p- Kerknieuws. Onderwijs. Goes. Het muziekgezelschap Hosanna hoopt a.s. Zaterdagavond een volkscon cert te geven op de tent op de Groote Markt alhier. Aanvang 8 uur. Het pro- gramma vermeldt de volgende nos. 1. „Marche Joyeuso", pas redouble, Sam. Vlessing; 2. „La Couronne d'Or", ouverture, G. Kanht; 3. „Valse Interrom- pue", Légende, L. Montagne; 4. „Guil- iaume Teil", fantaisie sur l'opera, Ros sini. Pauze. 5. „Mazaniello" ouvert. Ph. Manternach; 6. „Des Heeren Dag", Hymne, par. C. Kreutzer; 7. „Fantaisio Ballet", L. Montagne; 8. „Die Freischütz", fan- taisie sur l'opera, Von Wieber9. „La Patrio est Sauvée", marsch R. Ephraim, arr. C. G. Govaarts. Kapelle. Met de drukte van den markt dag gistermiddag en het vreemdelingen verkeer kwam een motorrijder met een duorjjder in gedrang, bij den gevaarlijken bocht in de Weststraat (ingang Goesche straatweg). Vlak voor de autobus kwa men bestuurder en duorijider voor één der wielen van do bus te liggen, de motor in het midden. Dhr Zoeteweij, chauffeur, bleek wel zijn auto meester en kon door krachtig remmen ongelukken voorkomen. Alle hulde aan den kranigen chauffeur. Reeds zoo menig maal wezen raadsleden op het gevaarlijke van deze bocht. Maar er kwam zelfs nog geen verplaatsing van de bali's. Wel worden ze weer netjes van rijkswege geschilderd. De aanrijdin gen zijn haast ontelbaar. Rilland-Bath. Men schrijft ons: Gister avond Werd in do Ned. Herv. kerk een Jan de Rakker-avond gehouden. Voor een overvolle kerk hield Ds J. S. Hartjes een gedachtenisrede, gloedvol uitgesproken, die onder diepe stilte werd aangehoord. Als uitgangspunt diende üpenb. 2:10 slot. achtereenvolgens wterd stilgestaan bij Jan de Bakkers moeilijken strijd, lange be proeving en zegevierend einde. Mede werking was verkregen van mej. Hagen beek uit ZWolle, die aan het begin van den dienst op voortreffelijke wijze Ilil- lers „Gebet" zong en aan het slot met de aria „Lebewohl' uit Handels" „Jephta" ons den weemoed van het scheiden meesterlijk vertolkte. Diep onder <len indruk verliet de schare het kerk gebouw. Onder de aanwezigen merkten we o.a. den Burgemeester van Rilland op. Het Was een mooie en leerzame avond en er klonk wat van het oude Geuzen- enthousiasme in het Lutherlied, dat staan de door aile aanwezigen uit volle borst Werd gezongen. Ovezand. Do burgerwacht alhier hield Zaterdag een onderlinge 'wedstrijd onder de leden. De volgende prijizen en punten Werden behaald: lo prijs A. van Steenbergen met 107 punten, een wekker; 2e J. F. de Jonge, vulpenhouder 107 p.; 3e A. v. d. Velde, een paar been schachten, 107 punten, 4e M. Rijk Pz. een strijkijzer, 105 p.; 5e J. Kopmels, scheerstel, 104 p. 6e P. Daulman, waterstel, 103 p.; 7e J. Westdorp, wekkerklok 103 p.8e A. Gan seman, aardappelgriep, 102 p.; 9e M. Sommcijer, borstelstel, 102 p.10e Al. Rentmeester Jz., scheerstel, 102 p.; lie P. Rijk W,z„ tafelblad, 98 p.12e F. Koens, borstelstel, 98 p.; 13e. A. van Loenhoud, inktstol 98 p.14e C. Raas, kist sigaren 9(> p., 15e J .Maat Cz., stel tafelmessen 93 p.; 16e P. Korstanje Jz., fietspomp, 92 p.; 17o C. F. Schijf, ta bakspot, 91, 18e P. Rijk Az„ kist siga ren, 90 p.; 19e W. Rijk Az., met poedel prijs een koekmandje, 89 p.20e N. Pover, glazen bloemschaal 72 p.; 21e W. Pantns, spade, 61 p. Er was bijl den wedstrijd veel belangstelling. Domburg. In de Maandagavond gebon den