Kerknieuws. Land- en Tnintouw. Leestafel. en Kunst. Gemengfl Nienws. dezer zaak, waaraan door alle leden werd deelgenomen, had echter tot resultaat, dat desondanks met 5 tegen 2 stemmen (wethouders) besloten werd ook dit aan bod niet te aanvaarden en het werk uit te stellen tot het a.s. voorjaar. Hierna sluiting. (G. Ct. lerseke. Naar wij vernemen heeft het Bestuur van de Chr. Wijkverpleging het ontslag, hetwelk zuster Lagemaat tegen 15 -October a. s. had aangevraagd, op haar verzoek weer ingetrokken. Krabbendijke. Maandagavond vergader de de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Wtelleman. Wet houder J. A. Krijger was afwezig Wegens ongesteldheid. Op het verzoek van de ver- eeniging voor Handelsonderwijs te Goes om verhooging subsidie wordt met al gem. st. afwijzend beschikt. Het voorstel tot het sluiten van een rekening-courant en de posito-overeenkomst met de Bank van Nederlandscbe gemeenten wordt met alg. st. aangenomen. Om 8.40 u. was erheen oogenblik pauze en daarna wordt om kwart voor 9 met de behandeling der begrooting 1926 begonnen. In verband daarmee werd gesproken over ontslag van een deel van het personeel der openb. school, maar de beslissing uitge steld tot na 16 Dec. a.s. Daar ieder der leden van den raad een afschrift der begrooting voor zich had en ieder lid ook een bundel getypte inlichtingen had voor de verschillende posten, kon de be handeling ving van stapel loop-en en was tegen half 10 afgeloopen. De begrooting sluit met een eindcijfer van f 77.457.82 met f 1468.56 voor onvoorziene uitga ven en een geraamd saldo- over 1925 van f2025.32i/2Bij de rondvraag had dhr Lagendijk het over gebouwde huizen in de Julianastraat. Die voorz. sloot op de gewone wijze met dankgebed. Colijnsplaat. De Maandagmiddag ge houden voltallige raadszitting werd we gens verlengd ziekenverlof vair den bur gemeester -door den oudsten wethouder ge presideerd. Het adres van den raad van Zoeterwoud-e, inzake afschaffing Zomer tijd werd voor kennisgeving aangenomen. Op daartoe strekkend verzoek werd aan het harmoniegezelschap „AV,ilhelmina", 11a voorlezing van het advies van het hoofd der openbare school, toegestaan voor zijn repetities -gebruik te ijjaken van een der schoollokalen, n.l. des* Vrijdagavonds van 7.3010 uur. D-aar ingevolge de onder wijswet het aantal leerkrachten aan de openbare school vermindering eischt, stel len B. en Wi. in een schriftelijk aan den Raad verstrekt rapport voor mej. Fe- lius-Risseeuw met ingang van 1 Januari eervol ontslag te verleenen als onderwij zeres. De heer Flipse zegt met genoegen dit advies van B-. en W. te hebben gelezen, doch had verwacht dat B. en W. in de aangegeven lijn voortgaande, ook zouden hebben voorgesteld de huwende onderwijzeres in 't vervolg -eervol ontslag te geven. Tot stemming overgaande werd mej. FeliusRisseeuw voornoemd met alg. st. eervol ontslag gegeven, waarop de heer Flipse voorstelde een "besluit te nemen, dat de huwende onderwijzeres wordt geacht eervol ontslag te zijn ver leend. De voorzitter en wethouder Dees zijn van meening dat geen directe aan leiding bestaat een dergelijk besluit te nemen, terwijl de heer Potappel het be ter acht thans in dien geest te beslissen om later niet voor moeilijke gevallen to komen te staan. Nadat de heer Flipse nog maals had gewezen op de consequentie van het zooeven genomen besluit, werd met algemeene stemmen diens voorstel aangenomen. Daarop kwam in behande ling de door B. en Wi. aan de raadsleden toegezonden ontwerp verordening regelen de