Uil 1! Buitenland. Binnenland. Gnderw Een door de zon V- I 105.022 K.W.U. of 402.233.06 KG. steen kolen per jam-. Deze beide transforma toren waren z.i. niet noodig geweest, want bij den bouw der centrale hadden even goed dynamo's van 10.000 volt spanning geleverd kunnen Worden. De heer van Ittersum zou wel eens willen weten in Welke streek met weinig industrie en veel landbouw in 5 jaar tijd het debiet 40 'tot 70 K.W.U. per hoofd Werd be reikt. Zonder groot-industrie of althans veel klein-industrie, acht hij dit eenvoudig ondenkbaar. Men kan toch Zeeuwsch- Vlaanderen moeilijk vergelijken met het industrieele Twente, waar het centraal station 150 K.W.U. per inwoner levert. In Zeeuwsch-Vlaanderen mocht men toch geen rekening houden met aansluiten van groot-industrie, wat nog alleen zou kun nen als zulk een industrie dicht bij de centrale lag en geen dure kabels voor het aansluiten noodig waren. D|c centrale te Westdorpe is geprojecteerd op een basis van een nuttig verbruik van 8 tot 9 millioen K.W.U. Als men voor de 90.000 inwoners 18000 gezinnen raamt en na 5 jaar een debiet van 100 K.W.U. per gezin wordt bereikt is dit totaal 1.8 millioen K.W.U. Die heer van Itter sum toont aan, dat z,i. begonnen had kunnen Worden met tWee aggregaten van 750 K.W. in plaats van twee van 1600 K.W., wat economischer zou zijn geWeest; voor de maximumcapaciteit had men la ter resp. nog tWee kunnen bijplaatsen. Inzake hetgeen gezegd is over het be leid van do directie, zegt "baron van It tersum, dat de heer Lohr zelf in Gelder land niet met adviseurs van gemeenten wilde samenwerken, dat de gemeentelijke bedrijven door de Prov. adviezen inge richt- voor een groot deel niet rendabel waren en de netten te duur, Waarom Ide gemeenten blijde waren als de provincie 'den strop overnam. Die wijze ,waarop de heer L. gewerkt heeft om de gemeenten en de adviseurs uit te schako len, is verre van fraai; daarvan kunnen anderen en ook de heer v. I. zelf menig staaltje vertellen. Afgescheiden hiervan acht de ingenieur stroomlevering direct aan huis door het centrale bedrijf in veel gevallen juist, al zijn er ook bezwaren aan verbonden. Om die bezwaren te ont komen, heeft de heer v. I. het idee van coöperatie der gemeenten ontworpen. v Het komt den heer v. I. zonderling voor dat men ZeeuWseh-Vlaanderen als lokmiddel aan de andere deelen der pro vincie voorhoudt. Hij gelooft wel, dat dit district rendabel kan worden gemaakt, mits het op handige wijze wordt aange vat, maar, gezien het feit, dat de Centrale wel degelijk als te groot geprojecteerd is te beschouwen, zoo is die rentabiliteit toch minstens genomen problematiek. Het lokaas is dus weinig aanlokkelijk. Die drie groepen moeten beslist gescheiden wor den gehouden, want dan heeft men de grootste waarborg voor locale samen- Werking. die zeer noodig is. Het is spr. een raadsel dat men kan aanbevelen ZeeuWseh-Vlaanderen met de midden groep te koppelen door middel van een waterkabel. Ten eerste moot do beweeg lijkheid van den Schelde-bodem een groot bezwaar zijn, daar storingen veelvuldig zouden moeten voor komen, maar boven dien schijnt die kabel uit een defensie oogpunt ontoelaatbaar. Of wil men deze alleen als reserve doen dienen? D|an zou die reserve wel eens tamelijk kostbaar kunnen zijn. I I I Aan het rapport op de critiek op het rapport-Welleman, kunnen Wij slechts hier en daar iets ontleenen. De heer v. I. zegt, dat de groote haast, waarmede hij yoor een toegezegde buitengewone