No 247 Donderdag 23 Juli 1925 39e Jaargang DE HEMELLOODS. Vacantie Binnenland. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Middelburg. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e m e n l s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering waren alle leden aanwezig. Mededeeling werd gedaan vain een in- oekomen schrijven van het bestuur van de Vereeniging tof bevordering van het Vreemdelingenverkeer, waar in dank wordt gebracht voor de be schikbaarstelling vajn een wisselbeker voor de ringrijderij. Vah het bestuur vain het Middel- lurgsch Muziekkorps was een schrij ven ingekomen, waarin wordt mede gedeeld, dal de heer Jan Morks zijn ontslag als directeur van het korps heeft aangevraagd tegen 1 October we gens het achteruitgaan van zijln oogen. Het bestuur zou den lieer Morks gaar ne een pensioen toekennen, doch de financiën van het korps laten dit niet toe. Waar echter het korps zoo be langrijk deel uitmaakt van het Mid- delburgsch leven, doet bet bestuur een béroep öp den raad om door het ver- hoogen van de subsidie met flOOO het mogelijk te maken dhr Morks een jaarlijksche bijdrage tot. dit bedrag toe te kennen. Dit verzoek werd in handen van B. en W. gesteld om pre advies. Verder werd medegedeeld, dat, Ged. Staten de gemeentebegrooting 1925 en de daarin tot nu toe 'aangebrachte wijzigingen hebben goedgekeurd. Het reeds gemelde verzoek inzake erfpachtsverlenging van een perceel aan den Dievengang werd ook m han den van B. en W. gesteld om pread vies. Aan de orde was de herstemming over het voorstel-Paul om overeen komstig het adres van de oudercom- missies c.s. boventallige onderwijzers aan te stellen en dus niet, zooals B. en W. voorstelden, school O te split sen in twee 3-mansscholen. De heer Bosman wil de discussies heropenen, waartegen de voorzitter met klem opkomt, wel wil hij1 den heer Streefkerk gelegenheid geven een vraag te stellen en een paar leden om een verklaring al te leggen. Het voorstel-Bosman om de discus sie te heropenen wordt verworpen met 11 tegen 6 stemmen, die van de dames Weijl en de Graaf en de heeren Plaul, Bosman, Boasson en Portheine. Dhr Ónderdijk deelt nu mede, dlat waar .hij' en dhr Paul verleden week wezen op tegenstrijdigheden in de ad viezen van dhr Ossendorp. inzake de 6 en 3-mansscholen, bij' een onder houd met dhr Ossendorp nader is gebleken, dat er in diens adviezen niets tegenstrijdigs is. Dhr Bosman zegt de vorige maial niet juist op de hoogte te zijn geweest, Nadat hij den deskundige, dhr Brand s- ma gehoord had en ookB. en W. meen de hij; tegen het voorstel van dhr 'Paul te moeten stemmen. Nu, hij! nader in lichtingen heeft ontvangen, zal 'hijj thans voor het voorstel-Pia/ul stemmen. De voorzitter meent nogmaals op te moeten komen tegen het gebrek aan vertrouwen. Dei proef zal eerlijk worden genomen. Dhr Streefkerk meent, dat de uit slag vast staat en zal nu geen vraag meer stellen. Bot voors fcel-Paul wordt aangeno men. Tegen de heeren de "Veer, Ver- kegt, Streefkerk, Hondius, v. d. Beke kallenfels,den Hollander, Ónderdijk en v. d. Weel. Vóór: de dames de Graaf, Comé en FEUILLETON^ Een verhaal uit het Verre Westen. (Nadruk verboden.) 45) o Vandaag waren er geen - schaduwen, behalve die, welke de hompen op het. groen© mos en de zwarte rotsblokken wierpen. De toppen der hoogs olmen waren reeds sterk gedund, maar het ge bladerte der ruige eiken, die aan weers kanten den hollen weg omzoomden, was heerlijk roodbruin getint. De peppels en berken langs de helling, zachtgeel, hiel en daar overgaand in oranje, waren over goten met gouden licht, dat ook de wijd vertakte wilde rozen een ongeëvenaarden gloed bijzette. Heel beneden, in de diepte, stonden de ceders en de terpentijnboo- men nog mooi groen. Wij bleven ©enige Oogenblikfcen zwijgend staren naar de -i'düe warreling van takken en glanzige aderen, zich vermeiende in het zonlicht, a' mevrouw Ashley het stilzwijgen •.i! r kifna fluisterend en eerbiedig, so' 2zich in een kathedraal bevond. Weijl, en de heeren. Paul, Cornelisse, Boasson, Portheine, Mes