Vfybeii Dinsdag 13 October 1925 40e Jaargang PRACHTCOLLECTIE Buitenland. PLATTEBUIS KACHELS. m it )n 's levens branding. ASSELBERGS' IJZERHANDEL, Binnenland. Dit de Provincie. BANK VOOR ZEELAND - GOES FEUILLETON. Koopt geen Kachel Ga liever zien. Ruim 200 Haarden en Kachels. N.V. Lievevrouwestraat 41, BERGEN-0P-Z00M. Aan- en Verkoop van Effecten, Vreemd Bankpapier, Bultenlandsche Cheques en Wissels. Verzilvering vanCoupons. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6370, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36008. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De conferentie van Locarno. Nadat gisterochtend op de conferentie de vraag van Duitschlands toetreden tot den volkenbond feitelijk geregeld is, heb ben de groote mannen gistermiddag het tweede moeilijke punt: de garantie van de Oostelijke arbitrageverdragen tusschén Duitschland en Tsjecho-Slowakië eener- zijns en Duitschland en Polen anderzijds behandeld. Briand, Luther, Stresemann en Chamberlain zijn twee uren bijeen ge weest in Chamberlains kamer en hebben daar, naar de officieuse Engelsche ver klaring luidt, een bespreking van een hoogst vriendschappelijk karakter over deze vragen gehouden. De staking te Parijs. De politie heeft Zondag te Parijs en omgeving verschillende communisten ge arresteerd, die strooibiljetten ronddeelden en couranten verkochten, waarin tot de algemeene staking werd aangespoord. Volgens de „Humanité" staken in het ge heel 10.000 man bij de trams en de auto bussen te Parijs. De stakers zijn vast be sloten, vol te houden, totdat hun eischen ingewilligd zijn. Het ministerie van mari ne en dat van oorlog hebben, naar ver luidt, matrozen en soldaten beschikbaar gesteld om het verkeer te handhaven. De algemeene staking is volslagen mis lukt. Te Parijs is alles rustig gebleven en er werd slechts hier en daar bij liooge uitzondering gestaak'. De handhaving der openbare diensten is verzekerd Alleen de corporaties der bouwvakarbeiders en der chauffeurs schijnen bij de staking betrokken. Daarentegen hebben in de communisti sche gemeenten rondom Parijs tal van fa brieken een weinig van de staking te lij den gehad, doch nergens overtrof het per centage de 40 a 45. De communisten, door hun nederlaag verbitterd, hebben echter op tal van plaat sen ernstige woelingen veroorzaakt, voor al in de gemeente St. Denis, waar zij on der leiding van den communistischen burgemeester allerlei wandaden verricht ten. Te Suresnes werd bij een stakingsrel letje van een der fabrieken een staker ge dood. Er zijn tal van arrestaties gebeurd en over en weer, zoowel bij de stakers als bij de politie, zijn tal van gewonden. On der de gearresteerden bevindt zich het kamerlid Doriot, die gearresteerd werd wegens mishandeling van een agent. Do riot heeft tamelijk ernstige verwondingen opgeloopen. Korte Berichten. Naar schatting zijn te Pretoria vijf tienduizend tot twintigduizend menschen bijeen geweest bij de onthulling van het standbeeld van President Kruger door den eerste-minister Hertzog. Deze noem de Kruger den populairsten held van Zuid-Afrika. De gouverneur-generaal leg de bij het beeld 'een krans neer uit naam van koning George. Het einde van de Engelsche zeelie denstaking is gisteren in de Engelsche havens officieel aangekondigd. Fokker is op het driemotorig vlieg tuig, dat met zoo'n succes deelnam aan den Ford-Trophy-toer, naar New-York teruggevlogen. Hij volbracht met dit toe stel een tocht door de lucht van 4800 K.M. zonder eenige stoornis. Zaterdagavond zijn op de auto van den Pioemeenschen gezant te Sofia ver scheidene revolverschoten gelost. Nie mand werd evenwel getroffen. De echt- genoote van den gezant viel in onmacht. De daders zijn ontkomen. Primo de Bivera zou aan een cor respondent van de „Daily Express" ver