Ij. Jaargang lofstede, eer doornig pad. •e Verkooping te Dienstbode. Dinsdag II Augustus 1$$5 RSCHOTTEN Buitenland. BiMeitlari. it de Provincie. "KAPELLE. In der harst ia Aardewerk ®n gebruikt subiiair, 14 Augustus 1925, 6'i Gedistilleerd, lat-Fabrikant, j 2, Middelburg. tte Dienstbode, it Dagmeisje, Dames NSWEERT. FEUILLETON. Hulp in nood. bm op J2 Augustus 1925 ps 2 uur in het Café te verkoopen s liquidatie, fce partij |t- en Eetserviezen' Huishoudelijke arti' oefen, modein Salon- I, eiken en andere Veeren- en Damast Jn, Tapijten, Kleeden ■childenjen, Kasten' sn wat meer te zien' jrkooping. flags te 10 uur (N. T I bet^ Stationskoffiehnis Lr. Luijk, ten over- Notaris PILAAR te btaande uit >chuur, Varkenshok et Boomgaard en Weiland, fnte Schore, te Vlake iiaafdijk, samen groot 30 c.A. door den lieer Jb, uiterlijk 25 Nov. a.s. in perceelen en com- te bekomen bij den aze alom bekende Ivocaat, Likeuren, ijn, Cognac, Bitters, enz. t, Samos, Bergerac, |rry, Madera, Vermouth soorten Wjjnen. Aanbevelend. Medicinale Wijnen. voor terstond of later |shuis en den winkel en in de |SSEWAARDE, Bierkade, Goes. lACKENBERG— Burg B 2, Middel- ïdezfant kt©*' Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes rel: Redactie no. 11Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma 'F. P- DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. BUSTRAAN, lur; k-ugustus op de ustas, in de r. In „de goede verwachting"! Wanneer men de verschillende beoor deelingen van de Pers omtrent de nieuw benoemde ministers nagaat, kan men wel vaststellen dat de heer Colijn, toen hij op zoek uitging, niet zoo heel onverstandig deed bij de thans benoemde heeren aan te kloppen- Over 't geheel is ook de libe rale pers tevreden. lij heeft eenstemmig het optreden van minister Lambooij toegejuicht met hot oog op de verwezenlijking van den wensch om Oorlog en Marine te vereenigen tot één kabinet van landsverdediging, een lievelingsdenkbeeld ook van dezen Ropm- schen minister. Ook minister Weiter heeft een goede pers- „Het Vaderland" prijst zelfs zijn benoeming zeer, omdat zij in hem ziet den aangewezen man voor den nieuwen koers; den man die een groot aandeel moet gehad hebben in de omvorming van het kort geleden met medewerking van de Staten-üeneraal tot stand gekomen In disch regeeringsreglement, den man uit Indië, die rekening houden zal met de Indische geestesgesteldheid en critiek, en het vertrouwen van Indië heeft; en ,,niet een der Nederlandsclie parlementaire figu ren". Ja zelfs op zichzelf reeds aldus het liberale blad is de benoeming van een man uit Indië een gelukkige ge dachte, omdat de nieuw optredende minister het tegenwoordig Tndië uiteraard goed heeft leeren kennen, maar ook om dat in Indië de aanwijzing van een man uit Indië zelf in breecten kring zal wor den gewaardeerd; en daarenboven een goede samenwerking tusschen den gou verneur-generaal en den minister verze kerd schijnt, immers de samenwerking tusschen de heeren Fock en Welter als lid van den Raad van Nederlandsch-Indiö liet tot nog toe niets te wenschen over. Zoo zouden wij ook omtrent de overige ministers heel wat mooie „getuigen" kun nen opvisschen. Van Karnebeek: als steeds de rechte man op de rechte plaats- Bongaerts en Kooien, „hun bekwaamheid staat huiten twijfel". De Geer insgelijks. „Hij is een man die eerbied heeft voor anderer mee ning" en „als minister van financiën goed werk heeft gedaan". Schokking: zijn ver leden wekt goede verwachtingen- Rutgers op dien bewindsman heeft men het niet; .maar mr Limburgs getuigenis over hem (zie ons vorig nommer) zegt meer dan tien critieken van liberale