kooi \<v« flo 259 Donderdag 6 Augustus 1925 1K0M8! ungsiniddelj Haaswefl Blaf 39e «laargang 1oor Dames SE LSE, DE MOLUKKEN. Buitenland. ihage. t© Arnhem. |te Serooskerlfij EUBLEMENT, velours, in laar. PRIMA iveland. 12 tot 3 uur. 'ijperen, FEUILLETON. sfcrtez&nj; <4 *v& -5 op KOBENBLOE 1 n precies. Groot in de Jegj Bderne Maatschap* pchijnselen bespeurt bloed en arm bloed, gtijds daar wat aan U niet? Gij slaapt zijnhebt hoofdpijn, jör U de iten hergeeft en de lust opbevordert en grijpt met vaste i die anaemie (bloed- 'gezellen. Ide. f 11.12 fl. f21.-. .1 Den Haag. JZEN. en f 1.30 per L. per flesch Aanbevelend, I. A. PIETERS Middelburg- 1 MIDDELBURG' uur. Augustus 11 uUJ' NDIJK, Directe^ Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes fel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-—. Losse nummers f OuOOi Prijs der Advertentie'n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL .Bij abonnement belangrijke korting. De heer Ter Laan en de waarheid. De derde onwaarheid door den heer Tct Laan (verslag N. Crt on Het Volk!) gedebiteerd is, gelijk wij 30 Juli herin nerden, deze: ,,Bij die Kamer ligt een wetsontwerp tot uitbreiding van do artillerie dat noodt is ingetrokken en dat deze minister (Van Dijk) noodig acht. Dit ontwerp vraagt büifcn de begroeting om 106 miljoen." Ons antwoord was: dat wetsontwerp heeft nooit bestaan en kon derhalve ook niet worden ingetrokken. Wat zegt Hu de heer Ter Laan hierop? „Ik heb in de1 Haags che vergadering niet gezegd, dal er een wetsontwerp lag." Nu moet bij dat ma,ar eens met „Het Volk" uitmaken. In „Het Volk" toch leest men dat hij gezegd heeft: „Er ligt voorts sinds lang een wets voorstel bij de griffie van de Tweede Kamtr, waarbij wordt voorgesteld om voor de uitbreiding der artillerie extra f106.000.000 te voteeren. (Bewoging)". Zijn Hoogedelgestrenge zal zijne ontken ning derhalve niet kunnen volhouden. Wij voegen hieraan niets toe. Alleen nemen 'wij de volgende opmerking van den heer R. A. den O- over, die ons na plaatsing van ons le en 2o stukske een weerlegging zond, waarmede wij ons 3e stukske willen besluiten; Voor de eer van den journalistenbond .moeten we veronderstellen dat de heer Ter Laan zelf niet meer weet, wat hjj gezegd, en hoe hij gejokt heeft. We be grijpen alleen niet, dat Het Volle zelf Biet voor die eer, en zijd eigen eer op: ■komt, als het den heer Ter Laan gaat interviewen. Lntusschen de onwaarheid is weer sproken. Er is dus géén wetsontwerp; dat het niet kon „worden ingetrokken", zal nu wel duidelijk zijn. Of de vheer Ter Laan nu andermaal probeert met een vloed va.n woerden de „60 millioen" van minister Van Dijk toch nog weer tot „106 millioen" te doen uitdijen, „zelfs tot 216 millioen", kan ons verder' kond laten. Wij' gevoelen ons niet geroepen om de fantasieën der hee- Mi sociaal-democraten na te pluizen. Dan hadden we wel dag- èn nachtwerk. }Ve rekenen slechts hun pertinente onwaar heden met de cijfers na. Eu daar kunnen ze op rekenen. „Gelijk in België". Het pas opgetreden socialist.-roomsch Kabinet in België deelde voor enkele weken aa.n de Kamer mede, dat de drin gend noodzakelijke bezuiniging het on- vc-nnijdolijk maakte om de sociale wet geving wat op den achtergrond te houden. Denk een oogenblik in, dat het Kabinet- Colijn straks overging tot verhooging dei' militaire uitgaven en stopzetting der sociale wetgeving. D< Nederlandsche taal zou te arm zijn aan krachttermen, waarin behoorlijk de verontwaardiging gelucht kon worden. Die ■mond van volksmenners als Dluys en Klewkepei zou te klein zijn, om vol doende 'uiting te geven aan den hoon Onze rijke Oost! Zoo mogen wij haar wel noemen, die schoone éilandenreéiksen rondom den