ÖEEUl iedingen F# Ml KapeliT So 993 Dinsdag 15 September 1995 39e Jaargang K WIJK SAG) Kapelle. 't ia di Buitenland. STEW* sltjes Bouwiani er. n°- 7 jaar, id te pachten iteit Am. Grenen .inlijsten rs te koops zen te koop, ar soiled gebouwd rwoonhuis, gevraagd» MEISJE an, Schuimspaa SDELBÜ^3, öOE8i toep a; er no. Goes. «aap aans}eb0(je "8ge"s misstelling. "9 t6 pachten Saai-s 1926c K (S pent.Uöi/.v Ie Kleverskerke, aan ■oischen weg. (3 gsm. g| tl daar. r,) (4 gent. 88 r te Arnemuiden, aa» naar Kleverskerke (3gem.±l24i/ip; bn Sprink te Arng. den Van Citters vrep (3 gem. 33 p°j eb Sprink ali' Itergaig. (4 gem. 83 p.t ldaar, a. d. Oostwes .(3 gem. 231'/, r,j laar, bij de hofstede ioolse Jr. (S gem. 200 r.) laar, achter 't spoor, kening van den ver- ai! jetten in te leve- 1 October 1925, ten lotaris A, DE NEE- lel burg, alwaar ver en zijn te bekomen. 7 jaren, 3. 1925; van Mej.de "WAARDEN geboren sjingen, onder Kapelle gaardslioek aan den landweg: .A. (SGesw. 19SP.) LAND. Ir dhr. Jb Nijssbn, tot 22 Sept a.s. ten itaris VAN DISSEL boden EEN WEIDE, I H.A., aan harden ier no. 55 Bureau Goes. BRAMEN. pij geleverd voor den per stuk. Bestelt DE HRQO Cz„ Koudekerks. van Kalliraai zeiii rekening. Dagelijks wei en Donderdags 'AGTER Co. :pternber. 30UW, Westkapelle- 24 Sept., bij sbosch, Koudekerks. KOOP: en nieuwen weg t# 'e bevragen bij den HARTOG te 1 ColijnqP^_ er E Telefoonstation g. v. Loon 125 s Mevr. PELbS 1 laan 48, Amsterdam Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 *DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b 0 n n e m e n l s p r i j s Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE TROONREDE. I11 uw midden, Leden der Staten - Generaal, herdenk ik met voldoening, dat er voor ons rolk in zoo menig opzicht reden tot dankbaarheid bestaat- Innige deelnfeming vervult mij met de slachtoffers van de ramp, die in de af- geloopen maand verschillende deelen van het land teisterde. Het gevoel van saam- hooriglieid, dat zich, waar het geldt ge leden verlies te lenigen, weder zoo krach tig openbaarde, stemt echter tot erken telijkheid- De toestand van land- en tuinbouw geeft in menig opzicht reden tot voldoe ning, al zijn de vooruitzichten voor de naaste toekomst niet geheel zonder scha duwen. Handel en nijverheid verkeeren nog in moeilijken toestand; in niet geringe mate is daarop van invloed de economische gesteldheid buiten onze grenspalen- Al blijven zorgen drukken, zoo kan niettemin van eenige verbetering in den algemeenen toestand des Lands worden gewaagd- Het gevaar voor de ontwrichting van den toestand van 's Lands geldmiddelen kan als afgewend worden beschouwd. In grijpende maatregelen zijn daarvoor noo- 'iig geweest. Blijft de financieele toestand zich gunstig ontwikkelen, clan zal, naast verlichting der aan de burgerij opgelegde lasten, ook verzachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen in overweging kunnen worden genomen. Zoo voor bestuur als wetgeving blijft handhaving van de Christelijke .grond slagen van ons volksleven richtsnoer. Vereenvoudiging van den Staatsdienst, waar mogelijk inkrimping van Staats bemoeiing, en betrachting van de uiterste soberheid in het beheer der publieke mid delen blijven dringend geboden. Voor zieningen, die omvangrijke geldelijke of fers van de schatkist vorderen, dienen dan ook vermeden te worden. Onze betrekkingen met de andere mo gendheden zijn van den meest vriend- schappelijken §iard- De geldelijke verhouding lusschen Rijk en Gemeenten zal worden herzien. Met volstrekte handhaving van de. grondwettelijke financieele gelijkstelling op het gebied van het Lager Onderwijs, blijft het oog gericht zoowel op het houden: van de kosten