T Wo 300 Woensdag ^3 September 1995 39e Jaargang "eerste blad/ Buitenland. Kerknieuws. Gemengd Nienws. SVXijnhardt's Salmiak Dit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten: QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorslstraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse numfnersf0.05 Prijs der A d ve r te n t i n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. i_ji'J [..jgagagagggge" Zij, die zich met 1 October op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis. De legermanoeuvres in Engeland. Eie eerste Engelscho legermanoeuvres sedert 1913 zijn gisteren voor het aanbre ken van den dag begonnen. Gedurende vier dagen zal een slag worden geleverd in het Zuidelijk gedeelte van Engeland tusschen „blauwen" en „rooden". Er nemen iets minder dan 40.003 man aan de manoeuvres deel. Engeland heeft thans evenals voor den oorlog slechts een klein leger. De troepen, die aan. de manoeuvres deelnemen, omvatten onge veer de helft van het oxpeditieloger, dat in 1914 naar Frankrijk ging, en het ter rein van de oefeningen kan in omvang niet vergeleken worden met het slagveld, van de Marne. Hoewel "de manoeuvres dus op be trekkelijk bescheiden schaal plaats heb ben, zijn ze toch van groot belang in ver band met do toepassing van de lessen om trent de moderne wijze van oorlogvoeren en in verband niét de ontwikkeling, die er heeft .plaats gehad op het gebied van het mechanische transportwezen, tanks, vlieg tuigen en draadlooze telegrafie. Het doet der manoevres is in hoofdzaak dit nieuwe materiaal en de nieuwe theo rieën door hot gebruik daarvan ontstaan, te toetsen. Sedert de laatste twee a drie weken zijn de troepen in divisies en bri gades geoefend. Zaterdag en Zondag lieb ben zij echter rust genoten. Het weer is lcoud en vochtig geweest en men ver wacht nog meer zwaar stormweer. Korte berichten. Volgens berichten uit Spaansche bron moet Abd el Krirn bij' de gevechten in het Bibane-gebergte door een granaat 'splinter gewond zijn. Bevestiging is ecli ter hiet ontvangen. Volgens een bericht uit Riga neemt de roodvonk-epidemie, die, evenals in vele andere steden, ook te Moskou keerscht, daar een uitermate ernstig ka rakter aan en treft ze vooral jonge kinde ren. Meer dan 50 pet. van de kinderen tusschen 1 en 4 jaar zouden door de ziekte jijn aanegtast. Nabij Cettinjc is een militaire vracht auto, waarop 20 menschen gezeten waren in een diepen afgrond gestort. Alle 20 zijn waarschijnlijk omgekomen. De statistiek van de afgelooperr 12 maanden geeft voor geheel Engeland 4-000 doodclijke ongevallen op straat en 100.000 verwondingen door verkeersonge vallen op. Gisteren zijn weer 'vijf men schen bij' zulke ongevallen omgekomen en in het laatste weekend twaalf. Het aan tal gekwetsten bedroeg negen. Het Engelsche kabinet zal zijn be sluit om do scheepswerven té Pembroke Rosyth te sluiten, herzien. Het ontslag van arbeiders is middelerwijl stopgezet. Het riviertje de Nene bij Northamp ton is tengevolge van aanhoudende slag regens, buiten zijn oevers getreden en heelt ruim ROOO acres bouwland onder water gezet. Eenige kleine dorpen zijn volkomen van alle verkeer afgesneden. In het kamp van Curragh (Ierland) is een vlieger doodgevallen. In het geheel liggen er nu wegens de zeemansstaking 39 schepen stil in de Autralische wateren. Zeeroovers, met de revolver in de hand, hebben het stoomschip Jean Louis 20 mijl ten Z,0. van Sankaty Head (Mas sachusetts, N.