Onderwijs. Uit de Proraeie. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. 1. Is het. den minister bekend, dat in specteurs der directe belastingen, althans één dier inspecteurs, gemeentebesturen,- althans één gemeentebestuur, hebben ver zocht inzending van de vanwege het ge meentebestuur bij de landbouwers huis aan huis verzamelde opgaven voor de landbouwstatistiek, ten einde daarvan ge bruik te maken bij de vaststelling van de aanslagen der landbouwers in de Rijks- i nkomstenbelasting 2. Is de minister niet van oordeel, dat door de inededeelingvan deze opgaven aan de fiscale ambtenaren, hoe belang rijk overigens voor het verkrijgen van juiste belastingaanslagen, de betrouw baarheid der landbouwstatistiek in hooge mate zal worden geschaad en waarschijn lijk voor een groot deel waardeloos zal worden? 3. Indien dit het geval is, is de minister dan bereid, met zijn ambtgenoot voor financiën te overwegen, welke maatrege len belmoren te worden genomen, ten einde dit bezwaar op te heffen? Militair Tehuis te Breda. Wij vestigen de aandacht van onze Chr. jongelieden, die dit jaar te Breda moeten opkomen, op het Chr. Militair Tehuis, Boschstraat 88, Breda. Ook dit jaar zal het Tehuisbestuur alle mogelijk^ (noeite doen, het verblijf te Breda zoo aangenaam mogelijk te maken. De sluiting der State n-G e n e r a a 1 De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zater dag 12 September a.s., des namiddags te 3 uur. De minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw is bij Kon- besluit van 15 dezer gemachtigd zich op vorengemeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal ten ein de in een vereenigde vergadering der bei de Kamers de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. Voor Pa v. d. Steur. De secretaris-penningmeester der Ver- eeniging Oost en West, tevens penning meester van het Comité tot, inzameling van gelden ten bate der Oranje-Nassau- stichting van den heer J. van der Steur, ter gelegenheid van diens GOsten verjaar dag, meldt aan het Vad-, dat dit comité zijn taak met uit- Aug. beëindigd heeft. Overgemaakt is 'n bedrag van f 9266,60, waaronder giften van de Koningin, de Koningin-Moeder en van den Prins- Enkele na uR Augustus ingekomen gif ten, zoomede die, welke alsnog dezer zijds mochten worden ontvangen, zullen worden ter hand gesteld aan de 2de pon- ningmeestcres van het permanent comité van bijstand voor genoemde stichting, mevr. de baronesse de Koek, Alexander- straat 18 te 's-Gravenhage, die zich steeds gaarne aanbevolen blijft houden voor de in ontvangstneming van meerdere giften. Uitbetaling van pensioenen en wachtgelde n. Het Departement van Financiën deelt mede, dat in liet vervolg alle pensioenen en wachtgelden ten laste van de Neder land sche Staatsbegrooting en ook die ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds per chèque zullen worden be taald. Hieronder zijn begrepen de pen sioenen van de onderwijzers, de lood sen, de mindere geëmployeerden van zee- en landmacht, de gemeente-ambtenaren, de polder- en waterschapsambtenaren en alle weduwen- en weezenpensioenen voor zoover die pensioenen .niet op de betrok ken girorekening van belanghebbenden worden bijgeschreven. Door belangheb benden, die metterwoon hier te lande gevestigd zijn, behoeft geen attestatie de vita meer worden overgelegd- Allerlei. Naar de „Resb." uit de beste bron- verneemt, zal het pasvisum met Duitsch- land binnen afzienbaren tijd worden af geschaft. Vermoedelijk zal een nieuwe re geling 1 Januari a.s. in werking treden. Aangezien de zes ministers, ,dic tot Tweede Kamerlid benoemd waren ver