dagblad persers En wat Colijn zeiven betreft men herleze maar de karakteristiek van de zen premier in „De Telegraaf", blijkbaar door een liberaal geschreven, en men weet meer dan genoeg. De onrust in Syrië. De „Tc-mps" waarschuwt er voor de betcekends van den opstand van de Djc<- bel-Drusen, welke den omvang van zuiver plaatselijke onlusten niet te buiten gaat, niet te overdrijven. Die beteek ©nis van de échecs is nog niet precies bekend, doch zjij kan de rust van Fransch mandaatge bied niet in gevaar brengen. Pte „Journal" meent, dat de mede- deehngen uit Palestina omtrent de D'jebel Prusen zeer overdreven zijn. Het gemelde aantal dooden en gewonden resp. 200 ep 600 kan gezien de sterkte der deel nemende troepen onmogelijk juist zijn. Ook is het onwaarschijnlijk dat do D'ru- (Uit het Engelsch.) 2) o- Haastig en onhoorbaar sooedde zij zich voort over den met afgevallen bladeren bedekten grond. &j durfde niet meer om zien, met eiken stap werd de afstand tusschen hen grooter, totdat zij op het laatst hard begon te loopen, alsof zij bevreesd was achterhaald te zullen wor den, en ademloos verborgde zij zich in de drukke menschenmassa op den grooten weg. 3j had haren last afgeworpen. Die blinde oude man bleef stilstaan op de plaats waar zij hem had verlaten, terwijl hij met zijn stok op den grond tikte om de boomwortels te vinden, waar over tilj vreesde te struikelen. Twee of drie menscben gingen hem voorbij, maar niemand sprak tot hem- Spoedig begon hij: ongeduldig te worden en luisterde ge spannen naar Hagar's terugkomst, met het grijbe hoofd voorover gehogen en do hand aan het oor, om' het flauwste ge luid van hare naderende voetstappen op te vangen, maar niets vernam hij) dan het onophoudelijk geratel van wagens sen een tank hebben veroverd, omdat de troepen in Syrië nog geen tanks bezitten De „Ma tin" spreekt in gelijken zin en verklaart dat de Dirusen zelfs geen vol doende wapens bezitten om. oorlog te voeren. Painlevé heeft, niettegenstaande bij ziek is, gisteravond opnieuw de journalisten ontvangen, om hen op de hoogte te stel len van het vervolg van de telegrafische mededeelingen, die hij aan generaal Sar- rail had gevraagd- Aan het eind van het telegram gaf generaal Sa^rail nog steeds niet 'het cijfer van de verliezen, maar liij specificeert, dat generaal Michaud ener giek strijdend is teruggetrokken. De aan vallers zouden de grens van Djebal niet hebben overschreden. In het telegram wordt gezegd, dat de onruststokers behooren tot verschillende secten als aanhangers van Faical, en Pan- Arabieren, maar dat het hun niet gelukt is, ook de andere elementen op te zetten-, Het kamerlid Ferry heeft aangekondigd over de gebeurtenissen van Syrië te zul len interpelleeren- Hij bleef thuis. Dezer dagen is een delegatie van het Engelsche lagerhuis naar New Foundland vertrokken. Een incidentje heeft aan deze overigens gewone uitwisseling van parlementsleden eenig relief gegeven. De labour-afgevaardigde Kirkwood, die ook deel zou uitmaken van de delegatie, heeft zich nl. op het laatste oogenblik teruggetrokken. Hij had onlangs op een bijeenkomst zijner kiezers verklaard, dat hij de uitnoodiging tot dit „vacantie- reisje" had aangenomen pp voorwaarde, dat het bezoek niet mét „imperialistische" manifestaties zou gepaard gaan; zelfs mocht liet .