m* 288 39e Jaargang Maandag 21 September 1925 Vrouwen RU ROL Buitsnlaül Binnenland. üit de Provincie. i)}t nummer bestaat uit twee bladen ]"_EERST£BLAD7_ Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG- A b oji n em e n ts p rijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regeis f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October op „de .Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis. TOEN EN NU. II. (Slot.) Dr Kuyper heelt indertijd de drie geval len opgenoemd, waarin m den loop der tijden een partij, ook de onze, kan ko men te verkeeren. Brie toestanden, drie posities die we steeds hebben te onderscheiden. ben politieke partij, treedt uitsluitend als oppositie op, en kan niet anders wezen, zoodra zo haai" teg ens landers 111 do meer derheid tegenover zich vindt. Uit is hel eerste denkbare geval, liet tweede is, dat ze, zelve de meerderheid vormende en zonder anderer hulp tol die meerder heid gekomen, alleen ais partij de verant woordelijkheid voor hel Rygeeringsbe- leid üeett te dragen. En het derde eindelijk is, dat ze, met andere verwante partijen zicli saam voegend, als Coalitie, de helit plus éen der zetels in liet par lement bezet, en atdus met haar üoiiuge- nooten saam voor den gang van zaken verantwoordelijk worut. In het eerste geval nu lieelt onze partij wij herinnerden er gisteren reeds j aan van de dagen van haai' eerste op treden tot voor enkele jaren verkeerd met uitzondering van de drie intermezzo's 1888—'91; 1908—1913 en 1918 tot heden- in deze genoemde perioden maakte onzé partij deer uit van de rechtsche coalitie, dat is de derde door dr Kuyper indertiju aangeduide casuspositie, waarin we ook thans verkeeren, in het tweede der drie denkbare gevallen zal zij wel nimmer komen. Zij zal wel altijd olijven moeten een partij in minderheid, een partij me't .kleine kracht, een parLij aangewezen om beurtelings op deze en die partij m de Kamer te steunen. Dat zij al zoovele jaren, dank zij de coalitie, van de re- geeringspaitij deel uitmaakte is een dier wonderlijke ieiten, welke een kleine partij, als de onze, zich steeds dankbaar beüoort te herinneren. Over de casuspositie onzer party als deel van de oppositie, of als zelfstandig tot oppositie geroepene, hebben wij. in een vorig nommer genoeg gezegd. Uver bet denkbare geval waarin zij thans ver keert behooren wij nog enkele opmerkin gen te maken. Unze partij is in (leu loop der jaren gegroeid van 5 man tot 29. Naarmate zij wies, heeft zij haar werkkring uitgebreid, door steeds meer vraagstukken in studie te nemen. Dit was noodzakelijk, dewijl het te voorzien was, dat zij als zelfstandig deel der coalitie van oppositie-partij tot regeeringspartij, uitgegroeid-zou blijken, en zij dan ook klaar moest zijn om uit de kennis harer beginselen zich een meening te vormen omtrent voorstellen door de regeering, welke voor een deel uit haai' is voortgekomen, in te dienen. Die taaie als een der regperingspartijen is de antirevolutionaire partij nu reeds voor de derde maai bezig te vervuilen. bik van deze drie malen had zij de oritiek te doorstaan van vriend én tegen stander. Do vriend klaagde dat zij te weinig tot stand bracht; of te veel wa iter in haar wijn deed; of te weinig aan het partijprogram dacht, of erger, nog de geestelijke belangen der natie verzaak- I te. En de tegenstander laakte of wraakte eiken maatregel of elk wetsontwerp, die van baar uitgingen. Nu is het niet erg wanneer de tegen stander zulks doet. Immers daar is hij oppositie voor. Maar wanneer de vriend zich tegen haar keert, dan doet dit wel eens pijn. Niet alle critiek toch, die van bevriende zijde tot een partij of haar leiders komt is billijk. - Wij herinnerden er al aan, dat de kunst moeilijk is, vooral die van het regeeren. Politiek is- de kunst van het mogelijke, schreef de oud-minister van arbeid Aal- berse, toen hij zijn mooi,en arbeid aan „Het Centrum" begon. Maar oppervlak kige menschen hebben er van gemaakt: politiek is de kunst van het onmogelijke. En die kunst is al heel moeilijk. Dit ondervinden beurtelings alle partijen. Ook de antirevolutionaire partij is aan de critiek van de - mannen met