$o 243 Zaterdag 18 Juli 1SM&5 39e Jaargang KRAKEUNQENVERF KRAKELI8GENVERF it de Provlneie. HET ADRES A. WSLKING Binnenland. Fietsen KRAKEUNOENVERF KRAKEUNGENVERF, GOES HULST HOEST Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsts'raat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Pr ij s der Advertent! ën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Den VVel'èdelzeergeleerden heer I)r J. YV. Jenny Weverman, Goes. AVeledelzeergeleerdc Heer, In „De Zeeuw" van 11 Juli 1.1. wor den door U de voorstellen dei' Comtnissie- YVelleman in zake de electrificati© der Bevelanden besproken. Daar ik het langste de Commissie van advies diende en de berekeningen bijna alle van mij zijln, terwijl ook do voor stellen voor een groot deel door mij geïnspireerd, en op mijn berekeningen gegrond zijn, wil ik, met goedvinden van den Voorzitter der Commissie, en kele Uwer opmerkingen beantwoorden. Ten eerste wordt niet voorgesteld een contract met de Soci'été voor 40 jaar, maar voor 25 jaar. Die afschrijvingen der ondergrondsclie netten zijn in 40 jaar. Omtrent de prijsberekening der K.AV.U. bij betrekken uit Vlissingen of van de P.N.E.M. bestaat, door onbekendheid met mijn rapport, bij U verwarring. Bij het opmaken van mijn eerste rap port had ik als opdracht een vergelijkende studie te maken tusschen een slrooml'e- vering te Goes vanuit Noord-Brabant en vanuit Vlissingen, d.w.z. de prijs te Goes moest in beide gevallen berekend worden, maar de levering had plaats resp. aan de lO.OCOVoit zijd© van den 3000/10000 Volt transformator te Vlissingen en aan de 25.000 Volt zijde van den 25.000/ 10.000 Volt transformator aan de grens van Brabant. De verliezen in de 25000 Volt transfor mator kwamen voor rekening van do Be velanden; verder in beide gevallen de verliezen in do kabels naar Goes en rente, afschrijving en onderhoud, dier kabels, enz. De tarieven waren zeer verschillend in vorm, zoodat alleen een berekening bij verschillende veronderstellingen van stroomafname een vergelijking mogelijk maakte. A'ooral dat van de P.N.E.M. is zeer ingewikkeld. Die kolenclausule ver schilde ook en bovendien had de Société een „loonclausule". \\rat ook door mij als een schaduwzijde voor levering door de P.N.E.M. werd aangemerkt, was de herziening van het tarief om de 5 jaar. De Directeur deelde mij mede, dat deze onvermijdelijk was. Later schijnt Z.Ed. toch in een eenigszins langoren duur te hebben toegesteld, maar daaromtrent is mij niets officieel bekend en wist ik niets bij het opmaken mijner rapporten. Deze herziening zoiu eventueel de Mi- nisterieele sanctie behoeven. Mijn erva ring van ministerieel© bescherming in dit opzicht maakt mij niet optimistisch. De P.N.E.M. is nog niet, wat men noemt, een zeer bloeiend bedrijf; de aanbieding was zeer laag, die voor z„g. grootverbruik kers. Verschillende gemeenten in Brabant protesteerden reeds tegen die lage tarie ven en beweren, dat zij met hare veel' hoogere de verliezen op de groot-industrie geleden moeten goedmaken. Ik kan dit niet controleeren, maar aanmoedigend is liet niet, en het geeft reden te vreezen, dat herziening wel eens verhooging zou kunnen 'beteekenen. Alleshangt ervan af welke basis voor de herziening geldt. Ook de bedrijfszekerheid is grooter van uit Adissingen dan vanuit Brabant. Voor eerst levert het bovengrondsche 25000 A'olt net een extra bron van storingen, maar bovendien aanvaardt Vlissingen zeer zware boetebepalingen bij bedrijfs- onderbreking, nog daargelaten, dat het zeer veel uitgebreider net der P.N.E.M. meer aanleiding kan geven tot bedrijfs- onderbreking in de Centrale te Geertrui- denberg, dan het kleine net der Société. 