S9e «Saar^ans No 339 Dinsdag 14 Juli 11135 Binnenland. Vacantie PUROL Buitenland. CE HEMELLOODS. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanlen: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsfraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw Die verkiezing van den oecumeen- schen patriarch, die Zondag te Con- stantinopeï plaats moest hebben, was ge kenmerkt door ernstige incidenten, welke veroorzaakt werden door de inmenging der Turken. Drie metropolieten zouden geslagen zijn. De verkiezing werd uitge steld. Heden zal de eerste officieel© zitting van het Diuitsche rijkskabinet ter beraad slaging over de antwoord nota aan Briand plaats hebben. Naar te Londen vernomen wordt, is de eerste veertien dagen nog geen antwoord van Duitschland te verwachten. In Britsche kringen acht men de gevolgen van dat uitstel vrij' ernstig. De Fransch-Belgische Roer-ontrui ming neemt geregeld voortgang. De Frau- sche Marokkaansche troepen zullen on middellijk naar het oorlogsterrein in Ma rokko vertrekken. Het schijnt, dat 'het Diuitsehe cen trum zich tegen een minimum-invoerrecht op graan zal' verklaren. Daar ook socia listen en communisten tegen het tarief zijn, zota dit vermoedelijk van de baan zijn. Volgens bericht uit Parijs worden voor den oorlog in Marokko speciale lichte tanks gebouwd, die over een groote voortbewegingssnelheid beschikken en waarvan verwacht wordt, dat zij een besl'issenden omkeer in den strijd zullen teweegbrengen. De prins van Wales heeft gisteren te middernacht zijn bezoek aan de Vic- toria-watervallen in Noord Rhodesie ge bracht en was zoo onder den indruk dat hij na afloop gezegd heeft dat dit bet meest grootsche natuurschouwspel ge weest was, dat hij' op al zijn reizen nog had aangetroffen. Chamberlain heeft gisteren in het La gerhuis nogmaals meegedeeld, dat de re geering niet voornemens is Engeïsche troepen naar Tandzjer te zenden. De zeelieden te Melbourne (Zuid- Australië) zijn in staking gegaan. Alle schepen zullen, zoodra zij de haven bin nenkomen, worden stilgelegd. Er zullen 4000 zeelieden bij betrokken zijn en ook onder de menschen, die niet direct bij de scheepvaart betrokken zijn, zal veel ellende worden berokkend. Er liggen al 11 schepen stil in verschillende havens en er zijn al bijna 800 zeelieden werkloos. Zondag is te Luik het Waalsch congres gehouden, waaraan ook eenige Waalsche Kamerleden en Senatoren heb ben deelgenomen. Het congres heeft o.a. met algemeen© stemmen een motie aan genomen, welke de herziening van het verdrag van 1830 eischt en voorts een motie, welke de autonomie eischt van de Vlaamsche en Waalsche deelen van Brussel, en welke de Vlaamsche autono- misten uitnoodigt tot een gemeenschap pelijke actie en ten slotte een welke de streeksgewijze recruteering eischt als eenige rationeele oplossing van het taalvraagstuk in het leger. Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijinen der huid en zonne brand, is het noodzakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 30-60-90 ct. 'Verkiezingen. Onder de niéuw-gekozen leden van de Tweede Kamer, die tot nog toe aan het Centraal-Stembureau de mededeeling zon den dat zij bun benoeming aanvaarden behooren de" ministers Ruys, Aalberse, Colijn, Heemskerk en v. Dijk, terwijl ook de heer Staalman zijn benoeming heeft aan vaard. Niet alsnog hebben aanvaard de pre dikanten Zandt, Lingbeek en v. d. Heide, en de oud-ministers Bijleveld, de Visser en de Geer. Extra-treinen op Zondag. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende het inleggen van extra-treinen op Zondag, in het bijzon der ter gelegenheid van de kermis te Deventer, heeft de minister van water staat geantwoord: Volgens artikel 100, vierde lid, van het A. R. D., is de spoorwegdirectie be voegd tot het inleggen van extra treinen. Van deze bevoegdheid wordt gebruik ge maald; ter vervulling van "buitengewone verkeersbehoeften. Geschiedt dit niet, en bepaalt men zich tot een poging om die behoefte door middel van de gewone dienstregeling te vervullen, dan wordt de kans vergroot, dat de dienst wordt ont wricht, mede ten nadeele van de Zondags rust van het personeel- Nederland en België. De Belgische regeering heeft langs den gebruikelijken weg aan de Nederlandsche een voorstel doen toekomen inzake een sanitaire overeenkomst voor de scheep vaart, ter regeling van de formaliteiten en ertoe strekkende, het verkeer van het eene land .naar het andere te vergemak kelijken. 'Men is hier van meening dat de regeling spoedig tot stand zal komen. Ons eigen tijdschrift. In plaats van den heer D. J. v. d. Ven is thans als hoofdredacteur van dit tijd schrift opgetreden de heer Gerh. van Dijk te Amsterdam, Nicolaas Maesstr. 5. De K atholieke Kamerfractie en de crisis. Naai' „De Rsb." verneemt is de nieuwe Katholieke Kamerfractie nog steeds niet bijeen geweest en is zelfs van een even- tueele bijeenroeping nog niets bekend. Het blad geeft zijn bevreemding te ken nen over den gang van zaken in de Ka tholieke fractie. „De andere rechtsche fracties zijn bij elkaar geweest en worden volledig van alles op de hoogte gehouden. In deze fractiebijeenkomsten is de aan te nemen houding bij de crisis gezamenlijk vast gesteld- Alleen bij de Katholieke fractie is dit niet het geval- Men is niet alleen1 nog niet eens bijeen geweest, maar de leden van de fractie worden overal bui ten gehouden. Het wil ons voorkomen, dat dit systeem niet geheel zonder beden king is- Vooral na hetgeen bij de Vloot wet is gebeurd, hadden wij meer con tact en samenwerking in onze fractie mo gen verwachten." De bezoldiging van de leden der Kon. Marechaussee. Op een vraag van het Tweede Kamer lid K. ter Laan betreffende vaststelling van de nieuwe salarisregeling; voor de leden van het wapen der Koninklijke Ma rechaussee, heeft de minister van oor log, mede namens den minister van ju stitie geantwoord: De berekening van de bezoldiging; voor ieder der leden van het wapen der Kon. Provinciale Staten. Die jongste stembuscijfers hebben ons wat te zeggen met 'toog op de Statenver kiezing,en in 1927. Er zijn uitgebracht op de drie rechtsche partijen saam 55762 stemmen, te weten: 20701 A.-R-; 18817 R.-G; 16544 0.-H. Voegt men er de Staatk. Geref. bijl, dan wordt het 8948 meer. Op de drie linksche par tijg roepen wer den slechts in totaal 30266 stemmen uit gebracht, namelijk: 12175 soc. democr., 10597 vrijheidsb.; 7494 vrijzinnig demo eraten. Doch aan deze stemmen behoo ren te worden toegevoegd van vrijden kers, bezuinigers, chr. democraten, volks- partijeirs, socialen, plattelanders, demo craten, aclualisten en vaderlandsch-ver- bonders in totaal 9288; terwijl bij rechts allicht nog kunnen worden gevoegd de «temmen der Hervormd gereformeerden en der Roomsche volksbonders^ saam 989. Globaal genomen verhouden derhalve Links en niet-Links in onze provincie zich als 65:40. Een ver-houding, waarbij men geneigd is, zich rustig neer te leggen- Laten wij echter