de vier kante logica niet ontkomen. Uit den jong- sten verkiezingstijd klinken nog in onze co ren na de verwijten van plichtverzuim beginselverzaking, van men had dit liet en men had dat w'el. En bjj dit alles vergat men dat een .Partij die slechts over zestien van de honderd deden beschikt, wel haar beginse- ka naar voren schuiven en de wetsvoor stellen nan die beginselen toetsen kan, en beproeven kan deze beginselen in debat te brengen en de profijtelijkheid er van aan le toonon, doch o zoo weinig in vloed kan oeel'nen in haar geesj, Wanneer de Kamer een bepaalde beslissing heeft te nemen. Zelfs wanneer onze partij meer dan vijftig leden in de Tweede Kamer telde, en zij derhalve geheel alleen regeerings partij w'as, en daarvan heel alleen de verantwoordelijkheid zou dragen, zou het zqo moeilijk zijn hare beginselen geheel overeenkomstig den. vvenscli van den kie zer, die buiten de quaestie staat, door te voeren. Dan moet nog telkens weer water in den wijn gedaan, en dat, gelijk dr Kuy per opmerkt, omdat men zich aan be staande toestanden moet aanpassen, men niet met één slag een hieuw Staatsgebouw voor het oude in de plaats kan toovcren, en ook de organen van het gezag niet aanstonds voor vernieuwing vatbaar zijn. Veel ernstiger intusschen is het ka rakter dat deze moeilijkheden aannemen, wanneer, gelijk thans het geval is, onze kleine partij deel uitmaakt van oen coa litie, en slechts in samenwerking met andere partijen of partijgroepen de par lementaire meerderheid wist te veroveren. Dan toch komt zich bij de zoo even genoemde moeilijkheden er nog een voe gen, en wel deze. D'e partijen die met de onze uit eenzelfde grondbeginsel leven, gaan in de toepassing blijken weer heel anders 'te gaan dan wij. Zij trekken bij de vaststelling der afge leide beginselen de lijnen weer zoo heel anders, en hebben .vaak op weer heel andere belangen dan wij het oog gericht. Lees de verschillende partijprograms, welk een verschillen! Dr Kuyper heeft er tijdens zijn minis terschap al den last van gelrad. Én Co,lijn zal in de komende vierjarige periode, evenals Maclcay en Kuyper en Heems kerk vóór hem, in hooge mate zeeman schap hebben te ontwikkelen om het schip van Staat veilig tusschen de klippen door te voeren; wijsheid hebben te zoeken om uit de drieërlei meeningen over be paalde principieels hervormingen of weg ruiming van misstanden, of opheffing van ongeomloofden dwang de formule te vin den tot een maatregel die alle drie be vredigt. De antirevolutionair moet dan net zoo goed iets van zijn eischen laten vallen als de beide anderen. Wat elk der drie verlangt, komt niet tot stand en kan ook niet tot stand komen z o o a 1 s elk der drie het verlangt, maar wat er te voorschijn komt, de resultante, is slechts ten klein deel van het verlangde. Omdat de eene groep met elk der beide andere had rekening te houden. En dan zwijgen wij nog van den invloed der tegenstanders, of hunne belangen waarmee men ook rekening heeft te hou den, en waaraan men zich niet ongestraft onttrekt. De ervaring heeft nu eenmaal geleerd, dat afschaffing van den vaccinedwang, namelijk absolute afschaffing niet is te verkrijgen. De Roomschen voelen er te weinig voor. Dat de opheffing der Staats loterij slechts geleidelijk kan geschieden- Dat van wederinvoering der doodstraf nooit iets komt, dewijl alleen de anti revolutionaire partij er voor is; dat de stemplicht, moeilijk kwijt te ra"ken is, de wijl de Chr. historische Unie er voor is. Dat schrapping of wijziging van artikel 123 van het Ned- Indisch Regeerings- reglement om dezelfde redenen moeilijk heden zal ondervinden. In zake de Zondagsrust en Zondags heiliging denken Protestanten en Katholie ken, zelfs Anti-Revolutionairen en Chr.