284 Vrijdag 4 September 1925 S#e Jaargang I :N j Bureaux: Lange Vorslsfraat 68—70, Goes Tel.: Redaetie no. It; Administratie no. 08 Postrekening No. 36000. HÉ ir (M Her».) Buitenland. EEK DOORNIG PAD. Uit de Provinye. 'AAGD; idbouwers omstreken- pelrooier. JAGER, Hitteveulen. arzen te koop, Ifvaarzen, uishoudster, laapk amer FEUILLETON." i| \m Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bijkantoor te Middelburg: Fif„,a F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 299 ■J-Sw-i. kniehui» „ZORG* I r 15 September a.s. rij den Administra- DEKKER, Nieuw- ide maakt bekend, te zijn van een et meer vooruit te preken aan zeer vaarden, bij Driewegen. ptember 1925. KOOR; N, Oude Vliss. weg. iptember, bij Wed. Meliskerke. KOOR: bij lSSE, Biggekerke. KOOR: oi vertrouwbare Hit, C. DE MUNTER, Middelburg. der tegenwoordige poedig mogelijk in bij M. KOPMELS, man te Waarde. es dig pension. letter Hl. Bureau e Goes. *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e m e n t s p r ij s: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf O.05 Prijs der Adverientiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke kortfng. Reactionair. Wij lezen in „De Rotterdammer": Geliefd is de voorstelling, dat Minister Colijn een verstokte reactionair is, die aan alle sociale wetgeving een broertje dood heeft en de democratie haat met den bittersten haat. Inderdaad mag hem den eerenaam van democraat niet worden toegekend, wan neer daaronder verstaan wordt, gelijk reelal geschiedt iemand met een warm hart 'en een breeden blik, maar met zijn handen liefst diep in de zakken van een ander- Gelukkig staat of valt een gezonde de mocraat echter niet met de al of niet aanwezigheid dezer kenmerken- Wie in hem ziet den man, die de sociale wetgeving liefst naar den rommelzolder ziet verhuizen en alle staatsbemoeiing uit "den booze acht, geeft blijk van zijn ivoorden en daden nog nimmer behoorlijk kennis te hebben genomen. Juist hij heeft zonder ophouden in woord en geschrift, ons volk op het hart gedrukt, dat in het sociale leven de trek tot terugkeer 'naar het oude en herstel van ivat vroeger onhoudbaar bleek, moet worden geweerd en dat God ons niet gebiedt terug te loopen tot hetgeen voorbij is, maar vooruitgang en voortdurende re formatie. Op het «ogenblik, waarin de malaise op maatschappelijk gebied het zwaarst drukte, gingen allerwegen stemmen op, die aan de sociale wetten een eind wil den maken en de oude individualistische „vrijheid" wenschten hersteld te zien- Die begeerte werkte niet alleen in oud-liberale kringen. Ook in onze eigen tenten sloop bier en daar het „hunkeren naar Egyp- te's vleeschpotteh" binnen. Het was Minister Colijn, die in den kring van werkgevers en groothandelaren, van den b and eld rij vend en en industriee- len middenstand, mpt klem zijn verma nend woord deed uitgaan: „Geen Repris- tinatie". In kloeke taal hield hij het aan onze christelijke mannen uit handel en bedrijf voor, dat wij in de arbeidersbewe ging geen plotseling, in de periode van schijn en klatergoud opgekomen verschijn sel hebben te zien, maar dat zij een histo rische en sociologische beweging is, waar van de wortelen veel dieper en verder zijn te zoeken. Een dwaze eisch werd bet genoemd om nu de toestanden ver slechterden weer op gij te willen schui ven, wat jaren noodig had om te groeien- Den stroom niet terugdringen of afdam men, maar in een goede bedding leiden dat noemde hij het ideaal- Geen' te ruggang naar verouderde toestanden, geen