m 13 Donderdag 15 October Üt5 40e Jaargang Hoofdhuid Buitenland. FEUILLETON. In 's levens branding. Ve Zeeuw hern in liun ooge~ gemaakt tot hun bes ten vertegenwoordiger Men meene echter niet, dat hij in Zuid-Afrika louter be wonderaars heeft gekend. Dikwijls heeft men hem miskend, vooral in de Kaapko lonie, een Engelsche kolonie, met belan gen tegenstrijdig met die van Transvaal. Velen begrepen hem niet, wilden hem niet begrijpen, maai' de oogen zijn open gegaan voor de juistheid van zijn poli tiek, de wijsheid van zijn staatsmans kunst. De geschiedenis heeft Kruger in het gelijk gesteld en zal dat, naarmate men verder van hem afstaat, in nog ster ker mate doen. Zijn figuur is te groot voor een beschouwing- van nabij; slechts op een afstand en vanaf een hoogte is hij in zijn geheel te overzien. Wat wij thaxls echter reeds ten volle kunnen beseffen, is zijn alles overmees terende liefde voor zijn vaderland. En aan het eind van zijn leven kon hij als Johan de Witt zeggen, dat luj sterven zou evenals hij altijd geleefd had: als een goed patriot. Waarlijk, als een voorbeeld van een warm en oprecht, trouw en groot vader lander staat hij ons voor oogen. Moge het streven om hem een monument op te richten in Utrecht, waar hij als balling en als martelaar zijn Jood tegemoet ging-, spoedig tot werkelijkheid worden! Hoe President Kruger aan boord van de „Gelderland" kwam G. E. vertelt in „Onze Vloot" van de reis van President Kruger aan boord van de „Gelderland" in t900. Het volgende over de gebeurtenissen in Delagoa-baai is er aan ontleend: „Hoe dichter de „Gelderland" Delagoa- baai naderde, hoe meer er onderling be sproken werd wat wij daar zouden vin den. Hoe vooral, zou. de houding der En- gelschen zijn, die. zooals te verwachten was, daar wel één of meer schepen zou den hekben gestationneerd; zou die hou ding vriendschappelijk, onverschillig- of vijandig wezen? De meeningen verschil den daaromtrent, maar het eenige wat er opzat was afwachten. Na een zeer moei lijken tocht door het z.g. Noorderkanaal, een vaarwater dat zeer slecht van mer ken was voorzien het was dan ook Portugeesch! en dat, zooals wij later hoorden, als zeer gevaarlijk bekend staat, kwam het schip op 12 October ten anker op de rivier vóór de stad Lorengo Mar ques, na het Portugeeshce gouvernement op de gebruikelijke wijze te hebben gesa lueerd. Wij vonden daar, behalve enkele koop vaardijschepen een Enuelsch eskader van 3 kleine kruisers en een ,(Portugeesche stoomkorver. Al spoedig werd verbinding- gekregen met den wal en met onzen con sul, den heer Pott, en bleek het ons, dat de houding van de Engelsclie marine ten opzichte van ons „beleefd onverschillig" was, althans ten opzichte van het doel onzer reis. De Engelsche eskader-com mandant bracht onzen commandant een bezoek en besprak het feit dat wij den President kwamen halen als een heel ge wone zaak. De Portugeesclie autoriteiten waren zeer beleefd, maar drongen aan op een spoedig vertrek zij zaten met hun hoogen gast wel wat in den maag! evenals de President zelf, die gaarne zoo vlug mogelijk wilde vertrekken, in het be lang zijner politieke zaken. Dit zou he laas echter zoo spoedig niet gaan, daar een kleine machinereuaratie moest wor den uitgevoerd, terwijl ook de kolen, die besteld waren, alweer zeer langzaam aan boord kwamen Intusschen werd kennis aangeknoopt met de vele Hollanders en oud-Hollan ders, die toen daar ter plaatse aanwezig waren en hoorden wij, met de grootste voldoening, hoe buitengewoon appreci- eerend er gesproken werd over het