van het onderwijs binnen redelijke grenzen, als op het wegnemen van onnoodige beperkingen van de vrij heid van het onderwijs. Een voorstel zal worden gedaan tot wijziging van de rege ling van de schoolgeldheffing. hi afwachting dat de ontwikkeling van den internationalen toestand de verwe zenlijking zal toelaten van de door den Volkenbond in uitzicht gestelde alge- meene beperking van bewapening, zal reeds thans het streven er op gericht zijn om, bij "behoud eener weermacht, welke met den bestaanden internationalen toe stand rekening houdt, geleidelijk te ge raken tot verlaging van de militaire uit gaven. Maatregelen zijn in overweging tot instel ling van een departement van landsver dediging, waaraan de belangen van land en zeemacht zullen wqrden toevertrouwd, voorzoover deze laatste niet naar het de partement van Koloniën moeten overgaan- De zorg voor de groote verkeerswegen te land vordert bijzondere aandacht. Ook hieromtrent zijn voorzieningen in over weging genomen. Op sociaal terrein blijft een omzichtig beleid noodzakelijk- Geleidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn worden doorge trokken. Naarmate de economische toestanden in ons land dit mogelijk maken, zal de Arbeidswet 1919 verder behooren te worden doorgevoerd- Invoering der Ziektewet, nadat deze gewijzigd is, óók in dezen zin, dat meer ruimte wordt gelaten aan hetgeen in de maatschappij is opgekomen, is geboden. Wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract zal worden bevorderd. Ten aanzien van de volkshuisvesting zal de Regeering zich als regel beperken, lot de taak, zooals de Woningwet zich die heeft gedacht- Maatregelen tot Uitbreiding van werk gelegenheid zijn in overweging- Het beheer van 's Lands overzeesche gewesten zal worden voortgezet in een geest, welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstemming js- Om ia de toenemende behoeften van land en volk te kunnen voorzien is ruime toevloeiing van kapitaal onmisbaar. Gewaakt zal worden dat de belangen der inland sche bevolking niet door over wicht. van dat kapitaal worden benadeeld- Moge God zijn milden zegen aan Uw arbeid schenken! Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend- 5jC De natie, voorzoover zij nog in haar groote meerderheid haar Koningin eert en de majesteit van het gezag bemint, heeft met erkentelijkheid voor het ge spaarde leven harer Vorstin deze Troon rede begroet. En voorzoover zij belang stelt in de voortzetting van den sinds 1918 gevolgden koers met ingenomenheid van den inhoud van dit ook wat zijn stijl aangaat uitnemend verzorgde ma nifest kennis genomen. Reeds door zijn aanhef trekt dit staats stuk aan, waar het begint met de betui ging van innig gevoeld leed der Koningin over de ramp die een deel Harer onder danen heeft getroffen. Verder staat deze troonrede in het tee- ken van haar nog steeds drukkenden tijd, ofschoon ter andere zijde ook teeltenen, van weeropleving mochten worden vast gesteld. Met, zij 't ook gedeeld, genoegen ver nemen wij de bestatiging van het feit dat het gevaar voor ontwrichting van den toestand van 's lands geldmiddelen is af gewend, waardoor, zij het ook in de noodzakelijke windselen, het kindekever zachting van enkele maatregelen, met name aan de ambtenaren Icon worden voorgehouden. Dat de nog altijd zwakke staat der geldmiddelen nog menigen maatregel noo- dig maakt, is zeer goed te verstaan; daarom hopen wij, dat het monster der onnoodige Staatsbemoeiing in de komende periode ter dege zal worden aangespro ken. Eenigszins raar, in den zin van zeld zaam, komt tusschen de verschillende mededeelingen 'in die over de verhou ding tnet de andere mogendheden te staan. Waarom toch die