Uit ée Provincie. Kerknieuws. i Generaal w'erd bijgewoond door de Eerste Kamerleden Franssen, v. d. Hoeven, de Vries, Verkouteren, Haazevoet, de Vos van Steenwyk, v. d. Bergh, v. Hagell van Ampsen, Rink, de Veer, Moltmaker, Diepenhorst en van Embden en door de Tweede Kamerleden v. Gijn, de Wilde, Deckers, v. Dijk, Tilanus, Bulten, Oud, Rutgors van Rozenburg, Snoeck Hen- kemans, Krijger, Rutten, Vliegen, Mar- chant, Zijlstra en Schaper. Die voorzitter, baron van Voorst tot Voorst w'as in generaalsuniform, terwijl de leden van de bureaux der Kamers in ambtscostuum Waren. Ook de leden der commissie van in- en uitgeleide behalve mej. Meijier, die een japon van zwarte zijde droeg waren in ambts costuum. De rede van den minister wferd door de leden staande aangehoord. ft e voorzitter der Tweede Kamer. Dr A. v. Gijn, die te Waenen vertoeft de, is Vrijdagavond te 'sGravcnhage te ruggekeerd. Hij zal morgenochtend door de Ko ningin als nieuw gekozen Kamerlid wer den beöedigd, daar hij, thans, zooals ge meld, fungeerende als voorzitter der Tweede Kamer, geroepen is tot aan de benoeming van een voorzitter der Twee de Kamer voor liet nieuwe zittingjaar 19251926, de enkeie vergaderingen der Kamer te leiden, die plaats zullen heb ben „op den dag zelf na de plechtige opening van hot nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal door de Koningin en en kele dagen daarna. Aan Dir Van Gijn zal diens volgens ook de taak ten deel vallen ten zijnen over staan in een der vergaderingen den eed of de belofte te doen afleggen door de bij de jongste algemeene verkiezingen ge kozen Kamerleden. Geen tolgeld heffing. Eenige maanden geleden stelde de ge meenteraad van Zaandijk een verorde ning vast, waarbij een heffing werd in gevoerd voor het gebruik der gemeente wegen, als tegemoetkoming in de vele kosten ,die de gemeente voor wegen- onderhoud heeft moeten maken. Daar tegen, rezen toen van vele zijden bezwa ren. Thans heeft de minister van Binnen- landsche Zaken volgens de „Tel." bericht, dat de heffing de koninklijke goedkeuring niet kan erlangen. De regeering is voor nemens de invoering van oen Wegenbelas ting te bevorderen en bovendien, zoo Wordt medegedeeld eigent zich de hef fing niet voor plaatselijke regeling. Het 650-jarig bestaan van Amsterdam. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit hield het gemeentebestuur van Amsterdam Zaterdag een receptie. Alle categorieën van de bevolking van Amsterdam bleken er prijs op gesteld te hebben, hun op wachting te maken bij liet gemeentebe stuur om haar gelukwenschen aan te bieden. De raadszaal bood een feestelijken aanblik. Talloos waren de groote en fraaie bloemstukken, welke uit stad en lande wa ren gezonden ajs blijken van hulde ter begeleiding van de schriftelijke en mon delinge gelukwenschen aan de hoofdstad des lands. De Bakkerswet. Het is zeer waarschijnlijk dat in de aanstaande regeeringsperiode de wet be treffende den bakkersarbeid belangrijk zal worden gewijzigd- Katholieken ongeschikt voor doodgraver? In de gemeente Emmen, waar men voor enkele jaren geen enkelen R.