klaard, bun geloofsbrieven als zoodanig niet binnen den wettelijken termijn heb ben jngeleverd, worden ze geacht bun benoeming niet 'te hebben aangenomen, z-oodat thans de voorzitter van het Cen traal Stembureau opvolgers voor hen zal aanwijzen. Te Breda, Arnhem en Nijmegen zijn eervol ontslagen gehuwde ambtenaressen bij den telefoondienst weer in vasten dienst aangenomen. Bij Kon. besluit van 5 dezer is tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1925, benoemd de beer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van "die Kamer. De Ministers van Buitenlandsche Za ken van Nederland en België hebben van hun aanwezigheid in de Volkenbondsver gadering te Genève gebruik gemaakt om een onderhoud te hebben over het Ne- derlandsch-Belgisch Verdrag. D;e heeren B. Stenhuis en ir. Cra mer, die als leden van de Eerste Kamer hebben bedankt, zullen in die Kamer •worden opgevolgd door de heeren L. M. 'Hermans te Arnhem en. P. Danz te Am sterdam. Gecollecteerd voor de slachtoffers van de stormrampte Burgh f 243.58, Ouwerkerk f 301.50, Sluis f 50J, Eikerzee f222.14, IJzendijke f720.90. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rid der der Orde van Oranje-Nassau de com missaris van het loodswezen te Vlissin- gen P. J. Guttig. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 17 dezer benoemd tot eerste-luitenant bij het wapen der infanterie: de tweede luitenants I. L. Uvterschout en W. Cop- poolse, onderscheidenlijk van de school voor verlofsofficieren der infanterie en op non-activiteit- Keuringsdienst. Aan het ver slag van den Keuringsdienst van Waren in het keuringsgebied Goes over hot jaar 1924 ontleenen wij het volgende: Met de aanwezige transportmiddelen kon ook dit jaar nog grootendeels wor den volstaan. Door het veelvuldige gebruik, dat van de motoren wordt gemaakt, hebben de ze echter veel te lijden. Het bleek daarom wenschelijk, ten einde den levensduur der motoren nog wat te kunnen rekken, bet duo-rijden niet meer te doen plaats heb ben. Van een auto wordt zoo weinig moge lijk gebruik gemaakt, omdat de kosten daarvan zoo oploopen, wanneer geduren de den tocht op verschillende plaatsen geruimen tijd gewacht moet worden. Een groote verbetering voor den dienst is hot toenemende aantal autobusonder- nemingon, die steeds meer aulodiensten inleggen. Het jaar 1924 beeft zich gekenmerkt door lvet verschijnen van een reeks Ko ninklijke Besluiten, in verband met arti kels 14 en 15 der Warenwet. Door liet uitvaardigen van deze beslui ten is een aanmerkelijke verbetering ge komen in de beoordeeling van waren, ter wijl nu ook de handel weet aan welke cischen deze zich beeft to houden. Vooral met het oog op het, platteland bestaat evenwel dringende behoefte aan een algomeenen maatregel van bestuur, waarin de bereiding, verpakking of be handeling van eet- en drinkwaren wor den geregeld.. Hetzelfde geldt van een Mellcbesluit. Het aantal artikelen, d,at bi den loop van bet jaar gekeurd weid, bedroeg 182985. Hiervan werden in het laborato rium 8097 monsters onderzocht. Het aantal winkel-, bakkerij- en visch- inspecties beliep 8323; het aantal artike len, dat daarbij aan keuring werd onder worpen, bedroeg 174888, waarbij 574 par tijen ter plaatse moesten worden afge keurd- Tengevolge van de onderzoekingen in het laboratorium werden, behalve 1230 mondelinge waarschuwingen en voorlich tingen, 311 schriftelijke waarschuwingen verzonden en moesten 92 partijen in be slag genomen worden of aan de con sumptie worden onttrokken. In den loop van het jaar werden 91 processen-verbaal opgemaakt. Het bedrag der boeten, waartoe de overtreders wer