No 264 Woensdag 12 Augustus 1625 «16e Jaargang een doornig pad! Buitenland. Vacaniie Binnlani qosterbaan le cointre goes verschijnt elken werkdag. reullxetoiü! het w o o owe e Firma De Zeeuw Drukkers-Exploitanlcn: Bureaux: Lange Vorsistraat 68—70, Goes TelRedactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: F. P. DHUIJ, L- Burg. Tel. no. 259 Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bjj abonnement belangrijke korting. Noodweer in Duitschland. Maandag is het te Berlijn met 35 gra den Celcius de warmste dag van dit jaar geweest' Tengevolge van de hitte zijn tweepersonen bezweken. Volgens berich ten uit Sleeswijk-Holstein is het daar Maandagavond boos weer geweest. Bo ven Uetersen brak een onweer met storm los dat ruim een kwartier duurde en een onmetelijke schade aanrichtte. Vele daken werden losgerukt, schoorsteenen kwamen naar beneden en duizenden rui ten werden vernield- Op den straatweg werden verscheidene wagens en auto's door den storm omver geworpen. Eeuwen oude boomen zijn ontworteld. De oogst is vernield. De streek biedt een trooste- loozen aanblik. Ook te Neuendeien werd door den storm groote schade aange richt. De electrische centrale geraakte in het ongereede, zoodat. de verlichting niet functionneerde. De waterschade was zeer belangrijk en de brandweer was den ge- heelen nacht in de weer om de huizen leeg te pompen. Talrijke personen zijn ge kwetst, en moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Ook hier is de schade nog niet te overzien. Briand ie Londen. Briand is te Londen aangekomen- Hij werd ontvangen door Chamberlain enden Franschen gezant. Gisterochtend zou hij 'n onderhoud „met Chamberlain hebben om het antwoord op de Duitsche nota over het voorgestelde waarborgverdrag te be spreken. Reuter verneemt, dat er geen verschil van meening tusschen Frankrijk en Engeland bestaat en dat de bespre kingen waarschijnlijk binnen twee uur zullen zijn afgeloopen. Een nader bericht meldt: Nadat Briand eerst een bezoek aan het Buckinghampaleis had gebracht, waar hij door den koning in een audiëntie werd ontvangen, welke 20 minuten duurde, be gaf hij zich tegen 12 uur naar het mi nisterie van buitenlandsche zaken, waar hij een eerste onderhoud met Chamber lain had. Na afloop daarvan keerde Briand terug naar 't Fransche gezantschap, waar een lunch werd gegeven, waarbij o.a. de ge zanten van de Vereenigde Staten en van België tegenwoordig waren. Om B uur vond een tweede bespreking tusschen Briand en Chamberlain plaats- Over de besprekingen zelf wordt het stil zwijgen bewaard- Naar echter vernomen wordt, hebben beide ministers het eerste gedeelte van het programma, dat zij had den opgesteld, afgehandeld, en nemen de besprekingen een bevredigend verloop- Algemeen wordt dan ook verwacht, dat het resultaat der onderhandelingen zal zijn, dat een algemeene conferentie zal worden bijeengeroepen, waar Frankrijk, België, Engeland en Duitschland verte genwoordigd zullen zijn, wat dan de historische conferentie voor de pacificatie van Europa zal worden. Een politiek complot. De politie te Saarbrucken is door ver raad een politiek complot op het spoor gekomen. Men had haar n.l. medege deeld, dat j.l. Zaterdagavond de uitgever van de „Neue Saarkurier", dr Schoettler, zou wonden ontvoerd. In verband daar mee werd de woning van dr Schoettler door rechercheurs bewaakt. Om 9 uur s avonds drongen vijf jonge mannen het huis binnen, waar zij onmiddellijk door de rechercheurs werden gearresteerd- In' hun bezit werden handgranaten, twee (Uit het Engelsch.) 