de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie, naar aanleiding waarvan de voorzitter mededeelde door de waarne ming van het burgemeestersambt de werkzaamheden ter secretarie beter dan voorheen te kunnen beoordeelen en daar om B. en W-. de in de ontwerp-verorde ning voorgestelde salarisverhooging van dien ambtenaar w'enschelijfe achtten. Dhr Verburg verklaart nog hetzelfde standpunt in te nemen als een half jaar geleden toen B. en Wi. evenals thans voorstelden dien ambtenaar voor het bezit van het secre tarisdiploma een jaarweddeverhooging van f 150 toe te kennen en zal zoowel tegen dit voorstel als tegen de- eveneens on de ontwerp-verordening voorgestelde twee éénjaarlijksche verhoogingen van f100 stemmen. Ook dhr Potappel hand haaft zijn bezwaren tegen deze jaarwedde- verhooging. Dhr Haringman verklaart zich tegen de verhooging van groote salarissen, doch kan in het onderhavige geval met het voorstel van B. en Wi. medegaan. De heer Flipse zou eerst willen zien uitge maakt of de raad nog evenals dit voor jaar in meerderheid geen salarisverhoor ging noodig acht, waarop de heer de Regt mededeelde thans voor de voorgesteldo verhoogingen te zullen stemmen. De ver ordening wordt daarop artikelsgewijze be handeld en ongewijzigd vastgesteld met '4 tegen 3 stemmen, die der hoeren Flipse, Verburg en Potappel. Het voorstel van B. en W. geen verdere pogingen in het werk te stellen om voor gezamenlijke rekening van alle gemeenten op het eiland ©en auto-motorbrandspuit aan te schaffen, vond algemeene instem ming, doch werd B. en Wi. opgedragen te onderzoeken of de drie gemeenten Co lijnsplaat, Kortgene en Kats gezamenlijk .een tweewielige motorbrandspuit kunnen aanschaffen. Die begrooting van het elec- trisch bedrijf werd zonder op- of aan merkingen in ontvang en uitgaaf vastge steld op f9906.93. Die voorzitter stelt thans voor over te gaan tot behandeling der gem-eentebegrooting 1926. (Slot volgt.) N. en St. Joosland. Als een bijzonder heid kan zeker wel vermeld worden dat in deze gemeente met een bevolking van ongeveer 1100 inwoners, 59 personen zijn die 70 jaar oi ouder zijn. Hieronder be vinden zich 10 van 80 jaar en ouder, en 3 van 90 jaar en ouder. Een bewijs dat liet hier „gezond wonen" is. Souburg. Hedenmiddag 1 uur 15 inin. werd onze nieuwe burgemeester aan de grens onzer gemeente (Nieuwe Abeele) afgehaald door de garde d'honneur (rui ters), het Dag. Bestuur der gemeente, de feestcommissie en twee muziekkorpsen. Dhr A. de Visser sprak hem toe namens de ruiters, dhr F. Leenhouts namens de feestcommissie. Daarna werd naar het gemeentehuis gereden, door de met eere poorten en groen versierde straten. In het 1ste rijtuig zaten de bestuursleden van de feestcomminssie, in het 2de rijtuig het Dag. Bestuur der gemeente, in het 3de rijtuig de burgemeester en familie, in het 4de en 5de rijtuig de overige leden der feestcommissie. Gelijktijdig met de aan komst aan de grens werd een 500-tal postduiven opgelaten, die de aankomst aan den klokluider overbrachten. Om 2 uur had de installatie ten gemeentehuize plaats door den loco-burgemeester, dhr A. Melis. Om 3 uur had een aubade en défilé plaats van de kinderen der verschillende scholen en verscheiden vereenigingen, waarop de rondrit door de gemeente volgde. Nieuw- en St. Joosland. Toen de land bouwersknecht P. met een met 2 paarden bespannen ledigen wagen naar huis reed uit Middelburg, kwam bij den overweg van de S.S. de vrachtijder M. hem ach terop met zijn vrachtauto, welke wiide passeeren. Een der paarden schrok daar van en daardoor