Swwil Nieuws. Door Z li i d - B c v o 1 an d. „Do Zoom" geeft enkele indrukken weer van leden van den Vlaamschen Toeristenbond, die een autotocht door Zuid-Beveland maakten. Een mooi land! Over de hooge, vrij smalle dijken slierden onze auto's van het eene dorpje naar het andere door een af wisselend landschap: dicht boboomd of open, ruim, polderachtig. Allerwegen ste ken de torens hun koppen in de lucht. En 't zijn geen uniforme torens: een breed uitgewerkte spil, een bonkig oprijzende tronk met hoektorentjes geflankeerd, een leuke dakruiter, een priemachtige kruis- toren, of een plezierige lanlaarn! En die huizenbouw! Wij voelen ons verrukt wan neer wo tusschen onze rijen karalcter- looze witte huizen er een aantreffen door een „vooruitstrevend" architekt gebouwd en dat zich onderscheidt door uilgebouw- den klampsteen nu en dan op origineele wijze met zandsteen vermengd en waar van do ramen en overluifende deurtjes met holle kleuren zijn beschilderd. Wel, daar zijn alle huisjes zoo! Do nederigste arbeiderswoning zouden wij villa noemen. Wat is er in Nederland veel te leeren! Goes is een lief stadje met kleine tiohel-straten en interessante monumen ten. We brachten een bezoek aan het Raadhuis, do imposante gotische Maria !Magdalenakerk, het slot Oostende, met zijn meer da.n 500 jaar oude moerbezie- boom, verder nog de Turfkade met een interessanten laat gotischen gevel, het brugwachtershuisje en het, vischhuisje. Wij zouden 't willen uitbazuinen voor heel Vlaanderen: Gaat naar Zeeland, brengt oen bezoek aan het heerlijke Be veland! Hot ligt nauwelijks een uur (per auto) van onze Noordergrens. Langs de spoorbanen is het gemakkelijk te berei ken. Het is oen reisje, niet kostelijk, dat ge U voorzeker niet beklagen zult. En steeds is daar even bereidwillig „Ble Ver- eeniging voor bevordering va.n het Vreem delingenverkeer", die haar taak in allen ernst waarneemt en niet beter vraagt dan vreemde bezoekers hartelijk te ont vangen. Het vooroefeningsinsti- t u u t. Men verzoekt ons te melden Binnenkort vangt wederom een nieuwe kostelooze cursus aan voor de a.s. dienst plichtigen, geboren in 1907, tot het beha len van het bewijs van geoefend man. In het bezit van dit bewijs zijnde, ver krijgt men vier maanden verkorting van zijn diensttijd, in het algemeen dient men dan bij de onbereden Wapens zes weken in de kazerne, dus voor hen, die niet voor opleiding tot onderofficier of offi cier zijn aangewezen. Die oefeningen worden op zoodanige uren gehouden (pl.m. 4 uren per Week), .dat ieder er aan kan deelnemen. Voor aanmelding en verdere inlichtin gen (ook schriftelijk) kan men zich lede ren werkdag vervoegen op het bureel Mi litair Hospitaal te Middelburg, van 8.30 12*en van 1.305 uur, en bij den sergt.- maj. G. Klap, Wilhelminastraat 56 te Goes. Middelburg. Vrijdagmiddag werd het verleden week door slecht weer en slecht terrein tengevolge van de hevige regens, uitgesteld sportfeest, een onderdeel van de R.H.B.S.-feesten, gegeven op het ge meentelijk sportterrein. Door een 140-tal leerlingen der school werden onder leiding van hun gymnastiekleeraar, den heer W. de Graaf, en begeleid door liet Middel- burgscli Muziekkorps, in tegenwoordig heid van een steeds aangroeiend aantal belangstellenden verschillende turnnum- mers gegeven. Na de uitvoering huldigde de heer C. D1. A. Zimmermann, directeur der school, den leeraar den heer W. de Graaf. Dat de leerlingen veel van den heer de Graaf houden blijkt wel daaruit, dat zij liever een uur les van hem hebben dan een uur vrij. Den heer de Graaf werd een groote mand bloemen aangeboden. De heer C. A. van