malkaar mogen waar schuwen, dat het in 1927 niet zoo we zen zal. Die toeneming is aan den liberaal-demo- cratischen kant steeds grooter dan bij; rechts. Dit is ook thans ten onzent ge- bleken. Diaarbiji komt, dat rekening dient gehouden met de populariteit der aftre- drnden en dei- nieuwe candidateh, waar door men er niet op aan kan dat de beginselen bij de Statenverkiezingen even luide zullen spreken als bij de Statenver kiezingen; dit blijkt in den regel. E|u eindelijk houd© men in 'toog da.t voor 'tmooie stemmencijfer op Oolijm en Schok king verschillende liberalen hun contin gent hebben geleverd. Opdat de Sta,tem van Zeeland, het Kies college voor de leden der Eerste Kamer overwegend rechts blij,ven, zal waakzaam heid noodig zijln. Te meer, omdat het to taal stemmencijfer van Rechts in de pro vincie Zuid-Holland slechts zeven dui zend hooger is dan dat van de gezamen lijke partijen Links, en een ,„om" gaan der Eerste Kamer daardoor niet onmoge lijk schijht. Het Provinciaal Comité en de Staten- centratos zullen wel diligent blijven; maar de plaatselijke kiesveroemgingen behoo ren het ook te zjj|n en de stille pröpa,- ganda, een paar maanden geleden be gonnen, niet stop te zetten, voor ook de Statenverkiezingen achter den rug zul len zijn. wondden. Tw'ee vrouwelijke missiona rissen werden eveneens mishandeld en en licht met messen verwond. De missio narissen ontsnapten in den avond naar Swatow, waar zij uitgeput aankwamen. De Britsche consul aldaar heeft de be straffing der schuldigen geëischt bene vens schadevergoeding. De toestand in* Swaton is op het oogenblik zeer kri tiek. Op alle Engelsclie en Japansche voedselvoorraden is beslag gelegd. Generaal Feng heeft een dagorder tot zijn troepen gericht, waarin hij hen aan maant zich tegen den bolsjowistischen geest te verzetten. Volgens een ander bericht uit Peking worden de Russische vliegers daar mor gen verwacht en is aan den minister van financiën verzocht een bedrag van 20.000 pond sterling voor hun ontvangst toe te staan. Te Hankow heeft de Chi- neesche kamer van koophandel besloten financieele maatregelen tegen de Engeï sche banken te nemen, en alle handels betrekkingen met Engeïsche firma's te verbreken. De Chineezen, die bijl Engeï sche firma's werkzaam zijd, worden aan gespoord hun betrekking op- te zeggen. Staatssecretaris Kellogg, dio .gedurende het weekend te Swampscott met Gool'idge heeft geconfereerd, heeft meegedeeld, dat de sluitsteen van de politiek der Vereen. Staten tegenover de Chineesche regeering is dat zij eraan vasthouden, dat China ten volle zijn verdragsverplichtingen zal nakomen en de lévens der buitenlanders zal' beschermen. Twee slagen. Jaarlijks worden op 11 Juli door de Engelsclie Orangisten, dat zijn zij die de nagedachtenis van onzen Stadhouder Willem III, die van 16891702 koning van. Engeland was, in eere houden, op tochten georganiseerd ter herdenking; van den slag aan de Boyne, in welken Ko ning Willem III de troepen van zijn schoonvader afdoend versloeg en daar mede de burgervrijheden der Britten voor goed vestigde en Engeland van den staat kundigen ondergang redde. Diie slag had plaats op 11 Juli 1690 in het Noorden van Ierland. Maar op denzellden Hen Juli her- tienken ook in België de Vlamingen den gulden-sporenslag, die in, 1302 op ge noemden datum plaats vond bij' Kortrijk tusschen de Fransche ridders en de Vlaamsche wevers, waarbij laatstgenoem den meer dan 800 gouden sporen buit maakten