Uit de Proracïe. Al mag men ook misschien Om'd Erdal rijmpjes kijven. De Erdal crème zal zelf Toch steeds de beste blijven Mocht binnen drie dagen geen behoor lijke verantwoording volgen, dan zal Wor den overgegaan tot de vervolging J>if de wet bepaald. Glnshandel, v. h. Wap en Vruchs te Botterdam om gratis voor 1000 gulden aan glasruiten te leveren voor de geteis terde streken. N. V. Handel-Maatschappij Wed. J. C. Mas- see en Zoon. Onder de oprichters wordt vermeld de heer J. C. E. Massee, in- dustriëel, wonende .te Kloetinge- De heer J. C. E. Massee was blijkbaar destijds commissaris der N. V. Technische Han- del-Mij. v.li. Jan Mulder en tevens direc teur der afdeeling Goes dezer maatschap pij. In Maart werd de heer Massee kooper van het kantoor te Goes. De {hans ppgerichte N. V. heeft ten doel o.a. den handel in en het vervaar digen en herstellen van machinerieën, landbouwwerktuigen, enz. Het kapitaal be draagt f 400.000, verdeeld in 400 aan- deelen, elk groot f 1000, die alle geplaatst en volgestort zijn. De volstorting der aan deden heeft plaats als volgt: a. door den comparant Massee tot een bedrag v,an f 397.000, door inbreng van alle baten, welke behooren tot en door hem, onder de firma wed. J. O. Massee en Zoon gedreven zaak, en bestaande uit handelsvoorraad, inventaris, boekvorderin- gen, contanten en den handelsnaam, waar tegenover de bij deze acte opgerichte naamlooze vennootschap de ten laste van die firma luidende schulden vóór haar rekening neemt; b. door de heeren Lenshoek, Kake- beeke en mr Fransen van de Putte de mede oprichters, ieder door inbreng van f 1000 in contanten- Kloetinge. Gisteravond kwam de buurt- vereeniging .„Tol" in spoedeischendo ver gadering bijeen, met het. oog op do ramp in het Oosten des lands. Besloten werd, afgezien van het feit dat er Vrijdag, door een comité, door den burgemeester op geroepen, zal worden gecollecteerd, als buurt f25 extra uit do kas te geven. Het ledental der buurt bedraagt thans 37. Aan dhr B. C. Sliggers werd dank ge bracht, wegens vertrek naar Goes, voor alles wat hij voor de buurt gedaan heeft. Eveneens aan dhr B. Straub, die in de kom van het dorp ging wonen- Nadat een commissie was gekozen om het regle ment té herzien, bestaande uit de heeren R. Buitenhuis, A. Wessels en de Jager, sloot dhr Meulenbcrg deze samenkomst- Kapelle. Als voorzitter van de zangver- eeniging ,,",de Lofstem" alhier werd ge kozen dhr F. Marits te Biezelingc. De directeur dhr J. Pottjewijd nam bij zijn vertrek naar Koudum afscheid van de vereeniging. De voorzitter vertolkte den dank der vereeniging, die vanaf de oprich ting door hem is gediend op .eminente wijze. Als aandenken weid hem een photo van de leden der vereeniging aangeboden. Kruiningen. De collecte, gehouden jdoor het Damescomité ten bate der slachtoffers te Borculo heeft opgebracht f 1127 in de gemeenten Kruiningen, Hansweert en Oostdijk. (Een pracht-opbrengst. Red.) Kruiningen. Gisterenmiddag vergaderde do gemeenteraad. Afwezig dhr v. d. Straaten. De voorz. deelt mede, dat over de gasprijzen is onderhandeld doch nog geen oplossing is gevonden om de prij zen te verlagen; dat Ged Staten hebben goedgekeurd de aankoop van de Weel te Hansweert; dat bij .Kon. Besluit vrijstel ling is verleend om een onderwijzer te benoemen met verpl. lioofdacte; dat door B. en W. de verbouwing der veldwach terswoning is aanbesteed en gegund aan den laagsten inschrijver dhr v. Dioorn van Krabbend ijke voor f2556. De ge meenterekening over 1924 bedraagt^ in ontvangsten