%o «95 Donderdag 17 September 19«5 S9e Jaargang Staten-Generaa). EEN DOORNIG PAD. Zenuw tabletten SVSijnhardt FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No, 36000. Ptrma Bijkantoor te Middelburg: F. P. DHUI J, L- Burg. Tel. no. 259 *DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b on neme n ts p rijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 P r ij s der A d v e r t e n t i n 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis. DE MILJOENEN-NOTA. Ite Miljoenen-nota doet op oen bepaald punt eenzelfde geluid liooren als de Troonrede. Zij bevestigt do mededeeling dat er in don algemeenen toestand dos lands een verbetering is ingetreden. Die jbegrooting sluit. Het in het vorige jaar met veel zorg bereikte resultaat heeft zich herhaald, en de kans dat het finan cieel herstel van blijvend en aard zal zijn, is hierdoor verbeterd. De geraamde uitgaven 583 miljoen -w'orden door de geraamde ontvangsten met '9 miljoen overtroffen. Ook zijU de tekorten van vorige jaren beduidend lager dan de ramingen ge bleken. Voor 1923 was op den gew'onen dienst een tekort geraamd van circa 50 miljoen; het bleek slechts 14 miljoen te bedragen. Ook 1924 gat op dit punt bevredigen de uitkomsten. Doch hiermede de Nota zegt het dui delijk, en helaas we gelooven het gaarne I hiermede zijn we er nog lang niet. Er moet o.a. rekening gehouden worden met de feiten, als namelijk dat do bevol king van ons land jaarlijks met honderd duizend zielen toeneemt, hetwtelk een steeds grootere uitgaaf op menig gebied medebrengt; en dat de pensioenlast met ieder jaar grootcr wordt. In 1924 ver meerderde hij met 4 miljoen, in 1925 met 5 miljoen; in 1926 zal hij een stijging van 6 miljoen vertoonen. Hier komt bij do enorme stijging in de uitgaven voor Arbeid, gevolg van do hervatte storting in het Invaliditeits- en Ouderdomsfonds, welke dit jaar nage laten kon worden, doch die thans onher roepelijk moet geschieden, wil men niet in 1927 voor het geval komen te staan, dat deze storting dan ten volle moet geschieden, namelijk 17,6 miljoen. Thans komt slechts ongeveer de helft op de bcgrooting voor. Bovendien moet er rekening mee ge houden worden dat de scheidinglijn tus- schen geWone en buitengewone uitgaven de laatste jaren niet juist getrokken werd, en het tijd wordt deze onderscheiding juister dan te voren in het oog te vatten. Daardoor zullen van lieverlee onder de gewone uitgaven posten moeten gebracht Worden, die te voren onder de buitenge wone voorkwamen. Alleen die uitgaven mogen als buiten gewoon worden aangemerkt, waarvoor geleend moet worden; nu ja; maar waar tegenover inkomsten staan voldoende om van die léening af te komen. De middelen moeten aanwezig zijn om rente en aflos sing van zoodanige leening te bewerk stelligen. Dit liet in de laatste jaren te w'enschen over. Wat allicht niet anders kon, omdat wij te groot, loefden. "Doch het gevolg was dan ook dat onze schuldenlast grooter werd en wij achteruit boerden. En hieraan nu moet langzamerhand een eind komen. Eén voorbeeld. Het geraamde aandeel voor de kosten van afbouw1 van op stapel staande oorlogsschepen stond den laat- sten tijd steeds op buitengewoondat wil zeggen „leenen maar" doch dit be hoort onder de geWone middelen ge bracht te worden. Nu kan dit niet op eenmaal. Doch de ministers begint alvast met een post van (Uit het Engelsck.) 