Woelderen, voorzit ter van de commissie uit oud-leerlingen der school, overhandigde namens de reu- nisten den heer de Graaf een lauwer krans. Een der meisjes bood ook nog bloemen aan, waarna de heer de Graaf allen dank bracht voor hun aanwezigheid, in de eerste plaats den Commissaris der Koningin, den burgemeester en den di recteur en hunne echtgenooten en ook de vertegenwoordigers der reünisten in de personen van de heeren van Woelde ren, L. A. v. d. Harst en Herman Snij ders. Door de politie alhier is verleden week op heeterdaad betrapt de 21-jarige J. S., die van een wagen steenkolen, die hij moest vervoeren, een zak aan den Blauwen dijk in een boschje plaatste, welke zak dan later werd weggehaald. Het'bleek, dat op die wijze reeds meer Bteenkolen niet op de juiste plaats waren terecht gekomen. Proces-verbaal is opge maakt. Op verzoek van een" medicus is verleden week de 71-jarige H„ wonende aan den Penninghoeksingel, die in onge looflijk vuilen toestand verkeerde, door de politie naar het gasthuis vervoerd, daar is H. thans overleden. Het huis is vanwege de gemeentereiniging op krachtige wijze ontsmet. De politie heeft een uit het Huis van Bewaring ontslagen Duitsch meisje aan gehouden, die hier geen bestaan meer heeft. Zij is heden over de grens ge bracht. Door de politie is een man aange houden, die nog 15 dagen hechtenis moest ondergaan en deswege gesignaleerd stond. Goes. In eene vergadering, waartoe alle bewoners van don Oostsingel waren uit- genoodigd, werd Zaterdagavond j-1. op gericht de Buurtvcreeniging „Oostsingel". Het Bestuur werd als volgt samengesteld: P. Oosterbaan, voorz.; 3. C. Dekker, secre taris; C- Kriekaard, penningmeester; P. Baarends en P. M. den Herder, commis sarissen. Besloten werd 'den bewoners te ver zoeken, zich te verbinden maandelijks een contributie te storten. Schore. Toen Zaterdag de motorrijder K. uit Kruiningen in razende snelheid langs den Kanaalweg reed, kwam hij te vallen op zoodanige wijze, dat hij door het vlug ter plaatse aanwezige publiek van onder zijn rijwiel moest worden ge haald. Dhr K. bekwam enkele ernstige verwondingen, doch kon de reis naar Kruiningen voortzetten, nadat zijn mo torrijwiel was hersteld- Op hot oogenblik is njen bezig met het lccgmalen van een der spoorgaten nabij het station Vlakc- De bedoeling is om de paling, welke zich in deze putten bevindt, machtig te worden. Tot nu toe blijkt echter de vangst niet bijzonder groot, zoodat de moeite vermoedelijk niet zal worden beloond. Een en ander trekt veel bekijks. lerseke. Met de verzending van mos selen per wagonlading voor 't. buitenland wordt veel werk gemaakt. Dagen van 400 balen zijn geen uitzondering. Zoo ziet men dat de handel steeds nieuwe banen zoekt en nieuw afzetgebied vindt- De verzending per boot naar Antwerpen en Brussel gaat gewoon door. 's-Hecr Abtskerke. In de Zaterdagna middag gehouden vergadering van den gemeenteraad was weth- de Roo inèt, de heeren van Weele en Vermue zónder kennisgeving afwezig- De verordening op de heffing van schoolgeld voor den avondcursus is door Ged- Staten terug gezonden met verzoek daarin een be paling op te nemen, dat onvermogenden van betaling zullen worden vrjjgestcld- Op voorstel van B. en W. wordt aldus besloten en de verordening gewijzigd. Vervolgens wordt behandeld de ge- meentebegrooting voor 1926 en onveran derd vastgesteld zooals zij door B- en W. is ontworpen. Wegens den minder gunstigen toestand der financiën (de post inkomstenbelasting moet van f 4500 op f 5200 gebracht worden) wordt geschrapt de subsidie van f 75 aan den autobus dienst DriewegenGoes v.v. Nog