gewone dienst f 146808.611/2 idem uitgaven f 138556.97i/2, batig saldo f8251.64; terwijl de kapitaaldienst is: inkomsten ruim f 15000, uitgaven ruim 25000, tekort ruim f 9000. Tot ,lid van de commissie tot we ring-van. schoolverzuim wordt benoemd dhr H. C. Baarens, en herbenoemd dhrn Jansen Verpianke, J. Visser, C. Holle- stelle, D. v. d. Peijl voor Kruiningen, en voor Hansweert: J. J. Simons, W'. A. de Blaeij, A. Caré en A. v. d. Berg. Aan Pa Snoep Jr. wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als klokkenist en klokluider op 1 Oct. en in zijn plaats benoemd P. Snoep Jr., beide met alg. stemmen. Aan de orde is het voorstel- Visscher, om te komen töt verlaging van het aantal vergunningen tot verkoop van sterke dranken. In het prae-advies van B. en W. worden bezwaren naar voren ge bracht, daar vergunningen met groote lokalen daardoor zouden getroffen wor den en kleine afgelegene blijven bestaan. Dhr Kole (V.D.) zal tegen het voorstel stemmen, waarna zich ©en onverkwik kelijk gesprek ontspon tusschen Vis scher (S.D.A.P.) en Kole (V.D.), waar do voorz. een einde aan maakte door op te merken dat persoonlijkheden verme den moeten worden in een debat. Dhr Francoijls (C.H.) voelt wel veel vöor de bezwaren door 'Bi. en W. ge noemd, doch deze zullen steeds bestaan bij vermindering van 'het aantal vergun ningen, en zal daarom voor het voorstel' van dhr Visscher stemmen, omdat juist aan het 'verminderde drankgebruik de ge meente zich moet aanpassen. Dhr Minnaar (A. R.) informeert of de bezwaren niet ondervangen kunnen wor den, wat door den voorz. wordt ontkend in dit geval. Het voorstel wordt daarna verworpen met 8 tegen 2 stemmen, Vis scher en Francoijs. Voorstel om voor een bijiz. lagere school op Geref. grondslag (Geref. Gem.i te Oostdijk in bruikleen te geven 1 lo kaal van de gemeenschappelijke O. L. school te Oostdijk. Dihr Visscher zal hier tegen stemmen en hoewel dit onwettig is, zulks toch doen daar hij' geen heil ziet in allerlei secte-scholen. Dhr Minaar ver wondert zich hierover, daar Visscher Wel voor O. 1,. en gewoon Bijz. onderwijs stemmen zal, doch niet voor deze rich ting. Aangenomen met 7 tegen 3 st. (Visscher, Elsman en Kole). Met alg. stemmen wordt de begrooting voor den keuringsdienst vastgesteld in uitgaaf op f5989.31 en de vergoeding voor motorrijwiel hulpkcurmeester voor 1 jaar op' f 450. Eveneens met alg. stom men wordt goedgekeurd oen wijziging in do begrooting van liet Burg. Armbe stuur voor 1924 tot een bedrag van f 530.131/2. Als laatste punt der agenda wordt na enkele opmerkingen van dhr Minnaar een regeling vastgesteld voor een cursus in het vrije vervolgonder wijs aan de 0. L. school te Kruinin gen. Bondvraag. Dhr Visscher informeert of de waterafvoer in Welhoek niet verbeterd kan worden, alsook of de plannen voor de nieuwe school nog niet klaar zijn. De voorz. zegt toe in Welhoek 'de zaak te onderzooken en wat de schoolbomv betreft kan dezer dagen de levering van don grond plaats vinden en spoedig met plannen konten. Dhr Kolo zag graag max. snelheid ingevoerd en verbod met open uitlaat voor motoren door hot dorp te rijden, alsook het naloopen en rijden per fiets achter auto's. Daarna sluiting. Krabhenaijke Woensdagavond hield de afdeeling van dén bijzonderen Viijwilligen landstorm alhier in het veilingsgebouw een schietwedstrijd onder leiding van den heer D. Bijl. Door vrijwillige bijdragen was men in de gelegenheid gesteld verschil lende prijzen beschikbaar to stellen. De verbands-commandant had bericht