten en zij werden van den muur genomen en in politiewagens geplaatst, waarvan er drie dertig maal heen cn weer ging tusschen Scotland Yard en het bu reau der communisten- De buit omvatte, behalve nummers van de „Workers Week ly" en de schilderijen, de brandkast, hon derden nummers van communistische uit gaven, vele duizenden pamfletten en de strooibiljetten, laden en kasten. Bevelen zijn uitgevaardigd voor het ar resteeren van andere bekende communis- tenleiders en propagandisten in Schot land- Bijzondere incidenten deden zich niet voor- Deze rhM is de derde, welke dit jaar is uitgevoerd en verreweg de belangrijkste. Vrees voor revolutie in Griekenlaind? Naar de Zuid-Slavische bladen uit Athene melden, treft de Grieksche regee ring ernstige voorzorgsmaatregelen, om omwentelingspogingen te Athene te verhin deren- In Piraeus en Phaleron zijn vol gens deze berichten op de meest belang rijke punten kanonnen opgesteld- De cen suur is zeer streng, zoodat slechts langs omwegen berichten naar het buitenland kunnen worden gezonden. De regeering heeft de laatste dagen talrijke personen in hechtenis doen nemen o.a. eenigc oud- ministers. Alle onderhandelingen tusschen' de regeering en de oppositie zijn mislukt- De oppositie weigert verder te onder handelen en heeft verklaard, dat liet ook zonder geweld zal gelukken de regeering ten val te brengen- In Macedonië worden ernstige gebeurtenissen verwacht- Kolo nel Balkadscliis heeft een aansporing tot zijn troepen gericht, om tegen Athene op te nikken Een communistisch complot in Italië. De „Messagero" meldt uit Arezzo, dat een uitgebreid communistisch complot ontdekt is. Documenten en wapenen zijn in beslag genomen- Enkele arrestaties hadden plaats- De communistische partij te Arezzo zou in geregelde verbinding gestaan hebben met de communisten in Duitschland- Een onderzoek is ingesteld in bet hoofd kwartier van de algemeene arheiders- federatie te Milaan, waar men vermoed de, dat circulaires, welke ontevredenheid onder de werkende klasse moesten op wekken, aanwezig zouden zijn. Archie ven, documenten en een groot aantal en veloppen niet ongeoorloofde circulaires, reeds aan verschillende centra geadres seerd, werden aan een onderzoek onder worpen. Terzelfdertijd werd een raid on dernomen in de bureaux van de arbeids beurs, welke tijdelijk gesloten was ge weest. Duizenden circulaires werden in beslag genomen- De politie zoekt nog ver scheidene personen. Uit Locarno. Ondanks liet gunstig verloop der confe rentie zal de wereld nog eenigen tijd moe ten wachten, alvorens precies te verne men, wat de inhoud der overeenkomsten van Locarno is- De delegaties zijn over eengekomen voorloopig nog niets open baar te maken, terwijl ook nog geen defi nitieve onderteekening, doch slechts een parafeering der stukken zal plaats vinden- De onderteekening zal zoo spoedig moge lijk te Londen geschieden, nadat de dele gaties de documenten eerst nog aan de betrokken kabinetten zullen hebben voor gelegd. Te Berlijn blijft men zich terughou dend uitlaten over de gebeurtenissen te Locamo. Daar is zoo juist een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat er nog niet zooveel reden voor op timisme is, als waarvan Chamberlain aan den maaltijd van journalisten te Locamo heeft blijk gegeven. Wat Duitschland betreft, is men ei' nog niet zeker van, of de verdragen van Lo camo een grondwetswijziging zullen noo- d'ig maken- In dat geval zou voor de goedkeuring en ratificatie twee derde dei- stemmen van den rijksdag noodig zijn. Korte Berichten. Zweden voorziet thans de tramwegen te Kopenhagen van electrische kracht en een groot gedeelte van Seeland met licht. De electrische energie wordt verkregen uit de watervallen in de Lagan-rivier in de provincie Halland. De nieuwe kabel wordt, met zijn spanning van 50.000 volt de hoogste spanning van alle zeekabels ter wereld. De Duitsche rijksspoorwegmaat schappij heeft zoo juist haar rapport ge publiceerd over liet. tijdvak 1 April 1923 30 September 1924. Daaruit blijkt, dat zij in deze periode een batig saldo van 321 milliocn goudmark heeft aangekweekt. Bij een zuiveringsactie in de omge ving van Damascus zijn een honderdtal bandieten gedood. Vier en twintig lijken zijn te Damascus op liet plein tentoon gesteld- De onlusten in China zijn weer herleefd- De gouverneur van Tsje Kiang heeft een militaire beweging georgani seerd. Een aanval op Shanghai wordt verwacht. Het verschijnen van de „Kathime- rini" een van de grootste Athecnsche; bladen, is verboden- De aanleiding tot dit verbod was een enkele dagen geleden gepubliceerd artikel, dat beleedigend was voor de Italiaansclie legatie en waartegen door den Italiaanschen gezant bij het mi nisterie van bui tenten dsche zaken ernstig