RHEUMATIEK Kerknieuws. Predikkeirten. Onrterwjjs. Ëemeagd Mienws. He^atfe tCoude Sanapirin Uit de Pers. OPZIENBARENDE GENEZING van 70-jarige vrouw na 18-jarig lijden. IN VIER WEKEN GENEZEN. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen, te Haastrecht J. Vink te Drim- melen. Aangenomen naar Hatfcem door G- J. Koldewijn te Zetten. Bedankt voor Aalsmeer door H. W. J. C. Hanselaar te Zevenbergen; voor Steenwijk door D. M. Blankhart te Nij- verdal. Geref. Kerken. Aangenomen naar Alteveer (bij Hooge- veen) door C. Stam, cand. te IJsselstein; naar Langeslag door S. Oegema, cand. te Grafhorst- Bedankt voor Aalsmeer, Helmond, Wou- brugge en Tzummarum door C. Stam, cand- te IJsselstein; voor Schoonoord en Overschild door S- Oegema, cand. te Grafhorst. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Aalsmeer D- Driessen te 's-Gravenzande. Geref- Gemeenten. Bedankt voor Paterson (N. Y, N. Am.) door M. Hofman te Krabbendijke. Een viertal Chr. gereformeerde pre dikanten in Amerika verkregen dezer da gen eervol emeritaat. Zijn zijn alle vier in Nederland geboren. Het zijn de heercn J. v. Gulker, geb. te Brandlecht (Bent- lieim), G. D. de Jong, geboren te Min- nertsga) en gedoopt door ds J. Enderlé te Scharnegoutum, Keizer, geb- te Ech ten; en Jacob Manni te Sheboygan, ge boren 29 Aug. 1859 te Zierikzee,' oud leerling van de Chr. School aldaar, hoofd de heer Exel. Wij hebben ons gisteren vergist in het bericht omtrent ds van Koetsveld. Z-EIctw. wordt pas a.s. Woensdag 30 Sept. 90 jaar. Laten zijn Zeeuwsche vrien den daar dus goede nota van nemen. Een zoogenaamd hopeloos geval door mij PROBEER MIJN BEHANDELING GRATIS. Weinig lijders kunnen erger zijn dan Mevrouw S- M. DULLEMOND, Froneman- straat 12, Den 'Haag, vóór mijn behande ling was. Achttien jaar leed zij aan Ischias en Zenuw-Rheumatiek, de laatste jaren zoo ernstig, dat het rechterbeen geheel machteloos was, en alle hoop was op gegeven zich weder normaal te kunnen bewegen. /Vlle mogelijke behandelingen (Ondergaan, doch niets mocht baten. I Alles vreeselijk pijnlijk, des nachls geen rust, lichaam totaal verslapt. En nu? Lees hetgeen zij schrijft: „Na beëindiging der behandeling kom ik met de grootste vreugde melden, dat de uitslag verrassend is- Na alle moge lijke middelen gedurende mijn lang lijden te hebben aangewend, en waar niets mij mocht haten, of maar verlichting mocht schenken, heeft uw behandeling mij vol komen genezen en alle pijnen verdreven. Ik kan mijn huiswerk weder doen zonder ide minste pijn te gevoelen- Mijn been, dat ik m geen achttien jaar had kunnen gebruiken, is weder geheel in orde- Ik ben geheel verjongd en dank u voor mijn genezing, waarop ik niet meer heb durven hopen" MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merk waardige behandeling schrijven- Het ge val van Mevr. DULLEMOND bewijst, dat (er geen te ernstig is om door deze be handeling genezen te worden. De heer 'Arthur Richards, in wiens privé labora torium zij gevonden werd, zegt: „Ik zal ïliet rusten alvorens ik ieder lijder aan ïllieumatiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht *>f eenige andere Urinezuurziekte de ge legenheid gegeven heb mijn Behandeling gedtftende 10 dagen op mijn kosten te beproeven"- HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend (eenvoudig uw naam en adres met de woorden: „Gratis Voorraad", per 12i/2 ets- briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling, tezamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meer dere wonderlijke genezingen, u per kee- rende post franco zal bereiken- Adresseer: Mr Arthur Richards (Kamer 165) 14/15 Fulwood Place, High Holborn, Londen, W.C. 1, Engeland. Porto naar Fngeland: Briefkaarten 12i/j cent; brieven 20 cent- Zondag 27 Sept. Ned. Herv. Kerk. .Goes, vm. ds Hag© (ber. pred. te Heivoort), nm. ds Homburg, av. ds Steinz. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, nm. ds Steinz. Hansweert, 9.30 u. ds ten Kate, 7 u. dhr Kortenhoeve van Heemstede. De gemeenteraad van Groede heeft met algemeene stemmen benoemd tot hoofd van school I den heer A- J. Pauw, onderwijzer te Botterdam- De onderwijzersexamens in 1925. De Staatscourant van 22 Sept. no. 183, bevat uitvoerige gegevens over de Onderwijzersexamens, die dit jaar gehou den zijn. Opgekomen en geslaagd zijn: mannel. candidaten 894- Gesl. 453; vrouwel. can- didaten 971. Gesl. 603. Totaal geslaagd 1056. In voorafgaande jaren waren die aan tallen 1900 2830 gesl. 1776 of 62 o/0 1905 2303 1376 59 1910 2716 1915 3766 1920 2528 1924 2005 1925 1865 1793 66 2567 68 1937 76 1189 59 1056 56 Hieruit blijkt, dat het aantal candidaten dat in 1917 zijn maximum over de jaren 19001925 bereikte en toen 3776 was, af genomen is en dat het percentage der geslaagden in de twee laatste jaren aan merkelijk gedaald is. Groei van bijzonder en ver snippering van openbaar onder- wijs. De groei van het bijzonder onder wijs en daarentegen de achteruitgang van het openbaar onderwijs blijken wel duide lijk uit de volgende getallen: In 1875 waren er 2688 openbare en 994 bijzondere scholen en 50 jaar latei- in 1924 was dit geworden 3549 openbare scholen en 3581 bijzondere (Ghr., R.-K. en andere). Dp aanwas voor het bijzonder onderwijs is vooral snel sedert 1920, zoo snol, dat er ongeveer elke vier dagen een bijzondere school is bijgekom.m. Ook de groote steden, die in vroegere jaren naar verhouding bij het platteland ten achter bleven, leverden daarvoor een groot aan tal. Ook het aantal leerlingen van de bijzondere scholen groeit, terwijl dat van de openbare scholen afneemt. In 1919 waren er op de openbare scholen nog bijna 125000 leerlingen meer dan op do bijzondere scholen. Bij den aanvang van 1925 was echter de toestand zoo, dat bij zondere scholen ruim J30.090 leerlingen meer tolden dan de openbare scholen. In zes jaar tijds een vermeerdering van do bevolking der bijzondere scholen m t ruim 130.000 leerlingen en eene vermin dering van de bevolking der openbare scholen met bijna 75.000 leerlingen. Bovenstaande cijfers moeten de voor standers van het openbaar onderwijl? toch wel wat zeggen. Te Amsterdam 33 eerste klassen der Lagere School min der. Gedurende de laatste jaren waron de geboortecijfers te Amsterdam: iu 1915 13.704,, in 1916 14.881, in 1917 14.449, in 1918 14.087, in 1919 12.961, in 1920 15.605, in 1921 15.526, in 1922 14.713, en in 1923 14.882. In het jaar 1919 was dus het aantal geboorten zeer laag, bijna 1100 minder dan het voorgaande jaar. Bij gemiddeld 33 kinderen per aanvangs- kla.sse der lagere school geven 1100 kin deren 33 aanvang skiassen minder. Het is opvallend, dat met 1 September j.l. ook juist aan 33 scholen te Amsterdam geen eerste