zitting in April zijn eerste rapporten moest samenstellen, enkele verschrijvingen en rekenfouten heeft veroorzaakt. Thans ont kent de heer v. dat zooals de heer Streefkerk meent, het kapitaal voor het hoogspanningsnet tweemaal gefourneerd moet Worden. De heer v. I. berekende een vlugge al, schrijving van het bovengrondsche net, omdat hij zoo spoedig mogelijk tot een ondergrondsch net wilde komen, mede om het "bovengrondsche nog te kunnen gebruiken, bijV. voor aansluiting van ver afgelegen hofsteden. Waar men het eigen aardig noemde, dat de heer v. I. zich de laagspanningsnetten ondergrondsch ge dacht heeft, vraagt hij of men slaafs ge woonten moet volgen als er alle reden voor afwijking bestaat en of men niet oorspronkelijk mag zijn. Ook meent hij1, dat zijn systeem meer beveiligt tegen stoornissen dan dat van den heer Streefkerk, die uitsluitend bovengrond sche netten aannam. Ook geven onder- grondsche netten minder onderhoud en hebben zij minder personeel noodig. Ver der wordt opgemerkt, dat men bij een afschrijving in 20 jaar kan volstaan met 3 pet. voor onderhoud, maar bijv. bij 40 jaar 5 pet. moet .'rlekenen. Die heer v. I. gelooft niet dat de landbouwers bezwaren zullen hebben om hun land te laten doorkruisen door het hoogspanningsnet, als men maar rekening houdt met speciale wemschen. De vraag is hoe de heer S. zijn hoogspanningsluchtnetten wil bouwen? Langs de wegen? Daarna worden alle door den heer S. gemaakte opmerkingen over berekeningen stuk voor stuk nage gaan en wordt- ontkend dat er iets aan het rapport van den heer v- I. ontbrak, en ge zegd, dat de heer S. ook zijn detailcijfers moest geven, waarop de heer v. I. trou wens in het rapport, thans uitgebracht, herhaaldelijk zinspeelt. Hij ontkent, dat zijn begrooting van f 406.000 te laag is en f 500.000 of f 94.000 meer moest zijin en herhaalt dat hij niets vergat. Waar de heer S. zegt, dat de transformatorensta-, tions f 3000 moeten kosten, blijft de heer v. I. volhouden met f2150 te kunnen vol staan, wat hij kan bewijzen. Hij vraagt, den heer S. detailcijfers om hef tegendeel te bewijzen. Waar de heer S. ook de schattingen van verbruik bestrijdt, re kent de heer v. I. uit, dat de gemiddelde ontvangst per hoofd f 4.46V2 bedraagt, en wijst er op, dat de heer S. f4.50 aan den hoogen kant noemt. De heer v. f. protesteert tegen du raming voor Zeeuwsch-Vlaanderen, als zijnde veel te 'hoog; waarom doet de heer S. niet hetzelfde en hoe durft hij legen mijn raming te protesteeren als hij zich bij1 de andere neerlegt?, aldus do heer v. I. Waar de heer S. inzake de door v. I. aanbevolen piekmeters met vast rechttarief bestrijdt, omdat de ervaring daarmede nog te kort is, zegt de heer v. I. dat, als zij hier toegepast worden, de ervaring langer zal zijn, de prijs ervan wel gedaald zal zijn en trouwens de elec trificatie van Zeeland niet valt met deze meiers. Als de heer S. deze meters ge compliceerd noemt, kent hij ze niet goed en als hij het piektarief ingewikkeld noemt en voor den verbruiker moeilijk te be grijpen, dan zegt de heer v. i. dat de landbouwbevolking van Markelo het tarief wel begrijpt, maar de heer S. het niet schijnt te begrijpen. Zeker is, dat een paar concurrenten van den leverancier^ die deze meters niet kondon leveren, ze ideaal noemen. Die lieer v. I. zet dan in den breedo dc werking van de piekmeters en het voordeel van liet vastlariefrecht uiteen. Berekeningen gebaseerd op uit komsten verkregen in Zeeuwsch-VIaande- ren