doelt de voorz. mede, dat B. en W. licbben onderzocht den toestand der dorpsvate en tot de conclusie zijn gekomen, dat het vooralsnog -onnoodig is, buitengewone maatregelen te nemen Tegen het weg zakken van den kant. De rondvraag le vert hiets bijzonders op, waarna sluiting. Kapelle. Tn vriendelijken dank door zus ter Scheffer ontvangen voor ..Wijkver pleging" een gift van f 10 en een van; f 2.50, tevens een gift van f 2.50 voor de vereen- „Liefdadigheid naar Vermogen". Ritthem. Toen dhr A. Cevaal Wz. op 't bouwland bij zijn hofstede „Nieuwerve" bezig was met het planton van boonstok ken, deed hij een griezelige vondst. Na eenigc steken grond uitgegraven te heb ben, 6 7a d.M. diep, ontdekte hij over blijfselen van een menschelijk geraamte, waarvan vooral de dijbeenderen en een deel van den schedel met tanden nog vrij gaaf waren. Het lichaam heeft, zoo als vroeger altijd met het hoofd naar het westen en .de voeten dus naar het oosten gelegen. Toen men eenige meters verder weer een put wilde maken, stootte men op een fondament, uit oude groote moppen bestaande. Verleden jaar werd bij 't rooien van houtgewas aan een sloot kant van 't zelfde stuk land ook een ge raamte gevonden, in dezelfde houding, zoodat blijkbaar hier eertijds een kerk hof heeft gelegen. Eenige onderzoekingen dienaangaande hebben 't volgende aan 't licht gebracht: Nieuwerve, van oudsher een afzonderlijke ambachtsheerlijkheid onder Ritthem had, behalve een vrouwenklooster, ook een kerk, die er bij behoorde, niettegenstaande 3 5 4 minuten verder op 't dorp Ritthem ook een kerk stond- In 't jaar 1290 lezen wij reeds van een geslacht van Nieuwerve. De kerk van Nieuwerve was gewijd aan de heilige Maria. Volgens het register op de parochiën, altaren, vicariën en de bedienaars, zooals die voorkomen in de middeleeuwsche rekeningen van den of- ficiaal des aartsdiakens van den Utrecht- schen Dom was 'te Nieuwerve in 1405 pastoor Petri de Stcijn. Hij heeft nog 11 opvolgers gehad, de laatste was Nicolao Gisleni, die 'in 1554 werd geïnstitueerd, 't Gebeurde ec'hter menigmaal, dat een vacature eenige jaren duurde, omdat de parochie arm was en de geestelijke voor namelijk moest leven van 't geen de in gezetenen voor de kerk opbrachten- Het genoemde klooster was niet rjjk en is in de eerste helft der 16de eeuw af gebroken- De kerk bleef nog eenigen tijd bestaan- fn 't jaar 1560 werd de parochie Nieuwerve, evenals de nabij gelegen pa rochie Welzinge, als zijnde te klein, op geheven en beide werden gevoegd bij de parochie Ritthem. Toch bleven de oude namen voorkomen, ook zelfs na de her vorming sprak en schreef men van de kerkelijke of burgerlijke gemeente Rit them met Welzinge en Nieuwerve- Het stuk bouwland, waar de menschen- geraamten .gevonden zijn en dat tegen den straatweg ligt, is dus een oud kerk hof en de fondamenten zijn van een kerk- Het een en ander dateert uit de 15de en 16de eeuw, zoodat de geraamten bijna 400 jaar kunnen zijn. Het plan Is om te onderzoeken hoever de fondumenten zich onder den grond uitstrekken. Sluis. Vrijdag is zekere d. F., terwijl hij met zijn rijwiel langs de trambaan reed, door de stoomtram Breskens-Mal- deghem gegrepen. Bewusteloos en met een zware hoofdwonde jverd hij door in middels toegeschoten landarbeiders opge nomen en naar zijn woning vervoerd- Het ongeluk is aan eigen onvoorzichtigheid van het slachtoffer t,e wijten. (M. C.) Terneuzen. Scherpe discussie. Aan hot Raadverslng in de Tern. Crt. ontlcenen wij Daarop werd weer aangevangen met het behandelen van de voorstellen tot wijziging der concessievoorwaarden voor de electrische verlichting. De