No 30 S JEERSTE BLAD, Vrijdag S5 September S9&5 U9e «Jaargang Baitenlaad. lf de Provincie. c. i». veomoEiiE s tones g* Bit Rummer bestaat uit twee biadsn KENT U? HENSEL'S TONICUM? Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, dia zich met 1 October op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis- De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden^ franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiön: 1—4 regels f 1.20^ elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Caihaux in toorn. De Daily Mail verneemt uit New-York, dat er zich bij de aankomst van Caillaux te New-York een heftig incident meteen reporter voorgedaan heeft. Caillaux werd natuurlijk door een leger van reporters op gewacht, die hem alle mogelijke vragen stelden'. Op een gegeven oogenblik vroeg een der reporters hemwaarom hij niet verbannen was wegens hoogverraad! Toen verloor Caillaux zijn kalmte. Zijn oogen schoten vuur. Hij sprong op met gebalde vuisten en riep: „Lk ben de mi nister van financiën van mijn land. Ik kan geen antwoord geven op dergelijke vra- gen". Do andere reporters trachtten nog liet 'geval goed te maken, maar Caillaux ant woordde enkel nog bits en kortaf- Een oogenblik glimlachte hij nog, toen n.l. een reporter hem vroeg of hij verwachtte in Amerika net, zoo goede condities te verkrijgen als in Engeland- „Betere", zeide hij toen. De dienstplichtwet in Rusland. De „Vossische Zlg." verneemt uit Mos kou, dat de sovjet-regeering aldaar het wetsontwerp op den dienstplicht gepubli ceerd heeft- Volgens dit ontwerp zijn alle burgers van 19 tot 40 jaar dienstplichtig- Van het 19e tot bet 21e levensjaar zullen vooroefeningen gehouden worden. He ac tieve dienst begint op het 21c jaar en duurt vijf jaar, waarvan echter een deel niet onder de wapenen doorgebracht be hoeft te worden. In allen gevalle zullen de jonge bolschewiki nog altijd van twee tot vier jaar in de kazerne moeten slijten- Vrouwen kunnen in vredestijd vrijwillig dienst nemen, in oorlogstijd kunnen zij tot. zekere bepaalde diensten opgecomman deerd worden. Korte berichten. Tijdens een huwelijksplechtigheid te Grenoble is de vloer ingezakt van de sa- kristie van de kerk, waarin het huwelijk voltrokken werd. Het meerendeel van de bruilotfsgasten rolde in den kelder en verscheidene werden gewond, onder wie een meisje zoo ernstig, cl at men voor haar leven vreest. Er bevinden zich in Frankrijk een 12-tal goud- en zilvermijnen, waarvan er echter slechts een geregeld in exploitatie is. In 1924 heeft men te Farges 50,416 ton erts uit deze mijn behandeld en er 381 K.G. goud ter waarde van 4,980,000 fr. en 18 K.G. zilver ter waarde van 32,000 fr. uit gewonnen. Het stoomschip Vogtland (7000 ton) van de Hamburg-Amerikalijn is bij- Ve- gesak op de Weser aan den grond geloo- pen. Tengevolge van dit ongeval is de sleepboot Vega, die het. schip sleepte, ge kenterd en zijn zes opvarenden verdron ken. De 'Franschen in Syrië zijn hun op- marsch tegen Soeëida begonnen. Soeüida is bevrijd- Gedurende do afgeloopeu 24 uur zijn op de Filippijnen elf gevallen van cholera aangegeven, w.o. een met doodelijken af loop. De autoriteiten verzekeren, dat zij den toestand meester zijn en dat er geen aanleiding bestaat voor ongerustheid. - De gisteren gehouden kabinetsraad te Berlijn besloot de uitnoodiging der ge allieerden tot een conferentie over de vei ligheidskwestie te aanvaarden. Ter plenaire zitting van den volken bond heeft Jhr Loudon gisteren een be langrijke rede gehouden ter verdediging van het voorstel tot Jiet bijeenroepen eener conferentie voor economische vraag stukke*. Wegens de vele moorden onder de elkaar bestrijdende Chineesche partijen heeft het gemeentebestuur van Cleveland (Ohio) besloten, de gebouwen in de Chi- neezenwijk aldaar te slechten, op grond dat zij gevaarlijk zijn voor de gezondheid en bij brand. De staking in het Duitsche letter- gietersbedrijf is geëindigd, doordat beide partijen de scheidsrechterlijke uitspraak over de loonregeling aangenomen hebben- Gisterenmorgen heeft te Antwerpen een felle brand gewoed in het havenbek- ke* Asia, waar veel hout lag opgestapeld- Loods en hout verbrandden. De Londenschc bakkerspatroons heb ben gisteren