-K. gemeente ambtenaar had, schrijft „De Msb.", maar waar men in de laatste jaren, naast een wegwerker en een paar sub-corresponden ten van de Arbeidsbemiddeling twee ka tholieke doodgravers heeft benoemd voor de algemeene begraafplaatsen te Erica en te Klazienaveen, kwam Donderdag in den gemeenteraad een voorstel van B. en W. om deze doodgravers vast aan te stellen met nog eenige andere functionarissen, daar bestendiging van de tijdelijke aan stelling bun niet gewenscht voorkwam. Men mocht rekenen op de instemming van de sociaal-democraten- Deze immers hadden geregeld voor vaste aanstelling van personeel, dat al eenigen tijd in tij- delijken dienst was, een lans gebroken- Nu had men echter buiten den waard dat is buiten hun anti-papisme gerekend. Namens de fractie kwam de heer Kleu- ver verklaren, dat de sociaal-democraten' tegen het voorstel zouden stemmem om dat zij van meening waren, dat katholie-, ken, die zelf niet op een openbare be graafplaats begraven wilden worden, daar geen doodgraver moeten zijn- Voor pro testanten was het stootend, dat zij door een katholiek begraven werden. Hier protesteerde de heer Ten Napel (a.-r.) tegen. Zonder onderscheid van ge loof moet iedereen benoembaar zrjn voor alle openbare betrekkingen. Ook de hee- ren Gorter (a.-r.) en Engelsman (v.-d.j wenschten volledige gelijkheid voor alle godsdienstige gezindten in dezen- Wethouder Sibon (r.-k.) zeide., dat de papenhaat hier om den hoek kwam glu ren. Men heeft in Emmen den katholie ken nog nooit recht gedaan en niet wil len doen, maar zoo brutaal als de S- D. A. P. thans komt verklaren, dat de ka tholieken zelfs geen doodgraver mogen worden, had spreker het nog zelden ge hoord. Dat de katholieken op hun eigen kerkhof een doodgraver benoemen en daarvoor een katholiek nemen, is hun zaak, daarmede heeft niemand iets te ma ken. Zij betalen dat kerkhof immers ook. Maar ook voor het openbare kerkhof be- j talen zij door belasting te betalen. Het voorstel werd aangenomen. De S. D. A. P.-fractie stemde in haar geheel te gen, drie liberalen stemden tegen omdat zij tegen vaste aanstelling waren- Het model van het nieuwe 10 guldenbiljet. Het bericht van het „Vad." als zou de dienstbode van den agent der Nederlandsche Bank te Mid delburg gediend hebben als model voor het porlret op het nieuwe bankbiljet van f 10, Wordt door de „Midd. Crt." tegen gesproken. Wel diende het kostuum van deze dienstbode als voorbeeld bij deze afbeelding, zij zelf echter niet. Het ge zicht is geheel anders. Met de Staatscrt. van 12 Sect, zijn verzonden afdrukken van de statu ten betreffende de Vereeniging tot stich ting en instandhouding van een Ghr. Bewaarschool Samuel", gevestigd te Kapelle. Geslaagd te Amsterdam voor het examen politie-diploma Alg. Ned. Poli tiebond de heer J. A. Du ine, te Melis- kerke. De „J ava". Hr. Ms. kruiser „Java" zal 17 September Van Vlissingen naar Amsterdam vertrekken en begin October de reis naar Indië aanvangen. Men meldt ons In verband met het in werkingtreden, voor Nederland van de conventie tot vereenvoudiging van de douaneformalitei ten ,is door de regeering bepaald, dat in het yervolg certificaten van oorsprong en andere dergelijke documenten, alleen door de Kamers van Koophandel zullen worden afgegeven. De bij de bedoelde conventie aange sloten landen zijn thans, behalve Neder land, ook: Denemarken, Italië, Oostenrijk, België, Engeland, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, en Perzië, terwijl Diuitschland op 30 October a.s. zal toetreden. De hoofdcommies der posterijlen en telegrafie M. W. Bos is eervol ontheven van de functie van directeur van de post en telegraafschool te 's Gravenhage, in verband met zijn benoeming tot post- en telegraafdirecteur te Middelburg. Geslaagd voor politie-diploma met aauteekening de lieeren J. Kik te Middeft