Onderwijs. Gemengd Nienws. Leestafel. loop, ïettapiitp, Bestedingen ens. Allerlei. Wetenschap en Rnnst Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. Aanbestedingen. paar vlammetjes en rookwolkjes zicht baar, do houtmijl, brandt, de rook ver stikt' do stem en de eerste martelaar van Rome's geweld in Utrecht is gevallen. Sy hebben een schaepken gegeten, Sy en zijln nocb niet versaiet Neon, verzadigd was de inquisitie nog TÜiet meerderen zouden volgen: helden des geloofs. Hot bloed dezer mannen is niet voor niets gestort. 2ij spreken thans in ieder oord, Ba door veel duizend tongen Wordt blijf hun lof gezongen. (Amsterdammer.) (Wij herinneren er aan dat de uitgever Kok te Kampen een boeiend verhaal „De roode kuiper" in 't licht gegeven heeft,, uit de authentieke stukken geput, en 1 breedvoerig behandeld door don heer de i Zeeuw. Red. „Zeeuw".) Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen 2e stuurman grooto vaart J. Smit, q. 0. Dalman en K. de Vos. To Zetten aan de Christine Hermineschool o.a. mej. A. P. Faberij do Jonge te Tiel. Voor de Duitsche Handelscorrespondentie te Vlissingen (Ver. v. Leeraren in de Handelswetenschappen) en te Rotterdam (Mercorius) de heer J. Domenie te Middelburg1 en mej. M. C. J. Verheul te Vlissingen. Voor praktijkexamen in Engelsohe Handelscorrespondentie vanwege do Vereeui- ging van Leeraren in de Handelswetenschappen mej. Jo F. M. Wolse je Kortgeno. By - Kon. besluit is aan de R. H. B. S. te Oostburg met ingang van 1 September 1925 aan mej. W. Eokhoff eervol ontslag verleend als leerares, en benoemd tot leeraar D. Kleyn, thans tijdelijk leeraar aan die school; en zjjn voor dit tijdvak benoemd tot leeraar aan genoemde school E. J. Cb. Le- maire, E. P. van der Werff en L. J. A. Kardinaal, allen thans tijdelijk leeraar aan die school; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Vlissingen mr J. I. Dijkhuis te 's-Gra venhage. Te 's-Gravenhage 2e stuurman groote vaart J. W. v. d. Hert, A. H. v. d. Vliet en F. Zwart. Ongelukken. Te Nijmegen werd een jongen plotseling door een hond aangevallen. De jongen wilde het dier ontwijken en liep «ten weg op maar hij ,werd plotseling ge grepen door een auto. Hij kwam er onder, werd een eind meegesleurd en ernstig ge kneusd opgenomen. Een remmer uit Eind hoven is onder Geldrop in bewusteloozen' toestand langs do spoorlijn WeertEindhoven gevonden. De man, die waarschijnlijk uit den trein is gevallen, had ernstige verwondingen aan het hoofd opgeloopen. Later is hij eenigszins tot bewustzijn gekomen, doch daar na overleden. Een chauffeur van een mo torfiets reed nabij' het station Veenendaal, ten gevolge van slippen, tegen een hèk, waar twee meisjes stonden, die ernstig werden ge wond, een zelfs levensgevaarlijk. Een 18- jarige jongen uit Den Haag, die op het mid- donbalkon van een electrische tram stond, stak nabij Leiden het. hoofd te ver buiten de tram, stootte zich tegen een paal, en kreeg een ernstige schedelbreuk, die zijn opneming in het Leidsche academische ziekenhuis nood zakelijk maakte. Te Blijham sprong 's nachts een 30-jarige ongehuwde vrouw met haar pasgeboren kind in een diepe gracht. De vrouw werd gered, doch het kindje verdronk. Te Rotterdam is een 4-jarig zoontje van een schipper van boord van diens in de Maashaven liggend schip te water geraakt en verdronken. Ook in de Leuvehaven aldaar verdronk een 6-jarig knaapje. Te Pan heel is een 16-jarige arbeider uit Soerendonk aan de fcanaalwerkon bekneld geraakt tusschen een betonmolen en een kipwagen. Met zware inwendige kneuzingen werd hy naar Wes- eem