Mo 10 Maandag 12 October 19$5 40e Jaargang PRACHTCOLLECTIE (I kil. 43 R.) Buitenland. Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUftOL IJZERHANDEL, PLATTEBDIS KACHELS. Uit ie Provincie. T g nschrijving te koop: WOONHUIS, zinemotor Dynamo coop aangeboden Koopt geen Kachel Ga liever zien. Ruim 200 Haarden en Kachels. N.V, Lievevrouwestraat 41, BERGEN-0P-Z00M. van gas- en waterleiding i in te leveren tot en me' bij den eigenaar VATERMAN Az., Waarde, hand te pachten voor en minste 4 Jaren, ,nde 25 November 1925 onder Goes: M. A. de Ruijterlaan, laa^ J. A van Ëoven. tingen te bekomen W van Notaris VAN DISS® tot 17 Oct. 1925. TE KOOR: lyth Nonpareil ZaaimachW 1 Duitsche Zaaimachine Eureka I Uirechtsche wagen m®1 n, 2 Rosmolens, 2 RechtsW® lachines met Rolzeeft, I du6 laalstoel met Natuurstee^ 1 met poelies, bij J. KUZI» id, Nieuw- en St. Jopslag Bosch-installatie) geschikt voor verliclitini laden van accu's. n„ jvragen bij A. J. M. JACOB» Kerkstraat, Goes ens teleurstelling met of later een Dienstl»"0' ;d. Mej. LE DUC, LaflB1 traat, Middelburg. Mei eid of aankomends d, bij H. CIJSOUW, Visoweg, Soubi'1'! Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. na. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. President Kruger's honderdste geboorte dag. De honderdste geboortedag van presi dent Kruger is in heel Zuid-Afrika ge vierd. De voornaamste gebeurtenis was de onthulling van Kruger's (herstelde) standbeeld te Pretoria. Opmerkelijk is, dat de Engelsche pers hulde brengt aan Kru ger's staatsmanschap en dè viering door geen spoor van bitterheid» verstoord wordt. De conferentie te Locarno. Te Locarno heeft Zaterdag alleen een ochtendzitting plaats gehad. De aange kondigde middagzitting is niet doorge gaan. Men zou trachten, vóór vandaag de laatste nog overgebleven moeilijkhe den door vertrouwelijke besprekingen te regelen. De meerderheid der arti kelen van het veiligheidsverdrag zijn de finitief vastgesteld. De delegatie-leiders hebben met de ju risten Zaterdag een boottocht gemaakt, die ongeveer vijf uren heeft geduurd. De volledige overeenstemming is echter- nog niet bereikt. Men schrijft zelfs uit een officieele verklaring, die Chamberlain na afloop van den boottocht gegeven heeft, den indruk verkregen te hebben, dat het resultaat eenigszins beneden de verwachtingen gebleven is. Chamberlain verklaarde weliswaar, dat hij voldaan was over de uitkomsten der besprekingen, die de conferentie opnieuw nader tot de overeenstemming gebracht hebben, doch hij liet er nadrukkelijk op volgen, dat nog veel te doen is, voordat de conferentie zal kunnen gesloten wor den. Ook zijn inleidend woord, dat het be langrijkste is, dat een dergelijke boot tocht heeft kunnen plaats vinden, schijnt er op te wijzen, dat de positieve uitkom sten minder groot zijn dan men gehoopt had. Briand vertelde dat men de visschen van het meer was gaan bestudeeren en dat toen bleek, dat men eenige niet pre cies kon identificeeren. Bij nader onder zoek zou dit echter meerendeels gelukt zijn. De vraag is, of Briand aan dezen scherts ook een symbolische beteekenis beeft willen toekennen. Communisten-actie in Frankrijk. In verband met de gedurende de laat ste dagen loopende reeds gemelde geruch ten omtrent een algemeene werkstaking, is Zaterdag op het ministerie van binnen- landsche zaken te Parijs een belangrijke conferentie gehouden. Hierbij heeft men de mogelijkheden onder oogen gezien, wel ke zich in