Raadsvergadering, Waarin, wegens familieomstandigheden, dhr v. d. Hage afwezig was, werd de gemeentebegroo- ting voor 1926 overgelegd. Die gemeentcrekening over 1924, die Was nagezien door de heeren de Visser en Francke en in orde bevondên, werd voorloopig vastgesteld, Wat betreft den geWcmen dienst in ontvang op f48097.52 en uitgaaf op f 46042.66, dus met een goed slot van f2054.86; voor den ka- pitaaldienst w'aren deze cijfers resp. f3681.30, f 2679.20 en f 1002.10. De re kening, balans en winst en verliesreke ning van het woningbedrijf waaruit bleek dat het bedrijf een verlies van f396.31 had opgeleverd, werden evenals die van het electrisch bedrijf met een verlies van f 1751,92i/2 voorloopig vastgesteld. Aan P. Klopmeijer J.Hz. werd afschrijving van Hondenbelasting verleend over 1 kwartaal. B. en W. stelden voor geen adhaesie, te betuigen aan het adres van Zoeterwou- de inzake afschaffing Zomertijd. De hoe ren de Visser en Francke Wezen op het bezwaar voor den landbouw, vooral in September doet zich dit sterk gevoelen. De voorz. voerde daartegen aan dat een groote besparing op licht Wordt verkre gen, terwijl eveneens de volksgezondheid gebaat wordt. Met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Francke en de Visser Werd besloten geen adhaesie te betuigen. Onder verschillende voorwaarden werd dhr L. Geldof Cz. te Oostkapelle vergun ning verleend tot het geven van teeken- lessen in de O. L. school. Besloten werd tot het aangaan eener geldloening groot f54000 a 5 pet., zulks ter conversie van de thans loopendo leeningen a 6 pet.. Een subsidie Werd verleend voor het geven van onderwijis aan kinderen boven den leerplichtigen Ieeftijfd onder voorwaarde dat tenminste 12 leerlingen zich zullen aanmelden. Tegen het verleenen van deze subsidie stemden de heeren de Visser en Francke. Besloten werd tot omlegging 'der riojeering in het Karregat, noodig Wegens het' bouwen 'in die straat. Dhr de Visser wijst op bet noodzakelijke van herstel van den weg tusschon Wcstkapelle en Aagtekerke, dhr Francke vraagt inlich tingen omtrent verkoop van hakhout op dien w'eg. Burg. en AVetli. zullen een en ander onderzoeken. Geref. Kerken. Beroepen te Tzumroarum H. Stam, cand. te IJselstein; te Duurswou.de H. Steen te Zoutkamp. Kloetinge. Ds G. E. Meloen hoopt op Zondag 25 October a.s. in de namiddag godsdienstoefening van zijn gemeente af scheid te nemen wegens verkregen eme ritaat- Van de Lu ij stee. Ons kwam „De Bazuin" van 14 September 1855 in handen en wij vonden daarin een brief afgedrukt uit Holland, Ottawa, Michigan, 27 Juni 1855 „aan ds de Mocn en Gade t"; het volgende drukken wij over: Wij hebben weer onze voor j aars kerke lijke vergaderingen gehad. Wisconsin en Illinois is nu tot een afzonderlijke clas sis gevormd, en zijn nu ook vertegen woordigd geweest op de Algemeene Sy node der Gereformeerde Kerk in Noord- Amerika. Van hier zijn als afgevaardig den op de Synode geweest Ds C- v. d. Meulen en de oude vader Van de Luijster, die daar als een kostelijke antiquiteit be schouwd en bemind werd. De oude man kwam voor een paar dagen terug en was bij uitstek verheugd; hij had gelogeerd bij Professor Van Vrancken (de Synode vond plaats te New Brunswick, waar de Hoogescbool is); hij was verrast in hel midden van al die grootheid en geleerd heid te vinden dat Witsius, wCalvijn, de Erskine's, Brakel, Owen en dergelijken