So 2 Donderdag &0 Augustus I9£ft. me Jaargang m eeh doornig pad. TaiiüiToiT Hoofdpijn Mijnhardt Binnenland. Buitenland. re Verpachtin lag 10 Sept. ijjï igs te 2 uur te Ogfe erberg van Mej. Wi lej. Wed. MOLHOEK-! ten overstaan vu A.AR van: UB in Ellewoutsdiik. L root 2 H.A. 80 c A. In' Jacs. SmaUeganeieAi, HQ in Ellewoutsdijk, ii het Oostelijk deel] 92 A. 79 eA. MO aldaar, het V >t 1 H.A. 70 A. 11 ciJ in pacht bij den hi ome, zullen eerst daarna tezamenworl pen. 0 in Oudelande, tegaj stede van den heer J. f sot3 H.A. 60 A.SOcil den heer Priester, n te bekomen ten kaoj 1 Notaris. dijk, aan de Oude Kaai, a 40 Centiaren, op gebruik. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, G«es Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 005 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 eL Bij abonnement belangrijke korting. L. MRS—VAN RUMOR IN DE S. D. A. P. Ik ben wel een beetje begaan met onze sociaal democratische politici. Ondanks ije winst bij de stembus is er zooveel dat in bun gelederen een slechte stem ming wekte. En nu mogen ze nog niet ge nieten van de rust, die er in deze dagen op politiek terrein door alle anderen geno ten wordt. Eerst was er de tegenslag, die zij als „democraten" ondervonden. Zij maken zichzelf zoo gemakkelijk Syat wijs. Als alle revolutionairen hebben zij steeds weer onfeilbare methoden. En de opzet was nu zoo fraai en er waren zoovele teekenen, die hoop gaven op een breuk in de rechterzijde. Zou de R. Kath. partij niet in tweeën springen? Waren er niet de Michaelisten, die stellig al wat ontevreden was mee zouden trekken Hoeveel gelegenheid was er ook om op te speculeeren. Men deed zijn best en ware er een prijsvraag uitgeschreven over de rraag of er niet nog meer beloofd en ge logen kon worden, dan geloof ik, dat niemand bet gewaagd zou hebben ,een antwoord in te zenden. De wereld wil bedrogen Worden Welnu, men deed zijn best. En toch was de uitslag zoo, dat de rechterzijde zoo goed ids onverzwakt uit den strijd kwam, dat do samenwerking over heel de linie bleef gehandhaafd en dat een nieuw rechtsch kabinet kon worden verwacht. Toen kwam do tijding dat de kabinets formatie werd opgedragen aan den leider der antirevolutionaire partij. Volkomen constitutioneel. Volkomen redelijk. Maar, zooals vanzelf spreekt, juist niet naar den zin van wie revolutionair denkt en ge voelt. Men zou zijn 'best doen, dat deze kabi netsformatie niet zou slagen en kwam met een snoevend, belachelijk manifest. En met protestvergaderingen. Maar daar verandert de wereld al niet veel meer van. Smidskinderen zijn von ken gewoon en protestvergaderingen be- hooren niet tot de onbekende dingen van onzen tijd. Het. liep uit op een volkomen misluk king. Wat nu, zoo riep men, daar hebben wij bijna 25 procent aan stemmen gewon nen en toch zou er een ministerie-Colijm komen? Daar zou nu eens wat gebeu ren. Dlat kon niet worden toegelaten. Maar zelve kon men niet gelpoven dat iemand er zich aan storen zou. De sprekers waren tamelijk verlegen wat zij zouden zeggen. En als liet publiek ten onzent niet zoo goedwillig was, zou het gezegd hebben: en waartoe nu al die drukte? Al spoedig kwam ook uit, dat op die vraag het antwoord had moeten luiden: om de ruzie in eigen kring te bedekken en om de onderlinge concurrentie uit te leven. En zoo is er dan nu de derde reden tot 'bittere teleurstelling. Het is toch wat te zeggen, als men bezig gaat om een gehaten tegenstander te lijf te gaan en alle slagen op eigen hoold terecht voelt "komen. Men zag nu toch iets wonderlijks ge beuren. De heeren Vliegen en Albarda en Scha per maakten zich gereed om Golijn eens flink te lijf te gaan. Vooraf toonden zij de vuist en vertelden zij waar zij hem raken zouden. Wel daar volgde de dag in do lucht. 