en, schooner nog, de vrijheids dag voor de Vlaamsche burgers aan- liëhtte. Zoo vieren dan altijd op 11 Juli En- gelschen en Belgen feest en ruzie. In Ierland zijn het de leren, en in België de Walen, die de demonstraties hunner verblijde landgenooten in de war sturen. Dit geschiedde ditmaal' te Glas gow. Dioch te Antwerpen bleven ditmaal straatgevechten achterwege, dank- zijl den steün van burgemeester van Cauwelaert, die zelf Vlaming dezen vierdag tot officieel'en feestdag had geprocla meerd. Te Antwerpen woei de Leeuwenvlag van de tinne van 't stadhuis, toch kwam het niet tot een grootsche betooging, want de liberalen en 'socialisten weiger den mee te doen, en feestten ieder af zonderlijk. En te Glasgow, waar de betoo- gingen door tegenbetoogingen Werden ver ijdeld, hadden verwoede straatgevechten plaats, wlaarbiji het steenen en flesschen ragende, en menige held in het arrestan- fcenl'okaal terecht kwam. Elders in Engeland was de geest even wel meer vaderlandslievend; en ook el ders in België was de drukte groóter, echter het gewicht van te begrijpen van de verantwoordelijkheid, die op hen castte. Een van hen vraagde: „Wat ben j© n:u verder van plan, Ball 7" „Ja, zie je?" zei. Bill met een spottend lachje, ,„Jaar bieb je dien pinto om mee te beginnen." „Loop naar de maan met je pinto!" riep de jongste Hi.ll. „Zeg, jongens, moet dat kleine 'ding haar ©enigen pony ver liezen, om haar vriend den Loods uit de klem to helpen? 't Is een kraan, dia Loods, dat weten, we allemaal." „Ja, ja. dat kan je zonder bril wel zien, Wij zullen dat zaakje wel opknappen Laat zij d'r pintoi malar houden!" riepen verscheidene stemmen. „En. dan", vervolgde Bill, „heb je den Loods zelf. Hij wil er een maand, lang zijn traktement aan geven, 'tls niet veel natuurlijk, zeventig in do maand, en hard werkEigenlijk zou hij best twee maanden kunnen laten staan." Dit voorstel werd echter ver wegge worpen, „Zeventig in de maand, en voor alles zelf moeten opkomen, neen, kan je niets van overleggen, vooral als je ook nog wat aan de; studie, wilt doen." Bill vervolgde op peinzenden toon, alsof hij! hardop dacht: „Wacht eens, zijn moe- al feestte iedere partij op eigen gelegen heid. Doch gelijk 't op al dergelijke her- inneringsdagen .gaat, het voorwerp der herinnering blijft op den achtergrond en vooral in België maakt men er een partijzaak van. Het meest geldt dit van de sociaal-democraten die, vooral in de steden Brussel, Antwerpen, Leuven, Gent als naar gewoonte van de ge legenheid gebruik maakten om propa ganda te maken voor hun standje. De schatten van de vorsten joesoepow. Die opzichter van het heerenhuis, dat vroeger aan de prinsen Joesoepow (een der rijkste, families van tsaristisch Rus land) toebehoorde, deelde aan G. P. O- E- te Moskou mede, dat hij! samen met den portier een dichtgemetselde deur heeft ontdekt, die, naar zij veronderstellen, naar een geheime bewaarplaats moest leiden. Bio G. P. O- E- zond naar het hieeren- h'nis eenige agenten, die do deur hiebben opengebroken. Het bleek, dat achter den muur zich werkelijk een geheime bewaar plaats bevond, beschermd door zwaro sta len deuren; daar achter vond men een hoop vodden en afval. D© agenten be grepen, dat ei in de, vodden en afval iets verborgen moest zijn en onderzochten Mies nauwkeurig. Het bleek dat in de vodden zeer veel kostbaarheden verpakt lagen: paarlen, diamanten, smaragden, saffieren, colliers, diademeu, kostbare toi let-artikelen, ridderordeteekenen, kettingen