in zoo groote achting stonden en gelief koosde schrijvers waren. Er waren er ve len, die voor hem de zaken vertaalden, waardoor hij al wat hem op het hart lag zeggen en vragen kon- De oude vadei is verjeugdigd en verblijd over de vastq overtuiging, die hij verkregen heeft, dal de Hollandsche Kerk hier nog zoo ferm bouwt op de oude fundamenten der Re formatie, en dal haar Hoogescbool zulk de gevangenis binnen geleid. De cipier was zoo begaan met het droeve lot van dien goeden dominee, dat hij niet na laten kon met tranen in zijn oogen zijn medelijden met den gestrafte uit te spre ken. Het antwoord van den gestrafte was menigmaal: „heb geen medelijden met mij,« maar met hen, die miji hier brengen en mij daardoor aan mijn werk onttrekken". De stemming zijns harten was heel dik wijls zoo, dat hij, evenals Paulus en Silas, in den donkeren kerker Gode lofzangen zong. In enkele dorpen en buurtschappen in den omtrek van Bentlieim ging het al op dezelfde wijze. De „gendarmen" (po litieagenten) speurden heel die omgeving na, of zij zulke samenkomsten konden verhinderen of, waar ze gehouden wer den, hen die daaraan deelnamen, ten eer ste degenen die daarbij voorgingen, aan den rechter over te leveren. Tot die „beruchte" voorgangers be hoorde ook mijn grootvader. Het beroep uitoefenende van schaapherder en ijimker (bijenhouder) gaf deze werkzaamheid hem veel gelegenheid om op 't veld de waar heid te onderzoeken. Hij las dan de boe ken van degelijke Gereformeerde schrij vers, w.aarin zijn ziel zooveel genoot, maar op die wijze wist hij zich ook de waarheid zóó eigen te maken, dat. hij daarmede weer anderen kon dienen. Hij trad dus meermalen als Oefenaar op in een of ander huis of schuur, waar hij oen kleine maar aandachtige schare sticht te. Deze arbeid van den drang zijns har ten hoeft hem ook enkele malen gevange nisstraf gekost. 6 a 7 maal werd hij uit zijn stillen werkkring, uit zijn stille woon plaats, naar den nog stiller kerker ver wezen, waar hij énkele dagen moest door brengen. Herdenking Jan de Bakker te Woubrugge. Onder groote belang stelling had te Woubrugge de herdenking plaats van de ter dood brenging van Jan de Bakker den 15den September 1525, Do Woubrugschc herdenking ontleent, hare bijzondere bcteekenis hieraan, dat Jan Janszoon te Jacobswoudc, dat nu is ver dwenen, doch dat gelegen heeft in den tot de gemeente Woubrugge behoorenden een goede kweekschool is van waarheid en godzaligheid; doch de oude man was niet alleen de blijde, men was ook in New Brunswick verblijd zulk een vertegen woordiger van liet Hollandsche volk in tiet Westen te vinden, en in hem een voorbeeld van waarheidsliefde en gods vrucht te ontwaren. De oude professor Van Vrancken was 'tot tranen stortens er over geroerd, hij noodigde dan ook het gezelschap in zijn huis uit om samen God pp de knieën er voor te danken. Deze ds de Moen, zwager van de pro fessoren Brummelkamp en v. Velzen en ds v. Raalte, was gehuwd niet baronesse v. Haer- solte, en als zoodanig zwager van ds Jans, en schoonvader van wijlen de beleende predi kanten v. Dijk te Tholen en Bergsma te Zaamslag, en was destijds predikant te Den Ham. De Afscheiding in Bent- heim. Het moge in ons land ten tijde van de Afscheiding voor onze vaderen een moeilijke periode zijn geweest, in veel erger mate was dit het geval in het Graafschap Benlheim, even over de Duit- sche