klassen gevormd zijn, zoodat de verminderde nataliteit klaarblijkelijk bijna alleen wordt gevonden bij de voorstanders van het openhaar onderwijs. N. Prov. Gron. O't- Ongelukken. Van de woning van de familie S. te Haarlem, viel bij reparatie aan het dak, een 18-jarige lood- gictersleerling van ongeveer 8 M- hoogte op straat. In ernstigen toestand werd hij naar het Gasthuis vervoerd. Te Eg- mond aan den Hoef is het 3-jarig zoontje van den heer H. verdronken gevonden in een teil water, welke in den tuin stond. De man, wien verleden week bij de in restauratie zijnde R.-K. Kerk in Lutje- bioek (gcm. Grootebroek) het ongeluk is overkomen, is aan de gevolgen daarvan niet overleden, zooals per abuis werd gemeld. .Wel is hem het linkerbeen af gezet. Naar deze droeve omstandigheden gerekend, maakt de patiënt het redelijk goed. Voorts moeten we in verband hier- med ©nog even melden, dat de man niet van de stelling is afgevallen op de kalk- machine, maar werkende aan deze ma chine, die momenteel niet pnder stroom stond, werd stroom ingeschakeld en be gon de machine te draaien met het be kende gevolg. Het dochtertje van ze keren A. te Uden liep bij een ongelukje ©en betrekkelijk ernstige wonde op, ten gevolge waarvan het meisje veel bloed verloor. Het bloeden kon echter worden gestelpt. Den volgenden dag ging de wond evenwel opnieuw open en het kind is aan do gevolgen overleden. Te Bern mol werd de steenovenarbeider D., door een paard, dat hij uit de weide wilde halen, tegen de borst getrapt. De jonge man overleed aan de gevolgen. Dins dagmiddag kwam het 14-jarig 'dochtertje van den werkman G. te Lisse met haar rijwiel te vallen en bezeerde zich der mate aan het hoofd, dat zij Woensdag morgen aan de gevolgen overleed. Het 31/2'j-ang dochtertje van het echtpaar M. te Finsterwolde (Gron.) is onder een stroowagen geraakt en aan de gevolgen overleden. Gisteren is de 46-jarige R., sedert 1 Januari 1893 gemeentebodo te Barueveld, op de W. 0. ten gemeente- huize- aldaar dood gevonden. Een re volver lag naast het lijk. D|Q overledene was tevens boekhouder der gemeente-gas fabriek en secretaris-boekhouder van de Spoorwegmaatschappij „De Veluwe". Donderdagmorgen is de werkman Q. uit Maarssen te Utrecht van een 2e ver dieping naar 'beneden gestort, waar hij eerst op een betonvloer terecht kwam en vervolgens in den kelder is gevallen. Met een gebroken arm, eenigo hoofdwonden en ernstige inwendige kneuzingen werd do man opgenomen en naar de Rijksklinie ken te Utrecht overgebracht. De moord op Mr Wijsman. Naar aanleiding van het bericht omtrent, mededeelingen van den uit België verwil derden Nederlander in betrekking tot den moord op mr Wijsman, kau worden mede gedeeld, d: t ook "de thans verstrekte vage inlichtingen gevoegd moeten worden hij de vele tot dusver door de betrokken autoriteiten ontvangen gegevens, waarvan bij nader onderzoek de onjuistheid is komen vast te staan en die niet tot eenig resultaat in de goede richting leidden, zoodat ook aan dit verhaal door de politie absoluut geen waarde Wordt gehecht. Nog aardbeien. Als een bij zonderheid wordt gemeld, dat de heer G. T. Zwart, boomkweeker te Boskoop, gisteren nog aardbeien heeft geplukt van end kouden grond. Moordaanslag. Toen Donder dag tegen den avond de ruim 30-jarige werkman van E. te Helmond, zekere vrouw van R., ontmoette, gaf