6e strijder raakte het evenwicht haast kwijt, draaide een vollen slag om en Pats daar trol hij den heer Stenhuis ,n het gelaat. En deze juist gereed om een felle de- (Uit het Engëlsch.) 3) „Ja, hij is een goed zoon voor me geweest, Heer", zeide de stervende vrouw truer. „Nooit gaf hij mij een ruw woord, nooit een onvriendelijken blik- Heer, Gij zult hem zegenen en met hem zijn en em veilig tot mij brengen, als zijn tijd aa5,ls- Ik g®ef hem aan U over, Heer." „Ik zal komen, moeder, ik zal komen", zeide Abbott. „Diat is een heerlijke hoop", sniittfö hij!. „Een heerlijke hoop", herhaalde zij gmnlachend. Haar gerimpeld, maar kalm gelaat was even rustig, als wanneer zij j°? av_on<is ging slapen, en hare ver- isrerde ingezonken oogen staarden hem 11 met al de oude teederheid en blij- ocdigheid, die hij er altijd in gelezen ..Hare hand rustte "in de zijne en tlnu 6611 P3-31 mi'iuten stevig1 te ukken; maar weldra hield die zwakke op, en de vermagerde vingers tidem koud. Toen sloten zich de oog- monstratie tegen Colijn in elkander te zetten en te bepeinzen hoe hij dezen nu eens .flink zou treffen, sloeg aan stonds heftig terug en raakte den heer Vliegen net voor den neus. Dat is nu toch echt gemeen, schreeuwde deze en beukte heftig terug in de richting van het socia listisch vakverbond. De heer Albanla riep met verheffing van stem uit: wij zijn gereed, alle hinder palen zullen wij wegnemen. Vrienden, wij stormen de nieuwe heerlijke w'ereld tegemoet. En men botste tegen de eigen vrienden op en de nieuwe heerlijke we reld bleek een kansgevecht tusschen poli tieke leiders en leiders der vakbeweging. Dat wordt wel een zonderlinge actie met een vreemd gevolg. Een machtig demonstratief congres, roept de leider der vakbeweging. Dat zullen wij houden, wij N.V.V., om ons nieuw program van den arbeid te ontwik kelen en gij politieke partij moogl mee doen. Het komt niet te pas roepen de poli tieke heeren terug, dat gijl zulk een con gres houdt. Gij zet u in de plaats van de politieke partij. Daar moet dan ook heel wat anders ge beuren dan gij het kunt, zoio luidt het antwoord. Daar moet komen een groote arbeiderspartij zooals in Engeland, waai de mannen der vakbeweging de baas zijn. Dat kunt gij begrijpen, klinkt het woe dend terug. Niet gij, vakvereenigingsman- nen, maar wij1, politici, zullen de we reld redden. Kom, kom, aldus de heer Stenhuis, dan wordt dat een Sysyphus arbeid die tot niets leidt. Het gaat zoo veel te langzaam. Die parlementaire actie brengt er ons niet. Daar moet heel wat anders geschie den en wij kunnen dat eigenlijk alleen. Rlijif bij uw eigen werk, zeggen de politici. Daar is voor ons niets meer te doen, dus de vakvereenigingsmenschen. Wij willen nu de maatschappij ornkeeren. Uw gedachten zijn onrijp, dus de spin nijdige heer Vliegen. En toen gij1 in 1914 een oorlogsartikell schreeft, was dat zeker wel rijp? Dat Was het antwoord. Onrijp en onwijs roept nu verma nend de heer Wibaut. i Hoe rijip waren uw gedachten toen gii u gingt verzetten tegen de aanvaarding van wethouderszetels' roept men terug. Men werd het eerst eens over een gezamenlijk congres. Maar de vakvereeni- gingsman beweert nu: het is toch ons congres. Waarop de politieke partij weer antwoordt: en het is juist ons congres. Nu