van verhindering gezonden. Burgemeester Wel- leman sprak een openingswoord. Daarin deed Z.Ed.Achtb. uitkomen de beteeke- nis, die de vrijwillige landstorm heeft in moeilijke tijden voor de bewaring van de orde, voor het steunen van het wettig gezag. Hij waardeert het, dat jonge man nen een gedeelte van hun vrijen tijd willen geven tot het bijwonen der oefeningen. De heer Bijl bracht, dezen daarvoor dank. Er werd geschoten op een afstand van 12 M. met een maximum van 100 punten. Aan den wedstrijd namen deel 23 leden, welke resp. de volgende punten behaalden J. Benou 89, Bijl 88, I. v. d. Berg 86, Schouwenaar 86, P. Tramper 86, P. van 't Leven 85, J. Verlare 84, Jb Moerland 84 „A. Schrier 82, Anth. van 't Leven 81, Jb bij de Vaate 80, Jan Koster 80, J.! Poortvliet 80, G. Spijk 80, B. M. Blok 79, H. v. d. Vrede 79, M. Korstanje 79, A. Butijn 79, J. L. Kriekaard 76, G. Clement 75, Jan Kriekaard 75, P. N. Elsacker 72, Js Vermeule 69. Nadat de volgorde was vastgesteld wer den de 23 prijzen uitgereikt. De burge meester sprak het slotwoord, waarvoor dhr Bijl bedankte. Biggekerke. Door K. de W. was bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 6-jarig zoontje op ergerlijke wijze zou zijn mis handeld. Een door de rijkspolitie inge steld onderzoek heeft uitgemaakt, dat A. D. en P. V., heiden uit Biggekerke, dat jongetje van den weg hebben opgenomen en als een kaatsbal over en weer naar elkander hebben geworpen, tengevolge waarvan het ventje met het hoofd op de steenen is terecht gekomen, waarhij dat lichaamsdeel bloedend werd verwond. Beide verdachten zullen eerstdaags voor den kantonrechter worden geroepen om zich over hun onbezonnen daad te ver antwoorden- (M. C.) Vrouwepoltfer. Op uitnoodiging van den burgemeester hébben de volgende heeren zich bereid verklaard met hom deel uit te maken van een comité tot leniging van den ,nood in de door de stormramp op 10 Aug. j.l. geteisterde streken: L. Dinge- manse Lz. Jr., J. Versluijs, C. Glerum, J. K. Verhulst, J. Verhage, P. C. van Maelsaeke, J. J. Bliek en W. van Hekken. Zoutelande. Op initiatief van den burge meester en ds de Kam wordt alhier een collecte gehouden voor de ramp te Bor culo. Breskens. Geregeld ondervinden reizi gers, die uit Holland of Noord-Brabant ko men, het ongerief, dat de namiddagboot. die ten 6.25 uur uit Vlissingen vertrekt, niet op aankomst van den trein wacht, als deze enkele minuten over tijd is. Vrijdagavond moesten een veertigtal rei zigers, jvaaronder een gezin uit Knocke. ontwarén, dat de boot vertrokken was toen de trein aankwam- Zij namen toen de boot, die te 7.30 uur uit Vlissingen vertrekt, maar te Breskens was geen ge legenheid meer om verder te komen. Goe de raad was jiicr werkelijk duur- Enke len hunner huurden een autobus die hen naar hun bestemming voerde- Zij die naar Oostburg moesten, betaalden een gulden per persoon. (Zei.) Locaalspoor Zuid-Beveland. 't Was omtrent een half jaar geleden dat wij verslag deden van de plannen in zake dit Spoor. Thans zijn de ingenieur de heer Jhr. v. d. Veen, en de aannemers de heeren Volckers en Jhr. ir. Van Heura een half jaar aan 't werk geweest, en hadden wij gaarne wel eens hiervan de aanvankelijke resultaten gezien. Die ge legenheid werd ons geboden door den heer dr Jenny Woijerman in overleg piet genoemde heeren technici. Een tocht langs de lijn, deels por auto deels te voet, eenige minuten tot twee malen toe zelfs per „trein", vestigt deu indruk yan groote bezwaren die hier en daar zijn te overwinnen geweest. De