dat geval kunnen voordoen. Men heeft alle noodige voorzorgsmaatre gelen genomen met het oog op het gaande houden der publieke diensten en de be scherming der bedrijven. Later wordt gemeld: De communisten hebben de algemeene verkeersstaking in het Parijsche gebied afgekondigd, tot het personeel voldoening van zijn eischen krijgt. Te Lyon hebben de communisten het bevel tot een algemeene 24-uur sta king op vandaag afgekondigd. Volgens de eerste informaties, op het ministerie van binnenlandsche zaken ont vangen over de verkeersstaking in de stad en de omgeving van Parijs, heeft de stakingsbeweging weinig te beteekenen. Ongeveer 100 conducteurs en bestuurders slechts hebben het werk neergelegd. Ze ven voertuigen liet men op den openbaren weg staan. Een zeer klein aantal trams keerde ledig naar de depots terug, doch de genomen maatregelen maakten het mo gelijk, zeer snel in de dienstdefecten te voorzien en de dienst was den geheelen morgen normaal. De broodprijzen in Engeland. De voedselraad te Londen heeft op nieuw zijn aandacht aan de broodprijzen gewijd. De raad heeft geen imperatieve bevoegdheden om de prijzen vast te stel len en het hangt daarom geheel van de macht der openbare meening af om het maken van bovenmatige winsten tegen te gaan. In de rede, die de eerste minister te Brighton heeft gehouden, wees hij er op, dat de openbaarheid aan de verslagen van den voedselraad gegeven, in vele steden reeds een verlaging van den broodprijs heeft bewerkt, en hij vertrouwde dat, in dien de volle kracht der openbare mee ning, gebaseerd op de door den voedsel raad vastgestelde feiten, tot uitwerking komt, daarvan verdere verlagingen het gevolg zullen zijn. Toen voor het eerst op een verlaging werd aangedrongen van de prijzen, vast gesteld door de twee voornaamste veree- nigingen van bakkers te Londen, bedroeg deze tien stuiver per 4 pond. Een verla ging met een half penny werd door de bakkers-vereenigingen toegestaan op grond van de prijsdaling van het meel, doch de voedselraad nam daarmede geen genoegen en stelde in zijn bijeenkomst van de vorige week vast, dat ook een prijs van 9'A stuiver per 4 pond niet ge rechtvaardigd is. Zaterdag werd de zaak opnieuw onder zocht, en op het einde der zitting zond de voorzitter, lord Bradbury, een schrijven aan den voorzitter van het departement van handel, waarin maatregelen worden voorgesteld, waardoor volgens de over tuiging van den raad de prijzen op een behoorlijk peil zullen komen. In dit schrijven wordt gezegd, dat de raad besloten heeft, om alle bakkers in het district van Londen, die brood onder den prijs van de bakkersvereenigingen verkoopen, uit te noodigen hun namen en verkoopprijzen aan den raad in te zenden, met de bedoeling' om deze aan de verbrui kers bekend te maken. Intusschen hebben de bakkersvereeni gingen bekend gemaakt, dat, nu de meel- prijs gedaald is tot 41 shilling per baal, de broodprijs vandaag tot 9"stuiver zal worden verlaagd. Het is de vraag, of deze verlaging door den voedselraad voldoende zal worden geacht. Nader wordt gemeld: De minister van koophandel heeft het voorstel van de le vensmiddelencommissie goedgekeurd om de namen der bakkers, die zich aan de door de commissie goedgekeurde brood prijzen houden, bekend te maken. De lijs ten met de namen der bakkers, die zich aan dezen prijs houden, zullen door de gemeenteraden worden aangeplakt. De bakkersbond protesteert krachtig te gen dit besluit en heeft een