TT DE ZEEUW DOTGOED- TWEEDE BLAD. PRESIDENT KRUGER. Abdijsiroop Buitenland. Meisjes Binnenland. EVERS - SMEEK- 10 ARBEID. over Eigenhuis* egenwoordiginfl van FEUILLETON. f| 11 I rlogsbrand 19J4-19I5. ruim 150 Ooriogsp laten, in den grooten historie- aanbieden. 'n Zeldzaam s uitverkocht. Het meest chreven. Ziehier slechts Oostenrijkschen troon- De toestand gespannen vallen België binnen te Maastricht De slag bestorming van Luik r Belgen naar Nederland Brussel De bloedslag irne De strijd in het - Hindenburg verslaat in Oostenrijk tegen jeeoorlog De Zeeslag litschland De toestand iwoud Koning Albert rlog „Kousen stoppen" in dezen geweldigen tijd het opkomend geslacht richten in bezit willen schitterende platen. Een ïaal uit Zuid-Afrika, doer it de 18e Eeuw! Hoofd- tudige jongen uit Bergen sche Compagnie. Inhoud trouwe vriend in bangon ramp in de Tafelbaai ft zich Olifantenjacht en haar belagers st de gevaarlijke Bosjes- 0 bladz., met fraaie platen- en Weat-lndië, door inhoud, o. a. De eerste ing onder de Kaffers ~- de Jeltje Eeltjes Jol' Onder de Koppensnellers Boles De Zending enz. enz. Een boek va» winning, 212 bladz. an den Paus. Protest eerlegging der Roomscbe 4 bladz. oekenpak. Het kan maar I eldzaam goedkoop! Op <Je or aanbod Wereldoorlog en is 8 H.fl. met rmogen verkregen. OVERAL SCHITTER^"®' ZATERDAG 10 OCT. 1925. No. 9. HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT. In „De Banier" cLer St. Geref. Partij roidt thans een aanvang gemaakt met 4» weerlegging der artikelen, welke ik ia Juni j.l. publiceerde en waarin het fing over de tegenstrijdigheid der anti papistische stembuspropaganda en den eed, door den afgevaardigde der S. G. P. •p de Grondwet afgelegd. „De Banier" beroept zich daarvoor op ÜToen van Prinsterer, wien deze door hem gezworen oed ook vaak voor de roeten werd geworpen, en die deswegen in 1849 schreef: „Het is te hopen, da,t. M' eenmaal een einde zal komen aan het beleedigend verwijzen naar den eed op li» Grondwet; Mijn opponent heeft hierbij ongetwij feld don schijn vóór. Maar ook niet meer dan den schijnDe gevallen zijn geheel «ngelijk. Dit overtuigend aan te wijzen, zou een betoog Vergen veel breeder dan een cou- rantenartikoltje. Laat ik evenwel trachten, om wijdloopige discussie te voorkomen, de kern kort aan te geven. Groen werd door de Liberalen op zijn eed gewezen, ais zij hem trachtten te dwingen beginselen te aanvaarden, die niet in do Grondwet stonden, alsof ze er wèl in stonden. Eén voorbeeld: Het liberalisme zijner dagen wilde wel beweren, dat de Grond wet bet beginsel der „Volkssouvereini- teit" huldigde. Dat hebt Gij toch ook be zworen? zeiden ze dan tegen Groen. En daarop antwoordt of liever- vraagt bij (Verscheidenheden over Sta.atsregt en Po litiek, blz. 124): „Be S o u ver e i n i t e i t van het Volk in de Grondwet erkend mag ik weten in welk artikel?" Hierom hoopte Groen, dat bet uit zon zijn met dit beleedigend verwijzen naar de Grondwet. Hij liet, zich niet opdrin gen, dat de Grondwet in strijd met baai- lettor den geest van het liberalisme zou bevatten en bij dien zou bezworen heb ben. Nu gaaf. het in ons geding precies ever bet tegenovergestelde. Wij vroegen deri afgevaardigde der S. O. P. niet, hoe hij had kunnen bezweren, wat niet in de Grondwet Staat, maar wat er wél in staat. En we bobben aan stonds opgemerkt, dat onze bedoeling niet was met dezen eed elk voornemen van wettige wijziging af te snijden. Als het niet over principiëele punten gaat, is ■de stelling "(Van Dr Kuyper): „Wij aan vaarden de Grondwet óm die te herzien", alleszins aannemelijk. Tiet, geding gaat bier echter over zeer principiëele zaken, over dingen van de eerste orde. Pe propagandisten der S. G. P. heb ben van Artikel 36 der Geloofsbelijdenis in den verkiezingstijd, bepaaldelijk tegen over de A.