fïo 356 Maandag 3 Augustus 1015 39e Jaargang Voeten feuilleton. DE HEMELLOODS. Buitenland. G. F. CALLENBACH te NIJKERK DE HEMELLOODS Drukkers-Exploilanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES gureauxLange Vorstslraat 68—70, Goes ld,: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: fjrma F. P- DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Het nieuwe Kabinet. Het nieuwe kabinet is cr. Niemand za] er aan getwijfeld hebben, dat het er niet, en niet binnen korten tijd komen zou. Dat het er zoo uitzien zou als 'tnu in de Staatscourant staat, zal zelfs door ^en premier wel niet gedacht zijn. Pat er ministers in voorkomen, dio men er in verwachtte, is zeker, maar dat zij niet dezelfde zetels innemen als hun door de publieke opinie waren toegedacht, zal allicht ook de premier zelve niet vermoed hebben. ©at Onderwijs weer een afzon derlijk departement werd, zal ook wel niet in zijn bedoeling: gelegen hebben. Maar ons landje is klein, en de evenredige vertegenwoordiging, die over al baar woordje mee spreekt, zal ook bij de verdeeling der 'zetels en de be paling van liun aantal zich wel hebben doen gevoelen. Bovendien een kabinet waarin drie par tijen moeten vertegenwoordigd zijn, komt niet zoo gemakkelijk en naar wensch tot stand als bijvoorbeeld een liberaal kabi net in de gloriejaren van Thorbecke, die slechts te kiezen èn te deelon had. 'Maar nu is het nieuwe kabinet er. Wij heeten de staatslieden welkom, die het zullen uitmaken. Den premier, die het formeerde, en de overige dienaren der Kroon, onder welke zijn collega- uit het vorige Ka binet' Van Karnebeek, den oud-Voorzit ter der Kamer: Kooien; zijn voorganger aan FinanciënDe Geerallo vier hoogst bekwame staatslieden; en daar naast ge routineerde vakmannen: Schokking en Ruigere, in Zuid-Hollands gedeputeerden- college getraind, met Lambooij en Bon- gaerts, specialisten, die, de een als mili tair, de ander als waterbouwkundige tot over do grenzen hun goeden naam met eere wisten op to houden. Van Thorbecke's kabinetten heette wel eens spottend: een homo, geen ministerie. Van Colijns kabinet hebben wiji reden te venvachten een homogeen ministerie. Colijn een „homo", en de anderen niet minder, doch door eensgezindheid sterk, dewijl het landsbelang en de ernst van het •oogenblik ben samenbindt. Zoo hopen wij het, en het Nedor- landsche volk verwacht, en hun verleden is er ons borg voor dat zij het vertrou wen der Kroon niet zullen beschamen. Gelde dit ook van den nieuwen mi nister van koloniën, die nog buitenlands of moeten wij zeggen buitenzoe's? vertoeft. Het regeeringsprogram, 15 September a.s. door H. M. de Koningin in de Troon rede voor te dragen, zal kunnen uitwij zen, of het kabinet de goede richting Uit wil. Duizenden zien dan ook het regee ringsprogram met belangstelling tegemoet. Het nieuwe kabinet wacht zware arbeid en felle tegenstand, doch ook veler sym pathie. Ervare het onder dit alles bovenal de ondersteuning en den zegen, die van Boven is, en de vervulling, der belofte „Als iemands wegen den Heere behagen, zoo zal hij ook (zelfs) zijne vijanden met hem bevredigen" (Spr. 16: 7). Bij socialisatie daling van loon. Op het September-congres van het (roode) Nationaal Vakverbond, waarvan ■de heer Stenhuis ziel en leider is, zullen blijkens op 19 Mei j.l. aan de S.D.A.P. gericht schrijven, gepubliceerd in „Hot Volk" der vorige week, verschillende pun ten aan de orde komen, onder welke o.a. -„Bedrijfsorganisatie, Medezeggen schap, Gemeentelijke monopolies (socia- Een verhaal uit hel Verre