3) o Eindelijk hoorde men een vluggen tred, «n een vroolijk fluitende jongen kwam nader. Di© voetstappen stonden bij hen stil. en een heldere jongensstem sprak hen aan. „Halloo, oude heer" zeide hij, „ze zijn °P het punt van de hekken te sluiten, e'U u zult er dadelijk uitgezet worden. Als ge moe zijt, zal ik de kleine meid wei dragen zoover als wij samen gaan. Waar huil je om, hè? bent u blind? Waar is uw hond?" De jongen zweeg en keek verbijsterd rond. Er was geen hond te zien, en evenmin iemand om den "ouden man te geleiden. Het meisje was te klein te jong om zelf haar weg te weten, en hoe kwam ze daar met dien ouden blinden man in het hartje van Kensing ton park? Hij bukte en bracht zijn gezicht °P één lijn met dat van het kind, dat ophield me>t schreien en glimlachte toen x® hem aankeek. bommen, een pistool en een lont gevon den; bovendien voldoende levensmidde len voor een vrij grooten tocht- Het schijnt de bedoeling te zijn geweest dr Schoettler in zijn eigen auto naar Mün- chen te brengen. Gisteren zijn nog twee personen, die bij het complot betrokken waren gearresteerd- Blijkens de op hen gevonden papieren behooren de zeven ge arresteerde personen deels tot de bon den Oberland en Wehrwolf en deels tot de jeugdgroep van "de Duitsch-Nationale partij. Bij huiszoekingen werd bewijs materiaal in beslag genomen. De gearres teerden deelden mede, dat zij op bevel van den gewezen kapitein Rudolf Oester- reich te Miinchen hadden gehandeld. Dr Schoettler moest ontvoerd worden om voor een veemgericht te verschijnen- Graan uit Rusland. Volgens de Russische bladen heeft de graaninzameling in de sowjet-unie in het algemeen een gunstig verloop. De prijzen schommelen nog al, maar het gemiddelde, dat voor tarwe 1 a 1.10 roebel per poed bedraagt, wordt een behoorlijke prijs ge acht, die de boeren tevreden stelt en den graanhandel een voldoende winst ver zekert. De Petersburgsche haven wordt met spoed in gereedheid gebracht voor den graanuitvoer. Men denkt dit seizoen in de haven maandelijks 10 millioen poed graan te verschepen. Reeds thans wor den te St. Petersburg vrij groote hoeveel heden graan per spoor aangevoerd, ge middeld 320 wagons per dag- Tegen de duurte. De Parijsche maatschappij, die de trams en bussen in die stad exploiteert, heeft onlangs de tarieven met 20 tot 100 pet- verhoogd- Dat was den Parijzenaars te veel en zij hebben besloten de trams en bussen zooveel mogelijk te mijden. Twee Zondagen achter elkaar hebben nu de bussen vrijwel leeg door de Parijsche straten gedaverd- I'Oeuvre beveelt het middel van boycot ook aan om een po ging te wagen om de prijzen van vleesch en suiker, die volgens het blad onn-oodig hoog zijn, naar beneden te krijgen- Korte berichten. De Duitsche Rijkspresident heeft den Kanselier, de betrokken ministers en de leidende ambtenaren hunner departe menten ontvangen om hun dank te zeg gen voor den grooten arbeid, aan de thans aangenomen Belastingwetten ge wijd- De gezinnen van de Fransche mili tairen te Dusseldorf en Duisburg hebben aanzegging gekregen deze steden voor den 20sten Augustus te verlaten. Na hun vertrek begint de militaire ontruiming, die op 28 dezer haar beslag zal hebben' gekregen. Te Parijs is die toestand in de bank- staking stationnair, doch in de provincie steden komen telkens nieuwe personee- len zich bij de staking aansluiten. In een gesprek met Engelsche jour nalisten verklaarde Caillaux, dat de cam pagne in Marokko tot nog toe 200 mil lioen francs heeft gekost en dat de in totaal door het parlement toegestane 