-R. P. hun s h i b b o 1 e t h ge maakt. Zij hebben der Overheid den strin- genten eisch gesteld: „de hand te hou den aan den heiligen kerkdienst te R-eren en uit te roeien alle afgoderij en ralschéti godsdienst." Er is een tijd gewees't, dat deze naam op aller lippen zweefde- Hot was tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog van 1899 tot 1902. Zijn onderhandelingen met Mil ner, zijn ultimatum aan de Engelsche: regeering, zijn overwinningen, zijn terug trekken, zijn zegetocht door Frankrijk en Nederland staan velen nog levendig voor ■den geest. Later kwam de naam van Gene raal Christiaan de Wet meer naar voren, de man die aan de Europeesche persl haar zaligste oogenblikken heeft bezorgd door zijn taktiek van wegkruipen en te voorschijn springen uit zijn schuilhoeken. Onder dc Boerenbevolking van Trans vaal bestaat thans vrij algemeen de in druk, dat Pres. Kruger tegen den Z.-A.- oorlog was. Tijdens de onderhandelingen' met Milner liepen sommige kommandan- ten hun district rond met petities vóór den .oorlog. De President ontbood eeni- ge van dezen toen bij zich en zeide stop die petities. Hoe kan ons met 'n! handievol mense veg teën die Britse Em pire? Zijn taktiek was, om Gouverneur Milner tot allerlei concessies tc bewegen, om dan, als hij zag, dat er niet mee® uit hem te halen was, toe te geven- Maar de drang uit het volk cn de macht van den uitvoerenden raad waren hem te sterk Toen verzond hij het ultimatum, dat den stoot gaf tot, den oorlog! De liefde tot zijn volk 'bewoog hem om zich niet hart en ziel te geven aan den krijg, want hij, werkte in dien tijd dag en nacht, totdat) hij rust vond in Nederland. „Your South-African war was a failure" (Jullie Zuid-Afrikaansche oorlog was een blunder), sprak generaal .T. Smuts tot de studenten van Edinburgh, en niemand van de aanwezigen sprak hem tegen. Dit is zeker, als het Engelsche volk niet geluis terd had naar het driemanschap Rhodes, Milner, Chamberlain, dat geweld beoog de, en als het vredelievend was opgetre den,^ zou de vrede die op het oogenblik in Zuid-Afrika bestaat, langs diploma- tieken weg verkregen zijn- Reeds in 1872 ijverde Paul Kruger voor 'n Unie v. Trans vaal en- Vrijstaat onder president Brand, 'maar deze weigerde zich candidaat te I Zij hebben dezen eisch gesteld, tege*- over Rome en de Roomsche Kerk in Nederland, met terugslag op het poli tieke erf tegenover de R.-K. Staatspartij en de samenwerking der A.-R. en C.-H. partijen met deze. Zij willen wel niet do Roomsehen met het zwaard of den brandstapel vervolgd zien, maar ze moeten hoogstens geduld. Echter deel name aan de regeering des lands, samen werking daartoe van anderen, althans van protestantsche christenen met hen dat is toch eigenlijk ten eenenmale onduld baar. Dit was het hoofdbeginsel in den po- litieken strijd van 1925 voor de S. G. P. Ook voor de H.G. S. Nu stelt de Grondwet nadrukkelijk, in de aangehaalde artikelen 168172, de „volkomen vrijheid van godsdienst", en rle „gelijke bescherming voor allen", ook dus voor de R.-K. en do R.-K. Kerk vast niet alleenmaai- zij legt zelfs der Overheid de verplichting op de band te houden" aan den eeredienst dor R.-K. Kerk, door in art. 172 de uitkeering der traktementen enz. uit de schatkist des Rijks aan de R.