-Amérika) geënterd en 500 kisten whisky en andere sterken drank be machtigd. De koning van België zal bij zijn terugkeer uit Britsch-Indië Egypte bezoe ken en een officieel bezoek brengen aan den koning van Egypte Foead. Hij zal ook de nieuwe universiteit van Kaïro bezoeken, tvaaraan verscheidene Belgen ils hoogleeraar verbonden zijn. Maandag meldden de 79-jarige va der en de nog schoolgaande zoon van dr •Mig. Borms zich bij den directeur der •^'gevangenis te Leuven aan voor het gewone bezoek aan den gewtezen 'aamsch-activistischen leider. De on- erdirecteur, die de bezoekers te woord deelde hun mede, dat hij formeel© structies uit Brussel had ontvangen en et zoontje Wilfried van dr Borms geen toegang tot de gevangenis mocht vorlee- nen, dit in verband met het schrijven door Wilfried Borms, in een Vlaamscli-nationa- listisch weekblad, van een artikel over het leven van zijn vader in do cel. Daarop verliet de grijsaard, die wel binnen mocht, als protest, met zijn IG-jarigon kleinzoon, do Leuvensche gevangenis, zonder zijn zoo nte hebben bezocht. Te Luik, waar do gaanderijen der kolenmijnen onder een deel van de stad doorloopen, hebben z"ich verscheidene grondverzakkingen voorgedaan. In ver band met het- gevaar voor instorting, dat thans ook een lagere school bedreigt, heeft het stadsbestuur besloten, op advies van de mij'ndirectie, de .étages van deze school af te breken. Elders in de stad zullen nog -ander «voorzorgsmaatregelen worden getroffen ten einde mogelijke in stortingen te voorkomen. Als begin van de feesten ter ge legenheid van liet huwelijk van princes Mafalda met prins Philips van Hessen, dat heden gesloten wordt, hebben de Koning en de Koningin van Italië gisteravond nan 200 urmen uit Rome in het Quirinaal een maaltijd aangeboden, waarbij zij zeiven en het bruidspaar aanzaten. .Nieuwe bacteriologische onderzoekingen omtrent haemorrhoidale ziekteverschijn selen (aambeien.) In de Duitsche geneeskundige vaktijd schriften doen verschillende auteurs, o.a. Dr Huttner, Dr Wittkop, Dr Bonnin en Prof. Rumpel mededeelingen omtrent een nieuwe methode ter voorkoming en ter verwijdering van de zoo dikwijls optre dende en zoo zeer verspreide haomorr- hpidale ziekteverschijnselen. Er is daarbij sprake van het specifiek werkende „Pos- ferine", dat uit darmbacteriën gewonnen wordt. De nieuwe methode berust hierop, dat de bacteriën, die wel in hoofdzaak de ontstekingen bij de haemorrhoidale bezwaren veroorzaken, door bacteriën en door uit bacteriën gewonnenstoffen be streden worden. Van belang is, dat het lijden door zuiver plaatselijke behandeling wordt opgeheven. Merkwaardige overgang. We lezen in de bladen: Terwijl op verschillende plaatsen in den lande de marteldood van den Woer- denschen priester Jan de Bakker werd herdacht, heeft, naai' wij vernemen, de burgemeester van Woerden, de heer H. G .van Kempen, in een geheime zitting van den gemeenteraad bekend gemaakt, dat hij afscheid neemt van de antirevolu tionaire partij, en aan den kerkeraad der Ned. ILerv. gemeente, dat hij bedankt als lid van genoemde kerk, omdat hij met zijn gelieele gezin tot het Katholicisme is overgegaan. Aan dit bericht in „Het Vaderland" zij toegevoegd dat deze burgemeester, indien wij wel zijn ingelicht, een zooi) is van wijlen het A.R. Kamerlid A. E. van Kem pen, afgevaardigde voor Leiden. Het is opmerkelijk dat ruim dertig jaren geleden twee (of meer) zoneu van nog een vroe ger Kamerlid, afgevaardigde voor Leiden, wijlen jhr. rnr L. W,. C. van den Berch van Heemstede tot de Roonisclie kerk zijn overgegaan. Een hunner Jhr mr E. v. d. Bercli van Heemstede, overleed