sloegen ze op hol. Al spoedig sprong de hamer, die het lang- touw met den draaiboom verbindt er uit, -zoodat de bestuurder de paarden alleen op de lijst vast had. Dit ging goed tot bij de hofstede „de Grenadier", waar de wa gen van den dijk schoot; de knecht los moest laten en in het puntdraad ter cc lit kwam. De paarden holden nu alleen door tot bij de woning van het hocfd der school, waar een der dieren omsloeg en ze zoo tot staan gebracht werden, door inmiddels toegeschoten inwoners. Eer dame met een kind en haar rijwiel ston den juist voor die woning en konden ge lukkig binnen vluchten, waardoor erger voorkomen werd De voerman had eenige schrammen aan zijn aangezicht. Verder liep alles goed af Terneuzen. Toen gistermorgen de kap. van -dei (motor „Luctor" alhier, de reis naar Hansweert wilde aanvangen, bleek hem ,dat de knecht, de 35-jarige Jac. Dooms Gzn-, niet aan boord was. Daar hij echter wel diens jas en pet vond,; vermoedde hij een ongeval. Daarvan werd o.m. mededeeling gedaan aan de gcm.- politie, die, nadat de motor was afgevaren, maatregelen nam om ter plaatse te doen dreggen. Omstreeks 10 uur in den voor middag werd het lijk van den vermiste opgehaald- D. is vermoedelijk tusscheni twee schepen te water geraakt- (Tern. C.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwpcort W- L. Mulder te Enter; te Dirkshom G- de Leeuw te Oud-Karspel; te Geldermalsen dr K. Sonies te Stadskanaal. Aangenomen naar Amsterdam Noord (Vereen, voor Hervormde Wijkbelangen) door J. C. Koningsberger te Blokzijl; naar Beuningen door J. G. ICnottnerus te Brielle. Geref. Kerken. Beroepen te Varsseveld W. H. v. d. Vegt te Drachtster-Compagnie; Sleeuwijk J. Oosterveen te Wilnis. Bedankt voor Bierum door C. J. de Kruijter te Hasselt- Geref. Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen M. Hofman te Krabbendijke en C. Overduin te Gies- sendam. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Aalsmeer door D. Dries- sen te 's-Gravenzande. Oudelande. De heer J. Smit, alhier, benoemd tot hoofd der Chr. School te Wa ver (gemeente Ouder-Amstel), heeft voor die benoeming bedankt. De Kuyperiaansclie schei- d i ng. Weet gij wie de schuld is van de verdorvenheid der openbare school? Dr Kuyper! Er is een weekblad opgericht tot verdieping (en dan speciaal bij jonge menschen) van het historisch hervormd besef! Wat dat is weet ik niet goed, zoo- dra ik aan de historie denk. Maar dat is tot daar aan toe. In het blad werkt ook mee (hoe kan het anders?) ds C. A. Lingbeek. Hij spreekt zijn jongere lezers aan over zijn jeugdherinneringen, speci aal over de nuttige instelling, die „be waarschool" lieet, en zegt: „Van „Christelijke" scholen hoorde men toen nog niet veel. Men had die Kuy- periaansche scheiding van ons volk in Christenen en ander soort van menschen nog niet leeren maken. Men gevoelde zich onder ons volk toen nog veel meer als een Christennatie. En dus, als het twaalf uur was kregen wij onze boterhamlrommeltjes en de juffrouw bad: o Vader, Die al 't leven voedt, Kroon onze tafel met Uw zegen. E11 na den maaltijd; o Heer, wij danken u van harte voor nooddruft en voor overvloed. Schrijver dezes, die reeds als kind niet met klanken tevreden was, maar begee- rig om te begrijpen wat daarmee werd bedoeld, zat dan over de woorden van dit gebed, die hem als Arabisch in de ooren klonken." Hiertegen merkt Ds Schilder op: Tot zoover Ds Lingbeek. Schrijver dezes, en elke hoorder en le zer, die met den kleinen Lingbeek gemeen heeft, dat hij met klanken niet tevreden is, trachte 