-K. priesters te „verzeke ren" en in het tweede lid te vergun nen, dat buiten elk verband met de vroegere inbeslagname der kerkelijke be zittingen nieuwe of verhoogde trak tementen aan pastoors en kapelaans wor den verleend. Dit alles is vierkant in strijd met art. 36 Geloofsbelijdenis, zooals dat artikel door de S. G. on Tl. G. S. aan de over heid als levensregel wordt gesteld. .Volkomen vrijheid van godsdienst voor de R.-K. Kerk is daarmede in strijd. Gelijke bescherming "der R.-K. Kerk en der Ned. Tlerv. (Geref.) Kerk is daarmede in strijd. Safarieering van R.-K. priesters uit de staatskas is zeker niet minder daarmede in strijd. En omdat, nn de S. G. Partij hiervan haar hoofdbeginsel beeft gemaakt baar éénig beginsel in de polemiek, zouden we haast zeggen daarom vroegen we: Hoe heeft, dan toch haar afgevaardigde een zóó zeer tegenstrijdig beginsel, onder aanroeping van Gods Naam, met eede kunnen bezweren? Nu moet „De Banier" de discussie weer niet. vertroebelen door zich te dekken achter Groen, wien men verweet: Gij hebt bet bezworen! en die op deze ,.be- Jeedigende beschuldiging"! antwoordde: Ik heb bet niet bezworen, want bet staat niet in de Grondwet! De afgevaardigden der S. G. en 11. G S. hebben bezworen wat er zwart op wit wél staat. En aangenomen, dat ze bet wil len wijzigen we hebben sinds 1922 nog nimmer van conig voornemen ver nomen om een wijzigingsvoorstel in te dienen. R. A. d. n. Prins Hendrik. Donderdag kwam uit het eerste stuk van „Het zilveren getij", een gedenkboek bij het 25-jarig huwelijk van H. M. de Koningin onder redactie van Prof. Brug- mans verschijnend. Het sierlijk uitgevoerde werk belooft eeri succes te worden en wij haasten ons den lezers iets mee te deelen uit het op stel van JTir. A. W. G. 'van Riemsdijk over Prins Hendrik. stellen voor 't presidentschap van Trans vaal, en zoo werd Pres. Burgers gekozen.) In 1887 6bij de z.g.n. spoorwegconferen tie van President Kruger, C- van Boe- schoten, Dr Leyds e.a. te Bloemfontein, ijverde Paul Kruger wederom voor een nauwe verbinding met den Vrijstaat- En toen de voorzitter der conferentie sprak van een vereenigd Zuid-Afrika onder ééne vlag, noemde pres- Kruger die gedachte niet uit den boozc, -maar alleen voor barig, want hij begreep, niet hoe men' daartoe zou kunnen geraken- De oorlog is echter doorgezet door de regeerende klasse in Engeland, en het volk heeft dien aanvaard, met wat Oswald Spengler noemt: Eine Tradition des Ver- trauens. Het gevolg daarvan is, dat Zuid- Afrika wordt verteerd door rassenstrijd, want de 22.000 graven van vrouwen en kinderen zal geen Afrikaner ooit vergeten,- Alleen het Evangelie kan dezen middel muur des afscheidsels breken, evenals het in de eerste christentijd Joden en Heide nen tot één lichaam gemaakt heeft- Door het geloof leert men de ware liefde tot den vijand. Voor de karaktervorming zijn tegenstel lingen echter onmisbaar. Evenals hetvolki van Zuid-Afrika daardoor gevormd wordt, zoo kan men ook zoggen, dat Paul Kruger door .tegenstellingen gevormd is tot een staatsman wan den eersten rang. Het milieu van Zuid-Afrika is geschikt om den mcnsch traag te maken- Heli Afrikaansche zonnetje is zoo mild, dat het uitlokt tot een gemakkelijk leven. De bodem is zeer vruchtbaar, althans nabij het water, zoodat men door gedurende een paar maanden te werken kost kan) opzamelen voor een heel jaar. Het veel wordt .gehoed door kaffers en kinderen Wil een man dus op een stoep zitten en koffie drinken niet voor afwisseling nu en dan oen jachtpartij, dan is er niets dat hem daarin verhindert- Alleen tegenwoor dig, nu werkvolk duur is en de grond schaarsch, moet ook de Afrikaansche boer baatje uittrekken, maar in den tijd na de vestiging was dit overbodig. Er was dus een harde prikkel noodig om personen) zooals 'Paul