OOSTERBAAN LE OOIKTRE - GOES Gemengd Nieuws. GEHEEL NAAR DE EISCHEN DES TIJDS INGERICHT. GROOTE ZOOWEL ALS KLEINE ORDERS, WORDEN IN DEN KORTST MOGELIJKEN TIJD, KEURIG UITGEVOERD Rechtszaken BOEK-, PAPIERHANDEL KUNST- EN HANDELSDRUKKERIJ ADVERTENTIEBUREAU BILLIJKE PRIJSBEREKENING aantal op peil. Dan volgt Maastricht. Dan Groningen en Tilburg. Dan Nijmegen, Am sterdam en Leeuwarden. Dan volgt 's Her togenbosch. Dan Haarlem. Dan Middel burg en Assen. Deze allen vallen nog beneden l o/0"; de overige er boven. 't Is waar, de oorzaak der vermindering moet in eigen partij gezocht worden. Ont stemdheid en dierbaarheid hebben het ons gedaan. Doch laat ons dan nu maar dadelijk ons zetten om deze Invade invloeden in den vervolge te ontgaan. Dit geschiedt door bestudeering der verschillende vraagstuk ken; en daartoe biedt „Nederland en Oranje" een goede kans. Adres van uitgave N.-Z. Voorburgwal 58/60, Amsterdam. Redactie dr Beumer (het Kamerlid). Abonnementsprijs f 1. De naam Calvinisme. De namen Calvinisme en Calvinisten zijn er niet om Calvijn te verheer lijken, of zijn leer boven de Heilige Schrift te stellen, maar om voor vriend en vijand te belijden: wie wij1 zijn, en wat wij willen. Het Calvinisme blijft voor ons daarom tegenover het Libertinism© van vroeger en het liberalisme van deze eeuw, een eerenaam; het is, naar Groen van Prin- sterer's zeggen: de oorsprong en de waar borg beiden, van onze godsdienstige, staatkundige en burgerlijke vrijheden. Offers en Feilen. „Cijfers en Feiten" van Juli zijn in menig opzicht een reflex op den verkie zingsstrijd die achter ons ligt. Er wordt de aandacht gevestigd o.a. op profanie bij den tegenstander, .o.a. „Da Bode" en „De Schilder", van Links, maar ook bij dien van Rechts; op onjuiste en onheusche propaganda, ook bij laatstbe- doelden van de uiterste richting. En voorts bevat het tijdschrift weer veel uitgelezen stukken uit de eigen en uit de Chr.- Hist. pers, die aan de Kiesverenigin gen ter lezing blijven aanbevolen. „Cijfers en Feiten" wordt, nu wij straks een nieüw rechtsch kabinet krijgen, een steeds meer onmisbare hand- en weg wijzer. Verborgen heerlijkheid. In September van 't vorig jaar stond op eenmaal een groot slank meisje voor onze deur en vroeg om toegelaten en als zUster aangenomen te worden. Br .was geienerlei bericht omtrent haar komst; ziji bracht g^ien papieren mee, geenerlei aanbeveling, ook geen toestemming van haar ouders. D|at was iets ongewoons en ging tegen allen regel in. Altijd ging een briefwissei- ling aan de opname in het Diiaconess en- huis vooraf. Steeds werden de voorge schreven getuigschriften en verklaringen omtrent levenswandel enz. te voren in gezonden; dan werd de oproeping afge wacht. Hier ontbrak dit alles: alleen Kathi was er en smeekte te mogen blijven. Nu was het juist in drie toevluchten voor „dakloozen" kort na elkaar voorge komen, dat bedriegsters zich hadden weten in te dringen en de zusters met mooie praatjes hadden weten in te pal men; tenslotte waren zij er met het goed van anderen vandoor gegaan. Zou dit vreemde meisje ook van dit soort zijln? O neen. Men behoefde Kathi slechts in de heldere blauwe oogen te zien, oogen die straalden van liefde en hemel licht, en men wist het reeds: dit was echt goud. Toen verhaalde zij ons haar g schiedenis; een verhaal, eenvoudig en oprecht, van verlangen en strijd tusschen de liefde Gods en de wereld met haar ver lokbenden glans. Ben heete strijd, g volgd door de overwinning en als on vermijdelijk gevolg vervreemding van de naaste