Buitenland. f ËÜtLLgTOW". EE* DOORNIG PAD. Binnenland. tfo $69 Dinsdag 18 Augustus IW LOE /ervolg komt' [mooiste wat )e jeermes snijden I ns, dat men tot 1 cent p. pakje) izondergevaar |ld en daaraan [kunnen nemen, leid heb, nog te (IROII ■en aanbevolen (komt, heb ik al 1(40 ets. p. pakje) |veel krachtiger, en gewrichten, koud zijn, maar net Kukfrol- polpoeder, (ook king, te zamen 1 zoodat men Li gen nauwkeurig verzorging der lier advertentie als op de enveloppe, [totterdair »Iw. 89e Jaargang i Drukkers-Exploitanten*: 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. *DeZeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf 0.05 P r i j s der A d v e r t e nI5 n 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De schuldenregeiing. Do onderhandelingen van Amerika mei België omtrent 't bovenstaande vlotten niet. Weer is er eon wending in de Belgisch-Amerikaansche onderhandelingen gekomen. J}e Belgische gedelegeerden moeten zich in beginsel bereid hebben verklaard, om do Amerikaansche tegenvoorstellen aan te nemen. Dtezo voorstellen komen hierop neer, dat de Belgische schuld in twee categoriën zal worden verdeeld, n.l. een bedrag van 175 millioen dollar voor schuld, door België tijdens den oorlog gemaakt, en waarvoor oen veel geringere rente zal worden vergoed dan voor het tweede gedeelte ton beloope' van 300 millioen dollar, welk bedrag België voor het herstel heeft geleend. De betalingen zullen gedurende de eer- sto 10 jaar zeer gering zijin, zoodat fei telijk een moratorium (uitstel van beta ling) zal worden verleend. Men neemt aan, dat nog in den loop van deze week een definitieve overeenkomst tot stand zal komen. Uit Washington wordt intusschen ge meld, dat aan de kans, dat België voor de regeling van zijn schuld gunstiger voorwaarden zou verkrijgen dan Engeland heelt bedongen afbreuk is gedaan door het bericht, dat Frankrijk en Italië eerst •willen wachten, of België wellicht gun stiger voorwaarden zal krij'gen, om dan diezelfde regeling voor zichzelf te ver langen. Ook vreest men in de kringen van het congres ervoor, dat indien België gunstiger voorwaarden krijgt, ook Enge- land op gelijke behandeling zal aandrin gen. Toch meent men, dat de Ver. Staten aan België wel een gunstige regeling voor zijn schulden toe zal staan. Mellon, de Amerikaansche minister van financiën, heeft daarop bij den president aange drongen. Indien deze regeling wordt toe gestaan, zal evenwel de regeering be kend maken, dat Frankrijk en Italië niet op een dergelijke behandeling kunnen rekenen, daar er voor België alleen een uitzondering wordt gemaakt. De kroon van Zevenburgen. Het Roemeensche ministerie wil de kroon van den Zevenburgschen vorst Stephan Rocskay (15571'606), die ook een gedeelte van Hongarije onder zijn heerschappij heeft gehad, koopen, om haar als nationaal geschenk aan koning Ferdinand van Roemenië te geven ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag op 24 dezer. Re kroon bevindt zich in bet museum te AVeenen en komt voor op de lijst, van voorwerpen, welke Hongarije van Oostenrijk terugverlangt. Er zijn met de Oostenrijksche regeering onderhandelin gen gaande, om "haar met het genoemde doel aan de Roemeensche reeeering af te staan Het Budapester blad „Magyarorszag" maakt naar aanleiding hiervan de opmer king, dat een dergelijke transactie de grootste verontwaardiging bij de gehoele openbare meening in Hongarije zou ver wekken. Die kroon behoort aan Hongarije en mag in geen geval vervreemd worden. Verrassingen en Stakingen. Frankrijk is het land