evenaar, waar klimaat en plantengroei en over het algemeen ook het karakteT der bevolking het den Ne derlander mogelijk maken een recht vaardig bestuur te voeren over deze ge- western. En toch, hoeveel verzuim is daar mt" ^or hen gepleegd jegens deze win- gewesten der oude compagnie. Voorname- ijo de MoMtken zijn door de Neder- an ere schandelijk verwaarloosd. Ge tuigt Java van een rijk heden, spelt Bor neo een ryke toekomst op voorwaarde van goed beheer, de Molukken klagen ■over een rgk verleden, door de schande lijke zelfzuchtige staatkunde onzer voor ouders versmaad en nog tot in de laatste jaren door bet 'uitzuigingsstelsel door Europeanen op den inlander toegepast zoover mogelijk afgedreven. Wel is men weder begonnen naar een betere regeling der krachten uit te zien, doch bij lange na niet is dit heerlijke specerijland wat 'het vroeger was, al biedt het ontluikend nieuw loven op de Bandagroep goede 'hope op blijvende beterschap. luksche Archipel, het vaderland der mus kaatnoten en kruidnagelen, bestaat uit een reeks van eilanden ten Oosten van Celebes, sommige dier eilanden zijn vul kanen door een ring van armelijke wo ningen omgeven. Andere zijn vlak en .buitengemeen vruchtbaar. Wij onderscheiden drie groepen: le. Halmaheira met omliggende; 2e Amboina met Boeroe en Oeram; 3e Banda met de cn smaad, die in rooden kring zou los barsten. Wanneer Minister Oolijh betoogde, dat de eenig mogelijke grondslag voor een poc-de sociale wetgeving was hot gezond maken der staatsfinanciën, 'brulde al wat graag democraat wil heeten. Een zijner verkiezingsredevoeringen, waarin de nuchtere opmerking gemaakt werd, dat de toestand van 'stands finan ciën voorshands geen kostbare sociale maatregelen gedoogde, -werd in de socialis tische pers van de venijnigste commen taren voorzien. Socialistische ministers, dio van hel woord tot do daad zijn geroepen, zien zich thans genoodzaakt den veeleischen- den volgelingen dezelfde boodschap over te brengen. Zij. verklaren het herstel der openbare financiën, do sluiting van het budget te moeten nastreven. Omdat zulks een eerste voorwaarde is, zonder welke „de democratische richting van de soci ale wetgeving'.' op oen volslagen mis lukking zo-u uitloop-en. „Inzake de sociale verzekering moet men niet de moeilijk heden vergeten, die er bestaan over bet in evenwicht brengen der begrooting." De Belgische financiëcle paragraaf had woordelijk van Minister Ootijn kunnen zijn. Zo houdt de meest krasse veroordeeling in van het optreden van do Nederland sche sociaal-democraten Leg de verkiezingsredevoeringen en pamfletten eens naast de Regeeringsver- klaring van liet socialistisch-roomsch Ka binet en ge ziet de scherpe 'tegenstelling 'tusschen beloften en daden. Toch duride Mr Sannes in do „Voor waarts" schrijven: „Wanneer de S. D- A- P- oen schitte rende verkiezingsoverwinning behaalt, dan zullen de katholieken moeten dan sen naar onze pijpen, d.w.z. tezamen mcit ons een ministerie van socialen opbouw moeten vormen. Gelijk in België." „Gelijk in België" dus waren ook onze roodc- propagandisten van zins om, op de ministerzetels geklommen, met de daad te gaan verloochenen, hetgeen op het politieke jachtveld met den mond zoo vurig beleden was. „Rott." De subsidie aan de mijnen. In het Engelsche Lagerhuis is gister middag meegedeeld, dat de regeoring be sloten heeft ,aian het parte ment een cre- diet te vragen van 10 millioen p.st. voor een tijdelijke subsidie, teneinde de loonen der mijnwerkers op het tegenwoordig© peil te houden tijdens het onderzoek, dat naar den toestand van de kotennijver heid wordt ingesteld. In de toelichting wordt gezegd, dat de regeering heeft ingezien, dat de mijnin dustrie