27.) o Als Dlotje moede wias, droeg hij haar, totdat zijin armen pijn deden, of ging onder een poort zitten, waar hij haar zorgvuldig oip zijd schoot nam, opdat do kou van den steenen drempel haar niet zou hinderen. Elk woord, dat zij sprak, en elk glimlachje op haar ge zichtje was hem dierbaar. God had hem, zooals hij meende, opgedragen het kind van een verschrikkelijk lot te redden; en van ganscher harte wijdde hij zich aan de vervulling van die taaie. Laat in den avond kwamen zij in een armoedig steegje, niet ver van de dokken, en daar Den. nog de helft van zijn geld over had, zocht hij weder een onderkomen in een slaapstee en gaf aan de vrouw' des huizes een van de wei nige stuivers, om Dot's gezichtje en hand jes te w'asschen. Den volgenden morgen w'as het Zon dag. Vroegtijdig verliet hij het volle huis, hoewel hij niet van plan was werk te zoeken, want men had hem in het her stellingsoord geleerd, dat hij op Zondag anderhalf miljoen voor dezen ;ifbouw' op de gewone uitgaven to brengen. Voor een volgende begrooting kan men dan weer verder Azien. Ditzelfde geldt ook van verschillende W aterstaatswerken. Daarbij 'klemt ook de eisch dat de gewone uitgaven tot een zoodanig peil moeten worden teruggebracht, dat de tot dekking dier uitgaven noodige belastingen de kapitaalvorming naar de behoeften van een in 'aantal regelmatig; toenemend volk 'friet 'belemmeren. Een vereischte, Waaraan inderdaad niet valt te onikomen. Ook met de Zuiderzeewerken zal meer spoed w'orden betracht. Dit alles te ,zaam genomen Is vol doende om te doen zien, dat men met het sluitend .maken van deze begrooting er nog niet is; en dat ook in de toe komst met dezelfde zorg cn met hetzelfde overleg zal moeten gerekend Worden om ook volgende begrootingen sluitend te krijgen. Edoch, dit is alvast gewonnen: do begiooting rust op een hechte basis. Natuurlijk rijst nu de vraag: zal er ook eenige verlichting nu reeds van den belastingdruk mogen verwacht w'orden Zooals men Jree't zal de opbrengst van de weelde (verlerings) belasting moeten dienen _pm te komen tot verlaging van inkomsten-, verdedigings- en successie belasting. Doch daar deze er nog niet' is>, zal van bedoelde vermindering in 1926 niet veel komen. Toch stelt de mi nister, zich voor de verdedigingsbelas ting II, die ten bate van het Leening- fonds 1914 wordt geheven, het volgend jaar geheel af te schaffen, hetgeen aan de gezamenlijke belastingschuldigen een voordeeltje bezorgt van ruim 26 miljoen. Een bedrag, dat na zal moeten gevonden worden uit het overschot van bedoeld 'Leeningfonds, hetwelk voor 1926 op ruim 20 miljoen wordt geraamd, alsmede uit een surplus, door de Commissie-Van Vuu- ren becijferd bij een effenmaking der uit gaven voor de Staatsschuld. Voorloopig dit kleine voordeeltje. Men .spanne zijn verwachting op nog taeer voordeeltjes, althans in den eer sten tjjd, niet te hoog. Dit is d.e wa.ar- sehuwing, die zich tusschen de regels der Miljoenen-nota door laat lezen. Voor zichtig en) o zoo geleidelijk schrijdt echter de .minister vofrrt naar de betere toe komst, die echter nog.niet gloort- Daar toe is de financiëele toestand, in welken wij leven', nog te ongezond- De Troonrede gewaagde deze week van voorgenomen „vereenvoudiging van den 'Staatsdienst, waar mogelijk inkrimping van Staatsbemoeiing en betrachting van de uiterste soberheid in het beheer der publieke middelen". Hier is sprake van: drie monsters, die aangegrepen, zoo mo gelijk geveld behooren te worden. Doch wanneer dat wezen zal! En of minister Colijn de Hercules zal zijn die dezen Augias-stal ruimen