omgeving, die haar niet begreep. Enkele weken geleden was zijl in het Tehuis voor zendelingen in Liebenzell 'geweest. D|it was een tijd van rijken zegen voor haar geworden; zij was er voor zich 'zelf tot klaarheid gekomen en tot het .Vaste besluit den weg te volgen, die tot Jezus leidt wat hiervan ook, de ge volgen zouden zijn- De toestemming om in de „Vredes-toevlUcht" te gaan werd haar verleend. En nu hield zijl het niet imeer uit in den familiekling te Berlijln, hoe prettig en gezellig het daar ook was. Nix wilde zij heen, eer er iets tusschen- beide komen kon. En zoo was zij op eenmaal hier ge komen. Als helpster werd Kathi in „Sonnen- land" geplaatst. Zij moest er het grove huiswerk doen. En alles deed ze ge willig, tot het zwaarste toe; steeds vrien delijk, altijd bescheiden en zonder iets voor zichzelf te' eischen, dankbaar voor talles wat zij ontving, zelfs voor de ver maningen en terechtwijzingen, die haar niet gespaard werden. Want al deed ze haar best, het ging niet. Ongeoefend als zij! was en misschien van nature niet practisch aangelegd, ging het werk, dat voor haar krachten te zwaar was, baar niet vlug genoeg af. Het hoofd van deze afdeeling verklaarde, na een proeftijd van enkele voor Kathi zware weken, dat ziji het meisje niet ge bruiken kon. Van een aanstelling als „proefzuster" kon geen sprake zijln. Kathi zou „helpster" blijven en werd naar de binderafdeeling verwezen. En weer aanvaardde Kathi deze be schikking, die haar hoop en verwachtin gen zoo teleurstelde, gewillig en zonder tegenstand. Als zij maar dienen, kon, op welke wijze dan ook; en wanneer zij slechts blijven mocht, hier, waar zij1 zich thuis voelde. Met een glimlach betrok zij het kleine dienstboden-vertrek, dat zij met de doova Mary, die uit Hongkong kwam, moest deelen. 'tWias of een stroom van warme, heilige liefde van Kathi uitging en Mary, de eenzame ziel, leefde op in den zonneschijn der oprechte vriendschap, die haar door Kathi werd betoond. In de kindertoevlucht was Kathi on middellijk thuis. Waar zij' zielen kon red den, was zij op haar plaats. Hoe kon zij praten met de moeders, hoe verhaalde zlij den kinderen van Jezus en hoe Hij hen allen liefhad. Zij werd het leven wekkend element in dit kindertehuis en het hoofd, zuster Agnes, was verheugd, zulk een ijverige, toegewijde en begaafde hulp in Kathi te hebben verkregen. Wan neer des avonds de dienst in de kinder- afdeeling was gedaan, bood Kathi elders haar diensten aan en hielp in de keuken pf waar hulp noodig was. Want helpen cn dienen was haar lust. Die advent kwam, de voorbereidingen voor het Kerstfeest namen een aanvang. Niettegenstaande Kathi een zware ver koudheid onder de leden had, was zij niet te bewegen binnen te blijven. Nicv mand had er erg in, hoe ziek zij eigen lijk was; totdat de geneesheer haar naar het "Zuster-ziekenhuis zond. Kathi had longontsteking en werd ern stig ziek. Zij had hooge koortsen en leed voel pijn, doch geen klacht kwam over haar lippen. Met een vriendelijk lachje dankte zij steeds voor het goede, dat zij ontving en roemde zich gelukkig'. In bo- venaardschen glans lichtten de groote blauwe oogen. Het was een genot haar kleine diensten te bewijzen, haar dank baren blik te zien, haai' zachte woorden van dank to hooren. Wat hadden wij overwonnen, zij had haar leven niet lief gehad tot in den dooid- Eerst later vonden wjj! onder het wei nige, dat zij naliet, eenige schrijfboeken met eigengemaakte gedichten, die spra ken van een zeldzamen aanleg en groote diepte des gemoeds. D|e strijd, het