- Historischen niet eender- De ervaring heeft geleerd, dat de pre- imier, de man, die in het, Kabinet de lei ding heeft, niet dan met de uiterste om zichtigheid de consekwentie zijner eigen beginselen kan doorzetten. Waar ligt dan ook de eigenlijke Staats manskunst? Hierin .en men onfhoude dit wel, het is een formule, die dr Kuyper ons geleerd heeft. In de toepassing der beginselen, naar eisch der omstandigheden, met aansluiting aan het: verleden, en op zulk een wijs» dat .jge floor éclatante nederlaag niet aan stonds weer de overwinning aan de be ginselen der tegenpartij verzekert Zoo heeft de leider van het kabinet te regeeren- Maar de antirevolutionaire volksvertegenwoordiger doet meer- Hij moet, in de bres staan voor de zuiverheid der beginselen; ze den tegenstander voor houden, het zelfstandig karakter der eigen partij hoog houden, elk wetsontwerp aan zijn beginselen toetsen; en het daarnaar beoordeelen, echter zoo, dat de critiek altijd opbouwend zij, en zoodanig, dat de tegenpartij er zich niet over kan ver blijden- En gepaard ga met de grootst! 'mogelijke waardcering voor de personen der bevriende ministers en hun werk en hun taak, en met inachtneming van de aanspraak op waardcering ook bij den coalitiegenoot- De heer Lohman riep veertig jaar ge leden eenmaal in de Tweede Kamer uit: hoe weldadig is toch zulk een partijpro gram; het kan dienen om er den eigen vriend mee om do ooren te slaan. Dat .het onder ons nimmer tet een zoodanige, althans gemotiveerde klacht moge komen! Daartoe toch hoeft het coa litie-kabinet, en zijn leider bovenal, een veel te moeilijke taak. en Meisjes! Er is geen deugdelij ker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. Het Belgisch Loodswezen. 'Op hot loodswezen te Antwerpen heeft een vergadering plaats gehad van afge vaardigden van het ministerie van zee- w'ezen en van de Belgische rivier- en zeeloodsen. Besproken "w'erd de kwestie van den geinengden loodsdienst d.w.z. een voorstel tot invoering van een loods dienst direct uit zee tol in Antwerpen en van Antwerpen tot in zee. Dit plan werd met groote meerderheid verworpen, om het gevaar, dat daaraan verbonden is. Behoudens goedkeuring van den "betrok ken minister zullen de zeeloodsboolen, welke nu te Antwerpen stationneeren naar Zeebrugge verplaatst worden. De zeelood sen zullen, tot Vlissingen dienst doen en de vaart o.p do rivier aan de rivierloodsen overlaten. De strijd tegen de duurte in Engeland. D'e bakkers van Londen hebben ge weigerd voor de commissie te verschij- nen welke belast is met het onderzoek Van de oorzaken der prijsstijging van levensmiddelen. Niettemin staat liet vast, dat fle bakkers ie Londen binnen enkele dagen den broodprijs zullen verlagen. D'e beslissing zal vandaag of morgen worden genomen. De Royal 'Arsenal Cooperative Society te Londen die 150.00') leden telt, heeft haar broodpn'ijis reeds met 1/2 pen ny verlaagd tot 9 pence. Jegen het vloeken. Het comité ter bestrijding van de in Italië zoo ingekankerde gewoonte van vloeken beeft op een t.e Verona gehouden vergadering besloten tot alle Italiaansche gemeenten een verzoek to richten van de regeering een wet te eischen, Waar door het vloeken politioneel verboden cn strafbaar gesteld wordt. De onrust in Syrië. Het Fransche garnizoen van Moesyeifre heeft in den nacht van 16 op 17 Septem ber een lievig gevecht geleverd tegen sterke afdeelingen Drusen, hetwelk ein digde met hun aLgemeenen terugtocht De Drusen lieten eenige honderden ge sneuvelden en een vaandel achter. Die Fransche verliezen, zijn zeer gering. Uit Beiroet verneemt de „Journal", dat Soeeida opnieuw' gebombardeerd is. Drie Franschen zijn er bij gedood. De Matin bevat een brief van aartsbis- scliap Hauren over den toestand in Sy rië. De schrijfver zegt, dat 5000 christenen uit zijn diocees door de Drusen uit hun huizen gejaagd en uitgeplunderd zijn en in het open veld kampeeren. Er zijn meer dan 800 Franschen gedood of ver dwenen bijl de jongste gevechten. Het garnizoen te Soeeida wordt nog altijd belegerd. De brand te Tokio. De correspondent van „Central NeW's" te Jjokio seint, dat er teekenen zijn, welke erop wijlzen, dat brandstichting de oorzaak is geweest van den brand, welke het Japansche parlementsgebouw' vernield heeft. De arrestatie van drie studenten in de rechten, die de examens te Tokio meemaakten, staat, naar men gelooft, in verband met deze aangelegenheid- Gewa pende troepen patrouilleeten in de na bijheid van de afgebrande gebouwen. De brand hield vier uur lang aan. Een man werd gedood, doordat hij van do tweede verdieping van een