zal! Laat ons hopen. Maar noodig is het zeer zeker. En als 't kan vlug. Eerste Kanier. In de zitting der EJerste Kamer van gisteren werd dhr Hermans (soc. dem.) als lid geïnstalleerd en deelde de voor zitter mede, dat dhr de Waal Malefijt ont slag had genomen als lid der Kamer. niet w'erken moest; en hij was vast besloten, God's geboden, voor zoover hij', ze kende, getrouw te onderhouden. Maar hij had slechts zeven stuivers over, en als hij er den geheelen dag niets bij ver diende, "had hij slechts de keus tusschen hongerlijden of den volgenden nacht ip de open lucht 'door te brengen. Hij kon geen voedsel krijgen en genoeg overhou den voor een onderkomen tegen den nacht. Als hij alleen Was geweest, zou niets hem hebben verhinderd zijn kna- genden honger te stillen, maar nu moest hij ook om Dlotje denken. Het W'as be paald onmogelijk, dat zij bestand zou zijin tegen de koude van een Maartschen nacht, in de open lucht doorgebracht. Hij kocht .een broodje van een stuiver en vraagde een dropje melk voor haar van een goedhartige vrouw, die een "klein Winkeltje hield op den hoek van een straat en hem nog een paar oude korsten gaf, die begonnen te beschimmelen. Don smulde er aan op de eerste leege stoep, waar zij aan kwamen. Hij gevoelde, dat hij dien ganschen dag geen eten meer noodig zou hebben, en als hij Dlotje maar te vreden kon stellen, zou hij dien nacht nog het logies voor Jhen kunnen betalen. En nu zijn voornaamste bezorgdheid uit den weg geruimd was, kon hij eens D'e voorzitter merkte op, dat met den heer Malefijt, die sinds 1917 zitting in deze Kamer had, een verdienstelijk lid de Kamer verlaat. We zullen hem, aldus spr. voortaan missen, in het bijzonder wanneer Indische aangelegenheden aan de orde zijn. Nadat enkele aftredende leden van di verse commissies herbenoemd waren, ging do Kamer in de afdeelingen in verband met het ontwerp-adros van antwoord op dei Troonrede. Tweede Kamer. Ilicr waren gisteren in verband met do installatie-plechtigheid alle 100 le den present. Dat is in geen jaren voor gekomen. D© 'R.K. Voikspartijman Arls heeft een plaats gekregen naast den S.Dl. A.P.er v.d. Bet'gh. Du geheet© linkerzij de, met uitzondering van de drie Vrijt heidbbondors Dircssellmvs. Droeg'rover Fortuyn, Ridder van Rappard, den VrijV- D'C-m. Ebels cn don Plattelander .Braai had bezwaar tegen den eed en legde de beloften af. Vóór de belediging had nog, een dis cussie plaats ovei den heer Blaat. De heer Albarda vroeg de aandacht voor wat geschreven is in „Het Volk" van 10 Juli, volgens hetwelk candidate» va.n den Plattelandersbond geld moeten geven voor een plaats op de candidaten- lij'st cn' do. belofte moeten doen, f 500 te storten in de kas van den Bond als zo waren gekozen. Men moet aannemen dat als een dergelijke daad is begaan jegens de niet gekozen candidaten, dit ook wol het geval zal zijn mot hot gekozen eersto lid der candidajcnlijst den hoer Rraat. Zijn de berichten juist dan zou de heer Braat den zuiveringseed niet mogen af leggen. Dhr Ketelaar merkte op, dat liet af leggen van den zuiveringpeed eten per soonlijke zaak is .Hoeft oen lid in strijd ermede gehandeld, en legt hij toch den eed of do belofte af, dan kan na oen klacht bij de Justitie een vervolging we gens meineed worden ingesteld, wanneer de beschuldiging ton minste waar kan worden gemaakt. De heer Braat verklaarde hierop, dat do mededeelingen in „Het Volk" onjuist zijin, er aan toevoegende, dat men in het algemeen niet veel