burg, P. Koen te Den Haag en J. Jansen te GrijpskeTke. Middelburg. Vrijdag a.s. geeft het Mid- delburgsch Muziekkorps weder een uit voering op het Molenwater, terwijl Zon dagmorgen a.s. de laatste uitvoering in de Abdij zal plaats hebben. Goes. De broodprijs. Naar we uit goede bron vernemen, zal de broodprijs van het wit-w,aterbrood met ingang van heden met 1 cent verlaagd en dus op 21 cent per 8 ons gebracht worden. Dje prijs van half-om-hall' blijft hetzelfde, ter wijl die van het tarwebrood met 2 cent verlaagd wordt. Een en ander is moge lijk geworden door daling der meelprijzen, (Bovenstaand bericht ontleenen wij aan „Het Volk"!) Kapelle. De vereen, van Oud-leerl. van de Tuinbouweursussen kwam in vergade ring onder voorzitterschap van dhr Wl Glas bijeen. De trouw opgekonienen wer den welkom geheeten, inzonderheid dhr v. d. Plassche, Rijks Tuinbouwconsulent voor Zeeland. De wintercampagne werd besproken. Besloten werd enkele lezin gen te doen houden en cursussen te Vor men o.m. een verpakkingscursus. Een cursus voor bedrijfscontrole en een 2- jarige Tuinbouwcursüs is reeds gevormd met aanvankelijk 14 leden, als onderwij zers treden op de heeren F. P. de Graaf en W. Glas. Krabbendijke. Twee onheilen trof de Gereformeerde Kerk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag sneed iemand van de consistorie een ruit uit en lichtte in 'de kerk de offerbussen. En Zaterdag middag sloeg de bliksem in den toren en verbrijzelde wat leien en versplinterde wat houtwerk. Hoedekenskerke. Met ingang van 1 Oc tober a.s. is dhr J. P. C. de Korte alhier benoemd tot rijksambtenaar met standplaats Beek (L.) Rilland-Batti. In den nacht vau Vrij dag op Zaterdag j.l. is alhier op 4 plaat sen ingebroken, n.l. in de Ned. Herv. Kerk, in de school der Oud-Geref. ge meente, in de R. K. school aan de tweede weg, en in de Ghr. school aan den Hoofdweg. In de Kerk werd een bus opengebroken, waaruit ongeveer f5 werd gestolen. Uit de R. K. school werd uit een busje ongeveer f 2 gestolen, terwijl uit de Chr. school uit een busje ook onge veer f2 werd gestolen. Uit de Oud- Geref. school Was niets vermist, over al was blijkbaar naar geld gezocht, daar overal de kasten waren opengebroken- De buit is echter niet groot geweest. Schare. Vrijdag vergaderde de Raad. Ingekomen van H. M. de Koningin dank betuiging voor den gelukwensch tijdens haar verjaardag van burgerij en Raad dezer gemeente ontvangen; een verzoek van het bestuur der zangvereeniging al hier, tot het mogen gebruikmaken van een tweede schoollokaal. B. enW. worden gemachtigd dit te verleenen na een con ferentie met het hoofd der school. Hierna komt in behandeling vaststelling ge- meentebegrooting 1926. Dhr Karelse in formeert, of ook hier geen vervolgendep wijs zal kunnen worden verstrekt, hë meent dat het Hoofd der School hierin zijn medewerking ten volle zal geven, Die voorzitter zegt onderzoek toe. Dia commissie belast met het nazien begroo ting 1926 adviseert het salaris van secre taris en wegwerker met f 50 te verhoogen, de ,raad zal aan Ged. Staten voorstellen om het salaris van eerstgenoemde in dien zin te verhoogen. Omtrent den weg werker kunnen B. en Wi. zich met het voorstel der commissie vereenigpn met dien verstande, dat dan in het vervolg, ook mede met het oog op den slechten toestand 'der gemeentewiegen geen ver lofdagen meer zullen worden gegeven. Dhr Zoeteweij' vraagt of dau de wegwer ker zal verstoken zijn om als omroeper en