't Arabisch klinkende woord: „Kuyperiaansclie onderscheiding" te ver staan. Hij beginne met het historisch on derzoek naar de Lingbeekiaansche schei ding tusschen hervormde en niet-her- vormde menschen. Intusschen weene hij over het feit, dat het Dr Kuypers schuld is, dat de openbare school zoo vaak in roode handen is, of in handen van ande ren, die het christendom vijandig zijn. Hij bedenke, welk een christelijk land wij zou den hebben, als Dr Kuyper nooit geboren was en breke ten besluite zijn hoofd over de vraag, waarom Dr Kuyper werkte tot verdieping van het historisch christelijk besef, en zondigde, en waarom Ds Ling beek werkt tot verdieping van het histo risch hervormd besef en rechtvaardig is. (Bazuin.) Een nieuwe aardappel. I11 hel Zeeuwsch Landbouwblad schrijft de heer Const. Stevens, Rijkslandbouw- consulent voor Zeeland, over een nieuw soort aardappelen, genaamd „Bevelan ders" en komt tot de volgende conclusies betreffende deze aardappels: hoog pro ductievermogen; immuun tegen wratziek te, resistent tegen de gewone aardappe lenziekte, behoeft niet te worden be sproeid, is zeer sterk tegen degeneratie- ziekten (bladrol en mozaïek), ieder jaar behoeft geen nieuw pootgoed te worden aangekocht, groeit gemakkelijk, is goed te bewaren en goed van smaak. Ingekomen Boekwerken Late Lente, door ds A. K. Straatsma^ redacteur van Pniëh Den Haag, D. A. Daamen's Uitgevers-Mij- Gewapend siakkenbeton. Slakken van de inrichtingen tot vuil verbranding worden in de laatste jaren veelvuldig gebruikt als grondstof voor be ton. Fundamenten, bodemafsluitingen en vloeren maakt men van ongewapend, ge- heele huizen van gewapend siakkenbeton, waaraan men den naam heeft gegeven van korrelbeton. Het gebruik van deze slakken in onge wapend beton zal vermoedelijk wel zon der gevaar zijn, bij gewapend beton schijnt echter voorzichtigheid geboden. De instorting van een van dergelijk be ton gemaakt dak van een paardenstal der vuilverbrandingsinrichting te Barmen geeft in elk geval te denken. Het dak stortte in over een lengte van 10 boxen en hegroef de zich daarin bevindende 4 paarden onder het puin. Het geval is van groot belang, omdat het hier betrof een dak dat reeds in 1919 gemaakt was. Een zaakkundig uitgevoerde betonconstructie neemt door den tijd toe aan vastheid en draagvermogen en gevallen waarin jaren 11a het gereed komen van het werk een instorting plaats had, zijn tot heden nog niet voorgekomen. Des te belangrijker is het de oorzaken van het Barmer ongeval na te gaan. Uit het onderzoek van de neergestorte puinbrokken bleek, dat het ijzer sterk was aangetast door roest, ten deele zelfs geheel doorgeroest was. Van cementbedekking kon voor het ge- heele ijzeroppervlak niets worden waar genomen. Het beton was indertijd ge maakt van normaal cement en gebroken slakken van de Barmer vuilverbrandings inrichting. zonder eenige toevoeging van zand of grint. De slakken waren vooraf aan een ambtelijk proefstation voor bouw materialen tot onderzoek aa'ngeboden. Een nieuw geneesmiddel tegen suiker ziekte. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, is er een preparaat gevonden, dat een verbetering moet zijn van insuline, liet bekende geneesmiddel voor suiker ziekte. Dr Robinowitch, een Canadees, heeft dit nieuwe middel gevonden, dat het voordeel heeft dat het niet ingespo ten behoeft te worden, doch kan worden ingenomen. Het preparaat is een zoete stroop, bereid uit glycerine, waarop ze kere bacteriën zijn gekweekt. Het heet dioxyaceton. Men verwacht, dat het in gevallen van suikerziekte, die nog niet te ver zijn gevorderd, even werkzaam zal zijn als insuline. Paul Kruger. ff (Slot.) Aan een opstel in de Nieuwe Provin ciale over dezen grooten man, wiens ge boortedag vóór honderd jaren dezer dagen werd herdacht, ontleenen wij het navol gende Plotseling ging door de Republiek de Imare, dat er op zekere plaats in hetj Oosten van Transvaal g 0 u d was ontdekt. Goud in overvloed. Opeens was de Trans vaal schatrijk! Dit werd het ongel u k van Z.