250 millioen voldoende zal zijn voor het be ëindigen der operaties. Volgens berichten aan de bladen, zou de Spaansche geheime politie een nieuw complot tegen het leven van den koning hebben ontdekt. Te San Sebas tian zou dit complot worden uitgevoerd tijdens 't bezoek dat de koning binnenkort aan deze stad zou brengen. De anarchist, die den aanslag zou plegen en verschei dene handlangers zijn gearresteerd. „Zo is weg", kreunde de oude man, „ze heeft me hier laten staan om als een hond te sterven." „Wie toch?" vraagde de knaap. „Mijn dochter, de moeder van Dot", was bet antwoord. „Ze heeft ons meer dan een uur geleden hier gebracht; en toen is zo weggeloopen en beeft ons laten staan. Ze wou mij naar bet arm huis brengen." „O, ga daar niet heen", zei de jongen levendig. „Doe dat niet! Het is erger Aan ©en gevangenis, een boel erger. Dat zegt juffrouw Clack. Het zou zond© en jammer zijn van dat kleine ding, haar in h-et armhuis te stoppen. Zeg me maar waar u woont, dan zal ik u naar huis brengen; misschien Tie-eft ze nu al wel spijt, dat ze u zoo in den steek heeft gelaten. Men doet wel eens wat, zonder er bij te denken. Ze zou nooit van zoo'n lievea-tje weg kunnen gaan. Daar, houd me maar bij mijn arm, en dan zal ik u wel weder bij haar thuis brengen." „We hebben geen thuis, waar we heen kunnen gaan", zeide hij, „daarom heeft Hagar ons Laten staan. We zijn van mor gen uit onze 'kamer gezet." „Dat is kwaad!" riep de jongen uit, I een paar stappen achteruitgaande en den Bij referendum hebben de stakers der metaalindustrie in België zich met groote meerderheid voor het voortzetten der staking uitgesproken. De auto van den minister-president van Portugal is 'in botsing gekomen met een tramwagen. De premier, zijn vrouw en kinderen werden licht gewond- Het Oosten en Zuid-Oosten van En geland is gistermiddag opnieuw getroffen door hevige onweersbuien, die groote ver woestingen hebben aangericht. Sinds eenigen tijd lijdt de meelpro- ductie in de Duitsche hoofdstad' door gedeeltelijke stakingen in de groote maal derijen. De directies hebben daarop een uitsluiting afgekondigd, die gisteren be gonnen is. Het werk in de Berlijnsche meelfabrieken is thans gestaakt- De typhusepidemie te Hanau bij Frankfort a. d. M. heeft op 70 gevallen tot dusver 4 slachtoffers geëischt,. Een melkinrichting, die men voor den haard der besmetting aanziet, is gesloten. Gisterochtend heeft in een filmfa briek te Wiesbaden een ontploffing brand veroorzaakt. De fabrikant en vier wou wen zijn in de vlammen omgekomen. Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonne brand, is het noodzakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 30-60-90 ct. PUROL Concurrentie van Ned. Scheepswerven tegen „Engelsche. Uit Londen wordt gemeld: De berich ten, dat de Nederlandsche scheepswer ven voornemens zijn haar concurrentie door welke zij verscheidene orders kre gen, die anders bij Britsche firma's zou den zijn geplaatst nog te verscherpen, wordt bevestigd 'door het bericht, dat op het oogenblik onderhandelingen wor den gevoerd tusschen scheepswerven en financieele belanghebbenden in Duitsch land en Nederland- De firma Wilton te Rotterdam, wellicht de ernstigste indi- vidueele concurrent van de Britsche seheepsbouwindustrie, -onderhandelt over den aankoop van de Reiher Steigwerf te Hamburg, op drie na de grootste scheeps werf in Duitschland- De koopsom zou 4 millioen goudmark "bedragen. Met be trekking tot het verkrijgen van orders door Re Nederlandsche scheepswerven wordt vernomen, dat deze geen