„God save the King" niet tijdens de officieele plechtigheden gezon gen worden- De echo van die verklaring schijnt tot New Foundland te zijn doorgedrongen, althans vóór het vertrek der delegatie kwam er van gene zijde van den oceaan een telegrammetje met de mededeeling, dat Kirkwood, indien hij werkelijk met dergelijke gevoelens de reis aanvaardde, beter deed thuis te blijven. Den afgevaardigde restte niet anders, dan aan dezen duidelijken wenk gevolg te geven. Zijn aanhangers hebben hem nu door luide toejuichingen trachten scha deloos te stellen voor het verlies van het heerlijk vacantiereisje. Korte berichten. Bryan, de vermaarde politicus, die eenige weken geleden to D|ayton plotseling overleden was, heeft een vermogen na gelaten van ca. een half millioen dollar waaraan 80 pCt komen aan de weduwe en familieleden en 20 pet. aan verschil lende kerkgenootschappen. Die Ku Klux Klan heeft Zondag ha.ar aangekondigden grooten optocht te Washington gehouden. Er waren 30-000 deelnemers, o.w. vele vrouwen. Dis deel nemers vfhren ongemaskerd. Er was een groote menigte op de been, die stilzwij gend toekeek. Wanordelijkheden kwamen niet voor. Het aantal werkloozen in Zweden heeft in Juli, vergjeleken bij de vorige maand nagenoeg geen verandering onder gaan. Per 100 vacatures waren er 202 sollicitanten tegen 191 in de vorige maand en 196 in Juli 1924. Een luchteskader van zes Fransche militaire vliegtuigen vloog gisterochtend op een hoogte van ongeveer 1000 meter bij Karlsruhe over den Rijn in Oostelijke door de straten en het spatten van de droppels, die van de takken dropende stappen der weinige voetgangers waren onhoorbaar totdat zij vlak bij hem wa ren, en dan wist hij wel dat zij het niet was. Eindelijk hief hij het hoofd' op en riep; „Hagar! Hagar! Hagar!" Hoe vreemd en onnadenkend van haar om zóóver weg te gaan en hem daar op den openbaren weg te laten staan. Het was daarenboven hoog tijd, dat zij zorgde om een onderkomen voor den nacht voor hen te vinden. Het moest reeds laat zijn; hij voelde de kille avond lucht, al kon hij eten donkeren hemel niet zien. „Hager!" riep hij weder op luider toon. Hagar!" Maar geen stem antwoordde op zijn geroep, hoe gespannen hij ook luisterde. Zijne ongerustheid ging in een onbestem de vrees over. Ten ^llen tijde gaf zijne blindheid hem een gevoel van eenzaam heid, maar nu gevoelde hijl zich zoo vol komen en wanhopig .alleen alsof hij' in de eene of andere onbewoonde woestenij! was achtergelaten. Waar was hij? Hoe 'kon hij voortgaan, en aan zichzelf over gelaten een schuilplaats vinden? Hij tasttë rond met zijn stok, maar voelde, niets richting. Voorbij het vliegveld van Karls ruhe zette het eskader koers over Baden naar het Noorden. Heden beginnen te Londen de be sprekingen tusschen Briand en Chamber lain. De Belgische minister van buiten- landsche zaken, Vanderaelde, vertrekt eind dezer week óok naar Londen, Teneinde met Chamberlain te confereeren- Aan de Britsche vloot is een dag order gericht, waarin aangedrongen wordt op bezuiniging. In den Duitschen Rijksdag (een tweede editie van den beruchten Pool- sclien Landdag) kwam het. gisteren weer tot rumoerige tooneolen. Drie communis ten moesten door de politie uit de zaal verwijderd worden. Onregelmatigheden bij de Rot- terdamsche B.ank? Reeds geruimen tijd hebben geruchten de ronde gedaan omtrent onregelmatig heden ,die ontdekt zouden .,?ijln op Jiet Haagsche bijkantoor van de Rotterdam- sche bankvereeniging. Onlangs hebben wij ons naar aanleiding daarvan om inlichtin gen gewend tot den directeur van het Haagsche bijkantoor. Deze verklaarde ons toen, dat van onregelmatigheden niets was gebleken. Hij deelde ons mede, dat eenigen tijd geleden de Rotterdamsche Bankvereeniging had besloten, dat voort aan haar verschillende kantoren el kander zouden controleeren, opdat de controle zoo objectief mogelijk zou zijn. Een dergelijk controlesysteem, aldus de directeur van