over het algemeen onder de be slaande voorwaarden financieel niet in staat is voort te gaan werk te verschaffen of kolen te produceeren op zoodanige groote eilandjesgroep er om heen. In de ©ei-ste groep treffen wij Ternat.e aan, een vuurspuwemden berg van 50000 voet hoog en met bebouwde helling. Aardbevingen en uitbarstingen teisterden reeds vaak dit ©iland welks hoofdstad in Europee- sche', Inlandscbe en Chineesche wijken verdeeld, het verblijf van den Sultan be vat, in Buropeeschen stijl opgetrokken. Van hier heeft men een prachtig gezicht op het veel grootere Halmaheira, waar- Van een gedeelte aan den vorst van Ti- dore behoort, wiens verblijf is op bet eilandje van dien naam. Ook dit eiland is een groote vulkaan, die echter niet werkt en waarin alle gassen zich op- hoopen om zich te bekwamer tijd te ont lasten en al dit schoons te vernieten. Halmaheira is met dichte wouden be groeid, beeft denzelfden ingesneden vorm' als Celebes? waarmee het hoogst waar schijnlijk in overouden tijd is vereenigd geweest. Het is weinig bekend en de be volking dit is Uit de zendingsberich- ten den lezer zeker wel bekend staat er op ©en. zeer lagen trap van beschaving. Noemen wiji nog Batjan en de omliggende eilanden en bezien wij dalarna terstond het eiland Ambon (Amboina). Amboina is ©en der kleinste eilanden, doch in de geschiedenis het belangrijkste. De Nederlander was daar in zijn kracht, getuige ouder anderen een kanaal, dat het eiland dwars doorsnijdt. Helaas, thans deelt het in de algemeen© verwaarloozing, zoodat zelfs kleine prauwen het op som mige plaatsen niet bevaren kunnen en ©en heel eind over den drogen grond moeten worden gesleept. Sago en kruid nagels zijn daar de hoofdproducten. Het is ©en schilderachtig gezicht de hoofd stad aan het strand in een vlakte ge- schaal als noodig is in hot belang van "het /and. Zij wenscht daarom alle mogelijk heden te onderzoeken om tot öén betere economische organisatie van deze nijver heid te komen. Het in te stelten onder zoek zal binnen een redelijken tijd voor Mei van het volgend jaar geëindigd moe ten zijn, en voor dien tijd heeft de re geering er in toegestemd do industrie te helpen, door het verschil bij te pas sen, tusschen de loonen vol gens do minimum-bepalingen van de na tionale loonovereenkomst van 1924 en de lagere loonen, die hot gevolg zouden zijn van de voorstellen dei' mijneigenaren van. 1 Juli j.i. r Het debat over deze subsidie zal wor den ingeleid met een verklaring van den eersten minister over cte onderhandelin gen bij het jongste geschil over de rol, welke de regeering daarbij heeft gespeeld: om don industrieelen vrede te handha ven. Mac Donald, dc leider der oppositie, en Lloyd George, de leider der liberalen, zulten vervolgens aan hot Woord komen, waarna het debat gesloten zal worden met een verklaring van Churchill, den kanselier van de schatkist. Men verwacht een scherp debat. De Fransch-Engelsche besprekingen. Guinness, de financieole onderstaats secretaris van het' Engelsche departe ment van de schatkist, heeft in het La gerhuis naar aanleiding 'Van oen vraag over den stand van de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland over de schulden verklaard, dat de onderhande lingen voortduren en dat. de regeering van oordeel is, dat de tijd is gekomen om dit vraagstuk tot een oplossing te bron gen. In sommige kringen leidt men hieruit af, dat Churchill, nu hij tengevolge van liet vlootprogramma en van den steun, die aan de kolennijverbeid zal worden por teend voor jiieuwe uitgaven komt te staan, wil trachten de noodige middelen te verkrijgen door de schuldenaars van Engeland te laten betalen, zoodat eerst alles op dit gebied zal worden gepro