bjij haar plotseling een diepe steek in den rug, zoodat zij onmiddellijk per brancard naar het gasthuis moest worden vervoerd. De dader, dia zich uit de voeten had ge maakt, werd door do politie gearresteerd. Een onwillige. Dezer dagen werd een 79-jarig inwoner van Purme- rend naar Haarlem overgebracht, om daar een hechtenisstraf van vijf dagen te onder gaan. Hij was daartoe n.l. veroordeeld omdat hij weigerde, zich bij de verplichte waterleiding a,an te sluiten. Bonigen tijd geleden heeft hij daarvoor ook reeds een hechtenisstraf ondergaan. Hij weigert de boato te betalen. Malversaties b ij d e Rotter- d a m s c h e bank. Naar de Hnagsche Crt. verneemt, zijn ©enigen tijd geleden ernstige malversaties bij de Haag- sche afdeeling van de Rotterdarn- sche Bank ontdekt. Do bank is voor een bedrag van ruim honderdduizend gulden benadeeld. Een procuratiehouder, zekere II-, ïs in verband met een en ander iu bewaring gesteld en ingesloten in het huis van bewaring. Vermoedelijk heeft H. ge speculeerd met het geld van cliënten en de boeken vervalscbt. De verschillende afdeelingen vim de Robauer moeten elkan- .der nu controleeren en zoo is de fraude aan 't licht gekomen. De bedrieger bedrogen. Een oplichter te Parijs, die er zijn werk van maakte lieden te beloven hun het legioen van eer te bezorgen, mits men hem ze kere onkosten vergoedde, die nogal in de papieren liepen, is er leelijk ingevlogen. Twee handige politiemannen, die zich voordeden als een kapitein van de groot© vaart, en een neef, wien 'Je kapitein een lintje wou "bezorgen, stelden zich met Le Golf, of mijnheer 0,John", zooals hij gewoonlijk genoemd werd, in verbinding. Deze nam de zaak dadelijk ernstig ter hand en ging met de lreeren verschillende bureaux bezoeken, waar hij inlichtingen moest inwinnen of men de betrokken ambtenaren, naar hij zeide, een kleinen steekpenning moest geven. Het viel den gewaanden slachtoffers daarbij uiterst moeilijk hun ernst te bewaren toen de oplichter de brutaliteit had hen naar de politie te brengen, en dat nog wel naar nun eigen bureauTerwijl hij hen daar liet wachten, ging hij zelf den com missaris de een of andere onbenulligheid vragen. Toen eindelijk de zaak zoover was, dat John vijfduizend francs voor zijn moeite had ontvangen en het verze kerde welslagen der onderneming met een dinertje gevierd zou worden, von den de politiemannen het genoeg en lie ten den oplichter, in stede van naar een restaurant, naar het politiebureau rijden, waar hij' henzelf ook eenmaal heenge bracht had. Hagelslag. Men meldt uit Lan- gendijk: Dioor den hevigen hagelslag zijn verschillende akkers met sluitkool en hlocinkool in deze tuinbouwstreek zo,o good als waardeloos geworden. hen en houden te danken heeft! Vroegei ja vroeger. Toen noemde hij Troel stra ©en politiespion. En zoo iemand was in zijn oogen het meest verachtelijko wezen, dat er onder de zon bestond. Toen zag hij een motie aangenomen, waarin „innige verachting" werd uitgesproken voor de mannen, die de parlementaire actie wilden. Bulderende toejuichingen werden toen zijn deel. Wegens majesteits schennis ging hij een half jaar in de bajes en toen hij er uit kwam, word hij feestelijk ingehaald en door een stampvol Paleis voor Volksvlijt gehuldigd. Dut alles ge schiedde in de dagen, dat hij fel anti- parlementair was cn zijn felle