heer Van Riet verdedigde zich tegen de dooi' den heer Hamelink in de vorige vergadering tot hem gerichte beschuldiging dal hij zich over deze kwestie slechts eenzijdig zou hebben laten inlichten en las ten bewijze daarvan een brief voor van den administrateur der centrale, den heer Van der Lubbc, waarbij deze omtrent enkele door den heer Hamelink gesignaleerde da den van willekeur verklaart dat deze liegt, én aanbiedt voor ieder feit f500 in de gemeentekas te storten, indien de heer Hamelink die kan bewijzen Het voorlezen van dezen brief ver wekte in den raad een groote beroering. De heer van Driel achtte het ontoelaat baar, dat de voorzitter zoo iets toestond. De heer Verlinde was van meening, dat dit nu toch te ver ging en betuigde zijn spijt over zijn stem die hij in de vorige vergadering voor handhaving van de voorgestelde aansluitkosten had uit gebracht, nu hem gebleken was dat iemand voor 2 eindjes draad van 6 M. f 20 had moeten betalen. De heer Hamelink verkreeg hevig ver ontwaardigd het woord en beklaagde zich in heftige bewoordingen dat een raadslid zijn ambt misbruikt om hier de persoonlijke veten van iemand uit de burgerij tegenover een medelid te luch ten. Hij noemde dit de daad van een schoft. Zelf heeft hij zich hij de herhaal de behandelingen van deze zaak allo per soonlijkheden buiten het debat gehou den. Op de zaak zelf wensclvte hij thans niet in te gaan. Om bewijzen bij te bren gen moet hij van zijn zegslieden verlof hebben en men weet dat velen, uit vrees voor schade nu eenmaal niet voor den dag durven komen. Het raadslid van Riet, dat 'bij do behandeling van deze kwestie steedis gebleken is de spreek trompet te zijn van den administrateur, heeft ook (hans weer blijk gegeven van zijn onkunde en heeft zich laten verlei den tot het bewijzen van een zeer te laken dienst aan dien administrateur. De heer Colscn stelde een motie voor, waarbij de Raad zijn verontwaardiging uitspraak over de gemeene handelingen van den heer van Riet in deze zaak, doch trok op verzoek van den heer Gcel- hoedt en den voorzitter die motie in. De heer Genlhoedt achtte het, nu een en ander over deze kwestie naar voren was gekomen geraden de behandeling nader aan te houden en meende dat de raad nu niet meer in de juiste stemming was, om die zaak verder te behandelen. Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Joure C. D. Israel te Koudekerk. Geref. Kerken. Bedankt voor Zwartsluis dóór P. v. d- Sluis te Dirkshorn; voor Hille- gersberg (Terbregge) door II. Knoop te Kooten. Geref. Gemeenten. Beroepen te Meliskerke M. Hofman te Krabbendijke- Bedankt voor Vlaardingen door G- H. Kersten te lerseke. Remonstr. Geref. Gem. Aangenomen naar Dordrecht door H. J. Mispelblom Beijer te Schoonhoven. De heer J. E. Visser, theol. candu zal gaarne een eventueel beroep uit de Geref. Kerken in overweging nemen. Zijn adres is: Kockengen bij Breukelen- De Besturen der Samenwerkende Zendingscorporaties die, zooals medege deeld werd, andermaal een Zendingsweek (18 November) organiseeren, zien zich in hun verwachtingen wat betreft de in komsten van den laatsten tijd teleurge steld. Toen in Augustus het eerste deel dei actie voor de Zendingsweek werd voor bereid en de uitkomst van de-bovcn-ver wachting goede maand Juli bekend was, is gehoopt en ondersteld dat de finan- cieele zorden dit jaar niet zoo zwaar zouden gaan drukken, als andere jaren. Nu inmiddels de juiste cijfers van de inkomsten over Augustus vast kwamen te staan en de eerste helft van de maand September een beeld geeft van hetgeen werkelijk te verwachten is, blijkt dat het totaal der ontvangsten