w'aarde dient te hech ten aan de berichten in clat blad. De heer Duys: Abonneer je op „De Plattelander'(Gelach. De heer Albarda betreurde hiet dat de 'Kamer niet de middelen bezit 'om een onderzoek in te stellen naar het bew'uste geval. De heer Braatroept uit„Onderzoek' liever het vuile geschrijf van den heer IJzerman 1" D'e heer Albarda zeide zich bij het rapport der commissie w'el te moeten neerleggen. Na de beëediging; volgde het opmaken der nominatie voor het voorzitterschap. Oud-Minister Ruys de' Beerenbrouck werd eerste candidaat, oud-minister dr de Vis ser tweede en de heer Schaper derde candidaat. Opmerkelijk is, dat de heer Ruys de Beerenbrouck niet bij eerste stemming tot eerste candidaat gekozen werd. Dr de Vis- ver bekwam nl. 13 en de heer Schaper 22, enkele anderen nog eenige stemmen en de heer Ruys 43 st. Zat hier eenig anti-papisme en vrees voor de heeren Lingbeek c.s. in den weg? En had deze zaak niet door onderling olverleg tusschen de drie regecringspartijien geregeld kun nen worden? ernstig aan juffrouw Clack denken. Dlotje sprong om hem heen, de stoepen op en af, in het straatje waar zij ontbeten had den, en op het oogenblik Was er niets dreigends Waarover hij zijn gedachten be hoefde te laten gaan. Hoe goed was juf frouw Clack voor hem geweest. Hij dacht aan zijn donkere slaapplaats en de oude harde matras Waarop hij placht te rus ten, met een krampachtig gevoel in zijn keel. En dan den vriendelijken haard van juffrouw Clack, waarbij hij zoo menigen rustigen avond had doorgebracht, dikwijls zonder een woord te spieken, maar Waar hij met verbazing haai- ernstig gelaat placht gade te slaan, terwijl zij zat te lezen, of haar rekening op te maken en 'haar geld te tellen. W;at een knappe, kundige, verstandige vrouw was zijl toch. En altoos zoo goed voor hem! Was het Waarlijk slechts twee dagen ge leden, dat hiji de menschen in het her stellingsoord had vaarw'eg gezegd en vol vroolijkheid. en blijde hoop naar Londen Was teruggespoord? Gedurende al den tijd, dien hij aan de zeekust had door gebracht, had hij allerlei vreemde dingen en belangrijke vragen trachten te ont houden om haar mede te doelen. Zijin onderwijzers daar haddén hem zulke won dervolle verhalen gedaan, omtrent God Zenuwstillendzenuwsterkend. Buisje 75 ct. Caillaux naar Amerika. Caillaux en de Franscho delegatie van deskundigen zijn te Havre scheep ge gaan aan boord van de „Paris' 'naar New- York. Alvorens te vertrekken verklaar de Caillaux aan de Journalisten Ik vertrok niet naar Amerika met de bedoeling om aan de Amerikanen de wel bekende frase te herhalen: Frankrijk ver loochent zijn schulden niet. Ik ga om hun te zeggen, dat Frankrijk tot een regeling bereid is- Ik ben overtuigd, dat de Amerikanen genoeg onze vrienden en genoeg zakenrnenschen zijn om een bil lijke regeling te aanvaarden. De strijd in Marokko. In een telegram uit Tangter aan de „Ti mes" Wordt melding gemaakt van de moeilijkheden, waarin zich de bij Mora Nuovo in de Alhucemasbaai gelande Spaansclio troepen bevinden. Vier lichter- schepen zijn door jtiet storniwteef ernstte beschadigd, terwijl de transport- en an dere schepen door de Riffbatterijen ge dwongen worden weder zich buiten schot te stellen, tengevolge waarvan het zeer moeilijk is, om voorraden te landen. De optimistische stemming bij het slagen van de landing heeft dan ook voor be zorgdheid plaats gemaakt, cn het vraagi- stuk van de voorziening der troepten met water, levensmiddelen en