was geprotesteerd De groote Fransche mailboot „Fran ce" is niet naar New-York kunnen ver trekken wegens een staking, die onder de 150 hofmeesters is uitgebroken. De bemanning is aan land gezonden en 'de passagiers worden op een andere boot overgebracht, indien ook daar geen sta king uitbreekt- Von Hindenburg is gistermorgen in gezelschap van staatssecretaris Meiss- ner en van zijn zoon, niaoor von Hindenburg met den gewonen D- trein naar Dresden vertrokken. Ondanks het slechte weer was m Dresden iedereen op de been ,om den intocht van Hinden burg bij te wonen- Painlevé beeft in tie commissie van financiën op een vraag van Desjardins omtrent de Fransche verliezen in Syrië meegedeeld, dat deze 6041 man bedragen- De Spaanscbe troepen, die bij Alhu- cemas zijn geland, rukken verder op, om de verbinding met Melilla te verzekeren. Spaansche oorlogsschepen kruisen voort durend voor de kust, om allen toevoer voor Abd el Krim af te snijden- Ds H. Janssen terug uit IncUë. Gistermiddag is aan het station H- IJ. .S. M- in Den Haag met den trein van 4 u. 39 aangekomen de leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst, ds H. Janssen, die een jaar in Indië heeft ver toefd, met opdracht van de regeering om na te gaan, op welke wijze de geestelijke verzorging van do militairen in do Oost bet best ter hand kan worden genomen. Op het perron hadden zich vele vrienden van ds Janssen verzameld om hern te be groeten bij' zijn terugkeer in het vader land. Na de begroeting op het station begaf men zich naar oen der salons van het hotel Terminus, waar verschillende toespraken werden gehouden. Ds Petersen gewaagde van de groote vreugde, die er in christelijke kringen van ons land heerschl, nu ds Janssen terug is geko men. Spr. wemschte hem toe; dat hij; nog vele jaren de vruchten ma,g zien van het werk, waarvan hij in Indië de grond slagen gelegd heeft. Overste Röell, spre kende namens den Ned. Md- Bond, sprak de hoop uit, dat ds Janssen éveiiveéi voor dien bond moge zijn als vóór zijn reis naar Indië- Namens de NCÖ-O.V- danklo de heer Van Oostrom ds Janssen voor het vele, dat hij; in Indië tot stand heeft weten te brengen. Nog voerden het woord de heeren Schuman namens Pro Rege, W. Kremer namens de Ver. van Chr. Mil. Tehuizen, en J. Cu v. Bommel, namens het christe'ijji marinepersoneel. Ten slotte bracht ds Ruysch hulde aan mevr. Janssen. Ds Janssen dankte allen voor de ontvangst en de hulde hem be reid en vertelde eenige van zijn in Indië opgedane ervaringen. Br waren bloem stukken van de Nat. Landstormcommis- sie en van de Vereeniging van Vloot- predikanten. Het stempelen van eieren i insdagmiddag is op het departement van Binnonlandsche Zaken en Landbouw oen bijeenkomst get ouden van vertegen woordigers der regeering met belangheb benden bij- den eierhandel, ter bespreking van wat moet worden gedaan in ver band met de planm.n der Engelsche re- gc ci ing inzake het stempelen van eieren. Ir totaal waren circa 30 personen aan wezig, vertegenwoordigend o.m. de vol gende organisaties: Beurs voor den Eier handel; Alg. Ned. Fluimveevereeniging; 0 P. C. te Enschede, Chr. Boeren- en Tuidersbond; G. 0 Bond van Bierhande laren; Ver van Bierhandelaren; Ver van Eierhandelaren Barneveld O Rotter- daiuvche Grossiers v.,r'-eni ging; Eiermijn, Roermond' Ned. Ph 'mveefederatie, Til burg: Kon. Ned. Landbouwcomitó; Gel- dersche Eierveiling R.-K. Boeren- en Tuindersband; Ver. ter Behartiging van de Belangen van den Eierhandel in N.- en Z -Bolland en Noord Nederl Coöperatie te i eeuwarden. Een algemeen debat over het al of niet wenschelijke van het stempelen, waar bij zoowel voor- als tegens tenders het woord voerden, bleek niet in staat de klove tusschen beide richtingen te "over bruggen, wat het aan de hand der de batten zal doen- Mocht de regeering tot de wederindiening van een stempel wetje overgaan, dan spraken enkele vertegen woordigers zich uit voor zoo'n wet, on afhankelijk van wat Engeland, in deze zou besluiten- De meerderheid wenschte het verband met de Engelsche plannen ech ter niet te verbreken en verzocht een! bepaling, dat de Nederlandsche wet in werking zou treden tegelijk met de En gelsche bepalingen- De heer W. J. Krudde, Deventer, ves tigde de aandacht der regeering daarbij op ee n jnededeelmg, waarbij de Ver wachting werd uitgesproken, dat de En gelsche wet eerst geruimen tijd na 1 Januari 1926 in werking zou treden, welk bericht hem bij informatie te Lon den werd bevestigd. Nog werd breedvoerig gediscussieerd naar aanleiding van een verzoek van de Coöp. Eierveiling te Roermond, Leeuwar den en Enschedé om regeeringsmaat- öregelen tegen het feit, dat koelhuiseie ren voor versclie werden verkocht. Het resultaat der discussie was, dat door de