beerd alvorens over nieuwe biunenland- sche belastingen te denken. In dit verband verkrijgt ook Rriand's reis naar Londen grooter beteekenis. Uitverkoop van de bezittingen van de Romanow's. De bolsjewistische bladen geven uit voerige beschrijvingen van de in beslag genomen bezittingen der keizerlijke fa milie, die nu te Moskou te koop worden aangeboden. Aan een stuk in de „Izwes- tia" ontleenen wij de volgende bijzonder heden Den laatsten tijd verdringen zich veel vreemdelingen in de zalen van Glawna- seka, waar de bezittingen van de vroegere keizerlijke familie worden tentoongesteld- De stroom van kijk- en kooplustigen is zoo groot, dat de staf van opzichters te klein is gebleken te zijn en de groote zaten van het paleis kunnen niet allen herbergen, die zich voor de deur ver dringen. De commissie van de rijksfondsen, die bouwd, aan een samentreffen van ver schillend© wegen die door hooge hagen van bloeiende heesters worden beschermd achter welke de hutten der inlanders en de Landhuizen der Europeanen wegschui len. Toch is Amboina niet gezond. Hel binnenland met zijn talrijke palrnboomen, 'kajapoetbosscben, notenm'uskaatboomen en cacao-aanplantingen is dan ook wei nig bevolkt. Een volgend eiland van de Molukken is Oeram, dat' is niet gemakke lijk te bereizen. D)e bevolking woont er opgehoopt langs de kusten- En Boeroe, na Oeram bet grootste uit deze groep, maakt het niet veel beter. Onder de on beschaafde Alfoeren van dit eiland wordt door een paar zendelingen met zegen gearbeid. Nog behooren tot deze eilanden de Panda-eilanden, de Oeram Laut, de Go- ram, de Key en Aroe-eilanden en de Zuidwester groep. Vele zijn niet dan in naam onder het Nederlandsche gouver nement. Het .allereerst zijn de bewoners der Molukken met de Nederlanders in aan raking gekomen omstreeks 1521- Coen had Jacatra verwoest, Batavia gesticht, vele en velerlei betrekkingen aangeknoopt ook met den vorst der Banda eilanden. Diaar evenwel de bevolking zich niet aan de contracten hield, begaf Ooen, met goedvinden van den Raad van Batavia, zich er heen, waar hij de vesting Lon- thoir veroverde, een deel der bevolking als slaven wegvoerde en een zeer ge streng bestuur vestigde. Die overgebleven non werden tot harde dienstbaarheid ver plicht, onder toezicht van allerlei Euro peanen die een lui leven leidden, letkker- lijk leefden, de bevolking uitzogen en groote winsten maakten. Zoo kreeg' men de controle heeft over den verkoop, heeft nu een nieuwe zending uit de keizerlijke paleizen ontvangen. De te koop aange boden goederen bestaan uit verschillen de kostbaarheden, waarvan veel kunst werken zijn, sieraden, kleedingstukken, ondergoederen, enz. Bij het onderzoek is gebleken, dat de paleizen beschikten over volle uitrustingen (rok-kostuums, ge- kleede jassen, vesten, kousen, lak-schoe- nen, handschoenen, hoeden, enz.) voor meer dan 2000 bedienden. Het ondergoed voor 'de verschillende hof-beambten wordt nog geregistreerd- Dc garderobe van do gewezen keizerin bestond uit meer dan 100 schitterende robes, fluweelen, zijden e. d. Deze ja ponnen zullen in de naaste toekomst te koop worden aangeboden. Ook de priester-gewaden van de sa cristie van het Winter-paleis zijn reeds geregistreerd. Er werden daar gevonden 74 gewaden van bisschoppen en aartsr priesters. Deze gewaden zijn vervaardigd nit, kostbare stoffen en bedekt met ar tistiek uitgevoerd borduurwerk. Er zijn ook kazuivels uit goud- cn zilverbrokaat met kruisen van goud- Onder de verschillende adspirant-koo- pers van deze kostbare gewaden bevindt zich ook de' Rijksbank (Gasbank), die gelooft, dat zij hierdoor eeriige tiental len ponden goud en zilver zal kunnen voegen bij haar metaalvoorraad- Uit