-Afrika Want, Paul Kruger had het wel ge dacht, er kwamen stroomen vreemdelin gen, begeerig naar het goud. In een paar jaar "tijds ontstond een groote stad, Jo hannesburg, die de grootste van Z.-Afrika geworden is. Die vreemdelingen, bijna alle Engelsche onderdanen, hadden al gauw een grooten' mond en wilden Paul Kruger in zijn eigen land de wet stellen, waarvan deze natuur lijk niets hebben moest- H ij vertegen-1 woordigde de Regeering, van dat land.. En de vreemdelingen hadden zich maar aan die Regeering te onderwerpen. Tusschen de Boeren en de lieden van Johannesburg, die uitlanders werden genoemd, kwam er wrijving, vijandschap. De Engelsche goudrnijmbezitters, onder wie Cecil Rhodes, wilden daar een eind aan maken, door Zuid-Afrika te veroveren- Een zekere Dr Jame s o n zou dat op 30 December 1895 even doen met een 800 man. Het bekwam hem slecht. Met de kous op den kop werd hij door de ver schillende Boerenkommandos' teruggewor pen. Maar dat konden de Engelschen niet verdragen, zoodat zij besloten, er een; oorlog aan te wagen. Zuid-Afrika moest Engelsch worden- Dat een vrij, onafhankelijk volk werd aangevallen, kon Engeland niet schelen. Het is wel droef, dat dit van een Chris tennatie moest worden gezegd. De Engelschen kregen geducht „klop" van de dappere Boeren- De telegrammen uit Zuid-Afrika meldden al maar over winningen, tot groote vreugde van ds broeders in Nederland. Dat ging Engeland verdrieten. Duizen den en duizenden soldaten werden er heen gezonden. De overmacht werd te groot. De Boeren moesten terugtrekken. De Oranje- Vrijstaat werd veroverd. Daarna trokkoni de Engelschen op Pretoria los. Hevig, bitter werd er gevochten. Maar het baatte niet. Pretoria viel. Het was een hard gelag voor President Paul Kruger, die toen al 75 jaar was-/ Zijn idealen van een vrij Zuid-Afrika zag hij in rook vervliegen. Maar hij gaf den moed niet op. Besloten werd, dat hij naar Europa zou gaan, om te zien, of hij ook hulpt kon krijgen voor zijn geliefd volk- Men! kon in Zuid-Afrika maar niet gelooven, dat de Staten van Europa, vooral de groote Staten, want de k 1 e i n e konden niet veel dioen, het maar goed vonden* dat Engeland de Zuid-Afrikaansche Re publiek roofde! En toch was dat zoo. Nederland was verontwaardigd en leed met de Roeren mee. Maar Duitschland, dat den strijd best had kunnen voorkomen, had Enge land beloofd, geen hand te zullen uit steken. Paul Kruger ging naar een Porfugeesche haven, om daar met een boot naar Europa te vertrekken, op een Duitsche boot. Maar de oude grijze president mocht niet aan boord gaan- Portugal was op de hand van Engeland- Men wilde hem daar zelfs gevangen nemen! Natuurlijk werd dit ook in ons land bekend- De verbittering was er groot- Maar wij konden natuurlijk niet helpen. Ja toch! Onze Koningin Wilhelmina stoorde zich niet aan Engeland en zond het oorlogs schip de „Gelderland" naar Afrika, om Paul Kruger naar Europa te brengen. Het was een dappere daad, die de bewondering van heel de wereld wekte. Zelfs Engeland had er respect voor! In Marseille kwam ons