aannemers waren natuurlijk gebon den aan de voorschriften van Gedeputeer den en Polderbesturen. Zuid-Beveland met zijn dijken en slootcn geeft, daar wol aan- leiding toe. Men ziet dan ook op meerdere plaatsen waar de dijk doorgebroken werd, wat voor het afgegraven gedeelte in de plaats gekomen is. Op een enkele plaats zijn sluisdeuren aangebracht, voor eventueele doorbraak. Elders was het graven van slooten noodzakelijk voor de afwatering, benovens het' leiéen van buizen, die in 't, eerst nei ging vertoonden van uitwijken, zoodat zij1 door een betonring moesten worden stijl gehouden. Een der grootste moeilijkheden was om het verkeer gaande te houden. Daartoe moesten de wegen worden .verhoogd. Een bijzonder mooie prestatie uit tech- 'niscli oogpunt zijn de werken aan Hor- dekenskerke. Daar heeft men den grond drie meter moeten ophoogen. Daar wordl het plaatzand opgespoten, en moest de aannemer den weg van pijpleidingen voorzien om het water kwijt te raken. Het is interessant, om de werking van deze installatie te zien; die getuigt van het technisch kunnen van de ondernemers. Nog een groote moeilijkheid was 0111 het verkeer gaande te houden. De wegen moesten daartoe 40 k 50 c.M. opgehoogd worden en van toegangshekken voorzien. Met dat afgraven hier en ophoogen daar is heel wat tijd zoek gemaakt moeten worden. En het zal ook nog een heele tijd duren eer de grond gezet is. Bij den Zwaakschen dijk bijv. is de baan twee meter gezakt. Eldersis de veenlaag (er werd hier en daar veel veen „gevonden! door Jiet zand weggeperst. Hier moest derhalve weer zand opgebracht worden. Eén beknopt verslag van het autotochtje moge hier volgen. Aan den Langeweg bij 's-Heer Abtskorke is een kruispunt; daar komt een laa'd- en iosplaats. Hier kreeg men een voorstelling van de ophooging. Eerst wordt rivier zand gelegd, en daar boven een ballast- bed- Dit gedeelte van de lijn is af. Alleen moeten later de dwarsliggers nog eens worden gelicht, om nieuw ballastzand aan te brengen, teneinde een volledig hallast- profiel te krijgen. Dn, normaal spoor breedte is 1,^31/2 M. Dat ballastzand wordt in de Mcrwede bij Gorkum opgebaggerd en naar Hoede- kenskerke gevoerd, van waar een uit ne gen wagens bestaande trein het ter plaatse voert Door middel van een crick (keldewind) wordt vervolgens de wee waar 't spooï over loopt, berijdbaar gemaakt. Hetzelfde heeft ook iets verder, aan den Bosscheweg, plaats gehad. Op die hoogte is bij het graven een gewelf, waar schijnlijk van een oud klooster, gevonden. Daar -ter plaatse wordt een sloot ge graven voor de afwatering. Van den af gegraven grond wordt een breede berm gelegd. Ter plaatse waar het emplacement 's-Gravenpolder komt, is een breede gras vlakte, een der zoogenaamde vele ©ver hoeken of aanliggende terreinen, die de Staatsspoor eveneens moest overnemen, en welke zulkyi worden benut door aan plant. De aanleg is daar al zoo ver gevorderd dat door aanbrengen en later inwalsen van steenslag de weg voldoende voor liet gebruik gc-hard is. Diaar werd dan ook de .eerste treinrit aangeboden, en reed men door een der mooiste gedeelten van Zuid-Beveland den weg van do halte 's Grave-npolder-'s Heer Abtskorke naar station Kwadendamme. Op dezen tocht, en ook elders, zag men vele .nieuwe hekken geplaatst, .400 m getal voor de verschillende toegangen. De Staatsspoor rekent niet met kleine bedragen. Deze hekken kostten haa.r 4 ton. Ter plaatse wa.ar het emplacement Nisse zal komen, ligt voor 9 ton aan keien, voor d-e latere los- en laadplaat