in Italië als kloosterling; de ander Jhr L. I!. D. v. d. Bercli van Heemstede, was van Juni 18911917 lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Oosterhout. iD e nieuwe minister van Koloniën. De heer Ch. J. I. M. Weiter, de a.s. minister van Koloniën, zou gisteravond een conferentie met den heer II. Colijh, voorzitter va.n den ministerraad en mi nister van Koloniën a.i. hebben. Men verwacht in politieke kringen, dat de heer Weiter eerst 1 October zijn nieuw ambt zal aanvaard-en. Een zittende leefwijze is vaak oorzaak van aambeien. Zorg voor geregelde stoel gang, de noodigc reinheid en pas Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat genees middel. Per doos f 1.75per tube f 1. (5) Goes. Aan de telefoniste 2e klasse L. E. Roest, van hat post- en telegraafkan toor alhier, is op haar verzoek non-actief verleend van 1 November 1925 tot 31 Januari 1926. Heinkonszaimi. Gisterenavond ontstond, vermoedelijk tengevolge van heit spelen met "lucifers der kinderen op de hof stede „Het Ooievaarsnest" brand in een strooklamp. De brandweer spoedig ter plaatse wist den brand te beperken tot die oene klamp die juist tusschenin twee andere stond. Antemulden. Raadsvergadering. (Slot.) Nu volgt begrooting 1926. Alvo rens lot behandeling over te gaan zegt dhr Franse, dat het ontwerp hem aan leiding geeft tot de volgende vragen: lo. Denken B. en W. er niet over om het verhaal voor pensioensbijdragen te ver- hoogen van 6 pet. lot het maximum 8V2 pet.? 2o. Welke uitvoering denken B. en W, te geven aan het destijds genomen besluit van den Christiaanpolder en zoo hieraan niets gedaan zal worden, is dan een voorstel tot intrekking van bedoeld besluit to verwachten? Voorts is hem het voorstel tot bestrating van den grint weg van de Molenstraat tot bij den over weg naar den Singel niet sympathiek. In 't algemeen zegt Spr., dat voor B. en W. oen voorzichtig beleid noodzakelijk is en van hen nog heel wat finanriccle zorgen vraagt. De voorz. zegt dhr Franse bij de desbetreffende .posten tc beantwoorden. Alsnu wordt tol de behandeling der pos ten overgegaan. De post aanschaffing en onderhoud brandbluschmiddelen wordt overeenkom stig B. enW.'s voorstel in verband met aanschaffing van een ladder nog met f25 verhoogd. Op voorstel van dhr Schuit wordt bij volgno. 52 z.h.s. besloten liet geraamde bedrag te verhoogen met f 25 tot aanbrengen van een gaslantaarn in den Molenweg tegenover de woning van den burgemeester. Bij volgno. 85 wórdt na eenige discussie besloten een syphon- put meer te plaatsen; die post wordt met f 50 verhoogd. Bij volgno. 94 bestrijdt dhr Franse liet voorstel van B. en W. om het gedeelte grintweg van de Mo lenstraat tot den overweg naa.r den Singel, het zjg.n. kleine Singeltje, met stcenen te verharden. Spreker acht het beter, dat de entree der gemeente aan de Niéuw- straat wordt verbeterd. Spr. stelt voor 0111 bedoeld gedeelte te bestraten met klinkers uit "de Langstraat en deze te vervangen door nieuwe klinkers, terwijl bij voorts in overweging geeft om de ter plaatse uitkomende keien zooveel mogelijk ter uitbreiding van de haven te gebruiken. Verharding van het z.g.n, kleine Singeltje acht Spr. oniioodig, wijl ter plaatse 'de wagensporen destijds speciaal zijn ver hard met geklopte steenen. De voorz. ver dedigt het voorstel van B. en W. Na nog wat gediscusseer wordt met 5—2 st. (die der beide weth.) besloten de uitgetrokken f 1000 te besloden overeenkomstig; Fran- se's voorstel. Bij volgno. 