lijden en do zegepraal van haar leven spie gelden zich. in deze gedichten af. Veel had zij liefgehad, veel geleden, maar heerlijk overwonnen. Verborgen heerlijkheid! Wie had in het vreemde meisje, dat voor onze deur stond en op name vroeg, zooveel rijkdom, zulk een volheid van genade vermoed? Een lich tend spoor liet zijl achter, zij die ons slechts korten tijd was toevertrouwd ge worden. en wier waarde wij pas begrepen en erkenden, toen zij ons verlaten had en tot haren Heer was heengegaan. Vertaald 'uit „lm Dienst des Königs", 1 Pniël. Een zijde van de Vlaamsche quaestie. In „Stok en Staf" schreef Ds A. G. Wolf van Antwerpen het volgende: „Er zitten aan de z.g. Vlaamsche kwes tie, die in België cn gedeeltelijk ook in Nederland wordt uitgebroed, zóóveel ver schillende kanten, dat het moeilijk is, de vraag te beantwoorden, wielke eigenlijk de wezenlijke kant is- Er is in de eerste plaats een algemeen cultureele zijde, in- zoover de Vlaamsche beweging evenwij1- dig loopt met het algemeen streven dei- kleine volken in onze dagen, om zelf standig te worden en zich te onttrekken aan de cenlraliseerende macht van groote steden en staten. Er is in de tweede plaats een artistieke kant, omdat het in Vlaanderen gaat om het behoud van de rationalistische en sceptische gedachten. Daarom achten wij het onzen plicht, onze geestelijkheid en vooral de jonge priesters te waarschuwen. Zij dienen er op te let ten ,dat noch zij, noch anderen, de on voorzichtigheid begaan, die boeken te le zen of ter lezing te geven." „Verzet u altijd, voor zoover dit van u afhangt, tegen de verspreiding van de Nederlandsche taal; het Vlaamsch, zooals uw vaders het gesproken en geschreven hebben, zal er niets bij verliezen, terwijl het Hollandsch, zelfs geschreven door geleerde en onberispelijke menschen, al tijd de kiem der ketterij in zich draagt." D|it lijkt mij bijzonder scherp gezien. Een taal' is nooit neutraal maar op het allernauwst vergroeid met de ideeën, waarvan zij de draagster is. Taal betee- kende tot hiertoe nog altijd Protestantsch léven. D|aarom is de vrees niet ongegrond en de gedachte niet denkbeeldig, dat de Nederlandsche taal en letterkunde, moch ten zij ingang vinden in Vlaanderen, een nieuwe waardeering van het Protestan tisme mee zouden brengen, een waardee ring, die 'het Vlaamsche volk op den duur zou kunnen losweeken van de oude moederkerk. Diat Rome dat aanvoelt, pleit voor de scherpte van haar intuïtie; of zij echter het gevaar zal kunnen lceeren is een an dere vraag, waarop de komende jaren waarschijnlijk het antwoord zullen ge ven." Verduistering. Te Moordrecht is in den tuin van het postkantoor aan gehouden G. v. d. Dj-, uit Gouda, die TELEFOON No. 58 niet voor het behoud vaar dit leven ge geven! Hoe openbaarde zich thans de schoon heid van haar innerlijk. Zich losmakend van (do aarde en van zichzelf, was zij tot leven en sterven bereid van één ver langen vervuld: dat Gods wil aan haai- ge schieden zou. Haar jonge gehuwde zuster, die zelf geneeskundige was, kwam óver en bracht de laatste dagen aan Kathi's ziekbed door. Zij zag het ho© do dood voor de zieke geen verschrikking meer bezat, hoe zij zich als een bruid voorbereidde voor den dag barer bruiloft. Zoo brachten wij .onvergetelijke Uren in het ziekenvertrek door. Haar zuster en ik waren steeds bij haar. Een van ons vroeg of zij liever nog IjIÜ ons blij'ven wou dan wel veria,ngde om heen te gaan. Helder en beslist ant woordde zij: „Reide zou ik wenschen, ik weet niet wat ik kiezen zal- Ik verlang er naar heen