grens. In de „Geref. Kerkbode" voor Rotter dam (Zuid) vertelt Ds Schoemakers, zelf uit een Bentheimer geslacht, het vol gende De geloofsvervolging nam daar zulke afmetingen aan, lat meerdere personen, vooral degenen die vooraan stonden in die beweging, met korter of langer gevan genisstraf tot „reden" gebracht moesten worden. In Bentheim zelf, waar Ds Sun dag de voorganger was van de verdrukte schare, werd vooral nauw toezicht gehouden. Met arendsoogen werden de belijders des Hee ren bespied en wee, wanneer een samen komst werd ontdekt, die door meer dan 19 personen was bezocht. De namen der be zoekers werden genoteerd en de straf bleef niet uit. De voorganger van zulk een godsdienstige bijeenkomst werd in den regel gestraft met gevangenisstraf. Niet minder dan 32 a 33 keer werd D's Sundag j Vier Ambachtspolder, het eerst, nog in zijn kwaliteit van priester, het Evangelie heeft gepreekt naar den geest der Re formatie. De herdenking had ten doel de aan bieding van een gedenksteen, welke aan do kerk is aangebracht, door een comité aan do kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente. De aanbieding geschiedde bij monde van den burgemeester van Wou brugge, die daarbij een rede hield waar van de aanvang luidde: „Dat Jan Janszoon zal worden gebrant te polvre toe zulex dat aan hem geen memorie meer en zy." Dit was het vonnis, door het Hof van Holland te 's-Gravenhage den 15 Septem ber 1525 over don eeersten Noord-Neder- landschen martelaar der hervorming, Jo hannes Pistorius, geveld, een vonnis, dat ons hij het lezen nog steeds tot in het diepste van onzen ziel ontroert. Helaas, wij weten het maar al te goed, dat het word uitgesproken over den man, die in de plaats onzer inwoning pastoor is geweest in de kerk van het thans ver dwenen, maar niet vergeten dorpje Jacobs- woude: over den man, die in die kerk voor de eerste maal openlijk van den kansel af de Neye leer heeft durven prediken. En de beul van Haarlem bond den martelaar aan de paal en hing het zakje mot buskruit om zijn hals. De droge, met 'olie overgoten elzetakken, opge pookt, vlamden hoog op, het kruit ont plofte. Zoo was het einde van hem, die mot een rotsvast geloof op den brand stapel stond, in de allerlaatste minuut nog stamelend sprak: „In U Heer heb ik gehoopt en in der eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden." De gedenksteen werd aanvaard door ds Krjne, namens Kerkvoogden, met een korte rede. Op den gedenksteen, welke aan de bui tenzijde van do kerk is aangebracht en die vervaardigd is van zwart marmer, staat in witte letters gegrift: „Toegewijd aan de eerbiedige nage dachtenis van Jan de Bakker (Pistorius), geboren te Woerden in 1499, als pastoor werkzaam te Jacobswoude in 1522, om zijn trouwe belijdenis van het Evange lie van Gods genade te 's-Gravenhage verbrand den 1.5 September 1525." Hij sprack zijn broeders soo lieflick aen: „Ik gae u voren, volght ghij mij na." Zij antwoordden met gcsanglien: „Och strijdt vroom en vreest u niet: Christus sal u ontfanghon." Woubrugge (Jacobswoude) 1525 1925". - Martelaarschap. In „Oude Paden" herdenkt Dis Knap den marteldood van „Jan do Bakker" en merkt, na be knopt diens levensloop te hebben gege ven, het volgende op: Wij houden onze martelaren in eere, of schoon wij ze niet voor een soort „heili gen" aanzien, wij weten tongoed, dat zij alléén door 's Heeren