naburige ge- rage viel; verscheidene andere perso- sonen werden gewond. Politie en gen darmen waren in allerijl naar de plaats van den brand gegaan om de menigte die 'duizenden personen sterk w'as en bijeen was gestroomd om den brand te aanschouwen, in bedwang te houden. Groote ongerustheid .werd veroorzaakt doordat de 'vlammen 'een naburige ge- rage, waarin een groote hoeveelheid ben zine in voorraad Was, bedreigde. Geluk kig was spoedig liet gevaar vermeden. De Russische ambassade w'as geheel in wol ken gehuld. D'e brand ris de grootste welke sinds de aardbeving van 1.923 een gebouw in Tokio vernield heeft. Reuter seint nog, dat de kostbare ar chieven voor het grootste gedeelte gered zijn, ofschoon de bibliotheek geheel werd vernield. De brand heeft overigens een schade van een millioen Yen aangericht. De zeemansstaking in Britsche havens. Do verdere vervolgingen leg'en staken de zeelui ie Melbourne zijn verdaagd, daar de gevangenissen reeds overvol zijn. B'e kantoren van. de scheepvaartmaat schappijen in Kaapstad worden over stroomd met aanvragen voor aanmonste ring van stakers. Hindenburg in het Roergebied. Rijkspresident Hindenburg is van zijn reis naar Rijnland en Westfalen naar Eerlijn teruggekeerd, llij was het laatst in D'usseldorf geweest, dat wel bezet was geweest, doch thans onbezet is. Ook in D'usseldorf was de President door do bevolking buitengewoon hartelijk ont vangen. Hindenburg dankte in korte woorden waarin hij er den nadruk op legde dat de bevolking in volkomen eensgezindheid en In opofferingsgezinde verdediging, alle pogingen had verijdeld 0111 oud-Duitsch gebied door dwang van het Rijlk of van Pruisen los te wrikken- Thans geeft het volk opnieuw' overal in een. groote ge meenschappelijke betooging uiting aan zijn liefde voor het vaderland. D'e Rijks- regeering dankt zeide Hindenburg, de mannen en vrouwen aan den Rijn voor hun dappere houding en hun trouw. De Rijksprcsident uitte verder den weusch, dat spoedig voor alle landen aan den Rijn de vrijheid zou aanbreken. De President hield een receptie voor do autoriteiten. Daarna w'erd in het sta dion een groote vaderlandlievende betoo ging gehouden, waaraan tienduizenden: menschen deelnamen. Biil deze gelegen heid werd aan Hindenburg de oorkonde overhandigd, vermeldende, dat hem het eereburgerschap van Dusseldorf is aan geboden. 's Middags keerde de Rijkspresident na.ar Berlijn terug; trots zijn hoogen leef tijd heeft hij de vermoeienissen van do laatste dagen goed doorstaan. Korte berichten. Volgens te Washington uit China ontvangen berichten wordt het uitbre ken van een nieuwen burgeroorlog al daar Waarschijnlijk geacht. Prinses Tberesia van Beieren, de eenige dochter van wijlen prins regent Luitpold, is Zaterdagmiddag in haar villa Am See te Lindau overleden. Inzake de Mossoelkwestie heeft de volkenbondsraad besloten enkele vragen betreffende zijn bevoegdheid aan bet Haagsche internationale gerechtshof voor te leggen. -Een steenhoop als gedenkteeken voor Bionar Law', den Engelschen eerste- minister, die in 1923 is gestorven, is ont huld in zijn Canadeesche geboorteplaats, een dorpje aan de rivier de Richsbucto bij! de Presbyteriaansche kerk waar zijn vader jarenlang predikant is geweest. Minister W e 11 e r. De nieuwe Minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Welter, is Zaterdag met de „Grotius" te Genua aangekomen en door onzen consul-generaai, dén heer J. M. Hosang, ontvangen, meldt de „Tel." Met den trein van half 9 vertrokken de heeren naar Luzern. D'e minister denkt van middag 5 uur 48 te Den ""Haag aan te komen. Nederland word toch w a k k e r 1 Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Op het gevaar van het tractaat met België is in ,een reeks schrifturen door bevoegden gewezen. De fatale financieel©, economische en staatsrechtelijke gevolgen zijn daarin overtuigend uiteengezet. Slechts weinig verdedigers zijn opgetre den, en dan nog gereserveerd en met argumenten, die, de bezorgdheid nieet ver mochten to verminderen, laat staan op te heffen. Maar het blijft bij schrijven. De waar schuwende stemmen hebben nog te wei nig geklonken. Waar blijft 'de groote be