het Haagsche bijkantoor, bestaat ook bij andere banken. De directeur deelde ons destijids verder mede, dat als gevolg van dien maatre gel het Amsterdamsche kantoor het Haag sche kantoor -was gaan controleeren en dat als gevolg van die controle ophelde ring van eenige kwesties, dateerende van enkele jaren geléden, noodzakelijk was gebleken. Om die opheldering te ver krijgen, had men inlichtingen gevraagd aan verschillende hoogere geëmployeer den, waaronder er waren, die thans niet meer bij de Rotterdamsche bank werk zaam zijn. In verband met onze vraag, of het onderzoek fraude betrof, belde de di recteur het Amsterdamsche kantoor op, en voerde hij daarmede een gesprek, na afloop waarvan hij ons mededeelde, ge machtigd te zijn tot de verklaring, dat het onderzoek geen frauduleuze 'hande lingen betrof. Thans bereikt ons het gerucht dat in verband met het onderzoek door het Amsterdamsche kantoor van den toestand op liet Haagsche kantoor ontslag' is ge geven aan een onderdirecteur en 3 of 4 procuratiehouders. Men verzekert ons met groote stelligheid, dat deze ontslagen in de tweede helft van de vorige week inderdaad hebben plaats gehad. De on derzoekingen ten Haagschen kantore zijn geschied onder leiding van den heer Van Hengel uit Amsterdam en ook de heer Van Duyll uit Amsterdam was daar bij tegenwoordig. De directeur van het Haagsche bijkan toor, tot wien wij ons opnieuw! hebben gewend, liet ons mededeelén, niet in de gelegenheid te zijn, ons te ontvangen. Een 'lid der al'gemeene directie van de Rotterdamsche bank, die werkzaam, is ten Haagsche bijkantore, is sedert eenigen tijd ongesteld. (Volk.) dan de boomstammen, die hem schenen in te sluiten. Overal hoorde hij in do verte de beweging en het gedruisch van het woelige leven, maar den weg daar heen kon hij niet vinden. Nooit was het hem zoo duidelijk geweest wat Hagar voor "hem was. „Hagar!" riep hij yoor de derde maal. Geen antwoord. Hij zou boos geworden zijn, als niet .zijn blinde oogen vol tra nen waren geschoten en hij niet met moeite een snik had gesmoord. Met het hoofd leunde hijl tegen den ruwen boom stam, waarbij hij stond, en weende bitter. Hij begon zich af te vragen, of het moge lijk was, dat zij hem had verlaten. Of was Hagar maar knorrig weggekropen en hield zij zich nu een poosje op een afstand, om hem te doen gevoelen, hoe hulpeloos en afhankelijk hij was. Mis schien zat zij wel op een der banken dicht hij hem te wachten, totdat zij meende, dat 'hij genoeg gestraft was. O, kon hij maar zien! „Waar is moeder?" vraagde een stem metje dicht bij hem. „Ben jij daar, Diot?" vraagde hij le vendig. „Ja, hier is Dot", antwoordde het kleine ding; maar waar is moeder?" „Kun je haar nergens zien?" vraagde Is er een Arbeidswet? Alle conserven-fabrieken, dus ook de „Here" conservenfabrieken te Breda, heb ben van den Minister de royale vergun ning gekregen om van 1 Mei tot 31 Octo ber het mannelijk personeel 60 tot 62 uren, en het vrouwelijk personeel en jeugdige personen 55 uren per week te laten werken. De „Hero" is voor deze tegemoetko ming al heel weinig erkentelijk en wterkt maai' raak, meldt het Volk. Een voorbeeld. Op Zaterdag 4 Juli is het geheele personeel' tegen 4.30 a 5 uur des morgens begonnen, zonder behoorlijke schafttijden, dus zonder dat de menschen b.v. naar huis konden; gaan, is toen doorgewerkt tot des nachts 12 A 1 uur en door ongeveer een dertig personen lot des Zondagsochtends 10 a 11 uur. Van directiewege is den menschen des avonds 11,30 uur bruine boonen met spek verschaft, des nachts en Zondags morgens is nog een paar maal brood verstrekt. De Maandag daarop, dus 0 