Kruger, toegerust met aan geboren gaven, tot bet bewustzijn van, hun kracht te brengen- De eerste van deze prikkels bij Kruger was zijn godsdienstig bewustzijn. Als jon- Do heer Van Riemsdijk kent den prins gemaal van zeer nabij, maakte vele berg tochten met hem en buitengewoon inte ressant is nu tal van intieme bijzonder heden te vernemen, die ons het karakter van den Prins zoo veel beter doen kennen Treffend zijn do kostelijkste staaltjes van gezonden humor, van onvermoeide reislust die hier worden meegedeeld, maar treffend is bovenal de illustratie van 's prinsen ingeboren zucht om men- shcen te helpen. Zie hier een trekje uit het onopgesmuk te verhaal dat Jhr. Van Riemsdijk van do reizen geeft. „Stel u voor, lezer, een zich naar de hoogte kronkelend pad. De Prins liep met een gids vooruit, ik volgde met den ande ren. Voor ons uit een gezelschap jongens en meisjes met een paaronderwijze ressen leken het wel. De kinderen, ze wa ren van 1218 scl atte ik, .strompelden op zoo vreemde wijze naar boven. Ze had den allen stokken en prikten daarmede oi> zoo'n eigenaardige wijze in den grond alvorens een stap te verzetten. Tk zeg te gen Biner den gids: Wie zijn dat? Hij antwoordde: Blinden. Wat, zegt de Prins, zijn al die kinderen blind? Ja, zei Biner, behalve die twee juffrouwen. Maar dat is toch gevaarlijk op zoo'n smal bergpad, vroeg de Prins. De gids antwoordde la- koniek: Die Kinder sind das gewönt, Ho- hoit. In minder dan geen tijd hadden wij het gezelcsliap ingehaald. Het was wol heel vrcoselijk om al die verminkte oogen te zien. De Prins bleef met de kolonie op wandelen en had binnen een oogenblik een meisje bij de hand, dat geen oogen meer bad. Dat meisje heette Marie. Bij de eerste de boste pleisterplaats werd er halt gehouden Ik moest een groote tafel laten inrichten. En daar zaten we. De Prins naast het blinde meisje en een van de geleidsters. Ik met de gidsen ver spreid onder de andere blinden. Pannekoeken wilden ze hebben, de kin deren. De Prins zegt tot mij: bestel 20 pannekoeken. En limonade wilden ze heb ben, de kinderen. In groote kannen kwam bot roode vocht op tafel. De kinderen ver gaten bun oogen. Zij smulden; zij genoten, maar wij groote menschen waren alle maal een beetje stil. Het is wel eens meer zoo in de wereld, dat men heel stil zit en niets zegtHet adres van het Blin- den-Tnstituut werd nauwkeurig geno teerd, en geen reis naar Zwitserland is er geweest of de Prins heeft deze blinden in hun huis bezocht. Van oen dezer bezoeken herinner ik mij nog het volgende: Z. K. H. had laten telefoneeren, dat hij het Blinden-Instituut kwam bezoeken Het was een soort villa, wat liooger op gelegen, mot een boerderij vis a vis. Men verwachtte don Print). In de kinderklasse waren allen bijeengekomen. Twee aan twee in do banken zaten de kleine blinden met die groote starende oogen. Links in den hoek een groot orgel, waarvoor een blinde jongen. Het orgel speelde en er werd gezongen. Marie, het blonde meiske, Stond vooraan, toen de Prins binnentrad, en zij schuifelde naar hem toe en gaf hem de hand. Toen het gezang had op gehouden, was er een doodelijke stilte, waaraan plotseling een einde kwam toen de Prins voor de klas ging staan. Hij nam 't woord en sprak de kinderen toe. Spontaan, zoo voor de vuist weg. Was het de ontzettende aanblik daar al die kleuters te zien zitten in hun banken geling op de jacht zijnde was hij eerzuch tig. Hij bezat do gave om gebeurtenissen vooruit te zien in zijn droomen. Eens zag hij in den droom een kameel op een een zame plaats staan. Hij schoot dien en zijn tocht vervolgende, zag hij nog drie andere op een plaats waar