den veroordeeld, beliep f 5476,50. Volle melk. In bef laboratorium werden onderzocht 5644 monsters melk. Daarvan waren ondeugdelijk van sa menstelling tengevolge van watertoevoe ging 89 en ondeugdelijk van toestand door aanwezigheid van vuil 330 mon sters. Een vetgehalte van minder dan 2,75 pet. werd vastgesteld bij 782 monsters, terwijl 535 een gehalte aan vetvrije droge stof hadden van minder dan 7,95 pet. De reinheid van de melk verbeterde weer iets, maar laat nog veel te wenschen over. Be oorzaak moet wel hierin ge zocht. worden, dat aan het melkbedrijf, 'dat over het algemeen slechts een bij- bedrijf is, weinig zorg wordt besteed. Toen bij herhaling bleek, dat 'het ze ven van de melk op de meest primitieve wijze geschiedde, is door een van de keurmeesters bij wijze van proef begon nen met het demonstreeren van een een voudige wattenzeef- Gezien do verkregen resultaten, mag aangenomen worden, dal in den loop van bet volgend jaar een aanmerkelijke verbetering in de reinheid van de melk zal komen. Wat de melk met een vetgehalte la ger dan 2,75 pet. betreft, is geen verbe tering, integendeel zelfs een kleine ach teruitgang te bespeuren. Ook dit vindt zijn verklaring in de weinige zorg, die over het algemeen aan het vee besteed wordt en wel in de eerste plaats aan het zeer ongeregelde melken, vooral gedu rende de zomermaanden, waardoor de melktijden zeer .ongelijk zijn,1 verder aan het voorkomen van zeer veel kleine be drijfjes, met één of twee koeien. Een andere factor, die in sommige ge deelten van de provincie ook van veel invloed is, is de gewoonte om gedurende de geheele lactatieperiode driemaal per dag te melken, waardoor de morgenmelk gewoonlijk een zeer laag vetgehalte heeft- Overwogen is do wensclielijkheid pm aan te dringen op tweemaal melken per dag. In overleg met den Rijkszuivelcon- sulent is hierop evenwel niet ingegaan, omdat in Zeeland goede melkers(sters) zeer schaarsch zijn en door het drie keer per dag melken de kans op het ontstaan van uiorgebreken aanmerkelijk verminderd wordt. Melk van uierziek vee werd in den loop van het jaar niet aangetroffen. Een paar maal werd melk van zeer afwijkende sa menstelling bemonsterd- Het eene geval betrof mengmelk, af komstig van een stal van drie koeien, welke in alle opzichten aanwijzing gaf op watertoevoeging. Een stalmonster in verband daarmede genomen, kwam echter in samenstelling geheel overeen met de melk zooals die verkocht werd- Bovendien deed zich bet eigenaardige verschijnsel voor, dat niet alleen de mengmelk, maar ook de melk van elke koe afzonderlijk die afwijking vertoonde. Op grond daarvan is toen een uitgebreid onderzoek t,er plaatse ingesteld naar het vee, het voedsel, .enz., waarbij werd vast gesteld, dat de oorzaak moest gezocht worden in ondervoeding van het vee, dat door den boer gedwongen werd zeer schimmelig katoenpittenmeel te eten. Nadat voorgeschreven was welk enlioe- veel voedsel de beesten per dag moest gegeven worden, trad langzamerhand ver betering in. Het vérvalschen der melk met water wordt steeds minder, men probeerde het nu evenwel langs een anderen weg, n.l. door ontrooming of vermenging met on- dermelk. Tegen een 8-tal van deze ver- valschers werd proces-verbaal opge maakt. In één geval bedroeg de toevoe ging van ondermelk niet "minder dan 45 pet. (Wordt vervolgd.) Goes. De harmonie „Euphonia" hoopt bij gunstig weder a.s. Vrijdag 11 Sept. des avonds te 81/2 uur een volkscon cert te geven op de tent op de Groote Markt, waarvan het programma zal lui den: 1. Yers la lumiére, Marche, Blan kenburg; 2, Ouverture: „Elisabeth", V. Turine; 