besloten, den broodprijs met een halven stuiver per vierpondsbrood te verminderen, wegens de daling van den prijs van het meel. fn het bosch van Aillevalle zijn 6 geraamten van Duitsche soldaten gevon den, welke nog met Duitsche uniformen waren bekleed- Daar het onderscheidings- teeken van het regiment geheel gaaf was gebleven, zal het niet moeilijk vallen, de identiteit dezer gesneuvelden vast te stel len. In de nabijheid van de geraamten werden ook nog twee kanonnen ontdekt- De prins van Wales heeft gisteren afscheid genomen van Buenos-Ayres. Een groote menigte volks was in de omgeving van het slatten saamgestroomd om den prins bij zijn vertrek toe te juichen- Het vertrek van de „Repulse" is op Zondag morgen bepaald- In den Duitschen kabinetsraad zijn ook maatregelen overwogen om aan de hecrschende duurte tegemoet, te komen- President Hindenburg heeft het kabinet op het hart gedrukt al het mogelijke te doen om tot prijsverlaging te Komen. Volgens een bericht van de Saksi sche bladen zou de pas uit de gevangenis ontslagen oud-Saksische premier Zcignef het plan hebben opgevat, met vrouw en kind naar Brazilië to verhuizen, in de hoop daar te lande als vioolvirtuoos aan den kost te komen. Belastinginning door post kantoren. Wij vermeldden reeds dat het voor nemen bestaat de gelegenheid te geven om belasting te voldoen op de postkantoren- Nader verneemt de Msb., dat er niet alleen plannen bestaan om de inning van de Rijksbelastingen naar de postkantoren over te brengen, doch dal ook in over weging is het instituut der sub-ontvan gers, die thans goeddeels belast zijn met de afgifte van geleide-biljetten en de in ning van den accijns op het geslacht, op to heffen en de door hen verrichte werk zaamheden eveneens naar "de postkanto ren over te brengen. Het Hbld- vernam, dat inderdaad wel licht reeds met ingang van 1 Januari a.s. op verschillende groerte en kleine kantoren der posterijen in het land en op enkele bepaalde bijkantoren in de groote steden belasting betaald zal kunnen worden. Der gelijke betalingen zullen worden aangeno men op de wijze van betalingen per giro, dus zonder dat. men quitanties ontvangt op de betrekkelijke aanslagbiljetten. De postambtenaren zullen enkel door middel van een doordruk een bewijs afgeven van de bedragen, die men betaald heeft, met vermelding van de belastingjaren, soort van belastingen en kohierartikelen, waar op men de gestorte sommen wil laten af schrijven. De posl-administratie draagt dan zorg, dat men op do ontvangkantoren j van deze betalingen verwittigd wordt- De bedoeling van dezen maatregel is Het aantal betalingsgelegenheden te vergroo- ten. Tot in de kleinste plaatsen toch vindt men hulpkantoren der posterijen. Vermoe delijk zullen daartegenover verschillende kleine belasting-ontvangerskantoren kun nen worden opgeheven en tot één groot kantoor vereenigd of aan een bestaand grooter kantoor toegevoegd worden. Naast uitbreiding der betaalgelegenbeden ver wacht men dus een besparing op de uit gaven. Als deze maatregel ingang vindt bij het publiek, en daaraan valt nauwelijks te twijfelen, dan zullen de betalingen aan de belastingkantoren in aantal belangrijk afnemen en zal men daar ruimer gelegen heid vinden om de bepalingen der Tnvor- deringswet vlugger en heter tot haar recht te doen komen- De extra-uitkeeriüg aan het Rij ksp er s oneel. De Tel. deelde mede, dat in de vergade ring van de Centrale Commissie van Ge organiseerd Overleg zou gebleken zijn, dat bij de Regeering het plan zou bestaan, de extra-uitkeering voor het personeel der staatsbedrijven niet van het beschikbaar te stellen bedrag van f 3 millioen af te trekken, maar daarboven uit te keeren, waardoor het totaalbedrag aanmerkelijk verhoogd zou worden- De Rsb. zegt dat dit niet geheel juist is- Door den regeeringsvertegenwoordiger is medegedeeld, dat de Regeering bereid is om over 1925 aan het geheele Rijks personeel, zoowel militair als burgerlijk, een extra-uitkeering van een week loon te schenken. De Regeering raamt deze uitgave op drie millioen. Moch deze echter iets meer zijn, dan zullen daartegen geen over wegende bezwaren bestaan. De toezegging werd verder nog gedaan, dat ook het per soneel met oen tijdelijke aanstelling