niet als derde clausule in de Troonrede, boven die van den landstoestand opgenomen? Met genoegen lazen wij de paragraaf, welke op rekening van den minister van Onderwijs schijnt te moeten gesteld wor den. „De kosten van het onderwijs bin nen redelijke grenzen", ziedaar de groote sta-in-den-weg voor de bezuiniging en voor de verhoudingen van liefde en vrede, welke den voorstanders der vrije school behooren te kenmerken, aangewezen. Ook de regeling der schoolgeldheffing, in deze zelfde paragraaf in het vooruitzicht ge steld, wordt door ons met belangstelling tegemoet gezien. Niet minder treffend is de bij zondere aandacht welke aan 's Lands kolo niën gewijd wordt. Zon somwijlen met opzet Suriname niet zijn genoemd, om dat de Reigeering er te weinig raad mee weet? Het is bijna niet te denken. In ieder geval blijft zoowel onze West als onze Oost het voorwerp der bijzondere regeeringszorg; laat ons hiermee voor- loop'ig tevreden zijn. Het regeeringsprogram gewaagt voorts van velerlei wat buiten de neutrale zone ligt. Arbeidswet, Ziektewet, Collectief Ar beidscontract, Volkshuisvesting, Werkloos heidsverzekering, Werkverschaffing, het wijst alles heen naar een periode van actie, door den Minister van Arbeid in te luiden. Onderwijs en Arbeid bleken de laatste jaren de groote slokoppen in het geldelijk Staatsbeheer. D'e nieuwe titularis sen toonen bereidheid om de voetsporen hunner voorgangers te drukken, zij het evenwel met inachtneming van de beloften blijkbaar door henzelven in bovenstaande Koninklijke boodschap vastgelegd: beper king van Staatsbemoeiing en begrenzing van Onderwijskosten. Ten slotte: „zoo voor bestuur als wet geving blijft handhaving van de Christe lijke grondslagen van ons volksleven richt snoer." D'it beteekent voortzetting van de tot hiertoe gevolgde staatkunde. Dit is ver blijdend, al hadden wij, en wij voegen er bij, al had ons Christenvolk niet anders verwacht. Zoo gaat dit .nieuwe kabinet zee in. Het houde koers. 'Het worde gesterkt door döfcgebeden zijner vrienden, doer het ver trouwen der natie, door de onmisbare hulpe Gods. En bezield door de herinne ring aan Oranje's beproefde leus: Saevis tranquillus in undis. Rustig te midden der woedende baren. Rechters in het land der vrijheid. Omtrent het binnenkort te Charkof aan vangend proces tegen een groep rechter lijke ambtenaren en advocaten, beklaagd van corruptie, melden de bladen nader, dat, behalve 9 rechters en 8 advocaten, ook verschillende ondergeschikte ambte naren, klerken, enz. zullen terecht staan, in het geheel 92 personen. Bij het voor- loopig onderzoek is aan het licht geko men, op hoe buitengewoon groote schaal deze ambtenaren reeds geruimen tijd ge knoeid hebben- Bij sommige arrondisse mentsrechtbanken heeft letterlijk iedereen geknoeid: van den president af tot den jongsten griffier-klerk toe. Van één rech ter is gebleken, dat hij er een aantal agenten op nahield die zich met de be schuldigden van verschillende, misdrijven (meestal vervolgingen wegens clandestie ne jeneverstokerij, maar ook wel andere misdrijven) in verbinding stelden en de zen een matig, voorwaardelijk of wel vrij sprekend vonnis „verkochten". Verschil lende andere rechters achtten het niet be neden hun waardigheid .zelf met de ver volgden te onderhandelenVan de aldus verkregen gelden gaven de' heeren rech ters en ambtenaren zich aan diverse bui tensporigheden over. Toen de zaak ont dekt was en tot arrestatie werd overge gaan, werden drie rechters aangetroffen bij een zwelgpartij met bekende misdadi gers- Ook eenige leden der balie waren daarbij tegenwoordig- De sirijd in Marokko. Aan de „Daily Tel." wordt uit Tanger gemeld, dat het offensief van