Westen. (Nadruk verboden.) oo) Er was geen uitbundig rouwbetoon. Do Prins had de leiding van alles op zich genomen en zijn klankvolle stem hielp allen hun zelfbeheersching te be waren. Dje vrouwen, die in de zijkamer bijeen waren, zaten stil te schreien. Bill was nergens te zien, maar &wen zat bij bet 1-aam in de voorkamer, mevrouw; Ashley naast haar, hand in hand. Haar gelaat, ingevallen door langdurig lijden, was zeer bleek, maar kal'm. Geen spoor van tranen. Toen zij mijn blik ontmoette, wenkte zij mij tot zich. „Waar is Bill?" vroeg zij. „Breng hem hier." Ik vond hem achter het huis. „Kom je niet binnen, Bill?" „Neen, ik vind dat er lui genoeg zijn." „Je deedt beter met mijl mee naar binnen te gaan. De dienst zal zoo da- hhbjk beginnen." „Ik geloof niet, dat ik op 'toogenblild ast hep om een preek te hooren. Ik lisatie). Zulks ter verbetering van de po sitie van den arbeider. De vraag rijst: zal inderdaad de, langs den weg der medezeggenschap te verkrij gen, socialisatie de positie van den ar beider verbeteren? Laat „pgn." Do Miranda liet u zeg gen. Immers wat schreef deze socialis tische wethouder to Amsterdam in zijn befaamde brochureDe kip, het ei en het voer? „Ik acht het niet onwaarschijnlijk, dat rïien zich in een gesocialiseerd be drijf tijdelijk met een lagere belooning tevreden zal moeten stollen. In de eersto periode van gesocialiseerde bedrijven, wanneer de ongetwijfeld sterke prikkel van het particulier initiatief zal zijn uit geschakeld, is een verlaging van het le venspeil zeer zeker. De collectieve kracht, in de plaats van dit initiatief tredend, zal geruimen tijd noodig hebben om zich in vollen omvang te doen kennen. Doch zouden we daarom moeten versagen? Is de ideëelo kant van de zaak niet veel belangrijker?" Bij dezen socialist geldt hot: het ideëele boven het reëele. Maar daar moet men over 't algemeen in zijn kring niets van hebben. Vandaar het verzet tegen De Mi randa. „Van onze centen moet hij af blijven!" luidt daar het devies. Trouwens deze sociaal-democraat toch zeker wel een van de bovenste plank! staat hij de leiders van het N.V.V. in geen al te bost blaadje. Gelijk de partijvoorzitter de heer Vlie gen hun in zijn polemiek („Het Volk" van 30 Juli) in een noot onder zijn stuk nog oens in herinnering breng!» met deze voor geen tweeërlei uitlegging vatbare woorden: „Dat de animo van het Partijbestuur, die gewoon waren de officieuze samen komsten bij to wonen, gaandeweg vermin derde, gezien het bazige optreden vooral van den voorzitter van het N.V.V.Ik behoef slechts even te herinneren aan de dwingerij inzake de brochure van De Miranda." 400 Hollanders in Genève. In Montreux vertoeft in dezen vacantie- tijd een gezelschap van meer dan 400 Ne derlanders, leden van de Ned. Christ. Reisvereeniging, die een tocht naar Ge nève gemaakt hebben, naar de stad van Calvijn en van den volkenbond. De tocht ging over het meer van Genève naar de stad, die met recht oen der schoonst gelegen steden van Europa ge noemd wordt. Gewandeld werd onder stra lend zomerweer naar het Palais des Na tions, en nauwelijks was het enorme ge zelschap in den tuin opgesteld, of prof. rar J. A. van Hamel, de Nederlander, die medewerkt bij de juridische afdeeling van het Volkenbondssecretariaat, trad naar voren. Ilij wees op de groote be- teekenis van den Volkenbond. Het was spr. een bijzonder genoegen voor de eer ste maal in Genève zoo'n groot aantal Nederlanders in het gebouw van den Vol kenbond te mogen begroeten. Dan trad prof. dr II. A. Lorentz naai' voren, die voorzitter