zeer waarschijnlijk een week exlra loon zal ontvangen, doch voor het personeel in los sen dienst en voor hen, die op plaatselijke loonrontaclen arbeiden, kan deze toezeg ging niet worden gegeven. De nieuwe bezuinigings commissie. Zooals men zich zal herinneren, is na het eervol ontslag, op hun verzoek ver leend aan den voorzitter en de leden der Bozuinigingscofnmissie-Rink, tot voorzitter der Rezuinigingscommissie benoemd de oud-minister van Oorlog, luitenant-gene raal W. F. Pop. Thans is, naar wij verne men, eerlang de benoeming te verwachten van de leden dier Commissie, o.m. van de heeren F. H. Fentener \an Vlissingen, lid van den Raad van Bijstand van de Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenland schc Zaken, Ir J. A. Kalff, directeur van de Nederland sche Spoorwegen, en Je Professoren L. A. van Royen en Ir I. P. do Yooys, hoog leeraren aan de Technische Hoogeschool te Delft. De opdracht van de nieuwe commissie zal hot geheele terrein van den Staatsdienst' omvatten, terwijl de vroegere Rezuinigingscommissie alleen de Departe menten van Algemeen Bestuur bestreek. Het grensverkeer met Duitschland. Het Wolff-bureau seint uit Geldern dat men daar uit wel ingelichte bron heeft vernomen dat de Nederlandsche regee ring aan de Duitsche rijksregeering heeft Voorgesteld van 1 Januari 1926 af het pasvisum voor het Duitsch-Nederlandsche grensverkeer te laten vervallen. Allerlei. De Pensioenwet voor het Spoorwegper soneel treedt 1 October a.s. in werking. Tot lid der Eerste Kamer als opvolger van den heer de Waal Malefijt is gisteren benoemd verklaard de heer H. Amelink (A.-R.) te Utrecht. NIERKWALEN BIJ VROUWEN. Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de geboorte van ëen kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere licha melijke stoornissen, waaraan' vrouwen on derhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen- Vaak verzwakken deze over werkte organen hierdoor, en dit veroor zaakt verschijnselen, die licht verwan! worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid,' aanvallen van duize ligheid, hoofdpijn, urinestoornissen, Waas- kwalen, pijïi in den rug en de zijden, rheu- matische aandoeningen en waterzuchtige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zuiveren, Grijp in bij het eerste teeken van nier zwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeereiï de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed- Zoodoende worden ernstige kwalen als spit, ischias1, rheumatiek, wa terzucht, steen en nier- en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te ge nezen. Iedere vrouw behoorde nu eu dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken- Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. (34) De brand te Oostburg. Om trent den 'brand te Ooslburg vernemen, wij nader dat deze minder ernstig is geweest dan aanvankelijk vermoed wterd. De vroegere oliefabriek, die thans diende als opslagplaats voor landbouwproducten en behoorde aan don heer De Bruikere, is geheel in de asch gelegd. De belendende perceefen konden gespaard blijven. Een froote hoeveelheid landbouwproducten on in veiligheid worden gebracht, zoodat de schade niet zeer groot is. De oorzaak moet gezocht worden in het stoken van een vuurtje, vermoedelijk dooi' kinderen. Van opzet is geen sprake. Middelburg. Gisteravond heeft op den hoek van de Turfkade en St. Janstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en -een wielrijidster. Ijaatstgenoemde, die in flinke vaart uit dei St. Janstraat kwam Was de 15-jarige dienstbode D|., uit N. en Sint Joosland. Zijl weird door het spat bord geraakt en kwam te vallen. Die bestuurder van de auto, de heer v. d. H. arts te Koudekerke, had nog pilos gedaan om de aanrijding te voorkomen en nam direct maatregelen om het meisje, dat klaagde over pijn aan schouder en been, in hef gasthuis te doen opnemen. Dis heer v. d. H. hield goed rechts en reed kalm. Het meisje hield niet voldoende! links. Goes. Oranje-Comité. Naar aanlei ding der plannen van het vroegere Goe- sche Feestcomité voor de Jubileumfeesten 1923 en het Koninkl. bezoek aan Goes 1924, om thans een permanente Oranje- vereèniging alhier op te richten, is Don derdagavond 24 Sept. 