van de laatste we ken .zóó ver beneden de verwachting en het benoodigde is, dat de achterstand met een groot bedrag toegenomen is. Het op 1 September geschatte tekort blijkt hooger te zijn dan ondersteld werd, terwijl in de eerste helft van deze maand door geringe ontvangsten de achterstand zóó toegenomen is, dat het tekort op de raming f275.000 overschreden heeft. Als dus inderdaad bij de vrienden der Zending het verlangen aanwezig is om er toe mede te werken dat het voor dit jaar benoodigde bijeenkomt en de Sa menwerkende Corporaties dit jaar zon der tekort zullen sluiten, zal allerwege leiachtige hulp geboden moeten worden- Een dringend beroep op veler welwil lendheid wordt daartoe dan ook gedaan. Alom vange men aan met het voorberei den der Zendingsweek! Sadrach's kring. Gelijk bekend zocht do schoonzoon van Sadrach, Jo tham, na diens overlijden, contact met do Zending der Gerei. Kerken op Java. Ech ter wisten de apostelen van de Sadrach- gemeenten Jotham voor zich te behouden. D's Netelenbos schrijf! in „Het Zendings- bl.nl der Geref. Kerken hierover het vol gende Coll. v. Dijk en it hebben getracht, hein tot een moedig uitkomen voor zijn over tuiging op Ie wekken. Den uitslag' kou hij veilig aan God overlaten. We meenden dat ^cer zeker de meeste Sadrach-f'hris- lenen hem trouw zouden blijven, als hij op grond van Gods Woord den band mei. de aposlolischon doorsneed. Immers, Sadrach had hem de leiding der gemeen ten overgedragen' en dat zegt toch ook veel bij die Christenen. Jotham moest erkennen, dat we gelijk hadden, maarMet een bezw'aard hart lieten we hem gaan. En op den eersten Paaschdng is hij te Karandjara tot apos tel geordend, lliji is dus voor den sterken drang van hel apostolisch hoofdkwartier bezweken. En nu moge hij zich in zijn hart tot ons aangetrokken gevoelen, de macht der feiten zal sterker blijken dan zijh goede voornemens. Want de Sa- drachsgemeenten hebben weer 'beslist po sitie tegen ons genomen, en Jotham heeft zich aan de apostolischen overgegeven; die Wel een extra-nauwkeurig, toezicht op hem zullen uitoefenen. Nu hij zich eenmaal tegen heter Weten in heeft laten leiden op een weg, die eigenlijk de zijne niet is, zal hel hem in de toekomst wol niet mogelijk zijn zich los te maken van de macht, w'aar- aan hij1 zich Ihans op zulk een beslissend moment onderworpen heeft. Room sell o zielszorg. In „Stok en Staf", maandblad ten dienste van 'de Geref. Kerk van Antwerpen, le zen We het volgende: „Het gebeurde onlangs dat, vrij plot seling en onverwacht, de' deur vair mijn studeerkamer word opengedaan en een jonge man, zichtbaar overspannen en met groote vragende oogen, binncnlrad en miji een schuchtere hand toereikte. Op mijn vraag naar het doel van zijln komst begon hij te vertellen over zichzelf en toen ik hem nader vroeg hoe hij, goed-Roomsche er toe gekomen was geestelijk advies in te Winnen bij mij, een Protestantsch predikant, kreeg ik een ontroerende biecht te hooren; de confessie vaneen leven dat werd uitgebroed tusschen twee polen van ontzettende zonden. De man liep nu rond met een ernstig en onoplosbaar conscien tiegeval, dat hem geestelijk drukte en dat buitendien bezig Was hem ook licha melijk tot een wrak te maken. Hij had her haaldelijk advies en steun gevraagd bij do Roomscho geestelijkheid en was, ten einde raad, naar Mechelen gereisd, Waar hij toegang had gekregen tot het bisschop- pelijk paleis, om er zijn conscientiegeval aan do hoogste geestelijkheid vóór te leggen. En Wat was daar het antwoord ge weest? De kerk kon zich niet inlaten mot zijn moeilijkheden! En eigenlijk was het geen