lijkdienaar te fungeeren. De voorz. ant woordt, "dat Dorrepaal in die functies zal kunnen voortgaan, waarop spr. is tevre den gesteld. Sparrentak stelt voor den wegwerker 6 verlofdagen per jaar te ge ven. Rit voorstel wordt in rondvraag gebracht en verworpen met 6 tegen 1 stem, die van v. Sparrentak. De sala risverhoging van den wegwerker wordt met alg. st. aangenomen. De begrooting wordt hierna vastgesteld tot een bedrag aan inkomst en uitgaaf van f 25.449.09t/2, plaatselijke belasting f 7700, post onvoor ziene uitgaven f 697 84. Dje rekening 1924 en de begrooting 1926 van het burg. armbestuur worden goedgekeurd. De ver ordening op de heffing van leges wordt gewijzigd. B. en W.. vestigen de aandacht van den raad op den driehoek, daar deze totaal is versleten, en vragen daarbij machtiging om een nieuw'e te doen plaat sen, hetwelk met alg. stemmen wordt besloten. Hierna sluiting. Hansweerf. Het Nederlandsche zeilschip „Risico" schipper Dekker, geladen met phosphaat, van Riemen naar Dokkum, is Zaterdagmiddag op den Westberm omhoog gevaren ,,en blijven zitten. De sleepboot „Brugge" die ter hulp is gevaren, mocht het gelukken, het schip vlot te sleepen en behouden binnen te brengen- 'Wemeliiinge. Gisteren werd het met hout geladen motorschip „Verande ring", schipper Schouwenaar alhier, door het motorschip „Reserve" binnengebracht met ernstige machineschade. Het schip dreef stuurloos rond. Domburg. Vrijdagnacht is in de onbe woonde villa „Het Haventje" ingebroken Re voordeur Was met een hakmes gefor ceerd en opengebroken. 'Alle kamers zijin doorzocht, waarbij eenige zilveren voor werpen werden ontvreemd. In verband hiermede is aangehouden S., Welke dezen zomer als kok werkzaam was in een dei- hotels alhier. Nadat de ontvreemde voor werpen in beslag genomen waren en de verdachte tot bekentenis gebracht werd, is hij den officier van 'justitie te Mid delburg voorgeleid- (Zaterdagavond ont vangen- Red.) Ned- Heiw. Kerk. Bedankt voor Amsterdam (Evangelisatie benoorden het IJ) door J- C. Konings berger te Blokzijl; voor Zegveld door J. C- v. Apeldoorn te Voorthuizen; voor Sua- woude door J. E. Klomp te Oldebroek. Aangenomen (toez.) naar Tjerkgaastc.a. (Friesland) door C- Sundermeijer te Rit- them. Geref- Kerken. Beroepen te St- Laurens cand. A. Ko ning te Nieuwerbrug- Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Woerden door J. A. Rie- kel te Maarssen. Vrije Evang. Gem. Bedankt voor Oude Billzijl door J. J. v. Petegem te Hilversum. P r ed ikant s o p le iding. Ds Kersten deelt in de „Saambinder" mede, dat voor de te stichten Theologische school tot nu toe f26.256,12 ontvangen werd- Om te beginnen werd een bedrag van f 30.000 noodig geacht, zoodat dus nog een kleine f4000 ontbreekt- „Intusschen" voegt Ds Kersten hier aan toe „zijn de lessen aangevangen in een klein gehuurd zaaltje. Ach, het is er ongezellig; maar we kunnen ons er voorloopig in schikken en blijven rustig uitzien naar een eigen woning. De Heere doe het kleine stekje opwassen, opdat de vele herderlooze gemeenten spoedig de vruchten mogen plukken van dezen arbeid- Want de oogst is groot en de arbeiders zijn weinige." De heer Th. Delleman, theol. cand., die in Januari als hulpprediker te Al phen aan den Rijn zou optreden, is, op zijn verzoek, door den Kerkeraad daarvan ontheven. Hij stelt zich vanaf heden be roepbaar en zal gaarne een eventueel beroep uit de Geref. Kerken in overwe ging nemen. Zijn adres is: Muntelstraat 