sen. Aan den Lange Mairedijk liggen de betonplaten voor de waterkeering Dj eventueele doorbraak. De Maatschappij heeft ter plaatse een buis voor den waterafvoer aangebracht, doch, weldra bleek deze verschoven; de aannemers hebben er toen een ring cm gelegd om hom stijf te houden. Diaar waar emplacement Kwadendane me komt, is 'een buis gelegd van 1.5" M. middellijn. Voor eventueel dreigends doorbraak zijn ter plaatse waar de drjk is doorgebroken sluisdeuren aangebracht. De sleutel zal moeten berusten bij éen bepaald persoon, in oasu burgemeestei. Er is een diepe plas, welke gedempt werdt; 130000 M3 zand is hier voor noodig geweest. Een aangename bedrijvigheid heersen a,a.n het werk te Hoedekenskerke. Daar zijn de machines tot het opspuiten van het in water opgéloste zand, terwijl een zuigbuis bet water, dat met zand vgj zadrgd is, wegzuigt en afvoert, steet* in weiking. Hier klopt het hart van Allerlei. Naar wij vernemen, zullen de ministers die bij de jongste verkiezingen tot kamer lid waren benoemd, hunne geloofsbrie ven niet inzenden. Aangezien volgens de Kieswet deze inzending moet plaats heb ben binnen 2 maanden na hun benoemd- verklaring, zal in begin September de voorzitter- van het Stembureau in hun plaats opvolgers moeten aanwijzen. De winterdienstregeling pp de Neder- landsehe Spoorwegen zal 4 October in werking treden. De Stormramp. De wederopbouw van Borculo. Een medewerker van liet Persbureau Vaz Bias heeft een bezoek gebracht aan de verwoeste streken in den Achterhoek en, na al hetgeen reeds over de storm ramp is gemeld, meldt hij nog het vol gende Dagelijks komen er duizenden men- schen kijken naar de ruïnes, welke de ver woesting van 10 Aug. j.l. heeft aangericht. Woensdag kwam het hoofd van den Rijksgebouwendienst, Baron van Lynden, met een staf van ingenieurs om het bouw bureau te installeeren. Be Rijksbouw meester Bremer vertoefde reeds te Bor culo in verband met de inrichting van dit bureau .De burgemeester zal vier ruime zalen in het gemeentehuis ten behoeve van het bouwbureau afstaan. -v Tweq belangrijke kwesties houden thans de autoriteiten, nu deze de zaken rustig kunnen overzien, bezig. Be eerste kwestie isHoeveel zal de werkelijke schade bedragen, en de tweede: Hoelang zal het duren eer Borculo weer geheel zal zijn hersteld? Wat de eerste kwestie betreft, daarom trent loopen de meeningen nogal uiteen. Men weet dat de burgemeester van Bor culo bij den eersten aanblik der verwoes ting, de schade op meer dan drie mil- lioen gulden raamde. Be bekende Amster- damsche architect, de heer Cuijpers meent dat men daarmee niet zal uitkomen. Andore deskundigen uit de bouwwe reld, met wie ik sprak, waren echter opti mistischer. Zij meenden dat de herstel lingen met twee millioen gulden ruim betaald konden worden. Wat de tweede kwestie betreft, Wordt algemeen aangenomen, dat 'binnen zes maanden alles weer zal zijn opgebouwd. Een veertigtal houten noodwoningen, die door de „Padox" worden neergezet, zul len binnen enkele dagen gereed zijn. Burgemeester De Muralt hoopt, dat het door hem gelanceerde denkbeeld om van do verschillende gemeenten arbeiderswo ningen in plaats van geld cadeau te krijgen, door vele gemeentebesturen zal worden overgenomen. Voor twintigdui zend gulden kunnen gemakkelijk drie arbeiderswoningen gebouwd worden en de gemeenten, die daarvoor het geld beschikbaar stellen, zullen dan tevens arbeiders uit hun eigen gemeenten de hlaaraan verbonden werken kunnen laten uitvoeren, zoodat zij tegelijkertijd eigen .werkloosheid bestrijden. Be burgemeester is voornemens in de gevels van de ge schonken huizen de namen te vermelden van de burgemeesters der gemeenten, die de huizen hebben aangeboden. Op 31 Augustus, den verjaardag van H.M. de Koningin zal de gemeente Bor culo voor vreemdelingen worden afge- sloten. Des middags zal op de markt tusschen de puinhoopen een muziekuit voering worden gegeven, en daarna zal de burgemeester een toespraak tot de be volking houden. De heer Be Muralt is van plan, om een der ruïnes, ontstaan door de stormramp, te laten staan als een herinnering aan de 'ramp, die Borculo op 10 Augustus 1925 heeft getroffen. t f De door den storm omgewaaide hoo rnen, van de eertijds prachtige laan En schedéHengelo, zijn bij opbod verkocht. De boomen brachten meer dan f2100 op, De schade te Doetinchem D|e schade aan de electromotorenfabriek „De Vijf" te Doetinchem is door de des kundigen geschat op f 100 a f 120.000- Het onderzoek naar de oorzaak der ramp heeft uitgemaakt, dat de schoorsteen bij de fabriek het eerst door den bliksem is getroffen en dat het hemelvuur is overgesprongen op een stoomketel en zoo in de fabriek, waar de ontlading plaats greep. De kracht van den storm. Als een bewijls van de kracht van den storm kan nog worden medegedeeld, dat op een boerenerf te Markvelde (een buurt schap in de gemeente Diepenheim aan de Schipbeek) witte kalkzandsteenen zijn gevonden, welke van de vernielde wo ningen vóór Borculo afkomstig moeten zijn. Tevens vond men op hetzelfde erl' nieuwe inwikkels van cichorei pakjes, welke waren overgewaaid van de fabriek der firma Schaars te Borculo. Te Ne ede is, zooals wij gisteren reeds meldden, de schade grooter dan eerst werd gedacht. Indien men al de veispreid© verwoestingen in deze ge meente als een dorp bij elkaar kon zien, zou de aanblik hiervan niet beter zijn dan die van het verwoeste stadje Bor culo. Waar echter alles r'óept van „Bor culo" zinkt de schade van Neede daarbij ten onrechte in het niet en jpr bestaat grooto kans, dat vele getroffenen hier ex slechter af zullen 'komen dan gélijk- benad-eelden elders. Hulp is ook in Neede zeer noodig. Hit Nationaal Steuncomité heeft een aanbieding gekregen van do N. V- Ned. De hoos te Zevenbergen op 19 Augustus 1845. Men schrijft aan de Msb.: Toen de krantenberichten loskwamen omtrent de hoos, die .op 10 Aug. 1925 de plaatsen Zeeland, Langenboom en "Bor culo verwoest heeft, kwam er een vage lieiinnering in mij op aan een verhaal dat mijn vader mij eens gedaan had, dat zal zoowat 40 jaar geleden zijn omtrent een hoos, die te Zevenborgen; heeft gewoed. Mijn vader had het ook maar van hooren zeggen want, toen de ramp te Zevenbergen plaats greep, was hij zelf nog een jongen van 16 jaar, en woonde te Oud-Zevenaar, dus heel aan de andere zijde van ons land. Mijn vader vertelde o.a. dat ramen en deuren uit do huizen werden gezogen, en dat ergens in een huis een moeder met een aantal, ik meen: zeven kinderen uit een bedstede, waarin zij van schrik gekropen waren, werden weggerukt, en op straat geworpen, Dus precies dezelfde dingen, die wij nu beleefd hebben. Een beschrijving van de Zevenbergsche hoos, welke gisteren juist 80 jaar geleden heeft plaats gehad, vinden wij in A. J. van der Aa, „Aardrijkskundig Woorden boek der Nederlanden", deel XII (Zalt Bommel 1851), blz, 154—155, in de vol gende bewoordingen „Den 19 Augustus 1845, des namiddags te vijf ure, werd Zevenbergen geweldig door eene hoos geteisterd, die uit het Zuidwesten opkomende, na eenige, of