weging tegen de dreigende ramp? Er wordt gepraat, overwogen, mis schien voorbereid. Maar de zaak is drin gend, en zoo degenen, die het gevaar zien en willen bekampen, blijven zwijgen, en. niet de natie en de volksvertegenwoordi ging wakker schudden, dan zal het gaan als in het oude Rome: terwijl de Senaat delibereerde ging Saguntum verloren. Nederland word toch wakker! U i t d e Twee d e Kamer. De Maasb- vertelt in liet Kamerover zicht van Vrijdag: De namen de Visser en van Dijk, waar van er ieder twee in de Kamer zijn, gaven nog al eens aanleiding tot ver warring. Niet onwaarschijnlijk was dit zelfs oorzaak van een klein familieta fereeltje, dat zich dan te midden van liet- geroezemoes der leden afspeelde. De oud-minister de Visser begaf zich naar zijn naamgenoot den vertegenwoor diger der sovjet-republiek om met de zen kennis te. maken, en eens te infor- meeren in hoeverre zij nog familie wa ren. Bevatten de geruchten waarheid, dan zou daarbij gebleken zijn, dat ze zelfs broerskinderen waren. De vader van den communist was drie maanden voor Lou's geboorte gestorven als arbeider aan een fabriek te Rotterdam. De familie de Vis ser had de weduwe geheel uit het oog verloren. Wat een verschil van richting bij deze twee mannen in de Kamer, als gevolg van uiieenloopende leiding en opvoeding in de jeugd. Een beeld van de stelling: „geef ons de jeugd, dan hebben wij de toe komst". N. V. „Futura". Donderdag werd te Amsterdam de vei ling gehouden der Fondsartikelen van de N- V. „Futura" te Leiden. De belangstel ling en de kooplust waren matig; hei geheele fonds, hieronder begrepen alle geheel of gedeeltelijk gereed zijnde boe ken en brochures, alsmede de copyrech- ten, voorzoover deze aan de uitgeefster behoorden, brachten ongeveer 16.000 gulden op. Allerlei. In liet begin van deze week zulleni vertegenwoordigers van de patroons- en de arbeidersorganisaties in de bouwvak ken te Amsterdam bijeenkomen, teneinde te! pogen alsnog tot overeenstemming te geraken inzake het sluiten van een col lectief contract- Zaterdag is het 10.000ste schip in 1.925 den Nieuwen Waterweg binnenge komen, n-1. het Engelsche tankstoom schip Vanduara- Z- K. H. de Prins is voornemens in het begin van deze week zich voor eenige dagen naar Zwitserland te be geven. De gemeenterekening van Den Haag over 1924 wijst een batig saldo aan op den gewonen dienst van f 8.213.735,56. Gelukkige gemeente! Naar het Centrum verneemt, zal jhr mr Ch. Ruys de Beerenbrouck, die, zooals njen weet, door het hoofdbestuur als opvolger van baron van Wijnbergen is aanbevolen, waarschijnlijk bereid worden gevonden, om althans voorloopig als voor zitter van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskicskring-organisaties op te treden. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen- Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig over winnen. Zij wekken de lever op, en wor den aanbevolen tot het genezen van gal zucht, verstopping en maagkwalen- Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen i'0.65; in apotheken en drogistzaken. (9) Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Arcfiaeologi- sche Commissie. In de Zaterdag ge houden vergadering der bovengenoemde commissie wérd advies uitgebracht om trent een aantal verzoekschriften om bouwvergunning aan de gemeentebesturen van Goes en Zoutelande- Nog werd ad vies uitgebracht aan Ged- Staten naar aanleiding van de voorgenomen verbou wing van de Kaaipoort te Aardenburg. Opgemerkt werd, dat ten onrechte in den gemeenteraad te Middelburg was medegedeeld, dat de commissie gehoord was over het thans uitgevoerd plan der nieuwe Koepoortbrug aldaar- De heer Zoetewei te Hansweert heeft dezen zomer verschillende tochten met zijn autobus naar Brussel ondernomen en kon door zijn goede kennis van de merk waardigheden aldaar uitstekend voor gids dienen voor de 20 tot 60 personen die hij medenam- Bij den twintigsten tocht heeft de heer Zoetewei een bezoek ge bracht aan burgemeester Max op het stad huis en hem daar als herinnering een schilderij, voorstellende 28 meisjes in Zeeuwsch costuum, aangeboden-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1