weerkeer naar het individualisme, .was de grondtoon van zijn rede- Zulk een man als een conservatief en reactionair te betitelen is een beschuldi ging, die door de werkelijkheid en de feiten weersproken wordt en daarom valsch is. De zeeliedenstaking in Engeland. Gisteren zijn onverwacht een aantal Ka naalbooten te Southampton in de staking der zeelieden betrokken. De vaartuigen moesten gisternacht vertrekken en er zou den ongeveer 200 passagiers oversteken- Een ambtenaar der maatschappij ver klaarde, dat er geen vooruitzicht bestond, dat een der booten Southampton nog zou verlaten. De opgehouden booten loopen op de Kanaaleilanden, op Caen en op Havre. De maatschappij kan nog niet zeg- 18) (Uit het Engelsch.) Oi HOOFDSTUK IX. Een ontrust geweten. Hagar bleef zoolang in het gasthuis dat zij het als haar tehuis begon te beschouwen. Zij had ook al zoolang in hetzelfde bed gelegen en dagelijks de zelfde gezichten gezien. Daar zij geen ander tehuis had, hechtte zij! zich te meer aan haar ziekenzaal en zag mot angst den dag naderen, waarop zij wel genoeg zou zijn om ontslagen te kunnen wor- den. Maar niettegenstaande haar angst en niettegenstaande haar gebrek aan e>en toevluchtsoord, kwam de tijd, waarop zij voor genezen werd verklaard; en hoewel ongeschikt om, eenzaam en zwak zij was, dei koude wereld weer in te gaan, moest zij wel plaats maken voor wn ander, nog hulpbehoevender Aan zij. Als zij nergens anders heen kon gaan, stend. het armhuis altijd nog voor haar 'ipen. gen. wanneer de diensten zullen worden hervat. Folkestone, Dover en New Haven zijn op het oogenblik nog niet aangestoken, daar de aldaar werkende bemanningen niet behooren tot den bond van marine arbeiders. In de haven van Londen is de toestand normaal. Te Southampton zijn behalve de Kanaalbooten vijf grooto schepen op gehouden. Te Liverpool wordt druk ge post doch er worden geen schepen op gehouden. Te Huil zijn de schepen, die Dinsdag niet konden uitvaren, vertrok ken. Te Bristol en Avonmouth zijn be manningen aangeworven .yoor Twee sche pen, die eerst waren opgehouden. De toestand in Syrië. De „Echo de Paris" heeft een brief ontvangen d-d. 15 Augustus, uit Damas cus gezonden en die aan de censuur is ontsnapt. Daarin wordt o.a. gezegd, dat Sarrail niet alleen op de telegrammen, maar zelfs op de brieven censuur doet uitoefenen. Over de rebellie wordt het volgende meegedeeldDe eerste zaak, die van 21 Juli, hoeft ons' gekost 103 dooden, waar onder drie officieren, de tweede, die van 2 en 3 Augustus, 600 dooden, waarvan 40 officieren en 420 gewonden- De Dru- sen namen 10 kanonnon, 40 mitrailleu ses, 25.000 projectielen, een millioen ko gels en een aantal automitrailleuses en ander materiaal. Men kan er verzekerd van zijn, dat het Sarrail-schandaal een groote plaats zal innemen bij de parlementaire debatten van November. De Times verneemt uit Jeruzatém, dat veel Bedoeïnen zich bij de Drusen aan sluiten, zoodat dezen thans over een krijgsmacht van 20.000 man zouden be schikken- De Drusen hebben sterke stra tegische stellingen ingenomen en hun ver tegenwoordigers zijn overal in Damaskus en andere centra bezig om de bevolking tot opstand aan te zetten- De toebereid selen vap do Franschen voor een be- slissenden aanval zijn inmiddels ongeveer ongeveer gereed, zoodat men eiken dag den opmarsch kan verwachten. De staking der Bankbeambten. Stakende bankbeambten hebben te Pa rijs voor een financieele instelling gema nifesteerd en enkele ruiten ingeworpen. Het gebouw was