der spoorwegonge lukken, verrassingen, en stakingen. h at de eerste aangaat, hadden wij er dezer dagen drie in een week te melden, en kenners beweren dat de schuld ligt "'i de geringe controle en bij de l'icht- 7) (Uit het Engelsch.) o— HOOFDSTUK IV. Een dag vol droefheid. ie vijf uur in den morgen waren nog Vee' menschen bijeen, maar toch (•(zamelde zich spoedig 'n troepje wark- t en 611 vrouwen bij' het rijtuig. Die oetsier had hard gereden, daar hij er op rekende, den weg op dit uur vrij te inden, en het was hem onmogelijk ge cast zijp paard bijtijds in te houden. n man, gekleed in de uniform van een IjV^r^cgconducteur sprong oogenblikke- d u viëe'ianie en was de eerste Hagar en haar zuigeling van onder l^i ^Tschrikte en steigerende ros op- ,i "Ed is een vrouw, met een kind op arm", riep hij uit. «m politieagent kwam haastig aan- jPPen en liet het heldere schijnsel van t?" ^taxein op Hagar's gelaat vallen. -"■> conducteur Bad haar reeds va* de* vaardigheid der hardrijders op auto's en spoor. Niet ten onrechte klaagde het reizend en reizigerspubliek. Een der bladen somt „een tragische balans" op vanin 18 dagen. 12 spoorwegongelukken met 33 dooden en 190 gewonden. Het lijkt wel, zegt een ander, „een Riffijnscli offensief'. Geen wonder ,dat de regeering ernstig aan liet, onderzoeken gegaan is; althans do minister van publieke werken is er expres voor te Parijfe gebleven. En wat de laatste aangaat, de staking der bankbeambten beeft het aantal van dat soort weer eens komen vermeerderen. Die vertegenwoordigers der verschillende stakingscomité's uit het geheele land heb ben van de reeks feestdagen gebruik ge maakt, om tc Angoulème een congres te houden. De resultaten der besprekingen zijn geweest, dat besloten werd, niet alleen de staking zoowel te Parijis als in het land vol te houden, doch haar een belangrijke uitbreiding te geven. De meeste ministers zijn op vacantie maar behalve de minister van publieke werken die wij zeiden het reeds te Par ijls gebleven is wegens het groot aantal spoorwegongelukken en ten einde de enq'uetes persoonlijk te kunnen bij wonen, blijft ook de minister van arbeid zich beschikbaar houden voor het geval het in de bankstaking tot toenaderingspo gingen mocht komen. De algemeen© indruk is echter, dat het conflict verder van de oplossing af is dan ooit. Hef mijnbedrijf. Ook Engeland beleeft een crisis, en wel een in het mijnbedrijf en in het roodo marxisme. De revolutionair Cook (spreek uit Koek) die secretaris van den mijnwerkersbond is en leider der stakingsbeweging een actie om een loonquaestie heeft de regeering tot een wapenstilstand welen te „bewegen", en beroemde zich hier over in een opruiende rede, waaraan de telegrammen in de dagbladen het vol gende ontleenen: „Br besef thans de macht, die wij hebben, verklaarde hij. Voor den Donder dagavond, waarop het compromis tot tot stand kwam, besefte ik de macht niet, welke een regeering kan dwingen, haar standpunt te herzien en die dan ook een leidend staatsman (Baldwin) daartoe noopte, een achtbaar man, wiens groot ste beteekenis voor de conservatieve partij gelegen is in zijn oprechtheid. Hij poogde nimmer diplomatieke tries te gebruiken, om ons te misleiden. De groot© vakvei- ©enigingsleeuw heeft zijn eigen macht loeren kennen. Die woorden van Kar! Marx„Arbeiders der wereld, vereenigt u gij hebt niets te verliezen dan uw ke tenen en gij kunt de wereld dwingen 1" zijn in daden omgezet." Cook kondigde vervolgens aan, dat er revoluties zullen komen. „Ik wil een revo lutie hebben, zeide