ta gaan en bij Jezus te zijn. Dpch zee gaarne had ik nog vruchten van mijn arbeid gezien." R|at was haar eenig verlangen, haar ©enig verdriet: dat haar leven geen vrucht gebracht had. Zij wist het niet, wat wij later vernamen. In Oppeln liad zij jaren geleden, in haar eerste liefde voor den Heiland, ge arbeid onder de arme stadskinderen, de harten der kinderen gewonnen, hen ge leerd den Heiland te volgen. Nu zou haar eenige zuster de vrucht van haar leven en sterven zijn. Eer deze de „Vre des-toevlucht" verliet, had zij haar leven geheel den Heer overgegeven; binnen eén jaar heeft zij daar, waar zij woont, een schaar- om zich heen vereenigd, die er slechts naar streeft trouw den Heiland te volgen. Terwijl wij zoo met Kathi spraken, gmg de deur open en werd een klein •kerstboompje met brandende kaarsen bij haar binnengedragen, terwijl ©en klein koor het lied zong: Zaligheid, dit is zaligheid, Als ©en arm, arm leven Hem wordt toegewijd! Als verheerlijkt lag Kathi daar, van hemellicht en den glans der eeuwigheid overtogen. Enkel© uren later was zij bij den Heer. Etoor het bloed van Christus had zijl eigen taal en om de mogelijkheid, dat deze taal zich onbelemmerd ontwikkelen zal, vrij en jong, als sterke korenhalmen op de open Vlaamsche velden. Maar er is ook nog een andere zijde, die mis schien wat meer verborgen ligt, maar toch wezenlijke beteekenis heeft, n.l. de religieuze. Het is heel merkwaardig, dat de Vlaamsche beweging hier in België over het algemeen geen steun vindt bij' de hooge-Roomsche geestelijkheid, die haar geheime 'gedachten eens verraden zag worden, toen Cardinaal Mercier het be ruchte woord sprak: „Wij Wialën, zijn van een volk, geboren om te heerschen; gij Vlamingen, van een volk, geboren om te dienen." Op een enkele uitzondering na, staat de Roomsche kerk niet sympathiek te genover de verjonging van Vlaanderen en van haar kunst, vooral niet tegenover het streven van velen om hechtere aan sluiting to zoeken aan Nederland en do Nederlandsche cultuur. Waarom niet? Waarom bepleit de Roomsche geestelijk heid liever een toenadering tot Frankrijk, voor wiens wtereldschen en anti-kerke- lijken geest zij overigens gaarne waar schuwt, dan een samengaan met Neder land, dat in zedelijke reinheid en volks kracht Frankrijk ver overtreft? Hier is de zijde, waarop ik doelde: de religieus© rijde. Nederland is Protestant en de Ne derlandsche taal is het voertuig van Pro- testantsche gedachten. Wordt de cultu reele relatie tusschen Vlaanderen en Ne derland versterkt, en wordt de Nederland sche beschaving en letterkunde binnen gehaald, dan dreigt het gevaar, dat, met den vorm dezer cultuur, ook het Protes tantsch© wezen Vlaanderen binnendringt en het volk beïnvloeden en veroveren zal. In de letterkunde van een volk klaagt of zingt de ziel van dat volk zich uit en het is er de Roomsche geestelijkheid om te doen, dat deze Pro testantsch© zielezang niet al te dichtbij gehoord zal worden op Vlaamschen bo dem. In het bisschoppelijk tijdschrift „Collationes Brugences" komt het volgen de voor, gesproken door Monseigneur' Waffelaert: „Het is van het allerhoogste belang, dat men, met 'de taal, ook niet terzelfdcrtijd de Nederlandsche letterkun de aanvaardt en dat de Nederlandsche boeken en geschriften niet verspreid en gelezen worden. Iedereen wleet, dat zij op geloofsgebied doortrokken zijn van zich heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van een belangrijke som ten na deel© van de Ooöp. Producenten Handel s- vereeniging aldaar. Ontroüw postambtenaar. Dia