en Bosman. Op een vraag van dhr Paul zegt de voorzitter, dat ae kwestie va,n een Ulo school voor jongens nader onder de oogen zal worden gezien. Het voorste] van B. en W. om af wijzend te beschikken op het verzoek van dhr Jeronimus om voorziening tegen de aanschrijving van B. en W. betreffende verbeteringen aan te bren gen aan perceel Kinderdijk P 100, wordt z. li. s. aangenomen, mevrouw Weijl deelt nog mede zich ter plaatse van den toestand te hebben overtuigd en verbetering alleszins noodig te achten. De toestand is zeer treurig. Rondvraag. Dhr Portheine wij'st op het bedelen hij vreemdelingen voor al bp Donderdag en dat door perso nen, die daartoe met opzet vergezeld van kinderen na,ar de stad komen. Hij! vraagt maatregelen tegen deze verkap te bedelarij', die gepleegd wordt door zich te laten kieken. De voorzitter zegt, dat hij verleden week persoonlijk reeds geld deed te ruggeven en dat hij de politie heeft opgedragen er met kracht tegen op te treden. Dhr Hondius wijist op de slechte bestrating v,an de Kuiperspoort aan de zijde van de Kade. Toegezegd wordt bij de onderhouds plichtigen nog eens op verbetering aan te dringen. Dhr Paul wijdst op het uitsteken van een paar afsluiters van de waterlei ding boven het plaveisel in de Bo- gardstivaat, waardoor reeds iemand kwam te Vallen. Dhr de Veer zal er nalar laten kijken. Op een vraag van dhr v. d. Weel wordt gezegd, dat de kwestie van een goedkoope gelegenheid om onder toe zicht zwemmen te leeren, nog bijj B. en W. in studie is. Dhr Bosman krij'gt na! eenige dis cussie toezegging, dat de ooncept-no- tulen naar alle leden zullen worden gezonden, ook al hebben zij niet a,an- de discussies deelgenomen of al zijn zij £elfs niet in de vergadering aan wezig geweest. Daarna sluiting. De toestand in China. In antwoord op een vraag in het En- gelsche lagerhuis heeft Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken, ge zegd, dat volgens de laatste door bent ontvangen inlichtingen de algemeene toe stand in China eenigszins bevredigender schijnt te zijn geworden, sedert hij zijn laatste mededeeling aan het lagerhuis deed- De stakingsbeweging te Shanghai, Nanking en elders toont neiging tot afne men, doch de boyootbeweging neemt ge leidelijk toe. Te Peking is het geheel kalm en de .Engelsche vrouwen worden gelei delijk uit verschillende plaatsen verwij derd. De strijd in Marokko. Volgens een bericht in de „Matin" is aan Abd el Krim de aangekondigde brief overhandigd, waarin hem wordt gevraagd, of hij tot onderhandelingen bereid is. In dien daarop een bevestigend antwoord wordt ontvangen, zullen de Fransche en Spaansche regeeringen een delegatie be noemen, welke zich tot Abd el Krim zal begeven, om de door Frankrijk en Spanje vastgelegde vredesvoorwaarden mede te deelen. Volgens „'de New York Herald" verwacht men in Fransche gezaghebbende kringen, dat het tot onderhandelingen zal komen en dat deze een gunstig verloop zullen hebben. Uit Tanger wordt aan de „Times" ge meld, dat in de Spaansche zone in de buurt van Fondak hevige gevechten zijn geleverd- De vijand viel eerst de Spaan sche stellingen aan, doch werd afgesla gen, waarna de Spanjaarion tot een te genaanval overgingen en verschillende dorpen in brand staken. -Communistische agitatie in Tsjecho- Slowakië. In verband met de ontdekking van een uitgebreide communistische spionnage- organisatie is de algemeene secretaris van de Tsjecho-Slowaaksche communisten- partij gearresteerd. Deze affaire zal ver moedelijk vrij groote proporties aanne men; men is reeds een aantal medeplich tigen op het spoor. Naar verluidt, zou imen in het bezit zijn van bewijzen, dat door bovengenoemde organisatie geheime inlichtingen betreffende het Tsjechische leger aan vreemde regeeringen zouden zijn verkocht. Korfe berichten. De gezondheidstoestand van den Vlaamschen voorman, dr A- Vandeperre, is sterk achteruitgaande. Zijn bloedverwan ten en vrienden vroezen, dat hij de hui dige crisis niet meer zal te boven komen- De Duitsche en Britsche persstem men over