doel van onze reis en hoe hoog het besluit van onze Koningin om den President te doen halen, werd aangeslagen! Er was slechts één woord van lof en waardeering- over. Vele genoegens werden den officieren aangeboden, waaraan met graagte werd gevolg gegeven, en het was alleen maar jammer, dat er van „passagieren" geen sprake kon zijn, daar de kans op demon straties moest worden vermeden. Wij hoorden toen ook dat de President niet alléén met ons de reis zoude maken, maar dat hij vergezeld zou worden door 4 an dere personen, te weten een kleinzoon, zijn particuliere secretaris, zijn lijfarts en zijn bediende. Dit bericht gaf aanleiding tot, een klei ne „inwendige volksverhuizing", daar al die heeren behoorlijk onder dak moesten worden gebracht, hetgeen op een oorlogs schip waar iedereen zijn kleine afgepaste ruimte is toegemeten, en waar meestal meerdere ruimte ontbreekt, lang niet ge makkelijk is. De President wien dooi den commandant diens kajuit ter beschik king was gesteld, maar die daarvoor had bedankt, omdat hij meende daar te veel last te zullen hebben van het geluid der schroeven zou logeeren in het verblijf van den eersten officier, die zich zoolang zou „opschieten" in zijn bureau, waaraan een slaapplaats ve--bonden kon worden en daar de President zijn lijfarts gaarne in z'n nabijheid wilde hebben, betrok deze laatste de hut van den luitenant ter zee lste kl. Pfeiffer, welke hut tegenover het verblijf van den eersten officier gelegen was, terwijl genoemde officier zich zou tevreden stollen met een adelborstenhut, terwijl de jonkers „vriendelijk werden uit- genoodigd" het zich Ujdelijk gemakkelijk te willen maken in de kanonnenkamer, aan welk verzoek, in het belang der goede zaak, met de grootste bereidwilligheid werd voldaan. De bediende van den Pre sident kreeg een slaapplaats in een on derofficiershut. Zoo was dan deze zaak naai- aller genoegen opgelost en toen nog de noodige matrassen, kussens, dekens, lakens, sloopen; servetten en handdoeken waren aangekocht, konden onze gasten geïnstalleerd worden. Intusschen were het schip overstroomd door bezoekers, die allen niettegen staande het dagelijkscli kolenladen den bodem wilden bezichtigen. Honderden en nog eens honderden Poeren die te Lo- renqo Marqucz geïnterneerd waren brachten soms uren aan boord door, voor namelijk om te zien en te weten waar en hoe hun President zou logeeren. En dan was het ontroerend die reuzen, die toch zoo veel hadden meegemaakt, ons trouw hartig te liooren vragen of wij wel goed op „den Ou, Baas" zouden passen! „Nie an die Rooinek gêe nie"! Nu, dat beloof den wij! Dan liever naar den kelder! Met welke verklaring zij dan tevreden waren. En de genegenheid tot ons was zoo groot, dat die zich soms uitte in kleine cadeaux, als ik mij herinnereen factuur van 30 boerenhoeden, die later onder de offi cieren, machinisten en onderofficieren zijn verdeeld. Toen het er begon uit te zien dat de kolen die „slechts" 85 shilling de ton kostten, men wist uier ook te rekenen! den 18en October eindelijk wel binnen boord zouden zijn, werd door den com mandant in overleg met President Kruger en de Portugeesclie autoriteiten, bepaald, dat Z.Ed. Zaterdag 20 October met ge volg zou embarkeeren, waarna het schip onmiddellijk zou vertrekken. Vrijdag 19 October toch was bestemd ter viering van de verloving onzer Koningin, waarvan een paar dagen vroeger het heugelijk be richt ons telegrafisch had bereikt en waarvan kennis gegeven was aan de Por- tugeesche en Eugelsche autoriteiten. Maar ziet, op laatstgenoemden dag, Vrijdag 19 October, 's morgen.