spot uit goot over Troelstra, Schaper1 en Vliegen Doch hij kwam tot inkeer. Van anti-parle mentair werd hij parlementair en hij vierde zelfs zijn zilveren jubileum als lid der eens zoo gesmade S. Dl- A- P- Die goed is voor haar vrienden en te vreezen door haar vijanden. Hij werd een groot man! In plaats van ia de bajes,- ging hij in den gemeenteraad, in do Staten, straks in de Kamer. En met de jaren klom zijn statigheid en de ernst van zijn gelaats uitdrukking. Hij voelde zich ais één, fei telijk te groot, dat de aarde hem draagt. Straks werd hij wethouder, magistraat iu den vollen zin des woords. Het Binnen hof zag hem gaan, hij: kon niet tegelijk het land dienen en de stad. Ei de ge civiliseerde Roode Diuivel vond zich beter op z'n plaats in het D'uivelshuis bij den Sint-Busehius, dan in de schaduw van het Torentje. Hij was parlementair en werd het steeds beter. Want gezag moet er zijn, als het maar in de goede handen rust. En die goede handen zijn voor hem de roode handen. Eilacie, alle grootheid heeft iets onvasts. Zoo ook hier. Liet hij het Kamerlidmaatschap in den steek voor de magistratuur, deze ver liet hem op haar beurt snood en als ambteloos burger tr.ad hij verder door het leven. Alleen eenig pensioen van wege het parlementarisme gaf er fleur aan. Doch straks breekt de zon weer opnieuw door de wolken. Dian gaat hij weer, als geroepene, naar, het Binnen hof. En nog statiger wordt z,n gang. Nog peinzender worden z'n gelaatstrekken. Im mers, hij is opgegroeid in een bohémien- milieu, z'n vader was tooneelspeler. Dan gaat hij uit Gelra's hoofdstad naar het Binnenhof om daar1 te midden der vijf tigen te zitten als senator. Ja, als een beusche senator en niemand zal zeggen, dat het hem niet goed afgaat. Eén ding staat vooruit vast; 'tis daar heter zit ten, dan m de bajes. Hij zal daar zitten met den anderen Geiderschman: baron Nagell van Ampsen. En ze zullen wakker wezen, als daar komt Golijin met zijn aan slagen op de democratie. Ze zullen hem te zamen bespringen en als za hem gelegd hebben, gaan ze saam eerste klas naar Gelre's dreven terug. Geloof ma - ik ken Louis Maximiiiaan het parlementa risme zal van zijn jongste prestaties als senator genoegen beleven. Men krijgt bij hem. altijd waar voor z'n geld. Kies- en Aangezichtspijn, Influ enza, Rheumatiek, verdrijft men door de genezende, pijnstillende werking van Buisje 75 ct. (Mijnhardt) Bij de belastingen zijn met 1 Oct. a.s. verplaatst de kommiezen 2e kl. E. v. d. Burgh van Hansweert naar Zundért (met intrekking van diens overplaatsing naar Steenbergen) en J. J. Risseeuw van Rotterdam naai1 Sas van Gent. In plaats van den heer J. F. Schön- tell, hoofdingenieur van den Rijkswater staat te Vlissingen, die 7 October naar Rotterdam vertrekt, is benoemd tot hoofd ingenieur de heer W. H. Brinkhorst te Utrecht. Het jongste s.