123 wordt ge vraagd door dhr Schuit naar de noodzake lijkheid van de voor de school ie Klc- verskerke aangevraagde leermiddelen, waarvan de kosten in verhouding met do school in de koni veel hooger zijn. Dhr v. Waarde zegt, dat alles blijkbaar niet geregeld is bijgehouden. Voorts informeert dhr Franse nog naar de bedoeling van B. en W. ten aanzien van de riolce- ring van den Christiaanpolder. D'e- voorz. antwoordt, dat liet in de 'bedoeling; ligt om de uitvoering aan te houden tot dat terrein voor bouwgrond aangevraagd zal worden. Dhr Crucq meent, dat het in de bedoeling ligt om met 'twerk aan te van gen bij werkloosheid, ook al is geen aan vraag voor bouwterrein ingekomen. Dhr Franse vraagt hoe hel dan gaan zal met het reeds 'gedempte gedeelte der sloot ten aanzien van de waterafvoer, waarop dhr Crucq antwoordt, dat het water toch langs de zijde van den wal weg kan. Bij; volgno. 3 (inkomsten) herhaalt dhr Franse zijn. vraag of het B. en W.'s bedoeling is de pensioensbijdrage 'te verhoogen tot 81/2 pet. De voorz. zegt, dat het voor nemen is daartoe geleidelijk over te gaan. De vraag is moet het nu reeds of eerst het volgend jaar. Dhr Franse meent, dat zulks nu wel kan. Besloten wordt, die post dienovereenkomstig te verhoogen. Hierna wordt de begi-ooting vastgesteld. Rondvraag. Dhr Schuit stelt voor de daarvoor in aanmerking komende leer middelen en schoolbehoeftcn in de ge meente aan te schaffen. B. en W. zeggen overleg met de schoolhoofden toe. Dhr Janse verzoekt het lanige gras aan den Oostweg te doen opruimen; de voorz. zegt den veldwachter hierop reeds te hebben gewezen. Dhr v. Eenennaam vraagt wat de oorzaak is, dat hier e-lken Zaterdag avond politieversterking aanwezig is, waarop de voorz. zegt zulks niet te weten, van gemeentewege is zulks niet gevraagd. Verder vraagt dhr v. Eenennaam of de tijd niet is gekomen om het vloekverbod op te heffen, daar gedurende de 2 jaar dat dit hier is ingevoerd er nog nimmer proces verbaal wegens overtreding is opgemaakt. Hij acht een vloekverbod een schande voor de gemeente en stelt intrekking voor. Dhr Puijpe acht het ©en voorrecht, dat er geen processen-verbaal moeten worden opgemaakt, terwijl dhr Schuit het ver keerd zou vinden om tot intrekking over te gaan. Al wordt er niet gestoten daar om wordt hot verbod van stelen niet opgeheven. Het voorstel-v. Eenennaam wordt niet gesteund. tabletten. Rond Model Bij Verkoudheid aangenaam en genees krachtig- Flacons 40 en 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kortgene, J. II. Scliuur- mans Stekhoven te Spijkenisse; te Zegveld, G. Alers te Nieuw-Lekkerland. Geref. Kerken. Beioepen te Gouda, II. Knoop te Koo ien; te Westzaan, Th. Delleman, cand. te 's-Hertogcnbosch; te Haamstede, H. Vorsluijs, cand. te' Klundert; te Gaast, J. Maaskant, cand. te Rijsoord; to Bierum, C. J. de Kruijtcr te Hasselt. Chr. Geref. Kerk. Beroepen tc Sliedrecht, J. A. Riekel te Maarssen. Bedankt voor Zeist, door J. W. Geels te Apeldoornvoor Soest, door A. Zwiep te Hillcgom; voor Werkendam, J. A. Riekel te Maarssen. Oud Geref. Gem. Bedankt voor Ederveon, door L. Boono to St.-Phüipsland. Van geachte zijde bericht men ons, dat de heer Vossers Zondag 18 October hoopt intree tc doen in do Herv. Kerk te Serooskerke (Walcheren) na bevestigd to zijn door zijn vader, Ds Vossers, eme ritus-predikant te Aal ten. Van inzicht verander d?