voldoende winstmarge laten. Index cijfer levensmiddelen- Het Gemeentelijk Statistisch Bureau te Den Haag deelt mede, dat de indexcijfers van de prijzen der voornaamste levens middelen voor 1 Augustus 1925 de vol gende zijn: De cijfers voor 1 Juli zijn tusschen haakjes vermeld: Brood Grutterswaren Melk en kaas Vleesch en eieren Vetten Kruidenierswaren Aardappelen Herleid cijfer voor alle groepen tesamen le helft 1914 100 208.3 (208,3) 147.4 (147,4) 161.3 (158,01 167,0 (161,0) 216,0 (162,8) 154.4 (154i,4) 145.5 (218,2) 168,9 (171,9) ouden man en het kind met het hoofd op zijde en de diepste belangstelling aan starend. Hij kon het niet over zijn hart krijgen been te gaan en hen in den don- keien kouden avond te laten staan, zon der te weten wat er van hen geworden moest. In zijn zak vond hij een korst brood, waarom hij -een eind touw had 'gewonden. Hij maakte dit zorgvuldig los, gaf -de korst aan Dot, en keek haar nieuwsgierig aan, to-en ze er dadelijk aan begon te knabbelen. „'Ze heeft honger ook, dat is alweer kwaad", z-edde hij; „als ze maar een klein hondje was, zou ik haar dadelijk meenemen naar juffrouw Clack. Wiel! ik kan ze hier niet laten staan om mis schien morgen dood te worden gevonden of naar het armhuis te gaan, dat is zeker. Zeg, oude heer, wilt u en uw kleine meid met mij meegaan, om aan juffrouw Clack 'te vragen, wat w-e doen zullen?" „Wie is juffrouw Olack", vraagde hij „Kent 'u juffrouw Clack niet?" riep de jongen, „die daar in Chelsea woont? Wel, ik doe boodschappen voor haar, en ik zal u meenemen en eens zien wat ze zegt. Het is een goed eindje, maar u zal de kleine meid weldragen, en u kunt me bij mijn arm vasthouden en we Het bureau vestigt er de aandacht op, dat bovenvermelde cijfers uitsluitend de voornaamste levensmiddelen, dus niet het geheele levensonderhoud betreffen. Het bezoek der Zuid-Afrikaan- sche landbouwers- Het gezelschap Zuid-Afrikaansche land bouwers, dat ons land bezoekt, is gister middag ten paleize Het Loo door de Koningin ontvangen. De heeren, die met den trein van 12.42 te Apeldoorn aan kwamen, werden daar begroet door den voorzitter en secretaris der V. V. V. Apeldoorn Vooruit, de heeren J. F. Weye- ner en J. H. Steghgers H.Jz. In een twee tal gemeentelijke autobussen reden ze naar hotel Bloemink, waar zij de lunch gebruikten. Daar wachtte hen op de heer J. ter Borg, die bij het bezoek van Paul Kruger en Staatsprocureur Jorissen in 1877 adjudant van den president der Transvaalsche republiek was geweest. Aan de lunch werd het gezelschap,, dat ook hier begeleid werd door jhr. H. Loudon, mr van Rosengaarde Bisschop en mr H. L. Obreen, toegesproken door den heer J. F. Weyener namens de V. V. V„ die o.a. wees op het schoon van Apeldoorn, dat naar hij hoopte 'n onver- getelijken indruk op de dames en heeren zou maken. De heer P. J. Kleijnhans dankte namens het gezelschap voor de vriendelijke ontvangst. Precies twee uur begaf het gezelschap zich naar het Koninklijk Park, waarin na een korte rondwandeling de Konink lijke boerderij werd bezichtigd. Met groote belangstelling namen zij kennis van alles, wat op het bedrijf daar betrek king heeft. Na het bezoek aan de boerderij werd het gezelschap ten paleize een thee aan geboden door H. M. de Koningin. Met den D-trein van 7.45 vertrokken de dames en heeren weer uit Apeldoorn. WAN MAANDAG. De verwoesting te Borculo. Zooals reeds gemeld heeft, een typhoon •in luttele minuten het stadje Borculo tot een puinhoop gemaakt en geen huis on gerept gelaten. E|e beide torens zijin om geworpen