hij; welke zal be schikken over een disciplinair leger en een revolutie, die niet alleen disciplinair zal zijn, doch ook georganiseerd met een bepaald doel voor zich, een revolutie, waarbij de mentaliteit van het volle vrif zal zijn Van den vreeselijken vloek van critiek en apathie. De overwinning moet worden beves tigd 1" Hiermede zijn echter niet alle partijge- nooten het eens. Thomas (minister in het vorigelabour- ministerie MacDionald) was de voornaam ste spreker op een meeting van 10.000 spoorwegmannen te Chester en verklaarde allesbehalve ingenomen te zijn met de z.g. weg af op het trottoir gebracht en was bij baar neergeknield om haar te onder steunen. Het volle licht viel op haar uitge teerd en bleek gelaat en op de dunne doorweekte kleeren, die aan hare leden kleefden. Ér was geen toeken van leven meer jn haar te hespeuren, hoewel hare armen het kindje nog vast aan haar hart gedrukt hielden. Maar het droevig ge kreun van den kleine had voor goed opgehouden. „Allebei dood", sprak de politieagent. „Dat moge God verhoeden!" riep de conducteur uit, op wiens gelaat de hevig ste onrust stond te lezen. „Hoor eens hier, breng haar als de wind naar het Sgasthuis; verlies geen seconde. Mijn naam is Abboth; iedereen kent mij aan het station Paddington. Ik ben juist met den nachttrein aangekomen en mijin arme moeder ligt op sterven. Gisterenavond, toen ik van Birkenhead afreed, was zij al stervende, en ik Jiaastte mij naar huis om haar zoo mogelijk nog eenmaal weer te zien. Maar zet nu dit arme schepsel maar in de vigelante. „Ik zal wel eens gauw naar haar komen zien." Hij verzocht aan een vrouw, die juist voorbijkwam, om naar haar dagwerk te pracht-ovorwinning der mijnwerkers. Niets is gevaarlijker yoor de toekomst van 't land ,dan dat werkgevers en regeeringen door kracht gedwongen worden, datgen© toe te staan, wat zij niet uit verstandelijke overweging willen toegeven. Textielindustrie. Ook in deze industrie valt groote be roering waar te nemen. l)e arbeiders in de textielindustrie van Bohomen hebben een loonsverhooging ge- eïscht van 20 percent. De patroons-bond heeft dezen cisch met 212 tegen 120 stemmen verworpen. Den 29sten dezer zal nu een uitsluiting ingaan, waarbij 47.000 arbeiders getroffen worden. In Amerika schijnt men er niet anders over te denken. Daar beeft namelijk de voorzitter der Amerikaansche arbeiders federatie, Green, volgens een bericht uit Wisliington, aan Pierce, den leider van den Bond van Amerikaansche wolfabri kanten geschreven, dat hij bij het congres zal protesteeren tegen een vermindering van de loonen in de textielnijverheid en een voorstel zal dóen, om de fabrikanten niet langer te doen profiteeren van de bijizondero voorrechten en winsten, die zij door het tegenwoordige douanetarief genieten. Korte berichten. Te Tsjaslaf in Bohemen is een mo nument onthuld ter eere van maarschalk Focli. Het is qpgericht door het infante- rieregiment van liet Tsjecho-Slowaaksche leger dat deelnam aan de gevechten in de Argonne, en den naam van F och draagt. Op den karavaanweg Tusschen Egypte en de Cyrenaika heeft een botsing plaats gehad tusschen opstandige Arabieren en een Ilaliaansche troepenafdeeling, die be last was met het tegengaan van smok kelarij. Een officier en een ambtenaar zijn ernstig gewond. Installatie Nat. Steuncomité. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Maandagmiddag het Nat. Steun comité ter leniging van den nood in de geteisterde streken geïnstalleerd met een rede, waarin hij erop wees, dat de ramp, die verschiHende deelen van ons land heeft geteisterd en zóó buitengewoon en tegelijkertijd zoo massaal karakter draagt dat terstond vrij .algemeen is begrepen dat de natie haar als een gemeenschappe lijk leed behoort te aanvaarden en dat de gevolgen voor de rechtstreeks getrof fenen door aller samenwerking behoort te worden verzacht. Om de ingekomen gelden op de moest juiste en billijke wijze te besteden is eenheid van handelen noo- dig. Dit heeft den Minister geleid tot vor ming van een nationaal Steuncomité, waarvan de taak, naar hij vorder op merkte, veelzijdig zal zijn. Zij zal niet slechts bestaan in een waardeering der geleden verliezen en het stellen van rege len, waarnaar deze worden vergoed, maar tevens mpeten gericht zijn op bevorde ring van een zoo economisch mogelijke wijze van herstel, opdat aan de beschik bare gelden het nuttigst denkbaar rende ment worde verzekerd. Denk om het kwartje. Die opr. Haarl. Crt. vestigt er de aan dacht op, dat volgens de Zegelwet een recht van 25 cent betaald moet worden, wanneer men een ontvangbewijs teekent van een zending, die meer dan f 10 gaan, of zij op Hagar wilde passen en nadat hij een oogenblik het rijtuig haul nagestaard, dat in de richting van het •gasthuis wegreed, begaf hij zich ijlings op weg naar de woning, waar zijfn moe der den ganschen nacht met den dood had geworsteld, indien zij niet reeds ge storven was. Diit was een zeer harde en smartelijke gedachte gedurende de lange uren van zijn reis, terwijl de trein, waar op hij dienst haid, door de duisternis snelde, hoewel het hem een slakkegang toescheen. Dit was gedurende verschei dene jaren zijn levenswijze geweest; den oenen dag ging hij naar Birkenhead, en den volgenden dag kwam hij terug, zoo dat hij slechts om den anderen nacht en om den anderen Zondag thuis was. Het was een leven, dat hem wel beviel, want hij hield van beweging en afwisse ling. Nooit had het hem1 tegengestaan, be halve nu zijne oude moeder, die hem liever was dan eeriig wezen ter wereld, op haai' uiterste lag en misschien reeds was heengegaan zonder dat hijl haar laat- sten liefdevollen glimlach en het laatst vaarwel uit haar -dierbaren mond had kunnen opvangen. i Abbott sloeg een rustige, nette straat in, die op dezen November-morgen wel vervoer gekost heeft. liet zal misschien niet dagelijks voorkomen, 'dat men een zoo groote zending ontvangt, maar wan neer liet gebeurt, gelooven wiji, dat slechts zelden bij het teekenen van ontvangst een zegel van fO.25 geplakt wordt, waar op men zijn liandteekening stelt. En toch is dit volgens de Zegelwet geboden en is reeds een vervolging ingesteld. Wanneer de /.ending franco verzonden is en men dus het bedrag der vervoer kosten niet weet, dient men zich daarvan te vergewissen, want als onderteekenaar van het ontvangbewijs is men voor de verschuldigde rechten aansprakelijk. Ziet, hoe lief zij elkander (gehad!) hebben. Men weet, dat liet in de S. Di. A. P. „hommeles" is tusschen de kopstukken van het Partijbestuur en van het N. V. V. Dat het daarbij niet altijd even vrien delijk toegaat, kan b.v. blijken uit het volgend briefje, dat partijgenoot Stenhuis aan „Het Volk" schrijft: Op het stukje van Vliegen heb ik slechts met een kort woord te antwoor den. In zijn artikel heeft hij mij beschul digd van onrijpe gedachten en van bazig optreden, in vertrouwelijke be sprekingen, zonder eenig zweem van bewijs. Dat schijnt te mogen. Als ik daartegenover illustreer, wat liet verschil in politieke opvattingis hoe dat verschil in een bepaalde, po litieke aktie gebleken