16, Dien Bosch. Die heer H. Hersluys, theol. cand. te Klundert, neemt ook gaarne een even tueel beroep uit de Geref. Kerken in overweging. Een merkwaardige Candi da a t. Men schrijft ons In uw! blad van Zaterdag 12 dezer meldde u dat door het provinciaal Kerk bestuur van Zeeland tot de Evangelie bediening is toegelaten de heer v. d. Staaij, candidaat der jl- Universiteit te Leiden. Dit bericht houdt veel meer in, dan menigeen vermoedt. Immers de heer v. d. Staaij is geen gewoon candidaat, maar iemand, die reeds jaren in de Evangelie bediening werkzaam was. In 1915 toch vertrok hij1 als hulppre diker bij de Indische Kerk naar Ned. Indië. Na 2 jaar moest hij om de ge zondheid van zijn vrouw Indië verlaten en nam een beroep aan naar één van de Engelsche kerken in Amerika. 'Reeds in Amerika studeerde hij bij zijn gewone predikantswerk vbor zijn doctoraal examen. Tijdens zijn verlof in 1920 in Holland beriep hem de vacante gemeente van Hoofdplaat in Zeeland (de heer v. d. Staaij is een Zeeuw, n.l. een Middelbur ger). Hij wilde toen het z.v. colloquiem doctum doen voor het Prov. Kerkbestuur in Zeeland, het examen vereischt voor predikanten werkzaam in het buitenland en over het algemeen buiten het verband der Herv. Kerk. liet Prov. Kerkbestuur van Zeeland oordeelde echter, dat. de heer v- d. Staaij die aan geen Hollandsche en althans aan geen bekende Universiteit studeerde niet tot de Evangeliebediening mocht worden toegelaten. Te Hoofdplaat beriep men toen Ds Meloen van Baarland, die hot beroep aan nam. Baarland is nog steeds na het vertrek van dezen predikant vacant. De heer v. d. Staaij, wien de be geerte naar het predikambt in de Herv. Kerk in zijn eigen vaderland te machtig werd, heeft toen (ten officieelen weg ge volgd en is .opnieuw als student begon nen, welke moeilijkheden dit voor hem als gehuwd man en vader van een gezin ook meebracht. Het is merkwaardig, dat het prov. Kerkbestuur van Zeeland thans do eer te beurt viel hem tot de Evangelie bediening toe te laten. Dit is niet op zettelijk geschied. De candidaten cler ver schillende universiteiten worden over de verschillende Prov. Kerkbesturen ter exa- mineering verdeeld. Toevallig(?) trof v. d. Staaij Zeeland. MerkwaardigWellicht, dat zijn eerste standplaats, al is het dan niet Hoofdplaat, toch een ZeeuWsche gemeente is. Er zijn er nog genoeg vacant. Voor het toelatingsexamen aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop slaagde dhr G. F. Moerdijk te Wolphaartsdijk. Tot leeraar aan do Christel. Kweek school te Leiden is benoemd de heer M. J. F. Robijns, thans leeraar aan de Handelsschool te Middelburg. Gp 17 dezer hoopt men het 5- jarig bestaan der II. H. B. S. te Oostburg feestelijk te .herdenken. -Benoemd tot onderwijzer aan de Wilhehnina,school te Vlaardingen, de heer C. Dronkers, te Kruiningen. JVIed. Pamologisohe Vereeniging. De Ned. Pom. Vereeniging, hoofdaf- deeling „Fruitteelt" der Ned. Ilcide- Maatschappi) houdt hedenavond haar al gemeene vergadering te Goes. Maar te vens werden enkele excursies in het program opgenomen, teneinde de leden, die uit verschillende streken van ons land komen, in de gelegenheid te stellen den stand van de fruitteelt op Zuid-Beve land in oogenscliouw te nemen. De mannen van de fruitcultuur op Zuid-Beveland achten het natuurlijk een eer, de gasten te ontvangen en hun de resultaten van hun intensieven arbeid te toonen. Want ons eiland mag er zijn op het gebied der fruitteelt. Aan de