genade tot trouw tot in den deod bekwaamd worden. Allo eer voor hun standvastig belijden in 't aangezicht van den dood, komt dus toe aan Hem, die hen bijstond in de ure des gevaars, en die daarmede zijn belofte ver vulde, dat zelfs de poorten der hel zijn duurgekochte gemeente niet zouden kun nen overweldigen. Bezielend is echter hel voorbeeld der martelaren Wel. Vooral in een tijd als den onze, nu het geen offer meer kost den Naam dos Heeren te belijden. I11 sommige streken moge men do geloovigen nog steeds op kleine schaal vervolgen door hen in hun brood te treffen, het leven loopt toch in ons goede land geen ge varen meer. hoogstens Wordt men een Weinig beschimpt 'en bespot. We zouden langzamerhand haast ver geten, dat het martelaarschap een wezen lijk bestanddeel van het Christendom is, een verschijnsel, dat er onlosmakelijk mede verbonden is, al treedt het niet precies voor 't voetlicht. Dat Evangelie is toch, volgens Paulus' Woord, niet naar den mensch. 'tBruischt integendeel tegen al het menschelijk denken en willen in, zoolang de genade de oogen niet opent voor de zonde, waarin wij van nature bevangen liggen. Niet naar, maar tegen den mensch is de verklaring der Heilige Schrift dat ons hart diep bedorven is en er in onze natuur geen goed woont, ja, dat zij onbekwaam tot ecnig wezenlijk goed en daarentegen geneigd tot allo kwaad is. Niet naar, doch tegen den mensch is de boodschap, dat wij ons zelf door do inspanning aller geestelijke en zedelijke krachten onmogelijk tot de hoogte van hot kindschap Gods en liet koninkrijk der hemelen kunnen opwerken. Niet naar, doch tegen den mensch is ook de verkondiging, dat de weg der zaligheid ons brengt aan den voet des kruises, waar Eén voor al do fijnen de schuld geboet en den toorn Gods over de zonde ge dragen heeft. Al Wat er leeft en streeft, denkt en zint in den natuurlijken mensch komt togon dit Evangelie in verzet. Het kan dan ook niet anders, of overal, waar het weerklinkt, komt de vijandschap op, die zich toespitst in haat, en die ten slotte niet voor vuur en zwaard terug deinst. Jezus Wist dit zóó wel, dat Hij er In zijn Evangelie niet éénmaal, doch meermalen over spreekt. Hij zegt het bijzonder scherp in 't bekende Woord, dat Hiii,niot .geko men is om den vrede, maar het zwaard te brengen. Ouders zullen tegen hun kinderen, broeders tegen zusters opstaan en ze overleveren om des geloofswil. Men zal de heiligste banden des bloeds niet ontzien, indien het er op aankomt partij tegen Christus te kiezen. En in de Bergrede gaat Hij zoover om zalig te spreken al wie om de gerechtigheid ver volgd wordt. Het martelaarschap behoort bij het Christendom. In de eerste eeuwen onzer jaartelling zijn er dan ook stroomen bloeds vergoten Jongedochters wachtten in do arena op de knieën cn met zijwaarts gestrekte armen, in het 'iyuisteeken dus, de wilde beesten af, die op ze losgelaten werden. Grijsaards, die nooit iemand leed. gedaan hadden, moesten hun geloof met den dood betalen. Ontelbaar zijn de slachtoffers, die hun ziel overgegeven hebben voor den Naam van Jezus Christus. En telkens bleek het weder, dat uit het bloed der martelaren een groote oogst opwies voor do gemeente des Heeren. Uit do tijden der Reformatie is hetzelfde bekend. Met dit verschil, dat de vervolging toen niet van de heidenen kwam, doch vaiï hen, die meenden de alleenzaligmakende kerk