oorlogs materiaal is thans zeer ernstig geworden. Uit Fez yv'ordt aan do „Daily Express" gemeld, dat de 2500 M. hooge Bibanoberg die sedert het begin van het offensief herhaaldelijk van bezitter is verwisseld, thans Weer door de Rifftroepen ver overd is. Later wordt Weer gemeld: Een particulier bericht uit Rabat meldt, dat het Bibanegebergte gistermorgen na hardnekkige gevechten weer door de Franschen heroverd is. De infanterie kon eerst na een urenlange beschieting door do artillerie tot den aanval overgaan. De Rifftroepen hebben zich ten Noorden van het Bibanegebergte teruggetrokken. De Zeeliedenstaking. Volgens de .„Daily Mail" bedraagt bet aantal Engelsche schepen, die door de staking in Australië, "NieuW-Zeeland en Z.uid-Afrika worden opgehouden, 73 met een totalen inhoud van 750.000 ton. D'e toestand is voor de reederijen thans zoo geworden, dat zij er aan denken, een deel der lijnen op Autralië, Nieuw^Zeeland. en Zuid-Afrika buiten bedrijf te stellen. Do financieel© verliezen tengevolge van de staking gedurende de vier laatste weken zijn zeer ernstig. Bnvendien trachten bui- tenlandsche scheepvaartmaatsehapp'ijlen) van den toestand gebruik te maken, om passagiers en lading te verkrijigen, die anders door Engelsche schepen, overge bracht zouden worden. Relletjes te Den Haan-aan-Zee. Te Den Haan-aan-Zee, het Wiest-Vlaam- sche badplaatsje, waar onlangs eenige Vlaamsche padvinders door franskiljon- sche badgasten werden aangevallen, heeft een groep van Vlaamsche nationalisten uit de kuststreek een „herslelbetooging" —BHUIWI nriaMBW—w———ui en Jezus Christus, waarnaar hij gaarne placht te luisteren, maar die hij' toch niet ten volle kon gelooven, voordat hij' ge hoord had, Wat juffrouw Clack daarvan zeide. Het was vreemd, dat zij hem nooit dat goede nieuws zou verteld heb ben, vervat in de woorden, die hij van buiten geleerd had: „Alzoo lief heeft God de Wereld gehad, dat hij zijn eenig geboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet ver- derve, maar Tiet eeuwige leven hebbe." Juffrouw Clack wist wel van Jezus Chris tus; zij had Zijn naam genoemd tegen den ouden Lister, toen die lag te sterven, en zij zou hem in geen enkel opzicht be driegen. De w'oorden klonken wiel heel plechtig en mooi, maar hoe kon hiji te weten komen of ze waar waren, nu juf frouw Clack dood was? Don bedekte zijn gelaat met de han den, om de tranen te verbergen, die hem langs de wangen liepen.' Maar dit Was voor Dotje een teeken, dat hiji kie keboe verlangde te spelen; zij klapte in haar kleine handjes, trok hem aan zijd goed, en lachte zoo vroólijk, dat hij wel genoodzaakt Was, de vingers van voor zijin bedroefd gelaat te laten zakken en met haar te spelen. Maar zijin hart was bezwaard, niettegenstaande het spel en gehouden. Met de Vlaamsche leeuwen vlag voorop trokken zij ruim eon. uur lang onder liet zingen van Vlaamsche liederen door de straten van Den Haan, zonder dat zich de minste tegcnbeloo- ging voordeed. Na afloop der betooging werden echter een tiental jongelingen die op den zeedijk Wandelden, door de zelfde franskiljons, die ook de padvinders hadden lastig gevallen, aangevallen. De Vlamingen lieten zich echter niet onbe tuigd en het. w'as eerst na eo.n heftige kloppartij! dat de partijen zich terugtrok ken. i De graaninzameling in Rusland. Naar uit berichten in de Russische peis valt op te maken, hoeft do graan inzameling in Rusland tot nog toe oen vrij ongunstig verloop. Verschillende oor zaken zijn