Honderiing 1 October IIIUS 40e Jaargang EEN DOORNIG PAD. Rlaaenland. FEUILLETON. De Zeeuw Brukkers-Exploitanlen: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Langs Vorststraat 68—70, Gees Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.5* Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 .VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijsder Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De bijzondere correspondent van de „Daily Express", die zich in het hoofd- kwartier der Riftkabylen bevindt, zendt aan zijn blad den inhoud van een in terview, dat hij op 13 September met Sidi Mohammed, den broeder van Abd el Krim en opperbevelhebber van het Riff- leger heeft gehad- Deze verklaarde hem, dat terwijl de Franscben 200-000 man met een geweldige hoeveelheid oorlogs materiaal op het zuidelijk front hebben geconcentreerd, de tegenover hen staand© Rifftroepen nooit sterker dan 18-000 man zijn geweest. De Franscben zullen het Riffgebied nooit kunnen behouden, zelfs indien zij het veroverden wat hun z-i. niet zal gelukken. De Riffkabylen zullen den oorlog zoo noodig voortzetten tot de laatste man gevallen is- Het nieuwe offensief is inmiddels be gonnen- Petain en generaal Naulin zijn in den Oostelijken sector aangekomen, waar gistervoormiddag een offensief is' begonnen onder uitstekende omstandig heden. De fundeering der Fransche schuld. Caillaux en Mellon besloten, de plenum- zitting, welke voor gisteren op het pro gram stond, niet te doen doorgaan. Na een conferentie tusschen Caillaux, Mel lon en de experten werd officieel ver klaard, dat groote vorderingen zijn ge maakt. Het laatste aanbod van Caillaux komt hierop neer, dat gedurende 22 jaar -25 a 30 millioen dollar per jaar zal worden betaald en eerst daarna de annuïteiten tot 100 millioen dollar verhoogd zullen wor den- Dit houdt verband met den Fran- schen binnenlandschen post, welke jaar lijks 'n bedrag van 130 millioen vereischt en in 1947 afgelost kan zijn- Eerst dan wil Caillaux de betalingen ten volle be ginnen- Verder stelde Caillaux een aflos singstermijn van 71 jaar voor. Korte berichten. Dr Janicke, de schoonzoon van wij len president Ebert, die verleden jaar in het vreemdelingenbo-ek van een hotel op Capri een kwetsende uitlating over Hin denburg had geschreven, zal op 7 Nov- a-s. voor het rijksgerechtshof voor dis ciplinaire zaken terecht staan- In de Academie van beeldende kun sten fe Moskou heeft ©en zware brand gewoed- Het gebouw is ernstig gehavend. De kostbare bibliotheek, die 50.000 wer ken omvat, en de schilderstukken uit de aula heeft men met groote moeite kunnen redden. Uit Niagara Falls, in den staat Onta- ria, V. St., wordt ge-meld, dat daar een banklooper, die onder bescherming van een p-olitie-agent, een som van 19.000 overbracht van de hoofdbank naar een bijbank, in de hoofdstraat der stad door autobandieten werd aangehouden en van het geld beroofd. De daders ontkwamen met den buit. Te beginnen met 1 October zal op tie Duitsche Spoorwegen van gevonden voorwerpen door den eigenaar moeten betaald worden hij een waarde tot 10 Mk. öO pf., tot 30 Mk. één Mk., tot 50 Mk. tot 100 Mk. 8 Mk., tot 300 Mk. 3 pet., van voorwerpen van hoogere waar de 1 pet. en bij een waarde beneden 1 Mk. niets. mh i ..m ,ni IIMTfTI I I IWTI" 'I I I '■r-JT H Mil U| -De berichten over den toestand van de St. Paul's kathedraal luiden weer ver ontrustend- William Harvey, een deskun dige wat oude gebouwen betreft, heeft verklaard, dat, naar hij verwachtte, de koepel