Juli heeft het heel© personeel weer van 5 uur 's morgens tot 9 a 10 uur 's avonds dus zonder behoorlijk geregelde schaft tijden gewerkt. Dit is één greep; uit de schandelijke werktijden die hier gemaakt worden. Wii hebben de bewijzen voor ons liggen, en de Arbeidsinspectie is er mee be kend, dat werkweken van 80 tot over de 100 uren per week hier geen zeldzaam heden zijn, maar vaak voorkomen. Voor ons liggen de loonzakjes van iemand die de eene week resp. 98, de andere week 103 uren geWerkt heeft. Wacht u voor de Wabash! De van effectenveilingen te Amsterdam atkomstige waardelooze aandeelen van de Wabash Railway Company doen blijk baar opgang. 'Werd voor eenigen tijd nog gewaarschuwd tegen oplichters, die met dergelijke „stukken" te koop liepen, het publiek schijnt maar niet te willen hooren en laat zich steeds weer verleiden om voor 'betrekkelijk geringe bedragen een „waarde" van 1000 dollars (of veelvou den) in zijn bezit te krijgen. Wij waar schuwen nogmaals ©nze lezers. Men denlco aan de Brusselsche Bank-affaire. De Afrikaners. Het gezelschap Zuid-Afrikaansche land bouwers heeft Zondagochtend de gods dienstoefening bijgewoond in de Groote Kerk te Gravenhage. Ds J. Vermeulen uit Noordwijk aan Zee, die den dienst leidde, maalde in zijn voorrede melding van het bezoek der Zuid-Afrikaners, die hij als stamverwanten hartelijk welkom heette, er daarbij aan herinnerende, hoe dikwijls zij hebben gestreden onder even moeilijke omstandigheden en onder de zelfde) godsdienstige leuze als de Neder landers vroeger. Allerlei. In de binnen eenige dagen te verschij nen Legerorders zal zijn opgenomen een beschikking van den minister van Oorlog volgens welke "betalingen aan en door het Rijk zooveel mógelijk moeten geschie den door tusschenkomst van den post- chèque- en girodienst. Te Oostburg is een 11-jarige jongen bij het baden in den watergang verdron ken. Wij vernamen gisteren, te laat om nog te worden opgenomen, dat eergis- hij, 'het kodde kinderhandje stevig vast grijpend, uit vrees, dat hij haar weer zou verliezen. „Kijk eens goed rond, Dot, tusschen de boomen, en .zeg me of je haar neorgens ziet?" „Neen, neen", snikte het kind. „Diot kan haar nergens zien, maar ze moet komen. Dót heeft zoo'n honger." „Hagar, Hagar!" schreeuwde hij zoo luid als zijn oude .zwakke stem hem toeliet; en Diot riep „moeder!" met haar schril kinderstemmetje. .Toen luisterden zij een oogenblik zwijgend, terwijl zij1 hand in hand onder de naakte boomen stonden. „Ze is weg!" kermde de oude man, het handje van zijn kleinkind loslatend en ifijn stok op den grond werpend. Die wanhoop, die Hagar te sterk was gje- worden, begon zich van hem meester te maken. Wat moest er nu van hem wor den? Hij was oud, blind, zonder geld ein zonder dak. Hij. had dikwijls gezwo ren, dat hij liever als een hond zou willen sterven, dan naar het werkhuis te gaan. Maar sterven is zoo gjemakke- lijlk niet. D|a dood komt niet wanneer mein hem roept. Die rampzaligste mensch kan niet sterven wanneer }nj wil, of zoo gialutv als hij wil. Nu Hagar hem verlaten had, schoot hem terenavond de landbouwsc.hu ur van den' heer Jac. van Hoeve teTerneuzendoorden bliksem getroffen en afgebrand was. De Terneuzensche Courant komt dit ge rucht bevestigen. Ter aanvulling diene, dat de knecht van den heer Fan Hoeve het onheil het eerst had bemerkt. De schuur stond terstond over de geheele oppervlakte in lichte laaie- Hij ijlde ter stond naar den paardenstal, om de paar den zoo mogelijk nog te redden. Dit ge lukte slechts met een der paarden. Een lag er dood in den stal en was vermoede lijk door den bliksem getroffen. Door