van platina en een. geweldige hoeveel heid zilveren voorwerpen. Vele van de gevonden voorwerpen hebben een zeer groote kunstwaarde en een historische heteekenis. In het bijzonder zijn merk waardig: een zilveren schaal vervaardigd in 1760 door den bekenden kunstsmid Laubieh, 3 zeer groote zilveren zwanen, een beker van Byzantijnsch werk, ge goten figuren uit de 17e en 18e eeuw. Volgens taxatie van deskundigen ver tegenwoordigt de vondst een bedrag' van 5 mi Ui oen roebel. Alle voorwerpen zijn naar het commissariaat van financiën overgebracht. In de naaste toekomst zul len de voorwerpen, die een kunstwaarde hebben of die historisch van eenige be- teic-lcenis zijjn, aan de Glawnaoefca. afge staan worden ter overbrenging naar de musea. Deze vondst is een van de grootste, die den laatsten tijd werden gedaan/maar zij is niet de eenige. De aristocratie en die rijke kooplieden hebben biji hun vlucht Uit het land h'un kostbaarheden in den grond en in geheime kamers verborgen, in de- hoop ze later bij de verdrijving der bolsjewiki weer te voorschijn te halen. Korte berichten. De opstand in Ecuador is geëin digd. Die nieuwe regeering is den toe stand meester. Een junta zetelt te Qua- yajqnil', een andere te Quito. Gomez Dle- latore is de leider der regeering, welke uit zeven leden bestaat. D;e nationale vergadering zal spoedig bijeengeroepen worden om de grondwet te herzien. De mijnwerkers in de anthracietmij- nen van Zuid-W ales zijln in staking ge gaan wegens een geschil over een be weerde verkeerde behandeling van een man. Het aantal stakers wordt op onge veer 20.000 geschat. Het uitvoerend comité der mijnwer kers te Londen ontving een schrijfven van de regeering, waarin wordt meege deeld, dat de regeering een hof van on derzoek zal' 'instellen ter zake van het arbeidsgeschil in de mijnindustrie. D|e mijnwerkers antwoordden, dat zij aan hun medewerking met dit hof den eisch ver binden, dat de mijneigenaren hun opzeg ging van het loopend contract opschor ten of intrekken. der leeft nog. Zij zal wel niet veel kun nen missen van 'theetje- dat zij heeft, maar licht, Jat zij hem ook bijspringt." Pat was te veel voor de mannen. Ze riepen schande over BUI en zijln plannen en hoopten, dat hlem dat nog eens thuis gebracht zou worden. „Ik geef jullie allemaal gelijk", ver klaarde Bill. „Dc had m© er warm over gemaakt, en ben toen misschien wat hard van stapel geloop©,n met die wed denschap." „Nee,, nee, dat beri je niet! Top! Wij zullen je niet in den steek latenWij zijn hier zop om en bij met z'n dertigen." „Ik wil graag zeventig, of negentig gul den geven, als 'tnoodigj is", zei de Prins, die alles gehoord had, „als bijdrage a,an den bouw van een kerk. 'tls een uit stekend plan, en ik vind, dat de, dominee moet geholpen worden. Hij verdient het." „Ik -geef ook zeventig 1" riep de jong ste Hill, en toen volgden al de anderen met twintig, vijf en twintig, dertig, vijftiggulden, totdat ik binnen een half uur .achthonderd veertig gulden o,p mijn lijst had, terwijl Ashley nog voor den dag moest komen, dien ik minstens op honderd schatte, 't Was eep heerlijke,,jri- omf voor den slim men Bill. „Jongens", zei hij], „jullie wordt alle maal bedankt. Wa,t zal da,t zieke meisje opkijkenIk durf er wat om verwedden dat zij verbazend in haar nopjes zal zij,n." Al de aanwezigen waren hoogst tevre den over Bill, en misschien nog meer over zichzelf. Bills beschrijlving, van de jonge zieke en haar aandoenlijk