-Dé „N. R. Crt." meldt, dat prof. Van Apel doorn in een conferentie met het plaat selijk bestuur van de Herv. gemeente te Jutrijp-Hommerts inzake do quacstic met den Raad van Beheer verklaard heeft zich ten aanzien van het reglement op de preclika.ntstractomenten te hebben ver gist, en dat er geen andere uitweg is dan betalen van" den aanslag van den Raad van Beheer. Wij nemen deze mede- deeling over zonder ons uit te spreken over derzelver geloofwaardigheid. Bij Koninklijk besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan do R. H. B. S. te Goes 'J. D .Bruggink te Neuzen. Blijkens het thans verschenen ver slag over het in 1.925 gehouden examen ter Verkrijging van akten van bekwaam heid van onderwijzer en onderwijzeres zijn opgekomen 894 mannelijke en 971 vrouwelijke candidaten; teruggetrokken, resp. 6 en 3; afgewezen 435 mannelijke en .365 vrouwelijke, totaal 800; toegelaten 453 mannel. en 603 vrouwelijke, totaal 1056. De rijkskweekschool te Zie- rikzee. In de vergadering van den ge meenteraad van Zierikzee heeft de bur gemeester meegedeeld, dat het dagelijksch bestuur üer gemeente op audiëntie is ge weest bij den minister van onderwijs in verband met de aanschrijving om met liet gereed maken van een gebouw voor de rijkskweekschool te stoppen. Het bleek, dat hot ergste voor "de gemeente niet be hoeft te worden gevreesd en de minister do zaak nog eens goed onder de oogen wil zien. Bij Kon. besl. is benoemd aan de Rijks-universiteit te Utrecht, in de facul teit der geneeskunde, om onderwijs te geven jn de psychiatrie en neurologie, tot gewoon hoogleeraar dr L. Rouman, thans hoogleeraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Once luk ken. Te Srnildo is de 16- jarig-e V. uit de rijdende tram gesprongen. HÜ kwam daarbij te vallen en geraakte er onder. Zwaar verminkt werd zijn lijk onder de wielen vandaan gehaald. Te Tilburg is zekere B., dood op zijn bed gevonden met afgesneden hals. Uit het door het parket te Breda ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat aan geweldpleging door anderen niet behoeft te worden gedacht. Gister middag is op den onbewaakten overweg nabij Brammen zekere H. door een Irein gegrepen en gedood. Zekere L uit. Kruisland, die zich naar Beuzingen (bij1 Brussel) had: be geven om daar werk te zoeken, is aldaar in liet Kanaal verdronken. Vermoedelijk doordat zij door een. auto werden aangereden zijn te Oudenrijn de berijder yan eon motor fiets en dc op do duo zittende dame tegen den grond geslagen. De juffrouw was zoo danig gewond, dat overbrenging naar liet zie kenhuis noodig was. Hoewel de verwonding in hot begin zich niet ernstig liet aanzien, is zij 's avonds overleden. De bestuurder kwam er met eenige lichte ontvellingen af. In angstige spanning. Gister morgen hebben, zooals wij gisteren meldden, eenige journalisten t.e Rotterdam een angstig vliegtochtje gehad. Er zou worden proef ge vlogen met de Koolhoven F. K. 33, een nieuw, groot prachttoestel van de Nationale Vliegtuig-industrie, dat om maar eenig denk beeld te geven van de grootte, zes duizend kilo weegt. Een tiental journalisten en eenige belangstellenden stegen omstreeks half elf in het fraaie toestel en vertrouwden zich toe aan de piloten Alers en Gcysendorff. Dc start ging geheel regelmatig, het toestel, een waar luchtkasteel, verhief £ich regelmatig en in volle pracht ontvouwde zich het pano rama van Rotterda/m en omgeving. Hel toe stel deinde iets zwaarder in do lucht dan de kleinere, maar het geheele gezelschap, op oen tweetal na, dat voor het eerst vloog, voelde zich zeer behaaglijk, tot plotseling een passagier aan den linkerkant een beweging van schrik maakte en opsprong', roepend, dat het toestel een wiel kwijt was. De .bekende motorrijder Ir