wij zuHën er maar niet langer over vechten zeggen dan beiden, maar wij blijven bij onze meening. Wat verbeeldt gij u toch, dus de heer Stenhuis, giji die van onze vlootwetactie eerst niets wildet weten? Wie had bet toen bij het rechte eind? Met zoo'n man spreek ik niet langer, zoo is het besluit van den heer Vlie gen. D'an komt met een wijls woord de heer Polak tusschen beide. Tot den heer Sten huis zegt hij: wees toch tevreden ook al wordt elke week uw naam niet genoemd. Waarop deze zou kunnen antwoorden: ben ik anders dan de rest? r Kom toch niet elke week weer met nieuwe ideeën en nieuwe grootsche plan nen die toch niets beteekenen, wordt dan gezegd. En zoo gaat het voort. Men heeft het middel om alle maat schappelijke kwalen te genezen. Alle onte vredenheid kan worden weggenomen. Elke moeilijkheid kan worden overwon- leden over de brekende oogen, en zacht- kens fluisterde nog hare sjpm: „Ik ga heen .maar. hij zal tot mij komen." Het was gedaan, en weinige minuten later besteeg Abbott do hooge trap naar zijn klein dakkamertje. Do dag was nog niet aangebroken, en een zware mist ■hing over dei stad. Hijl ging op den kant van zijin bed zitten en liet met een drukkend gevoel van volkomen verlaten heid het hoofd op de handen rusten. Van het oogenblik af, dat nu vijf-en-lwin- tig jaar geleden zijin vader stierf en hij een jongen was- van tien jaar, was hij nooit lang van zijin moeder gescheiden ge weest. Hij had met haar geleefd en voor haar gewerkt. Ziijl was een blijmoedige verstandige vrouw, en de innige vol maakte liefde van moeder en zoon was tusschen hen nooit verstoord geworden. En nn was zij weg, en hij1 was alleen; hij had niemand meer om op zijn heen en weer reizen aan te denken, geen thuis meer, waar- hij biji zijlne terugkomst naar toe kon gaan. Want een thuis, waar niemand hem verwelkomde, was geen thuis voor hem. „Ik zal tot haar gaan, maar zijl zal tot mij niet wederkomen", werktuigelijk nen. Alle crisis zal verdwijnen als men den socialisten de macht geeft. Wij zijn gereed dus juicht de heer Albarda. En uit eigen kamp wordt hem toegeroe pen: gereed! waartoe? Ja vooreen arbeid als dien van den man, die al' maar door zijn vat hij de helling oprolde en het altijd weer naar beneden rollen zag en telkens weer van voren af aan kon begin nen. Met uw parlementaire actie bereikt gij alleen niets. Maar uw plan van den arbeid is nog minder waard, wordt teruggeroepen, alles onrijp, zonder beteekenis. Zonder eenig meegevoel kan iemand, die daarbuiten staat, dit toch niet aan- hooren. Alleen zal hij zeggen: het is toch maar een gelijk, dat noch socialisten noch de z.g. democraten den strijd gewonnen heb ben, een geluk allereerst voor hen zelve. Men stelle zich den nood van de „demo cratische" ministers eens voor, als hun werk steeds vergezeld zoude gaan van do buitenparlementaire actie der vakver- eeniging, die vooral zou bestaan uit sta king of bedreiging van staking, om „den wil van het proletariaat" door te zetten. Die hulp zou in wezen niet dan tegen werking zijin geweest. Als de socialisten ergens de meer* derheid verkrijgen, dan is hot eerste wat zij zeggen: wij kunnen niet aanstonds geven wat wij1 beloofden, want onze voor gangers, de „kapitalisten", lieten alles zoo leelijk voor ons liggen. Wij kunnen geen nieuwe wereld bouwen op de ruïne van het kapitalisme. Gij moet dus geduld oefenen. En rustig aan den arbeid gaan. Het kcjmt wel Zij hebben meer dan iemand behoefte aan rustige rust op maatschappelijk ge bied. Maar zooals