moeilijkheid! Want hij moest zich gehoor zaam voegen in de gemeenschap van de kerk, dan zou zijn individueele moeilijk heid vanzelf wel verdwijnen. jWant wii moeten een golf willen zijn in den groo- ten stroom van de kerk, en er niet aan denken om buiten dien stroom een kreek lo willen wezen, waarin do hemel zijn klare antwoord ons weerspiegelen zou. Dit advies, door de hoogste geestelijk heid gegeven, heeft mij opnieuw overtuigd van de onmogelijkheid dat Rome veel goeds zou kunnen doen op het gebied van d<j zorg der zielen. Bij Rome is alles ingesteld op de me nigte. Door het eenzijdig op den voor grond duwen van de religieuse gemeen schap, komt zij er toe de beteekenis en de rechten van het individueele leven te onderschatten. D'e enkele ziel is niets. En do persoonlijkheid is niets. En een conscientiegeval rs ook niets. Zooals de golf opkomt uit den stroom om er aan stonds weer in te verdwijnen, zoo moet het individu ondergaan in de massa en met de massa gewillig vervlakken. De persoonlijke verheffing gedood! De wor steling om tot een eigen overtuiging te ko men gedood! De moeilijkheden, waarvoor de individu z'lch gesteld ziet in den kamp om een persoonlijke convictie, weg- gewischt en gedood. En straks ook gedood de Protestant, die de ketter is, omdat hiji door het leven w'andelt als de verdedi ger van persoonlijkheid en inspiratie, oon- sciënticvrijheid en onmiddellijke gebon denheid aan God. Ik heb een poging gedaan, de gedachten van den man over te leiden in den sfeer van het Protestantisme, maar het was zichtbaar dat hij1 mij niet begreep. Op mijn vraag of hij bidden kon, ant woordde hij': ja, het „OnzeVader", wat in dit geval beleekendehet onpersoonlijke gebed. Toen 4k daarna met hem een persoonlijk gebed bad, waarin zijn per soonlijke zonden Werden genoemd en zijn persoonlijke moeilijkheden Werden be kend gemaakt aan God, voelde hij dit alles geloof ik, als iets heel vreemds en onbekends, dat voorloopig nog buiten hem bleef staan. Toch Was hij den volgenden 'Zondag in de Protestantsche kerk. Ik geloof dat, wanneer in een Room- sche ziel de persoonlijke strijd geboren wordt, daarin de eerste losweeking van Rome mag worden begroet. De stap die vandaar moet afgelegd Worden om tot het Protestantisme te komen is nog wel groot, maar is tenminste mogelijk. \Vai\t bij het Protestantisme voelt zich slechts thuis de ernstige zoeker en de mensch die uit het onpersoonlijke leven werd wedergeboren tot de moeite van een persoonlijken strijd on tot do vreugde van een persoonlijke overtuiging." Surrogaat. Het kleiiïe dorpje „Huizen" hij Naaiden gaat straks een Europeesche vermaardheid krijgen, liet zal n.l. de zetel worden van een nieuwe Euro peesche Universiteit, welke daar gesticht zal worden vanwege de Orde van de Ster in het Oosten, de Theosofische Ver. eoniging.,, en de Vrije Katholieke Kerk. Er is al een vrij-Katholiek Kerkje opge richt, waar do liturgische plechtigheden vrijwel overeenkomen niet die van de R.-K. Kerk. Het is een houten kapel met riet gedekt, waar een kleine honderd per sonen plaats kunnen vinden. Dagelijks oin half 11 's morgens is er dienst, en wordt er do „mis" gelezen; de priester of do man die daarvoor fungeert wordt bijge- staan door een diaken en sub-diaken en twee misdienaars, allen gekleed in mis gewaden. Ook wordt onder deze mis aan allen, dio dit wenschen, oen hostie uitge- reikt. Men zegt, dat de toeloop zeer groot is. 'Men beweert ook, dat. de behoefte aan een meer uitorlijkea eeredionst onder do modern-godsdienstigen zich meer en moer openbaart. Vandaar dat de orde van de Ster in het Oosten, do Theosophische Vereeni- ging en do Vrije Katholieke Kerk hier onder één hoedje spelen om dozen reli- gieus-behooftigen een soort surrogaat van de R.