gedwongen wegens liet steenenwerpen de deuren te sluiten. Bij deze manifestatie hadden voortdurend schermutselingen tusschen politie en sta kers plaats- Enkele stakers en politie agenten werden gewond. Verscheidene personen werden gearresteerd. De stakers begaven zich vervolgens naar een andere groote financieele instelling, die eveneens „gesteenigd" werd- Andere groepen de monstranten trokken over de groote bou levards en door de naburige straten on der geschreeuw van „onze honderd francs", teneinde voor de credietinstel- lingen te manifesteeren. Luchtschip vernield. Uit Washington wordt gemeld: Het kolossale bestuurbare luchtschip Shenandoah is gedurende een storm met onweer, 6 mijlen ten Oosten van 'Cum berland, omlaag gestort. Twee mensclien werden gedood, zeven gekwetst. Een nader telegram meldt, dat 12 le den der bemanning, o. m. de comman dant, gedood zijn, terwijl 15 personen zijn gewond. De „Shenandoah" was met he- liumgas gevuld. Er heeft blijkbaar geen ontploffing plaats gehad. Volgens berichten uit Cambridge (Ohio) hebben ooggetuigen geconstateerd, dat het Het was Hagar vrij onverschillig, wat er van haar werd. Diie bittere wanhoop en levensmoeheid, die haar vervulden, toen zij haar vader en dochtertje verliet, woonde nog steeds in hare ziel. Eu nu niet alleen wanhoop, maar ook wroe ging, want dag en nacht stond haar het beeld voor oogen van haren blinden en ouden vader en haar hulpeloos kind, zooals zij hen het laatst gezien had. Düt was het wat hare genezing zoozeer Ver traagde; uitwendig was zij stil en onder worpen, altijd gehoorzaam aan hare ver pleegster en aan den dokter, maar in wendig kwelde en pijnigde zij zich altijd met dezelfde vermoeiende gedachte. Eindelijk brak de dag aan, waarop zij moest vertrekken. Men bracht haar hare eigene verstelde kleeren, die men zoo zin delijk en netjes had in orde gemaakt als mogelijk was; maar toch trok ze ze zwij gend aan, want zij haatte 't gezicht en de aanraking dezer vodden, die den stempel van volslagen armoede en ellende op haar schenen te drukken. Welk ander vooruitzicht had zijl, dan door de straten te dwalen, zich in den nacht ergens in ■een hoek te verbergen, en daar onbekend en onbemind te sterven? Juist een goed schip .ongeveer drie kwartier boven de stad load gekruist, rioch toen bleek, dat de bemanning het stuur over het schip had verloren. De wind ontwikkelde zich tot een stoim en dreef het schip af, dat kort daarop in twee stukken scheurde- Een deel viel neer, terwijl het andere deel 10 mijl verder in Zuidelijke richting bij Sharon is gedaald. Het schip had een ben)finning van 42 koppen aan boord. Korte berichten. Het departement van binnenlandsche zaken in België bereidt een koninklijk be sluit voor, waarbij de gewone tijd in den nacht van 3 op 4 October wordt hersteld. Naar uit Philadelphia wordt gemeld, zijn de aanwezige voorraden anthraciet en vetkool in de Ver. Staten op het oogen blik voldoende om in alle behoeften te voorzien gedurende de e.k. tien weken. Pas dan zou het. wat beginnen te nijpen- De krijgsraad te Amiens hoeft den Duitschen arts Kroepel, die tijdens den oorlog aan het hoofd van een lazaret te Munster stond, bij verstek tot 2 maan den gevangenis e» 100 frs. boete ver oordeeld, omdat hij, naar de aanklacht luidde, geweigerd heeft, een Franschen majoor geneeskundige hulp te vcrleenen, waardoor later de amputatie van een heen noodzakelijk werd- In de Rubensmijn te Waldenburg zijn 5 arbeiders het slachtoffer gewor den van kolendampvergiftiging. De lijken zijn geborgen. De sneltrein van Manchester naar Sheffield is in Derbyshire op een ballast- trein gereden. Bij' het ongeluk is één persoon omgekomen en zijn 14 lieden gewond- Te Brussel zijn de reclamebiljetten voor een Belgisch-Duitsclien voetbalwed strijd, welke uitgaat van een socialistische sportvereeniging, afgerukt- Asquith is door een wesp gestoken. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Hij moet het bed houden. Geen verdere afvloeiing bij Posterijen en Telegrafie? Naar het „Tijdschrift voor P. en T." van welingelichte zijde vernam, bedroeg het totale overcompleet (over alle rangen van het personeel) op eind Juli j.l. nog niet ten volle' 200 ambtenaren, niettegen staande de bezetting van de kantoren al lerwegen op liet zuinigst is vastgesteld, zoodat in verband met het natuurlijk ver loop over een zoo groot personeel, in 3 maanden het overcompleet tol het ver leden .zal behooren. Er worden dan ook reeds maatregelen genomen om te voorzien in het dreigend personeelstekort. Gaan de plannen tot ver laging 'der tarieven door waarvoor men den datum van 1 October noemt ■dan zal de daaruit voortvloeiende toe neming van het verkeer al zeer spoedig de indienstneming van nieuwe ambtena ren noodig maken. Onder deze omstandigheden is er naar de overtuiging der (veelal goed op de hoogte zijnde) redactie van het Tijd schrift geen sprake van, dat verdere af vloeiing van personeel zal plaats vinden- Een waarschuwing aan land verhuizers- Aan den directeur van het Informatie bureau van de Ned. Ver. Landverhui zing is ter oore gekomen, dat verschil lende personen hier te lande weer trach- eind voor iemand als zij, zeide zij! tot zichzelf. „Abbott lieeft gisteren een boodschap voor u achtergelaten", zeide de verpleeg ster tot haar, toen zij gereed was om te vertrekken, „en als ge nergens anders verlangt been te gaan, moeten wij u in ■eeme vigelante naar zijn huis laten bren gen. Hjj zou van avond te huis komen. Zijn nicht, die naaister is, woont daar, ook en zal u afwachten." Hagar hieif haar hangend hoofd op en de sombere wolk op haar gelaat ver helderde zich een weinig. De boodschap pen van Abbott waren hare eenige ver binding met de buitenwereld geweest, en hadden een straal van hoop in hare don kera ziel doen overblijven. Zij had hem (eens gezien, en zijn gelaat was als dat van een vriend voor haar. Hij had haar ook gezegd, dat zijne moeder en haar kind in één zelfde kist rustten, en het scheen alsof dit een soort van betrekking tot hem daar stelde. Vol bittere en'treurige gedachten keek zij uit de vigelante op de drukke straten neer, terwijl zij er door reed, totdat de hooge naakte toppen van Kensington- park in het gezicht kwamen; en nu ver ten Nederlanders ..te bewegen tot emigra tie naar en tot huur of koop van gronden, of (en) landbouwbedrijven in de Ver. Staten, zonder dat zij' die gronden en (of) bedrijven persoonlijk hebben gezien of onderzocht. De Directeur vorenbedoeld ontraadt een ieder met den meesten na druk op die aanbiedingen in te gaan- Men wende zich in ieder geval eerst om raad tot genoemd Informatiebureau Rezuidenhout 79, 's-Gravenhage, als men voor ernstige teleurstellingen en gelde lijke verliezen behoed wenscht te wor den. 'ii D a g kermis méér. 'I. Was volle acht dagen kermis ge weest te Alkmaar, Noord-Hollands kaas stod. Zondag 30 Augustus was de laatste en groote dag van het feest geweest. Maar ziet! het is nog niet genoeg. 