gegevens van den heer v. d. Plassche, rijkstuinbeuwconsulent, ontleenen wij: Volgens de Tuinbouwtelling 1912 was in Nederland 24430 H.A. voor Fruitteelt in gebruik, waarvan op Zuid-Beveland 1304.93 H.A., terwijl Limburg en Gelder land resp- 7260 H.A. en 6737 H.A. had den. De uitgestrektheid is dus niet zoo groot in verhouding tot de andere cen tra, doch een geheel anderen indruk krij gen we als we de specificatie zien van deze pijfers: Onderbeplante boomgaard. Zuij-Beveland 523.35 H.A. Gelderland 545. Limburg 62.— Niet onderbeplante boomgaard. Zuid-Beveland 871.58 H.A. Gelderland 6737- Limburg 7260- Wanneer we beschikten over de cijfers van den momenteelen toestand, dan zou nog sterker naar voren komen het in tensieve en echte fruitteeltkarakter vau de Zuid-Bevelandsche bedrijven. De gras boomgaard gaat steeds meer verdwijnen en maakt plaats voor den onder- en tus- schenbeplanten boomgaard en het is voor al de bessencultour, en de laatste jaren ook die van aardbeien en frambozen, die zich sterk heeft ontwikkeld. Dit alles was mogelijk op Zuid-Beveland, omdat door de afwezigheid van industrie en de talrijkheid der bevolking, de noodige werkkrachten voor den pluk aanwezig zijn- We zien uit onderstaande cijfers het nog steeds toenemen van de bessen- en aardbeiencultuur. Opbrengst in K.G. Kruis- Roode Zwarte Aard- bessen. bessen, bessen, beien. 1919 291452 184050 167633 25978 1920 774404? 207909 174630 39256 1921 995502 329987 260998 42'67 1922 639664 240113 194069 55943 1923 1188433 464485 210989 65795 1924 1165830 467439 335077 315807 Zooals reeds is opgemerkt geven de bovenaangehaalde cijfers der met fruit be- teelde oppervlakten piet den juisten toe stand van 't oogenblik weer- Met hoeveel ze verhoogd moeten worden is niet met zekerheid te zeggen, vermoedelijk met een 25 pet., doch een nieuwe telling zal dat moeten leeren. De uitbreiding van de fruitteelt gaat i voortdurend door en dat ze in geen vl_ ger tempo geschiedt komt door de noodl zakelijkheid den grond in eigen bezit {J moeten hebben en de grond is op Zuid.I Beveland niet alleen duur, doch ook bij.l na niet te koop. Alle grond die er in plaats als b.v. Kapelle te koop korntl wordt voor de_ fruitteelt gekocht en jJ deze gemeente is reeds meer dan de helftl van den grond in gebruik voor de inlen-l sieve fruitteelt. Hedenmiddag 12 uur kw'amen dey van buiten do provincie per trein aan I Nadat een koffiemaal was gebruikt iJ „Do Zoutkeet", werd een bezoek gJ bracht aan de Albertinahoevo aan <1<»I 's Gravenpolderschen straatweg, eigendoal van den hoer A. v. d. Have te Kapelle, groot 40 H.A. De verschillende boomgaarden werden I doorwandeld en de appels, peren, als I mede de aanplant van bessen- en fram-1 bozenstruiken, aardbeien, perziken, enz. bezien. Nu volgde een bezoek aan de boom-1 kweekerijen der fa. wed. P. de Jongt I te Goes. Die gehoele oppervlakte als boom-1 kweekerij in cultuur is thans plm. 30 H.A., I waarvan 4 II.A. te Biezelinge, 3 H.A. tel Kapelle, 1 II.A. te Zierikzec en 22 H.A. I te Goes. 