spoedig invallen zal. Er schijnen nieuwe scheuren te zijn ontstaan sedert men begonnen is, de pilaren te verster ken door daarin cement te gieten. (Uit het Engelsch.) o „Ik heb nog een boel te leeren", zeide bij na lang stilzwijgen. „Ik weet nog iets, behalve dat God ons liefheeft, eh at Hij ons zijn Zoon gezonden heeft, u dat Hij! de Zoon des menschen is, ie kwam om te zoeken en zalig te laken wat verloren was. Dat is al, wat t weet; ik mag wel mijn best doen." Het werd laat, voordat Don er toe on komen, op te staan en den tocht] aar beneden te ondernemen, waar hij P zijn harde matras in het koetshuis roeger zoo gerust placht te slapen. Dot- werd wakker, toen hij zich bewoog, wilde volstrekt bij hem blijven. Zij bilde en schreide, totdat juffrouw Clack jde, dat hrji haar dan maar mee moest •■«en. Zij wachtte met het uitdraaien ar' het gas, totdat zijl beneden waren; terwijl zij hen nakeek, zag zij, hoe iendelijlk en bezorgd Don voor het kind as, hoewel hij1 zich zeiven aan den lor vasthouden moest om naar be ll e t verdrag met B e 1 g i Er hebben zich ook te Rotterdam, te Leiden en in Zeeland afdeelingen gecon stitueerd van het nationaal comité van actie tot wijziging van het verdrag met België. Het bestuur der afdeeling Zeeland is als volgt samengesteld: voorzitter de heer 'C- Boudewijnse, voorzitter van "de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche eilanden; secretaris de heer N. J. Harte, secr. van de K. v. K. voor Z.-Vlaan deren te Terneuzen; mr. J. H. M. Stieger, adv. en proc. te Goes; J. J. Wallien, arts' te Breskens, H. C. Wesseling, dir.. van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Als algemeen voorzitter van het nati onaal comité treedt op mr J. Luden, pre sident-commissaris van de Nederland- sche Bank. Het algemeen secretariaat wordt waargenomen door ir A- A. Mus- s-ert, c. i., Kerkstraat 24, Baarn. De Bergen op Zoomsche geschillen. Indertijd is gemeld, dat door wethou der Verlinden van Bergen op Zoom een klacht was ingediend tegen het raadslid Walder, naar aanleiding van het feit, dat de heer Walder zou gezegd hebben te- ,gen den heer Vertinden„Ge bent eenj schurk" Deze uitlating heeft plaats gehad in het Hotel „De Draak", in bijzijn van ©enige stambroeders. Eerst was er sprake van, dat de klacht was ingetrokken, thans echter deelt men aan de „Avondster" me de, dat reeds ©enige der aanwezigen door den Commissaris van Politie zijn ge hoord- De procedure zal dus vermoede lijk wel voortgang hebben. De Glindhorst- In Rotterdam is al sinds eenigen tijd een vrouwenvereeniging bezig om voor deze stichting kleeren te naaien. In Aug. zijn verscheidene leden van die vereeni- ging de Glindhorst wezen bezoeken. En de Glindhorst bezoeken is propagandist' voor haar worden. Na den terugkeer in Rotterdam besloten deze dames een bazar voor de Glindhorst te organiseeren. Daar door gaat heel de gemeente meer mee leven. Vinde dit schoone voorbeeld navol ging. Het is wel noodig. Om één voor beeld te noemen: er moet dezen herfst voor f 5000 extra kleeding gekocht wor den, omdat die schromelijk verwaar loosd was; en er is geen geld voor. Maar odk dit zal er nu wel komen- Giro-no. van ds Hagen is 35595. De Radio-omroep- De minister van Waterstaat heeft tot eenige personen die geacht kunnen wor den de groote geestelijke stroomingen on der ons volk te vertegenwoordigen, de uitnood,iging gericht zitting te willen ne men in een Staatscommissie, die tot taak zal hebben den minister op korten termijn van advies te