vertegenwoordigde organisaties gezamenlijk zal worden gestreefd naar een bescherming van den naam van het Nederlandsche éi, speciaal in het bui tenland, op den grondslag als met het Iersche éi geschiedt en zonder inmen ging van tie overheid- Namens de regee- ring werd verklaard, dat ten dezen een afwachtende houding zal worden aange nomen- Echter werd. de moreele steun der regeering bij dit. streven toegezegd. (Msb.) jHongaarsche kinderen uit Nederland terug. De trein met 710 kinderen, die uit Nederland, waar zij 'aan 'de zorgen van het Huisvestingscomité en de Centrale Commissie te Den Haag waren toever trouwd, naar hun vaderland zijn terug gekeerd, werd te Boedapest feestelijk ont- vangen- De kinderen zijn van zes tot acht SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN! Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zon der dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld dooi ontstoken en rheuma- tische ledematen, pijn in liet hoofd en de schouders, waterzuchtige zwellingen e* urinestooniissen? Geen wonder, dat gij u overdag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blij ven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dik wijls de eerste waarschuwing van ver zwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofdpijn, duizeligheid, zenuw achtigheid, graveel, blaaszwakte en water-, zuchtige zwellingen. i Wacht niet, tot het te laat. is! Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwikke ling tot ernstige nierkwalen betcefcenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen. i Let op de verpakking in glazen fla cons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen bui- tenla.ndsch goed te ontvangen. Prijs ft.75 per flacon. (31) maanden in Nederland geweest. De bla den danken de Nederlandsche pleegouders die de kinderen vorstelijke geschenken en een wagonlading linnengoed en levens middelen" medegaven. i.ifISi Een zeldzaam geval. Men meldt uit Roosendaal aan de N. R. Ct. J I I Eenige kiezers hebben zich tot een co mité vereenigd met het doel voldoende kiezers bijeen te brengen om toepagseljjk te kunnen maken de bevoegdheid, in de kieswet uitgedrukt, om tot ontbinding vau den gemeenteraad te koinen. (Bedoeld! zal zijn, zegt de Red., dat het comité de totstandkoming van een wet zal trach ten uit te lokken, ais bedoeld in art. 144 4de en 5de lid, der Grondwet, voor het geval de huishouding eener gemeente grovelijk wordt verwaarloosd.) Hoewel er reeds heel lang algemeen© ontevredenheid over de handelingen van dezen Raad bestond, heeft de stoot tot deze actie gegeven, een besluit van den Raad inmiddels gedeeltelijk reeds ten uitvoer gebracht tot het afbreken van een leegstaande school welke als pak huis een behoorlijke huur opbracht waarvan de vrijkomende ruimte moet dienen als begin van een aan te leggen kostbaren weg, waarbij niemand is gebaat dan eenige grondeigenaars, wier ingeslo ten terreinen nu open komen. De burgemeester had zich heftig, doch zonder sucecs, tegen het raadsbesluit ge keerd, dat ook door het gros der inwoners als een gefdwegsmijting wordt beschouwd. Het comité beschikt reeds over een 1000 tal adhaesiebetuigingen. De spoorwegtarieven. „Het Centrum" schrijft De Staatscourant van 8 October bevat de opgave van de definitieve ontvangsten over de maand Juni 1925. Het blijkt dat wij nog steeds terugloopen. In ronde cijfers bedroegen de totale ontvangsten in Juni 1924 f 13.712.000, in Juni 1.925 f 13.172.000. of omgekeerd in dagkilometers in Juni 1924 f 124.96, in Juni 1925 f 120.77. Nog sterker blijkt de teruggang, wan neer wij de totale ontvangsten van het eerste halljaar der beide jaren naast elkander stellen. Deze bedroegen: le halfjaar 1924 f 80.241.000, le halfjaar 1925 f 75.012.000. Dus een teruggang van meer dan 5 millioen 1 De opbrengst per dagkilometer be droeg le halfjaar 1924 f 120.17, le halfjaar" 1925 f 113.99. Na wat wijl reeds over de spoorwegta rieven schreven, behoeven deze nieuwe cijfers weinig kommentaar. Zij bevestigen ons in de meening, dat de spoorwegtarie ven in ons land te hoog zijin opgevoerd. Men zal het voorbeeld van Zwitserland moeten volgen en ook hier het er op wagen, om door tariefsverlaging verhoo ging van inkomsten te krijgen. De komende Ziektewet. Verschillende organisaties mochten van den Minister van Arbeid het volgende schrijven ter beantwoording ontvangen. „In verband met de voorbereiding van een wijziging der Ziektewet zou ik gaarne van U inlichtingen ontvangen over de volgende aangelegenheidIn tal van col lectieve contracten komen bepalingen voor met betrekking tot ziekengelduitkee- ring, verschuldigd ingeval van ziekte van een onder bet contract vallenden werkne-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1