het Engelsche ministerie MacDionald aanstonds ten zeerste gehin derd werd door dreigende stakingen van vak ver een i gingsle iders, die nu eens dach ten hun wil door te kunnen zetten, zoo zou een half socialistisch kabinet van allerlei democraten ten onzent heel wat te stellen hebben gekregen met den lei der van het socialistisch vakverbond, die de eischen van het proletariaat luide zoude doen weerklinken. Met dat al is het nu ook reeds erg genoog. Als het zoo doorgaat, dan zie ik het gebeuren dat na al het drukke demon- streeren tegen minister Colijn geen twee sociaal-democratische leiders elkander kunnen tegenkomen of de een zegt tegen dein anderen vanwaar hebt giji dat bla.uwe oog? En hét antwoord zal zijn: dat heb ik op het demonstratief congres van Stenliuis opgeloopen. Maar hoe komt gij aan dien krab op het gezicht? Weldie heeft' Vliegen of Schaper mij gegeven. En de èenige, die ongedeerd blijft, zal' allichtminister Colijn zijn. (N. Pirov. Gron. Crt.) mes" zijin te Constanza aangekomen. D|eze machines zullen met een aantal Fransche vliegtuigen van het Potez-type, welke reeds in dienst zijn, het vechteskader der Roemeensche luchtvloot vormen. Op den voorzitter van de Bulgaar- sche sobranje, Koeljeff, en den vice- voorzitter Wassoff, die in Parijs vertoeven voor een bezoek aan de kunsttentoon- stelling, werd Dinsdagavond foen zij de tentoonstelling verlieten een aanslag ge pleegd. Een aantal Rulgaarsche commu nisten overviel hen met stokslagen. De aangevallenen ontkwamen in een auto. De politie arresteerde twee communisten; 't waren. Bulgaaxsche studenten. Van Italië en België is nu instem ming met den tekst van de Fransche nota aan Diuitschland ontvangen. Deze zal' waarschijnlijk Vrijdag of Zaterdag te Ber lijn worden overhandigd. In de Belgische metaalnijverheid is de situatie weer verscherpt. De werk gevers hebben momenteel verdere regee- ringsbemiddeling afgewezen. Terwijl in het Berlijnsche graan- bcdrijf oen overeenkomst aanstaande is, worden de kleermakers met een alge- meene uitsluiting bedreigd. Bij de Dluit- sche spoorwegen zijn eveneens loonge- schillen aan de orde. bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijntabletten Buisje 60 c. Korte berichten. De stad Cardiff is gisteren door een geweldigen regenval geteisterd, die het lager gelegen deel der stad volkomen heeft doen onderloopen. Brandweer en geniesoldaten hebben 10 uur aan een stuk moeten pompen om het overtollige water weg te krijlgen. De schade bedraagt on geveer 75.000 p.st. Vijftig Fokker-vliegtuigen, door Roe menië in Nederland besteld, meldt de „Ti- bleef hij! dit bij zich zeiven herhalen. Hij dacht er aan, hoe Ghristus den jongen man te Naïn het leven teruggegeven had, die „de eenige zoon zijner moeder was, en zij was weduwe"; en hij dankte God, dat Hijl hemi had gespaard voor zijin een zame moeder, wier leven kalm en ge lukkig geweest was. "Maar- liij kon zich nog niet voorstellen, dat zjiji werkelijk was heen gegaan. Dlat hare plaats be neden ledig stond. Langzaam daalde hij! de trap weder af en bleef in die donkere gang luisteren na,ar de bewegingen dei- vrouwen in de kamer zijner moeder. Voor hem was >gir niets te doen; hij kQn zelfs niet naar binnen gaan, om, naast het beo gezeten, dat ernstige gelaat in de laatste rust gade te slaan. Eindelijk schoot hem de gedachte te binnen aan de arme vrouw, die op zijn weg naar huis over reden en misschien reeds dood was. „Ik zal eens gaan zien, of er iets voor haar gedaan kan worden", zeide hij bij zich