klaard hebben, dat de oorlog in Marokko definitief geëindigd is 5) _o- „Het licht van het vuur is voldoende", zeide hij, terwijl hij plaats nam, en hij nam een kleine revolver uit zijn-zak en legde die op tafel, dicht bjj hem. Douglas verviel in een dof stilzwijgen. Hij was overtuigd, dat Dr Uptou geen woord van zijn verhaal geloofde, en dit stemde hem natuurlijk zeer onaangenaam. Toen de minuten lang'zaam voorbij1- kropen em de stilte niet werd verstoord, begon hij te voelen, dat zijn positie niet precies benijdenswaard was. Als de in brekers eens van hun voornemen hadden afgezien? Hij had met de beste bedoelin gen gehandeld, en toch als de zaak zóó liep, dat hij valscli alarm had gemaakt, dan zou de dokter ér de man niet naar wezeh, dit vriendelijk op te vatten. Hij wenschte bijna, dat hij regelrecht. op een plaatje. N.B. Oók zwaai* vernikkelde Hollandse he kolen naar Duitschland. Naar de „Tel." meldt, zal hoogstwaar schijnlijk de invoervergunning van Ne- derlandsche kolen naar Duitschland uit gebreid worden. Een belangrijk grooter kwantum zal vermoedelijk toegestaan worden. De mogelijkheid bestaat, dat er een overeenkomst zal worden gesloten, waardoor de invoer van kolen uit Duitschland naar Nederland een zekere limiet niet zal overschrijden. Het werk der Vereen iging Neder 1. Landkolonisatie en Inwendige Zending. Nog niet van algemeene bekendheid is het werk der Vereeniging, hierboven ge noemd. Velen weten wel, dat er is een werk der liefde, dat gedaan wordt op „de Arme Friesche Heide", maar wat dit werk eigenlijk is, is voor velen onbekend, vandaar dat wij gaarne voldoen aan een tot ons gekomen verzoek om eens een en ander over dit werk te schrijven. De per soonlijke arbeid, door Ds Visscher ruim twintig jaren geleden begonnen, is uitge groeid tot den grootschen arbeid, die thans door de Vereeniging Nederl. Land- kolonisatie en Inwendige Zending wordt verricht. Begonnen met het hulp ver schaffen, zoo maatschappelijk als geeste lijk, aan de arme plaggenhutbewoners van Rottevalle en Houtingehage, is in de ze omgeving een algeheele omkeer geko men; plaggenhutten zijn verdwenen en flinke werkmanswoningen zijn hiervoor in de plaats gekomen en waar vroeger de dorre doodsche heide was, bloeit thans landbouw, tuinbouw en industrie. Ook het zedelijk en geestelijk peil der bewo ners is door dezen arbeid omhoog gegaan; vroeger een afschrik voor ieder, die deze omgeving bezocht, heerscht er thans een geordende samenleving. Als vrucht van dezen arbeid werd op gericht de Vereeniging .Nederl. Landkolo nisatie en Inwendige Zending, welke haar arbeid heeft uitgestrekt tot het redden van de diepstgezonkenen der maatschappij. Door de hulp Van het Nederlandsche volk is het gekomen tot het oprichten van een drietal kolonies: te Vries, Opende en Beekbergen, waarin opgenomen worden: zwervers, dronkaards, landloopers, maat schappelijk ongeschikten enz., terwijl haar reclasseeringsarbeid onder ontslagen ge vangenen uitgaat van de kolonie „Het Hoogeland" te Beekbergen. Groot is het aantal der ongelukkigen, die van af de oprichting op deze kolonies voor korter naar huis was gegaan en den prikkel baren, achterdochtigen ouden man aan zijn lot overgelaten had. Gesteld, dat zijn zilveren lepels ge stolen waren, welnu, dat had hij, best kunnen betalen. Daarenboven, in het be zit zijnde van bet geheim van de hut had hij zo hem gemakkelijk terug kun nen bezorgen. Neen, hij! verlangde bijna dat hij regelrecht naar huis was gegaan en zich niet met de zaak had bemoeid. De pendule op den schoorsteen tikte langzaam en onophoudelijk voort. Hef haardvuur flikkerde en knetterde, en wierp fantastische schaduwen op de muren. De oude dokter zat rechtop, en staarde somber zwijgend voor zich uit, met zijn rechterhand op de tafel, dicht