1 oen nu uit .de vergelijkende studie bleek, dat bij deii ontwikkelingsgang van het bedrijf de Société-aansluiting voor- deeliger was, en overwegende, dat men dien gang moest doormaken en juist in dien tijd de verliezen het grootst zouden zijn, terwijl bij volledige ontwikkeling op winsten gehoopt mocht Worden, werd door de Commissie besloten de Société aan ,te bevelen. Wil niet uit het oog verliezen, dat -alleen zeer globaal 'een hoogspanningsnet was begroot en dat van een rentabiliteitsberekening nog geen sprake was. U wijst op het verschil' van 6 cent per K.AV.U. in het rapport van Februari vergeleken met dat van November-, Diit verschil zal U na het voorgaande vermoedelijk 'duidelijk zijn. In November werd die prijs verhoogd door rente, af schrijving en onderhoud van den verbin dingskabel VlissingenGoes,- het was de Prijs te Goes; in Februari was het de prijs te Vlissingen. Voor mijn rapport in Februari heb ik geen vergelijkende studies meer gemaakt. Aangenomen was Vlissingen, alternatief een Centrale te Goes. In razend tempo moest ik toen plot seling de rapporten maken, daartoe aan gezet door het Provinciaal Bestuur, om dat in April, later in Mei, een buiten- Alweer een nieuw toilet Wel neen, man, ik heb met m'n oude NIEUW gemaakt. In pakjes van 20 cent Bij Uw drogist. gewone Statenvergadering uitsluitend aan de electrificatie gewijd zou worden. De vergadering had niet plaats, en het ra zende tempo was onnoodig geweest, maar het heeft tot gevolg gehad, dat ik hier en daar vergissingen gemaakt heb of mij verschreven heb. U verlangt openbaarmaking der rap porten mot alle cijfers, ten einde alles te kunnen controleeren- Vergeef mij als ik mij daartegen met alle macht zal ver zetten- Hot is onmogelijk een project te maken, waarop geen critiek gemaakt kan worden. Inzichten zullen altijd verschillen en als ik alle critici, die de publieke opinie willen bewerken, zou moeten verslaan, zoo zou ik zonder twijfel te gronde gaan- Ik heb op zijn verzoek alle gegevens, niets uitgezonderd, alle detailcijfers, aan het Bestuur dor P- Z. E. M. gezonden en de heer Streefkerk heeft in rijn cri tiek meer .eruit gehaald dan er in zat- Z.Ed. voelt zich bedreigd en bestrijdt het rapport zoo fel als hij kan. AVat hij niet bestreed zal vrij zeker onaanvechtbaar zijn. Een „goedkoop" luchtnet boteekent niet een luchtnet, dat niet deugdelijk is- Het is „goedkoop" omdat de palen van hout zijn en de kortste weg gevolgd kan wor den, en daardoor veel lager in prijs dan een ondergrond sch net. Het is echter vol gens de eischen gebouwd. Uw meening omtrent de samenwerking der gemeenten berust op onjuiste voor stellingen. Niettegenstaande de vergiss'ng van f 20.000 sluit de exploitatierekening toch toevallig zonder tekort- Toeval lig, zeg ik, omdat ik- niet getracht heb cijfers te flatteeren. Zelfs als ik dit had willen doen, zoo zou ik geen tijd daartoe gehad hebben. Ik had eerst f20.000 overschot, eveneens toevallig- Ik heb de critiek van den heer Streef kerk bestreden en hoop, dat de heer AVelleman dit stuk zal willen publiceeren- Ik geloof, dat ik aangetoond heb dat, behoudens een paar vergissingen mijner zijds, zijn critiek absoluut geen steek houdt. Zeer merkwaardig daarentegen zijn de cijfers, die hijzelf voor de electrifi catie geeft- Onderhoud- en personeelkosten moeten zoo sterk verhoogd worden, dat van ren tabiliteit geen sprake kan zijn. En hij geeft geen enkel detailcijfer. Terwijl ik mij verzetten moet tegen pu blicatie der rapporten, omdat daaruit slechts verkeerde gevolgen kunnen voort vloeien, zoo ben ik toch .gaarne bereid een loyalen belangstellende, die verstand van dergelijke zaken heeft, alles te too- nen en toe te lichten, want ik heb niets te verbergen. Uw stuk maakt den indruk geheel te goeder trouw te zijn opgemaakt en uitsluitend het algemeen belang op het oog te hebben. Ik ben overtuigd, dat U, bij kennisname van alles, sléchts opbouwende critiek zult leveren en die kan mij alleen welkom zijn. U begrijpt echter wel, dat de stukken een respectabelen stapel vormen; ze U toe te zenden zou ik niet aandurven, nog daargelaten, dat ik ze niet missen kan, terwijl het maken van copicën werkelijk te omvangrijk werk zou zijn- Indien U echter mij te Apeldoorn wilt komen bezoeken, zoo zal het mij