-- op de dagwacht, toen de épuipage nog zat te schaften, zag de officier van de wacht een tweetal sloepen van den wal naar het schip toekomen aanleggen en daaruit steeg de Pre sident met gevolg begeleid door den Por- tugoeschen gouverneur van Lorenco Mar- puez (in civiele kleeding), benevens door onzen consul Pott. Z.Ed. kwam één dag- te vroeg! En die aankomst was zóó plot seling, dat de officier van de wacht nau welijks den tijd had om den commandant en eersten officier te doen waarschuwen, en er van „honneurs geven" geen sprake was. Toen de commandant over dit laat ste den President excuses aanbood, ant woordde Z.Ed „beter te vroeg dan te laat", waarbij hij tevens te kennen gaf, „zich zoo gelukkig te voelen op Neder- landsch grondgebied te zijn". Het bleek dat de President in overleg met de Por tugeesclie autoriteiten, tot dit vervroegd en stilgehouden embarkement had be sloten, ten einde manifestation, in goe den of kwaden zin, daarbij te voorkomen. En toen hebben wij dien dag het merk waardig schouwspel beleefd dat, toen door H. Ml „Gelderland", ter eere van de verloving onzer Koningin, het ko ninklijk saluut werd afgegeven, waaraan èn Engelsche en Portugeesclie sctiepen deelnamen, de President, beschermd door Nederland's vlag aan boord van ons schip stond te kijken naar het schieten van zijn aartsvijand! Dienzelfden dag werd door de. officie ren van de „Gelderland", ten afscheid, oen „at home" gegeven, waarvan honder den gasten gebruik maakten en was het weer ontroerend te zien hoe vele eenvou dige Transvalers en Vrijstaters daarbij den President de hand drukten en hem goede reis toewenschten. Zaterdag 20 October, ten 1 uur 30 n.m. werd het anker gelicht, en toen even te voren de consul Pott van boord ging en de officieren hem tot aan den valreep uitgeleide deden, nam hij afscheid van hen met de woorden: „Nu Hoeren, goede reis, en als de „Rooinek" schiet, dan schiet je maar terug"! Zou er toch iets gebeuren? Maar dat is het geval niet ge weest, want toen wij, wegstoomend, het Engolsch eskader passeerden, stond op die schepen de wacht aangetreden en werd aan ons schip honneurs gegeven. De reis met President Kruger was be gonnen, een reis, die soms iets had van een triomftocht.en die voor den Pre sident zooveel droevigs zou bevatten en hem wegvoerde van zijn geliefd Zuid- Afrika dat hij nooit zou terugzien!" 'n P a a r Kruger- herinne ringen Toen wijlen Ds L. van der Valk, des tijds Ghr .Geref. predikant te Delft, in 1877 langs de Boompjes te Rotterdam liep, werd hij aangesproken door een heer die zich weldra bekend maakte als Pre sident Kruger, uit Transvaal. De president was met de „Batavier" ge arriveerd en liep nu recht af op den man met den hoogen hoed: „Is u dominee, mijnheer?" Jawel, menheer „Ik zou zoo gaarne eens kennismaken met de Ghristelijk-Gereformeerde Kerk. Kunt u daartoe mij ook den weg wijzen?" „Zeker," antwoordde Ds van der Valk. „Ik ben zelf predikant bij die Kerk en ik ben juist op weg naar een Zendingsver gadering vanwege die Kerk. Mag ik de eer hebben, u uit te noodigen die verga dering bij te wonen? President Kruger ging toen aanstonds mede, woonde bedoelde vergadering bij en heeft daarna gedurende 14 dagen gelo geerd bij Ds van der Valk te Delft. Toen in 1888 Kruger wederom ons land bezocht, was zijn eerste gang naar den man dien hij in '77 hier zoo dadelijk ont- Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE G«ES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. na. 259 PAUL KRUGERHERDENKING. D