bij de revolver. Douglas vroeg zich af, of hij niet de een of andere reden kon bedenken om te vertrekken. Het begon laat ie worden, en hoewel hij een huissleutel had, wist hij, dat zijn huisjuffrouw niet gaarne naar bed ging, eer al haar kostgangers thuis waren. of langer tijd een tehuis hebben gevonden en daar weer geleerd hebben zich aan ge- regelden maatschappelijken arbeid te ge wennen en als geordende burgers weer aan hun gezin en aan de maatschappij konden terug gegeven worden. Het doel der opname van de diepstgevallenen in de maatschappij is, deze menschen een vak te leeren, Hetzij in land- of tuinbouw of zuivelbereiding, betonbouw, manden makerij, klompenmakerij of weverij en ze dan, onder toezicht der reclasseering, in de maatschappij een betrekking te be zorgen. Groot is de zegen, dien God op dit werk heeft willen schenken. Ook zoo me nig ontslagen gevangene heeft het uitge sproken, dat hij naast God, zijn redding te danken had aan zijn verblijf op de ko lonie. Met de beste voornemens bezield, in hunne eenzame cel, met hun schuld en hun ziel alleen, verlaten ze, na hun straf tijd ondergaan te hebben, de gevangenis en de verleiding, in het bijzonder de ver leiding der drankzucht, wacht hen en zoo God het niet verhoedt, zij vervallen weer in hun vorige zonden. Een groote heerlijke roeping ligt hier voor het Christenvolk van Nederland En het is de Vereeniging, hierboven ge noemd, die deze menschen, wel diep ge vallen, maar toch schepselen Gods, met een bestemming voor de eeuwigheid, wil helpen de verleiding te weerstaan, hen tot een hand en een voet te zijn en als middel in Gods hand hen voor algeheelen maatschappelijken, zedelijken en geestelij ken ondergang te behoeden Uit de statistieken der laatste tien jaren blijkt, dat zes-en-v;jftig procent onzer verpleegden een behoorlijke maatschappe lijke positie hebben verkregen en wier le ven thans een geheele omkeer te zien geeft. Zoovelen toch die eertijds de oor zaak van hun ellende zochten in de maat schappij en in het gehate kapitalisme, hebben nu door den arbeid der liefde en de kracht van het Evangelie leeren ver staan dat eigen zonde hun lot diepen val gebracht had. Wat nu de vrucht van do prediking der verlossing zijn zal, zal eerst de eeuwigheid openbaren als allen, ook de diepstgevallenen, met allen, die door God voor groote zonden zijn bewaard ge bleven, zullen roemen in de genade Gods, geopenbaard voor alle zondaars, die hun eigen hart hebben leeren kennen en ver zoening hebben gevonden in het kruis van Golgotha. En waar dit werk een nationaal werk is, vraagt het en verdient het den steun van allen, van welke kerkelijke richting men ook zij. Ook in het bestuur der ver eeniging zijn verschillende kerkelijke richtingen vertegenwoordigd en gezamen lijk wordt door Gereformeerd, Hervormd, Christelijk Gereformeerd, enz. gearbeid om verlorénen te redden, mede te werken tot hun tijdelijk en eeuwig behoud, ge denkende aan het woord der Schrift: Red Ier sekte i G. D. VAN OOSTEN, Lepelstraat, Tel 28. Hij begon zich erg weinig op zijn gemak te voelen en het zeer warm te krijgen. Wat kon hij zeggen? Welke reden kon hij bedenken? De inbrekers hadden er klaarblijkelijk geen plan op hem te hulp te komen. Hij had zich buiten zijn schuld, er leelijk ingewerkt, en hoe hij er weder uit zou komen, wist hij: niet. Plotseling, en zonder waarschuwing, vloog de deur van de kamer open, en traden twee mannen gejaagd het ver trek binnen. Wat hierop volgde is niet gemakkelijk te beschrijven. Wie het meest verbaasd was, zij, die op de wacht hadden gezeten, of de in brekers, dit moeten wijl maar in het mid den laten. Gedurende eenige oogenblikken ston den de vier mannen stokstijf tegenover elkander en staarden elkander aan. De inbrekers waren de eersten, die han delden. De man, genaamd Nick, greep in een oogwenk de revolver van den dokter van de tafel. „Nu heeren", zeide hij op zachten drei- degenen die ter dood gegrepen zijn, want kij wankelen ter dooding, zoo gij U ont houdt. Wanneer gij zegt: Ziet, wij welen dat niet; zal Hij, die de harten weegt, dat mer ken? en die uwe ziel gadeslaat, zal Hij het niet weten? want Hij zal een ieder vergelden naar zijn werk (Spreuken 24 vers 11 en 12). De salarissen van het Rijkspersoneel. Zaterdag kwamen te A'dam in ver gadering bijeen: vertegenwoordigers van R.