manifest uit gevaardigd, waarin de leden worden aan gespoord, zich nauw aaneen te sluiten te gen de bakkers, die tegen dezen lagen prijs verkoopen, tegen de pers, tegen de levensmiddelencommissie en tegen de huisvrouwen, die onbillijke eischen stel len. Het Roemeensch Monsterproces. Naar uit Kisbineff wordt gemeld, is voor den militairen krijgsraad het pro ces tegen de 300 Bessarabiërs wegens me deplichtigheid aan de communistische on lusten in September 1924 te Tater Bu- nai' begonnen. Het ziet er naar uit, dat het rechtsgeding tot het einde van het jaar zal duren. De zittingen zijn open baar, zoodat vele vrouwen komen luiste ren naar hun echtgenooten, die in kruis verhoor worden genomen. De gevangenen, meest boeren, jong of van middelbaren leertijd, behooren tot Russische, Roe- meensche, Bulgaarsche en Albaneesche nationaliteit. De tolk heeft een zware taak. Vijf officieren vormen de recht bank. Korte Berichten. In de werkplaatsen der tram te Ro me zijn plakkaten aangebracht, welke een oproep tegen het vloeken bevatten. Naar verluidt, zullen binnenkort in alle stede lijke tramwagens dergelijke plakkaten worden opgehangen. Eveneens zullen de ze gedrukte oproepen een plaats vinden in de autobussen. Op den weg naar Tetoean (Marok ko) is een landmijn ontploft. Een auto werd opgeblazen, een Spaansch officier werd gedood en anderen gewond. Er is een regeling voor de fundee ring der Tsjeclio-Slowaksche schuld aan Amerika tot stand gekomen. De regeling- is vastgesteld op een basis van 115 milli- oen dollar, te betalen over een periode van 62 jaar. Mellon deelt mede, dat Tsje- cho-Slowakië gedurende 18 jaar 3 milli- oen dollar per jaar zal voldoen. De sa mengestelde interest is bepaald op 414 gedurende de eerste 10 jaar zal 3 wor den betaald, vervolgens 314 De bevolking van Duitscliland, die blijkens de volkstelling van 1919 nog geen 60 millioen bedroeg, is in de vijf jaar na dien tot 63,3 millioen gestegen. Zij is nog 414 millioen beneden het zielental van 1914, doch daarbij dient rekening te worden gehouden met de afgestane gebie den en met de verliezen in den oorlog, die 1,523,000 menschen hebben bedragen. De missie-Caillaux is te Havre ge land. Caillaux wenschte zich niet uit te laten over het ontwerp-overeenkomst, dat hij uit Amerika medebrengt. Hij zeide slechts, dat het ontwerp tot gevolg had, dat, voor den duur der overeenkomst, de handels- en de oorlogsschuld één zouden zijn. - De hevige regens in Noord Afrika wijzen er op, dat een schorsing van de militaire beweging aan het Marokkaan- sche front aanstaande is. In Tunis zijn de verbindingen door overstroomingen verbroken, evenals in Algiers. De Berlijnsche politie heeft een huis zoeking gehouden in het archief van de communistische partij. Een groote hoe veelheid drukwerken is in beslag geno men Het personeel van het archief en eenige personen, die in het gebouw ver toefden, werden naar het hoofdbureau van politie gebracht. Zij zijn nog niet in vrijheid gesteld. In het district Ohlau in Silezië is een arbeider gearresteerd, die zijn 73-ja- rige tante vermoord had en liet lijk ver volgens in den oven van zijn slachtoffer had verbrand. Te Oehls in Silezië heeft het hof van gezworenen een 25-jarigen arbeider, die eikele weken geleden in de nabijheid van Breslau een agent van de schupo had vermoord, ter dood veroordeeld. De 19- jarige broeder van den moordenaar, die bij liet plegen van de misdaad behulp zaam was, kreeg 9 jaar. De