Abd-el-Krim in de buurt van Tetoean in zooverre succes lieeft gehad, dat de troepen, die voor Alhucemas en Melilla bestemd wa ren, naar Tetoean gezonden moesten worden. Het Fransche offensief over een front van 60 K.M. heeft over het algemeen suc ces gehad, zoodat de Franschen hun oude linies, die zij in Mei moesten prijsgeven, weer*bezet hebben. De toestand der Span jaarden bij Alhucemas is eehler niet be nijdenswaardig- De 'Spanjaarden hebben geen andere transportmiddelen dan dragers- Er is geen water en ook levensmiddelen ontbreken, zoodat alles per schip aangevoerd moet worden. Bij een mogelijke weersverande ring zou de toestand dns zeer bedenke lijk worden. Een ander bericht uit Madrid aan dit blad zegt, dat de Spaansche troepen bij hardnekkigen tegenstand van den vijand hun opmarsch voortzetten. Malrozenrelletjes. Naar de bladen melden, is het Zondag in een café te W-eenen tot relletjes met Fransche matrozen, van een Fransche monitor, die zich pedert eenige dagen in de Donauhaven bevindt, gekomen, daai de matrozen hun gelag niet wilden be talen. Zij beweerden, dat een franc twee schellingen waard is. Tenslotte werd de politie gehaald, die zes matrozen in hech tenis nam. Drie hunner wisten zich ech ter weer los te rukken, doch werden door voorbijgangers gegrepen. In de daar bij gevolgde worsteling werd een der ma trozen gewond- Tenslotte werd het ge- heele gezelschap naar een politiebureau gebracht, vanwaar het later door een pa trouille van 'het schip naar boord werd teruggebracht. Korte berichten. 'Henriet, communistisch Fransch Kamerlid, die in de provincie Oran tot de Arabieren toespraken gehouden had waarin tot opstand werd aangespoord, is uit krachte van een opdracht van het parket van Oran te Algiers in hechtenis genomen. Hij is in de gevangenis van Barberousse opgesloten in afwachting van zijn overbrenging naar Oran. Mac Donald heeft Vrijdag te Scar borough een lichte operatie ondergaan wegens een pijnveroorzakende verlam ming van zijn beide duimen tengevolge van gewrichtsrheumatiek, waardoor hij groote moeite had bij het schrijven. De operatie, die in minder dan een kwartier tijd verricht is, zou volkomen geslaagd zijn. In Hongarije neemt de werkloosheid af. Eind Mei waren er 34.000 werkloozen geregistreerd, eind Augustus 28.000. In eenige takken van industrie is wat ver betering gekomen; bij de textielindustrie is zelfs gebrek aan arbeiders. Overigens Is de arbeidsmarkt, nog zeer ongunstig. Na de voorbereidende en voorloo- pige oefeningen die thans plaats vinden, zullen de eerste Britsche legennanoeuvres sedert den grooten oorlog de volgende week aanvangen. De typhusgevallen in het centrum van W-estfalen schijnen toe te nemen- Uit Rheine worden weer twee nieuwe geval len gemeld, daar zijn nu al tien zieken ge storven. Te Niedermansberg zijn 3, te Plettenberg 2 en te Werl 1 geval aange geven. Opening der Staten-Generaal. Het traditioneele Oranjezonnetje ont brak waarlijk niet om luister hij te zet ten aan het jaarlijks terugkeerende feit Van de opening der Kamers door H. M. de Koningin. Het was dan ook vanmorgen druk in Residentie- Ieder jaar willen velen weer den stoet zien, waarmede H. AI. de Ko ningin zich naar het Binnenhof begeeft en vandaar terugkeert. Van middag te twaalf uur begaven de meeste leden der Staten-Generaal zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof" en kwamen in vereenigde vergadering te za- men onder leiding van den voorzitter van de Fe-rste Kamer. De Ministers en de leden van den Raad van .State vereenigden zich, des namid dags te één uur, mede in die zaal. Te kwart vóór één kwamen in liet Gebouw: de Grootmeesteres en de dienst doende Dame du Palais, de