r W J. L e y d s over Paul Kruger. Te Utrecht is Vrijdagavond, uitgaande van een comité uit afdeelingen ter plaat se van vereenigingen, welke zich verleven diging en versterking van het Nederland- shee stambewustzijn ten doel stellen, een bijeenkomst gehouden. Ditzelfde comité beoogt ook de oprichting te Utrecht van een standbeeld van den president. Na een kort openingswoord van Dj- P. H. Ritter Jr. sprak Dr W. J. leyds, oud-secretaris van de Zuidafrikaansche Republiek. Toen, nu welhaast een eeuw geleden, een kind ten doop werd gehou den dat de namen Stephanus Johannes Paulus Kruger ontving, zullen, zei hij, weinigen hebben vermoed, dat deze naam oenmaal in de geheele wereld zou weer klinken als die van een held, die door de ouderen werd bewonderd en aan de jon geren als voorbeeld aangeprezen. Hij is bij uitnemendheid de kampioen geweest voor vrijheid en onafhankelijk heid. Hij bestreed daarbij met den groot sten ernst de verdeeldheid onder eigen volk, die niemand als hij heeft gevoeld als een vloek en als een schande, met een angstwekkend groot gevaar voor de toekomst. Van jongs af aan heeft Kruger de onderlinge twisten bestreden. Altijd streefde hij er naar te komen tot een een parig besluit. Een groote redenaarsgave hielp hem daarbij niet. Hij sprak niet gemakkelijk, niet vloeiend, niet vleiend. Maar hij uitte zich met zoo grooten ernst, dat een ieder zich inspande om hem te volgen en te begrijpen, en men werd tenslotte door hem medegesleept. Reeds vroeg moet hij een buitengewo nen indruk op zijn omgeving hebben ge maakt. Zou hij anders, op zijn zeventien de jaar, een kind nog volgens onze be grippen, zijn gekozen tot onderveldcor- net? Om zijn persoonlijken moed alleen kan het niet geweest zijn. Wel is waar was hij daarom zoo befaamd dat hij den naam had van den dapperste onder de dapperen, maar dit zou toch niet voldoen de geweest zijn om hem op dien leeftijd te roepen tot een ambt dat ook civiele en zelfs rechterlijke functies medebracht. Het moeten eigenschappen van karakter en verstand geweest zijn die aan hem de voorkeur deden geven En zijn leven lang is dat zoo gebleven. Kruger was een geboren leider. Terwijl hij zeker van heerschzucht niet vrij was te pleiten, kende hij zijn volk te goed om niet te weten dat hij niets bereiken zou met een optreden als despoot. Daarbij had hij te veel ontzag en eerbied voor de sou- vereiniteit van het volk, om de majesteit van zijn eigen ik "te willen doen aanbid den en hij was te nobel van inborst om slachtoffers te Willen maken van zijn "wil lekeur. Overtuigen wilde hij; evenals hijzelf, zonder autoriteitsgeloof, overtuigd wilde worden. Hij wenschte te weten, niet ■slechts te gelooven; en dat deed hem met gewilligheid en geduld luisteren naar an dersdenkenden, als hij in hun oprechtheid kon vertrouwen. Het was daarvoor geen voorwaarde, dat men het met hem eens was op gods dienstig terrein. Toch zou men hem on recht doen met te veronderstellen dat hij liet met zijn geloof licht nam. Hij wist zich in heel zijn leven door God geleid, maar zijn beschaving des harten maakte zijn Christendom mild Een klove scheid de hem van de Hollandsche orthodoxen. In den grond was hij een verlicht, vrij zinnig man. Nooit echter heeft hij zijn volk instellingen willen opdringen, waar voor het nog niet rijp was. In plaats van het volk te drijven heeft hij getracht er zijn medewerkers van te maken. Dat heeft 7) „LangHet zal mij ©en jaar lijken. kHeb mijn geheele leven nog nooit een da.g in bed gelegen." „Dan kunt u nu de schade eens in halen. Door