-K. Ambtenaren, Werklieden, Postper- soneel, onderwijzers en Leeraren bij het Nijverheidsonderwijs. Besproken werd de vraag, welke houding zou moeten worden aangenomen tegenover de door de Regee ring in uitzicht gestelde maatregelen ten aanzien van de salarisherziening. Zeer sterk kwam tot uiting het verlangen, om met het Georganiseerd Overleg maar te eindigen. Na ampele bespreking werd be sloten, de resultaten van het onderhoud met de R.-K. Kamerfractie af te wach ten en daarna opnieuw de vraag onder het oog te zien of verder nog aan het Georganiseerd Overleg zal worden deel genomen. Op verzoek van verscheidene organisa ties had gisteren een spoedvergadering plaats van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarsza ken. In deze vergadering uitten de orga nisaties haar algemeene ontstemming over de beslissing der Regeering om voor 1925 geen generale voorziening te tref fen. Besloten werd, de regeering namens alle organisaties een schrijven te doen toekomen, waarin diepe teleurstelling wordt uitgesproken over deze beslissing zelve en over de wijze waarop de Regee ring deze aangelegenheid in het Georga niseerd Overleg heeft gemeend te moeten behandelen en waarin nogmaals bij haar ten sterkste wordt aangedrongen, op haar standpunt terug te komen. Allerlei. De Duitsche renten aan hier te lande verblijvende Nederlanders ter zake van ongevallen, welke vóór 1 Juli 1925 heb ben plaats gehad zullen worden herzien en opnieuw worden vastgesteld in Rijks- marken- De begrafenis van het stoffelijk over schot van «len minister van Staat, Jhr Mr A. P. C. van Karnebeek, heeft gisteren onder groote belangstelling plaats gehad. Er waren overeenkomstig den wensch van den overledene geen bloemen, en' er werden geen toespraken gehouden. Al leen dr van Gheel Gildemeester sprak een kort woord en bad het Onze Vader- Minister van Karnebeek dankte voor de belangstelling- H. M. de Koningin en 'de Koningin-Moeder hadden' zich doen ver tegenwoordigen Op een Zondag gehouden congres heeft Kapellei J. A. itlOL Pzn., Nieuwe weg. Tel. 13. gouden toon, „nu gaat gij allebei zitten, en als gij geluid geeft zijt gij kinderen des doods!" Zijn makker Bill sloot snel de deur, draaide den sleutel ju het slot om, en stak toen kalm den sleutel "in den zak. In net volgende oogenblik begon iemand in een der bovenkamers hard op een politie-fluitje te fluiten. Nick sprong naar het raam, alsof hij uit een catapult geschoten werd en tracht te het te openen. Douglas sprong hem na en greep hem bij de kraag van zijn jas en sleurde hem in de kamer terug. De oude dokter greep een pook en ging Bill te lijf, en toen volgde een tooneel van de grootste verwarring. De doktor was ondanks zijn leeftijd een krachtig man en zijn bloed kookte. Douglas verlangde vurig üe inbrekers in de kamer je houden tot de politie kwam. De twee dieven waren er op uit om hun vrijheid tot iederen prijs terug te krijgen. Het gevecht was dus hevig en verwoed. Uit het bovenraam werd nog steeds VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. de Alg. Ned. Mijnwerkersbond besloten de directie-voorstellen te aanvaarden. ^Tabletten, voor Zangers A.s. Vrijdag zal in de R. K. school te Noord-Kraaijert een vergadering gehou den worden