ter verpleging overgebracht, alwaar hij is overleden. Te Havelte is de ruim ,50- jarige wethouder Mv toen hjj- met een zijner pachters met de fiets aan de -hand achter een hooiwagen liep, door een auto, die voor den wagen was uitgeweken en daarna we der op den weg kwam, aangereden, met hel gevolg, dat M. zeer ernstig aan hoofd en buik werd gewond en een hersenschudding bekwam. Buiten kennis werd hij naar 't zie kenhuis te Assen vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Te Den Haag is aan het Zieke een ongeveer 16-jarige schippers- jongen, die den boom, waarmede hij zijn vaartuig voortduwde, niet uit de modder los kon krijgen, te .water geraakt. Levenloos- is bij opgehaald. Drank. Zondag heeft in een café te Woensel zekere K. zijn tegenpartij- met een bierglas diens linkeroog uitgeslagen. De man wordt in het ziekenhuis te Eindhoven ver pleegd. hen andere dronkaard heeft in een café te Gestel onder de zwaarste vloeken den caféhouder, die -hem verzocht heen te gaan met een mes aangevallen, gelukkig ontweek de aangevallene den steek. Avontuur op jreis. Gistermiddag is op den Mirdummerhoek (Fr.) gestrand een raiddenz waard kiel jacht uit Amsterdam. Aan boord waren een leeraar met 6 leerlingen. De stoomboot van Lemmer vertrok ter assis tentie en hoopte het vaartuig nog vóór den nacht vlot te krijgen. ^Donderdag wordt de wed. Clarie te Utrecht 101 jaar. Iemand, die in de Nieuwe Plantage te Rotterdam door een toeval was getroffen, vermiste, toen hij weer bij kennis kwam, een groen couvert met f780. Mogelijk is dit geld hem tijdens zijn ongeval ontstolen. De vorige week zijn 2.996.400 eieren naar Engeland uitgevoerd. De politie te Veendam heeft den 68- jarigeai G., opzichter van de aardappelmeel fabriek te Borgercompagnie, aangehouden, als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met kinderen. Te Petersburg heerscht een geweldige hitte; zooals sinds 1819 niet is voorgekomen. Talrijke gevallen van zonnesteek en dood. De man, die Zondagnacht een prostituee in haar woning te Berlijn Schöneberg ver moord heeft, heeft zich vannacht zelf ter be schikking van de politie gesteld. Het is een 21-jarige kellner, die beweert in dronkenschap de daad te hebben gepleegd. Naar men ,ipt Brussel meldde, is het in het land van Charleroi -kalm.. Er zijn gis teren tal van vergaderingen gehouden en over al hebben de metaalbewerkers besloten de werkstaking voort te zetten. Men kan zeggen, dat deze thans algemeen is over liet heele land. Te Brussel was het aantal stakers van ochtend met 2500 man toegenomen, te Njvol met 100 man, te Hal met 1200 enz. enz. Do procureur-generaal bj het Hof van Cassatie te Brussel heeft requisitoir geno men in de zaak Van de Wouwer (die inder tijd den man van zyn geliefde, mevrouw Stein- mann, heeft vermoord). Het beroep van cas satie was gegrond op een beweerd nieuw feit, dat nl. Steinmann zelfmoord zou hebben ge pleegd. De procureur-generaal ontkende dit en eischte bevestiging van het vonnis. Naby1 de electrische centrale aan de ri vier de Radaune in Boelkau reed een vracht auto .piet 5 arbeiders in volle vaart tegen do leuning .jjler zich ter plaatse bevindende brug en stortte in de Radaune. De auto werd vol komen vernield. Een inzittende werd zoo zwaar gewond, dat hij- tijdens het vervoer naar het ziekenhuis stierf. Een tweede arbeider werd dood uit de Radaune gehaald. De overige drie arbeiders konden zich redden. Eén hun ner bekwam lichte verwondingen. De zwarte pokken, die te Kehl waren uitgebroken, hebben thans ook te Karlsruhe slachtoffers gemaakt. Men vreest, dat