aange naam zijn U volledig in te lichten. Want, nog eens, ik heb geen stukje papier, dat ik verbergen moet, en ,gcen enkel cijfer is geheim. In afwachting Uwer aangename be richten. Hoogachtend, Uw dw., W. H. A. G. VAN ITTERSUM. (Dr Jenny AAteijerman ontving bereids dit stuk van den heer Van Ittersum ter inzage, en verzoekt ons aan Z.Ed. te berichten, dat hij ongeveer eind 'dezer week hem hoopt te beantwoorden- Red.) Colijn formateur. Het is voor de A.R. partij een ©er dat de Koningin een uit haar heeft waar dig gekeurd een kabinet te formeeren. Dit" is nü de vierde maal al. Eerst in 1886 Mackay, daarna in 1901 Kuyper, vervolgens in 1908 Heemskerk en nu weer Colijn. Voor de A.R. partij beteekent deze opdracht een verlies. Immers indien een ander ministerie had kunnen optreden en onze leider ware er buiten gebleven, dan zou het ministerie een krachtigen steun in den heer Colijn gehad hebben. JJie steun dreigt nu weg te vallen, en de club verliest een barer meest vooraan; staande leden. Intussclien nu onze geëerbiedigde Arorstin het zoo wil, staat ons a.r. volle zijn leider met liefde af. Werp Uw oude kleeren niet weg, maar maak ze met als bij tooversiag spiksplinternieuw. In pakjes van 20 cent. Bij Uw drogist. Bij de belastingen zijn met ingang van 1 Aug. verplaatst de kommiezen 2e kl. A. AVairaven van Krabbeiidijke, L. J. de Hullu en P. Geense va.n Bergen op Zoom, alte drie naar Rotterdam. Middelburg. II. M. de Koningin heeft vergunning yelleend tot het voeren van het Koninklijk wapen met den titel van hofleverancier, aan den heer M. Peterse, banketbakker onder de firma AV. 11. Gra- vostein alhier. Vlissingen. Alhier is in het St. Joseph- ziokefthuis op 66-jarigen leeftijd overle- Moge deze opdracht slagen. En moge ons Christenvolk, va.ri wat richting ook, door vertrouwen en toegenegenheid, in zonderheid door 't gebed den heer Colijn in zijn pogingen steunen. Slaagt hij, dan wacht hem een zware taak. In de Kamer, gelijk hem reeds door Schaper beloofd is. Maar ook daar buiten, waar hein de demonstraties van het schellinkje dooi de soc. dem. pers zijn in uitzicht ge steld. Gelukkig dat onze hulpe staat in den Naam des Heeren HEEREN, die hemel en aarde geschapen heeft! voor lüanufacturen Dames-en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is Ter Hal 1S taalman. „Die Maasbode" verneemt dat het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond den lieer Staalman 'heeft doen beteekenen dat hij moet bedanken als lid van bedoeld hoofdbestuur. Het is haast to kinderach tig om waar le zijln. Omdat genoemde lieer gekozen is op grond van een wet, die o.a. met den steun van de Vrij- heidsbonders haar aanzijn kreeg, en deze benoeming heeft aangenomen, mag hij piet meer met deze heeren vergade ren B e 1 g i s c h-N ederlandsch grens- verkee r voor automobilisten. Er zijn al vele Nederlandsche automo bilisten de dupe geworden van eenige nieuwe bepalingen voor "het auto-ver keer in België. Sedert kort is aldaar n.l. voorgeschreven, dat iedere auto moet voorzien zijn van een spiegeltje, bevestigd, ter linkerzijde van de auto, voor den uitkijk op den weg achter de auto, en dat voorts de autonummers minstens 30 c.M. boven den grond aan de auto's bevestigd moeten zijn. Aan deze nieuwe voorschriften wordt streng de 'hand ge houden, met het gevolg, dat vele Neder landsche automobilisten in België boe ten beliepen. De zakelijke bedrijfsbelasting. De Hoog© Raad hoeft vernietigd de uit spraken van den raad van beroep voor de directe belastingen te Zwolle, waarbij bevestigd waren de aanslagen van den Staat der Nederlanden in de zakelijke belasting op het bedrijf te Deventer we gens het uitoefenen van de sociale ver zekering door den raad van arbeid aldaar. D© Hoog© Raad heeft geen principiëele spraak gedaan over de vraag of de so- cialó verzekering een bedrijf is, maar be slist, dat in elk geval niet de Staat dit bedrijf uitoefent, daar de Rijksverzeke ringsbank met medewerking van de raden 'van arbeid de behartiging van de verzeke ringen op zieh heeft genomen. Op grond van ingewonnen rechtskundig advies zal de gemeente Deventer nu de Rijksverzekeringsbank in de bedrijfsbelas ting aanslaan. Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en doorzitter der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 30-60-90 ct. PUï€0L 0! Mevrouw! Wat prachtig verft die Met geen enkele andere verf bereikte ik dit resultaat. In pakjes van 20 cent. Bij Uw drogist. den de heer C. Dommisse C.Mzu., oud- lid van de Kamer van Koophandel en een dei- mode-oprichters van den Kunst kring „Het Zuiden", in het bestuur van welke vereeniiging de overledene nog zit ting had. Ook dit jaar heeft hij nog een groot aandeel gehad in do inrichting van de permanente tentoonstelling. (M. C.) De Hooge Raad heeft arrest gewezen inzake liet beroep ingesteld door de ge meente Vlissingen tegen de uitspraak van den Raad van Beroep voor de di recte belastingen te Middelburg, waar bij de aanslag van het Nederlandsche Loodswezen in de zakelijke belasting op het bedrf te Vlissingen werd vernie tigd. De llooge Raad heeft het besluit van den Raad van Beroep vernietigd en de zaak naar dien Raad teruggewe zen, teneinde een nieifwe beslissing te neiïïen, rekening houdende met het ar rest van den Iloogen Raad. Hoedekenskerke. Bij beschikking van den Pensioenraad d.d. 16 Juni 1925 is 5aa,n Mej. Wed, G. AV. v. Dokkutn—Nak- ken, gewezen onderwijzeres bij het ver- vo-lg-onderwijs alhier een pensioen toe- kend van f 32 's jaars. (Goesche Crt.) 's Gravenpolder. De burgemeester heeft ontslag gevraagd tegen 1 Oct- a.s. als gemeente- sècre tari s Ellewoutstlijk. Gisteren werd door de groote welwillendheid van mevr. M. J. van Hattum, den kinderen der hoogste klassen een aangename dag bezorgd, wijl deze op haar kosten per trein een reisje mochten maken naar Rotterdam, onder geleide van het onderwijzend personeel- Na des morgens van hier vertrokken te zijn per auto's naar Goes, werd per eerste gelegenheid de reis naar Rotterdam on dernomen. Na aankomst volgden een be zoek aan den dierentuin, een boottochtje door de havens en verschillende andere bezienswaardigheden. Een woord van warme hulde en dank aan deze edele weldoenster voor het vele dat zij voor Ellewoutsdijk gedaan heeft en nog doet is hier zeker op zijn plaats* Moge het algemeen waardeering vinden- Ook aan de heeren onderwijzers mag een woord van dank niet onthouden worden- Krabbendijke. Vrijdagavond om 7 uur vergaderd© de raad dezer gemeente. Af wezig waren d© heeren Krijger en AVou- tersen. D© voorzitter opende de vergade.- ring met gebed. De notulen werden voor gelezen en vastgesteld. Ingekomen was o.a. een schrijven van do bewoners van Gawege-, met het verzoek daar 1 of 2 lantaarns te plaatsen. B. en AV. de nood zakelijkheid hiervan inziende,, stellen voor daartoe over te gaan. Aldus werd met alg. stemmen besloten. Een schrijven van dhr Otte inhoudende het verzoek de Zon dagssluiting van café's in te trekken werd voor kennisgeving aangenomen. Met alg. stemmen werd aangenomen het bestuur der Herv. school een voorschot te geven groot f259,20 voor 45 kinderen. Mede gedeeld werd, dat de kas van den ge meente-ontvanger nagezien en in orde bevonden is. Het voorstel vragende goed keuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur van Krabbendijke en Nieuw- lande over bet jaar 1924, zijnde aan uit gaven f 1010,835 en aa.n inkomsten f 1032,35 werd met alg. stemmen aangeno men. Eveneens werd met alg. stemmen aangenomen de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur zijnde aan inkomsten en uitgaven f 1043,86, waaronder f 500 subsidie van de gemeente. In de be grooting over 1925 werden met alg. st. eenige wijzigingen ingebracht, waaronder voor verbreeding Zandweg en aankoop macadam enz. een post van f 1000. Met alg. stemmen werden goedgekeurd de sta- bonbon Doos60-90ri.BijApoth.en drogisten ten van oninbare posten op schoolgeld en hondenbelasting. Voorgesteld werd de geldleeningen samen groot ongeveer i'22000 uitstaande tegen 6/4 pCt. en 6i/8 pCt. te converseeren tot zoo mogelijk 5 pCt. Aldus werd met alg. stemmen be sloten. Tot het nazien van de gemeente- rekening over 1924 werden benoemd de heeren Vogelaar en AVoutersen. Bij de rondvraag vraagt dhr Lagendijk of op de openbare L. S. het vak j niet meer onderwezen wordt, omdat het gym nastieklokaal als gewoon klaslokaal ge bruikt wordt. De voorzitter deelde mede, dat het onderwijs in vak j buiten gegeven wordt gedurende de zomermaanden. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering met dank gebed. IN VELE PRACHTIGE KLEUREN, is verkrijgbaar bij alle Drogisten. In pakjes van 20 cent. Koudekerke. Gistermorgen is alhier overleden de heer Florus AVielemaker. Met hem is weer één van de oude garde heengegaan. De overledene was ,,'n groote" op het gebied der politiek. Ook op ander terrein was hij niet van betee- kenis ontbloot. Zoo heeft hij in den strijd, voor kerkberstel mee vooraangestaan, maar zijn kracht was toch op politiek terrein het best waar te nemen, en daar heeft hij met onverllamvden moed gear beid zoolang het dag voor hem was. Ondanks zijn gevorderden leeftijd was hij nog lid van de Propaganda-commissie, die de voorbereiding vóór den stembus strijd leidde, en van hem was men altijd zeker, dat hij meer deed dan redelijker wijze van hem verwacht werd. Zoo heeft ook hij nog mogen meehelpen om op ons dorp ons stemmencijfer voor groote da ling te behoeden en zijn ziel is ver kwikt door den gelukkigen uitslag. Maar waar ik vooral op wilde wijzen is niet zijn onverwoestbare belangstelling in de hedendaagsche- politiek noch zijn ijver waarmee hij tot het laatste toe de A.-R. beginselen verdedigde. 'Maar dan denk ik aan d© jaren op het laatst dor vorige eeuw. Toen vooral was hij in zijn kracht, in wijdon kring heeft hij toen huis aan huis de A.-R. beginselen bin nengedragen en het Liberalisme uitgeban nen, er zullen maar weinig woningen zijn op ons dorp waar „Floor" niet ge weest is om de bewoners op te wekken tot gehoorzaamheid aan Gods AVoord óok op dat gebied. Tijd noch moeite heeft hij toen ontzien en voor geen tegenstand is hij teruggedeinsd en God de Heere heeft zijn arbeid rijk gezegend. De geheele streek langs de duinen tot de kom *»n het dorp in welke streek hij destijds woonde werd voor onze beginselen ge wonnen, ©n, ik durf het gerust zeggen,' dat hij in Gods hand daartoe het middel is geweest. En toen in 1896 alhier een A.-R. Kiesvereeniging werd opgericht, was dat niet om van dat centrum uit te 'gaan werken, maar om leiding te geven aan hetgeen er reeds was. In betrekkelijk kor ten tijd liep het ledental der Kiesvereen. dan ook tot 125. In die vereeniging is de heer AVielemaker stellig 20 jaar be stuurslid geweest. Toch was hij geen lei dend© persoonlijkheid. Op vergaderingen sprak hij hoogst zelden. AVilde men hem in zijn kracht- zien dan moest men hem hooren als hij alleen met een tegenstander te doen had of in klein gezelschap. Later toen het oude liberalisme hier niet. meer gevonden werd in dien vorm voelde hij zich niet meer zoo gemakkelijk. De verandering in de wereld der geesten -ging sneller dan hij in staat was bij t© houden, vandaar dat hij in later dagen wel onze beginselen uitdroeg, maar niet meer als voorheen, den strijd zocht. Thans heeft de- Heere dezen strijdbaren 'man. weggenomen, en wij, die ons altijd nog een beetje veilig- voelden achter die oude „vuurvreters" al hadden we er wel eens wat op aan te- merken, we zien die rijen angstig dunnen. Op ons komt straks de geheele verantwoordelijk heid en ietwat onrustig zien we reeds naar achteren of we nog reserves hebben.. De heer AVielemaker had een groote liefde voor de waarheid, die tot het bren gen van offers hem in staat stelde, hij hield niet van schipperen of plooien, maar was voor tegenstand zoo 't moest, voor 'n nederlaag niet bang.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1