zijn ligging was de weg versperd om de an dere zich daar nog bevindende paarden te redden en deze zijn in den vuurgloed omgekomen. Hetzelfde was het geval met een varken, een 80-tal kippen en 10 een den. In de schuur waren verder gebor gen alle werktuigen, terwijl ook de oogst bijna geheel in de schuur was verza meld- Alles is verzekerd. De 58-jarige J- D. Jansen uit Neu zen is gisterenmiddag met zijn rijwiel het kanaal bij de Middensluis ingereden en verdronken. Het lijk is twaalf minuten later opgehaald- Bij kon. besluit is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau Jhr J. C. van Citters te Soerabaja. Te Vlissingen is een neger uit So- maliland, die als verstekeling aan boord van een schip was aangetroffen, aaïi wal gezet. Hij zal uit het land worden ver wijderd. Wij ontvingen ter kennismaking eert photo van het bezoek Zaterdagmorgen' door de Zuid-Afrikaansche Landbouwers gebracht aan de modelboerderij en fok kerij van den heer Scheele de Putter te Biezelinge. Het is een uitstekend geslaagde opname van (fle Fotocentrale Utrechtsche Straat 89, Amsterdam. Het gezelschap bezocht Maandagmor gen de Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaar- dingen en bezichtigde den modelstal „de Vaan" te Hillegersberg. Des middags wer den ze ontvangen door Jhr H. Loudon te Wassenaar en des avonds in het Kur- liaus te Scheveningen door minister de Geer. Verdronken- Zondagmiddag heeft, zooals wij gisteren nog kort meldden, aan de Koudekerksche duinen een droe vig ongeluk plaats gevonden. Omstreeks 5 uur bevonden zich vele personen aan het strand, die van het mooie zomer weder profiteerden, en onder hen waren er velen, die afkoeling zochten in het water. Onder deze bevond zich de 2-2 jarige winkelbediende A. Adamse uit Mid delburg, met zijn verloofde. Plotseling werd om hulp geroepen, ofschoon de baders niet ver van het strand af waren- Het bleek, dat enkelen hunner, onder wie de beide genoemde personen, in een put terecht waren gekomen en in levens gevaar verkeerden. Een .jonge dame uit Rotterdam, de 16-jarige Cor Schrijver, die ook ter plaatse was en een goed geoefend zwemster is, begaf zich naar de gevaarlijke plaats en mocht er in slagen drie persenen uit hun netelige positie te redden, o.a. de verloofde van A., omdat hij aandrong eerst haar te helpen. Hij zelf kon niet meer tijdig wor den gered en verdween in de diepte. Zijn lijk werd eerst des avonds te 9 uur ge vonden en naar de woning van z.ijn moe der te Middelburg overgebracht. De verloofde was buiten kennis, maar door het toepassen van de kunstmatige niets over dan het gevreesde en gehate werkhuis. HOOFDSTUK II. Elen half uur ging voorbij, en de avond begon te vallen; maar nog steeds ston den de oude blindeman en het kleine kind even hulpeloos onder de donkere boomen te wachten. Nu en dan flikkerde even een straal van hoop in den rade- loozen grijsaard op, wanneer hij voet stappen hoorde en dacht dat Hagar mis schien daar aankwam. Hij wilde zich niet verroeren van de plek waar zij hem ver laten 'had uit vrees dat zij hen in de schemering zou misloopen. Diot schreide stil voor zich heen, want zij had geleerd, niet hard te schreeuwen, omdat groot vader haar anders zou hooren en boos worden. Zij gevoelde zich nog ongeluk kiger, omdat hjj haar handje zoo stijf vast hield dat zij geen stap van hem aT kon doen. Hij vraagde haar onophoudelijk of zij hare moeder niet zag; en het ver kleumde hongerige kind zag niets dan de groote zwarte boomstammen, die hen aan alle kanten omringden, en elk oogen blik zwarter schenen te worden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1