3. „Rachel" Grande Valse, L. Langlois; 4. Fantaisie Romantique, L. L. Montagne5. „Hoch Heidecksburg" Marsch, R. Herzer; 6. Ouverture „Poême do France", L. Raynaud; op vereorend verzoek 7. „Une Nuit a Grenade", Fan taisie; 8. „Jeronimus", Marsch, Ver- eccken, C. Kreutzer; 9. Finale. Domburg. De Bazar voor het Orgel fonds mag schitterend geslaagd heeten. Van 10—12 Aug. verschenen 546 beta lende bezoekers, die alle aanwezige goe deren wegkochten. Die bruto-opbrengst der Bazar bedroeg f 2537.86. Het totaal der ■oukosten was gering, a.m. f 134.81. Er blijft dus een prachtig batig saldo over, waarmede, naar ons Wordt gemeld, de be hoeften van het Orgelfonds voor de Ned. Hcrv. Kerk zij'n gedekt. Het Comité heeft dit groote succes zeker mede te danken aan de even algemeene als milde meide werking, zoowel vanuit Domburg als van daarbuiten. Oostburg. Toen Maandagavond iemand aan de woning van S. kwam, wiens vrouw alleen thuis Was, kreeg deze geen gehoor. Die woning betredende, bespeur de bij daar een sterke gaslucht. In de kamer komende, ontdekte bijl vrouw S. zittende aan de tafel, en die door gas- verstikking bleek te zijn overleden. Die gasleiding bleek open te slaan. (M. Gt.) Uw humeur wordt vergald, als gij last hebt van aambeien. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending verlichting en heelt uw kwaal. Inderdaad een pro baat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1. (6) Ncd. Herv. Kerk. Beroepen te Steenwijk D. M. Blankhart te Nijverdalte Amsterdam (Evangelisatie boven het IJ) J. C. Koningsbergen te Blokzijl. Aangenomen naar Scherpenisse door D. Los te Mijnshcerenland. Bedankt voor RansdorpSchellingwoude door W. Reus te Westkapelle. voor Vrees wijk door J. F Röth te. Almkerk. Geref. Kerken. Tweetal te Groningen G. O. Donuer te Emmen en J. G. Feenstra te Scheveningen to Burum J. J. Bouwman te Urk en H. Moolhuizen te Krommenie. Beroepen .te Werkendam J. van der Spek te Spijkenisse; te Zalk, cand. A. Koning) te Nieuvverbrug a. d. Rijn; te Schoonoord cand. S. Oegema te Grafhorst. Bedankt voor Zuidwolde door D. B. v. d. Meiden te Oostermoer. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Broek op Langendjjk door A. Zwiep te Hillegom. Ds H. Kuiper uit Amerika is naar Nederland overgekomen om aan de Vrije Uni versiteit zijn studiën voort te zetten. Z.Eerw. is gaarne bereid nu en dan do Geref. Kerken te dienen zijn adres isAmsterdam, Zeil- straat 58. Een nieuwe Tentramp. De bla den meldden onlangs dat door een cycloon de tent der Geldersche 'Jjjentzending vernie tigd was geworden. Thans onderging de tent der Tentzending voor de Noordelijke Provinciën een soortge lijk lot. Zij stond opgesteld te Harkema-Opsn- de. De iKïlangstelling was daar buitengewoon groot; zeer velen, die nimmer het Evangelie beluisteren, kwamen van heinde en verre om te hooren de blijde boodschap der ver lossing. Totdat Donderdag j.l. een plotseling opstekende storm de touwen deed knappen, het tentdoek deed scheuren, de geheele groo te tent tegen den grond sloeg. Een bittere teleurstelling voor het plaatse lijk Comité, dat de zoo gezegende arbeid plot seling ziet afgebroken. Een zware slag voor al voor het Hoofdcomité, dat haar tent, waar op nog schuld rust, zoo gehavend zag. Later zal moeten worden uitgemaakt of de tent nog hersteld kan worden voor definitief ge bruik, dan wol, na eerst voorloopig hersteld te zijn geworden, zoodat zij te Dokkum nog kan worden gebruikt, geheel door een nieuwe tent moet. worden vervangen. Israël! Gij zult van Mij niet vergeten worden. (Jesaja 4421). Aandoenlijk woord! Kostelijke toezegging Gods aan Zijn schuldig