de jagers nooit kwa men. Ook deze werden zijn buit. Toen hij dien droom vertelde en zijn plan open baarde om die plaats op te zoeken, wilde bijna niemand met hem meegaan. Hij zet te echter zijn wil door en vond deze die ren zooals hij ze gezien had. Deze gave openbaarde zich later nog menigmaal, zoodat hij altijd vele arme menschen achter zich kreeg, die leefden van zijn geluk op de jacht. Toen hij be keerd werd en inzag, dat hij hoogmoedig werd op zijn gave, liet hij de jacht staan. In Zuid-Afrika treft men meer personen aan, die deze gave om vooruit te zien, bezitten. Vooral Oom Nikolaas van Rens- burg is daardoor beroemd geworden. Deze zag in eer: droom tijdens den Z.-A. oorlog o a. dat de geheele staf van President Sfeyn go vangen werd. Door zijn waar schuwing ontkwam de President op het laatste oogenblik in dev. nacht. De daad van gen. de la Rey, van gen. Botha en van Pres. Steyn zag hij te voren. Ja zeifs het verloop van den Europee- schen oorlog zag deze eenvoudige Boer vooruit, zoodat hij zijn vrinden tijdens den oorlog van 1914 kon bemoedigen. Hij bleef echter nederig onder dat alles, om dat hij geloofde, dat God zijn volk door gezichten waarschuwen wilde. Paul Kruger werd bekeerd onder de prediking van zendeling Lindley. Latei- gaf hij zich na zwaren zielestrijd over aan Christus, van toen af begon hij te leven bij zijn Bijbel. Hij zag daarin twee lijnen, die van ongeloof en geloof, die van Kain en Abel. Beide loopen uit op Christus, en door Hom komt de kerk tot overwinning. Die tegenstelling ziende, gordde Kruger zich ten strijde, om door zijn woord en wande] op alle terreinen Satan te bestrij den. In zijn rede, gehouden in de synagoge te Johannesburg bij de inwijding van dat gebouw, een rede, verbreid door de ge heele wereld, vindt men een uiteenzetting van de twee lijnen, geloof en ongeloof, waaruit een groot deel van Kruger's ka rakter moet verklaard worden. met hun verglaasde oogen zonder licht of eenige uitdrukking? Was het 't orgel door den blinde bespeeld? Wat dwong den Prins om daar in eens als een school meester voor de klas te gaan staan en waarom sprak liij deze ongelukkigen toe? De Prins is geen redenaar, maar ik zal het m'n leven lang nooit vergeten op wel ke bijzondere en hartelijke wijze hij de blinden daar heeft toegesproken (Rott.) Zorg er altijd voor eep fléeeh Abdijsiroop in huia te hebben zoodat ge die 's avonds bij de hand hebt als ge een verkoudheid voelt opkomen. Want als het eenmaal zoover is zijt ge wellicht te luste loos om nog uit te gaan en een flesch te halen. Ge behoeft niet ver kouden te worden als ge niet wilt. Akker's is een beroemd kruidenmiddel bij bronchitis influenza, kinkhoest en verouderden hoest. Per fl. van 230 gr. (in koker) 11.50; 550 gr. f2.75 De strijd in Marokko. De omsingeling van het Riffgcbied is verzekerd door liet totstandkomen van de FranschSpaansche verbinding. Abd- el-Krim verzamelt 15.000 ma.n troepen in de omgeving van Aitkemava, 13 K.M. ten Zuiden van Adjir. De Spanjaarden hebben twee Duitsche medewerkers van Abd-el-Krim gearresteerd. Naar de „Intransigeant" meldt, is de kruiser „Paris" van Marokko komend, in een Fransche haven aangekomen in zeer beschadigden toestand. Bij de militaire operaties is het schip door 15 grana ten getroffen, zoodat het noodig hersteld moet worden. Uit Tanger wordt aan de bladen ge meld, dat de Riffkabylen de op 30 Sep tember begonnen beschieting van Te- toean voortzetten. Men veronderstelt, dat de kanonnon ongeveer 12 K.M. ten Zuid- Oosten van de stad staan. Sedert enkele dagen is 't vuur vooral op de woning van den hoogen commissaris gericht.. De