to vertegenwoordigen. Fel en bitter was de vijandschap. Ons eigen land heeft veel edel bloed verloren. Henderden zjjn verbrand, geworgd of in de rivieren ver dronken. De onmenschelijke wreedheid werd in dienst van do teere Godsvrucht, ja, van de handhaving der eere Gods ge steld. Jan de Bakker was slechts één üit velen, maar ook hier is 't begin 't zwaarst, en hij is dan toch de eerste of één der eersten geweest. Thans hoort men weinig van vervol gingen. Tenminste niet in ons gezegende land. Maar tegen de wederkomst van Chris tus op do wolken, zal het vuur van den haat bij vernieuwing oplaaien, het einde buigt terug naar het begin, de wereldsche machten zullen zich opmaken om het heilige Zion te vertreden en de belijdenis van 's Heeren Naam in bloed te smo ren, gij kunt het nalezen in 't laatste Bijbelboek, waarvan geen letterstip ter aarde zal vallen. Eeri gedenkdag als die van Pistorius stelt ons voor do vraag, of wij persoonlijk getrouw zouden zijn tot den dood? Me nigeen aarzelt terecht met het antwoord. Terecht, want de genade om voor Christus te sterven wordt ons ,pas geschonken wanneer wij haar noodig hebben, en 'tis dus geen wonder, indien wij die genade op dit oogenblik niet in ons zelf erkennen Thans is het de tijd van do genade om voor Hem te leven. Eéns komt do tijd van de genade 0111 voor Hem te sterven. Wel ons, indien» wij in 't eerste trouw bevon den worden. Wij zullen dan op Gods tijd de martelaarsgenade verkrijgen, en daarna de martelaarskroon Avondschool voor Nijver- h e i d s o n d e r w jj s t c Middelburg. T0f de eerste klasse kondon, na gehouden exa men, worden toegelaten A. van Aartsen, W. Beth, J. Buys, D. Cosmolly, W. Griep, C. M. Hariot, I. van Helleman, C. Huijbregse, C. de Kam, A. Kie- boom, II. A. de Kok, J. do Koning, L. Kop- pejan, K. Louws, W. Leuvens, H. Meerman, C. Meliefste, J. A. Melse, P. Melis, J. Melis, J. A. A. Mulder, A. Pauli, P. Pihl, J. p' l'loegaert, A. Roelse, G. Schipper, J. de Sclirij. ver, A. Schot, P. C. Schroevors, C. Taten- hove, M. P. Vergouwe, B. Verburg, P. de Vos, A. Vreeko, J. van der Welle, allen to Middelburg; J. Adriaanse, I. Boone, S. do Kam, F. W. van Loo, allen te Koudekerke; J, J. Beenhakker, P. van Eenennaam, J. de Hondt, allen te 0.- en W.-Souburg; I. Hago en J. Keur, beiden te N.- en St.-Joosland; J. Suurmond te Gapinge; A. Akkerdaas en C. Pattenier, beiden t.e Domburg. Geslaagd te 's-Gravenhage voor liet twöedo deel van hot notarieel staatsexamen de heer B. A. van Verre te Middelburg En voor het stuurliedcnexamen le stuurman groote stoomvaart de heeren J. H. Reijer, A. R Buys en J. van Leeuwen. Te veel onderwijzers. Dat ei een aanmerkelijk surplus aan onderwijzers is, blijkt voldoende uit het groot aantal sollici tanten in enkele vacatures. Zoo lezen wij thans dat voor de betrekking van onderwijzeres) aan do christ. school te Sibkuloo zich 200 sol licitanten hebben aangemeld. Het overgroote deel van onze lezers zal wel nooit vau dit plaatsjo hebben gehoord. Daarom zij medege deeld, dat Sibkuloo of Sibkelo een buurtschap is in de Overijseische gemeente Ambt-Har- denberg. Voor een vacature aan de openbare school te Bussum meldden zich 160 solli citanten aan. De Unie-collecte bracht op te Koudekerko (dorp) f 89.54, 't Zand f 55.671/2 en Oostburg f 110.65. Benoemd tot onderwijzeres aan de 0. L. school te St.