gaan zeer mank, omdat daar iets hapert. Een tarief boven 45 cent voor licht en boven gemiddeld 15 cent voor kracht wordt gevaarlijk. Men moet de plaatse lijke netten niet verder uitbreiden dan noodzakelijk is en ieder kan niet direct bereikbaar zijn, dat is ook in do groote steden het geval. Een rentabiliteitsbereke- ning is altijd een sprong in het duister en alles hangt af van hoe de zaak ten slotte wordt aangepakt in de practijk. Tact om met eventueele verbruikers om te gaan speelt daarbij een hoofdrol. Die lieer v. I. zet in den breede uiteen dat het door hem gedacht systeem van deelname door de gemeenten voor ,deze niet te bezwa rend is, terwijl er geen enkel bezwaar is deelen van een gemeente bij een nabu rige gemeente te trekken. In Walcheren moet wel garantie van gemeente en pro vincie worden gevraagd, omdat Mid delburg zeer terecht alleen met zeker heid geen verlies te lijden wil helpen. Voor de Bevelandcn is dit iets anders, omdat dan de gemeenten de kat uit den boom zullen gaan kijken én als men dan op alle moest Wachten de electrificatie op de lange baan zou worden geschoven. Volgens het systeem der commissie-Weï- leman wordt aan do gemeentebesturen eenvoudig gevraagd of zij zich willen aan sluiten aan een net dat gratis langs hun kommen wordt getrokken. Zeggen zij neen, zoo kost dit net later geld. Er is dus een lokmiddel. Bijna alle gemeenten in ons land zijn aangesloten aan een net, Zeeland alleen is zeer achterlijk op dat gebied. Het wordt tijd, dat achter die electrificatie stoom w'ordt gezet. Als de heer S. er toe overgaat zjjin eigen voorstellen te bespreken en zegt, deze 'to vergelijken met zijn project, geeft hij ook geen detailcijfers, zoodat het den heer v. I. alleen mogelijk is enkele verzamelcijfers te bespreken. Hij acht de cijfers van den heer S. onbetrouwbaar en .zegt ten slotte: Het is inderdaad ongelooflijk hoe de heer S. het aandurft een critiek uit te oefenen, zooals hij deed en zelf zulke absoluut onbetrouwbare cijfers te leveren. Precies hetzelfde deed hij met Schouwen en Duiveland, waarvan hij, niettegenstaan de zijri commissarissen hem opdroegen de cijfers in commissie te bespreken, wei gerde de détailloering te geven. Blijkens mijn brief aan den Raad van Beheer der P.Z.E.M. moet voor de Noordgroep een verlies g eboekt worden van bijna f 69000, terwijl de heer Streefkerk een winst, groot f 4100 becijferde. Mijns inziens zijn al de cijfers van den heer S. met wantrouwen te beschouwen. Ik kan mij begrijpen, dat de heer S„ die zijri positie, althans in de midden- en noordgroep bedreigd voelt, geen zuiver objectieve critiek kan leveren. Maar hij drijft het te ver. Of ik ben al te voorzichtig met mijn ramingen, n.l'. dat ik ftiijtn uitgaven te hoog neem, óf de heer S. is te onvoorzichtig. Een ook maar eenigszins loyale vergelijking der projecten is door hem niet geleverd Ik wil er verder op wijzen, dat ik niets heb trachten te vergoelijken noch ook te verbergen, terwijl' hij zooveel mogelijk alles geheim houdt. Verschroeide of Verbrande Huid verzacht en geneest men metPUROL De veiligheidskwestie. Gisteren namiddag heeft de Duitsche gezant te Parijs de antwoordnota inzake het veiligheidspact aan Briand overhan digd. Over den inhoud der nota verluidt, dat Duitschland directe onderhandelingen wenscht tusschen de betrokken mogend heden. Duitschland zou voornemens zijn tot den volkenbond toe te treden op voor waarde, dat artikel 16 veranderd wordt en Keulen