scheepvaartstaking te Kaapstad c.a. schijnt geëindigd. Te Durban is met 311 tegen 230 stemmen in een bijeen komst der stakers door de zeelieden tot bijlegging van het conflict besloten. De reeders moeten echter beloven, dat geen der stakers het slachtoffer zal worden van de actie en geen vervolgingen bij aan komst in Engeland zullen plaats hebben. f Van Karnebeek. Ok de pers van Rechts wijdt waar- d'eerende woorden aan 'de nagedachtenis van wijlen Jhr mr A. P. C. van Karnebeek. De „Standaard" schrijft: Hij was niet onzer een. Wat hij dan wel was? Hij was allereerst zichzelf. Hem in te deelen in een "der vele poli tieke hokjes in ons goede land, zou niet gemakkelijk vallen. In algemeenen zin valt natuurlijk wel te zeggen, dat hij de liberale geestesrich ting aanhing, maar dan zegt men toch niet alles. Want dan ziet men over het hoofd, dat daarnaast blijft staan de geheel teigen signatuur van dezen veelszins merk- waardigen man, die nooit schroomde om in te gaan ook tegen de groep, waaraan, hij het naast verwant was- Zoo is niet te vergeten de houding door hem aangenomen in de jaren 1908 1913, toen onder het Kabinet-Heemskerk; de militaire kwestie ten onzent tot op lossing moest worden gebracht- Warm vaderlander van broeden blik als hij was, s'fcond hij toen als een pilaar der vastigheid aan de zijde van den toen- maligen minister van Oorlog. Op hem kon men rekenen als op den trouwsten onder de mannen der Rechterzijde. Die vastigheid van overtuiging ken merkte hem ook op ander terrein- Hij was Van Karnebeek, vóór hij iets anders was. Zulke figuren mist -men noode- Tijdgenoot van Kuyper en Lolita an, heeft hij in ons politieke leven geen ander spoor nagelaten, dan het persoonlijkej Dat is de andere zijde van zulke karakters- Toch zou het politieke leven verarmen iiidien men ook zulke figuren niet had* Mannen, die een partij' vormen en leiden zijn onmisbaar, maar ids eenlingen, de op zichzelf staanden, breken de eentonig heid- Zulk een was Van Karnebeek- Hij heeft in een langdurige schitterende loopbaan uitgemunt als Minister, als par lementariër, als kenner van het internatio naal reclit. Bovenal als een man- Bij zijn heengaan treuren ook wij over het verlies van een warm vaderlander, van een man van de eerste orde- En „De Nederlander": Een onzer eerste staatslieden is ons in Mr van Karnebeek ontvallen- - Zoowel in karalqter als in kunde stak hij boven de meesi.ten uit- Bij hem geen transiigeeren met beginse len, al k o sit te het hem zijn Kamerzetel-, Als het daar op aan kwam, dan zelfs in postuur tegen eigen vrienden. In hem het eenig verschijnsel, dat een man, alleen staande in de Kamer, toch het oor der geheele Kamer had, en ontzag in boezemde bij alle partijen'. Een man van staal, als het de nationale belangen gold en tevens een pleitbezorger van den internationalen vrede als wei nigen- Een staatsman van den ouden stempel, wat waardigheid betreft en toch zelfs den jongsten tijd kennend en bestudeerend' als weinigen. Een der trouwste dienaren van het'huis van Oranje. Ook in hem sluit zich een stuk histo rie af. Hoe veranderde Utrecht niet sinds van Karnebeek en Roëll, daar constant zitting hadden! En ook de geheele liberale poli tiek. Wij vellen daarover geen oordeel, maar kunnen toch niet anders dan het gemis gevoelen van persoonlijkheden, als deze overleden staatsman, die het peil van het parlement hoog hield, omdat hij zelf hoog stond- Ook in dit opzicht spreekt Van