-Annaland mej. A. IC. Evertse te Iersoke. Do benoeming geschiedde ia her stemming met mej. P. A. Snijders, die 3 stemmen erlangde tegen 4 op de benoemde uitgebracht. (M. C.j Overdracht van het rectoraat aan de Vrije Universiteit. Hedenmid dag heeft Prof. Dir L. Bouman, rector-magni- ficus der Vrije Universiteit, het rectoraat over gedragen aan Prof. Dr F. W. Grosheide. In do eerste plaats herdacht spr. wie door den dood aan de V. ontvallen zijn. Waar- deerende woorden werden gewijd aan de na gedachtenis van Prof. Zevenbergen, die een groote werkkracht hoeft ten toon gespreid en ondanks zijn zwakke gezondheid zooveel arbeid gepresteerd heeft. In de tweede plaats werd de heer van Oversteeg herdacht, die zulk een bolangrijl»- plaats in het leren van de V. U. gedurende 40 jaar heeft ingenomen. Ook werd een woord van hulde gebracht aan den om gezondheidsredenen afgetreden Directeur den heer de Waal-Malefijt. Naar aanleiding van do benoeming van Prof. Buytondijk tot Hoogleeraar in do Physiologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, stond Spr. vrij uitvoerig stil bij do medische facul teit aan de V. U. Al was de Psychiatrische- Neurologische Kliniek in gunstige omstandig heden, ook deze dreigen verloren te gaan, n-ui men door de scherpe contrölo van de Stad, met het oog op do bezuiniging, do z.g. Onderwijspatiënten dreigt te verliezen. Vervolgens wijdde Spr. eenige beschou wingen aan een eventueel op te richten wis- en natuurkundige faculteit. Het is mogelijk, dat daarvoor meer personen zouden beschik baar zjjn en de kosten zouden waarschijnlijk niet zooveel bedragen, als die van een. jne- dische faculteit. Beperkt men zich b.r. tot een opleiding tot het candidaatsoxamen, dan zou men hier van een mogelijkheid kunnen spreken. U(j werd door de locomotief e( geslingerd. In bewusteloozen to Ongelukkige naar hot Ziekenhuis waar hij aan de gevolgen is Ec,n 6 jarig jongetje te 2e F aldaar van do brug in het 'spoedig het ongeluk werd het eonigon tijd voor 111011 den Eet droge had, doch de lovensgi reeds geweken. Een 7-ji Berlicum is bij het visschen bootje geslagen en verdronken sum is bij een dronkeinansfuif den drank gestikt. Te boerenknecht door een trap gedood. Ontzettend auto Brussel wordt gemeldEen eon muur, tengevolge waarvi reservoir ontplofte. Van do 5 do auto zaten, zijn er 3 terwijl de 2 anderen zwaar 0 ixlc hoofd bom I-jarig Boel va Ongelukkon. Toen een schilder te Assendelft aan het schilderen was kwam zijn pink in aanraking met den dyaad van het hoogspanningsnet, waardoor een stroom, van 10.000 volt door het lichaam kwam. Hiji ,was direct dood. Te Bennekom is Maandagavond een 6-jarig zoontje van hot hoofd der bij zondere school aldaar, bij het spelen onder don goederentrein geraakt. Het kind werden beide beentjes onder de knie verbrijzeld en is aan de gevolgen overleden. Gisteren is te Leiden een schilder, die op oea uit- schuifbare ladder stond, ten einde een reclame lichtbak aan een koffiehuis te bevestigen, van 8 meter hoogte op de straat gevallen. Hij is met een schedelbreuk naar het gast huis vervoerd. Te Breda is een motor rijder in aanrijding gekomen met een fietser. De eerste werd van zijn rijwiel geslingerd en met een schedelbreuk naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De fiet ser kwam met den schrik vrij. Te Alphari a. d. Rijn is in een sloot drijvend gevonden het lijk van een ongeveer 40-jarig man, ver moedelijk een zwerver. Waarschijnlijk is liij tengevolge van drankmisbruik to water ge raakt; een flesch brandspiritus werd op hem I gevonden. In Gronau is een 17-jarigo jongen met zijn rijwiel tegen don trein gereden. 