zelven. Het was nu drie uur geleden, sedert Hag ar en haar kindje in het gasthuis waren opgenomen. Men had haar in de zaal voor gewonden gelegd, maar het kindje was dadelijk naar de doodenkamer gebracht, em aam Abbott werd gezegd, Voor de huidige zitting. De benoeming tot leden der Tweede Kamer wegens 't bedanken van de vier tot minister gekozen Kamerleden, is eigen lijk een formaliteit. De tegenwoordige zit ting der Tweede Kamer loopt 12 Sept. a.s. af, dus heeft 't gekozen viertal slechts tot, genoemden datum zitting, en dan nog alleen wanneer zij eerst be- eedigd zijn geworden, wat wel niet 'I; ge val zal z,ijn. De heeren Borghols en ds Jongebreur kunnen derhalve zeggen dat zij nog voor een poosje benoemd zijn ge weest tot lid der Tweede Kamer. De kindertoelage der Rijks- ambtenaren. Het Tweede Kamerlid de heer C- Smeenk meent in „Patrimonium" te kunnen ver zekeren, dat de kindertoelage welke krachtens art. 21 van het Bezoldigings besluit voor 1925 is verleend, voor het volgend jaar niet zal worden ingetrokken- N e d e r 1. O o s t-I n d i De zes jongelui, die conform het plan- Deterding een studiereis naar Indië ma ken, zijn Vrijdag te Medan gearriveerd- Zij bezichtigden op Medan de instituten en de stichtingen der cultures en de plan- tersvereenigingen, de havenwerken van Balawan, twee tabaksondernemingen, .een moskee, het laboratorium, het hospitaal en het jeugdwerk der Senembah-Maat- schappij- Maandag daarop zijn zij naar Java vertrokken. De heer Vorstman, die de leiding van het gezelschap heeft, ver zekerde, dat voortaan jaarlijks tien groe pen van zes jongelui tusschen 18 en 24 jaar zullen worden uitgezonden. Gemoed el ij ke toestanden. Een ingezetene van Amstelveen wilde Dinsdag burgemeester Colijn gaarne spre- dat het zeer twijfelachtig was, of de vrouw ooit herstellen zou. Men was vol komen onkundig aangaande haai' naam of woonplaats, em hij kon geen inlich tingen omtrent haar verschaffen. Maar toen hem gevraagd werd, wat er gedaan moest worden met het lijkje van het kind, em hij nederzag op dat tengere uitgeteerde lichaampje en dat bleek e ge zichtje, schoten zijne brandende oogen vol tranen, alsof hjj bet dierbare doode gelaat zij'ner moeder aanschouwde. „Ik heb thuis ook een begrafenis", zeide hij, „en ik zal de kist wat grootei' laten maken voor dit schepseltje. Mis schien zou het de moeder grieven, als het van dei armen begraven werd, wan neer zij weer bijkomt en er naai' vraagt. Laat het kindje maar naar mijn huis brengen." En toem Abbott's moeder in haar kist werd gelegd, met haar sneeuwwit haar glad weggestreken langs het bleeke gelaat, werd het klein© onbekend© kind naast haar gelegd, met het hoofdje rustend in haren arm. Did buren, die nog eens kwa men kijken, zeiden, dat het 'juist iets was voor Abbott en zijn© moeder, die bereid waren om den eenzamen en ver: la tenen hulp en schuilplaats te geven. De ken, aldus de Tel., in verband met het feit, dat een particuliere nachtwaker eem door hem des nachts aangehouden per soon niet aan de politie had kunnen overgeven, daar het politiebureau nog ge sloten was, omdatde inspecteur met vacantio was. Toen de bovenbedoelde Amstelvoensche burger telefonisch wilde vragen wanneer de burgemeester even te spreken was, werd hem geantwoord, dat zulks niet mogelijk was, daar de bur gemeester per auto naar Rorculo was. Toen de vrager zich dan gaarne met den wethouder wilde tevreden stellen, die op het oogenblik loco-burgemeester was, vernam hijl, dat ook dat niet gaan zou, want "burgemeester, secretaris, wethou ders en de geheele overige vroedschap waren gezamenlijk per auto naar Oost- Nederland afgereisd. Ziedaar een der ge vallen, waarin do gemeentewet niet voor ziet. Wel zegt art. 77, dat bij ongesteld heid, afwezigheid of ontstentenis van den burgemeester, deze vervangen inoet wor den door oen wethouder, door B. en W- aan te wijizen, en dat, bij ongesteldheid; afwezigheid of ontstentenis van alle wet houders, het oudst© lid in jaren van den raad, dat aanwezig is, als burgemeester 'optreedt, tenzij de raad een ander lid met de vervanging belast, maaraan de mogelijkheid van een collectief uit stapje van volledig dagelijksch bestuur, plus vroedschap, heeft de wetgever blijk baar niet gedacht. Intrekking van crisis wett en. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot intrekking van de volgende wetten: wet van 4 September, houdende bepa lingen, strekkende om den rechter de gelegenheid te geven dadelijke uitwin ning te voorkomen naar aanleiding „van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de tegenwoordige buitengiew!one omstan digheden; wet van 11 Juni 1915, tot toelating in de tegenwoordige buitengewone omstan digheden van voorloopige hechtenis we gens het in art. 45 der wet van 23 Mei 1899 eerst omschreven misdrijf; wet van 29 Juli 1916, tot verlenging en herstel van in de merkenwet genoem de termijnen; distributiewet 1916 schepenvorderingswet 1917, gelijk deze wet nader is gewijzigd; wet van 1 September 1917, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van het goederenverkeer met het buitenland, gelijk deze wet nader is gewijzigd; wet van 12 Januari 1918 tot vaststelling van bepalingen in het belang van den om loop van 's Rijks munteni wet van 23 Februari 1918, houdende bepalingen betreffende het slachten van paarden, runderen, schapen en varkens, gelijk deze wet nader is gewijzigd; wet van '20 April 1918, betreffende nadere uitbreiding van den landstorm; scheurwet 1918 crisisenquetewet 1918; wet van 7 December 1918, tot ver zekering van de dienstvaardigheid van spoorwegen, waarop uitsluitend met be perkte snelheid wordt vervoerd, in de buitengew one omstandigheden werkloosheidsverzekeriogsnoodwiet 1919,. Zij, die niet stemden. De burgemeester van Amsterdam heeft uitvoering gegeven aan het bepaalde bij de Kieswet, door aan te schrijfven hen, die niet voldaan hebben aan hun kiezersr plicht. D|e betrokkenen hebben een for mulier ontvangen, waarin zij moeten ver klaren wat de reden is, dat zij hun kiesplicht niet hebben vervuld. afgestorvene deelde zelfs hare kist en haar graf met iemand, die geen andere aanspraak op haar kon maken, dan dat bet ook een kind was van denzelfden h-cmelschen Vader. HOOFDSTUK V. V er lat en. Er was geen verandering gekomen in Abboth's levenswijze, behalve voor dien éénen dag der begrafenis. Even als vroe ger ging hij den éenen dag, naar Birken head en kwam den anderen dag terug, maar alle? scheen hem veranderd en treu rig toe. Verscheidene reizigers herken den hem dat zij hem van tijd tot tijd zagen. Hij wisselde vriendelijke groeten met velen, wier naam hij niet kende, en verleende hun welwillend hulp, maar hij had niet langer een huis. Eenzaam en droevig was de terugkomst in de kamers, die zijn moeder had verlaten, en nog eenzamer werd het hem daar, toen, vol gens uitdrukkelijk verlangen zijner moe der, al hare kleine bezittingen onder ver scheidene arme bekenden waren verdeeld. (Wordt vervolgd.) *,1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1