volk! De geschiedenis 'van Israël heeft al de eeuwen door dit woord bevestigd. Israël kon zijnen God vergeten. God ver geet Israël nooit. Mogen wy dan Israël vergeten? Mogen wij doen, alsof dit volk der Profeten en der Apos-d telen, het volk waaruit, naar het eigen woord van onzen Heiland, de zaligheid is, ons niet aangaat Mogen wij bij allen ijver voor de Zending onder Heidenen en Mohammedanen vergeten, dat er ook nog Joden zijn Hebben de Joden geene behoefte aan onze liefde ,aan ons gebed, aan onze prediking van het dierbaar Evangelie ook aan hen? God vergeet Israël niet. Vergeten wij dit volk ook niet. Gedenken wij aan Israël inzonderheid aan het einde dezer maand. 28 September viert het volk van Israël weder zijn G r o o t e n Verzoendag. Deze gaal Zondagavond 27 dezer in. Kostelijke gelegenheid om dan in onze bede huizen, dat volk der Joden bijzonder in don gebede op te dragen. Worde deze gelegenheid niet verzuimd, maar dankbaar aangegrepen, om bet to too- neu, dat er in onze harten ook nog liefde voor het volk der Joden is. De Hoorder der gebeden bewege vele har ten tot gebod voor Abrahams kroost, en Hij verhoorc die in genade tot verheerlijking van Zijnen naam en tot heil van Israël. Hij delge Israels ongerechtigheden uit als een nevel en zijne zonden als een wolk door Israels oogen te openen voor de e e n i g e en ware verzoening in hol bloed van Israels Koning en Messias. A. v. O. („De Hope Israels".) Procedures. Friesland is de pro vincie der rijke kerkgoederen. Dientengevolge bestaat er ook do meeste aanleiding tot pro- cessen over eigendom en bezit der kerke lijke goederen. Menigmaal is daarbij' oen pastor loci, die de vruchten geniet der pastoralia, partij. Roe zulk ten procedure voor een pre dikant ook afloopt, hij is in zeker opzicht altijd do verliezende partij. Veel vergeeft men een predikant, maar wanneer hij zijn recht zoekt tegen kerkvoogden is dit in de oogen van vele gemeenteleden een doodzonde. Dit hebben niet lang vgeleden ondervonden Ds Pos, indertijd predikant te Beetsterzwaag, en Ds van Linkhuizen te Iloornsterzwaag, en Ds van Birkens Waalkens, indertijd predikant to Ysbrechtum, behoorende tot een vroegere generatie. In weerwil hiervan heeft Ds F. J. Los, te Wommels c.a. (cl. Franeker), een proces gevoerd tegen kerkvoogden van Hidaard, een deel dezer combinatie, over een complex lan derijen groot 40 pondemaat (1 H.A. is bijna 3 pondemaat) in bezit der kerkvoogdij en z.i. het eigendom der pastorie. Dezer dagen heeft do rechtbank te Leeuwarden den eisch van den predikant toegewezen. Kerkvoogden zijn veroordeeld de landerijen aan den predikant terug te geven en rekening en verantwoor ding te "doen van F1"1 beheer gedurende het tijdvak, waarin Ds Los predikant was te Wommels c.a. (Vad.). Geslaagd voor het machinisten- examen, diploma A, de heeren P. de Vos, Middelburg en J. Willeboordse, Vlissin- gen. Examens land- en tuin bouwkunde L- O. Voor de thans ge- eindigde examens land- en tuinbouw kunde 1.0. hadden zich aangemeld voor de acte landbouwkunde 110 candidaten. Hiervan slaagden 71 ol 641/2 pet., wer den afgewezen 28 of 251/2 pet., trokken zich terug 10 of ruim 9 pet. en kwam 1 of ongeveer 1 pet. niet op. Voor de acte tuinbouwkunde slaagden van de 46 candidaten 26 d. i. 561/2 pet., werden afgewezen 17 d. i. bijna 37 pet., trok zich 1, d. i. ruim 2 pet. terug en kwamen 2 d. i. ruim 4 pet. niet op. De Unie-collecte bracht op te Ar- nemuiden f38.10, Baarland (Geref. kerk) f 16,711/2, Biggekerke f 44.481/2, Borsselen f 55.50, 's-Gravenpolder (Geref. kerk) f 22.361/2, Grijpskerke f 92.501/2 en Melis- korke