andere bladen vernemen wij, dat de eerste veilingen door veel buitenlan ders werden bijgewoond. Vele kostbaar heden vonden geen koopers juist omdat zij te kostbaar waren cn dus moeilijk koopers kunnen vinden- Veel bewonde ring wekte de uitzet van grootvorstin Olga "en de prachtige kimono., die de keizerin van den mikado ten geschenke heeft, ontvangen- Van de twee wiegen, d.e de troonopvolger bij zijn geboorte uit Frankrijk heeft gekregen, zal een ver kocht worden en de andere naar een der musea gezonden worden. De onlusten in China. Feng heeft eenigen tijd geleden een tegenspraak gepubliceerd van zekere be richten, volgens welke hij voortdurend steun, militairen en .anderen, zou ont vangen uit 'Sovjet-Rusland. Een ooggetuige deelt thans aan de „Daily Tel." eigen bevindingen mede, waaruit blijkt, dat Feng wel degelijk am munitie en verderen steun van de sov jets betrekt- Bedoelde zegsman heeft n.l. een transport Russische ammunitie aan bet Hsichemen-station te Peking zien ar- riveeren, dat niet te miskennen teekenen droeg van Russische herkomst. Twee le den van het diplomatiek corps hebben zich er eveneens van kunnen overtuigen dat dit ammunitie-transpovt uit sovjet- Rusland afkomstig was. Blijkbaar heeft Feng destijds zijn tegenspraak gepubli ceerd, om de Amerikaansche en' ïapan- sche opinie te beïnvloeden- Een groot aantal Russen gaat naar Canton, blijkbaar met de bedoeling er een sovjet te stichten. Men vreest dat zij met steun van Feng in hot Noorden een zélfde poging zullen ondernemen. langzamerhand op dat eiland slechts twee standen: groote heeren en arme slaven. Aan het opkomen van een vrijien n ijveren stand, burgerstand, liet onmisbaar cement voor een deugdelijke maatschappij', kon niet gedacht worden. Diit eiland en zijn omgeving vloog achteruit. En ook. de overige eilanden van de Molukken voel den de ijzeren hand der Compagnie lood zwaar op zich drukken. Op Ambon voor al werden de operation der Oost Indiscli© Compagnie in den aanvang krachtig tegen gewerkt. In 1623 dreigde er verraad van dc zijlde der bezetting van het fort te Amboina. Een schildwacht zag op zeke ren nacht een der Japansche soldaten Uit genoemde bezetting de wallen be klimmen en de vestingwerken opnemen. Hij] deed verslag van zijn bevinding, waarop de Japannees gevangen genomen werd en spoedig tot bekentenis kwam1, dat men gemeen© zaak gemaakt had met do Engelschen om bet fort in hunne han den. te spelen. Gevolg van een en ander was, dat ©enige Engelschen werden op gepakt en met de strop gestraft. Di't rechts geding, door Engelands regeering moord genoemd, werd jaren daarna nog als casus belli (een geval dat oorlogsverklaring ten gevolge moet hebben) gebruikt. En te recht, want al di© jaren van Neerlands bestuur waren een reeks van de meest schreiende wreedheden, kenmerk van het moest goddelooze regeeringsbeleid door do Companie gevoerd. Voor duizenden gul dens aan speoerijboomen werden uitge roeid om te beletten, dat de eilanders, wijl het toezicht niet zoover reikte, daar in met anderen dan van de Compagnie handel zouden drijven. En dit geschiedde zonder schadeloosstelling. De machtigste tegenstander was Hamsa, vorst van Ter- Gemeld wordt, dat het Engelsche con sulaat te Wucliow onmiddellijk nadat be vel gegeven was om het gebouw in ver band met de Anti-bu itenlandsche agitatie te verlaten, geplunderd is. In liet lloogerhuis heeft Balfour met betrekking tot de troebelen te Shanghai verklaard, dat ongegronde lasteringen te gen Engeland zijn geuit, hetzij uit voor- oordeelen oï onkunde of om redenen, waarbij men niet het welzijn van China op het oog heeft, doch wel het doel! Engeland to beleedigen. De Engelsche regeering is van opvatting