Karne beek, nadat hij gestorven ?s. In gedachten leggen wij' een krans van immortellen op zijn lijkbaar neer. Het moet den stervenden vader goed gedaan hebben te zien op een zoon, die zijns vaders voetstappen drukt. Begrafenis Jhr. Mr A. v. Karnebee k. H. M. de Koningin zal zich bij de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den Minister van Staat Jhr mr A. P. C. v. Karnebeek, doen vertegen woordigen door Jhr. mr. Wj. M. dé Brauw, Kamerheer in buitengewonen dienst der Koningin, te 's Gravenliagte. Naar wiji ver nemen zullen in eerbiediging van den wensch van den nu ontslapene bij' de begrafenis geen redevoeringen aan de groeve worden gehouden, ook zullen bloe men achterwege blijken. De begrafenis stoet zal langs het Vredespaleis trekken, aan hetwelk de naam van den ontslapen.© zoo nauw verbonden was. Bezoek van Diuitsche studenten. Gemeld wordt, dat -een gezelschap van een tiental officieele vertegenwoordigers van de „Deutsche Studentenschaft" een reis van 14 dagen door Nederland heeft gemaakt, om land en volk en zijn cul tuur nader te leeren kennen. De rondreis was voorbereid door het Hoofdbestuur van de Nederlandsch-Duitsche Vereeni- ging, terwijl de Diuitsche studenten in de verschillende steden gast waren der plaat selijke afdeelingen dier vereeniging: en van een aantal anderepersonen, die zich tot medewerking bereid hadden ver klaard. De reis begon in Arnhem en ging via 's Hertogenbosch naar Bergen-op- Zoom, Ierseke (Öestercultuuv), Vlissin- gen, Middelburg, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam en Utrecht. Het Kanaal Luik-Maastricht. Machtige groepen der Luiksche groot industrie hebben het initiatief genomen tot oprichting eener organisatie, die de bevaarbaarmaking van het kanaal Luik- Maastricht voor schepen van 1000 ton of meer, aansluitend op het Juliana- kanaal, zelf zal ter hand nemen. Daartoe wordt een groote Naatnlooze Vennoot schap opgericht, waarvoor de grootin dustrie het kapitaal zal fourneeren. Staat, provincie en gemeenten zullen deze N.V. verder door leeningen en subsidies de noo dige middelen moeten verschaffen. (Msb.) Paul Kruger-herdenking. Zaterdagmorgen heeft de commandant der marine, vioe-admiraal C. Fock, in een toespraak tot den commandant, officieren en verdere bemanning van de „Gelder land" in herinnering gebracht, dat het 100 jaar geleden was, dat de laatste president van de Zuid-Afrikaansche Republiek, Paul Kruger geboren werd. Hij bracht daarbij in herinnering, dat het op enkele dagen na 25 jaar geleden was, dat Hr. Ms. „Gelderland" onder bevel van den toenmaligen kapitein ter zee J- H. L. baron Sweerts de Landas Wyborg, de door de geheele beschaafde wereld als sympathiek gevoelde opdracht ontving van de Koningin, om President Kruger van Lorenco Marqués naar Euro pa over te voeren, en dat deze tocht een groot succes was geweest. Van de toenmalige bemanning van 309 koppen zijn er nog 16 in actieven dienst, n.l. 5 hoofdofficieren, 7 hoofd-onderoffi- cieren en 4 sergeant-onderofficieren. De tantièmes van hoofdambte naren van een mijn.. In verband met de berichten in som mige bladen, betreffende de onjuiste aan gifte v. hun salaris door hoofdambtenaren! van de mijln Laura en Vereeniging te Eijigelshovèn, door niet opi te geven hun genoten tantièmes, die zeer belangrijk kon den zijn, vernemen wij nader, dat de ju stitie uit Maastricht, vergezeld door den inspecteur der belastingen den heer P'ost- ma te Kerlcrade, een