-K. Kerk voor te zetten. (Msb.) Do Standaard verneemt, dat Prof. L. Bouman een benoeming wacht aan do Hoogescliool te .Utrecht, in plaats van Prof. Winkler, en dat hij bij mogelijke benoeming deze zal aannemen. Bijl het te Amsterdam gehouden exa men van den Alg. Ned. Politiebond ver kreeg o.a. het diploma met aau'toekening de lieer C. Verton te Amsterdam. Het diploma verwierven o.a. de heeren 0. G. Wagenaar te Vlissingen, J. Walhout te Grijpskerke en J. Warrens te West- dorpe. Geslaagd te 'sGravenhage voor het stuurliedenexamen Ie stuurman C. Made- ma en L. Ketelaar. Leerstoel Homoeopathic. In do vergadering van den Intern. IIo- moeopathie Council werd medegedeeld dat de gelden, benoodigd voor de stichting en instandhouding van een leerstoel in de homoeopathie in Nederland, bijeen zijn. De Theologen in de Kamer. •Wij lezen in de „Waarheidsvriend": In de nieuwe Tweede Kamer deden deze week vier theologen voor het eerst hun intrede. Het zijn de predikanten Ds Van der Heide, Ds Langman, Ds Lingbeck en Ds Zandt, allen behoorendo tol de do Ned. Herv. Kerk. Met Dir De Visser, die zijln minister- ambt met het Kamerlidmaatschap ruilde, en de twee theologen, welke in de vorige Kamer reeds zitting hadden: Prof. Dr Vis- :scher en Ds Kersten, telt de Ned. Herv. vormde Kerk zes van hare ambtsdragers on de Oud Gereformeerde Gemeenten een van hare predikanten onder de zittende Kamerleden. Daartegenover staat, dat hot aantal on- derwijsspecialiteiten in de nieuwe Kamer belangrijk is teruggegaan. De A.R. partij telt zelfs '3 dezer mannon minder. Dit laatste valt niet weinig te bejam meren, vooral n,u <le nieuwe titularis aan het Ministerie van Onderwijs wel eenigen steun zal behoeven. Zullen dus de onderwijs-debatten in de naasle 'toekomst wat minder tijd van de Kamer behoeven, met de theologische de batten zal het wel anders worden. We verwachten op dit punt heel wat interessants. Of onze kerk daarbij veel zijde zal spin nen, betwijfelen wij. De molen zal wel malen, en naar wijl ons kunnen indenken bij sommige gelegenheden zeer hard, maar de hoe veelheid meel zal toch aan het slot be denkelijk weinig zijn. Ongelukken. Te Leeuwarden is Vrij dagavond een 22-jarig student in do medi cijnen te Utrecht, zoon van den Inspecteur der Volksgezondheid te Leeuwarden, toen hij per fiets onderweg was om een vriend te bezoeken, door autolicht verblind en onder een 'andere auto geraakt, zoodat liy zwaai' gekwetst word. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Hij overleed spoedig. Te Haarlem is een motorrijwiel, waarop twee personen waren gezeten, door do tram ge grepen. Eén der beide personen werd door de tram overreden. In zorgwekkenden toe stand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Tusschen Aalheek en Hunnecum zijn twee zoontjes van den vrachtrijder B. die met hun beiden met een wagen naar het veld reden om aardappels te halen, door een aulo van Dr F. uit R.umpen, aangereden. De oudste, een negenjarige jongen, werd door het lin kerspatbord gegrepen on ernstig in de zijde verwond. Hoewel dokter F. alles in het werk stelde om den jongen te redden, is hij1 nan de bekomen verwondingen overleden. Te Hoofddorp is een 13-jarige jongen met zijn fiets, waarop hij een zak graan vervoerde, door een bestelauto overreden en ernstig ge wond. Een doktor constateerde ernstige sche delbreuk. Te Rotterdam is een 10-jarige jongen door oen p,uto aangereden. Het ventje

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2