is, dan blaast Vliegen als een woeste kater. Een der gelijke aanstellerij laat mij volkomen koud. De juistheid van mijn mededee- lingen lioud ik natuurlijk staande. Over deze wijze van uitvechten der onderlinge geschillen zijn verschillende partij'genooten lang niet geslicht en zoo lezen we dan ook in hetzelfde no. van „Het Volk", waarin Stenhuis over Vlie gen spreekt als van een „woeste kater", in een ingezonden stuk o.a. „Wij" protesteeren tegen de wijze waarop onze voormannen thans bezig zijn te discussieeren. liet peil is bijna gedaald tot het punt van de commu nisten in „De Tribune", en wij mogen eischen dat daaraan een einde komt.. De verkiezingsactie was prachtig Daarop volgde „de rijke oogst", doch onze voormannen kunnen dezen oogst mei eens rustig laten binnenhalen; zijl ontketenen een onweer, dat den lieelen rijken oogst" en nog meer dan dat dreigt te vernielen! En Colijh lacht! Inplaats dat onze leiders alle krach ten verzamelen tegen het regime-Colijn dat ons te wachten staat, meenen zij het arbeidersbelang te dienen door tegen elkaar te vechten en elkaar te bejege nen alsop de vischmarkt Daartegen protesteeren „wiji" en daar aan dient onmiddellijk een einde te komen. Wij- verlangen iets anders! Iets be ters en voor onze partij waardigers! De Indische specialiteiten in de Tweede Kame-r. In een beschouwing over den uitslag) der Tweede Kamerverkiezingen in „So ciaal Leven en Streven", orgaan van den Oemtralen Raad der Ned. Ind. Katholieke Sociale Bondein, schrijft B. o.a.: Die heer Feber is dan gevallen en met hem de hesr Gerritsen een andere- oud-Indisch man, -die den Vrijheidsbond vertegenwoor digde. Heit, toch al niet groote getal Indië- kenners, dat in de kamer zat is dus met denker was, maar in den zomer, wanneer 'hij op hetzelfde vroege uur thuis kwam, er zoo vreedzaam en schaduwrijk uitzag, met hoornen, voor de meeste huizen en bloemen aan alle vensters. Hij en zijne moeder woonden liever hier in het sous- teirain van een groot huis, dan op een hoogeie verdieping in ,een nauwe drukke straat. Het overige gedeelte van het huis werd bewoond door een yerre bloed verwante van hen, die een dameskleer maakster was. Met een paar trapjes daal de men van de straat af naar hun eigen ingang, waar nog enkele roode bladeren waren blijven hangen aan den wilden wingerd, die den geheelen zomer hun venster versierd en beschaduwd had. De voorkamer was een ruime gezellige keu ken, terwijl de achterkamer, waar zijn moeder sliep, uitzag op een klein gras perk, dat door hare aanhoudende zorg groen en knap was gehouden. Zijn eigen slaapkamertje bevond zich op de boven ste verdieping, waar hij het in de mor genuren zoo rustig had als maar ergens in Londen mogelijk was; de weg daarheen voerde door het gedeelte van hethuis. dat door zijne nicht .bewoond werd. Hij had zijn eigen, huissleutel, maai' bijiia altijd vond hrjl zijn moeder op en zijn twee solide, bezadigde maimen vermin derd, terwijl in hun plaats is gekomen de heer Cramer, ons allen uit den Volks raad wel bekend, van wien bezadigdheid en soliditeit, politieke wel te verstaan, nu niet juist de kenmerkende eigenschap pen vormen. Dat wij de niet-verkiezing van don heer Feber betreuren, behoeven wfij wel niet nader te betoogen. In dit opzicht is ons kiezersvolk te kort ge schoten en heeft het in de vertegenwoor diging een manco doen buts taan, die hoe eer hoe beter hersteld moet worden. Hot Eerste Kamerlid van KoH Door een autoschok in Provence heeft het oud-Eerste Kamerlid de heer van Kol een kwetsuur opgeloopen, die