-ö. Eerste Kamerlid. Van dezen heer geeft Jan Politiek in de Houten Pomp de volgende toekening; Sociaal-democraten zijn altijd beminne- lijiko menschen. Ze leven van de mélange- politiek. Beginselen? beginselpolitiek? menschen, op zij:! Zouden ,.de verwor penen der aarde" geen beginselen hebben en dies geen beginselpolitiek voeren? Nou en of! Het is zelfs, boel erg. Ik ken iemand een geweldig staatsman waant hij zich die aan dat komen tot het juiste politieke beginsel-inzicht heel z'n heb- Het drama aan dén Overtoom. Gister heeft de Amsterdamsche Recht bank de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 43-jarigen bouwkundige Muylwijk. Pres. totbekl.In den avond vau Vrijdag toen Busch verdwenen is, is er naar u opgegeven heeft, telefonisch bij u ge vraagd naar Claassen? Was Busch toen dood, ja dan neen? Bekt.; Toen was Busch dood. President: Waar waart u, toen er gebeld werd Bekt: Toen was ik waarschijnlijk op mjjm kantoor. Pres.; Was het een bekende stem? Bekt: Hot was een mannenstem, die vroeg of Busch ©r was. Pres.: Die vroeg of Busch er was? U 'hebt vroeger verklaard, dat telefonisch gevraagd werd, of Cl aas s ou bij uwas. Bekt zegt zich het thans niét te kun nen herinneren. Pres. Dan moet u er eens goed over nadenken. Dian bet volgende. Vroeger heeft u tegenover mij! ronduit den «liefstal van het geld en de sieraden van het lijk van Busch bekend. Later heeft u daarvan een andere voorstelling gegeven. Bekt: Ja, dat waren booze plannen, welke bij mo opwelden §n me wel eens verschillend voorkomen; van een strijd tusschen hart en ziel. President: Waar komt toch de baat uit voort, die u sommige menschen toe draagt? Die haat houdt u nu en dan mow bezig dan het ernstige feit, waar om u terecht staat. Bekt 'tFeit, dat die menschen zooals de Kort hier staan te liegen, windt mo telkenmale op. E»1 dan gebruik ik harde woorden gelijk ik gisteren tegenover u deed, waarover ik nu spijt heb. Biat hij mij gc-ld afgeperst hóeft, vergeef ik hem, maar laat hij bekennen den anonymen brief ge schreven te hebben. Diat moet hij; of Eeltjes gedaan hebben. Die hebben het muurtje gemetseld, waarvan in den brief sprake was. Niemand anders wist daar van. Vervolgens wordt gehoord de com missaris der Centrale Recherche, de heer Pateer. Daarna wordt gehoord de heer van Slobbe, inspecteur, van de Centrale Recherche. Veivolgens de rechercheur Kuiper, die de kist met het lijk van R. had ontgraven Get. verklaart, dat de kist zoo neties in den kuil stond, alsof wel 10 menschen liaar erin hadden gezet. Onder do hoeken van de kist lagen steenen bij wijze van fundament. Do President: Bekl. is dat zoo met die steenen gebeurd? Bekl. antwoordt bevestigend. De President: Vroeger heeft u .lat nooit medegedeeld. Bekl. Neen, die kleinigheden heb ik verwaarloosd. Eerst heb ik de kist in den kuil gezet, daarna met een lat opgelicht en de steenen er onder geschoven. Na de pauze hoort de rechtbank op nieuw den getuige Blaser, vroeger boek houder van Licliiele. Hij zegt dat hij, na op den bewusten avond met Claas sen, Lichtcle, Lorette en Busch in de American Lunchroom te zijn geweest, naar huis is gegaan, toen Busch per taxi vertrokken was- Daarna is hij naar Lichtele gegaan, waar hij toen Lorette of Claassen weer gezien lieeft. Wien van de twee weet hij niet meer. President: Was er zulk een belang bij voor u, om de heeren na hun aankomst uit Rotterdam direct aan het station te spreken, dat u twee uur op hen gewacht liebt? Getuige: Dat weet ik niet meer. President: Het lijkt me toch heel vreemd. Getuige: Dat verwijt u me nu, maar President: Ik verwijt u niets- Dat ligt niet op taijn weg. Getuige: U verwijt mij wel. Ik wil hier als kerel van 37 jaar en fatsoenlijk koopman niet voor kwajongen staan of ine door laten beleedigen. Als er iets verweten moet worden, verwijt u dan de politie, die