dat een gerechtelijk en openbaar onder zoek moet plaats hebben. Manoeuvres in Rusland. Aan de „Chicago Tribune" wordt uit Riga gemeld, dat buitengewoon veel troe pen van ,het sovjetleger bij Minck zijn aangekomen om daar in de buurt op 8 Augustus, onder leiding van don opper bevelhebber Froenze, manoeuvres te hou den. Ook afdeelingen voor bediening van de cylinders met vergiftigde gassen zijn' aanwezig, benevens 110 vliegtuigen. De cavallerie en vliegtuigen overtreffen in getalssterkte de overeenkomstige Pool- sche strijdkrachten en zijn bovendien veel beter uitgerust. Daarom trekt dit machtsvertoon zeer de aandacht, te meer daar de toestand in dit grensgebied den laatsten tijd zoo gespannen is, en zich herhaaldelijk grensincidenten hebben voor gedaan. Korfe berichten. Volgens de „Chicago Tribune" is men er in Amerikaansche kringen van overtuigd, dat Frankrijk bij de onderhan delingen over het schuldenvraagstuk een lang moratorium zal verlangen, en een' lange periode voor de terugbetaling. Men: veronderstelt echter dat de 'Amerikaan sche schuldencommissie niet kan afwij ken van de reeds bekend geworden voor waarden. Een officieel communiqué uit Ma drid meldt: Daar de druk van den' vijand, krachtiger wordt zal het Spaansche front van jlelilla versterkt worden. Uit het zuiden van Frankrijk begin nen, nu de zomer zijn toppunt bereikt, de berichten van boschbranden te ko men. In de buurt van Hyères heeft het vuur de laatste dagen groote schade in de bosschen aangericht. Zoo is er de Mont des Oiseaux, waar de gemeente Parijs een sanatorium heeft, geheel door brand vernield, de schade wordt opmeer dan een millioen frank geschat. Van de zen brand wordt de oorzaak in kwaad willigheid gezocht en de gendarmen heb ben een jongen van achttien jaar aan gehouden, die als de brandstichter wordt beschouwd. Ter vergelding van de verbanning van Duitschers uit Polen zrjn gisteren 200 Poolsche onderdanen uit Hamburg en 80 uit Altona gezet. De gemeente raad van Munchen heeft besloten geen Polen meer als ingezetenen tot de stad toe te laten. nat©, ©en man van groote talenten. Wijl hij dfa zwakste was, nam hij de toe vlucht tot list en verraad om' de Neder landers te bestoken. En hij hield dit onge veer ©en kwarteeuw vol. Gouverneur Dommer wist wel de orde te herstellen, doch daar hij te veel zoenoffers noodig had, ook wanneer men hem geholpen had door desertie, bleef hij allen van zich Vervreemden. Ben algemeen oproer, niet lang daarna, Uit reactie tegen zoo groote straffeloosheid ontstaan, werd door de Vlamingh in stroomen bloeds gesmoord. Na het onderdrukken van.den opstand viel het pie Vlamingh gemakkelijk zijn plannen door te zetten. Hij bepaalde na melijk waar notenmuskaat en waar an dere vruchten groeien mochten. Het spreekt van zelf, dat de Schepper des Hemels en der Aaide zich aan dit ver waande bevel niet stoorde. Maar dan liet de Vlamingh al de heerljjke bosschen uitroeien of ook teneindevan schaidever- goeding af te zijin, liet hij de vruchten aan de hoornen even voor het rijp wor den verderven en daardoor waardeloos maken, natuurlijk op tijdstippen dat de Inlanders het niet zagen en dus niet wisten hoe dit bederf zoo onverwacht kon ingetreden zijn. En dan de geringe betaling, 'die de Oompanie gaf voor den harden alrbeid der Ambo-ineezen, maakte bij gedwongen aanplant en verplichte hcerendiensten den toestand ondragelijk. Wie al deze dingen uitvoerig leest, moet zich laten ontvallen: Hoe kon de Heere het gedoogen. Maar Hij is rechtvaardig, di© de zonden der vaderen aan de kin deren bezoekt tot in geslachten. Het tegen woordige geslacht plukt er de wTange vruchten van.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1