hem nog wekenlang verplicht tot absolute rust terwijl hem alle correspondentie is ver boden. Audiënties. Die gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 20 Aug. 1925 niet plaats hebben. Te Borculo. Duizenden en nog eens duizenden be zochten Zaterdag en Zondag het ver woeste stadje. Een voor deze streek onge kend groote politiemacht is op de been gebracht, om er voor te zorgen, dat het verkeer in deze omgeving geen stagnatie ondervindt. Van heinde en ver komen auto's en autobussen, volgepropt met menschen, om de gevolgen van de ramp te zien. Men bemerkt dal de Borculo'ers, nu zij eenmaal weten te worden geholpen door do landgenooten, zelf de handen uit de mouwen steken. Zij zijn goedsmoèds en waren gisteravond nog laat in de weer om de fragmenten hunner huizen ietwat waterdicht te maken. Glazenma kers herstelden ook al veel en voortdu,- worden dakpannen aangebracht, voor de niet ingestorte daken. Wie met een auto door Borculo wil rijden, betaalt daarvoor aan de collectee ronde meisjes ©en gulden. Er kan nu ook gemakkelijker dan in de afgeloopen week tegen diefstallen worden gewaakt. Door dichtspijkeren van ramen en deuropenin gen kreeg men iets meer veiligheid. De collecten, in het stadje gehouden; brengen veel op. Het aanzien van de bouwvallen prikkelt de milddadigheid. De kerkruïnes trekken het meest de belang stelling. In die van de Hervormde Kerk heft men entreegeld en het loopt er storm, ook al moet men door een nauw poortje bjrmentreden en dan over puïnhoopen en balken in het middenschip geraken. Natuurlijk moeten nog cfiitzaglijke hoe veelheden puin en balken worden weg geruimd wil men aan ordelijken herbouw kunnen beginnen, maar, naar verzekerd wordt, zaf het bouwplan energiek worden aangepakt. Verwondering baart het ook, welke reusachtige hoeveelheden bier en andere dranken worden aangevoerd om zooveel duizenden bezoekers van het verongelukte stadje den dorst te lesschen. Die brouwerij- wagens zijd telkens meer dan gewoon bevracht. Prachtig voor de opbrengst van den accijns op het bier! Maar al heb ben misschien enkelen het daarmee goed, n.l. de caféhouders, de andere nering doenden lijden nog groote schade. Vele winkeliers kunnen hun zaken nog niet openen en moeten daarvoor gunstiger om standigheden afwachten. Men is het er wel algemeen over eens hier, dat de scha de voor de middenstanders wel het zwaarst zal zijd te dragen, omdat zij een bijna niet te berekenen verlies lijden in hun winkelzaken. ontbijt gereed, zoolang zij in staat was om zich te bewegen. Maar dezen morgen was alles donker, toen hij) voorzichtig den sleutel omdraaide en onhoorbaar de ganig ingang met den behoedzamen tred van iemand, die vreest een slapende wakker te maken. Toen hij do deur sloot, verscheen zijn nicht op den drempel van die kamer zijner móeder en zag hem met rood beschreide oogen aan: „Het loopt, juist af", fluisterde zij. "Over een paar minuten zoudt ge telaat gekomen zijn. Zij heeft onophoudelijk naar u gevraagd." Abbott knielde neder' en kuste het bleeke gelaat zijner moeder. „Moeder", zeide hij, „gaat u mij nu alleen laten?" „Ja, alleen, mijn jongen", fluisterde zij, „maar toch niet alleen, omdat God met u is; dat weet ge immers?" „Zeker", antwoordde hij, zeker! Is Hij' niet ons jpven lang met ons geweest? Maar het zal zoo eenzaam zijln, moeder; nooit uw lief gezicht meer je zien, nooit uw lieve stem meer te hooren. Wijl zijn zoo gelukkig samen geweest, moeder." f f Wordt vervolgd.) Si 'i I M i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1