Spaansche officieren en ambtenaren heb ben hun huisgezinnen naar Ceuta. en Spanje gezonden. Korte Berichten. Naar de. Krasnaja Gazela meldt, heerschen thans te St. Petersburg in ern stige mate roodvonk, typhus en mazelen. Do ziekenhuizen zijn overvuld en de dok ters hebben handen vol werk. Do isolatie- en ontsmettingsmaatregelen laten, vol gens hei blad. te wenschen over, waar- dooi' epidemieën zich uitbreiden. Een andere tegenstelling- was die van blank en zwart. De Kafferpolitiek van pres. Kruger was, blijkens zijn eerste re de op Dingaansdag te Paardekraal: Wees rechtvaardig tegenover het zwarte volk, en eisch van hen gehoorzaamheid aan de wetten des lands. Kort na de nederzet ting in Transvaal word Paul Kruger veld- kornet. Hij had geen wet om naar deze recht to spreken, daarom gebruikte liij zijn Bijbel. Naar de wet van Mozes ver plichtte hij een veedief om het geroofde stuk vee vierdubbel te vergoeden, en zoo meer. Het verwonderlijke hiervan is, dat de kaffers daarin zagen de bevestiging van hun gewoonterecht, hun adat. In zijn strijd tegen oproerige kafferkapiteins was Krugér de gevreesde held. Bekend is, hoe hij onder een regen van kogels het lijk van Potgieter weghaalde, en hoe hij door drong in een hol van menscheneters, om de uitgehongerde bende tot overgave te vermanen. Hij werd niet herkend in 't donker, want hij sprak hun taal als een der hunnen. Paul Kruger was niet tegen de bescha ving van de kaffers, noch tegen de zen ding, getuige zijn bescherming, verleend aan den kaffer ou-David, die als rapport- ganger van Jezus rondging om het evan gelie te brengen aan zijn volk. Pres Kru ger zag echter in, dat alle vermenging uitloopt op het praedomineeren van zwart Daarom was hij er voor om beide rassen van elkaar afgezonderd te doen leven. Z.-Afrika is groot genoeg voor beiden. Door zijn aangeboren wijsheid wist Kru ger deze groote tegenstelling in rechte banen te leiden. Nog een derde tegenstelling heeft het karakter van Paul Kruger gevormd, die van Boer en Brit. In zijn tijd werden de goudmijnen te Kimberley en Johannes burg ontdekt, waardoor Transvaal een be geerlijke buit werd voor Albion. Na de annexatie was Kruger bijna de eenige bur ger, die nog den moed had het tegen Engeland op te nemen. Zij'n afvaardiging naar Engeland, zijn doorzetten van de volksstemming, zijln bijeenkomst met het volk te Paardekraal zij'n het bewijs, dat hij geloofde aan een eigen toekomst voor zijn. volk. Paul Kruger had als kind reeds ge hoord van Slagters Nek in de Kaapprovin cie, als man had hij gestaan tegenover den ontrouwen President Burgers, die Met ingang van 5 October is in Rus land de vrije verkoop van wodka tot een maximum sterkte van 40 pet. en van li keuren tot een sterkte van 60 pet. toege staan. Deze maatregel is, naar het heet, genomen in verband met het feit, dat het onmogelijk is gebleken, den smokkelhan del in sterkedrank en de clandestine je neverstokerij voldoende tegen te gaan. Te St. Petersburg zijn in een muse um een 19-tal achttiende eeuwsche waai ers van zeer hooge waarde gestolen. Ook uordt een verguld zilveren met edelge steenten bezet kistje vermist. Daders on bekend. In verband met de groote schade, di» den laatsten tijd het landbouwbedrijf in Rusland heeft te lijden tengevolge van in vallen van wolven, heeft het volkicom- m.ssariaat van landbouw een bedrag va* 100,000 dollar beschikbaar gesteld, ten einde premies te verleenen voor het doo- den van wolven. Te St. Loui6 (V. St.) zijn bij een ont ploffing van ammoniakgas-reservoir» drie menschen gedood en dertig gekwetst. Er volgde een brand, dien men echter tbans meester is. De