011 aut van pe leve we Er van door. Do boek van het gomeenteslachthuis te 's W. K., is van een aan hem toe niet teruggekeerd. Na pen door afdeeling financiën, bijgestaan countant, ingesteld onderzoek is in zijn kas een tekort is, well veer geheel wordt gedekt door ten bohoevo der gemeente gestr De boekhouder-kassier is, mei den datum, waarop bij van z moeten zijn teruggekeerd, door zjjn betrekking geschorst met wedde. Een geheimzinnig) tij. I11 de Peperstraat te Ai gisterenavond tussohen twee non een hevig gevocht plaats man verscheidene messteken ii liop. Hij werd naar liet Binnc voerd. Zijn toestand was giste lijk. Meer dan 20 getuigen zijn gehoord. Uit alles blijkt, dal tere zaak is, waaromtrent ing geheimzinnigheid betrachten. Di niet onder de rubriek der v< komende vechtpartijen gerekt worden. 107 jaar. Naar uitt gemeld, is te Cummoroogunga Louisa Briggs overleden. Zij Zij was van Tasmaansche inbot doch voor zij twintig was, vt op 'het vasteland van Australi Victoria. Een vrees elij k 01 in liet dorpje Capriano (It.) Een horlogemaker was met zij kerktoren geklommen om de maken. JPer ongeluk liet de dende kaars in een hakje met OmiddcLlijk stonden vader en men. Brandende snelden zü t Toen zij beneden kwamen z Toor men hulp kon bieden wai Aanslag „op een naclht heeft men gepoogd een donderry naar Burton Port staven te laten loopen. Er was bocht een zwaar voorwerp oj Alleen de locomotief en d< liepen uit hot spoor. Eenigt gen slechts lichte kwetsurei Een woesteling. G zeerde een beschonkene de Si I Amsterdam. Zonder aanleidin| een voorbijganger toe en gaf alag voor het hoofd. Als een hij over de N. Z. Voorburg aanbelde aan do pastorie va Nauwelijks was de deur opi man smeet de portierstor o de eetkamer en begon alles kwam stuk te smijten. Juist litie van do motorbrigado sn met behulp van inmiddels ten tie werd de woestaard be( het politiebureau overgebracl Te veel water e wind. Tengevolge van der val der laatste weken, dool z «neerpolder te Aalsmeer he men het water niet meest waardoor verscheidene stukk dorgeloopen. De bemaling go windmolen, die door gebrek wind niet of bijna niet ka de rozenkweekerijen ondervir van het hooge water. Het polder moet thans voornorm grootste brandspuiten van d eenige dagen te huren, or polder leeg te pompen. Het laatst van de vorige week water, dat do eendon tusschi *an het zwemmen waren Malversaties. Na neemt, heeft het 'hoofdbesti derlandschen Graphischen B C. C. geschorst als gesala in verband mot ontdekte in het financieel beheer. SeiJ ia de verdachte spoorloos 1 Brutale aanran nacht heeft te Putte een brr gehad. M. Verschooren ree zijn woonplaats, toen op k< zijn woning drio individuen li messen dreigend, hem sorr heele bezit af te staan. Ve beurs met belangrijken inhor dieten verdwenen. Een zakkonroll aanwijzing van een burger tend op de Neude te gehouden, die volgons Zaterdagsche markt naio had ontrold. Bij 'het bezit to zijn beurs te hebben Politie was dene hulp moest tweede persoon, word Utre< de een da onders van 1 wegge wo r; medegedeeld, hebben des ir

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2