ontruimd zal worden. Mussolini. Volgens telegrammen uit Rome zal pre- mïer Mussolini binnen enkele dagen een operatie ondergaan. Naar de „New-York t Herald" meldt, is een zeer bekend Ameri- kaansch chirurg van Parijs naar Rome vertrokken om de operatie bij te wonen- Sommige berichten zeggen, dat signor Mussolini zich overwerkt heeft en dien tengevolge aan organische storingen lijdt; andere berichten preciseeren nader, dat Mussolini aan maagkanker zou lijden. De strijd in Marokko. De troepen, die bij de ontruiming van Bochum vrijkomen en bchooren tot de Marokkaansche divisies, gaan naar Ma rokko, om deel 'te nemen aan den strijd tegen Abd el Krim. Naar verluidt, heeft Polen het Fransche ministerie van oorlog doen weten, dat het bereid is een gcheele divisie Poolsche troepen naar Marokko te zenden, teneinde de Fransche troepen in Marokko te steu nen, als bewijs van vriendschap van Po len voor Frankrijk De Parijsche bladen bevatten gunstiger berichten over het verloop van den strijd in Marokko, doch algemeen wordt ge vreesd, dat Abd el Krim een nieuw offen sief zal beginnen voordat de Fransche versterkingen aangekomen zijn- De minister van oorlog weerspreekt uit drukkelijk het bericht van sommige bui- tenlandsche bladen, dat het Fransche le ger in Marokko van gifgas gebruik zou maken. Korte berichten. Een postvliegtuig van Frankrijk naar Marokko is nabij de Fransche grens neer gestort. De piloot cn mecanicien werden gedood. Te Lissabon heerscht thans absolute rust. Tijdens den opstand zijn 3 dooden en 15 ernstig gewonden, allen militairen, opgenomen. De Poolsche senaat heeft het wets ontwerp betreffende de invoering van een lucifersmonopolie aangenomen- Het conflict in de Silezische textiel industrie dreigt tot een algemeene uitslui ting te leiden. In Duitschland is het gisteren bui tengewoon warm geweest. Om 8 uur des ochtends steeg de thermometer to Berlijn reeds tot 33 graden. In de overige steden tot 21 en 22 graden, 's Middags bedroeg de lemperatuur in de hoofdstad tusschen de 29 en 34 graden. Een beiicht uit Brussel meldt: In de provincie zijn in verband met de lypo- grafenstaking verscheidene bladen niet verschenen. In de boekennijverheid is de staking algemeen. De kabinetscris is- Naar het zich op het oogenblik laat aanzien, is de oplossing van dc kabinets crisis binnen betrekkelijk korten tijd, 12 a 14 dagen, te wachten- Hoewel de ver gadering van de R.-K. Kamerfractie op j.l. Zaterdag, in welke het concept-pro gram van den formateur is behandeld, nog niet op alle punten tot een definitief besluit is gekomen, is (naar ons door iemand, die uit den aard zijner positie zeer goed op de hoogte van den stand van zaken geacht mag worden, werd ver zekerd) overeenstemming omtrent dit za kelijke gedeelte van de onderhandelingen zooal .niet bereikt, dan toch zeer spoe dig te verwachten. Meer moeilijkheden schijnt vooralsnog de keuze van dc per sonen voor eenige der belangrijkste mi nisteries op te leveren. (N. R. C.) Wenschen van het C- N. V. Door het Dagelijksch Bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond is aan de anti-revolutionaire- en christelijk-histo- rische Kamerfracties een overzicht ver strekt van zijn sociaal-politieke wenschen voor de komende parlementaire periode, met verzoek aan de verwezenlijking van deze wenschen, voorzoover dit van deze fracties kan afhangen, te willen mede werken- Aan den heer H. Colijn is af schrift van een en ander verstrekt- A. Sociale Verzekering. 