k,an to or bediende 2e klasse der poste rijen M. C. K-, is te Rotterdam aan gehouden. Hij wordt er van verdacht op adreskaarten van postpakketten reeds ge bruikte. postzegels van een gulden te heb ben geplakt, in plaats van ongebruikte, waarvoor de afzenders hem het geld ter hand stelden. In totaal zen hij zich op deze wijze reeds f 200 hebben toegeëigend, welk geld hij zou gebruikt hebben om kastekorten aan te zuiveren. Schutterij bestol,©n. D|e schut terij van Gulpen, welke van het schutters feest te Welkenraede (België) per .auto terugkeerde, kroeg tusschen Timester en Aubel defect aan do auto. D|e inzittenden gingen naar Aubel om hulp. Bij terug komst ontwaarden ze; dat de vogel met de platen, de kap met medailles van het vaandel, drie geweren en een sabel, ge stolen waren. Die oudste vogel (alles is zilver) dateert uit 1611, de nieuwe vogel, een kunststuk, werd ©enige jaren geleden door R. graaf d'AnsemboUrg ten ge- schenke ontvangen. Nog een revolutiekind. Dlez.e week hebben wij molding gemaakt van een eigenaardigen Russischen knaap van 15 jaar, een revolutiekind, dat te Lon den buitengewone belangstelling onder vindt. Omtrent een ander revolutie-kind een meisje van 13 jaar wordt nu uit Astrakan bericht. Djt meisje OlaUdia Klio- rava is in genoemde stad aangehouden en tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een werkzaam deelnemen aan moorden en talrijke diefstallen te Sa mara, waarbij van wapens gebruik werd gemaakt. Een zonderlinge arresta tie. Een juffrouw, die ©enigen tijd ge leden word bestolen door een individu, met wien zij was uit geweest, meende •dezer dagen in majoor Sheppard, toen •deze 's avonds uit zijn club te Londen kwam, den snoodaard te herkennen en sprak hem daarom aan. Die majoor ver klaarde onschuldig te zijln, doch bood aan de juffrouw aan gezamenlijk even naar het politiebureau te rijden ,om daar het geval tot klaarheid te brengen. D'e politie echter sloeg onmiddellijk onvoorwaardelijk geloof aan hot verliaal van do juffrouw en hield majoor Sheppard eenvoudig vast. Dringende betuigingen, dat hij met het heele geval niets uitstaande had, hielpen niets. Op aanbiedingen, zich behoorlijk te identrficeeren, werd geen acht gesla gen. Hjij bood zijin papieren ter inzage aan, doch die werden eenvoudig gene geerd; hij verzocht met zijn club en zijn huis te mogen telefoneeren, hetgeen werd geweigerd; hij vroeg do politie of deze mot zijn club wilde telefoneeren hetgeen eveneens werd geweigerd. Do politie hield hem, alsof het do gewoonste zaak der wereld was, vast van 's avonds tien uur tot een stuk in den volgendon dag, nam hem zijn geld af en gaf hem, als eenig soelaas, één keer oen glas water. Dan volgenden dag kwam de vergis sing aan hot licht en moest do politie den majoor laten gaan. Dieze vergissing is aanleiding1 geworden tot oen openbaar gerechtelijk onderzoek naar het gedrag van de politie-agenten, die met de zorg voor majoor Sheppard belast waren. Bij! dit onderzoek en dit is het merkwaardig© van het geval, ver klaarden de politie-agenten, niet dat zij buiten hun boekje waren gegaan, doch dat zij krachtens hun instructies en <1© wet niet anders mochten handelen dan zij hadden gedaan, en den majoor niet in vrijheid mochten stellen; terwijl zij zich niet herinnerden, dat Sheppard ver zocht had om mot zijn club en huis te mogen telefoneeren, al durfden zij dit dan ook niet met een eed te bekrachtigen. Sir Patrick Hasting", die optrad als Sheppard's raadsman, Jeverde natuurlijk scherpe critiek op het gebeurde en