is van de commissie van intellectueele samenwerking. Toen ik vernam zoo zeide prof. Lorentz dat hier zooveel Hollanders bij elkaar waren, heeft onze commissie mij tien minuten vacantie gegeven. Daar zijn er thans reeds acht van om, maar dit wil ik u zeggen, dat ik het zeer op prijs stel hier zooveel landgenooten te mogen begroeten(Langdurig en zeer enthou siast applaus.) heb nooit veel om preeken gegeven", zei Bill, met gemaakte onverschilligheid, Want hij voegde er binnensmonds bij„behalve om de zijne, natuurlijk." ,„Kom, Bill, ga mee. 't Zal zoo'n vreemden indruk geven", maar hij ant woordde: „Ik denk, dat ik ze maar niet lastig zal vallen. Zie je, al die vrouwlui zullen de waterwerken wel openzetten en ik heb geen lust om te verdrinken." „Natuurlijk niet," zei Ili, die er bij ge komen was en diep medelijden had met zijn vriend. Ik keerde naar Gwen terug en bracht haar Bills antwoord over. „Zeg hem, dat ik hem noodig heb", gebood zij, in haar ouden toon verval lende. Ik deed, zooals mij bevolen werd. „Had dat dan dadelijk gezegd!" riep Bill, sprong op, ging het huis in, en plaatste zich aphter 'GWens stoel. Tegenover hen, bij de tusschendeur -stond de Prins, zeer stil en ernstig. Naajst hem jonker Frits, en achter die beiden de Voortrekker, diep verslagen en ge schokt. Die Loods had een groote plaats ingenomen in zijn leven. Die overige man nen vulden de kamer en keuken, allen zwijgend, ernstig, bedroefd. Het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezgngeu en dan trok men naar het Audiloire de Calvin. Dit kleine kerkge- bouwtje, met zijn imponeerend© oudheid, kon de schare Hollanders nauwelijks be vatten. Nadat het Lutherlied was gezongen betrad dr K. Dijk, geref. pred. uit Den Haag, het spreekgestoelte. We zijn over het meer van Genève naai de stad van Calvijn gevaren, zoo ving dr Dijk aan, langs een weg, dien dr 11. H. Kuyper, een onzer beste Calvijn- kenners, zoo schitterend beschreven heeft. Spr. ging de geschiedenis van Calvijn na, die 10 Juli 1509 te Noyon geboren werd uij. gegoede ouders van deftigen stand, dio hun zoon een cultureel© opvoeding konden geven. Hij werd in beschaafde» kringen opgebracht en genoot een uit nemende literaire opleiding, want te Pa rijs en te Bourges volgde hij de lessen van do beste geleerden. In al deze omstan digheden zoo vervolgde spr. ligt een wondere providentieele leiding Gods. In de eerste plaats is het van de groot ste beteekenis, dat Calvijn in het N. van Frankrijk, in het oude Normandië geboren is, waar vooral in zijn tijd de werking van den strengen, ftoorschen geest nog verre van zwak was. Dit verklaart voor een deel de strenge structuur van zijn theologie. Want als men dit uit het oog verliest, schijnt het vreemd, dat een man van Fransche origine, begaafd met dan petillanten, levondiigen, bewegehjken Fransehen geest, de vader is van de strakke en stoere Geref. belijdenis. Ook is in Calvijn's jeugd op zijn ziel een aristocratisch stempel gedrukt. Dit verklaart de beschaafdheid, die zijn verder optreden kenmerkt. Want wel is Calvijn de vader van de democratie in Chr. geest, maar zijn democratie is de harmonische ontwikkeling van alle gele dingen van het volksleven en daarom is hij tegelijk aristocraat. Daarin, onder scheidt hij zich vooral van Luther. Deze was zeker heroiek, maar ruw, en Calvijn is altoos gebleven de fijn besnaarde, de edei-bemstrumentcerde, de rijk-begaafde geest, die verre bleef van Luther's blik sem en donderen. En deze Calvijn had God 'uitverkoren om „de" reformator te zijn. Spr. ging