1. 'Invoering van wettelijke Ziekteverzekering. 2. Her ziening van de loonklassen-indceling der Invaliditeitsverzekering. 3. Wettelijke re geling der Werkloosheidsverzekering. 4. Invoering van een Rijksfonds voor kin dertoeslagen aan groote gezinnen- B. Wettelijke Arbeidersbescherming. 1. Invoering eener Landbouwarbeidswet. 2. Algemeene doorvoering van de bepalingen der Arbeidswet 1919, ook voor de arbei ders buiten fabrieken en werkplaatsen. 3. Wettelijke regeling der winkelsluiting. C. Publiekrechtelijke regeling van den arbeid. 1. Totstandkoming eener civiel rechtelijke regeling der collectieve ar beidsovereenkomst. 2. Wettelijke regeling, betreffende de algemeene bindendverkla- ring der collectieve arbeidsovereenkomst. 3. Wettelijke maatregelen die de ontwik keling tot bedrijfsorganisatie verder kun nen bevorderen. D. Overheid als werkgeefster. 1. Toepas sing van een reëel overleg tusschen de Regeering en de vertegenwoordigers van het Rijkspersoneel terzake van de bezol diging en de regeling der rechtspositie der ambtenaren. 2. Herziening der huidige salarisregeling, waardoor een overzichte lijker regeling kan worden verkregen en gemaakte onbillijkheden kunnen worden hersteld. E. Verruiming van werkgelegenheid. 1. Het voeren van actieve welvaartspolitiek om een blijvende verruiming van werk gelegenheid in de toekomst te bevorderen. 2. Bevordering van verruiming van werk gelegenheid door uitvoering van verschil lende plannen terzake van ontwatering, kanalisatie, aanleggen van wegen, enz. F. Woninghuren. Maatregelen, waardoor kan gorden verkregen verlaging van de huren der in de Laatste jaren met steun van het Rijk gebouwde woningen. G. Onderwijs. Indien eenigszins moge lijk vervroegde invoering van het verplich te zevende leerjaar. Autobussen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 23 'April 1880 betreffende de open bare middelen van vervoer, met uitzonde ring der spoorwegdiensten. De Minister vereenigt zich na aandach tige overweging met de meening der Staatscommissie-Patijn in zake het ver voer vraag stuk, dat wettelijke voorziening wenschelijk is ten einde voor de auto bussen te komen tot een vergunnings stelsel. De vergunningen zullen moeien worden aangevraagd (tot het in werking brengen van autobusdiensten) bij Gedeputeerde Staten der betrokken provincie, die een beslissing nomen, nadat gedurende 30 dagen voor iedereen de gelegenheid heeft opengestaan, bezwaren tegen de aanvra gen in te brengen. Tegen de beslissing van Gedeputeerde Stalen staat voor ieder belanghebbende beroep open op de Kroon. Het in werking brengen van een auto busdienst zonder vergunning zal gestraft worden met "hechtenis van ten hoogste 'twaalf dagen of geldboete, van ten hoog ste f 150. Hoewel de Qommissie-Patijn ten aan zien van de werking van het vergunnings stelsel tegen zeer uiteenloopende toepas sing in de provinciën geen overwegend bezwaar ziet en een dergelijke beschou wing wellicht ook voor sommige eischen, gesteld bij de provinciesgewijs geschie dende keuringen, zou kunnen gelden, kan de Minister met haar betoog ten gunste van meer eenheid in de keuringen, zich in beginsel wel vereenigen. De door de Commissarissen der Koningin aangewe zen deskundigen zijn eenigen tijd geleden reeds onderling gaan overleggen, teneinde de eenheid te bevorderen. Tegen de instel ling van een centraal toezicht bestaat bij tien Minister voorshands nog bedenking. Fransch op de Lagere school. Ingediend is een wetsontwerp tot Wijzi ging van de Lager-Onderwijswet 1920. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend. Nu Je Eerste Ka mer het door het Tweede Kamerlid mej. IVesterman ingestelde wetsvoorstel tot wijziging van art. 31 der Lager Onder wijswet 1920 niet heeft aangenomen, acht de Minister 'van Onderwijs het wensche lijk, dat de overgangstermijn in de eerste twee leden van art. 193 dier wet met een jaar wordt verlengd. Naar men uit de. gevoerde gedachten- wisseling mag afleiden is de verwerping door de Eerste Kamer los van de al gemeene strekking van het voorstel sterk beïnvloed door de overweging, dat bij dit voorstel het verband met andere bepalingen der wet niet voldoende was overwogen en dat er niet voldoende re den voor een 'initiatief-voorstel bestond na de door de Regeering omtrent deze zaak gedane mededeelingen. Deze opvatting van de zijde der Eerste Kamer en het feit van de aanneming van het wetsontwerp door de Tweede Kamer, kunnen tot gevolg hebben, dat van Re- geeringswege een wetsontwerp tol rege ling van dit ontwerp wordt ingediend. Met het oog op de mogelijkheid is het wenschelijk, voor de scholen, die nog zijn ingericht overeenkomstig art. 2 bij de wet op het lager onderwijs van 1878 en dat krachtens de overgangsbepalingen van art. 193 der tegenwoordige wet niet langer dan tot 31 December 1925 kunnen blijven, 'dien toestand hangende de over weging der zaak te bestendigen. Verlen ging voor één jaar komt dus den Minis ter voor dit doel voldoende voor. De bezuinigingscommissie. Voor het lidmaatschap van de bezui- nigingscommissie zijn uilgenoodigd ver schillende handelsmenschen, vertegen woordigers van groote handelshuizen. Do nieuwe commissie zal een gansch an dere opdracht hebben. Was de commis sie onder voorzitterschap van mr- P. Rink gebonden aan een onderzoek naar de inrichting en de werkwijze der depar tementen, onder generaal Pop zal zij heb ben te adviseeren over de mogelijkheid van versobering van den geheelen staats dienst. (Hbld.) Een bijzondere Ministerraad. Naar „Die Resb." verneemt wordt he denmorgen om 10 uur een bijzondere ver gadering gehouden van den' Ministerraad. Naar het blad bij geruchte vernam, zou dit in verband staan met de politieke crisis. Kapitein W. C. il. Slabbekoorn, van het Oost-Indische leger, is van zijn ver lof, hier te lande naar Indië teruggekeerd. Bij besluit van den minister van financiën zijn met 1 Aug. a.s. herbe noemd de leden van de Commissiën voor beoordeeling, ingesteld bij de Waardewet 1906, onder hen is in die voor Zeeland* de inspecteur H. W. J. Callenfels. Te Nieuwesluis bij Breskens sloeg gisternacht bij het onweer te half twee de bliksem in een der schuren van den landbouwer A. Bouwens. Door een flin- ken zeewind wakkerde het vuur spoedig aan, zoodat aldra de geheele schuur in brand stond, gelukkig begon het juist hard te regenen op het moment, dat het vuur dreigde naar de andere, dichtbijstaande schuur over te gaan. De brandklok begon te luiden, terwijl brandsignalen werden gegeven, waarna de brandweer zich naar de plaats des onheils spoedde. Er viel echter niets meer te redden. Gelukkig was er geen vee in de schuur, alleen en kele stapels hooi benevens eenige land bouwwerktuigen zijn in de vlammen opge gaan. De schade wordt door verzekering gedekt. (M. C.) Aan heoren burgemeesters en wet houders van gemeenten in Z.- en N.