de ziek te naar Mannheim over zal slaan. Te Berlijn is bij den Zondag gehouden z.g. automobielwedstrijd der tooneelspelers en filmsterren, waaraan minder door acteurs en actrices dan door boksers, operateurs en lilmschrjvers word deelgenomen, in een bocht de wagen van den tooneelspeler Lambertz Paisen over den -kop- geslagen. Palsen en de mederjdende mecanicien werden eruit geslin gerd en moesten zwaar gewond naar het gast huis worden getransporteerd. Doodgeslagen. In een woning te Dortmund is het lijk van een tot nu toe on bekende vrouw gevonden, die vermoord is De hamer, waarmede de daad werd gepleegd, werd in de -kamer gevonden. De eigenlijke bewoners van de -kamer bevinden zich op bet oogenblit in Oost-Pruisen. Als vermoede- jjlte dader is een koperslager in hechtenis genomen. Het echtpaar Caillaux. Cail- iaux, de Fransche minister van financiën, had Zondag een bijden dag. Hij werd in een ra cal, ure terstond met 641 van de 870 stemmen tot lid van den Senaat gekozen. Maar zjn vroulw had een droeven dag. Terwijl zij per auto vergezeld van een andere dame, en zj zelf stuurde, naar Maniers reed (het -kiesdistrict waar gestemd werd) om den uitslag te ver nemen, vloog op een gegeven moment de auto waarschijnlijk tengevolge van het breken van een stuurstang tegen een boom en werd ernstig vernield. Mevr. Caillaux werd uit den wagen geslingerd en bleef bewusteloos op Hen rjweg liggen. Naar een nabijgelegen hoevo overgebracht, bleek het, dat de getroffene twaar was gekwetst. Zj werd onmiddellyk geopereerd. Er is echter geen gevaar voor haar leven. Het ongeluk had plaats op 25 K.M. van Angers. - Een verstrooide professor. Een Australische professor, die eergisteren in Londen is aangekomen ter bijwoning van het Empire Universities Congress, -kwam tot Je eigenaardige ontdekking, dat hj' een jaar te vroeg is. Het congres heel't pas in Juli 1926 plaats. Destjds was in de circulaire waarmede het congres werd aangekondigd, abusievelijk het jaar niet vermeld. Er werd nog een extra bericht verzonden en het or ganisatiecomité te Londen ontving kort daarop uit Sydney de mededeeling, dat alle Australi sche deelnemers op de hoogte waren gebracht. Alleen de hoogleeraar in quaestie schjnt te zjn vergeten, of zjn gedachten toefden verre, toen het hem werd medegedeeld. De geleorde is besloten naar Australië terug te keeren om het 't volgend jaar nog eens over te doen. Het misverstand heeft hem intusschen genoopt een overbodige reis van 24.000 mijlen te maken. (Ned.) De dank van een pleegkind. Een Europeesch echtpaar te Soerabaja had een inlandsch meisje als pleegkind tot zich ge nomen. Onlangs stierf de vrouw onder zeer abnormale omstandigheden te Garoem in het Blitarsche. Door oneerlijke handelingen van het meisje, ten nadéele van hare pleegouders en ten voordeele van een taxi-chauffeur, -kwam een heel drama aan het licht. Zj bekende zich niet alleen schuldig aan diefstal, maar ook aan het feit, dat zj mevrouw een door een Blitar'sche baboe gemaakt aftreksel van ketoeboeng-bladeren had toegediend, om be- vrjd te zjn van de verpleging van hare pleeg moeder. De taak van de politie. Bj de opening van een nieuw politie-commissariaat te Soerabaja hield de hoofdcommissaris een rede, waarin hj een staaltje gaf van de op vatting, die vroeger wel eens werd aange troffen, omtrent de taak van de politie: „Een grappig geval schiet mj daarbj to binnen uit de overgangsperiodeEen damo aan de telefoon„Spreek ik met meneer den commissaris „Jawel, mevrouw". „Kunt u direct even bj mj komen? Er is hier iets gebeurd I" „Wat is er