in breede trekken het leven van Calvijn na,. Op 14-jarigen leef tijd leerde hij den humanistischen geleer de Cordier kennen, later Melchior Wol- mar. Spr. brengt in 'herinnering den in vloed, die van Le Fèvre op den jongen Calvijn uitging en liet hier vooral bij Uitkomen hoe Gods Geest hem geleid heeft tot de zielsovertuiging, dat de recht vaardige alleen door het geloof leeft en dat do genade Gods de eenige grond onzer zaligheid is. -Spr. ging de levensgeschiedenis van Calvijn verder na, om er daarna op te wijzen, dat Calvijn grooten strijd gekend heeft. Tegen lien, die- van tucht niet wil den weten, tegen het pantheïstisch-liber- tisme, zijn heiligen kamp met Servet, die en dat is jammer! verbrand werd. Calvijn heeft altoos gestreden. Met Rome en de wederdoopers, met de Lu- therschen en de Libertijnen en dan do worsteling die de zijnen voerden was ook zijn strijd. Wat heeft Calvijn onder dien strijd geleden. Want de Calvinisten zijn de martelaren geweest. De Luther- sche kerk kent ge-en martelaren, o-mdat ze stond onder de bescherming van de keur vorsten, maar de Geref. Kerken zijn de martelarenkerken geweest. In Frankrijk: de Hugenoten. In Engeland: bloedige Ma ria. In ons land: de Inquisitie. En dat lijden doorleed Calvijn in zijn ziel mee. Voor uw zielsoog ziet ge in dien zetel do magere gestalte in langen tabbaard In de derde kamer lag de Loods, in drukwekkend schoon door de aanraking van den dood. Toen ik naast de kist stond en dat stil gelaat beschouwde, begreep ik, waarom Gwen geen traan vergoot, maar er uitzag, alsof zijl in hoo- g-er sfeer verkeerde. Zij had de uitdruk king op dat gelaat goed begrepen. Die vermoeide trek, die ons gedurende de laatste maanden zoo dikwijls had getrof fen, was verdwenen; van zorg geen spoor meer, in plaats van vermoeidheid en zorg een blijde glimlach van overwin ning en- vrede. Hij had den laatsteni vijand onder de oogen gezien waar was nu de schrik gebleven? De lijkdienst was treffend schoon door zijn eenvoud. Die prediker, het hoofd van de Zending in deze streken, was er opzettelijk voor overgekomen. Hij Was niet groot van gestalte, maar breed, en goed gebouwd. Hoewel hij nog in de kracht van zijn leven was, Waren haar en baard reeds vergrijsd en Was zijn gelaat doorploegd met diepe lijnen, want de moeiten en bezwaren van een pionier zendeling zijn vele. Uit zijn vriendelijke blauwe oogen echter sprak een helden ziel, en 'toen hij den mond opende, was het ons, alsof een profeet in ons midden gehuld, oprijzen. Ge ziet de schier door zichtige hand, die den wijsvinger opheft om kracht bij te zetten aan 't gesproken woord. Dat fijn besneden gelaat. De spits toeloopende baard. De vooruitstekende neus. „Het fonkelende en bevelende oog. Het hooggewelfd voorhoofd. En we hoo ien weer die fijne doordringende stem, telkens door kuch of hoest afgebroken, waarnaar eens heel protestantscli Europa met ingehouden adem luisterde en als hij 27 Mei 1564 in Jezus ontslaapt is het zaad gestrooid, dat ontkiemt en do rijkste vruchten draagt, die God verheerlijken. (Calvijns hoofdvraag is deze: Hoe sta ik tegenover God. En het gaat er om, dat Gods oer en Gods macht onaangetast blijft. God is de souverein. Zijn wil is de grond aller dingen. Zoo komt hij tot de belijdenis der absolute praedestinatio en der uitverkiezing Gods. Zoo maakt hij domkerk vrij tegenover den staat, maar ook de staat tegenover do kerk. Calvijn is de hervormer van geheel Europa en de internationale beteekenis van Calvijn blijkt wel treffend uit het international© hervormingsmonument, dat