-Beve- ldnd en Tholen is door den Commissaris der Koningin bericht, dat de heer A. G. Anker te Zierikzee, aangewezen als des kundige voor de keuring van autobussen, voor zooveel betreft de eilanden Noord en Zuid-Beveland en Tholen, op 10 Juli j.l. is overleden; in do vacature is voor zien door de aanwijzing van den heer A. Vijlgeboom te Vlissingen, Steenen- beer 3. Middelburg. Mei het oog op het Woens dagavond in het Schuttershof .te geven concert wordt de beiaardbcspeling deze week niet op Woensdag-, maar op Don derdagavond gegeven. Vlissingen. Zaterdag a.s., des namid dags te 2 uur houdt de gemeenteraad een buitengewone vergadering, ter benoe ming van een tijdelijk wethouder, we gens ziekte van don heer M. Laernoes. Nisse. In den nacht van 18 op 19 Juli is uit een tuinhuis alhier ontvreemd een zwart gelakt heorenrijwicl. In dien zelfden nacht zijn bij den vrachtrijder J. C. Meeuwse pl. rn. 40 jonge kippen door een hond doodgebeten. Aangifte is gedaan bij de gemeentepolitie, welke een onderzoek instelt. Rilland. Met ingang van 1. Augustus 1925 is de kantoorhouder bij den Post-- en Telegraafdienst J. Slabbekoorn ver plaatst van Nisse naar Rilland. Arnemultfen. Vrijdagavond hield de ko- lenvereeniging „Eendracht maakt macht" een alg. ledenvergadering. Aanwezig 18 leden. De voorzitter, dhr I. Boone, deelde 'j.a. mede dat door het bestuur getracht was naar aansluiting der vereeniging bij de Onderlinge Coöp. vereeniging Wal cheren, doch Arnemuiden werd gewei gerd. Daarna werd door den penningm. medegedeeld, dat de inkomsten aan 't eind van het boekjaar f 1978.67V2 bedroe gen en uitgaven f 1768.53, alzoo een goed slot van I' 210.14V2, waarvan een leden- tegoed van f 125.12, alzoo dus- een slot van f85.02V2. Aan reserve was een in komst van 1' 78.77 en een uitgaaf van f 76.54, alzoo een saldo van f2.23. De rente der spaarbank bedroeg f 7.05, alzoo samen een saldo van f9i.30'/2. Besloten werd, dit jaar de werkzaam- heden van den penningmeester te beloo- ilea met 50 cent per lid. Die vereeniging telt 83 leden. Dhr I. Boone werd her kozen als bestuurslid, en in de plaats van dhr M. den Hollander, die zich niet meer herkiesbaar stelde, .Werd gekozen dhr P. de Nacijfer. De aftredende commis saris, dhr L. Kraamer, werd bij acclamatie herbenoemd. Uitgeloot, werden de vol gende rentel'ooze aandeelen no. 62, 105, 33, 25, 73, 38, 83, 44, 86, 34, 107, 81, 71, -63, 23, 1, 56, 22, 90, 2, 35, 41, 21, 15, 75. Voorts werd het bestuur machtiging verleend tot aankoop van 100 nieuwe zakken. Verder deelde de voor zitter mede, dat getracht zal' worden de kolen per schuit aan de kaai alhier te laten komen. Aldus besloten. Rltthem. Maandagmiddag hield de raad een openbare vergadering. Met kennisge ving afwezig de heer de Pagter. De ver ordening op de heffing" eener belasting op de wegen w'ordt gewijzigd vastgesteld! Vervolgens wordt de rekening over het dienstjaar 1924 overgelegd met een ont vangst van f 20.932.53V2 en in uitgaaf op f 18.455.74V2, alzoo met een batig slot ,yan f2.476.79. Tot leden der com missie van onderzoek worden aangewezen de heeren van de Putte en Boogaard. Hier na wortlt de begrooting voor het dienst jaar 1926 aangeboden. Een verzoek van het Vestuur der Vereen. „Wederzijdscli Belang" om een voorschot van f 1490 tot verkrijging van los land in pacht voor landarbeiders, wordt op voorstel van B. en W. aangehouden tot een volgende ver gadering. Bij de rondvraag vestigt de heer Wisse 'de aandacht op overtollig hout gewas in den Houtweg en den Lagen weg-, terwijl de heer Boogaard wijst op hef langzaam doen