dan gebeurd, mevrouw?" „Mijnheer de commissaris, mijn poes ligt bier dood op mjn erf en nu wilde ik gaarne, dat n direct hier kwam om het beest weg fo halen." N „Het spjt mij wel, mevrouw, dat is geen werk voor de politie." Mevrouw: „De politie moet die poes toch weghalen." „Neen mevrouw, ik kan u daarmee niet helpen." Mevrouw: „Wat heb je nu aan zoo'n po litie." (Historisch.) „De Fluvial e". De zaak der „Flu viale", de groote Antwerpsche binnenscheep vaartmaatschappy, waarvan sommige bladen tevergeefs een politieke affaire hebben trach ton te maken, is plotseling weer in de vollo aandacht gekomen door 'het bericht, dal. wel dra een gerechtelijke actie zal worden ingesteld tegen de huidige beheerders der maatschappij, Geljk men weet was de „Fluviale" tjdens den oorlog eon Duitscho scheepvaartmaat- schappj, waarin de Nederlander van 't Hoff uit Botterdam een zeker getal aandeelen bezat. Na den oorlog werd de „Fluviale", pnder sekwester geplaatst, geljk alle Duitsohe maat schappen en bezittingen in België. Om uit de moeilijkheden te geraken stelde van 't Hofl aan de regeering voor de Duilsche aandeelen op te koopen en als bemiddelaar op te treden. De regeering stemde daarin toe mits de meer derheid der aandeelen en van hot beheer in Belgische handen zouden zyn. In 1921 werden de aandeelen verkocht en de meerderheid kwam in Belgische handen. De „Fluviale" was dus van dat oogenblik af een Nederlandsolv Belgische maatschappij, met een kapitaal, dat voor het grootste gedeelte Belgisch was. Van zekere zijde werd er echter al spoedig op gewezen, dat de overeenkomst niet werd na gevolgd. Beweerd werd, dat de Belgische aan deelhouders stroomarmen waren en dat de meerderheid der aandeelen feitelijk in 'han den was van een Nederlander, ,Van 't Hoff, die op zijn beurt, zoo heette het althans in de bladen, de vertegenwoordiger zou zjn van de Duitsehe groep. De justitie van Antwerpen werd belast mei het instellen van een onderzoek. Het dient hierbj vermeld, dat do heer Van 't Hoff in dien tjd geheel vrijwillig voor den onder zoeksrechter verscheen en staande hield, dat de Belgische aandeelhouders werkeljk actio- narissen waren. Het onderzoek werd evenwel voortgezet. Een drietal weken geleden heeft do deskundige-rekenplichtige, de heer Jacq- main zjn rapport ingediend, waarop de nieu we minister van financiën heeft gelast, dat een rechtsvordering moést worden begonnen. De Belgische staat eischt nietig-verklaring van den verkoop der aandeelen en een schade vergoeding van 1 millioen franken. Gedag vaard zyn graaf Johan Kint de Roodebeke, voorzitter-beheerder, de heer Fossoul, beheer der, de heer van 't Hoff uit Rotterdam, be heerder-afgevaardigde en de directeuren van een paar Antwerpsche banken, die indertijd de transactie uitvoerden. (Msb.) Eergisteravond hebben te Berlijn drie, ernstige tramongelu-kken plaats gehad, waar van twee bjna' op hetzelfde oogenbiifc in dezelfde slraat. In het geheel werden 17 personen gedood. Met wie niet viel t e s p o 11 .e n. Een waronghoudster te Lima-Kaoem bj Fort van der Capellen werd op een nacht wakker geklopt; een vreemde stem vroeg haar de deur te openen, de bezoeker wilde wat petro leum koopen. De vrouw antwoordde, dat ar tikel niet in voorraad te hebben, waarop de stem vroeg', dan maar wat van de pe troleum uit haar lamp te mogen hebben. Zj maakte toen open, maar plotseling drong een man naar binnen, die haar beetgreep en poogde, haar met -haar eigen haren te wurgen. De bandiet had echter het ongeluk zjn wjsvinger in den mond der vrouw te steken; zj beet toe en tastte tegeljkertjd naar het mes, dat de man in zjn gordel droeg. De gebetene trachtte zjn vinger los te rukken, maar het gebit der dappere dame was zoo stevig, dat de punt van den vin ger totaal afgebeten werd I De dief zette het op een loopen en den volgenden dag werd jverig gezocht naar iemand met een afgeknotten vyysvinger. De man werd gevonden, maar verklaarde, dat hj -het ongeluk opgeloopen hacl bj het vis- schenDoch omdat do politie niet wilde gelooven aan die bloedige hengelpartj, be kende hj ten slotte. 