treurig lot had hen in 'thart gegrepen. Voor mannen v,an hun slag wa.s het een weeldeartikel gehoor te geven aan edelmoedige, opwel lingen. De meesten van hen hadden zel den gelegenheid om hlun liefde en belang stelling te tonnen aan iemand, die het waard was, en nn de gelegenheid zich aanbood, drong alles wat goed in hen was naar voren, om zich te uiten. HOOFDSTUK XVII. Hoede pinto verkocht w e, r d. Het streelend gevoel van deugdzaam heid, dat op hlun edelmoedige handelwijze volgde, bracht de mannen in de rechte stemming om van dezen avond te genieten. Zij waren juist begonnen met zich weder in groepjes rondom het vuur te scharen, en hadden de kaarten voor den dag gehaald, toen Hi de schuur kwam binnenrijden en naast hem een vreemde- aeling, op Gwem's mooien gevlekten pony. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—t Losse nummersfft.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Hi was opgewonden en toen hij1 van zijln paard sprong, groette hij het gozel- 'schap niet ©en luchtig© handbeweging en vroeg of ze allemaal wel waren. Bill keek Hi onderzoekend aan, ging naar den pinto,, nam hem bij' den teugel en leidde hem binnen den kring, met de woorden: „Kijk, jongens, dat is nu' die pinto van mij, waarover ik jullie, ge sproken heb. Ileb ik iets te veel gezegd?" „Laat los, sinjeiur!" riep de vreemde ling, „dit paard is van mij', als tenminste contant geld iets beteekent in dit land." „Dit land is best in orde", zei Bill op een toon, die niet veel goeds voorspelde, maar met dezen pinto is het iets anders zou ik denken." ,,'tPaard is van mijl, zeg ik; en wat meer is, ik ben van plan hem te hou den, zei de vreemdeling met luide stem. D© andere mannen kwamen er bij1 staan met ©en harde uitdrukking op 't gelaat. 'tWias in deze streek gevaarlijk kunsten uit te halen met een paard. (Wordt vervolgd.) De onlusten in China. De Britsche Consul' te Tjengtoe be veelt den buitenlanders aan om de Tsje- relioean-provincie te verlaten wegensk den dreigenden toestand aldaar. De comman dant va nhet Britsche eskader adviseert hetzelfde en stelt 'de onmiddellijke te rugtrekking voor van alle Engelschen uit die provincie in verband met den water stand der Jangtze-rivier. Het vliegtuigenvervoerschip „llermes" op Maltha ontving bevelen de volgende week naai- China te vertrekken. Uit Britsch-Indië zal een regement naar Hongkong worden gezonden om het gar nizoen .te versterken. Soldaten van Kanton zijin op 9 Juli in het gebouw der Engeïsche missiona rissen te Woekingfoe binnengedrongen en mishandelden een van hen, die zij ont kleedden, sloegen en met messen ver- Een verhaal uii hel Verre Westen. (Nadruk verboden.) i0) o „Wel verdraaid, Bill, dat heb je ver bazend aardig getrakteerd. Jij verstaat de kunst van praten. Wat hadden ze daar op te antwoorden?" „Nou", zei Bill heel langzaam, „zij geloofden mij niet." „Nkt? Wat duivekater! En wat deedt je teen, Ball?" „Ik zei dadelijk: Willen wei wedden". Luide toejuichingen van alle kanten. Toen zij wat bedaard waren vroeg een: „Namen ze het aan?" „Of ze! De schoolmeester hieet't het opgeschreven." Nu las ik het schema voor van d.© aangegane weddenschap. Wederom barst te «en luid gejuich los, ais hartelijke in stemming met de manier, waarop Bill stand had gehouden, en zich niet uit het V&1;1 had laten slaan door dien zooeven lang niet malsch gekarakteriseerde,n „troep". Langzamerhand begonnen zij er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1