dienen met betrekking tot een volledige regeling van den Radio-' Omroep hier te lande en hem dienaan gaande voorstellen te doen, voorzoover neden te komen. Hij keerde zich nog om, om haar aan te 'zien voordat hij' het benedenvertrek binnenging, en op zijn ge lukkig gelaat zag zij een glimlach van tevredenheid. De tranen schoten haar in de oogen, en slechts met moeite kon zij antwoord geven op zijn laatste: „Goe den nacht". Het scheen Don, dat hij in den hemeL kwam, toen hij zijn oude slaapplaats we der betrad. Hij had 'nu zoo lang heen' en weer gezworven, en als hij al onder dak kon komen, altijd in zoo'n benauw de volgepakte herberg geslapen, dat dit rustige, slechts door een klein kaarsje verlichte vertrek hem een gewensclite 'ha ven van rust en vrede leek. D© donkere hoeken werden door het flauwe schijnsel bijna niet verlicht, en de ongeplaveide vloer was vochtig onder zijn voetenmaar hier gevoelde hij zich tehuis, en geen enkel plekje in al de rijke paleizen van Londen zou hem zulk een volkomen ge voel van tevredenheid en rust hebben kunnen geven. Hij was er niet geweest, sinds de -oude Lister er was gestorven, op dezelfde matras waarop Dotje spoe dig gerust lag te slapen- Maar Don bleef nog overeind zitten, om na te denken over al. wat er dien nacht gebeurd was, en wat de oude Lister had gezegd, voor dat hij den drempel der eeuwigheid over- de Staat daarbij betrokken zal zijn. Waar. het niet onmogelijk wordt geacht, dat tocli 'eenigen tijd zal verstrijken alvo rens de commissie met haar arbeid ge reed is, heeft de minister tevens verzocht hem voorstellen te willen doen, ten aan zien ook van eventueel te treffen tijdelijk© maatregelen, dit met het oog op het. feit, dat een regeling van den Radio-Omroep zeer urgent wordt geacht- Een afzonder lijke commissie van eenige deskundigen] niet-amhtenaren zal de Staatscom missie bij haar arbeid terzijde staan. Betaling door particulieren aan het R ij k. In afwachting van de a.s. opheffing der Betaalmeesterskantoren, deelt het Mini sterie van Financiën mede, dat het wen- schelijk is, dat door particulieren e- a. aan het Rijk verschuldigde bedragen, die thans nog bij de Betaalmeesters worden gestort, na 30 September niet meer aan dezen worden aangeboden. In het' algemeen zal het op prijs worden gesteld indien belangrijke bedragen zoo mogelijk worden voldaan door bemidde ling van de Hoofdbank, de Bijbank en de Agentschappen der Nederl. Bank, klei nere door gireeren of storten op de schat kistpostrekening no. 1, tenzij de admini stratie, aan welke de betaling moet ge schieden een eigen postrekening heeft, in welk geval het benutten daarvan uiter aard noodzakelijk blijft. Op het stortings bord ere], formulier of giro-biljet moet dui delijk en nauwkeurig het onderworp van storting vermeld worden. Eén herinner:i ng. „Het Volk" vestigt de aandacht op een in Roermond berechte zaak, waarbij bleek, dat een aannemer een bepaald werk voor den Rijkswaterstaat had aan genomen voor een zeker bedrag; onder voorwaarde, dat hij dit werk 10 uur per dag zou mogen worden gearbeid- Als de Arbeidswet ware toegepast zou het werk 'een halve ton gouds meer hebben gekost. D© aannemer werd, hoewel hij geen overw-erkvergunning- had, vrijlgespiro- ken, omdat de overeenkomst met een overheidsorgaan was aangegaan. Nu zegt „flet Volk' 'terecht, dat een dergelijke overeenkomst met het eene departement natuurlijk een ovenverkver- gunning van den anderen dienst in geen geval kan vervangen. De Arbeidswet van 1919 is er en