op de gewoonte bij do politie in gebruik en pleitte krachtig voor wijziging van de desbetreffende wet. Henry Ford loort dansen. Henry Ford ,di© dezer dagen 62 jaar oud wordt, leert dansen. Hij heeft daar toe een gedeelte van zijn lal)oratorium to Dearborn laten vertimmeren tot zijn persoonlijke danszaal en uit Nieuw-Enge- land een dansmeester laten komen om hem de óuderwctsche .quadrilles en andere dansen 'uit de vorige eeuw te loe ren. Ford haat do moderne dansen als tango en one-step waaraan naar zijn meening gratie ontbreekt en wil zijn volk .weer hot goede voorbeeld geven met te rug te lceeren tot de dansen van smaal:. Waar een 62-jarige al leut in kan hebben! Roemeense he petroleUm- bron in brand. Uit Boekarest wordt gemeld, dat in de omgeving van Moeeni ëen petroleumbron van een Roemeensch- Amerikaansch© maatschappij in brand ge vlogen is. Moeeni is gedeeltelijk verbrand. De ondragelijke hitte maakt het yrijwel onmogelijk om de bron te naderen, waar bij het gevaar dreigt, dat de brand naai de naburige bronnen overslaat. De maat schappij liceft den minister van oorlog gevraagd een batterij artillerie te zen den om de andere bronnen te vernielen. Het verzoek is ingewilligd en de bat terij is reeds onderweg. Die scliade wordt momenteel geschat op 10 millioion lei. Merkwaard ig spoorwteg- ongeluk. Enkele dagen geleden is de sneltrein uit Bazel bij het Oost-station van Parijs in botsing gëlcomen met een rangeer-locomoticf. Na het onderzoek zijn do volgende feiten bekend geworden. Bij' het station reed de sneltrein met een vaart van 115 K.M., de regulateur sloot niet, de rem werkte niet, tegenstoom om te .remmen bleef zonder resultaat, zelfs de Westinghouse-rem deed geen dienst. Had de botsing met de rangeer- lokomotief niet plaatsgehad, dan zou de sneltrein, die pp een verkeerd spoor reed, gebotst zijln tegen een stootblok, en de wachtkamers voor het publiek hebben vermorzeld. Het aantal dooden zou in de honderden hebben beloopen en de ramp zou de grootste geweest zijn in do ge schiedenis der Fransche spoorwegen. Mishandeling van een jachtopziener. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak - gedaan in de strafzaak tegen J. H. E., 23 jaar en II. K., 26 jaar, beiden landbouwer, wonende te Tubbergen, door de rechtbank te Almelo veroordeeld: de eerste, wegens poging tot zware mishandeling van een jachtopzie ner tot twee jaar gevangenisstraf; en de tweede, wegens medeplichtigheid tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Ten aanzien van den eersten beklaagde werd het vonnis bevestigd, onder aftrek der ^preventieve hechtenis. Ten aanzien van den tweeden beklaagde werd het vonnis vernietigd. Hij werd vrijgesproken, met last 'tot invrijheidstelling. Omkooping van een agent- In de zaak tegen den politieman C. van R. te Veenendaal, welke zaak veertien da gen geleden door het Gerechtshof te Arn hem werd behandeld, is thans door het Hof uitspraak gedaan. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat hij zich door het aannemen van een paar sigaren zou heb ben laten omkoopen, om geen proces-ver baal óp te maken, wegens overtreding van een gemeentelijke verordening, n-1- voetballen op straat- De rechtbank te Arnhem had beklaagde vrijgesproken, waarvan de officier van justitie in appèl kwam, en de procureur-generaal bij de behandeling der zaak in hooger beroep één maand gevangenisstraf eischte. Het Hof heeft met vernietiging van het von nis der rechtbank beklaagde ook vrij gesproken-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6