'Het bleek een pas ont slagen veroordeelde te zjn. Die Houten fomp. Na-ast den ernst heeft ook de satire in do journalistiek haai" recht van bestaan. Die kunst om iemand lachende de waar heid te zeggen is niet ieders, do-ch wie ze verstaat, kan er wel nuttig mee zijin. En wat de journalistiek aangaat, naast den journalist met do pen, den journalist met de camera en den film-journalist is ook de journalist met de teekenstift zijln plaats komen vragen in de zich steeds inieer ontwikkelende moderne journalis tiek. Diiiei teekenstift moge desnoods verre blijven van de aesthetiek, indien zij' maar doel treft, namelijk dat steeds meerderen naar haar „sprake" gaan luisteren, en zich door haar laten inlichten en op voeden, dan doet ook zij een goed werk. Aan deze beide .eischen: in woord en beeld lachend de waarheid zeggen, tracht „Die Houten Pomp" te voldoen. Wat het eerste aangaat nadert Jan Politiek onzes inziens steeds meer het ideaal. En de -illustraties zijn meermalen inderdaad tref fend in letterlijken zin, ofschoon er wei nige bij zijn, die een b 1 ijvenden in druk achterlaten. Doch dit kan ook aan ons liggen. Wat het voorlaatste Pornp- nommer aangaat, plaat en vers op blz. 316 bevielen ons best, alleen maar die correctie fout in den laatsten regel!.... Uitgever is Drukkerij Koningstraat 21, Arnhem. Kosterspsychologie. In de „N. R. Crt." wordt een en ander geschreven over kosters en er op gewe zen, dat zij, evenals predikanten wel bij zonder op hun hoede mogen zijn tegen kwijning en vervlakking van hun geloofs leer. I Natuurlijk bestaat dat gevaar voor ieder een, maar de schrijver wil er mee zeggen, hoezeer een koster geneigd is, alles wat kerk, godsdienst en Evangelieprediking be treft, van den üiterlijken kant te bezien. Is er tweemaal, is er zelfs driemaal per Zondag dienst, zij zijn altijd tegenwoor dig Treden er predikanten op va.n ver schillende richting, zij moeten bij den meest vrijzinnige evengoed aanwezig zijn, als bij d.en sterkst-orthodoxe. Zij hebben altijd te letten op de uiterlijk heden bij de godsdienstoefeningen. Zij waarschuwen gewoonlijk den predi kant, wanneer het tijd is om binnen to gaan en pao-eten er voor zorgen, dat het bankje, waarop hij in den preekstoel staat de voor hem vercischte hoogte heeft. Zij moeten er in den zomer om denken, dat de zon niemand in het gezicht schijnt, in den winter een wakend oog laten gaan over de stoven. Voor al het uiterlijke, hel zitten op do eigen plaatsen, het bergen van parapluies, het rustig zijn van kinderen, enz., zijn zij min of meer verantwoordelijk. i Is het onder deze omstandigheden te verwonderen, dat hun aandacht geduren de do -geheul-e godsdienstoefening op de uiterlijke dingen gevestigd blijft? In kleine dorpskerken, waar alles een voudig on geregeld zijn gang gaat, is de toestand het gunstigst, ook voor den koster. Maar in groote kerken komt het, naar de schrijver vreest, niet dikwijls voor, dat de koster aan een godsdienstoefening wer kelijk iets heeft voor zijn innerlijk leven. Hoezeer een koster geneigd is, alles wat