daarvoor aan te geven. In de eerste plaats heeft de ongunstig© weersgesteldheid het binnenhalen van den oogst vertraagd en belemmert zij thans het vervoer en den verkoop van het graan. Daarnevens echter vormen organi satorische gebreken een belangrijken fac tor. Do verschillende organisaties, die bij de graaninzameling betrokken zijn, con curreerden om. het hardst met elkaar, waardoor op de binnenlandsche graan markt een Ware chaos ontstaat. Boven dien doen zich herhaaldelijk praktijken voor, die w'einig in staat zijn den boeren vertrouwen in de officieelo instellingen in te boezemen .integendeel, hen er van weerhouden hun graan aan de markt te brengen. Nog in een ander opzicht moet van gebrekkige regeling Worden gesproken. Do Sovjet-regeering, die heeft uitgerekend, dat er van den "huidigen oogst een hoe veelheid van 10 millioen poed zal kunnen worden uitgevoerd, streeft er naar deze hoeveelheid zoo 'spoedig mogelijk op de markt te werpen. Met koortsachtigen ijlver wordt daarom, zoowel te St. Petersburg als in de Oostzoe-havens, graan voor het buitenland ingeladen, met het gevolg', dat in verschillende binnenlandsche centra o.m. te Moskou niet voldoende graan voor voorziening in de dagelijksehe behoefte beschikbaar is. Eerst de iaatste dagen zijn, blijkens de bladen, maatregec len genomen om verbetering in dezen toestand te brengen. Communisten gearresteerd. Volgens de „Epoca" 'heeft de politie te Parma (Italië) en in omliggende plaat sen talrijke huiszoekingen uitgevoerd in communistische kringen. Er waren 109 personen, o.w'. 2 vrouwen gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Uit IVJessina Wordt gemeld, dat daar in 'den afgeloopen nacht een groot aan tal communisten gearresteerd is o.a. de vroegere afgevaardigde en oud-burge meester van Boulogna Gnusi. Bij een huiszoeking zijn ruim 300 K.G. commu nistische brochures en talrijke circulaires va.n de communistische internationale in beslag genomen. De huiszoekingen wor den voortgezet. Korte berichten. Naar verluidt is het zeer waar schijnlijk, dat het vraagstuk der grens regeling van Mosoel aan het interna tionale gerechtshof te 's-Gravenhage zal worden voorgelegd. De Duitsche bladen vernemen, dat de sovjetregeering voornemens is een 'deel der Russische vloot van Kroonstad naar de Zwarte Zee) te verplaatsen'. Sedert eenige dagen staken te Ber lijn de vrachtrijders, die het meel van de .pret van Dotje. O hoe goed w'aS juf frouw Clack voor hem geweest; en nu was zijl dood. „Wat scheelt er aan, jongen?" vraag de een politie-agent, die voorbij dren telde en staan bleef om naar Don's treurige pogingen tot spelen te kijken. „Niets, mijlnheer!" riep 'hij uit, ver! schrikt opspringend en Dotje op zijn arm nemend. „Je zusje, niet waar? vraagde de agent los'weg. „Ze is mijii kleine meid," antwoordde hij snel. „Zij en ik hooren aan niemand: toe. Ik ben al Wat zij heeft, en zij is al w'at ik Jieb." „Best, mijn jongen", zeide de agent, langzaam voortwandelend, terwijl Don hem met een kloppend hart en van top tot teen bevend, nakeek. Hij Was nog niet zoo sterk als een paard, hoelwel liij veertien dagen aan het strand had doorgebracht. Zoodra de gevreesde agent uit het gezicht was, kroop, "hij weg in een nog armoediger straatje en een nog meer afgelegen hoekje. De kerkklokken begonnen nu van den eenen toren na den anderen te luiden en klonken hem wel luidend in do ooren. i (Tfordt vsrrolgld.) j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1