Duitschlands antwoord inzake de veiligheidskwestie luiden over 't al gemeen gunstig, al wordt niet ontkend, dat de verdere onderhandelingen moeilijk zul len zijn. Berthelot zou reeds een nota hebben ontworpen, voor de geallieerden bestemd, waarin de punten worden aan gegeven, waarop het Frankrijk onmogelijk is, het Duitsche standpunt te aanvaarden. Inzake de kwestie der invoerrechten op graan in Duitschland is thans een compromis bereikt. De minimum-tarieven zullen niet in de wet worden opgenomen, doch een minimumtarief van 3 Mark voor rogge en 3V2 Mark voor tarwe zal voor- loopig gelden. De krijgsraad te Amiens heeft den Duitschen kolonel Waechter, die Engel sche soldaten, die in een boerderij ver scholen waren, evenals den eigenaar deed fusilleeren en de boerderij daarna in brand stak, bij verstek ter dood veroordeeld. Een andere boerderij en een molen wer den op zijn bevel onder gelijke omstan digheden verbrand. Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het noodzakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een'Doos 30-60-90 ct. PUROL Een schilder ij'voor de Koningin De „Java-Bode" verneemt, dat de be kende Hollandsche kunstschilder en etser M. A. Baner binnenkort op uitnoodigmg van het Indisch comité tot aanbieding van een huldeblijk ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van Koningin Wilhelmina naar Indië zal komen ten einde daar, in opdracht van genoemd co mité, een schilderij te vervaardigen, dat namens Indië H. M. da Koningin op haar zilveren bruiloft ware aan te bieden. Christ. Postpersoneel. In de te Utrecht gehouden 17e alg. vergadering van den Ned. Bond van Christ. Prot. Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel „Door plicht tot recht" werd zeer breedvoerig gediscussieerd over hot hoofdbestuursvoorstel tol afschei-ding van het Christ. Nat. Vakverbond, ingege ven door financieel© redenen- Na een meer dan drie uur durend debat werd met 23 tegen 19 stemmen besloten zich' van liet Chr. Nat. Vakverbond af te schei den. Candidaat-ambtenaren voor Chineesche zaken. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt er do aandacht van belanghebben den op; dat dit jaar twee personen in opleiding kunnen worden genomen voor de betrekking van ambtenaren voor Chi neesche zaken in Nederlandsch-Indië. De duur van deze opleiding is thans vijf jaren, waarvan twee aan de Rijksuniversi teit te Leiden én drie in China. In aan merking komen zij, die in het bezit zijn van een getuigschrift van bekwaamheid tot. de studie aan een universiteit of aan liet eindexamen van een daarvoor in aan merking komende handelsschool, dan wel van wie op andere wijze op grond van hun opleiding en (of) wetenschappelijke werkzaamheid geschiktheid voor hun la- teren werkkring wordt verwacht- Voor na dere bijzonderheden wende men zich ten spoedigste tot het Informatiebureau van voornoemd Comité, adres den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 111., te 's-Gravenhage, aangezien de termijn voor aanmelding 1 Augustus a.s. gesloten wordt. Het nieuwe Kabinet. Ofschoon het nog mogelijk is, dat zich op het laatste oogenblik verrassingen voordoen, en eenig voorbehoud dus ge raden blijft, hebben wij reden om aan te nemen, dat van het toekomstige kabinet de volgende heeren deel zullen uitmaken: Colijn: financiën en minister-president; Van Dijk: oorlog; Westerveld: marine; Van Karnebeek: buitenlandsche zaken; Rutgers: arbeid, handel en nijverheid; De Geer: justitie; Bongaerts: waterstaat;Koo ien: binnenlandsche zaken, hij welk de partement vermoedelijk weer het onder wijs gevoegd zal worden. Voorts schijnt er kans te bestaan, dat een afzonderlijk ministerie van landbouw in het 'leven zal worden geroepen als een der titularissen daarvoor noemt men het Eerste Kamerlid Diepenhorst- Of minister De Graaf aan het hoofd van koloniën zal blijven, schijnt nog niet vast te staan; men noemt ook andere namen, o.a. die van den R.