f54.10. Ongelukken. Tusschen Katwijk en Wassenaar is het lijk van den 18-jarigen S. uit Den Haag aangespoeld, die te Sohe veningen bü het zwemmen in zee is verdron ken. Op het stalionsemplacemenl te Wor- mervecr is een rangeerder tijdens het ran geeren tusschen eenige wagons bekneld ge raakt, doordat een der wagons uit de rails liep. Hij werd inwendig zoo ernstig gekneusd, dat een spoedige operatie noodig was, doch niet mocht baten. Reeds Zaterdagnacht is luj overleden. Gisterenavond reed tusschen Brijell en Lobberich een luxe auto tegen een boom aan. De heer T. uit Venlo en commis- sionnair aldaar, was op slag dood. De heer B„ ook koopman te Venlo, werd zwaar ver wond en gekneusd. Levensgevaar schijnt niet te bestaan. Te Roosteren is zekere II. door de tram overreden en gedood. Te Rotterdam is in het ziekenhuis overleden de 3-jarige A. v. d. S., die in de ouderlijke wo ning in een teil met heet water was ge vallen en ernstige brandwonden had bekomen. Liefdesdrama te IIotterdam. Gisternacht twaalf uur werd de politie te Rotterdam gewaarschuwd, dat in het Hang twee menschon zouden gedood zjjn. De dienst doende inspecteur ging onmiddellijk op on derzoek uit. In het logement „Het Centrum" werd op de eerste verdieping in een kamer een vrouw gevonden, die reeds dood bleek te zijn, terwijl over haar heen een man lag met een revolver in de linkerhand. Deze gal echter nog teekenen van leven, waarom da Geneeskundige Dienst werd ontboden. Deze vervoerde den man naar het ziekenhuis, doch toen hij daar aankwam, had hij het bewust zijn verloren en 'kon hij geen inlichtingen geven. De logementhouder A. v. B. geheeten, deel- mede, dat hij mot zijn vrouw in de koffie kamer was geweest, terwijl de twee nien schen, die gevonden war,en, de eenige i0gMt gasten waren. Op de logomontslijsl beiden ingeschrevon als Sluit en echtgenoot- Des avonds 'half elf waren ze gekomen, ha,/ den een glas bier gedronken en waren toon naar boven gegaan. Even over half twaalf hoorde do caféhouder enkele knallen 011 lu, vermoedde, dat er iets viel. Daarom gjnc hjj naar boven, doch vond do deur gesloten 011 nadat hij deze met geweld had geopoiij zag hjj welk drama zicli had afgespeeld, het onderzoek is gebleken, dat de man kelijk Stuit heette, 43 jaar oud was en te Kralingscho Voer woonde. Hij was ongehuwd Het slachtoffer van dit drama was de 33' jarige vrouw J, Molkort—Duikers. De vrouw leefde sedert eouigen tijd gescheiden van haat I echtgenoot. Zo verhuurdo kamers en leefde I van naaiwerk voor verschillende menschon Zü schijnt den laatsten tijd liefdesbetrekking® aangeknoopt te hebben mot bovc.ngenocinden Stuit. Wat de oorzaak van dit drama is I is lot nu toe onopgehelderd gebleven, want I toen do dader in het ziekenhuis korten tijd I het bewustzijn tcrugkreog, weigerde hjji elke I elke inlichting omtrent het voorgevallene to geven. Het justitioneel onderzoek wordt voort gezet. Inbraken. Als daders van de onge veer half Augustus in de villa van den lieer N. te Oegstgeest gepleegde inbraak zjjn te 'S-Gravenhage gearresteerd de aldaar woon achtige 24-jarige T. en de 26-jarige van 1.' Gebleken is, dat zij ook verschillende inbraken te Voorburg en Voorschoten op hun geweten 'hebben. Te Roelofa rends veen is gearres teerd I/A., uit Alphen, wegens diefstal van verschillende zilveren en andere voorwerpen ten nadeele van V. te Alphen. Zondag nacht is ingebroken ten kantore van den rijksontvanger te Delfzijl. Als de vermoede- Hjke dader daarvan is gisteravond te Moed- huizen F. do V. aangehouden. Do goudsmokkel in B e 1 g i De Belgische minister van justitie heeft spoed opdracht