Grootofficie ren der Kroon, de Kamerheer-Ceremonie meester en acht ICamerheeren, teneinde Hare Majesteit de Koningin bij het bin nentreden der zaal voor te gaan of te volgen. Wat op straat gebeurde, had natuurlijk meer de belangstelling van het publiek. De afzetting van den weg, dien de stoet reed, geschiedde op de gewone wijze door cavalerie, infanterie en artillerie. Een compagnie, ter sterkte van 100 man, het regiment grenadiers, onder be vel van een kapitein en de Koninklijke Militaire Kapel, werd ais©erewacht op gesteld aan het Paleis der Koningin aan het Noordeinde. De eerewacht aan de Ridderzaal op het Binnenhof om bij aankomst der Ko ningin de militaire eerbewijzen te bren gen, bestond uit een compagnie van het Regiment Jagers, ter sterkte van 100 man, onder bevel van een kapitein. Het Binnenhof werd overigens afgezet door politietroepen. De minuutschoten, welke werden af gegeven van het oogenblik af, dat H. M. het Koninklijk Paleis verliet totdat zij daarin weder was teruggekeerd, werden in het Malieveld gelost uit drie vuur monden, behoorende tot de batterij der le artillerie-brigade. Te één uur precies klonk het eerste schot, ten teeken, dat de Koningin het Pa leis verliet. De stoet was als volgt sa mengesteld a. een commando cavalerie tot ope ning van den trein; b. een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; c. de opperceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespan nen, gaande een lakei naast elk portier; d. Hare Majesteit de Koningin, verge zeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, gezeten in eene statiekoets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. De chef van het Militaire Huis van II. M. de Koningin, te paard, rijdende naast de staatsiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde; en de Gou verneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijdende een weinig achter het por tier ter linkerzijde. Achter de staatsiekoets de officieren van 't Militaire Huis van II. M. de Ko ningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór; e. een commando cavalerie, tot slui ting' vair den trein. Bij vertrek van het Paleis en aankomst aan de Ridderzaal werd het Wilhelmus gespeeld. De stoet nam den volgenden weg: door de Heulstraat, door het Lange Voorhout (Schelppad), over den korten Vijverberg', naar het Binnenhof. H. M. werd aan den ingang der Ridder zaal ontvangen door eene commissie uit de vergadering, die, voorgegaan door den Kamerheer-Ceremoniemeester, de Kamer- heeren, de Grootofficieren en den Ópper- ceremoniemeester, H. M. geleidde naar de zaal, waarin de vergadering gehouden werd. Na het uitspreken der Troonrede ging II. M. weer met, denzelfden stoet en langs denzelfden weg naar het Paleis terug. Steun aan slachtoffers der mobilisatie. Men schrijft uit Opsterland: Gedep. Staten van Friesland hebben niet goed gekeurd het besluit van den raad dezer gemeente, om aan den Bond van Mobi lisatieslachtoffers een jaarlijksch subsidie te igeven, berekend naar 1 cent per in woner. Behalve de gemeente Opsterland hadden ook Franeker en Menaldumadeel een dergelijk besluit genomen, dat nu ook zeer waarschijnlijk niet goedgekeurd zal worden. Echter is een soortgelijk besluit van de gemeente Leëuwarderadeel wel goedgekeurd. De plannen van den Minister van Oorlog. Naar wij uit militaire kringen verne men, zou de nieuwe minister van oorlog met zeer ingrijpende bezuinigingsvoorstel len komen. Het zou o.a. in het voornemen liggen velschillende garnizoenen op te hef fen Behouden zouden blijven de garni zoenen: Amersfoort, Ede, Den Haag, Utrecht en Harderwijk. Volgens de nieuwe plannen zou niet meer elk regiment, maar elke brigade een