de Rijkswaterstaat heeft 'die even zeer te eerbiedigen als ieder ondernemer gedwongen is te doen. Maar dit vooropstellende zouden wijl de aandacht toch ook wel willen vestigen op een anderen kant van deze zelfde zaak. Door de bepaling in de overeenkomst niet den aannemer, dat 10 uren per dag zou worden gewerkt, "bespaarde deze dienst de Nederlandsche schatkist een halve tori gouds! Die wetenschap; dat het eene departe ment langs dezen onwelttigen en dus ontoelaatbaren- w-eg heeft verkregen, zal ongetwijfeld aan de andere departe menten goede diensten kunnen bewijzen en middellijk oök aan het bedrijfsleven. Immers het departement van den heer Kooien zal daardoor zich sterker bewust worden, wat aan het Nederlandsche be drijfsleven Se toepassing der Arbeidswet 1919 kost. Als bij dit eene werk een ver lenging van den arbeidstijd met 'V-fi uur per werkdag een besparing oplevert van een halven ton gouds, dan kan men ongeveer gissen, dat voor de geheele Ne derlandsche nijverheid een beperking van schreed. Don wist nu goed, wat hij toen voor liet eerst hoorde. In deze wereld had hij juffrouw Clack en Dotje om lief te hebben en door hen bemind te wor den; in de andere wereld waren God en de Heere Jezus, die hem liefhadden en die hij ook reeds liefhad. Zijn 'geheele ziel was vervuld van blijdschap en vrede- Kon hij nog iets heerlijkers leeren dan dit? „O God", fluisterde hij, toen hij zich vermoeid naast Dotje uitstrekte, „ik weet nog niets; alleen, dat Gij mij liefheb^ en ik -dank U." Juffrouw Clack was den volgenden morgen vroeg op en zorgde een uitlok kend ontbijt klaar te hebben, tegen dat Don wakker werd- "Door den vloer, die haar kamer van het koetshuis scheidde, kon zij liooren dat Dotje reeds wakker was en hem riep om haar naar boven te brengen. Zij ging stil naar beneden, -met een kaars in de hand, om het kind mee te nemen, als zij het kon overhalen om Don nog een poosje te laten rusten. Hij was nog diep in slaap, hoewel Dotje naast hem overeind zat en op half verschrik ten toon „Dónnetje!" riep, terwijl zij zijn uitgeteerd gelaat streelde- Juffrouw Clack kwam voorzichtig nader en legde zachtjes haar hand op zijn bleek voorhoofd, dat zoo koud was als ijs. Don was dood. den werktijd financiëel enorme gevolgen heeft. Die gevolgen gevoelt het geheele Ne derlandsche volk weer in de prijzen van producten en de kosten van dienste^ die het van anderen koopt en vraagt. Dat is natuurlijk niet de eenige factor die den doorslag geeft en geven mag bij de wetgeving. Er zijn gelukkig neg andere overwegingen die daarbij gewicht in de ■schaal werpen en moeten werpen. Deze laatste hebben in de eerste paar jaren na den oorlog evenwel geleid tot een volstrekte miskenning van de betee- kenis der economische overwegingen. D>at is sedert dien in menig op-zicht anders en beter geworden. Het kan inmiddels geen kwaad, dat een geval als dat, waarop „Het Volk" onze aandacht vestigde, er nog eens aan herinnert, dat voor de volkshuishouding de verkorting van den arbeidsduur "der loonarbeiders een groot financieel offer beduidt. Opdat men dat kan afwegen tegen de voordeelen van anderen aard, die men daarvan verwacht. (Hbl.) Belastingbetaling in het p ost- kantoor. Met betrekking tot de belasting-inning op de postkantoren met ingang van 1 Januari a.s., verneemt de Tel. nog nader, dat zulks niet gepaard zal gaan met overbrenging der belasting-cohieren naar het Postkantoor. De postbeambte zal uit sluitend kassierswerk verrichten, een strookje invullen waarop het