1.1. een algemeene vergadering van de buurtvereenigingen in „het Schuttershof" gehouden, onder lei ding van den voorzitter van het vroegere Feestcomité, den heer P. C- Labrijn. In zijn openings- en welkomstwoord zette de voorzitter breedvoerig uiteen, hoe het voorloopig dagelijksch Bestuur zich het doel en den arbeid eener Oranjevere niging heeft gedacht; dat niet in de eer ste plaats het doel is, zooveel mogelijk feesten te organiseeren, maar dat een dergelijke vereeniging een meer ernstigen ondergrond moet hebben, n.l. het. ver sterken en steeds inniger doen worden van den band tusschen Vorstenhuis en Volk, tusschen Oranje en Nederland. Na een vurige peroratie vraagt de voorzitter de vergadering staande het Wilhelmus" aan te heffen, waaraan spontaan wordt gevolg gegeven. 15 buurtvereenigingen blijken vertegen woordigd te zijin en in to stemmen met het doel der op te richten vereeniging, zooals zulks reeds ontwikkeld was in een aan do buurtvereenigingen gezonden cvir- culaire. In den breede wordt nog gewezen op de wcnschelijkbeid, de organisatie zuiver te houden (de vereeniging te doen bestaan uit afgevaardigden der buurtvereenigiiv gen waardoor van een werkelijke verte genwoordiging dgr geheele Oranje-gezinde burgerij kan worden gesproken) en waar uit vanzelf de verplichting der buurtver eenigingen voortvloeit het bestuur der Oranjevereeniging krachtig te steunen, omdat het hun eigen zaak betreft- Al gemeen werd goedgevonden, dat elke buurlvereeniging een kleine jaarlijfcsche contributie aan het Oranjecomité zal af dragen, voor dekking van kleine onkosten. Op voorstel van den voorzitter wordt met applaus goedgevonden, den heer Bur gemeester van Goes, tot Eere voorzitter te benoemen. Elk jaar zullen twee algemeene ver gaderingen worden gehouden; één in Fe bruari en één in Juni. Tot leden van het Dagelijksch Bestuur worden met vrijwel algemeene stemmen gekozen de heeren: I3. C. Labrijn, tevens voorzitter, en P. Oosterbaan, D. A. Con- standse, G. Geijsen en F. G. C. Rothuizen; allen nemen deze benoeming aan. Nu derhalve cle Vereeniging is gecon stitueerd en een bestuur werd gekozen, deelt de voorzitter mede, dat de eerste taak der Vereeniging thans is, mede te werken aan de inzameling va.n gelden voor het huldeblijk voor het. Zilveren Huwelijksfeest onzer Koningin. De bedoe ling is die inzameling te houden in de tweede helft, van November en daarvan tegen dien tijd nog nader kennis te geven, oolc in de plaatselijke bladen. Op dein vooigrond staat hierbij, dat hiervoor geen groote' bijdragen zullen gevraagd worden, zulks in verband met den daaromtrent geuiten wensch van H. M. de Koningin. De officiëele naam der nieuwe Ver eeniging zal luiden: Oranje-Comité te Goes. De voorzitter spreekt nog de beste wen- schen uit voor het slagen van den ar beid der nieuwe Vereeniging en sluit daarna do vergadering. Gisteravond gaf ons kranige muziek gezelschap „Hosanna" zijin laatste con- jj eert in dit seizoen. Die belangstelling daar voor was wederom groot. Het korps ver dient dan ook een woord van dank en Hu«te zeker ook namens de burgerijl voor zijn prestaties. Ook onder de leiding van den heer Govaarts gaat het steeds', Eixcelsior. Dis muzikanten gaan zich nu 'weer in den a.s. winter verder oefenen, teneinde steeds met een opnieuw uitge breid repertoire voor den dag te komen. Indien we in dit verband een verzoek zouden willen doen aan onze beide mu ziekkorpsen, dan is het: begin s.v.p. Vol genden zomer wat eerder met uw con certen. In dien vóór-zomer worden er de beidei laatste jaren zoo weinig geg'cven en .in 'tlaatste deel van 'tseizoen is 't er wel wat te druk mee, terwijl het weer dan in den regel ook niet meewerkt. Kloetlnge. Donderdagavond vergaderde de Raad. Aanwezig alle leden. Ingekomen een verzoek van A. J. v. d. Linde en 10 andere bewoners van den 's Gravenp. straatweg om plaatsing van een gaslan taarn aan dien weg. Bi. en W'. stellen voor om alsnog geen lantaarn te plaatsen, daar de lantaarn bij café „Tol" is ver plaatst en ook een sterkere brander daar op zal worden gezet. Wordt met alg. st. goedgevonden. Van de bewoners van den Heernisseweg een schrijver waarin zij verzoeken om een straatje te leggen op de gedempte sloot. Daar