ongeduldig te zijn, zult. u mets winnen. Integendeel, als u gaat tob ben'en onrustig worden zult u waar schijnlijk nog wel langer in bed moe ten blijven." Döuglas floot zachtjes ©n verviel weder tot .stilzwijgen. Maar do beproeving in bed te moeten liggen, viel hem niet zoo zwaar, .als hij gevreesd had. Op den volgenden dag, terwijl hij lag te kijken hoe het winterzonnetje aller lei grillig gevormde lichte plekken op het behangsel te voorschijn rietp en ter- 'wijll hij lag te luisteren naar het gezellig geknetter van liet houtvuurtje in den haard, schrikte hij eensklaps op dooi' het geluid van muziek, dat uit een der be nedenkamers tot hem doordrong. Het was de eerste maal, dat de piano bespeeld werd, sedert hij in het huis was gekomen, en het geluid deed hem bijzonder weldadig aan. Gedurende een geheel© week was bijna ieder geluid zooveel mogelijk gedempt. De dienstboden hadden bijna niet naar de kachels durven zien uit angst den vreemdeling te zullen storen, die boven lag, zwevende tusschen jeven en dood. Iedereen sprak op fluisterenden toon, en liep op zijn teenen. Maar thans, nu hij buiten gewaar was en van uur tot uur in krachte» toenam, beigon liet huisgezin weder tot zijn ge wonen toestand terug te 'koeren. Douglas had zijn hoofd ©en weinig ge keerd, om beter te kunnen hooren. Het was een zachte, droomerig© melodie, die gespeeld werd, die aanzwol en wegstierf als het zuchten van herfstwindvlagen, en die even weldoend voor het gehoor, als rustgevend voor den geest was, als het ruischen van ©en beek in de stilte van een zomernacht. Het scheen Douglas jaren te zijn ge leden, sedert hij zoo iets melodieus had gehoord of iets, dat zoo uitstekend ge<- speeld werd. Wie het ook zijn mocht, die speelde, hij of zij begreep volkomen de bedoeling van .den componist. Het was geen werktuigelijk gehamer op de toetsen en getjingel van snaren, alsof een straatorgel werd rond gedraaid. Het was een spelen, dat de ziel der speelster scheen te openbaren. Iedere noot ■had zijn waarde, iedere aanraking der vingers was vol van gewoel. De muziek kwam juist met Douglas' stemming overeen. Alles wat jubelend of triomfantelijk was zou hem op dit ©ogenblik onaange naam hebben aangedaan. Maar deze fclage lijfce melodie gaf hem rust als ©en ver- doovingsmiddel, en maakte het in bed tot ©en heerlijkheid. Hij begon zich na ©enigen tijd af te vragen, wie de speelster was. Zou het de verpleegster kunnen zijn? Zij hacl de kamer een uur te voren verlaten, en was nog niet teruggekeerd, of was het de pupil van den dokter, waar hij iets over had gehoord?. Waar was het .of wanneer? O ja, hij herinnerde het zich nu. De inbrekers hadden over haar gesproken'. Hij herin nerde zich ook, dat hij op den avond van de inbraak een meisjesstem boven aan de trap had gehoord, die met den dokter sprak. Hoe zag zij er uit? Hij1 begon bepaald nieuwsgierig to worden. Een stellig tee- ken, dat hij beterende was. Was zij kort of lang? Donker of blond? Jong of van onzekeren leeftijd? Mooi of leelijk? Goed gehumeurd of onvriendelijk? Zou haar spel hem helpen bij de op lossing van ee:n dezer vragen? Het was ©en vraagstuk, dat hem zeer bezighield 'en hem den tijd heerlijk opkortte. Haar spel gaf hem natuurlijk geen aan duiding van de kleur harer lokken of van de lengte van hare gestalte. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.1 Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. moet had, nl. Ds van der Valk. Nog later, toen President Kruger als balling in ons land verblijf hield en ook eenigen tijd aan den Ouden Schevening- schenweg bij Den Haag woonde, kerkte hij dikwijls in Scheveningen en was daar dan onder het gehoor van Ds van der Valk, met wien hij nauw bevriend was geworden. Een herinnering van heel anderen aard. is uit Kampen. Daar werd ter eere van. den President een diner aangericht, waarbij Prof. Noordtzij als tafelvoorzit ter fungeerde. Toen deze met gebed wilde gaan aan vangen, maakte Kruger ernstige bezwa ren, wijl hier zoovele dames aan tafel za ten zonder deksel cp het hoofd. Zóó mocht men niet in het gebed gaan, vond hij. En op advies van Prof. Noordtzij hebben de dames zich toen tijdens het gebed met het servet gedekt. Zoo was aan het gebruik dat in de omgeving van den President altijd gevolgd was, voldaan. De maaltijd kon beginnen. (Rotterdammer.) Roos wordt verwijderd en roos vorming wordt tegengegaan door, alvorens te wasschen met warm water en zeep, de hoofdhuid eerst goed in te wrijven met 30-60-90 ct. PUROL Heftig incident in den Oostenrijkschen Nationalen Raad. Bij de behandeling in tweede lezing in den Oostenrijkschen Nationalen Raad vaa het jongste besluit van den Volkenbond in zake Oostenrijk heeft een heftig inci dent tusschen de regeering en de socia listische oppositie plaats gehad. De socia listische afgevaardigde Leuthner noemde Mataja, den minister van buitenlandsche zaken, den ergsten agitator tegen de aan sluiting bij Duitschland en den ergsten vijand, dien Duitseüland in Oostenrijk be zit. Hij zeide ook, dat Mataja de lakei was wan liet Fransch imperialisme Mataja antwoordde met een beroep te doen op de waardigheid van het parle ment. Zelf kenschetste hij daarop de woorden van Leuthner onappetijtelijk en vuil. Daarop geraakten de socialisten der mate in opwinding, dat de vergadering geschorst moest worden. Do meeste bladen vinden, dat Mataja niet voldoende zijn kalmte bewaard heeft. De Neue Freie Piesse zegt, dat Mataja te veel temperament heeft en zich niet voldoende meester is gebleven. Uit Locarno. Te Locarno wordt met spanning de te rugkomst verwacht van Kemper, die te Berlijn besprekingen voert over den stand der onderhandelingen. De definitieve tekst van het Rijnpact zou aangenomen zijn; de Duitsche delega tie wacht echter nog nadere berichten uit Berlijn, alvorens zich definitief te ver plichten. Wat artikel 16 van het volkenbondsver drag betreft schijnt een formule gevon den, welke Duitscnlands toetreden moge lijk maakt. Duitschland heeft thans een reeks de siderata te berde gebracht, waaromtrent het schriftelijke toezeggingen verlangt. Brand zou geweigerd hebben, dergelijke toezeggingen te geven. De berichten uit Locarno luiden onver anderd gunstig, de Duitsche pers daaren tegen spreekt van een crisis ter confe rentie. De zitting die gif termiddag zou plaats Misschien was zij in 't geheel gee* meisje. Er was ©en vastheid in haar aan slag een zekerheid, die gewoonlijk niet "samenging met het spel van zeer jonge meisjes. Was zij mooi? ook hiervan gaf de muziek geen aanwijzing. Leelijke meis jes speelden dikwijls heerlijk, en mooie konden soms erbarmelijk knoeien. Neeti, Neen, uit de muziek kon hij zich geen voorstelling van haar maken. Maar zij had stellig een lief humeur. Een onvriendelijk of knorrig meisje zou niet geven om muziek van die soort en als zij ze speelde, zou het niet zijn. met de teederheid en het gevoel, die. het spel van deze speelster kenmerkte. O neen, deze musicienne had een zachtea aard, hiervan hield hij zich overtuigd. (Wordt vervolgd.) it J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1