gegeven tot versterking en verscher ping van het grenstoozichl; met het oog op den smokkelhandel in goud en zilver. Alleen de vorige week werden een twintigtal per sonen aan do grenzen voor die feiten ge arresteerd. E c h t e 1 ij k e t w i slIn het gezin van t. W„ te Stad-Hardenbcrg, brak Maandag middag hevige twist uit tusschen de in Maart gehuwde t. W. en .zijn vrouw. Nadat t. W, zijn vrouw met een lepel op het hoofd had geslagen, hebben de vrouw en haar oudste dochter zich verdedigd, waarbij de vrouw haar man met een bijl wonden aan hei hoofd toe- bracht en het linkeroor zoo .goed als afsloeg. De vrouw, meenende dat de man dood was, meldde zichzelf aan de marechausseekazerne. Een dokter verbond den ernstig gewonden man. Do b li ksem in de Nieuwe Kerk to Delft. Bij een onweer boven Delft is de electrische leiding in den toren der Nieu we Kerk door den bliksem getroffen, waar door hot carillon oenigen tijd buiten werking was gesteld. (Tel.) Insluiping. De deur van het kan- toor van een diamanthandelaar in de Tulp straat te Amsterdam werd gisteren open ge vonden. Insluipers zijn vermoedelijk des nachts aan 'het werk 'geweest. Er worden 200.000 roebel vermist, benevens drie overjassen en een paar portefeuilles met papieren, welke voor de dieven geen waarde hebben. De brandkast stond open, doch hierin hebben de dieven niets van hun gading gevonden, Verduisterd en opgemaakt. De 19-jarige kantoorbediende J. J. de H. meldde zich te Dordrecht bij de politie onder mede- deeling, dat hij van zijn patroon geld heeft verduisterd. Naar Botterdam overgebracht, heeft hij bekend, tien dagen geleden een aangeteekenden brief met f 600, bestemd voor Dusseldorf, welken Iijj in opdracht van de firma waar hij "Werkzaam is, op het postkan toor moest bezorgen zich te hebben toege- eigend. Met het geld is hij naar Antwerpen gegaan, waar hij alles opgemaakt heeft. Toen hij zich te Dordrecht bij de politie meldde, had hij nog 12 centen. Onwillige kiezers. In Haarlem voldeden op 1 Juli j.l. ruim 4000 kiezers en kiezeressen niet aan hun stemplicht. Hier van zullen, naar men verneemt, ongeveer 200 met don .kantonrechter kennis maken, omdat zij geen voldoende reden van hun verzuim kunnen opgeven. Het vermiste meisje te Roo sendaal. Nadat eerst eenige dagen tever geefs was gedregd in de putten der oude waterleiding onder Nispen, naar de sedert 1 September vermiste 18 jarige C. van Ostayen uit Roosendaal, is gisteren daar haar lijk gevonden. De politie zot haar onderzoek nog voort om te achterhalen of hier misdaad in buel spel is. Kermis-genoegens. In een café op de 'kermis te Roosendaal heeft zekere W. uit Wouw, bij een woordenwisseling zeke ren D. uit Roosendaal, een vijftal messteken toegebracht, waarvan een 'n diepe wonde in den hals veroorzaakte. De gekwetste is naar bet ziekenhuis overgebracht. De dader is gear resteerd. Op dezelfde kermis is in de hypodrome een 28-jarige dienstbode bij het afstappen van een paard 'komen te vallen met het ^gevolg, dat zij het rechterbeen bo ven den enkel brak. Nadat eerste genees kundige hulp was verleend, werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. De directie van de hyppodrome heeft de fiuanciëele gevolgen, als verplegingskosten enz. voor hare reke ning genomen. Tramwagen in brand. Te Lon den is een tramwagen in brand gevlogen. Dne vrouwen werden gewond en moesten naar het ziekenhuis vervoerd borden. Kaaiverzakking te Antwer pen. In den nacht van Maandag op Dinsdag 'heeft van het Kattendijkdok tot de Mexicobrug te Antwerpen een groote grondverzakking

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2