der onlangs opgerichte Boe renleenbank. Het is wellicht niet alge- ineen bekend, dat ook niet-Katholieken lid kunnen zijn van de Boerenleenbank. Art. 3, 4e lid der statuten luidt: „Niet-Katho lieken, die godsdienst, huisgezin eneiglenr- domsrecht in Christehjken zin. als de grondslagen der samenleving erkennen en hiui gedrag daarnaar regelen, kunnen als liospitant-leden tot de Boerenleen bank worden toegelaten." Willen dus niete Katholieken van Christelijk levensge drag zich als lid der Boerenleenbank! opgeven, laten ze dan Vrijdag a.s. ter vergadering komen. Te Batavia is overleden de heer A. M. Hubregtse, hoofdingenieur der Staats spoorwegen, hoofd van het dienstvak „Tractie en Materieel". Door Gedeputeerde Staten is de ope ning der gewone zitting van de Staten van Zeeland vastgesteld op Dinsdag 1 December a.s., des nam. te 714 uur en ligt het in de bedoeling deze op Maandag 21 December d.a.v. voort te zetten. 'De gemeenteraad van Kerkwerve besloot tot verplichte aansluiting aan de waterleiding. Het aantal weigerachtige ge meenteraden op Schouwen en Duivelani wordt steeds kleiner. Goes, Zaterdagavond vergaderde de Ring „Goes" van het Ned. JongelVer hond in het gebouw der C. J. V. Wijn gaardstraat. De B ij b e 1 bes prek i ng over Gen. 27 werd ingeleid door vr. I. de Munck van Goes. Enkele mededeelingen werden gedaan en voorts werd het voor stel van het Ringbestuur aangertomen om een tekort van den Zomerdag te dekken voor de helft door de Ringkas en voor de helft door de leden der af- deelingen. Wiegens verhindering van den inleider kon het aangekondigde onder werp van de agenda niet aan de orde komen, doch behandelde de secr. het onderw. „Communisme". De voorz. las oen gedeelte voor uit „Christus-legenden" van Selma Lagerlöff. Na de rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijlze gesloten. Oudelande. Zaterdagmorgen j.l. waren de leden van den raad alhier in spoed- eisehende vergadering voltallig bijeen. Wegens familieomstandigheden was de burgemeester afwezig en wérd de ver gadering geleid door wethouder de Rak ker. Als eenig punt van de Agenda: restauratie van den toren. De voorz. deel de mede, dat, niettegenstaande de inschriji- vingen bij de aanbesteding van de restau ratie van den toren de raming verre over troffen en daarom door den gemeenteraad was besloten het werk tot het a.s. voor jaar te laten rusten, het college van B. en W|. toch nog een raming: der kosten dier restauratie had laten opmaken door een tweeden deskundige, teneinde allen twijfel omtrent die groote verschillen op te heffen. Naar aanleiding daarvan, mede in verband met een nieuw tevens veel voordeeliger gedaan aanbod van vaklie den buiten de aanbesteding om, werd thans de vraag gesteld of dit zal wiorden geaccepteerd al dan niet? De bespreking gefloten de politie kon ieder ooigenblik op het tooneel verschijnen. „Huid voor huid, en al wat iemand heeft', zal hij geven voor zijln leven." Nick giaf Douglas een slag, die hem naar het andere einde van de kamer deed buitelen, snelde toen weder naar het venster en slaagde er in het te ope nen. Douglas, jong, moedig, vastbesloten, vloog' hem een tweede maal na, en greep hem bij het heen, toen hij halverwege het venster uit was. De inbreker wanhopig en half razend keerde zich om en schoot. Een verblin dende lichtstraal, een scherpe knal, een zachte kreet, die eindigde in gekerm, en Douglas viel terug in de kamer. Er was ©en geluid van harde voet stappen buiten, het schijnsel van lampen het gekletter van wapenstokken, een ver ward rumoer van stemmen, angstglegil uit de bovenkamers; maar Douglas hoorde en zag niets. (Wordt vervolgd.) Kantoor Groote Narkt 21. Telefoon 74 Directie i l»r. ANT. VAN BERCKEL, JOS. VELTHUIJSE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1