afmaaien van gras langs de zijkanten van wegen en voelpaden. De voorzitter zegt toe hierop te zullen toe zien. Hierna sluiting. Rltthiem. Tijdens het onweer, van Zon dag op Maandag, 'is een paard van den landbouwer K. Allaart, dat in de Weide liep, door het hemelvuur gedood. Ned. Horv. Kerk. Aangenomen naar Wadenoyen door W. Tb. Iloek, cand. te Njjega, die voor Eierland op Texel heeft bedankt. Geref. Kerken. Beroepen te Tienhoven E. L. Smelik, hulp prediker te Santpoort; te Rottevalle li steen te Zoutkampte Dwingeloo J. Alt*)®®- cand. te IJlst. Geref. Gemeenten. Beroepen te Herkingen J. Fraanje te Bar- neveldte Dirksland A. de Blois w Vlaardingem; te Grandrapids (Mich. 'N. Am.) Ned. Ger. gemeente (2e maal) B. van Neerbos te Terneuzen. KORTGENE. Door kerkvoogden is aan d':I) eiscb van den Raad van Beheer voldaan. Het achterstallige geld het beroepingswerk is gest begin Ro dc A. 'clde, Ho< fandelsscl overg An< 3e 1 fle elsscliool A. v Holtr Si Oh oft Geslaagd te examen akte L. O Bers te Kloc-linge, en M. H. v. d V Aan de R.K en Hoogero H Zoom zijn o.a naar de 2e kl. lh Van de 2e naar do Van de 4o naar aan de Handelssch 2e J. Maas en A. Do heer J. 11 wijzer aan de Chi. thans hoofd der wijk aan Zee, -hoe als zoodanig legen ontslag gevraagd Geslaagd Kweekschool voor 1 dam o.a. A v. d Werff en J. Blok. Geslaagd voor ven de heer P- v. graat' de heer J- Be graaf mej. T. de de Bruin, P- Blom, Gillissen en P- singen. Geslaagd aan kunst, techniek en eindexamen afd- wei heer W. Smits te voor Mac 1 lee Bor un, Groc n, A Meen d< ■i Zie d< H. J 1 R. H. B. S. t e gelaten werden lol Abraham se, J- W. gerd, Se- Bor, Ce. A. van der Eijk, Aa Haverman, J- C. de man, Ja Ca Pa Knijp pers, IT Matzinger, A Mulder Ma Aa van Ouwehand, S. N. Pa Stofkoper, P. J. Verin J. Vorschuure, 11. W Was, Ha Ca CorveLeiji Huijbrechts, Aa Mont Le Oostinga, J- Pare Pa Ja Co Rosevélt. A daten- Herexamen l Examens schappen. Bij dc den examens van Leeraren 111 de Handt geslaagd Voor boekhouden SouburgP. Minderfn P. Buijs, M. W. van Machielse, allen Mix 12 candidaten. Voor Nederlandsch dentie: J. C. Kraann de Jonge, Heinkens Voor Duitsche Ilai J. J. Do-menie, Midd- Az-, Krabbendijke; D kerke, H. C. J. Verh beiden Vlissingen. A Voor Fransche I tie: J. W. Kamerma van Wijck te Vlissin lerseke. Afgewezen Voor Engelsche 1 tie: M. J. Kole, J. A Vlissingen en J. J. wezen 6. J.l. Dinsdagnam in het Militair Teh eerste jaarvergaderir Vereeniging tot stiel ding eener inrichtin onderwijzeressen aa opening door den hoeve-, herinnerde d koming daarvan, aa: komst in 't vorig j( op 4 Juni 1924, door het bestuur in 4 heeren van liet verleend en het initiatief. Hij geeft den secretaris, dhr 0 uitbrengen van het het volgende is on Op genoemden da een 2-jarige - uit Vlissingen, 8 X Koudekerke, 1 uit IJzendijke. Het best geweest, in Mevrot uitstekende Directri Calliber, Franken schikte leeraren t< bezield met liefde werk, zich hebben 1 doen beantwoorden treurd werd 't, dat beid moest staken elders, terwijl nog hem is benoemd, h zjjjn beslag wel zal durende 9 wekelijks in alle vakken va onderwijs naar het wel dat voor 'tCh 't neutraal onderwij tische deel van de 1 in de Nuts-Fröbelsd mede voor enkele lende scholen te IV lating tot den cur< steld 't met vruel van de lagere sch ben van den 1.6-ja wel de groote mc pen van de cursisi leeftijd (16 tot 30 j£ en ie leeraren h werk gedaan en a Hnigen na 2 jaar d<

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2