'Die hoofdcultuur is: vruchtboo| men, met als nevencultuur rozen. Womj en laanboomen, haag- en boschplantsoen I Het derde bezoek gold „Zeeland'? proeftuin", in 1901 aangelegd op grond,I welwillend afgestaan door de Mij, Wilhelminapolder. Deze tuin, Waarvoor I van 1901 tot en met 1909 in totaall f9750 subsidie is verleend, dient in del eerste plaats tot demonstratie van de teelt I van vruchtboomen, teneinde aan de oir geving een voorbeeld te gteven, hoo del fruitcultuur rationeel gedreven moet wo;. den. Ook zullen hier proeven genome» I w'orden op het gebied van bessenselecttil en onderstammen. Dte mooie appel-, pe-1 ren- en pruimeiiboomen etc. Werden met belangstelling bezien. Hiermede waren de excursies voor van I daag beëindigd en werd teruggekeerd naar Goes, waar een gezamenlijke maaltijd, Werd gebruikt in hotel „Centraal". Na afloop van dezen maaltijd Ir rul algemeene vergadering plaats, waar var, wij morgen verslag hopen te geven. Ongelukken. Zaterdagmiddag wilde te Maastricht een 14 jarige jongen tusschcnl een wagen en een gemeente-autobus doorrijde»! Het rijwiel slipte en hij viel onder de bus, I welker achterwielen hem over het hoofd gin- f gen. De dood trad onmiddellijk in. T«| Deventer had een vrouw het ongeluk te val-1 len, doordat zij uitgleed over een groenten- blad. Zij kwam mot het hoofd op de straal terecht en werd in bewusleloozen toestand I opgenomen. Do spoedig ontboden geneesheer I kon slechts den dood constateeren. Een ongeveer 60-jarige man, is in de Hobbema- straat te Den Haag aangereden door eon tram wagen. Hjj werd naar het ziekenhuis gebracht met een dubbele armbreuk en een hersen schudding Ee.n juffrouw is te Rotter dam op de Willemsbrug door oen motorbus aangereden, ten gevolge waarvan zij van haar fiets viel en voor een vrachtwagen terecht kwam, waarvan haar een wiel over de beenen ging. Zij is aan die lichaamsdeelfin op verschil lende plaatsen gekneusd en naar huis gebracht. Op Staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen is de hulphouwer v. d. R. in een opbraak gevallen en gedood. Do ongelukkige was ge huwd, had geen kinderen en was 29 jaar oud. Hij was woonachtig te Heerlen. De geredd e vliegers. Het bericht, dat de kapitein en de vijf leden der bemanning van het Amerikaansche watervliegtuig, dat sedert 11 dagen vermist was, gered zijn, heeft in de Vereenigde Staten groote vreugde ver wekt Volgens, verschillende berichten kon hel gejuich in de straten van New-York worden vergeleken met het enthousiasme bij het be kend worden van het sluiten van den wapen stilstand. De geredden, die zes dagen lang alleen van regenwater hadden geleefd, dat zij in zeildoek opvingen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het eenige waarvoor zij zich inte resseerden was of hot andere watervliegtuig, dat denzelfden tocht zou maken, zijn doel bereikt had. Dit vliegtuig moest echter 390 mijlen van San Francisco landen. Dé noodlanding van de P. N. 9 was noodza' kelijk, omdat de benzine tengevolge van den krachtigen tegenwind was verbruikt. Merk waardigerwijze bleef het draadlooze ontvang toestel volkomen intact zoodat de schipbreu kelingen op de -hoogte bleven van de uit gebreide pogingen van het departement van marine om het op te sporen hetgeen hun veel moed gaf. Eenmaal zagen zjj vliegtuigen, die naar hen zochten, doch zij slaagden er niet in de aandacht op zich te vestigen. Toen zi) door den onderzeeër werden gevonden wei gerden zij hun vliegtuig te verlaten. Zij werden daarom gesleept. Bij Hawai brak do tros, waardoor zij in verband met de talrijke ko raalriffen opnieuw in levensgevaar geraakten. Niettemin bleven de schipbreukelingen aan boord van hun vliegtuig totdat de kust was bereikt De regen. De aanhoudende stortregens deden veel schade aan de te velde staande gewassen. Zoo verneemt .,raen, uit de Betuwe en uit het land van Maas en Waal, dat vooral do