te Genève ont huld werd ter cere en ter nagedachtenis van den 400 sten geboortedag van Calvijn in 1909. Spr. gaf verschillende bijzon derheden van dit monument, waarvan do bouw duürde van 1907—1917. Vooraan treedt Calvijn, aan zijn rechterhand Farel. Aan zijn linkerhand Beza en naast Bóza de hervormer van Engeland, John Knox. Spr. -ging de verschillende figuren van dit indrukwekkende monument verder na, dit monument, dat op zulk een eenige wijze predikt de universcele beteekenis van Calvijn. "Na do rede van dr Dijk zong men nog Psalm 89 vers 8: „Gij toch, Gij: zijt hun room, de kracht van hunne kracht". Dan trok men naar het vlakbij gelegen Internationale Hervormingsmonument. In den loop van den middag vertrok het groote gezelschap Hollanders weer naar 'Montreux. (Vaderland.) Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijn lijk geworden voeten, verzacht en geneest men met 30-60-90 ct. PUROL Frankrijk's schuld aan Engeland. Het Fransche blad D'e Quo-tidien weet nadere bijlzonderbeden over het opschor ten van het Fransch-Britsche overleg om trent de Fransche schuld aan Engeland:. D|it land verlangt een voorloopige over eenkomst, de Franschen daarentegen een schikking voor goed. Wat Engeland eischt verwerpen hier alle partijèn. Die Britten houden rekening met hun belastingbeta lers, maar de Fransche delegatie wil de hare evenmin opofferen. Het oogenblik voor overleg was wegens de mijln-crisis slecht gekozen. Die Engelschen luister- den maar met een half oor. Die Franschen stelden een annuïteit van drie millioen pond voor, plus zeven millioen te hef fen op de toekomstige Diuitsche stortingen aan Frankrijk. Frankrijk echter wil de omwisseling van marken in ponden zoo min als de overdracht Waarborgen. D|e Britsche deskundigen achten het deel, te heffen op de Diawes-annuïteiten slechts op de helft zijlner nominale waarde en oordeelen het Fransche aanbod bijgevolg onvoldoende. was opgestaan, aangedaan met kracht uit den Hooge. „Ik heb den goeden strijid gestreden!" las hij. Diie triomftoon deed ons allen het hoofd opheffen, en toen hij ons het leven schetste van den fel bestookte, die deze woorden geschreven had, zag ik dat Bill's trekken zich ontspanden, en zijn gebogen gestalte zich oprichtte. Die prediker sloeg eenige bladzijden terug en las: „Uw hart Worde niet ontroerdin het huis mijns 'Vaders zijn vele woningen." Zijn stem werd dieper en zachter; 'twas alsof hij iets heerlijks aanschouwde, terwijl hij tot ons sprak over de hope des eeuwigen levens. Toen keerde hij tot het tegenwoordige terug, overzag de schare, die ademloos toeluisterde -en begon over den Loods, hoe hij hem met vreeze en beven tot ons gezonden had, omdat hij nog zoo jong Was; maar 'hoe hij1 vertrouwen in hem was gaan stellen en zich verblijldTiad over zijin werk en zich zooveel had voorgesteld van de toekomst. Nu Was alles voorbij; maar hiji Was er van overtuigd, dat zijn jeugdige vriend zijn leven niet tevergeefs had gegeven. Hij zweeg even en liet zijn oogen dwa len van den een naar -den ander, totdat VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 rifs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. .Bij abonnement belangrijke korting. Een flacon Foster's JMaagpillen bevat een maand gezondheid voor oen familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, eii beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apo theken en drogistzaken. (10) De vrouwenmode in Italië. De „Germania" vertelt Toen de voorname Wereld van Ferrara zich- verleden Zondag naar de