Matin verneemt uit Marseille, dat, volgens een verhaal van een passa gier van een schip uit het Naburige Oos ten, de Droesen tijdens het beleg van Soe- eida 11 gevangen Fransche artilleristen doodgeschoten zouden hebben, die wei gerden op Soeëida te schieten. Prof. dr Hugo Preuss, de ontwer per van de republikeinsche grondwet va* Weimar, is gisteren tengevolge van een beroerte overleden. Hij had den vorige* middag nog een vergadering eener com missie van den Pruisischen Landdag, waar hij lid van was, bijgewoond. Bij zijn "vertrek uit Londen aaar Bagdad heeft koning Feisoel van Irak gisterenavond gezegd, dat de afscheiding van Mosoel de doodsteek zou zijn voor zijn koninki-ijk, dat de economische hulp bronnen in dat deel des lands niet ka* ontberen. De Italiaansclie delegatie voor het regelen van de oorlogsschulden met Ame rika, onder leiding van den minister van financiën, Volpi, zal den 22en dezer aan boord van de „B-uilo" naai- New-York vertrekken. Uit Brussel wordt gemeld: Van Over- bergh (Katholiek) heeft het aanbod van de portefeuille van justitie, die Tchoffea wegens ziekte moest neerleggen, aange nomen. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een-fraaie Iluid van Handen en Gelaat, dan 30.60-90 et. PUROL Hoe „Het Volk" over Minister C o 1 ij n s c h r ij f t. De verkiezingen zijn achter den rug, maar de wijze, waarop „Het Volk" over minister Colijn schrijft, is dezelfde ge bleven. Wijst een of ander blad maar met de Engelsche kapitalisten heulde, als vice-president had hij den oorlog be stuurd, die 27 Febr.,'81 uitliep op de ne derlaag van Colley op Amajuba en op 8 Aug. '81 had hij de vierkleur late* hijschen te Pretoria. De leeuw van Rus tenburg was dus geen -man om zich te verzwageren met Rhodes en consort. Hij omringde zich met een staf van Hol- landsche staatslieden, onder wie de na men van Dr Bok, Dir Jorissen 'en Dr Leyds altijd zullen voortleven in de histo rie, Krugers zegetocht door Nederland in 1.884 ligt den ouderen onder ons nog versch in de herinnering. Biji dit bezoek aan Europa verkreeg Kruger de volle onafhankelijkheid van zijn land. öok d« steun voor den spoorweg naar Delagoa-. baai is een bewijs hoe de President bij "Holland steun zocht tegen de Engel sche politiek. De inval van Dr Jameso* en de beroering van de uitlanders te Jo hannesburg bewezen, dat President Kru ger goed gezien had. Toen toch stak d* schildpad zijfn kop uit. Van dien tijd af begon de worsteling van het kleine Trans vaal tegen het machtige Britsche we reldrijk. De nederlaag van dit handje vol menschen was te voorzien, maar zijb langdurig stand houden, zij'n lijdzaamheid tegenover de landverraders en bovenal de kloekheid van de vrouwen in de kam pen, hebben Transvaal en Paul Kruger moreel de overwinning bezorgd. Dez» tegenstelling van de Transvaalsche en de Engelsche politiek heeft Krugers karakter doen uitkomen als geboren organisator en leider van menschen. Zuid-Afrika heeft thans een nieuw be staan als onderdeel van den Rritschen wereldbond. Maar voor zij'n toekomst ligt alleen heil in de politiek van President Kruger, door eendracht tot macht. Het eeuwfeest van Krugers geboorte op 10 October 1925 roept hem terug in de her innering van zijn volk. Wanneer de jong» Afrikaners besluiten op dit feest om hun karakter te vormen naar het beeld van hun grootsten held, Paul Kruger, dan zal ,jn de eeuw, die nu begint, Zuid- Afrika met eere zijh plaats innemen in d# rij der naties, als een vólk van gods vrucht, trouw en vlijt. Moge God het daartoe zegenen. r i \s 5 (Vaderland.) Djr S. Los» ll j L.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5