gestorte be drag wordt genoteerd ,en dit strookje opzenden naar den houder der cohieren op het belastingkantoor. Door dezen wor den de betalingsstrookjes ingeboekt in het collier, hetgeen thans geschiedt door af schrijving van het journaal. De nieuwe methode wordt vlugger en goedkooper ge acht dan de momenteel bestaande. Ook zal het inboeken dan op ieder uur' van den dag kunnen geschieden. Verder zal de Directeur-Generaal van de Posterijen den nieuwen maatregel slechts invoeren op de postkantoreiij waar zulks zonder eenige meerdere kos ten geschieden kan. Blijft de loketdienst dus gelijk, het is een groot gemak voor het publiek op zoo veel verschillende plaatsen van zijn be lastingpenningen te worden verlost. 'Bo vendien zullen de ontvangkantoren wor den ontlast en kan daar dus de volle aan dacht worden besteed aan -de verscherpte invordering van achterstallige belasti-ng- sommen. Allerlei. Bij het bezoek van het Koninklijk gezin aan Maastricht zall Prinses Juliana nabij Borgharen de eerste spade in den grond steken voor het naar haar genoemde Ka naal van Maastricht naar Maasbracht- Aan den gemeenteraad van Rotterdam wordt voorgesteld een leening aan te gaan van f 10 -millioen, rentende pet- Men heeft thans een aanvang gemaakt hiet electi'ificatie van het gedeelte 's-Gra- venhageRotterdam van de lijn Amster dam.Rotterdam. Met het plaatsen van die palen voor de bovenleiding is men| een dezer dagen begonnen. Naar de ,,'S'-Hert. Crt." verneemt, is bet zoo goed als- zeker dat H- M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana, het volgende jaar een officieel bezoek zal brengen aan de provincie Noord-Brabant. De Amsterdamsche bakkers hebben be sloten, daartoe gedrongen door de con currentie van een groote broodfabriek,, HOOFDSTUK XVIII. Droefheid en blijdschap. Het -duurde -eenigen tijd, voordat juf frouw Clack geloofd© dat, wat zij vreesde waarheid was; en evenals Dotje riep zij luide: „Don! Don!" Zijn bleek gela-at stond zeer kalm, en zijn uitgeteerd lichaam lag zoo vreed zaam uitgestrekt, alsof hij nog 'sliep en wel -dadelijk op zou staan als zij slechts hard genoeg riep. Bij het flikkerend kaars licht verbeeldde zij zich bijna, dat hijl zacht glimlachte; toen D'otj-o's hand zijn gelaat streelde; maar in h-et diepst van haar ziel wist zij wel, dat hij! heengegaan was uit deze wereld van duisternis en smart en -dit langs -een weg van lijden. Hij wist reieds meer dan aile aardsch-e leermeesters hem konden meedeel-en. God zelf zou h-ern nu onderwijzen. Juffrouw Glack ging w-eier naar boven met h-et schreiend© kind op den arm, maar zij zelve was te bedroefd voor tranen. Het was Z-ondagmorgen, en liet was rustiger in de steeg dan op werkdagen da-ar 'de meestebewoners nog sliepen. Niemand had D|on den vorigen avond zien terugkomen, en daar zijl haar oude gewoonte van terughoudendheid nqgni.et geheel had afgelegd, had zijl het aan den broodprijs met twee cent per 800 gram te verlagen- De „B. B. C." bevat een bericht uit Warschau, dat aldaar de volgende week Nederlandsche financieele vertegenwoor digers verwacht worden om met de Pool- sche regeering te onderhandelen over de verpachting van het zoutmonopolie. Kleine pagemakken kwellen dikwijls buitengewoon en verminderen den lust -om te arbeiden en te genieten dikwijls' vele levensjaren. Bijna spreekwoordelijk is het ongemak der haemorrhoiden, die zoo oneindig veel menschen last veroor zaken. Dit lijden en zijn ontstaan zijn tegenwoordig af te wentelen en te voor komen met „Posterine", een preparaat, dat bereid wordt volgens de nieuwste resultaten van wetenschappelijk onder zoek. „Posterine" is in alle apotheken en bij alle bekende drogisten verkrijgbaar- Nadere wetenschappelijke mededeelingen zijn op verzoek kosteloos te verkrijgen bij N. V. Kosmo-pharm. Leiclschegracht 48, -Amsterdam. Einde Z o m e r t ij d. In den nacht van 3 op 4 October wordt de zomer tijd opgeheven. Men denke er aan vóór het naar bed gaan op Zaterdag 3 October de klok één uur terug te zetten. A. A. Kolff f. Onder groote be langstelling had op de begraafplaats te -Oostkapelle de ter-aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. A. Kolff, in leven directeur van de N.V. Rotterdamsche Zoutziederij voorheen Kolff en Yis te Rotterdam en commissaris der Kon. Ned. Zoutindustrie en andere maatschappijlen. De kist was met verschillende bloemstukken bedekt. Aan de „geopende groeve werd behalve door een paar vrienden van den, over ledene, het woord gevoerd door *Ds A. F. C. Pont uit Nisse, namens de gemeente Nisse. Namens de Rotterdamsche Zoutziede rij „sprak de directeur, de heer dr L. R. Sinnige, en namens de Ken. Ned. Zoutindustrie de heer de Haas. Daarna sprak de heer A. Gleichman, een zwager van den overledene, waarop de burgemeester van Oostkapelle, de heer Jhr W. Z. van Tpijlingen, namens de gemeente Oostkapelle onder meer in her innering bracht dat de overledene gedu rende den oorlog zijn buitenplaats Iepen- oord belangeloos afstond aan een Belgi sche familie, en voor deze in de bres sprong toen zijl met overbrenging naar een kamp werd bedreigd. Aan zijn laatsten wensch, aldus Spr., ter ruste te worden gelegd onder een door hem: aangewezen .linde -op het kerkhof te Oost kapelle, is thans voldaan- Do heer J. J. E. van den Bran del er, schoonzoon van clen overledene, dankte mede namens zijn schoonmoeder voor de betoonde belangstelling] n de gesproken woorden. Onder de bloemstukkeu was er ook -een van de gemeente Nisse- Middelburg. Ter gelegenheid van den GOen jaardag van den heer Morks, wat te vens zijn afscheid beteekent als directeur van het Middelburgsche Muziekkorps, daar hij om gezondheidsredenen als zoo danig ontslag heeft gevraagd, hebben zijn vrienden en vereerders een comité ge vormd, dat zich heeft belast met de hul- niemand verteld, zelfs niet, toen zijl Peggy om een boodschap had uitgezon den. Ook nu had zij geen lust, om iemand te gaan wekken en het treurige bericht mede te deelen. Zij twijfelde er niet -aan of Dion was van langzame uithongering gestorven. Maar o, had zij niet verkeerd gedaan door den vorigen avond geen dokter te laten halen, toen hij te ver moeid wa.s om het voedsel te gebruiken, dat zjij 'hem aanbood? Had hijl gered kunnen worden, als zij toen geluisterd had naar' -de inspraak van haar angstig hart? Het was duidelijk uit hetgeen Diotje zeide, dat hij den ganschen dag geen kruimel over #de lippen h-ad gehad; en het w.as maar al te waarschijnlijk, dat ■er reieds vele uren waren verioopen, sedert hij voor het laatst ©enig voedsel had gebruikt. Zij kende het treurige ge heim, hoeveel uren men veilig zonder- ©enig voedsel kan blijven. Het whs ni-ele nieuws voor haar, te vernemen, dat de armen soms langzaam verkwijnen van gebrek, totdat zij geen bewustheid meer hebben van -den onvermijdelijkem dood die hen wacht, wanneer ten laatste hun vast besluit, bezwijikt en zij eindelijk, maar te laat, -dat gevreesde toevluchts oord, het armhuis binnentreden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1