Mis van twaalf uur in den dom wilde begeven, vonden de feestelijk opgesmukte, volgens de laatste modesnufjes gekleed© dames do deuren der kerk gesloten. Na een lang en ongeduldig Wachten en een ver ontwaardigd protest werd haar de be schamende mededeeling gedaan, dat het domkapittel zich tengevolge van de Idee- ding der dames, welke met de waardigi- heid der plaats in jdeeds feller contrast kwam, verplicht zag de twaal'fuur-Mis; welke vooral door de haute chique be zocht Wordt, om ergernis te vermijden voorloopig te laten vervallen. Verplichte vacanlies. De Fransche minister van. arbeid heeft bij het bureau der kamer een voorstel betreffende de invoering van verplichte vacanties voor de Werknemers ingediend.; De minister deelde te dezer zake in een interview het volgende medeIk heb het vaste voornemen, deze hervorming na grondige bespTèking; met arbeiders en ondernemers door te voeren. Ik zou er met bijzonderen nadruk op willen wijzen, dat zoowel ik persoonlijk als ook de geheele regeering de Fransche arbei ders vanaf 1926 in het genot van een: Welverdiende en (regelmatige vacantie wenschen 'te stellen. De 8-urendag in de V. S. In de „American Federationist", het orgaan van "het Amerikaansche vakver bond, publiceert naar Let I.V.V. meldt, William Green, de voorzitter, een artikel, over den achturendag in de Vereen. Sta ten. Hij zegt o.a.: „In geen land ter we reld nam het proces van de invoering van den 8-urendag een sneltel* verloop dan in de Vereen. Staten. Van de in het jaar 1909 in de fabrieksregisters inge schreven 6.615.046 loonarbeiders werk ten slechts 523.652 of 7.9 pet. 48 of minder uren. Daarentegen hadden in 1919 van de 9.096.372 arb. reeds 4.418.393 arbeiders of 48.6 pet., dezen standaard bereikt. In het jaar 1921 publiceerde een industriecommissie van New-York een rapport, dat zich over de groote firma's van den staat New-York Uitstrekte en vol gens hetwelk 60.2 pet. der mannen en 61.9 pet. der vrouwen 48 uur of korter werkte. In den staat Massachusetts Was het procentueel cijfer in dit jaar voor mannen 85.7 pet. in Ohio ,75 en in Cali- fornië zelfs 91 pet." Ofschoon geen nauwkeurige cijfers be kend zijn, kan worden gezegd, dat sinds 1921 verdere vooruitgang verkregen is. Dit blijkt o.a. ook uit het bericht, dat de Standard Oil Company thans den 8-urendag voor al haar bedrijven heeft ingevoerd. Tot dusverre bestond nog steeds in deze geweldige trust sinds de oprichting in 1859 het tweepiloegenstel'sel met eon 12-urigen arbeidsdag. Bovendien zijn de uurloonen verhoogd, zoodat de arbeiders door de verkorting van den arbeidstijd geen financieel© schade lijden. I 100 verkenningsvliegtuigen besteld. Het „Berl. Tagebl." verneemt, dat Joe- go-Slavië in Frankrijk 100 vliegtuigen hij die van Gwen ontmoette. Ik Was ver rast en 'hij ook, geloof ik, over den glimlach, die haar lippen scheidde, alsof zij zeggen wilde: „Dat wteet niemand beter dan ik." „Ja", vervolgde hij na een kleine pau ze, haar glimlach beantwoordende. „Gijl allen weet beter dan ik, dat zijn Werk niet zal verdwijnen met zijn heengaan, maar voortleven, zoolang gij leeft." De glimlach op Gwens gelaat Werd, zoo mogelijk nog blijder. „En nu moet gij hem zijn loon en zijn rust en zijn heerlijke woning in 't Vaderhuis niet misgunnen." Bill schudde een paar maal 't hoofd en prevelde binnensmonds„Neen, niet misgunnen." (Slot volgt.) Bovenstaand verhaal verscheen in boekformaat bij den Uitgever onder den titel door RALPH CONNOR Prij* gebonden f 1.40

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1