kerk, godsdienst en evangeliepredi king betreft van den üiterlijken kant to bezien, werd don schrijver onlangs weer duidelijk,toen hij; de mooi e kerk in een onzer grootere gemeenten betrad-. Nadat, wij de voornaamste merkwaardig heden hadden gezien, brachten wij toen den koster, die ons geleidde (een vrien delijk, welwillend man, op het oog géén koster) aan het spreken over da predi kanten der gemeente, die in zijn kerk, de hoofdkerk, allen natuurlijk geregeld optraden. Van den één vertelde hij: die ma-n spreekt zoo Tuiid, dat de menschen, die dicht bij hem zitten, er hoofdpijh van krijgen, en toch kan men hem op ©enigen afstand niet te verstaan; hij is na afloop geheel en al bezweet, en, als hij dan zijn toga uittrekt, dampt die als een paar dendek. Van «en ander heette h-et: die ziet nooit naar de hoorders, die links van hem zitten, maar buigt, zich altijd over naar §e rechterzijde, en hij steekt dan her haaldelijk één vinger vooruit alsof hij deelnam aan een ringrijiderijl. Van oen derde: ©en klein kereltje, di© a-Itijd bedaard -en, kalm staat te spreken, maa.r zóó helder en duidelijk, dat hij 'tot in alle hoeken van de kerk gemak kelijk woord voor woOrd te verstaan is. Zoo ging het door. Van den inhoud der prediking, van den invloed hiervan op het geestelijk leven der hoorders werd echter niet gerept. DIaa-rop schenen zijln gedachten absoluut niet giericht te zijh- Vrijdagmiddag was er openbare verkoo- ping in café „De Kroon" te Wissenkerke ten overstaan van notaris W. Hioolen en wel van de hofsteden „Marialioeve" en „Withel- minahoeve", te samen uitmakende de Spie ringpolder nabij Kamperland met de daarbij1 bohoorende dijk, bouw- en weilanden en water ter grootte van 168 H.A., 65 A. 2 c.A. of 404 gemeten 214 roeden. Rooper de beer J. v. d Velde te Iers.oke voor f 167.000 na afmijning. (M. C.) D stichters der stad New York. Goem. vraagstuk in de geschiedenis der Europ-eesch-e ko-lo-nisa-tic- dei" Nieuwe Wereld is misschien moeilijker op te lossen dan de qüaesti© der ware grond vesters van New York. Tot de stichting werkten mede: de komst van Hudson in 1609, gevolgd nog in hetzelfde jaar of het daarop volgende door Hendrik Christiansen en de zijnen, die Brooklyn (Breiukelen) stichtten en Nieuw Utrecht en het Fort Oranje (nu Albany). Daarna kwamen eerst in 1623 de Walen, die dan volgens sommigen de ware stichters van New York zouden zijn, nadat het door hen gebouwde Neuf-Avesnes door brand was verwoest Die z.g.n. bewijzen voor deize bewering steunen evenwel op leu genachtige documenten, welke, indien ze steekhoudend bleken, Peter Minnewyt lot leugenaar maken zouden. En dat is al heel moeilijk aan te nemen, zegt d© Fransche schrijver to Conto. Minnewyt of Minuit, geboortig van Kleef, deed eerst verscheidene reizen naar Zuid-Amerika en trad daarna in dienst der West-Indische Compagnie. Den éen Mei 1626 landde hij aan den mond der Hudson-rivier, kocht er van de Mohi kanen voor 60 gulden het eiland Man hattan, groot 11.000 morgen en stichtte daar Nieuw-Amsterdam, hoofdstad der wordende kolonie NieUw-Nederland. Aan de zuidpunt van het eiland bouwde hij een fort. De inboorlingen behandelde hij rrv"t een verdraagzaamheid en een chris telijke barmhartigheid, die al heel onge woon waren in dien tijd. Ejen dergelijke geest behaagde dan ook allerminst den Amste-rdamsche kooplieden, die fel op steeds grooler winstbejag, hem, ofschoon de uitvoer van pelterijen al meer on meer toenam, hun ongunst toonden door hem in Aug. 1631 terug te roepen. Bij de herren der Compagnie geheel in onge nade gevallen, werd .hij later door den ondernemend en Usselinx, die in Zweed- scbein dienst was getreden, bonoemd tot directeur der kolonie „Nya Sverige" aan den mond der Delaware. Hij bouwde er het fort Christina in Maart 1638. Benige maanden later kwam hij op reis naar de Antillen in een storm op zee om. Hand. Raak. Patroon tot een vriend: „Dat is mijn particuliere secretaris", en lachend om de grap vervolgde hij: „de man is niet zoo dom qls hij er uit ziet." Secretaris: „Ja meheer, dat is juist het verschil tusschen mijn patroon en mij-" Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Juli'. 1.15 u. Berlijn 59.38—59.40. Brussel 11.58—11.60. Parijs 11.69—11.71. Londen. 12.1312.131/). New-York 2.491/22.49»/s- Juli 15 Goes, vendutie, de Wilde Heijboer. 15 Ellewoudsdijk, veldvruchten, Beth. 15 Wissekerke, veldvruchten, Markusse- 15 Meliskerke, bouwland, Paap. 15 Nieuwdorp, huis en tuin, Pilaar- 15 Middelburg, inboedel, Notarishuis. 15 Vlissingen, huis, v. d. Harst. 15 Kwadendamme, verpachting bouw- en weiland, Verbist. 16 Kamperland, veldvruchten', Markusse- 17 Kamperland, veldvruchten, Markusse- 20 Colijnsplaat, veldvruchten, Markusse. 22 Colijnsplaat, kap. boereninspan, Mar kusse. 22 Zoutelande, verinnen wei- en bouw land, Loeff. 22 Goes, netten inboedel, de Kok. 22 's-Gravenpolder, verp- tuingrond, v. Dissel. 23 Rijswijk (Gelderland) landbouwers- woning, 'schuren, stal, bouw- en wei land) Van Everdingen te Buren inzet. 24 Kamperland, landbouwersinspan, Mar kusse. 24 Vlake, hofstede, Verbist. 28 Goes, tw-e-e huizen, Verbist ©n Lüdwig 28 Goes, heerenhuis, winkelhuis, pak huis, v. Dissel. 28 Goes, huis, bergplaats, tuin, Pilaar. 28 Goes, heerenhuis Oostsingel, van Dissel. 29 Wissenkerke, kap- boereninspan, Mar kusse. 29 Zoutelande, verhuren land, Loeff. 29 Ellewoudsdijk, bouwland, Beth. Waarde, hofsteetje, Markusse- Ierseke, afbraak van gebouwen, De Wilde en Heijboer. Hoed-ekenskerke, afbraak van gebou wen, De Wilde en Heijboer. Z.-Kraaijert, afbraak van gebouwen, De Wilde en Heijboer. Ellewoutsdijk, afbraak van gebouwen', De Wilde en Heijboer. Wolphaartsdijk, afbraak van gebou wen, De Wilde en Heijboer. Goes, afbraak van gebouwen', De Wilde en Heijboer. Aug. 6 Rijswijk (G-) toeslag landbouwers- woning, enz- Van Everdingen, Bu ren (G.). 6-14 Sluis, hofstede, v. Mazijk. 19 Kleverskerke, inspan, Blaupot ten Cate. H-einkenszand, boereninspaan, van Dissel. Ellewoiitsdijk, bouwland, Beth- Sept. Souburg, kap. landbouwinspan, Itt- mann. St. Laurens, inspan, v. d. Harst. Juli 20 Goea, bouwen lokaal Rijkslandbouw- winterschool, Dir. Gemeentewerken. Paulus Potter, een kunstenaar der 17de eeuw. Enkhuizen, bekend door haar Drommedaris, viert in deze dagen feest. Plotseling herinnerde men zioh, dat Enk- huizen de plaats was, waar, in de zeven tiende eeuw, een kunstenaar by de gratie Gods, geboren was. Paulus Potter de schilder, de man wiens schilderstuk „de jon ge stier" o.m. wereldberoemd is. Noem zijn naam, en aller aandacht is ge spannen op dat sobere doek: een boom, een prachtige jonge stier, een effen lucht, alles prachtvol, sober en meesterlijk van opzet en eenvoud. Die schilder wordt in de komende dagen herdacht. Enkhuizen is de plaats, waar hij in 1625 geboren werd, zijn jeugd doorbracht en de beginselen der schilderkunst leerde van zijn vader Pieter Potter. Drie eeuwen na zyn geboorte zal hem den tol der eere worden gebracht. Van de lessen zijns vaders .trok de jonge Paulus met uitstekend gevolg partij. Zijn aan leg was buitengewoon en, naar beweerd wordt, i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3