indertijd de heeie zaak heeft verknoeid- President: U moet u kalm houden. Ik heb u niet de minste reden gegeven om u zoo op te winden. Toen u des avonds weer bij Lichtele op het kantoor waart, hebt u het kantoor van beklaagde op gebeld Getuige: Lichtele of ik. President: Is er toen niet gevraagd of Claassen daar was? Getuige: Neen. Getuige Claassen, opnieuw voorgeroe pen, blijft ontkennen dat hij den bewus ten avond in de American Lunchroom geweest is. Beklaagde hiernaar opnieuw gevraagd, kan zich, ofschoon hij er over Reeft na gedacht, niet herinneren, dat dien avond per telefoon naar Claassen gevraagd is, al heeft hij dit in 1915 bij de politie opgegeven. Na het gesprek te kwart voor negen, waarin naar Busch werd gevraagd, lieeft hij de telefoon afgezet- Als getuige-deskundige wordt nu ge hoord de politie-scheikundige de, heer v. Ledden Hulsebosch. Hot komt getuige ook voor, 'dat liet voor één persoon haast ondoenlijk is, om de kist, een dergelijken. last inhoudende, alleen met behulp van een hijschtouw in den kuil te krijgen- Vooral op de wijze, waarop bekl. het voorstelt lijkt aan getuige vrijwel onmo gelijk. President: Jammer dat er geen proeven genomen zijn. Mr Levy leest hierna een schrijven voor, dat hem ongevraagd bereikte van dr Veltman te 's Gravenhage. Deze zegt uit de krantenverslagen overtuigd te zijn geworden van Muylwijk's onschuld, welke overtuiging bij hem niet aan het wankelen wordt gebracht door Muylwijk's bekente nis den moord te hebben gedreven. Men doodt geen krachligen man, schrijft deze medicus verder, op de wijize, Waarop de beklaagde zegt Busch te hebben aangegre pen, tenzij de nervus vagus is gedrukt, waardoor het hart plotseling uitgeschakeld kan zijn. Hooger beroep is aangeteekend door J. P., 57 j., koopman te Oudelande, te gen een vonnis waarbij1 hij ter zake van gewond dier arbeid doen verrichten is veroordeeld tot f75 of 7 door A. S., 37 jaar, werkman te Kapelle, tegen een vonnis waarbij hij ter zake van overtreding van de Leerplichtwet is ver oordeeld tot f 15 of 15 d. h., heiden ver oordeeld door den kantonrechter te Goes. Verder door de gedetineerden S. v. D., 24 jaar, werkman te Zierikzee, veroor deeld wegens ontucht tot 3 jaar gev.straf en K. Z., 32 jaar, leurder te 'Dordrecht, veroordeeld ter zake van diefstallen tot 2 jaar gev.straf. De rechtbank te Breda deed uit spraak in de zaak tegen J. V-, beklaagd van mishandeling, gepleegd in den avond van 1 Augustus, op den veldwachter M- te Teteringen. Die rechtbank veroordeelde beklaagde overeenkomstig den eisch tol 2 jaar ©n 6 maanden gev. straf. D© rechtbank te Tiol heeft den ar beider H. G. H- te Dpodewaard, die in Augustus j.l. zijn woning in brand ge stoken had teneinde in het bezit van de assurantiepenningen te komen veroor deeld tot een half jaar gevangenisstraf. De pisch was een jaar- J. V-, te Leerdam, een 18-jarige jongen, die bij gelegenheid van de loting voor de nationale militie een politieagent met een mes had aangevallen en. bedreigd had hem te zullen vermoorden, werd ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. OUDELANDE. B(j de door B. .en W. ge houden aanbesteding van de restauratie van den toren werd ingeschreven door Gebrs Ln- sen te Nisso voor f3075.J. v. Strien. te Oudelande voor 3375.H. Schout te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2