-K. afgevaardigde Van Rijckevorsel- Als inderdaad, hetgeen zeer waarschijn lijk is, een protestant minister-president wordt, schijnt er kans te bestaan, dat de roomsch-katholieken het presidium der Tweede Kamer, dat voor den' tegenwoor- digen minister Do Visser bestemd heette, voor jhr. Ruys de Beerenbrouck zul len opeischen. (N. R. C.) (Men zij niet te haastig om aan dit be richt geloof te slaan. 't. Is meer gebeurd dat een dagblad 't al wist voor de kabi netsformateur er van op de hoogte was. Red. Z.) De Spoorwegen hebben het drukker dan ooit. Naar de Tel. verneemt is het personen vervoer op de Spoorwegen in de laatste weken zóó zeer in omvang toegenomen, dat vrijwel al het beschikbare materiaal thans in gebruik is- Dit laatste vooral mooie haar van Gwen. „Wel, wel, dat is' een groote eer, even als 'uw Loods te doen denken aan die mooie vallei. Gwen knikte en herhaalde haar ver zoek- „Vertel mij hoe zij er vandaag uit ziet. 'tls al zoo'n tijd geleden, dat ik er niet geweest ben." Mevrouw Ashley ontroerde, maar zij bedwong zich ©n zei vroolijik: „O neen, ik zie geen kans je haar voor te tooveren, zooals de Loods dat doet; maar ik wil je vertellen, wat ik zag." „Draai mij zoo, dat ik naar buiten kan zien", verzocht Gwen mijl, en ik rolde haar naar het raam en beurde haar een weinig op, zoodat zij het pad kon afzien, dat naar don ingang van den holten weg voerde. „Ziezoo/', zeide zij, toen de pijn door bet optillen veroorzaakt voorbij was, „be gin maar als'tublieft.," N'u schetste mevrouw Ashley haar den hollen weg in wanne, schitterende kleu ren en Gwen luisterde, de oogen ge vestigd op het pad, tot waar de topipen der olmen zichtbaar worden. „Hé, dat is mooi", zei zij met een diepen zucht, „u maakt, dat ik het zie. 'tls of ik alles daar voor mij heb, vindt zijn oorzaak in het doen loopen uit alle oorden van het land, van de z.g. ple- ziertreinen, de kindertreinen, en goedkoo pe treinen. Dagen te voren zijn deze trei nen reeds uitverkocht en meestal zijn het over de duizend personen, die hiervan ge bruik maken. De liefhebberij .pveral id het land voor deze treinen is zóó groot, dat meestal dadelijk een tweede trein1 wordt aangevraagd, soms zelfs een derde. Failliet verklaard: Pieter Cornelis Schoonackers, autobusdienst-ondernemer, wonende te Middelburg, Lange Singelstr. N. no. 169 (M. Ct.) Het b o d r ij f van v. M e'l' le ge deeltelijk naar Sluis. W'e lezen in 'de Bresk. Crt. Toen wij gisteren hoorden, dat de ge meente Breskens met een groote ramp bedreigd werd, doordat de fa. v. Melle bezig was 'n gedeelte van haar bedrijf naar Sluis over te brengen wagens w'a- fernood, zijln wij direct op kondschap uitgegaan. Helaas het bericht bleek maar al' te waar, de directie deelde ons mede dat zij ondanks tastbare proefnemingen er niet in geslaagd Was ook maar eenigs zins voldoende water te winnen en dat zij daarom met een gedeelte van haar bedrijf naar Sluis gaat, Waar voorloopig de oude Vlasfabriek van den heer de Bliek is gehuurd. Nog deelde de heer v. Melle ons méde dat van verdere uitbreiding die in het verschiet lag, voorloopig wegens Waterge brek moest worden afgezien. Als curiositeit zij nog gemeld dat in genoemd blad boven dit bericht toe vallig nog deze mededeeling staat: Door 263 ingezetenen der gemeente Breskens, alle gezinshoofden, is een re quest gepresenteerd aan den Gemeente raad aldaar, om dezen te verzoeken niet over te gaan tot aansluiting bij de Wa terleiding. Die hooge prijs van de boere- boter. Het zeer eigenaardigde verschijn sel doet zich voor, dat de Middelburg- sche marktnoteering voor boereboter veel te hoog is in verhouding tot den .w.er- kelijken prijs der boter. Terwijl toch Mid delburg verleden week Donderdag noteer de fl.25 (voor particulieren f 1.35"), was de noteering dienzelfden dag in Kopenha gen f 1.06, den volgenden dag in Leeuwar den f 1.09 en in Oen Bosch f 1.10. Een zeer groot verschil' dus, eii het is daar om te begrijpen, dat zelfs zij, die aan gesloten zijn bij een rijksbotercontroles station, en waardoor het rijk dus de vol komen garantie op zich neemt, hun boter aanmerkelijk lager kunnen verkoopen dan de noteering voor de boereboter. De hooge Middelburgsche prijs is waar schijnlijk een gevolg van de groote vraag naar melk en boter op ons eiland, dank zijj 'het drukke vreemdel'ingenbezoek, ter wijl' door de droogte de melkproductie tamelijk is gedaald; misschien is er ook niet vreemd aan, het verlangen van de veehouders om een hoogeren prijs voor hun melk te bedingen. Bij een geringenl aanvoer toch is een prijs ook kunstmatig) gemakkelijk op te voeren. (VI. Crt.) -Die Marktkoopliedenbond „Eendracht maakt macht' 'te Middelburg zal dit jaar weder een Marktfeest Jiouden en Wei op Donderdag 20 Aug. a.s. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordit het hulppost-telegraaf en telefoon kantoor te Nisse omgezet in een post-, telegraaf- en telefoonstation- De openstel- wanneer ik door het raam kijk." Mevrouw Ashley zag haar onderzoe kend -aan, verbaasd over haar lieven glimlach, totdat zij eindelijk de vraag niet langer binnen kon houden: „Verlang je niet erg het in werkelijkheid met edigen oogen te zien?" „O ja, dikwijls heel erg. O zoo erg." „Ach, kind, hoe houd je het uitl Zeg, Gwen, ik heb alles gehoord van de bloe men in je hartetuintje, maar ik begrijp niet hoe je zoo berustend bent gewor den onder je gemis." Gwen keek haar aan, alsof zij dat niet recht vatte, maar langzamerhand ging haar een licht op. „Is er in üw hart ook een tuin?" vroeg zij aarzelend. Mevrouw Ashley zweeg een oogenblik, toen knikte zij toestemmend. Het kwam mij ongeloofelijk voor, dat zij, de onge naakbare, haar hart zou openen voor dit kind. „Maar er bloeien geen bloemen, Gwen, geen enkele", zei zijl droevig. Er is niets; geen zon, g:een zaadjes, geen vruchtbare aarde zelfs, vrees ik." „Was de Loods maar hier! Hij zou' het u wel verklaren." (Wordt vervolgd.) „En -dit is dus Gwens tuin." „Ja; maar dien zij, belaas, nooit meer ziet", -antwoordde ik, Want ik kon er niet doorrijden zonder te denken aan het kind, wier hart aan die vallei hing. Me vrouw Ashley zweeg, en wij volgden het pad, dat naar beneden voerde in dezen doolhof van kleuren, licht en schaduw. 'Overal lagen afgevallen bladeren, bruin en geel en rood, overal op het pad, op het mos >en tusischen de varens. En terwijl wij verder reden, maakten hoog boven ons hoofd telkens weder bladeren zich los van de takken, en voegden zich zachtkens bij de andere, die hen waren voorgegaan. Be bloem,en hadden haar besten tijd a.l maar 't Zwaantje zong als al tijd zijn, geheimzinnig lied, terwijl het zijn weg vervolgde over ondiepten en steen achtige plaatsen, draaikolken en vallen vor mende, vandaag vriendelijk, mo rgen drei gend, al na-ardat. zijn luim het meebracht. Ach, hoe dikwijls zijn later in afmattende, neerdrukkende dagen die kijkjes en ge luiden en hoorbare stilten tot mij ge komen en hebben mijn hart tot rust gebracht Toen wij naar het vrije veld begonnen op te klimmen, keek ik tersluiks naar mijn gezellin. De vallei had haar werk gedaan bijj mevrouw Ashley, evenals bij ons alten. De gewone hooghartige uit drukking was van haar gelaat verdwenen en had plaats gemaakt voor een van peinzende n ernst. Met dit gelaat en met zachte, vriendelijke oogen trad zij Gwens kamer binnen. Gwen, die dagelijks naar haar had 'uitgekeken, vergat haar zenuwachtig er tegenopzien, knikte vriendelijk tegen de beizoekster, en riep haar vroolijk toe: .,0, wat ben ik blij!U hebt ze gezien en hebt haar lief gekregen!" .Mijn mooie val lei bedoel ik", voegde zij er bij, in ant woord op mevrouw Ashley's vragenden blik. „Is bet niet net een tuin?" „Ja, kindje", antwoordde deze, en drukte een kus op bet bleeks gezichtje, „ik heb haar liefgekregen." Zij kon niet verder gaan, want haar oogen stonden vol' tranen. Gwen staarde haar aan, zich verwonderend over dat stilzwijgen en verzocht toen vriendelijk: „Vertel mij hoe zij er vandaag uitziet 1 Dat doet de Loods altijd. Wil ik 'u eens wat zeggen?de Loods doet er mij altijd aan denken, enenu ook." MevroUw Ashley lag geknield naast de rustbank, en streek liefkozend over het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1