sclioolcompagnie krijgen. D© voorgenomen reorganisatie zou o.a. ten gevolge hebben, dat enkele honderden officieren zouden moeten afvloeien, die gedurende een aantal jaren op wachtgeld zouden worden gesteld. (Centr.) De stormrap. In verband met de toe te kennen scha devergoedingen aan degenen, die onder de cycloonramp in Gelderland, Noord-Bra bant en Overijsel hebben geleden, heeft de „Tel." zich nog eens om nadere in formaties gewend tot dr N. M. Josephus Jitta, secretaris van het Nationaal Steun comité „Stormramp". Ten aanzien van de wijze waarop schade aan de slachtoffers zal worden vergoed', wees dr Jitta er op, dat een absolute gedragslijn nog niet is vastgesteld. „Eerst moeten wij den volledigen om vang van de schade kennen en nagaan welke schade door ieder is geleden. Wij zijn druk bezig met het berekenen van de schade en flink op weg daarmede. Wat Noord-Brabant betreft, is de schade, die daar in de geteisterde plaatsen is geleden, nagenoeg bekend, aldus verklaarde dr Jitta, doch van Gelderland nog niet. Op een desbetreffende vraag antwoord de dr Jitta, dat het njpt in de bedoeling ligt om aan allen 100 pet. der schade te vergoeden. Alles moet nauwkeurig wor den nagegaan, waarbij' ook rekening ge houden wordt met den maatschappelrjken welstand van ieder der voor schade in aanmerking komende personen. Dr Jitta meende te kunnen zeggen, dat de tot nu ontvangen som aardig de twee millioen zal benaderen. De toestand in Oost-Brabant. Men meldt uit Zeeland en Grave, dat het er daar na de felle regens desolaat uitziet. De noodwoningen leden veel van het water, de wegen zijn onbegaanbaar geworden. De opbouw vordert zeer langzaam door de slechte verbindingswegen. Nu de schade geheel opgenomen is bleek deze in Oost-Brabant omvangrijker dan in Bor- culo. De boeren uit de omgeving helpen trouw de slachtoffers, die met smart op nieuwe huisvesting wachten. Regeering en Pers. De minister-president, de heer H. Co- lijn, heeft gisterenmiddag in audiëntie ont vangen de heeren D1. Hans, voorzitter, A. Voogd, vice-voorzitter, en W. N. v. d. Hout, te zamen vormend het Dagelijksch Bestuur van den Ned. Journalisten- Kring. De minister (die zelf sinds enkele ja ren, als hoofdredacteur van „De Standaard" lid van den Kring is) besprak met genoemde heeren verschillende jour nalistieke aangelegenheden en gaf de ver zekering, dat hij, zooveel mogelijk, gaarnfr zal medewerken om inzake het regeering s- beleid alles te publiceeren, wat daarvoor geschikt is. In dit verband hebben de Kringbestuurders den minister-president gewezen op de in overleg met de vorige regeering in het .leven geroepen Publici- teitscommissie van den Kring, die door den toenmaligen ministerraad officieel er kend is. De minister heeft zich bereid verklaard, die erkenning' ook bij de nieuwe regeering aanhangig te maken. S.D'.A.P.'ers in Vorstelijk gezelschap. Gisteravond werd ter gelegenheid van de feesten te Amsterdam (650-jarig be staan der stad) een feestmaaltijd in het Koninklijk Paleis gegeven, waaraan 250 personen deelnamen. Tot de aanwezigen behoorden Prins Hendrik, vele ministers, Statenleden, Raadsleden, enz., maar onder de Staten- en Raadsleden ook de S.D'.A.P.'ers. „Nadat Z. K. H. Prins Hendrik zijn intrede had gedaan in de zaal, sprak bur gemeester de Vlugt een welkomstwoord tot de aanwezigen en eindigde dit met een dronk in te stellen op H. M. de Koningin. Hierna werd door alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen." Heusch zóó staat liet in de ^„Maas bode". S.D'.A.P.'ers drinkende op het wel zijn van II. M. de Koningin en daarna het Wilhelmus zingende! Zou 't waar zijn? ■ui Wil'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1