onderzoek op de bu reaux der mijln „Laura" heeft ingesteld. Het resultaat van dit onderzoek wordt, zooals te begrijpen is, geheim gehóuden. Het gaat om artikel 106 van de wet op de Inkomstenbelasting, welke niet van op een plaatje- N.B. Oók zwaar vernikkelde toepassing is op ondernemingen, welker zetel in het buitenland is gevestigd. De zetel van de Laura en Vereeniging is gevestigd te Brussel. Ook de mijln Willem Sophia te Spekholzerheid© heeft haar zetel in de Belgische hoofdstad. Een raadsbesluit vernietigd. Dé raad der gemeente Almelo had be sloten om in de week van 2227 Decem ber 1924 en van 28 Dec. tot 3 Jan. 1925 een toeslag van 50 pet. te geven aan: a. de georganiseerden die uitkeeringl ont vangen in verband met de werkloozen- kas b. hen, die op de gemeentelijk© werkverschaffing zijn te werk gesteld; terwijl tot uitvoering van dit besluit werd besloten tot. af- en overschrijving van. een bedrag van f 4000 van den post „onvoorziene uitgaven" op den post „sub sidies aan armbesturen", t.w. aan Pro- visorie of Algemeene Armenstaat, in welk bedrag begrepen is een som van ongeveer f700, teneinde de provisorie in staat te stellen, daaruit de Kerst- en Nieuwjaars- uitkeeringen aan werkloozen te doen. Ged. Staten weigerden dit besluit goed te keuren van welke beslissing de raad- bijl de Kroon in beroep is gegaan.De Kroon overwoog thans, dat de ondersteu ning in genoemden vorm in strijld is met de Armenwet en verklaarde het ingestelde beroep ongegrond. Confectie-industrie in Drente. Naar gemeld wordt hebben de pogingen tot het vestigen van een confectie-indu strie in de provincie Drenthe resultaat bereikt. Er heeft zich een vennootschap onder den naam van Eerste Drentsche Kleedingindustrie gevormd, die geleidelijk in verschillende Drentsche dorpen ate liers zal trachten te vestigen voor hét confectioneeren van goederen. De regee ring steunt deze plannen en heeft o.a. reeds een opdracht verstrekt van. 25000 pantalons. Het ligt in de bedoeling' der vennootschap, van Coevorden uit, waar reeds ateliers zijh gevestigd, spoedig werkplaatsen op te richten te Nieuw-Am- sterdam en andere dorpen, indien in flez© plaatsen voldoende meisjes aanwezig zijn, die in het vak opgeleid wenschen te worden. Het conflict bij Piet Smit Jr. Zaterdagmorgen is op de werf en ma chinefabrieken van Piet Smit Jr. te Rot terdam het geheele werk stil gelegd. De Zaterdagochtend onder leiding van dea rijksbemiddelaar H. A. van IJsselstein ge houden conferenties van partijen betrok ken bij 't conflict voornoemd heeft geener lei resultaat opgeleverd. Die conierentia zal morgen worden voortgezet. Allerlei. Zooals gemeld berichtte „de Volks krant, dat eerlang de benoeming te Ter- wachten is van dr E. Bi. F. F. Wittert van Hoogland tot voorzitter van dea centralen raad van beroep als opvolger van - dr Bi A. P. N. Kooien. Men maakt er de Msb. opmerkzaam op, dat er geen vacature bestaat, daar mr dr H. Reuyl het voorzitterschap bekleedt. Zaterdagnacht is te Amsterdam plotse ling overleden mr. Fred. Bramley, alge meen secretaris van de Britsche Vak- vereenigingsfederatie, die in verband met een vergadering van het I.V.V. aldaar vertoefde. Diefstal in den trein. Van een Engel schman, die per mailtrein uit Duitsehland naar Vlissingen reisde, is ge durende den nacht uit zij!n in de coupé opgehangen pantalon een bedrag van on- veer 30 pond sterling aan Engelsch en i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1