schoon geringe, verwoesting te Zegge bijl Rucphen en don Oudenbosch te hebben aangericht, over Zevenbergen losbrak; terwijl zij daarna, op den weg naar de Zwaluwe, ook nog oenige boomen ont worteld en geveld hebbende, ïn dit dorp eene aanmerkelijke verwoesting heeft aan gericht, en eindelijk hare krachten uit geput hebbende, in het Hollands-diep ne- dergezonken en verdwenen schijnt te zijn- In de gemeente Zevenbergen werden daardoor 12 huizen en 26 schuren geheel vernield, 75 huizen en schuren dermate geteisterd, dat zulks met vernietiging ge lijk staat, en 175 schuren ten deel'e be schadigd. Verbazend was het te zien, welk eene kracht de windhoos op de R.K. Kerk had uitgeoefend. Het dak dier kerk toch was aan de Oostzijde met de bekleeding en daksparren afgewaaid ter oppervlakte van 312 vierkante ellen. Onderscheiden© gordingen waren afgeslagen, en daaren boven was bijna de geheele bekleeding met het lood van den nok afgescheurd). Dertien Nederlandsche ellen muurplaat waren geligt, en het lood der goot over een lengte van 'ongeveer 20 ellen geheel afgescheurd. Verschrikkelijk was het, bo ven aan het metselwerk de uitwerkselen te zien, zijnde onderscheidene schoren geheel weggenomen, de planken beklee ding van het dak aan flarden, bet gedeelte dat nog was blijven liggen gegolfd, en gclitaele klompen lood van den nok afge scheurd. 1 De schade, enkel aan gebouwen, werd te Zevenbergen begroot op 160.000 gul den. Bovendien had de landman op den akker ontzettend veel geleden. Immers behalve dat de rijp te veld staande gra nen door die verschrikkelijke windvlaag half gedorscht waren, werden duizende schoven yan den grond opgenomen, en, door de lucht heengeslingerd. Gelukkig echter heeft men bij: deze ramp slechts 3 menschenlevens te be treuren gehad." Met Staatscourant 159 zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende het Rechtskundig Bureau voor den Landbouw in Zeeland, gevestigd te Goes. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp bracht te Grijpskerke f537.45 op. (Als men bedenkt, dat dit een dorp is van plus minus 900 inwo ners, maken eenige reeds gepubliceerde cij fers van enkele andere gemeenten, vooral van sommige steden, ook in onze pro vincie, wel een poveren indruk.) Goedkoope trein naar Zee land- Donderdag 27 Augustus zal een goedkoope trein rijden van Den Haag, Delft Schiedam, Rotterdam, Barendrccht. Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp en Lage-Zwaluwe naar Goes. Middelburg en Vlissingen- Middelburg. Het vierde abonnements concert van het Middelburgsch Muziek korps in het Schuttershof was gister avond weer matig bezocht. Behalve de leden, voor zoover niet verhinderd of uit- stedig, waren er nog eenige betalende be zoekers, onder wie verschillende vreem delingen. Onder leiding van den heer Joh. H. Caro werd een afwisselend programma ten geh oore gebracht, waarop verschil lende voor deze concerten^ nieuwe num mers- Speciaal noemen wij daarvan de door den heer Jan Morks voor harmonie bewerkte Ouverture van de Opera „Eury- anthe" van C- M. von Weber en de Can- tique de Muezzin van F. Bicknese. Beide deze stukken mogen een zeer goede aan winst voor het repertoire van_ het korps worden genoemd. Het eenige is voor deze concerten te bejammeren dat zij zich niet in een drukker bezoek mogen verheugen. Het heerlijk zitje in den tuin, en de goede muziek verdienen het ten volle. Goes. Wij meldden reeds, dat bij Kon. Besluit zijn goedgekeurd de statuten der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2