en tot gruis geslagen, de huizen omvergesmakt. Een fabriek i.s verbrand. Het brandweerkorps uit Zutphen arriveer de zeer spoedig en begon terstond met het reddingswerk, waaraan do burgemees ter van bet verwoeste stadje, jhr R» de Muralt, leiding gaf. Behalve de brand weer waren nog een 50-tal arbeiders van de Nederlandsche Heidemaatschappij in de ruïne- aan het werk. Ontzettend wa,s de eerste aanblik van dei verwoesting. Huif wezenloos liepen d© bewoners tusschen de puinhoopen rond en met moeite kon men van hen te weten komen, hoe- het vreesolijik gebeuren moet zijn geweest. Zij spraken van een snel vallende diepe duisternis, een hevig on weer, even een windhuil en dan opeens ee-n windzuiging als nooit gekend. Wellicht heeft het feit, dat voor de bui zooveil-en in de huizen vluchtten, tal rijke mensche-n van den dood gered. Er zijn nu wel veie giewonden, maar gelukkig weinig dood-en, die zich uit de neerstor tende huizen niet meer konden redden. Gedood zij|n de 30-jarige slagersknecht Nijle-nhuis, het 9-jarig; zoontje van den timmerman Grooters, de 60-jarige schil der G. Gasthoven, terwijl de naam van het vierde slachtoffer nog onbekend is. Heit aantal gewonden loopt tusschen de 200 en 300. Ben deel van hen wordt in enkele nog gedeeltelijk gespaard get- zullen langzaam loopen. Juffrouw Clack houdt van kleine meisjes." Hij nam Diot zacht op den 'arm en zeide tot den ouden man, dat hij hem maar stevig beet moest pakken on niet bang zijn om wat aan te stappen, want dat hij hem veilig leiden zou; daarop sloeg hij het pad naar het hek in en keu velde- vroolijk door onder hot loopen. „Hoe heet je?" vraagde de oude man. „Ik bob nooit een ordentelijken naam gehad", antwoordde hij, „tenminste niet zooials andere jongens; of als ik er een gehad heb, he-b ik hem al verloren, voor dat. ik -er iets van wist. Maar ik noem mij zelve-n Don, en ik wil geen anderen naam antwoorden; en ik zal u zeggen waarom. Iedereen noemde mij maar zoo als hij wou, totdat ik niet meer wist, wie ik w-as. En. toen was er eens een kleine zwart -en gele dashond, zoo vlug als water, -die gedurig tegen mij opsprong en mij besnuffelde, en een stukje brood uit mijn hand at, net alsof we eikander ons heel© leven gekend hadden; en de dame, aan wie hij toebehoorde, noemde hem Don. Ik hoorde haar hem eens van mij wegroepen. „Don, Don!" zei ze en dat was de laatste keer, dat ik hem ooit ge zien heb. Nooit is dat kleine zwart en bleven gebouwen in de gemeente ver pleegd, terwijl velen naai- elders zijn ver voerd. De doktoren hebben het gemeente huis tot ambulance ingericht, terwijl voorts medici uit Zutphen en Rarchem de eerste geneeskundige hulp verleenden. Een man is volslagen krankzinnig ge worden. Vele bewoners van Borculo heb ben den nacht buiten doorgebracht. Zij zitten nog bevangen door den schrik naast de puinhoopen. Zeer vele huizen zijn reeds verlaten, het huisraad is onbeheerd achtergelaten. Die Lange Dorpsstraat is wel het -ergst geteisterd. Die straat is één ruïne; huis aan huis zij'n de boven verdiepingen ingestort of de daken af geslagen, balcons werden afgerukt en lig gen tusschen het puin. Een wieg lag aan den kant vanden weg. De palen der electrische centrale zijn afgeknapt of om gebogen. In -een café was de zolder naar beneden gekomen. Ben méubelwinkel ver toonde een totale verwoesting; er was blijkbaar niets heel gebleven. Alleen 'n uithangbord was 'n eind verder 't bewijs, dat daar eens een fietsenwinkel was geweest. Flarden van gordijnen wap perden uit ruitlooze ramen, waarvan de kozijnen