toch dit. najaar geen De van ouds geroemde, frisch smakende STAALLIMONABE. Vele homoeopatliisc'ne artsen schrijven hot geregeld voor. Er zijn weinigstaalpreparaten, zoo aangenaam te nemen u's dit. Prijzen f 0.60, f 0 90, f I 60 en f3.00. Voor Zuid-Beveland bij W. F. DEN HERDER, Groote Kade 44, GOES. straatje gelegd kan worden, daar de grond eerst nog zakken moet, wordt besloten dit verzoek aan te houden. Met alg. st. wordt besloten in te Willigen een verzoek van de vereeniging „Handelsonderwijs" to Goes, om verhooging van subsidie, n.l. f25 vaste subsidie en voor elke leerling uit deze gemeente die de school be zoekt f 10. De voorzitter deelt mede dat uit deze gemeente 4 leerlingen de school bezoeken. Die subsidie zou dan f 65 bedra gen. Van de vereeniging tot instandhouding van een Chr. Bewaarschool is een ver zoek ingekomen om de haar indertijd ver leend© subsidie le verhoogen met f 200. De voorzitter zegt, dat het doel van de verhooging is om de onderwijlzeres f200 meer te geven, zoodat dan haar jaarwedde f600 wordt. Óp een vraag van den heer Lenshoek hoeveel kinderen de Chr. be waarschool bezoeken, antwoordt do voor zitter dat dit ongeveer 40 is en op de openbare 30. Laatst is beslist dat com binatie der scholen' te veel geld zou kosten. Spreker heeft dan ook geen be zwaar öm de gevraagde subsidie te ver- leenen. De heer v. Liere is verwonderd] over het verzoek; de voorzitter van de vereen, was onlangs nog voor bezuiniging der 'gemeenteuitgaven, en nu vragen ze om subsidie. Ook vindt spr. dat eerst een exploitatierekening overgelegd moet worden, dan eerst kan de gemeente zien waarvoor cle subsidie gegeven wordt. Dhr tSraub betoogt tegenover den heer v. Liere, dat de Raad geen combinatie heeft gewild, dus ook geen bezuiniging. De kosten van de openbare bewaarschool bedragen volgens zijn meening f1272. Spr. is voor gelijkstelling van de scholen. Beide zijn even oud, door met haar te on derhandelen is ze ook' als zoodanig er kend en bovendien bezit ze rechtsper soonlijkheid. Wat overlegging van een exploitatierekening betreft, daarmee is hij het met dhr v. Liere eens. Dan zou volgens spr. blijken dat zij geen potje kweekt. 'Dhr Lenshoek vindt dat men veel duurder uit is, wanneer de bijz. school gesloten wordt. De voorz. beaamt zulks. D'e heer Eversdijk is niet voor ge lijkstelling, wel voor verhooging van sub sidie. Met 6 tegen 1 stem (dhr v. Liere) wordt de subsidie verhoogd met f 200 met ingang van 1 Januari 1926. Op voorstel van B. en W„ wordt beslo ten aan Ged. Staten vrijstelling te vragen van het geven van onderwijs in lichame lijke oefening aan de O. L. school. Daarna komt de behandeling begrooting voor 1926 aan de orde. De schuld der gemeente zal op1 '1 Januari 1926 f 18150 bedragen. Bij den post „subsidie aan de Burgerwacht" merkt de heer Straub op, dat deze wel van de begrooting afge voerd kan worden, omdat ze toch niets uithaalt. De andere leden zijin voor hpt bestendigen van dien post Evenzoo is het met de subsidie aan de Politie- liondendressuurclub. De post kosten der alg. begraafplaats is hooger geraamd dan het vorig jaar daar B. en Wi. het plan hebben een begraaftoestel aan te schaffen. De heer Lenshoek vraagt waarom de be graafplaats altijd gesloten is en geeft in overweging deze voortaan niet meer te sluiten. Meerdere leden beamen dit. Bij den post wegwerker vraagt de heer Straub of het niet ge'wenscht is deze post iets hooger te ramen. Naar spr. gehoord heeft, heeft de tegenwoordige! wegwerker het plan om op te houden. De heer Lenshoek stelt voor deze post met f300 te verhoogen en te brengen op f 825. Wanneer de wegwerker op houdt, kan overwogen worden om een vaste gemeentearbeider te nemen. De heer Hoogstate stelt Voor de post subsidie aan het Muziekgezelschap te schrappen. Was er werkelijk een degelijk korps, clan zou spr. een eerste voorstan der zijin om subsidie te geven. Spr. her innert aan het festival in 1924, toen het openen het gezelschap niet kon op treden, omdat 2 van de beste krachten dronken onder de tribune lagen. De voorz. stelt voor om de subsidie dit jaar te bestendigen. Het korps zal er op ge wezen Worden dat bijl de minste wanor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1