Voskamp, die vóór in liet toestel zat en oolf op vlieggebied oen mata dor is, begreep direct den ernst van het geval en hij opende dc kabine der piloten en waarschuwde luitenant Alers, die indejr-_ haast en energiek maatregelen- nam, na zich van den aard van hot ongeval vergewist te hebben. Het bleek, dat het verloren wiel onder de machine aan een staalkabel ben gelde. Den oudste der passagiers gaf hij zijn luchthelm en met Oeijsendorff nam hij' all© maatregelen, Geyssendorff, die op dal. mo ment vloog, zou de landing bewerkstelligen. Hot werd stil in de cabine. Er waren er ver schillenden, die als techniker begrepen wat er kón gebeuren en de achtersten wisten^ aanvankelijk niet, wat er aan do hand was, omdat ze door het geronk der motoren niets hadden kunnen verstaan. Zoo liep de kleine piccolo van het Waalhaven-restaurant nog rustig door de cabine heen, met Sherry en Sandwiches tot iemand hem zcide, alles maar vlug weg te zotten, in een hoek te gaan; zitten en zich goed vast te houden, om bij1 den schok tijdens de landing niet. tegen do wanden te worden opgeslingord. De jon gen gedroeg zich dapper, al keek hij' even benauwd naar de kale wielstang. Geysondorff bleef een tiental minuten bo ven de Waalhaven cirkelen, om den men schen op het vliegveld gelegenheid te geven, alles gereed te maken, wat voor een behou den landing dienstig kon zijn. In de cabine 'herinnerde men zich de behouden landing, maanden geleden van een toestel uit Enge land, dat eveneens onderweg een wiel ver loren had. Toen wist de piloot het niet en moest hij. door vliegers van de Waalhaven worden gewaarschuwd, maar nü wist men het gevaar, hetgeen een groot voordeel was ofschoon de grootte en zwaarte van de „kist" wel weer een nadeel kon worden genoemd. Met een waarschuwing, om zich toch vooral goed vast te houden, kwam het sein, dat Geysendorff zou trachten, het toestel veilig neer te zetj,en. Angstige momenten volgden. Het was nu: er op of er onder. Het toestel beschreef een grooten bocht, kwam zoodoende tegen den feilen wind en toen zette Geysendorffer 'het op het eene wiel, waarop het een vijftig meter voortrende, tot de band klapte en met een ruk de Kool hoven F. K. 33 op zijde viel, met den vleugel in den grond kwam en kreunend stopte, zonder dat iets ernstigs gebeurde. Het moment, dat volgde', was grootsch. Met een schreeuw vlogen allen van hun zitplaatsen, en drongen naar de cabine om den kranigere piloot Geysendorffer de hand te drukken. Toen kropen allen het toestel uit, vanonder den vleugel. Van alle kanten kwamen hijgend menschen aanloopen en auto's aanrijden, ook één van den Gemeentelij kon Geneeskundigen Dienst, welke gelukkig God zij dank overbodig was. De golukwensohen waren niet van de lucht. Even een tragisch oogenblik, toen de mon teur, die speciaal belast is met 'het toe zicht op de la.nch'n'gstoestellen, overkropt van zenuwen zich op den grond wierp en. ten slotte weenend het veld opvluchtte. (Msb.) De bliksem ingeslagen. Te Hijken (gem. Beilen) sloeg Zaterdagavond tij dens een kort onweer de bliksem door den schoorsteen in de woning van den arbeider Gording. Vader, zoon en dochter werden be wusteloos geslagen. De zoon en de dochter kregen hevige brandwonden, die echter niet levensgevaarlijk zijn. Brand werd1 verder niet veroorzaakt, en pok werd er niets vernield. De ballon van Van Pottum. Maandagavond daalde op een stuk land van den landbouwer Boerkamp in den Wilpschen achterhoek een luchtballon, bemand met den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1