waren, meegesleurd, beddegoed hing in wanorde uit de daklooze zolder verdiepingen. Van een heerenkleedingma- gazijn was h-et bovenste gedeelte totaal vernield. De winkel zelf was herschapen in «en chaos; hoezeer de typhoon heeft huisgehouden, büjlkt wel uit het feit, dat men in een sloot zilveren trekpotten drijp vende- heeft gevonden, afkomstig uit ©en 40 meter verder het dorp iu gelegen zilverwinkel. Ook het hui-s van den burge meester, Jhr R. de Muralt is geteisterd. Vooral daar in de buurt heeft de orkaan ernstig huisgehouden. Zware boomen zijn er ontworteld -en versperren in dichte rijen "den weg; tuinen en te velde staande gewassen zijn een prooi der elementen ge worden. Dicj spoortrein RuurloBorculo is uit de rails ge-rukt. Persoonlijke ongelukken zijn echter niet voorgekomen. In de buurt van 'het tramstation is het een ware woestenij. Het hotel „het Wapen van Borculo" levert met zijn kapot ge slagen ruiten en vernield dak een triest beeld, terwijl alle boomen er van hun kruinen beroofd zijn, en slechts hun naakte stammen ten hemel strekken. Ondanks de vreeselijke ramp, die voor Bo-rculo, zoo er niet uit h-et geheele land -geholpen wordt, den ondergang beteekent, dragen de- bewoners bun lot gelaten. Er zal hard gewerkt moeten worden aan den wederopbouw. De burgemeester heeft zich met een oproep tot de omliggende gemeenten gericht, om de kinderen der zwaargetroffen Borculoërs tot zich te nemen. Eertijds heeft men aan de Belgische Vluchtelingen in zoo ruime mate gastvrij- beid verleend, men twijfelt er dan ook niet aan, of de kinderen der gansche bevolking want allen zijn dakloos zullen liefderijke opname vinden, teneinde de ramp aan Borculo overkomen, ook in dit opzicht te verlichten. Het stadjeBiorculo, een his torisch plekje. De geschi-edeniisf van het stadje- Borculo of Borkeloo zooals het in vroeger eeuwen heette-, gaat terug tot de twaalfde eeuw, toen Hendrik van Bor- ckclo-e over de, naar zijjn geslacht ge noemde heerlijkheid in het 'Gelderscbe- den soepter zwaaide. Doordat Godard in Heimerich van Bor keloo van Doodingweerde in 1397 de heerlijkheid, waarvan de thans verwoeste gemeente de kern vormde, verkocht aan Gysbre-cht van Bronkhorst, werd Bor keloo ten nauwste betrokken in den be- faamden machtsstrijd tussch-cn de beide rnuiirmni rrn ~rr~ it i i "inin innim min iii i iiihwhuwiiih~i> iiih n mm i—wam gele hondje mij weer onder de oogen ge komen. Daarom heb ik z'n naam toen maar aangenomen, en die herinnert mij dikwijls, hoe vriendelijk en vertrouwelijk hij naar mij' toe placht te komen. Zoo ben ik mij- z-elven Don gaan noemen. Ik denk, mijnheer", voegde hij: er half beschroomd bij, „dat U er niet tegen hebt, mij uw naam te no-eoien?" „Mijn naam is John Lister", antwoord de hij. „Ik ben langs de maatschappelijke ladder afgedaald, mijn jonge vriend; lager dan ik ooit had kunnen denken. Ik ben eerste viool geweest in druk be zochte theaters en verdiende soms' wel 12 gulden op een avond. Het ging ons goed, mijn jonge vriend, zeer goed, tot dat mijn viool eens bij een straatrumoer wend stukgeslagen, en Hagar's man stierf na een ziekte, die onze fondsen heeft uitgeput. Zou een man als ik zoo laag kunnen zinken, dat hij naar het werk huis zou willen gaan?" „Neen! Neen!" verzekerde Don, vol eerbied, op levendigen toon, „u moet nooit aan zoo iets denken. Ik houd veel van muziek, dat doe ik. Misschien heeft juffrouw GLack wel ergens een viool in haar magazijn. Ze weet zelf niet half wat ze er al heeft. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1