'tValt ditmaal .zóó, dat onmiddellijk na de kermis Koninginnedag komt, die moet er nog maar bij. Kramen, tenten enz. staan er tóch. Alleenze hebben staangeld betaald voor één weekeu niet voor 'n week plus 'n dag. En dan daarbij, 't is de Koningin zelf die ditmaal op groote soberheid aange drongen heeft en die Verzocht de gel den zooveel mogelijk voor de slachtoffers van de stormramp te gebruiken. Alkmaars vroed bestuur weet raad. De „spullebazen" krijgen verlof om nog één dag langer te kermissen. En dat voor niemendal, buiten 't staangeld om- Op deze ééne voorwaarde, dat ze een deel der ontvangsten van dezen laatsten kermisdag zullen afstaan voor de ramp- spoedigen in 't Oosten des lands. En 'tvolk mag een dag langer hossen, blèren, springen, drinken en hoereeren, want al deze dingen gaan met de kermis gepaard Ter eere van de Koningin en tot leni ging van wat Gods slaande hand over de bewoners van cle bezochte plaatsen heeft gebracht. (Fr. Dbl.) Spoorwegpersoneel. Aan de spoorwegpersoneelorganisaties heeft de directie der Nederl. Spoorwegen de door haar in het algemeen reglement dienstvoorwaarden noodig geoordeelde wijzigingen met toelichting gezonden. Art, 28 inzake vergunning voor het bekleeden van betrekkingen, ambten en bedieningen, wordt in dit voorstel zoo danig aangevuld, dat voor een waarne ming zonder vergoeding geen vergunning meer wordt vereischt. Inzake het verlof wordt voorgesteld1, het aantal verlofdagen te brengen van 28 op 24, van 21 op 18, van 18 op 15 en van 14 op 12 dagen. De vergoedingen wegens verblijfkosten worden thans opnieuw verminderd en wel met 50 respectievelijk 40 et- wat de dagvergoeding en met 2 en 1 ct. wat de 'urenvergoeding betreft,. Het z.g. uren- geld voor treinpersoneel en dergelijke van 7 op 5 ct. De verwoesting in N.-R r a b a n t. Een afzonderlijke brochure over de ver woestingen door de' stormramp van j.l. 10 Augustus in 'Noord-Brabant aangericht, is verschenen bij de Uitgevers Drukkerij Henri Bergmans Cie te Tilburg. De opbrengst van den verkoop dezer bro chure komt ten bate van het R.K. Huis- v^stingcomité ter ondersteuning van de slachtoffers der stormramp. Waarschuwing. De burgemeester van Doetinchcm waar schuwt ieder dringend in eigen belang niet in te gaan op de in verschillende| .bladen voorkomende advertentiën en aan- rees voor haar plotseling en leven diger dan ooit de herinnering aan dien verschrikkelijken November-dag. Alles zou zij hebben willen geven, als zij dien tijd terug kon roepen, om nogmaals de zorgen en bezwaren te kunnen trofseeren, die zij toen ontvloden was. Zij wist nu, dat het beter zou ge weest zijn te sterven, dan haar plicht te ontloopan, en dat het laf en wreed was, twee hulpelooze schepselen, dia zoo nauw aan haar verbonden waren, te ver laten, God had da zorg voor hen aan haar opgedragen; van den één had zij het leven ontvangen, en aan de andere had zij het leven geschonken. En tóch had zij ze verlaten! en wat zou zijl kun nen zeggen, als zij ter verantwoording werd geroepen en/God haar vraagde wat er van ben geworden was? Zij was nog niet bekomen van de ont steltenis, door deze gedachten bij baar veroorzaakt, toen zij het huis van Abbott bereikte. Zij'n nicht wachtte haar op en ontving haar zoo "hartelijk en vriende lijk, alsof zijl een welkome gast was. Zij bracht haar naai' een klein dakkamertje, waar een helder haardvnurtje brandde, «n waar theegoed klaar stond op een WAT DE NIEREN DOEN. De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden uit het lichaam. De nieren behoeden ons zoodoende voor talrijke pijnlijke en onaangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed ophoopen? Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed ont trokken worden, waardoor waterzucht ont staat. Ook andere kwalen kunnen op treden, zooals urine-stoornissen, blaas- zwakte, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid- Welke verschijnselen zich ook» voor doen, gij kunt niet gezond worden, voor dat uw nieren weder gezond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan- Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wek ken deze op, doch zij werken niet op 'de lever, maag of ingewanden- Vrouwen zoo wei als mannen kunnen op Foster's Rug pijn Nieren Pillen vertrouwen- Let op de Verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. (37) biedingen van G. Wvan Haarlem, wonende Yfcenberg 257 te Doetinchcm, alvorens inlichtingen in te winnen ten bu reel© van Politie zijner gemeente. Allerlei. Prov. Staten van Zuid-Holland kozen tot lid van Ged. Staten, vacature-Rut- gers, den beer Th. Heukels (A.R.) lid van de thans nog zittende Tweede Kamer, wonende te Rotterdam, en in de vacature- Schokking den heer H. v. Boeyen (C.H.) wethouder te Voorburg, ieder met 40 van de 76 uitgebrachte stemmen. II IIII 111 III ■IUMT» Bijl Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Middelburg, met uitzondering van Zierikzee, ter standplaats Middelburg, mr G. J. B. van der Dussen, advocaat en procureur te Arnhem. De te Noordgouwe (Z.) gehouden stormrampcollecte heeft f 1003:66 opge bracht, zeker een prestatie van beteekenis voor een gemeente van 936 inwoners. De collecte voor de stormramp te Biervliet heeft opgebracht f454. In de N. H. kerk werd voor hetzelfde doel f 64.38 gecollecteerd. De kantoorbediende 2e klasse W. A. Polderman van liet post en telegraafkan toor te Wemeldinge, is benoemd tot kantoorbediende le klasse. Goes. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nr. van de Kon. er kende Pitmanschool (directrice mej. N. Crucq). Er is weer gelegenheid tot aan gifte vaa nieuwe leerlingen. Elders in dit nr vindt men den uitslag der te Arn hem gehouden examens, tvaarbij alle leer lingen van Goes en Temeuzen slaagden- Vlissingen. Den laatsten tijld hebben meerdere winkeliers een drankwet-verlof bekomen voor hun zaken. Blijkbaar ver- keeren zij in de veronderstelling, dat zij tafeltje met een gcdraaiden poot. Daar naast stond een gemakkelijke warm-ge- voerdei oudeTwetsche groote stoel. Van uit het hooge venster had men een ruim vroiolijik uitlicht over een paar daken heen op groene velden, en ten Westen werd de horizont door boomen begrensd. Hagar had nog zelden zulk 'n uitgestrektheid van lucht gezien; hier en daar dreven roode avondwolkjes, en zij stond ze na te staren, terwijl de naaister nog eenige «ogenblikjes toefde, den trekpot op schonk, en rondkeek of er nog iets ont brak aan betgeen Hagar noodig kon hebben. „Ik heb niet veel tijd", zeide zij1 vrien delijk; „anders zou ik biji u blijven, ter wijl ge thee drinkt, maar mijn neef Abbott heeft mij gevraagd, u te verwelkomen. Hij heeft mij alles, wat hij' van u weet, verteld, en ge kunt er op rekenen, dat ge in hem' en in mij| vrienden vindt. Ik heb dat lieve kindje van u naast mijtn goede oude nicht in de kist gelegd, en arm© zied, mijn hart voelt voor u. Nu, stil maar, schrei maar niet. Kom, drink ©en kopje thee, terwijl zij warm is; dat zal u goed doen." (Wordt vervolgd.) •11 BI f, t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1