gemaaide haver op de akkers staat te rotten. Ook de aardappelen lijden zeer onder de vochtperiode. Een strijd tegen de ratten. Sinds eenigen tijd zoo schrijft de „Tel. wordt in de Residentie een meedoogenlooze strijd gevoerd. Een strjj-d, die reeds duizen den slachtoffers heeft moentebestuur nog .ioc minderden ijver wordl doelen den oorlog togl Raad heeft onlangs f40 000 toegestaan en gemeentelijke reiniging! dienst groote hoeveelhl v-erdclgingsmiddelen BT te trachten hiermede ten gevaar (o b v ijd n. Want een gevaar vel tigo knaagdieren zeker.l °Nict alleen een gevl zondheid, ook voor ol ongelooflijk welk een jaarlijks aanrichten. A wordt deze begroot. o| per jaar, in Engeland pond sterling en in Aj lioenen dollars. Uit eed Gem. Reinigings' on gesteld onderzoek, is gd en hinder, welke het oi| aanricht, van groote Vandaar het besluit telooze verdelging van| Reeds veel vroeger pogingen aangewend on vrijd te worden. Doch Jen bleken niet doeltrd heel teniet gedaan dool waarmede do rattel planten. Een rattencchtpaar lot een respectabele fd uitgebreid zijn. Een vd geen verdelgingsmiddel zoodat men het kwaad liet voortwoekeren. Tot voor eenige jail word samengesteld, datl besmettelijke ziekle verl .ten gronde gaan. De prd verschillende landen wc den de schitterendste Van 16529 bebouwde) steden en dorpen van dan 169.000 inwoners cl systeem op het gchee.lel gepast, van 97 pCt. dierl lale verdelging der ratll 3 pCt. der eigendommen ten werden bemerkt. G) dit middel waarvan te Kopenhagen bevindt gaan toepassen. Het heeft 't voordeel huisdieren er geen schj zooals gebleken is uit eo directeur der Rolterda K. Kuiper, ingesteld, bezwaar tegen „Ratiti grondig werkte, dat hij muizen en rattentl voldoende voedsel voor j vogels te krijgen! De Residentie is ook In de gemeente-plantsod sche Bosc.hjes, het Han binnenstad, langs do ha ratten. Zeer systematisch is piging- en ontsmettings) van den heer J. G. G. woordiger van „Ratin" Haag de rattenverdolgin Door 't personeel va iederen morgen honden van wittebrood gedrenkt] paratyphusbacillen bevatl krantenpapier, en op do| king komende plaatsen, ten vinden het zulk een lekkerste beetjes er vl een paar dagen beginnen ken, de beesten worden aangevallen door hun is zoo de rattengewoonte gezogen. Zoo gaat de bo) of zjelfs vijlde instantie De immuun gebleken I nog onthaald op het laai een voor de ratten sik| zo in 36 uren doodt, besmettingsmiddel heeft, leen de „Ratin". De red bevestigen den goedeij Ratin-sysleem. Op tal uitgeroeid. Op het landgoed Clin) Van Brienen, op „Huis reinen der Haagsche terreinen, overal waar stateerdo men tot zijn ratten zijn weg of zoo Den Haag is op weg| bevrijd te worden. De stormram; rnen: Vrijdag is men begor van drie noodwinkels op het Marktplein alhid zijn noodzakelijk gewordel perceelen voorloopig geen bouw kon worden verlee perceelen zullen waarscll achteruit moeten worden ter plaatse wegverbreedir] bouw wordt overigens n| den door het slechte De kleine klok uit denl Kerk, die op 10 August) de Markt maakte en (f zolder van -het huis van recht kwam, zal nu ge) de gemeentewerkplaats, komende gelegenheden klok is blijkens het opsl venter gegoten door Ge: met een jachttafereel v De brand stic 1n. Jn het Oosten vat ochtend om 5 uur in brand gesticht. Do politi weer spoedig ter plaats in een vertrek, dat noj was aangetast een met tras. Deze matras behc d°n inboedel van het v<

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2