oorlogsschip' aan. En daar betrad Paul Kruger den Europeeschen bodem. OveraJ, waar hij kwam, werd hij met groot gejuich begroet- Maar het meest natuurlijk in Nederland. Jullie vaders en (moeders zullen er nog wel van weten te vertellen hoe schitterend de ontvangst, was. Ook door onze Koningin werd hij hartelijk in Den Haag begroet. Maar voor de arme Zuid-Afrikaansche Republiek kon Kruger in Europa niets meer doen. Al was Pretoria genomen, de oorlog duurde nog voort. Maar aldoor kreeg de oude President, die eerst te Utrecht woonde en Jaarna in Hilversum, be richten van nederlagen, Het was voor dezen grooten man, die thans balling was, ver van zijn volk, om bij te schreien. Het slot was, dat het machtige Enge land won. Met do onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche Republiek was het ge daan Paul Kruger was geknakt. Voor zijn gezondheid ging hij eerst naar Zuid-Frank rijk, daarna naar Zwitserland, waar hij 14 Juli 1904 in den Heere is ontslapen. Engeland won het. Maar Zuid-Afrika herleeft weer- Het ideaal van Paul Kruger: een ver- een igd Zuid-Afrika kan best nog wor den vervuld. Het z a 1 worden vervuld, als de voorteekenen niet bedriegen. Dappere, godvreezende Paul Kruger, gij hebt uw gansche, lange leven, in den naam des Heeren uws Gods, gestreden tegen het onrecht. Zou God dan geen recht does? Het komt in orde, dappere broeder van ons Nederlandsche volk'. Uw lijfspreuk, gegrond op uw geloof, wasa 11 e s sal regkom. Ja, alles sal rech kom op Gods tijd! Ongelukken- Zaterdagmiddag is de directeur van de Hilversumsche ma nege, terwijl hij een rit te paard deed, gevallen doordat zijn paard in een ko nijnenhol trapte- De ruiter werd levens gevaarlijk gewond- Hij is naar de R.-K. ziekenverpleging te Hilversum overge bracht. Zaterdagavond had dr ten "B. uit Terborg het ongeluk met zijn motor te slippen waardoor hij tegen een boom sloeg en daarbij een paar ribben kneusde een schouderontwrichting en ernstige hoofdwonde opliep. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Een 12-jarig jongetje te Kampen zou gaan fietsen,1 waartoe hij het rijwiel uit de schuur ging halen. Eenigen tijd later vond men echter den knaap in de schuur levenloos naast het rijwiel liggen- Een hartverlamming heeft waarschijnlijk aan dit jonge leven een einde gemaakt. De jonge land bouwer H. te Groeningen is bij 't over varen van de Maas verdronken. Bij de motorrennen, die Zondagmiddag te Sappemeer gehouden werden, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad- Een dec rijdersi, een zekere Baangs uit Groningen, verloor plotseling zijn stuur "waardoor hij terecht kwam temidden van een groepje jongens, dat buiten de afzetting op ver boden terrein gezeten was- Twee der jon gens, werden onmiddellijk gedood. Vijf anderen werden licht gewond.,. De 64- jarige C- ging gisteren te Rotterdam op de tweede verdieping van een pand met een brandende pijp in den mond naar bed- Het beddegoed vloog in brand en de man bekwam brandwonden aan den rechter arm, zoodat hij in het ziekenhuis moest verbonden worden Zaterdagnacht ge raakte op de terreinen van den sluis bouw te Veisen de grondwerker R- onder een zandtrein. R. werd een tiental M. meegesleurd, en met een gebroken been, een ernstige hoofdwond en andere kwet suren bewusteloos opgenomen. Maan dagmorgen sprong te Kampen een 13- jarige scholier van een rijdenden melk wagen. Hij kwam met zijn hoofd op de straatsteenen terecht, waardoor hij zijn hals brak- De dood trad onmiddellijk in.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2